1 h M TI door Rien Polderman Gee Hi Grondspeculatie Tk J* iiwj Zuiderpolder I „Als we de nieuwe wijken tussen Hoofddorp en Haarlem gaan open stellen voor Amsterdamse woning zoekenden, heb je kans, dat we Haarlemmers voor een huis straks naar Almere moeten verwijzen. Die zijn dan letterlijk nog verder van huis, dan de Amsterdammers, die in Almere moeten gaan wonen. Willen we vasthouden aan ons uit gangspunt: het terugdringen van de groei van de mobiliteit, dan zullen we evenzeer moeten vasthouden aan het beginsel: bevrediging van woonbehoefte bij de bron”. Puntensysteem Velserbroekpolder v''< tó A, - 1 Geen Amsterdammers naar de Haarlemmermeer J Gedeputeerde W. van der Knoop. V. d. K.: „Dat is een volstrekt onjuiste conclusie'. Het plan voor Overbosch was ons volledig be kend. We wisten daar al van vóór de NORON werd uitgebracht. Overbosch is niet in strijd met de concentrische uitbouw van Hoofddorp. En van Gedeputeerde W. van der Knoop heeft het moei lijk met zich zelf om tot die conclusie te komen. Maar het kan niet anders. Hij kan er niet omheen: de bouwplaats in de Haarlemmermeer kan niet dienen voor de huisvesting van Amsterdammers. Hoe zeer deze ook zou kunnen helpen de benarde situatie van de hoofdstad te verlichten. En dat standpunt wordt ook niet anders door een PPD- rapport, waarvan de conclusie is, dat de buurge meenten van de hoofdstad en de gemeenten waar de Amsterdammers werken eengezinswoningen moeten leveren voor te krap behuisde Amster damse gezinnen. „We moeten wel goed weten waar we mee bezig zijn. We hebben in het Amsterdam-Noordzeeka- naalgebied klusters van werkgelegenheid. Schip hol. Hoogovens. De gemeente Haarlemmermeer heeft als regionale taak, dat zij als vestigings plaats dient voor zo’n kluster van bedrijvigheid. Schiphol is niet alleen werkgelegenheid voor de Haarlemmermeer maar ook voor Amsterdam. Je kan toch niet één gemeente, die toevallig dient als vestigingsplaats voor zo’n regionale bron van be drijvigheid, de verantwoording geven voor de huisvesting van alle werknemers van dat bedrijf. Je kan toch ook de gemeente Velsen niet verant woordelijk stellen voor de huisvesting van het totale Hoogovenpersoneel. Zoiets moet je regio naal bekijken. We moeten uitgaan van redelijke woon-werkaf standen” „Het is bovendien niet aanvaardbaar, dat een Amsterdammer, die bij Schiphol werkt, twee kan sen heeft op de woningmarkt. Want hij staat niet alleen bij de gemeente Amsterdam als woningzoe kende ingeschreven maar ook bij de gemeente Haarlemmermeer. Hij heeft namelijk krachtens de wet het recht om in Haarlemmermeer als economisch gebonden woningzoekende te staan ingeschreven”. Maar je kunt toch het ene doen zonder het andere na te laten. Er kan toch worden gebouwd voor zowel Zuid-Kennemerland als voor Amster dam. Dan moet je alleen wat meer woningen bouwen, in hogere dichtheden. V. d. K.: „De grote moeilijkheid is, dat een onteigening pas kan worden doorgezet als dat V. d. K.: „Ik heb reden om aan te nemen, dat de bebouwing van de Velserbroekpolder er inder- Maar het wordt toch iets duurder allemaal. En de woningwet is toch al zo duur. Voor de laagste inkomens is het allemaal niet meer op te brengen, door het wegvallen van de bijstandaanvulling van de huursubsidie. daad komt. Van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening zijn naar mijn mening geen stappen te verwachten, die de bouw onmogelijk zouden ma ken. Ook de Rijks Planologische Dienst verstond gelet op de eerste tekenen onder Haarlem- Noord de Velserbroekpolder. Er is alleen wat verwarring ontstaan bij CRM. Maar de handteke ning van de minister van CRM staat onder de Verstedelijkingsnota. CRM is te laat wakker ge worden”. V. d. K.: „Die kritiek is niet onterecht, dat geef ik zonder meer toe. Dat is een zwak punt. V. d. K.: „Eigenlijk ben ik het helemaal met je eens. Ik ben een voorstander van de metro. Ik ben overtuigd, dat het anti-metrobesluit later nog eens betreurd zal worden. De mensen in de Bijlmer, die zijn heel blij dat er een metro is. Ik ben pro-metro, maar ik respecteer het besluit van de Amsterdam se politieke gemeenschap. V. d. K.: „Over de mogelijkheden in Zuid-Hol- land spreek ik me niet uit. Dat kan ik niet doen tegenover Zuid-Holland. Maar een bebouwing op grote schaal in de Bollenstreek, zou de Haarlem mermeer nog erger tot een verkeersplein maken, dan nu al het geval is”. „Wat betreft de Zuiderpolder. Dat is een kwets baar gebied. We konden met bebouwing akkoord gaan, wanneer die nodig was in verband met de stadsvernieuwing in Haarlem. Nu dat niet het geval blijkt, vinden we het zonde om daar te bouwen, zeker gezien de mogelijkheden in de Haarlemmermeer. We zeggen niet tegen Haarlem, dat het niet mag. We zeggen wel, weeg 't nog eens af. Een stukje zendingsarbeid. Je opmerking over het station Haarlem-Oost is op zichzelf wel waar. Maar in de NORON-locatie kan het openbaar vervoer goed functioneren. Busvervoer hoeft niet slecht te zijn. Bovendien is op lange termijn rekening te houden met een sneltram”. V. d. K.: „Ja, kijk eens, er is concensus tussen Amsterdam en Amstelveen over die sneltram. En het Rijk wil niet meewerken aan een metro. Wat moeten wij dan nog. In het streekplan hebben we het over een hoogwaardige railverbinding tussen Amsterdam en Amstelveen. Dat zou een metro kunnen zijn. Zie het maar als voorzet van onze kant. Maar zij moeten kiezen. Politiek gezien kan ik het niet maken om nu voor een metrotak te gaan pleiten en ik wil het ook niet. Waarom is er geen bouwplaats aangewezen langs de spoorlijn bij Weesp? Dat brengt ons bij de laatste vraag: Waarom maken GS zich niet sterker voor een metrotak Amsterdam-Amstelveen. Het tracé daarvoor ligt klaar. Waarom leggen GS zich neer bij een snel tram, die in Amsterdam-Centrum toch weer in het autoverkeer komt vast te zitten? Uw argument om Amsterdammers te weren uit de bouwplaats in de Haarlemmermeer was, dat Haarlemmers straks niet als gevolg van ruimtete- kort op Almere mogen zijn aangewezen. Maar er is toch nog een Zuiderpolder, waar woningbouw een station Haarlem-Oost zou mogelijk maken. En verder is er nog een ideale bouwplaats langs de spoorlijn Haarlem-Leiden bij Hillegom. In het streekplan Zuid-Holland-West worden daar de woningbouwmogelijkheden vergooid door een bestemming kassenbouw. V. d. K.: „De gemeente wil een puntensysteem opzetten, waarin allerlei factoren kunnen worden meegewogen. In dat systeem zou een Schiphol- werker uit Groningen bijvoorbeeld hoger scoren voor de kans op een huis in de Haarlemmermeer, dan een Amsterdammer, die bij wijze van spreken bij Schiphol naast de deur woont. Ik denk, dat dat systeem in de praktijk niet zoveel verschil zal uitmaken met wat wij willen”. V. d. K.: „Dat zou kunnen, maar de politieke realiteit is anders. Ik denk niet dat dat haalbaar is”. U bent Realpolitiker. V. d. K.: „Dat mag je zo noemen”. De gemeente Haarlemmermeer denkt iets an ders over de huisvestingsmogelijkheden voor de Amsterdammers in het nieuwe woongebied. De gemeente wil niet de afstand maar de reistijd nemen als uitgangspunt. Dat betekent, dat Schip- holwerkers onder de Amsterdamse woningzoe kenden toch in aanmerking zouden komen voor een huis in de Haarlemmermeer. U stipte zojuist al even het probleem Velser broekpolder aan met het noemen van de aandui ding in de Verstedelijkingsnota: Haarlem-Noord. Bestaat er nog een kans, dat er niet gebouwd wordt? (Omdat de polder hoort bij het recreatie gebied Spaamwoude). \N te w lokrc De aanc Ebei lang kasti Tei wetei gon 1 dat h ters i te uit weer, de ke liggei de re sche van prest Een meen einde nalisi Het I dent maat: waar enige halve ■dat h ■de w het ti komt wellic De arbeii digd, putsc was was a tezarr ;striee ;putsc cent sprek Mayei een fi Wiene Wern< rollen Das i pressi achtei zou b schaa die NORON wist de gemeente Haarlemmermeer van te voren niets af. Wij hebben in het voorover leg over de NORON met het Rijk in feite de voorzet gedaan voor de voorstellen in de Verste delijkingsnota. Het Rijk heeft daarin als af te wegen locaties genoemd de noordelijke Haarlem mermeer, Haarlem-Noord en de Bovenkerkerpol- der. Vervolgens hebben we de bouwplaats tussen Haarlem en Hoofddorp op het streekplan voor de Meerlanden aangegeven. En vergeet niet dat we ons standpunt dat Nieuw-Vennep niet verder mag worden uitgebouwd hebben gehandhaafd”. „Over het plan „Overbosch” bestaat en bestond geen verschil van inzicht. Begin vorig jaar heb ik wethouder Hoffmann nog in overweging gegeven om het bestemmingsplan daarvoor zo snel moge lijk in procedure te brengen. Dan kon de onteigen ningsprocedure daarmee parallel lopen”. V. d. K.: „Dat is dan dezelfde onrechtvaardig heid. Maar er is toch het politieke verschil, dat wij ervoor gekozen hebben, dat de bouwplaats dient voor de woningzoekenden van Zuid-Kennemer- land, de Meerlanden en de externe woningbehoef te van Schiphol. Het Rijk denkt daar trouwens net zo over. Ik heb hier de notulen van onze bespre king mijn toenmalige collega Achterstraat en ik met de minister over de groeikernstatus van de Haarlemmermeer. En daarin staat dat de taak stelling is bouwen voor de Meerlanden, Zuid- Kennemerland en de externe behoefte van Schiphol”. Die onteigening kon niet verhinderen, dat in het NORON-gebied op grote schaal is gespecu leerd met grond. In antwoord op vragen van Statenleden zeggen GS, dat ongeveer 200 hectare, een kwart van de grond van de bouwplaats, in handen is van grondspeculanten en projectont wikkelaars. Kan in die situatie nog wel goed en goedkoop worden gebouwd? Heeft de gemeente bijvoorbeeld de mogelijkheid om een bestem mingsplan zo te detailleren, dat een projectont wikkelaar wel verplicht is tot goed en goedkoop? Zou juist hier een stukje zendingsarbeid van GS niet op zijn plaats zijn? Ik heb de indruk, dat in Amsterdam erg onredelijk en kortzichtig wordt gedacht over de metro. Sommigen krijgen al een rood waas voor de ogen als ze alleen het L woord al horen. Terwijl je het dan alleen hebt over voorstadverbindingen, waarvoor in de bui tenwijken ruimte zat is, en waarvoor niets hoeft te worden gesloopt. heb de indruk dat het in de Haarlemmermeer de goede kant opgaat. Men wil niet buigen. Gemeen te, provincie en rijk staan hier schouder aan schouder. Het gemeentebestuur is erg vastbeslo ten om door te zetten zoals het dat zelf wil. Ze zijn niet te laat met aankopèn en onteigening. Dat verwijt jk ze niet. De prijs zal wellicht wel iets hoger uitvallen, maar de projectontwikkelaars gaan hier wel de boot in”. Er zijn er nog om andere reden ongelukkig met de Velserbroekpolder en ook met de bouwplaats in de Haarlemmermeer. Er is bijvoorbeeld felle kritiek op het feit, dat beide bouwplaatsen zo ver van spoorwegen liggen. Vooral de NS hebben daar een nogal scherp bezwaarschrift aan gewijd. En inderdaad lijkt het wel of men zorgvuldig de plaats heeft uitgekozen, die het verst van een spoorweg verwijderd ligt. Op kapitt ringsj regeri relde ver we kanse een n ;ken, i jer vie kenne ;caat c ;len hj den ai vakan te. Re Berlijj zocht Kurt schrot Het w van e< tot de aan te een al worde doem langs werd Elde Berliji om na luister len va: bijeen: choan; vorme diaans over fi Het gezet: gen hi deels i pering zijn, te met ge bewus' wat nc i De si niet. N tigheid het toe king. I dat he sameni ivaagdi leger 1 van de dong d Berlijn De eer kwam nen ze. duizem het vo< men w genera, benoen ties w; dat Et meendi Als e •teerde Portret Een roerende eensgezindheid dus eigenlijk. Ik heb wel eens de indruk, dat het provinciaal bestuur achter de gemeente Haarlemmermeer aanloopt. Terwijl GS in het kader van het streek plan voor de Meerlanden nog het minimum-groei- model verdedigen, werkte Haarlemmermeer al aan plannen voor Groot-Hoofddorp, volstrekt in strijd met het provinciaal beleid. Het idee van Groot-Hoofddorp lijkt me achteraf door een be paalde uitleg van de Nota Ruimtelijke Ontwikke ling in Noord-Holland (NORON) door het provin ciaal bestuur gesanctioneerd. De provincie maakt plannen, maar Hoofddorp maakt de dienst uit. V. d. K.: „Daarover heb ik 'onlangs nog een gesprek gehad met de vaste Kamercommissie. In bijzonder het contact met het CDA en de PvdA heeft me hoopvol gestemd. Ik heb het idee, dat ook het CDA niet onwelwillend staat tegenover ons verlangen wat te doen aan dat probleem. Er komt nog een vervolg op dat gesprek. V. d. K.: „Weesp valt buiten het streekplange- bied en past bovendien niet bij onze filosofie, die één woningmarkt onderscheidt voor de westflank en één voor de oostflank van het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied. Maar ik vrees dat de Bloemendalerpolder bij Weesp eerder voor wo ningbouw aan bod zal komen, dan we nu nog vermoeden. Vandaar dat we vast moeten houden aan het gekozen tracé voor de Almerespoorweg. Die spoorweg mag de Bloemendalerpolder niet gaan doorsnijden”. Maar dat is toch in meer gevallen zo. Ook iemand uit Haarlem, die op Schiphol werkt, staat dubbel ingeschreven als hij een woning zoekt. aantoonbaar in het belang is van de volkshuisves ting. Als een projectontwikkelaar woningen wil bouwen, dan kan de gemeente niet tot onteigening overgaan. De vraag is of de projectontwikkelaar kan worden gedwongen om in zijn plannen een sociaal pakket op te nemen. Er zijn aanwijzingen, dat de onteigeningsrechter steeds meer geneigd is om dat sociale element zwaar te laten wegen. Daar zit wel degelijk een kentering in, in vergelij king met vroeger. In een paar gevallen hebben wij ook goedkeuring onthouden aan plannen van projectontwikkelaars, als die een gemeente het soort woningen wilden opdringen, die die gemeen te eigenlijk niet wilde hebben. In het plan van Merlenhoven in Heemstede hebben we op die manier kunnen bereiken dat er ruim vijftig per cent premiekoop en woningwet kwam in een plan dat aanvankelijk helemaal vrije sector was. In Egmond wordt momenteel nagegaan of een plan van vijftig percent premiekoop en vijftig percent bungalows nog kan veranderen ten gunste van goedgegaan of een plan van vijftig percent pre miekoop en vijftig percent bungalows nog kan veranderen ten gunste van goedkopere volkswo ningbouw. De oorspronkelijke maatschappij heeft zich dan ook terug getrokken, die zag er geen brood meer in. Maar een projectontwikke laar kan natuurlijk met allerlei vertragingsacties wel proberen toch zijn zin door te drukken. Je hebt overigens ook fatsoenlijke project ontwikkelaars”, „Bij gezamenlijke inspanning van de drie overheden kan er echter veel worden bereikt. Ik

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 20