Na verzoeken grote partijen Weer slachtoffer 3 virus-epidemie beslissing VS Deskundigen bijeen in Brussel 1 ETA-leden gearresteerd ZAPU dreigt met orgie van verwoesting Handhaving nederzettingen Jordaanoever Hoge commissaris VN vraagt hulp voor Vietnamezen Somoza betreurt okkei Portugal blijft trouw aan NAVO Bescherming burgerbevolking laat nog veel te wensen over Irritatie bij Kosygin over houding China Honderd ton vuilnis r 1 den fthedissinp VS Regeringscommissie 3 ZATERDAG IKS BINNEN- EN BUITENLAND ROME (AP). De Italiaanse minister van Binnenlandse Zaken, Virginio Rognoni, heeft gisteren bekend gemaakt dat de regering in zal gaan op een verzoek van het parlement om een onderzoek in te stellen naar de ontvoering van en de moord op de voormalige premier Aldo Moro. ichtje’ e Tweed jfers ove :eer „ee bijzonde van di iu het rij aan vooi i uitgege staat 7, icht. Vel uitgave d en wer i) bewus daten. tkerin egelin 10 FEBRUARI Italiaanse regering wil onderzoek naar zaak-Moro De grote politieke partijen, waaronder I van Geen staking bij British Leyland Verkiezingen op Haïti een farce nogelijl. van ee n aant< MEXICO (AP). De president van Ook d Nicaragua, Anastasio Somoza, heeft gis- arandkt tgerus- de be- i afvu- i ruim viertal LONDEN (UPJ). De 100.000 arbeiders bij de Britse autofabriek British Leyland hebben gisteren met tweederde meerderheid besloten niet te gaan staken. Zij hebben fabriek volgende week zou moeten sluiten, wat volgens functionarissen de ondergang van de fabriek zou betekenen. Het militair gerechtshof van het Rhode- sische leger wil met drastische strafmaat regelen de orde in de uitgestrekte bosge bieden in het land handhaven. Dominicaanse Republiek en Guatemala heeft geprobeerd een compromis tussen Somoza en de oppositie te bereiken. Dit is echter volledig mislukt. Aan de hand van een eerste totaalover zicht van de maatregelen in de 15 aange sloten landen, zei de Deense deskundige Erik Schulz gisteren op een personcferen- tie dat in de NAVO-landen „een massa ontoereikendheden” zijn geconstaeerd, terwijl de Svojet-Unie „hard aan dit pro bleem ’’werkt. Denemarken, waar voor 68 procent van de stadsbevolking schuilkelders zijn, de andere Scandinavische landen en Neder land zijn er, volgens Schulz, nog het best aan toe. „Over andere landen wil ik liever niets zeggen”, zei hij. Bescherming van de burgers is 20 jaar lang voornamelijk werk op papier ge weest, maar de meeste NAVO landen die nog zeer weinig hebben gedaan willen de zaak nu goed aanpakken. Als een van de hoofdvraagstukken die moeten worden opgelost, noemde Schulz, de massa’s vluchtelingen die zich bij het uitbreken van een oorlog of een scherpe Een gedeelte van de bevolking, dat zich bewust was van de internationale druk op het bewind, was uit eigen beweging in verzet gekomen en had het zelfs aange durfd, een aantal sociale eisen te stellen. Dat zinde Duvalier niet en op 19 septem ber 1978 publiceerde de regering een be sluit waarin elke „niet officieel geoorloof de staking” illegaal werd genoemd en waarin werd gezegd dat iedereen die aan dergelijke acties deelneemt, voor de recht bank gedaagd zou worden. Dezelfde dag vergaderde het parlement ■om het staatshoofd „volledige bevoegd heid" toe te kennen voor een periode van zeven maanden. Dit betekent dat de ver kiezingen van 11 februari zullen worden gehouden binnen deze periode van een „de facto staat van beleg”. De oppositie zegt dat daardoor elke schijn van demo cratie bij de verkiezingen de grond wordt ingeboord. Als gevolg van deze „reeks uitbranders” heeft Jean Claude Duvalier beloofd de weg van de liberalisering en de democra tie op te gaan. In september 1977 werden zelfs een aantal politieke gevangenen vrij gelaten, maar de „lente van Port au Prin ce” zou haar schuchtere bloesems vlug zien verwelken. Met 25 miljoen gulden wil de Italiaanse regering de sanitaire installaties en de overige gezondheidszorg in Napels verbe teren. Doel hiervan is, de voortdurende kindersterfte te reduceren. In de komende week gaat een groep id) ter van am van leid bij ■s vorig van het aak ten SAN SEBASTIAN (AFP). De Spaan se politie heeft gisteren vijf leden van de militaire tak van de Baskische afschei dingsbeweging ETA gearresteerd, zo is in een officieel communiqué in San Sebasti an meegedeeld. De vijf maakten deel uit van een commando dat de naam „Ulia” of „Motrico” draagt. in strek niet lo g van Schoo „De be en he VOS-be omtren mer tei catie ii laar ooi elex. In een brief aan de ministeries van Buitenlandse Zaken van de betrokken landen zei commissaris Poul Hartling dat de doorstroming van vluchtelingen in de afgelopen weken „geen gelijke tred ge houden heeft met de aantallen, welke men heeft toegezegd te zullen opnemen”. Onder de landen, die financiële hulp hebben toegezegd of een aantal vluchte lingen willen opnemen, bevinden zich de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, West- Duitsland, Australië, Zweden, Frankrijk en Zwitserland. Met uitzondering van Frankrijk zou geen land zich tot nu toe gehouden hebben aan de aanvankelijke toezegging. De Ver enigde Staten bijvoorbeeld hebben be loofd vanaf maart 7.000 vluchtelingen per maand te zullen opnemen. Op dit moment ligt dit aantal echter nog nauwelijks bo ven de 4.000, aldus het Hoge Commissari aat voor de Vluchtelingen. Vorig jaar kwamen 85.544 bootmensen in landen als Maleisië, Thailand, de Filip pijnen. en Hong Kong aan. Het totale aantal vluchtelingen sinds het eind van de oorlog in Vietnam kwam daarmee op 106.826, waarvan nog minder dan de helft de kans heeft gekregen zich ergens anders te vestigen. PORT AU-PRINCE (Belga). Op Haïti worden morgen verkiezingen gehouden in het raam van „de wens van de regering van Jean Claude Duvalier om definitief de weg van de democratisering op te gaan". In werkelijkheid worden deze ver kiezingen georganiseerd onder druk van de Verenigde Staten en de Verenigde Naties. De Portugezen hebben ontmoetingen gehad met de Kamercommissies voor Bui tenlandse Zaken en voor Defensie en met premier Van Agt. Van Agt heeft gewézen op het belang van Portugals komst in de Europese Gemeenschap. Wel zullen in dat land dan enkele hervormingen plaats moeten vinden. Volgens Duarte Arnaut is een omvorming van het ambtelijk appa raat noodzakelijk. Dat is totaal verou derd. Economisch moet Portugal op een peil zien te komen, dat het in de wereld mee kan praten. Gisteravond stond een ontmoeting op het programma met Portugezen die in Nederland wonen. Dat zijn er ongeveer 12.000. Vandaag vertrekt de delegatie weer naar Portugal. Ze zijn het gevolg van een bezoek van een delegatie van de Organisatie van vorig jaa bijstand: et derd erduizen md leva rd in hi jaar 114 NAPELS (UPI). De „zwarte ziekte" heeft gisterenavond weer een slachtoffer gemaakt. Een twaalf maanden oud meis je overleed in het Santobono-hospitaal in Napels met de symptomen, maar de dok ters zeiden dat de rechtstreekse doods oorzaak hersenontsteking was. Het meis je is het 61ste kind dat aan de ziekte overlijdt in het gebied van Napels en omgeving. GENÈVE (AP). De Hoge Commissa ris voor de Vluchtelingen van de VN heeft er gisteren bij westerse regeringen op aangedrongen hun beloften na te ko men met betrekking tot heropnemen van vluchtelingen uit Zuidoost-Azië. de communistische, eisen een onafhanke lijk onderzoek van de zaak-Moro na publi catie van een rapport waarin betrekkin gen van officiële instanties en het Vati- caan met de terroristen gesuggereerd worden. „Wanneer de politieke partijen een par lementair onderzoek noodzakelijk achten zal de regering geen afwijkende positie innemen”, zo verklaarde Rognoni tijdens een bijeenkomst van afgevaardigden van het parlement Dit Was de eerste officiële reactie van de regering nadat het artikel in het linkse weekblad „L’Espresso een controverse te weeg gebracht had. Het artikel vermeldde dat volgens een onbekende overloper van de Rode Brigades de ontvoering van Moro georganiseerd was door twee niet nader genoemde parlementsleden en iemand die „verbonden” is met het Vaticaan. Het artikel stelde tevens dat leden van de para-militaire politie, de carabinieri, deel genomen hadden aan de overval op Moro, waarbij vijf leden van zijn lijfwacht om het leven kwamen. Volgens het artikel had de christen democraat en persoonlijke vriend van Moro, Vittorio Cervone, een maand na de moord op de oud-premier, een ontmoeting met het overgelopen lid van de Rode Bri gades, die in ruil voor geld en persoonlijke bescherming aanbood de leiders van de Rode Brigades uit te leveren. Rognoni bevestigde op de hoogte te zijn van Cervone’s contacten met de verklik ker maar had het onderzoek later aan ondergeschikten overgedragen. Andere christen-democratische leiders verklaar den eveneens bekend te zijn met Cervo ne’s contacten maar beweerden dat de rest van het artikel „ongegrond” was. Afgevaardigden van zowel radicale par tijen als christen-democraten eisten on middellijk antwoord van waarnemend premier Andreotti. De politie van Milaan heeft gisteren bekend gemaakt dat zij opnieuw twee schuilplaatsen van terroristen heeft ont dekt en drie van terroristische activiteiten verdachte personen heeft gearresteerd. De schuilplaatsen bevonden zich ten noorden van Milaan in een bergachtig gebied niet ver van de Zwitserse grens. Bij de politieactie zou „belangrijk” materiaal met betrekking tot de activiteiten van de Rode Brigades zijn gevonden. De Italiaanse politie heeft in de afgelo pen twee weken melding gemaakt van de arrestatie van 21 personen, waaronder een Westduitse vrouw en het opsporen van zeven schuilplaatsen van terroristen in Milaan en Turijn. Europese en Amerikaanse artsen op ver zoek van de regering een onderzoek ter plaatse instellen. De groep, samengesteld door de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) in Genève, moet de oorzaken on derzoeken van de virus-epidemie. land vai le Kame mulerini sk na dl: t overlej nog nie deeld Als er oorlog is kunnen er geen de on ten gaa ucatiev dat he Iden, dl worde worde daarmee het advies van hun vakbonden neergelegd en daarmee voorkomen dat de ds) Mid jke har g van d iroepbij DEN HAAG (ANP). Hoewel Portu gal af wil van militaire blokvorming en ontwapening nastreeft, zal het land trouw blijven aan zijn NAVO-verplich- tingen. Dat heeft de Portugese socialist Duarte Arnaut gisteren desgevraagd ge zegd. Arnaut is voorzitter van een tien man sterke Portugese parlementaire de legatie, die deze week een bezoek aan Nederland brengt op uitnodiging van de Eerste en Tweede Kamer. i-bestui minist< t hij en ndemen dat i g van d middi n guide ting te ‘S-. Cornelisl worden”. fan Justi ;men on ke situa adoptie BRUSSEL (ANP). 8 Deskundigen op het gebied van de Bescherming Burgerbevol king van de NAVO-landen hebben tijdens een tweedaagse conferentie in Brussel „talrijke gebreken” geconstateerd in de voorzorgsmaatregelen voor de bescherming van burgers in tijd van oorlog. z Amerikaanse Staten aan Haïti, die moest komen onderzoeken in welke mate de rechten van de mens op het eiland aan bod komen en van een VN-commissie voor ontwikkelingshulp. Uit het verslag van de VN-commissie dat een slag betekent voor de Haïtiaanse regering, blijkt de grote ontoereikendheid van de openbare instellingen, het schaam teloze misbruik van het voor ontwikke lingshulp ter beschikking gestelde geld en de onbekwaamheid van de overheid om de ontvangen hulp doelmatig te ge bruiken. Bovendien heeft de Amerikaanse afge vaardigde bij de VN, Robert Young, een dringende oproep gericht tot „Baby Doe” om de rechten van de mens op Haïti te eerbiedigen. blijkt haar trieste reputatie nog steeds eer aan te doen. Elke manifestatie van verzet tegen het bewind wordt met harde hand de kop ingedrukt. Journalisten die over deze heropleving verslag hebben uitgebracht, zijn gerechte lijk vervolgd of gewoon op straat neerge schoten. Maar het zijn vooral de landbou wers die geprotesteerd hebben tegen de onwettige inbeslagneming van hun grond, die het mikpunt vormen van de Tonton Macoute-terreur. De oppositie zegt dat de economische toestand van het land rampzalig is en dat hongersnood dreigt. Alleen de uiterst klei ne groep van rijken kan, als gevolg van een onbeteugelde stijging van de levens duurte, nog aan voldoende voedsel komen. Toen de vader van de huidige president, Francois Duvalier, zich in 1957, bij refe rendum tot president voor het leven liet aanstellen, bleek dat er meer stemmen uitgebracht waren dan dat er stemgerech tigden waren en dat niemand tegenstem de. De oppositie zegt dat er niet zo heel veel veranderd is en dat men dus goede redenen heeft om te twijfelen aan de „de mocratische goede wil” van het huidige bewind, dat door deze verkiezingen „een loopje neemt met het hele volk”. soenering van brandstof en instelling van burgerlijke hulpafdelingen ter ondersteu ning van de politie. Als men de bevolking echter wel bewegen thuis te blijven dan zullenvoldoende schuilkelders moeten worden gebouwd. Een probleem dat in het westen moeilijk zal zijn op te lossen, is het verplaatsen van hele industrieën in geval van nood naar minder gevaarlijke gebieden. De Sovjet unie heeft dat vraagstuk wel kunnen op lossen. teren gezegd dat „het hem speet dat de nd op d Verenigde Staten deze beslissing tegen zijn oude bondgenoot” hebben genomen, maar dat hij niet verbaasd was over het Het Israëlische leger zou „een bron van autoriteit voor de autonomie” zijn, aldus het radiobericht. Er was geen officiële bevestiging van het bericht, maar de in houd ervan gaf aan dat Israel bij de onderhandelingen over zelfbestuur een hard standpunt zal innemen. Deze zullen na de ondertekening van een vredesver drag worden gestart. De aanbevelingen van de commissie, die is samengesteld uit directeuren-generaal van verscheidene departementen, moeten door het kabinet worden behandeld. Een woordvoerder van premier Begin zei dat de ministers nog geen tijdstip voor de behandeling van de voorstellen, hebben afgesproken. Het Israëlische kabinet overweegt maatregelen om energie te besparen, zo heeft de Israëlische radio gisteren ook bekendgemaakt. aan re iet woi voor di i dienei normale verkiezingen gehouden worden”, zo zei hij. „De vrijheidsstrijders die al in Rhodesië zijn, zullen er voor zorgen dat de voorgenomen verkiezingen niet gehouden toespitsing van de toestand in de Duitse Bondsrepubliek in de richting van de noordelijke en westelijke buurlanden in beweging zal zetten. Hiertoe zullen dan ongetwijfeld miljoenen gastarbeiders en hun verwanten behoren, die naar hun vaderland terug willen. Als geen voorzorgsmaatregelen worden getroffen, zal deze lawine van mensen alle snelverkeerswegen èn toevoerwegen ver stoppen. Volgens de Deense deskundige worden, met het oog hierop, in de Bondsrepubliek, Frankrijk en de Benelux-landen nationale beschermingsprogramma’s opgesteld, om het vraagstuk het hoofd te bieden. Ge dacht wordt onder meer aan voorlich tingscampagnes in de Bondsrepubliek op dat daar weten dat thuisblijven veiliger is. De BB-vertegenwoordigers van de NA VO landen hebben voorts gesproken over verbod op het gebruik van particuliere voertuigen in geval van een crisis, rant- De verkiezingswetgeving laat daarom trent evenmin enige twijfel bestaan. Om kandidaat te kunnen zijn moet men min stens de afgelopen vijf jaar zonder onder breking in Haïti hebben gewoond. Dit betekent dat de vele Haïtianen die om een of andere reden naar het buitenland trok ken, of vluchten, niet aan bod kunnen komen. Dit ontmant in feite de oppositie, omdat heel veel tegenstanders van Duva lier de wijk moesten nemen naar het bui tenland, evenals een groot aantal intellec tuelen. Tijdens de officiële verkiezingscampag ne, die een maand heeft geduurd, moch ten alleen de officiële kandidaten op ver gaderingen het woord voeren en was het aan het publiek verboden vragen te stellen. De partij van Jean Claude Duvalier, die „Conajec” (Comité National d’Action Je- an-Claudiste) is haar campagne evenwel al een jaar geleden begonnen. Terzelfder- tijd zijn volgens de oppositie de beruchte ..Tontons Macoutes” opnieuw actie” ge worden. Deze organisatie, die de ruggegraat vormde van het terreurbewind van de voormalige president „Papa Doe" en in feite de rol vervulde van staatsveiligheids dienst, politie en politieke commissaris, LOESAKA (AUPI). De ZAPU (Afri kaanse Volksunie van Zimbabwe), die ~J1mmiisa,nen met de ZANU in Rhodesië een i alIIHl< gUerriiia tegen de blanke regering voert, zal van de verkiezingen in dit land die moeten leiden tot een zwart meerder- heidsbewind, een „orgie van volledige verwoesting” maken. Dit heeft een woordvoerder van Nko- mo’s ZAPU gisteren in Zambia meege- British Leyland weigerde een produkti- viteitsbonus van 10 pond per week te betalen omdat de produktie niet is verbe terd. De crisis ontstond maandag toen “j vakbondsfunctionarissen met zeer grote meerderheid stemden voor een staking uit protest tegen deze weigering. British Leyland bestaat uit 34 afdelin- TEL AVIV (AP). Een Israëlische regeringscommissie die zelfbestuur voor de Palestijnen op de bezette westelijke Jordaanoever bestudeert, heeft de aanbe velingen gedaan dat Israel de joodse ne derzettingen handhaaft, zorg blijft dra gen voor de binnenlandse veiligheid en slechts in beperkte mate macht aan de plaatselijke Palestijnen verleent. Dit heeft de Israëlische radio gisteren gemeld. gen, verspreid over het land. De grootste steun voor staking kwam van de 19.000 arbeiders van de Longbridge-afdeling in Birmingham. Het is niet duidelijk of die toch nog zullen staken, ondanks de afwij zing door de meerderheid. B. Lawrence, directeur Europa van Bri tish Leyland, verklaarde, dat de directie niet zal toegeven aan de eisen van de werknemers, die in Longbridge vóór de staking zijn. „Onze houding is correct. Wij zullen ons aan de afspraken houden die twee jaar geleden zijn gemaakt toen Ley- land zich reorganiseerde nadat het een staatsbedrijf was geworden”, aldus Law rence. Hij benadrukte, dat het van levens belang is de nog op stapel staande investe ringen uit te voeren om het gehele concern meer te stroomlijnen. MOSKOU (UPI). De scherpe aanval len die de Chinese vice-premier Deng Xiao ping op de Sovjet-Unie heeft ge daan, tijdens zijn bezoek aan de Verenig de Staten, komen vrijwel neer op een oorlogsverklaring, zo meent de Russische premier Kosygin. Hij heeft dat volgens westerse diploma tieke kringen in Moskou gezegd in een gesprek met Frank Press, president Car ters adviseur voor het wetenschapsbeleid. Het feit dat Washington zich niet heeft gedistantieerd van Dengs uitlatingen, heeft in Moskou ook kwaad bloed gezet, zo bleek de Amerikanen uit het onder houd met Kosygin. er geé anger t besiuit van de Amerikaanse regering de Eet hulp aan het land te stoppen en het am bassadepersoneel tot de helft terug te brengen. In een telefonisch vraaggesprek vanuit Nicaragua zei de president dat Amerika tijdens de bemiddelingspogingen hem had gewaarschuwd dat het land de hulp zou stoppen indien hij de door de bemid- delingscommissie gedane voorstellen niet zou aanvaarden. Een internationaal bemiddelingsteam met leden uit de Verenigde Staten, de Straatveger Charlie McLynn krabde zich wanhopig het hoofd bij het zien van de reusachtige vuilnisbelt die de tuinen van Leicester Square in Londen vult. Hij schatte dat er ongeveer 100 ton vuilnis ligt te rotten. Het ziet er voorlopig niet naar uit dat aan de staking van vuilnismannen een einde komt. X -

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3