WETHOUDER SCHUIFT SCHULD OP ARCHITECT Bloedstollend gestoei met enge zaken in spokenproject •S Wethouder Ko Meijer staat dagelijks voor de spiegel van eigen verleden I Nieuwbouw Oud-IJmuiden volgens bestaand ontwerp niet haalbaar „MIJN SPREEKUREN ZIJN DRAMA'S. nt kort ijmondnieuws I 1 Oud IJmuiden i Kennemerraad Wethouder Opleiding Opstandig Nog enkele plaatsen vrij op cursussen in buurtcentrum Zeewijk VELSEN-IJMUIDEN ZATERDAG FEBRUARI I O 19 7 9 s - door Elli Vlessing Wethouder J W. Meijer „Eigenlijk was ik helemaal niet voorbestemd voor een politieke loopbaan. Ik kom uit een arbeidersgezin uit Beverwijk. Het was pure armoede thuis. Ik mocht na de lagere school een jaar naar de ULO. Dat was al heel wat. Toch moest ik er een jaar voortijds af omdat er geen geld was. Door zelfstudie ben ife verder gekomen. Mijn uiteinde- zondag s lijke belangstelling voor de politiek is gegroeid via het werk voor de vakbeweging. Die vakbeweging heeft mijn levensloop voor een be langrijk deel bepaald. Ik begon als machinist bij de Plaatwellerij. 315 en 11 Toen naar Van Gelder. Dat was in sociaal opzicht eigenlijk een erg slecht bedrijf. Ja, zo is het allemaal begonnen”. MWlf Li,,.oüó 1 is 9 kenhuis i. L. vai 10 uur Niet alleen met betrekking tot de ont- (Van een onzer verslaggevers) ndag 10 is. Var ,50 loeksteen 10 uur ds sedstraat 11.30 er ;de raad Oliesel a Velsen m bellen ozefrust k. Kerk Ermelo) ig 10 uur jerstraat Kossen fferlaan 1.45 uur üsatiesa it 31, zo Vachtto B school in, zater 2.15 uur; it, zater 30 en 11 rsstraat, en 11.3( uur tur ,80 ,60 ,50 ,70 ,50 ,75 IJMUIDEN. Vrijdagavond 2 maart is een datum, die horrorliefhebbers goed in de gaten moeten houden. Dan laten name lijk de deelnemers aan het „spokenpro ject” van het Witte Tejater zien, toe wat voor voorstelling hun bloedstollend ge stoei met enge zaken heeft geleid. Het aanwezige stratenpatroon (vanwege de onderliggende riolering), en de aanwe zigheid van hoogbouw dichtbij rond de Keizer Wilheimstraat waar de nieuwbouw logisch op moet aansluiten. Verder waren redelijk forse afmetingen (bruikbaar voor middelgrote gezinnen) bij de opdracht als Het is de bedoeling, dat de voorstelling zowel in beeld als geluid een huivering wekkende sfeer oproept. Om dat te berei ken maakt de groep gebruik van uitge kiende licht- en geluidseffecten, terwijl om van een spookachtige entourage verzekerd te zijn een ander dan het normale speelvlak van de theaterzaal be nut zal gaan worden. schoolopleiding uitstak. Toen het er op zat begreep ik dat de bond er ook iets van wilde terugzien. Maar ik heb me altijd op het standpunt gesteld dat ik er geen cent voor wilde vangen. Ik werd secretaris bij de ondernemingsraad van Stork, lid van het contactberaad Stork Amsterdam en secretaris van de centrale ondernemings raad van VMF-Stork. Ik was het enige lid dat niet „vrijgesteld” was. Mijn functie was chef van de afdeling keuringszaken en dat wilde ik blijven. Ik ben altijd tegen stander geweest van vrijstelling van OR- leden. Vergeet niet dat er een tijd kan komen dat je wordt afgedankt. Dan moet je terug. Dan gaan ze je aan een baantje helpen en moet je dankjewel zeggen. Ik ben altijd gewend geweest om veel te doen maar wil wel graag vrij blijven staan tegenover iedereen”. Om materiaal voor de horrorproduktie te verzamelen, is de groep eerst eens rond de tafel gaan zitten. Iedereen vertelde wat hij of zij werkelijk eng vond: iets dat zoals bekend varieert van een onbekende man onder bed tot een harige spin van forse afmetingen, en op basis van die ervaringen toog men aan het werk. Karen Kooper voegde de losse ideeën samen tot scènes en stelde een provisorisch draai boek samen. Al improviserend kreeg de voorstelling gaandeweg vorm. Het idee voor het spokenproject is ge boren in één van de twee<workshops dra matische expressie, die in september on der leiding van mime-specialiste Karen Kooper (een derde groep draait op eigen kracht) in het Witte Tejater van start gingen. De groep, waarvan de leden nogal intensief met geluid en beweging bezig waren geweest, leek het wel een aardige gedachte om in het nieuwe jaar naar een griezelproduktie te streven. Een oproep aan belangstellenden om mee te komen denken en doen leverde een groot aantal reacties op, en sinds een maand wordt door een groepje van een man of vijftien elke woensdagavond hard aan het spo kenproject gewerkt. Het gesprek wordt onderbroken door de fotograaf. „Dat komt goed uit. Dan kun nen jullie gelijk die rot foto verscheuren waar ik op sta met dat halve brilletje”. Lachend licht hij toe: „Ik kan zonder bril niet lezen zie je. Ik houd hem dan voor het gemak maar op. Den Uyl zet hem altijd op en af. Ik heb eens iemand horen zeggen „als Den Uyl z’n bril afzet begint-ie te liegen”. Nou ctet op en afzetten gaat zon der erg maar ik betrapte me er toen op dat ik het zelf af en toe ook deed. Laatst was ik hem vergeten. Ik heb toen de bril van een bode geleend. Die kreeg toen op z’n donder omdat hij allemaal halve bakkies inschonk”. Duidelijk geamuseerd over het verloop van het gesprek pakt Meijer zelf de draad van het verhaal weer op. „Ja, oud-IJmui- den. Er is veel kritiek geweest. Ik heb me dat persoonlijk sterk aangetrokken. Het wijkcomité zelf wilde nooit weten van openbaarheid. De pers heeft daar geloof ik nogal druk op uitgeoefend. Plotseling waren ze vóór openbaarheid. Wij hebben daar nooit geen moeite mee gehad. Maar de eerste de beste keer dat er een openba re discussie over oud-IJmuiden plaats vindt, word ik persoonlijk onderuit ge haald door het wijkcomité. Niemand kan beweren dat ik niet mijn uiterste best heb gedaan om het belang van de bewoners van oud-IJmuiden te dienen. Maar er zat en zit zo verschrikkelijk veel oud zeer. Ik ben geen renovatiefanaat maar heb verle den jaar wel m’n kop in de strop gestoken van een alternatief renovatieplan. Het probleem is dat de mensen hun smaak zetten naar hun portemonnee. Je kunt vlees kopen bij de Keurslager en bij de Kijkgrijp. Dat geldt ook voor woningen. Je kunt een nieuwe woning betrekken of een gerenoveerde woning. In het laatste geval moet je dan wel genoegen nemen met duidelijk minder wooncomfort”. eis gesteld. Een lange rij verzachtende omstandigheden kortom voor de heren woningontwerpers. Bijl voelt weinig voor een „uitgekleed plan”. „Er moet iets goeds van de grond komen. Een heel ander ontwerp (repeteer- plan) te leveren door de betrokken aanne mer beschouw ik in deze situatie als dé oplossing”, zo verklaarde hij vrijdagoch tend. Er gaat in Oud-IJmuiden heel anders gebouwd worden dan de bouwtekeningen bij de aanbesteding eind vorige week aan gaven. Met een zogenoemde afstandsver- klaring, als voorwaarde gesteld, bij de aanbesteding, heeft het college zich voor dat soort risico’s ingedekt. Voor het bouw bedrijf Meijer is het kiezen of delen. Zich terugtrekken óf bouwen volgens ontwerp en prijs die meer in het straatje van B. en W. liggen. spokenproject gaan kijken: om de span ning te verhogen, houden de enthousiaste „Ja, zo is het precies. We zitten in een fase dat de samenwerking met de IJ- mondpartners gestalte begint te krijgen. Wat die Kennemerraad ons te bieden heeft is op dit moment nog pure theorie. In de voorstelling van zaken ontbreekt een financieel verantwoorde onderbouw. Kunnen wij onze burgers met dat risico opzadelen? Ons huidige collegeprogram zal zeker tien jaar vergen om het te verwe zenlijken. Als we nu aansluiting zoeken bij de Kennemerraad kun je dat allemaal wel vergeten. Onze post „onvoorzien” was al niet breed. Daar is om te beginnen al een wethouderssalaris afgegaan. Er is geen spat ruimte' voor rare sprongen. ling die ik een ander mens buiten mijn wil om moet bezorgen”. deelnemers de inhoud van hun voorstel ling zorgvuldig geheim. ïnschedé jks. bouw Be ;euw vai it 117, zo ong :-Heems- J. Bekse, >ndag 1 Lieve. Maei 10 uui lur zon ikomst. terkerk IJkel, 11 Hilvers I, 11.45 ei iemsdijk irstkerk 9.30 uur bekend. IJMUIDEN. De Stichting voor ciub- en buurthuiswerk IJmuiden-West kan nog een aantal mensen plaatsen op diverse cursussen die gehouden worden in het buurtcentrum Zeewijk. Het gaat om de cursussen volksdansen voor 18 jaar en ouder (maandag van acht- tot tien uur), pottenbakken voor volwassenen (dinsdag van acht- tot tien uur, kosten 50,- voor 12 lessen), textiele werkvormen voor volwas senen (woensdag van acht- tot tien uur, kosten 50,- voor 12 lessen), de tekerr- en schildergroep (donderdag van acht- tot tien uur, kosten 50,- voor 12 lessen). Er zijn ook nog plaatsen vrij op twee kinder groepen, te weten de toneelgroep (zater dagmiddag van half twee tot half vier, kosten 1,25 per keer) en de journalisten- groep waarbij de kinderen zelf een krant mogen maken (maandag van vier uur tot half zes, kosten ƒ5,- per maand). Deze twee cursussen zijn voor kinderen van acht tot twaalf jaar. Inlichtingen bij J. Stam, Orionweg 225. (Tel. 17364). imanuel uur lees- geveen). te: Van n 17 uur Intussen is er in de vakbeweging een toenemende vraag naar geschoolde ka derleden. Mensen met kennis die de belan gen van de leden kunnen behartigen in de toppen van het bedrijfsleven. De Centrale Kaderschool van het NW biedt de moge- -lijkheden. Meijer die helemaal niets ziet in een betaalde functie in de vakbeweging wordt „onder druk” gezet en legt met goed gevolg de vierjarige cursus af. „Als je me nu vraagt wat heb je daar allemaal geleerd”, zo vertelt hij, „dan moet ik je eerlijk zeggen dat ik beter kan opnoemen wat ik er niet heb geleerd. Het was een keiharde studie. Staatsrecht, Ar beidsrecht, Sociologie, Economie, Ge schiedenis. afijn al met al een opleiding die boven het niveau van een middelbare VELSEN. Voor de 116 woningen in het kaalslaggebied van Oud-IJmuiden moet een ander ontwerp op tafel komen. Het door de architectencombinatie Pe ters Boogers vervaardigde bouwplan moet zeker in de oorspronkelijke vorm als onbruikbaar worden beschouwd. Wet houder K. W. Bijl van ruimtelijke orde ning komt tot deze toch wel opzienbaren de uitspraak direct na de aanbesteding van het nieuwbouwproject (op 1 februa ri) 'waarbij bovengemeld bouwplan wél als basis diende. Het Beverwijkse bouw bedrijf P. Meijer kwam daar met -ƒ8.793.500,- als laagste inschrijver uit de bus. eg, 9.30 m; 17 u zaten midden in de ontwikkeling van het Gildenspoor, de nota gronduitgiftebeleid, de nieuwbouw van het zwembad, de reno vatie van Velseroord, de Velserbroekpol- der begon te spelen, het Plan Zeebad stond in het middelpunt van de belang stelling, de bowlingbaan en natuurlijk de zich steeds maar voortslepende zaak „oud-IJmuiden".” De heer J. Th. Peters van het architec tenbureau Peters Boogers te Amster dam was vrijdag niet bereikbaar voor een reactie op de nogal ongezouten kritiek van wethouderszijde. Hij is de maker van het bouwplan dat uitsluitend vanwege het kostenaspect zo slecht is gevallen bij de opdrachtgevers én bij de wijkbewoners (wijkcomité Oud-IJmuiden) die er om de zelfde reden eveneens veel kritiek op hebben. „Het is onder burgemeester Bührman geweest dat ik in 1962 in de raad van Velsen kwam.Er zaten nogal wat knapen met naam in die raad. Ik heb nooit ver loochend dat ik uit de hoek kwam van de gestampte pot. Over zoiets als fractievoor zitter heb ik natuurlijk nooit geprakki- zeerd. Laat staan over een wet houderschap. De discussies werden mees tal gevoerd door de fractievoorzitters van de KVP en de PvdA. Dat waren Nuyens en Van Os Van den Abeelen. Toen Van Os in 1976 opstapte moest ik zijn plaats inne men. Roessingh, die de portefeuille On derwijs beheerde, stapte kort daarna op. Ik heb toen veel druk uitgeoefend op Harry Scheeper. Uiteindelijk heeft die zijn studie er voor afgebroken. Maar een half jaar later, dat was in september ’76, werd Ockeloen burgemeester van Terneu- zen en toen kreeg ik zijn portefeuille. Openbare Werken. Dat was nogal wat. We Met zijn socialistische collega Harry Scheeper heeft Ko Meijer een minder heidsstandpunt ingenomen met betrek king tot de noodzaak van aansluiting van Velsen bij de Kennemerraad. Belangrijk-' ste argument: het samenwerkingsver band met de IJmondgemeenten Bever wijk, Heemskerk, Castricum en Uitgeest komt er mee op het spel te staan. Geen enkele voorstander van aansluiting heeft ons met argumenten kunnen overtuigen. Ik dacht dat wij dat met ons minderheidsstandpunt wel konden. Voor het komende jaar heeft de Kennemerraad al 31 commissievergaderingen op haar programma die ik zal moeten bezoeken. Waar haal ik de tijd vandaan? Extra men sen aantrekken kost ook geld. Wat met de IJmondgemeenten is bereikt op het ge bied van samenwerking is te kostbaar om fiet op het spel te zetten voor iets waarvan je je op dit moment nog moet afvragen „is dat nou zo dringend nodig?” Jacobus Wilhelmus Meijer gewoon Ko voor de intimi werd op 30 januari 1926 geboren. Van de omstandigheden thuis die, zoals hij zelf zegt, werden be paald door armoede kan hij zich veel herinneren. Dat „veel” is de basis waarop deze pure oprechte socialist zijn carrière bouwde. Dag in dag uit geconfronteerd worden met de arre moede van hen die zoeken naar een plekje om te leven bete kent voor Ko Meijer geconfronteerd wor den met de spiegel van zijn eigen verle den. Iedere dag put hij er de kracht uit om een strijdbaar mens te blijven. Niet voor zichzelf maar voor zijn medemens. Zo heeft de democratie, de levensschool van Ko Meijer, dat gewild. Klaverjasdrive. De voetbalvereniging KIC te Velsen-Noord houdt vrijdagavond om acht uur in het Paviljoen Koningsveld een klaverjasdrive waarvan de uitslag niet meetelt voor de lopende competitie. Deelname staat open voor leden en dona teurs van de handbalvereniging IJmond. Een „vorst-In” zondagmiddag tussen twee en vijf uur te houden in hetzelfde gebouw op het sportcomplex Rooswijk, komt in de plaats van het weekendvoetbal dat bij de huidige weersvooruitzichten waarschijn lijk opnieuw wordt afgelast. Adelbertvereniging. De heer P. P. Verdonk uit Driehuis komt woensdag 14 februari bij de Adelbertvereniging iets vertellen over zijn ervaringen in Peru, waar hij in opdracht van de regering twee jaar werkzaam is geweest als expert- teamleider van een project gehandicap tenzorg ten behoeve van Peruaanse kinde ren. De avond begint om kwart over acht in bungalow Voloptee, Spaarnberg, Wüs- telaan 80, Santpoort. Kostuumprijs. Het leukste en origi neelste carnavalskostuum wordt met een prijs gewaardeerd op de carnavalsviering die 23 februari wordt gehouden in het dienstencentrum Zee- en Duinwijk op het IJmuidense Zeewijkplein. Kaarten voor het feest zijn vooraf aan de bar verkrijg baar. Aanvang acht uur. De aanbesteding is een farce geweest. Dit kan rustig worden gesteld nu het bouwplan dat eraan ten grondslag lag en uiteraard ook de inschrijfbedragen volle dig in de lucht zijn komen te hangen. P. Meijer is als laagste inschrijver eerste gegadigde. Dat is de enige zekerheid die de aanbesteding ons heeft opgeleverd, geeft Bijl ruiterlijk toe. De woningen moe- :'ten komen op het nu braakliggende ter- ‘rein tussen de Kanaalstraat, de President Krügerstraat en het Koningsplein in Oud- IJmuiden. Op elk van de 116 woningen zal voor ƒ10.000 beknibbeld moeten worden om de voor woningwetbouw nog net aan vaardbare huursom (ƒ450,-) te kunnen halen. Met de Beverwijkse aannemer en vertegenwoordigers van het betrokken ar- chitectenbureau vond vrijdag een eerste gesprek plaats in het stadhuis met (voor f wethouder Bijl) als einddoel bouwen voor een prijs die eerdergemelde huursom zal kunnen opleveren. Het bouwplan, dat door de architectencombinatie Peters Boogers boven tafel is gebracht, levert huren op van gemiddeld 565,- per j maand. Vooruitlopende op het komende. overleg sprak wethouder Bijl vrijdagoch- tend van „harde onderhandelingen" waarbij met name de betrokken architec- ten klem gezegegeven richtlijnen is uitge- voerd. De opdracht was duidelijk een be- taalbaar plan: qua bouwprijs goed reali- - seerbaar als woningwetbouw. De ontwer- - pers zijn op dat punt een heel eind over de schreef gegaan. wikkelingen in oud-IJmuiden, ook ten aanzien van de ontwikkelingen van kabel- TV heeft Meijer nogal eens te horen gehad dat hij de zaak onnodig ophield. „Als ik het inderdaad heb opgehouden, maar daar zet ik nog even een groot vraagteken bij, dan is dat omdat het mijn stijl niet is om over één nacht ijs te gaan. Kabel-TV wordt een verplichting voor iedereen die zo’n kijkkast heeft. Is dat democratisch? Afgezien van de kwaliteit van het beeld geloof ik toch dat je met name oudere mensen geen dienst bewijst met een grotere keuzemogelijkheid als die buitenlandse programma’s niet worden voorzien van een Nederlandse ondertitel. Bovendien heb ik er nooit een geheim van gemaakt er bezwaar tegen te hebben dat de Aak in handen van particulieren komt. Op het ogenblik hoor ik vanuit Haarlem en Beverwijk niks anders dan kritiek op de beeldkwaliteit. Atmosferische storin gen noemen ze dat. Ik heb daar verder geen commentaar op maar denk er na tuurlijk wel het mijne van”. Na de laatste verkiezingen werden de portefeuilles geschud. Ko Meijer raakte Openbare Werken kwijt en kreeg er Soci ale Zaken voor in de plaats. Hoe heeft hij dat ervaren? Hij steekt een sigaret op en kijkt een tijdje naar buiten zonder iets te zeggen. „Tja.ik heb straks al gezegd, mijn spreekuren zijn drama’s. Ik heb zeker niet minder kontakt met de mensen dan voor heen. Het is overigens mijn eigen wil om onder dc mensen te verkeren. Maar de problematiek van deze portefeuille en dan met name de prpblematiek van de woon gelegenheid ligt op een ander vlak. De mensen die hier binnen komen denken vaak dat ik hun probleem niet ken. Maar die ken ik erg goed. Het grijpt me telkens weer aan. Gelukkig kan ik afstand nemen maar het is goed dat er hier radiatoren voor de ramen staan. Toen er verleden week weer zo’n krepeergeval mijn kamer verliet heb ik een enorme schop gegeven tegen een stoel. Als die radiator er niet had gestaan was hij door het raam ge vlogen”. Opstandig: „We zitten tegen een be hoefte van drieduizend woningen aan te kijken. Dat is een getal dat alleen maar toeneemt. Ik heb m’n hele leven in ander mans problemen gezeten. In de stoel waarin ik nu zit komt dat wel heel erg op me af. Gelukkig heb ik nog zoiets als humor. Ik blijf bij m’n uitgangspunt dat ik de mensen nooit iets zal beloven als ik het niet kan waarmaken. Als ik opstan dig ben dan komt dat door de teleurstel- „Wat al te ver" verzucht Bijl. „Beknib- I beien op de bouwsom zal in dit geval meer moeten inhouden dan wat vereenvoudi gingen op het bestaande ontwerp. Daar voor zijn de bedragen per woning te groot”. De architectencombinatie was voor de op sommige punten toch wel uitzonderlijke opdracht aan twee vaste stedebouwkundige gegevens gebonden. Jacobus Wilhelmus Meijer gewoon „Ko” voor de intimi werd op 30 januari 1926 geboren. Van de omstandigheden thuis die, zoals hij zelf zegt, werden be paald door armoede kan hij zich veel herinneren. Als er bij hem sprake is van wrok dan is dat niet jegens de omstandig heden waaronder hij zelf opgroeide tot man, maar eerder jegens de maatschappij van vandaag waar de woningnood uitto rent boven de welvaart. Met die woning nood heeft wethouder J. W. Meijer, onder meer belast met de portefeuille Sociale Zaken, dagelijks te maken: „Mijn spreek uren zijn drama's”. Als zestienjarige knaap stapt Kootje Meijer in 1942 bij de Plaatwellerij binnen. Met een jaar onderbreking, gedurende welke hij zit ondergedoken in de buurt van de Wieringermeer, („Ik heb veel vrien den verloren in het verzet”) blijft hij daar tot 1946. Dan gaat hij naar Van Gelder. De omstandigheden daar brengen hem in kontakt met de vakbeweging. Intussen blijft de heimwee naar de Plaatwellerij aan hem knagen. In 1955 gaat hij terug naar de stek waar hij voor het eerst kennis maakte met de werkvloer. Wie dit alles raadselachtig voorkomt, moet begin maart zelf maar naar het Fw. S: W

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5