Baktiar af getreden J Autotocht over SramEF Ijsselmeer Ook Israel akkoord met vredesgesprek het Binnenhof 22 pagina's Weer delegatie Bronbeek naar Gladheid zorgt opnieuw voor veel problemen ;WuHS het woord is aan... vandaag: het weer IJmuidenaar bij autoverkoop opgelicht Voorruiten Nieuwe situatie in het Midden-Oosten 311 ■HI agenda pagina 7^ Elton John Kwakkelweer VOOR KANTOOR BEDRIJF TEKENKAMER (ADVERTENTIE) MAANDAG 12 FEBRUARI 1979 Frederik de Grote: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 11 2 I TECHN. TEKENMATERIAAL (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM/CAIRO. De Israëlische regering heeft de uitnodi ging van president Carter van de VS aanvaard voor de hervatting in Camp David van het vredesoverleg op ministerieel niveau over het Midden-Oosten. 2, 3,13 5,7 4 9 69ste jaargang no. 84 - - Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Facetten. Kunst Radio en televisie/Strips11 Sport15,16,17,10,19,21 Damlate Extra Winterreis naar Hoog-Saeerland: vertrek m 26 febr. a.s. 425.- Inlichtingen bij onze kantoren (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Hoewel de situatie in de Iraanse hoofdstad vanmid- Edag nog uiterst verward was, lijkt het pleit ten gunste van Khomeini en zijn aanhangers beslecht. Nadat de hoogste raad van het leger gisteren liet weten zich in de strijd tussen de regering Baktiar en de tegenregering van Bazargan en Khomeini „neutraal” te zullen opstel len, restte Baktiar niets anders meer dan af te treden. Ondanks het -feit, dat vooral de elite-eenheden van de keizerlijke garde de door de legertop opgelegde neutraliteit negeerden en gisteren en vanmorgen _L__J in felle gevechten waren verwikkeld met gewapende Khomeini- aanhangers, was vandaag al wel duidelijk, dat de monarchie in Iran ordpuzzei. feitelijk heeft opgehouden te bestaan en dat de uitroeping van de 3 islamitische republiek onder leiding van Bazargan nog maar een kwestie van een dag of zelfs uren is. IJmuider Courant Khomeini neemt macht sJ- Baktiar ü- Bazargan ■ir Khomeini nu definitief in handen dient op lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll schor; ad is Zie de kunstpaglna (Zie verder pagina 13) (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) GED OUDE GRACHT 103 HAARLEM TELEFOON 023-324650 demme- ieel van idsoort; ng; 69. ;temaat; I de iste, Oat Hoeveel mensenlevens de gevechten van zaterdag en zondag in Teheran heb ben gekost is niet duidelijk, maar het moeten er honderden zijn. In de nacht van vrijdag op zaterdag sloeg de vlam definitief in de pan toen de keizerlijke garde de luchtmachtbasis Fa- rahabad met tanks aanviel. Doel van de aanval waren de luchtmachtkadetten die de dag daarvoor hadden meegelopen in anti-sjah-betogingen. De garde had daar op opdracht gekregen de kadetten te ar resteren. Toen al spoedig geruchten de ronde deden, dat tientallen kadetten zou den zijn doodgeschoten, verzamelden zich in de vroege ochtend duizenden mensen aan wie door leden van de Khomeini- burgerwacht wapens werden uitgedeeld. Soldaten die naar de Khomeini-aanhan- gers overliepen kregen munitie uitgereikt en vochten vervolgens tegen hun voorma lige collega’s. In een laatste poging verklaarde Bak tiar zondagmorgen, toen het grootste deel van Teheran al in handen was van de rebellerende massa’s, dat hij de situatie meester was en dat Khomeini aan het korste eind zou trekken. Maar het was te laat. Tanks die de stad introkken werden onschadelijk gemaakt en in de loop van de gisteren werd het Golestan-paleis, waar de sjah in 1967 was gekroond, ingenomen door Khomeini- aanhangers. Ook het gebouw van de rege- ringsradio werd veroverd. Morgenmiddag wordt in de Tweede Ka mer gestemd over de motie van het WD- Dit heeft premier Begin gisteren be kendgemaakt na afloop van de bijeen komst van het Israëlische kabinet. DRIEBERGEN (ANP). Sneeuw en ijzel hebben vanmorgen het verkeer in ons land voor grote problemen gesteld. Bij de verkeerscentrale van de rijkscen trale in Driebergen kwamen aan de „lo pende band” meldingen van kleine onge vallen binnen, waarbij enkele mensen licht gewond raakten. Ook Haarlem had veel last van de weersomstandigheden, zelfs in die mate, dat de wegen vanmor gen volstrekt onberijdbaar waren. ri- Aanhangers van Khomeini juichen na dat bekend geworden is dat premier Bak tiar is afgetreden. Iedereen moet in de hemel kun nen komen op zijn eigen manier. Na jaren van afwezigheid Is ETton John teruggekeerd naar de concertpo dia. Overal in Europa zijn de zalen waarin hij optreedt uitverkocht. Terecht, want Elton bleef zijn zenuwen de baas en gaf getuige zijn eerste optreden zondagavond zijn vele fans waar voor hun geld. Veel bewolking met ten noorden van de grote rivieren af en toe sneeuw of ijzel. Elders nu en dan regen. Minimum temperaturen van ongeveer 2 graden in Zeeland tot circa -2 graden in Gronin gen. Middagtemperaturen van om het vriespunt in het noorden tot omstreeks 4 graden in de zuidelijke provincies. Matige, in het noorden krachtige wind tussen oost en zuid. rres- prij- imin eerd •ant HAARLEM. Een 27-jarige IJmui denaar deed gisteren bij de Haarlemse politie aangifte van oplichting. Op 5 februari had de IJmuidenaar een auto verkocht aan een Haarlem mer waarvoor hij acht briefjes van duizend en vijf bankbiljetten van 100 gulden in ontvangst nam. Toen hij gis teren een andere wagen wilde kopen en daarvoor de bankbiljetten uit zijn dressoirkastje pakte, kwam hij tot de ontdekking dat de duizendjes vals waren. (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. De Bronbeekbewoners sturen morgen opnieuw een acht man sterke delegatie naar Den Haag. Evenals vorige week willen zij vanaf de publieke tribune de gang van zaken in de Tweede Kamer in de gaten houden. ier- de de de ft u in”, ten Kamerlid Ploeg tegen het sluitingsbesluit van minister Scholten van Defensie. Ploeg diende de motie de afgelopen week in, nadat staatssecretaris Van Lent van De fensie duidelijk maakte, dat hij vast wilde houden aan het besluit Bronbeek per 1 januari 1981 te sluiten. De WD-motie werd door het CDA gesteund. Over het te verwachten verloop van die stemming wilde het Arnhemse kamerlid Ploeg vanochtend nog niet al te veel kwijt: „Ik ga ervan uit dat de staatssecretaris zo verstandig is de motie niet naast zich neer te leggen. Wanneer hij dat wel doet is de kans groot, dat de PvdA een motie van wantrouwen indient. Ook wij nemen er dan beslist geen genoegen mee. Over het indienen van de motie van wantrouwen van VVD-zijde zullen we ons dan eerst moeten beraden”, aldus Ploeg. Zoals bekend, heeft Egypte vorige week donderdag ook positief gereageerd op de uitnodiging van Carter. Verwacht wordt, dat de besprekingen zullen beginnen op 21 februari. Aan het overleg zullen deelnemen de Egyptische premier Moes- tafa Chalil, de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Mosje Dajan en zijn Amerikaanse collega Cyrus Vance. (Van onze streekredactie) ONDERDIJK. In het plaatsje Onder dijk onder Medemblik,houdt de Ijsclub Ons Genoegen een open tocht met auto over het Ijsselmeer. Dit gebeurt op woensdag veertien februari en de start is tussen tien en twee uur. Nadere inlichtin gen bij de secretaris/penningmeester Vlugt. Tel. 02288-1249. Die ontwikkeling is niet op korte ter mijn te verwachten, omdat eerst orde op zaken in Iran moet worden gesteld. Maar de manier waarop dat zal gebeuren kan de ontwikkeling versnellen. De grote kapers op de kust zijn de Sovjet-Unie en enkele Europese landen, vooral Frankrijk, die invloed en econo misch voordeel zullen kunnen winnen door zich nog vijandiger dan eerst op te stellen tegenover Israel en alle Arabische landen van wapens te voorzien, Egypte voorlopig nog uitgezonderd. Er moet in Israel een grote bezorgdheid zijn ontstaan, die de nationale solidariteit zal bevorderen, maar tegelijk de nood zaak tot een drastisch beleid van uiterste Keulsewej zelfverdediging en paraatheid zal hebben doen beseffen. Dat het Midden-Oosten in die situatie een uiterste explosiviteit heeft gekregen die zeer gevaarlijk moet worden geacht, zal niemand meer kunnen ont gaan. Het is niet uitgesloten dat de geluk kig zeer korte duur van de Iraanse burger oorlog de kiem voor veel grotere rampen heeft gelegd, die zouden kunnen worden ingeleid door toenemende spanningen op alle terreinen waar wereldmachten elkan der ontmoeten. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ü- Zwaaiend met hun wapens rijden drie opstandelingen op een motor door de straten van Teheran om het aftreden van premier Baktiar te vieren. De daarop ontbrandende strijd breidde zich in de hele stad uit. Steeds meer zwaargewapende mannen trokken de straat op. Die zaterdag verklaarde pre mier Baktiar in een radiotoespraak nog, dat de regering provocaties „vastbesloten en met kracht” zou neerslaan. Op dat moment echter waren belangrij ke delen van de hoofdstad al in handen van rebellerende militairen en burgers. Opgerichte barricaden in de stad werden bewaakt door soldaten met zware mitrail leurs. Een poging van de regering de burgers van de straat te verdrijven mislukte. Hon derden militairen die de regering trouw waren gebleven verschenen weliswaar in de straten met de opdracht op iedereen te schieten die zich buitenshuis bevond, maar met hun eigen wapens en met molo- tov-cocktails hielden de tienduizenden stand. De poging van de Iraanse premier Bak- ide; 28. tiar om op basis van een volledige gezags- trouw van het leger de burgeroorlog te voorkomen, heeft jammerlijk gefaald. Toen het eenmaal zover was dat de Iraan se krijgsmacht, reeds innerlijk verdeeld, -het alternatief van een massaslach- •méling; ting van landgenoten werd gesteld, koos igel; 51, zij de capitulatie. Daarmee werd een on- tuinge- voorstelbaar bloedbad voorkomen, maar ling; 55. .de prijs was hoog: het islamitische straat- oproer sloeg bliksemsnel over op machts- ovememing door de religieuze top onder aanvoering van Khomeini. En nu is het pleit beslecht: Iran is herkau- overgeleverd aan nieuwe machthebbers, die een republikeinse theocratie zeggen te willen vestigen en aan Iran een sociaal ““““l paradijs beloven volgens de wetten van de Koran. Hoe dat in de praktijk zal gaan, kan niemand op dit ogenblik overzien. Wel staat vast, dat de omwenteling in Iran volkomen nieuwe machtsverhoudin gen in het Midden-Oosten inluidt, die voor het Westen en voor de op het Westen vertrouwende staten in het Midden-Oos ten zeer ernstige consequenties zullen hebben. Voor Israel en in iets mindere mate voor Egypte is deze ontwikkeling fataal. De Palestijnse invloed op de loop der gebeurtenissen in Iran is duidelijk aan de dag getreden. Het is onvermijdelijk dat Israel er een nieuwe, sterke vijand heeft bijgekregen en tegelijk een factor van steun heeft verloren. Israel is plotseling omsingeld. Egypte, dat zich de laatste jaren sterk op de Verenigde Staten heeft georiënteerd, is niet meer de machtigste natie in het Midden-Oosten. De vraag of Egypte zich daardoor nog kan veroorlo ven een unilaterale band met Israel aan te gaan, doemt dreigend op. De Arabische wereld, nu veel minder verdeeld dan voor heen, begint haar kans te ruiken om Israel met een gezamenlijke inspanning te likwi- deren, zoals zij altijd toch het liefst heeft gewild. Van welingelichte zijde in Jeruzalem is voorts vernomen, dat de Israëlische rege ring de VS heeft gevraagd om overleg over Amerikaanse hulp aan Israel. Het zou hierbij vooral gaan om de leverantie van olie. De Egyptische waarnemendminister van Buitenlandse Zaken Boetros Ghali heeft de VN-commissie voor de Rechten van de Mens in Genève gevraagd, „drin gende en doelmatige maatregelen” tegen Israel te nemen wegens wat wordt ge noemd het folteren van Palestijnse gevan genen in Israel. De Israëlische regering heeft afgelopen week beschuldigingen over martelingen van de hand gewezen. Boetros Ghali protesteert in zijn brief aan de VN-commissie verder tegen de vesti ging van joodse nederzettingen in de door Israel bezette gebieden. Volgens Ghali vormen deze vestigingen een „belangrijk beletsel” voor de huidige pogingen om te komen tot een vredesverdrag tussen Egypte en Israel. De sponsor van de Nederlandse schaatsploeg heeft In Oslo getracht wereldkampioen Eric Heiden ook al vast te leggen voor de wedstrijden om de wereldbeker van het volgend jaar. De directeur van de firma, de hee.' Kalksma, had daarover in Oslo ee/ gesprek met de voorzitter van de Ame rikaanse schaatsbond Howey. Kalks ma: „Hij vroeg een vergoeding van 10.000 gulden. Daar werd aan toege voegd dat dat geld niet voor Heiden, maar voor de ontwikkeling van de schaatssport in de Verenigde Staten bestemd is. We vinden het wel een hoog bedrag voor iemand, die amateur is. We moeten ons er intern nog maar eens over beraden”. Zie verder onze bijlage „SPORTIEF' Pagina 1 Eric Heiden oppermachtig tijdens we reldkampioenschap; Nederlandse» schaatsers stellen teleur. Pagina 2 Voorbereiding amateurteam niet opti maal. Pagina 3 Drie titels voor Gillian Gilka Pagina 4 Sterk optreden van Piet Bloedjes in Davos Pagina 5 Protesten BOB tegen zege Fla mingo’s Pagina 6 Wijk aan Zee houdt kans op titel Verwacht wordt, dat de onderhandelin- gen met tussenpozen zullen worden ge voerd, zodat de delegaties hun regeringen tussentijds kunnen raadplegen. Waarne mers zien hierin een aanwijzing, dat het overleg langer zal duren dan de drie of vier dagen die men aanvankelijk hiervoor had uitgetrokken. Volgens premier Begin heeft het Israëlische kabinet geen nieuwe beslissingen genomen ten aanzien van de Israëlische onderhandelingspositie. CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF f üApeldoorn&Zn HAARLEM ITEPHENSONSTRAAT 8-23 TEL. 023 244827 rmeer; J. raat 4, Bs ers-RijkeK idhorst; f aat 7, Haai mans, Ja irg; Mevi I'. Mevr, f 60, Amers loor-Bruyl Ier; S. Jans ayk, A. v.( :t. Michiels k, Merkel 4evr A. Arrienswe nborg, Kil Mevr M. C choolstraa iters, Past 2, Erp; G dermalsen iar; 33. orzichti- ibaande ok; 40. I. kalen- tig; 46. voor De Nederlandse Spoorwegen hebben vanochtend weinig moeilijkheden onder vonden. Alleen op de lijn Amsterdam- Amersfoort en in Noord-Holland deden zich vertragingen voor doordat wissels vastzaten. De totale schade die door het winterse weer in de afgelopen tijd aan de wegen is toegebracht zal de eerder genoemde 40 miljoen gulden vermoedelijk flink overschrijden. De regionale directeur zuid van de Ne derlandse Vereniging van Wegenbouwers, G. Schoolkate, voorspelde dat de regering er niet aan kon ontkomen extra geld be schikbaar te stellen voor de reparatie, waardoor het voornemen van minister Tuijnman de knelpunten in het wegennet op te lossen in de knel zou kunnen komen. Zie verder de stadpagina’s A V

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1