Feest voor China dient Bischoppen in Puebla wijzen dictaturen af Overstromingen in Spanje extra wapens van VS Tito’s naaste medewerker WEGENS MISLUKKEN VIJFJARENPLAN protest in bij Vietnam de profeet Mohammed Secretaresse zou M „In Cambodja 3 miljoen doden overleden MINISTERIE BUITENLANDSE ZAKEN VS IN RAPPORT: Golfstaten krijgen DDR-spionne zijn Oproep tot bestrijding onrecht en armoede ken M. I WE ■■I L I Onderwijzer keurde jodenmoord goed Snelheidsrecords Verstandig Iff „Teer” ■iiMii 1 I IfcUiiHI 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 FEBRUARI MAANDAG 1 2 2 door Nico Scheepmaker 99 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Volgens het rotest tenlandse Zaken zijn het in Azië vooral Zuid-Korea, de Filippij nen en Indonesië, waar schen ding van de mensenrechten op uitgebreide schaal voorkomt. Het ministerie meldt dit in het jaar lijkse rapport over de rechten van de mens aan het Congres. rotest itratie amen Vuil» ijging ik werd Amerikaanse ministerie van Bui- ikt door idustrie: procent gen van an Elec- trjjfël - In Indonesië uitgebreide In de verklaring, waarin vandaag nog (Van onze redactie buitenland) Poolse vice-premiers ontslagen de RIAAD (Reuter). De Verenigde Staten zullen gevechtsvliegtuigen en tanks leveren aan Soedan en Noord-Jemen. Tja, zei meneer Niemeijer, ik zou dat wel willen, maar we hebben Johan Cruijff en Willeke van Ammelrooy al, en. O, maar ik doe het niet voor geld!, riep Wil lem verontwaardigd uit. Laat jullie man dat maar gerust tegen Sonja Barend zeg gen, in het Miranda-Bad! Het gaat me helemaal niet om het geld, maar om de gezondheid van de Nederlandse kijkers! clement verde- :ke par- noetko- ne voor rropees olitieke leen de ie. Par lement lit niet DA een ijkader jonge- >ezig te orming In de hoofdstad Madrid was de brand weer onafgebroken bezig met het evacue ren van gezinnen uit hun ondergelopen huizen. In de provincie zijn veel runderen verdronken. Metereologen spreken van een ongebruikelijke natte en warme win ter met temperaturen tot 24 graden. Helikopters van de luchtmacht evacueren daar waar nodig is de bevolking. (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU. De Poolse minister-president Pjotr Jaroszewicz heeft naar verluidt, zijn drie vice-premiers van hun functie ontheven en op andere posten gezet. De drie gedegradeerde vice-premiers worden verantwoor delijk gesteld voor het mislukken van het lopende Poolse vijfjarenplan. Libanon is volgens het ministerie een „jungle” waarin de burgerbevolking bij Dit is gisteren bekendgemaakt door de Amerikaanse minister van Defensie, Brown, die een rondreis maakt langs Saoedi-Arabië en andere staten aan de Perzische Golf. Het materieel wordt geleverd om de vrees van deze landen weg te nemen na de gebeurtenissen in Iran. De Arabieren zijn bang dat hun veiligheid wordt bedreigd. Minister Brown heeft tijdens zijn bezoek meermalen de verzekering gegeven, dat de Verenigde Staten van plan zijn meer te doen om de hun bevriende landen in het olierijke gebied aan de Perzische Golf te versterken. De kosten van de wapenleveranties aan Soedan en Noord-Jemen, naar schatting 360 miljoen dollar, zullen worden betaald door Saoedi-Arabië. Brown is tevens overeengekomen dat Saoedi-Arabië materieel beschikbaar zal stellen voor de opleiding van Noordjemenitische piloten. PUEBLA (Reuter en UPI). De La tijns-Amerikaanse bisschoppen die bij een zijn in het Mexicaanse Puebla heb ben gisteren een verklaring goedgekeurd die zich keert tegen schendingen van de mensenrechten en militaire dictaturen in dit continent. ringen, het kopen van know-how met westerse deviezen en omdat zijn pogingen de arbeidsmarkt te liberaliseren hebben gefaald. Het feit dat hij gehandhaafd wordt in dezelfde sector, zij het met geringere bevoegdheden, toont aan dat hij kan bogen op enig succes in het recente verleden. enkele kleine wijzigingen kunnen worden aangebracht, roepen de bisschoppen de rooms-katholieke kerk op een actieve rol te spelen bij de bestrijding van onrecht en armoede. Volgens de Columbiaanse bisschop Ca- strillon Hoyos, hebben de ruim 180 bis schoppen in Puebla het document bijna eenstemming goedgekeurd. Nou goed dan, zei meneer Niemeijer, ik zal zien of ik het nog binnen twee weken voor elkaar speel je met foto en tekst in de serie te schuiven. En zie, het lukte! Een nieuw Europees snelheidsrecord in de re- clamebiznis! Zó wil ik het, in mijn goedge lovigheid, graag zien, en zo zal ik het daarom ook rondvertellen. HELSINKI (Reuter). De leiders van het nieuwe bewind in Cambodja hebben een Europese journalist verteld, dat in de drie jaar van het bestuur van ex-premier Pol Pot drie miljoen Cambodjanen dat is meer dan 40 percent van de bevolking om het leven zijn gekomen. Een deel van hen was slachtoffer van massamoorden, terwijl anderen in de gevangenis omkwa men, of van honger of ziekte stierven. Dit heeft de voorzitter van de revolutio naire volksraad Heng Samrin dezer dagen gezegd in een vraaggesprek met professor Kaarle Nordenstreng, de Finse voorzitter van de Internationale Journalistenorgani satie (IOJ). „Uit voorlopige cijfers weten we dat van de bevolking van acht miljoen mensen bijna de helft is vernietigd. r bij de ijn. Hij reali- ethisch de stu- ie THT iver de DA. Ze conclu- laat bij dat de rdt, dat laar de A min- apen. MADRID-LISSABON. Duizenden Spaanse gezinnen zijn dit weekeinde dak loos geraakt door ongebruikelijk zware regenval. Tal van rivieren, zoals de Ebro en de Taag zijn tot vijf meter buiten hun oevers getreden. 4 5 nië, Chili en Brazilië worden niet ge noemd omdat zij geen Amerikaanse bij stand ontvangen. Oorlog en binnenlandse opstanden heb ben de sfeer in Afrikaanse staten als Zai re, Ethiopië en Somalië verslechterd. Be ter worden de rechten van de mens geres pecteerd in Nigeria, Mozambique, Zambia en vooral Kenia, aldus het rapport. Over Willem nam gulzig een paar trekjes, en was meteen gewonnen. Erg, erg lekker, zei hij, en inderdaad, weinig „teer”, kolen damp en nicotine. Vind je het leuk als ik als tegenprestatie verklaar dat ik zo ver standig ben geweest weer te gaan roken, maar nu van die arme sigaretten? den de rechten van de mens in Nicaragua en El Salvador het minst gerespecteerd, zo stelt het rapport. In Uruguay, Haïti en Guatamala zou de situatie iets zijn verbe terd. Een goede tot voortreffelijke staat van dienst hebben, zo zegt het rapport, Costa Rica, Venezuela, Jamaica, de Barbados- eilanden, de Bahama’s, de Dominicaanse republiek en Guyana. Staten als Argenti- Ook Portugal heeft zwaar te lijden on der de hevige en aanhoudende regenstor- men. Dorpen zijn van de buitenwereld afgesloten en hoofdwegen weggespoeld. ma uit zijn vice-premierschap, omdat hij beschouwd werd als het superintellect achter de Poolse economie. Hij was ook verantwoordelijk voor de structuur van de landbouw, de coördinatie van culturele aangelegenhe den, waaronder ook de betrekkingen tussen de staat en de rooms-katholieke kerk vallen, alsmede voor de ver schillende takken van handel en industrie. Tejchma is gestruikeld omdat hij niet in staat is geweest een verho ging van de produktiviteit in de landbouw te bereiken, ondanks het feit dat de Polen terug zijn op de weg naar particuliere landbouw. Voortaan bekleedt hij de minder belangrijke post van minister van Onderwijs. Vice-premier Franciszek Kaim is alleen ontheven uit zijn functie van vice-premier, maar behoudt en dat is opvallend zijn ministerschap van Zware Industrie, waarvoor hij tot nu toe verantwoordelijk was. Hij wordt bekritiseerd omdat hij te royaal is geweest met investe- Ten slotte is vice-premier Jozef Kepa wegens zijn slechte beleidsvoering behalve van zijn vice-premier schap ook ontheven van zijn verantwoordelijkheid voor het Poolse wegennet en de spoorwegverbindingen. Hij is gedegradeerd tot minister voor Lokale Industrie en Milieu. Door zijn plaatsvervangers uit hun functies te ontslaan heeft minister-president Jaroszewics zijn eigen positie belangrijk versterkt; omdat geen vervangers zijn be noemd neemt hij de touwtjes zelf in handen. heidene iagmid- ide aan demon- lat het ten die hulp van Amerika ontvangen, wor- ’t. uitge- :o. Van- yforum oor het BELGRADO. Edvard Kardelj, naaste medewerker van de Joegoslavi sche president Tito en na Tito de belang rijkste politieke figuur in Joego-Slavië, is zaterdag in een ziekenhuis op 69-jarige leeftijd overleden. Kardelj zou al jaren aan kanker hebben geleden. De in Slovenië geboren politieke leider gold als de voornaamste theoreticus van het Joegoslavisch communisme. Hij had een belangrijk aandeel in de verdediging van de Joegoslavische opvattingen tegen over de Sovjet-Unie in 1948 en daarna in het opstellen van een nieuw partijpro gramma in 1958. Hij was de vertegen woordiger van een gematigde politieke en sociale democratisering. President Tito die momenteel in de Jor daanse hoofdstad Amman is, zal vandaag nog terugkeren. Hij noemde de dood van Kardelj „een geweldig en onherstelbaar verlies”. Ik herinner er even aan dat we nu bezig zijn iets te denken dat we helemaal niet mogen denken als we niet kwaaddenkend willen zijn. Tijdens het overleg kwam Wil lem Duys opeens met een ideetje. Ik be grijp heus wel, zei hij, dat jullie mij niet zoveel willen betalen als Johan, zoals jul lie Willeke weer minder betalen dan mij, maar ik wil voor de helft meer mijn aan deel nog wel wat opsieren. Oudejaars avond heb ik een uitzending van de „Vuist”, en ik zeg dan dat ik besloten heb op te houden met roken. Des te meer effect heeft het dan als ik later beken dat het me niet gelukt is, maar dat ik nu wel verstandig rook: die arme sigaretten van jullie! En jawel, een maand na zijn plechtige gelofte op de televisie zat Willem Duys in de advertenties alweer verstandig te ro ken. Nu zijn wij, zoals al gezegd, helemaal niet kwaaddenkend, dus wij verwerpen de voorgaande reconstructie, die geba seerd is op de wetenschap dat zo’n recla mecampagne doorgaans vele maanden van voorbereiding vergt. Wij denken lie ver dat het zó is gegaan. Willem meende het echt op oudejaarsvond. Hij is een sportman (tennis), heeft een sterke wil, dus hij hield het twee weken vol niet te roken. Toen kwam hij, even terug uit Frankrijk, op een receptie toevallig de heer en mevrouw Niemeijer tegen. Het Groningse echtpaar had op oudejaars avond natuurlijk naar Koot en Bie geke ken en daardoor Willems plechtige gelofte op het andere net niet gezien, zodat er niet eens boze opzet aanwezig was toen me neer Niemeijer Willem een sigaret offreer de. Willem aarzelde. Hij had eigenlijk wel trek. Maar hij had nu eenmaal beloofd om. Aan de andere kant was het wel curieus om eens te zien wat die Niemeijer nu eigenlijk zelf voor sigaretten op zak had. Benson and Hedges of een van zijn eigen rokertjes? Er bleken Gauloises in de gouden sigarettenkoker te zitten. Ik rook eigenlijk al twee weken niet meer, zei Willem, terwijl hij de rook uitblies. In een reflex sloeg de heer Niemeijer de sigaret uit Willems mond, waarbij ook nog het glas van zijn vrouw tegen de vloer kletter de. Tranen van verbouwereerdheid sprongen in Willems ogen. Sorry old chap, zei de heer Niemeijer, dat was op het nippertje. Als je eigenlijk wilt stoppen met roken, dan moet je zeker geen Gauloi- se roken. Ik heb hier (hij haalde een pakje Roxy Dual uit zijn geheime jaszakje) onze lekkere aanhalingstekens openen teer aanhalingstekens sluiten streepje en nico tine streepje arme sigaretten voor je, dan róók je wel, maar je rookt tenminste ver standig. Hier, neem het hele pakje maar, ik heb er thuis nog meer!. ?nde de- in Am- de af- ling en etoging, t Beurs- georga- aescher- de orga- Kamer rziet in ling, in- evolgen van de rekt de zoor de Samen- >O) een lens dat e OESO ip tafel lopen" :n beleid jen rap id) zoeken ze con- denten, fe gelo- in de oor een Groot feest in Pakistan waar de be volking afgelopen zaterdag de stra ten doortrok om de geboortedag van de profeet Mohammed te vieren. Op dezelfde dag maakte de Paki staanse regering bekend dat een aan tal traditioneel islamitische straf maatregelen, zoals het amputeren van een hand of voet voor diefstal, geseling voor het gebruik van alco hol en steniging voor verkrachting of overspel, weer worden ingevoerd in Pakistan. „In vele andere landen worden ze al' met succes toegepast”, aldus presi dent Zia Ul-Haq bij de aankondiging van herinvoering. TOKIO/HONG KONG/MOSKOU (Reu ter, AFP en UPI). China heeft opnieuw een krachtig protest ingediend bij de regering van Vietnam in Hanoi. In de protestnota worden Vietnamese soldaten ervan beschuldigd dat zij op Chinees grondgebied zijn doorgedrongen en daar soldaten en burgers hebben gedood. rijf in ruik neJ svuil in fen kan s de in- )e huis- procent procent ateriaal iderland opzichte izienlijk ir daar- e sterke De leiding van de school verklaar de dat een leerkracht met een derge lijke instelling, geen minuut langer in staatsdienst geduld zou kunnen worden. Dit heeft het Japanse persbureau Kyo do gemeld, dat hierbij aantekende dat het de scherpste nota is die China bij Hanoi tot nu toe heeft ingediend. De Vietnamese minister van Buiten landse Zaken Ngoeyen Doey Trinh heeft de Veiligheidsraad en de secretaris-gene- raal van de Verenigde Naties brieven ge stuurd om hun aandacht te vestigen op wat hij noemt „de ernstige situatie langs de gehele Vietnamese-Chinese grens”. Volgens de minister bereidt China zich voor op een oorlog met Vietnam. Het Russische dagblad, de Pravda, heeft eveneens China ervan beschuldigd opzettelijk spanning aan de grens met Vietnam te veroorzaken. In de afgelopen dagen, aldus de Pravda, zijn de Chinese provocaties aan de grens aanzienlijk in aantal toegenomen. Verder schrijft het blad dat Chinese troepen, vliegtuigen en schepen naar het gebied worden gediri geerd. Het Chinese persbureau Nieuw China heeft gisteren bekendgemaakt dat bij grensincidenten vijf Chinese militairen en een soldaat uit Vietnam zijn gedood. Bij een ander grensconflict zou een „Vietna mese indringer” zijn neergeschoten. Een vuurgevecht op deze plaats duurde negen uur. Israel wordt in het rapport scherp ver oordeeld vanwege de behandeling van de Arabieren in de bezette gebieden. Het rapport over de mensenrechten richt zich verder vooral op de 115 landen die steun krijgen van de Verenigde Staten. Wat betreft Zuid-Korea signaleert het rapport dat de vrijheid van meningsuiting en van politiek handelen door de grond wet van 1972 sterk aan banden zijn gelegd. De bedreiging die Noord-Korea voor de veiligheid van dit land zou vormen, staat in geen verhouding tot deze maatregelen, aldus het rapport. Indonesië heeft volgens het Amerikaan se ministerie weliswaar grote vooruitgang geboekt door duizenden politieke gevan genen in vrijheid te stellen, maar in het algemeen blijft het ook in dit land slecht gesteld met de vrijheden en rechten van de burgers. Van de twintig Latijnsamerikaanse sta- De maatregel van Jaroszewicz wordt gezien als een gevolg van de algemene malaise waarin niet alleen Polen, maar alle Oosteuropese landen verkeren. Oorzaken van de Oosteuropese economische crisis zijn onder meer de duurder geworden Russische olie, een reeks mislukte oogsten en een catastrofaal slechte winter die de energie- reserves tot een beangstigend minimum hebben terugge bracht. De grootste verrassing is de ontzetting van Jozef Tejch- Een groot aantal journalisten bij deze derde Latijns-Amerikaanse bisschoppen conferentie heeft opnieuw geprotesteerd tegen het niet-toelaten van vijf journalis ten tot de conferentie. Men stelde dat hiermee het recht op informatie, dat paus Johannes Paulus II bij de opening van de conferentie zeer belangrijk had genoemd, hiermee was geschonden. Toen de bis schoppen opnieuw weigerden verliet tweederde van de aanwezige journalisten de bijeenkomst waarop de klacht was gedaan. De bisschoppen hebben van de 21 ge deelten van de slotverklaring slechts één deel afgewezen. Dit behelst de sociale en culturele rol van de kerk en zou vandaag worden herschreven. Ongeveer de helft van de 700 miljoen katholieken in de wereld wonen in La- tijns-Amerika. De verwachting is daarom, dat een verklaring die de kerk oproept maatschappelijk onrecht te bestrijden grote weerklank zal vinden. De verklaring in zijn huidige vorm is de progressiefste die ooit door de Latijns-Amerikaanse bis schoppen is samengesteld. BONN (DPA). De secretaresse van het hoofd van de politieke afdeling bij de vertegenwoordiging van de Duitse Bonds republiek bij de NAVO in Brussel is op verdenking van spionage voor de DDR gearresteerd. Volgens de Westduitse bladen Der Spie gel en Bild betreft het de 38-jarige Ingrid Gerbe. In verband met tegen haar gerezen verdenkingen was zij een dag of acht geleden naar de Bondsrepubliek terugge keerd. De vrouw was, zo luidt het verhaal, in 1975 verliefd geraakt op een zekere Chris toph Wilier, eigenaar van een bloemen winkel in Bonn. In werkelijkheid zou hij voor de Oostduitse geheime dienst wer ken. Toen de vrouw naar Brussel werd overgeplaatst verhuisde de man mee. Daar zou hij tegenover zijn vriendin zijn werkelijke iderititeit en werkzaamheden hebben bekendgemaakt. De vrouw had toegang tot zeer geheime NAVO-docu- menten. Eind vorig jaar verdween haar vriend naar de DDR toen hij bemerkte dat hij door de Westduitse contraspionage werd geschaduwd. DÜSSELDORF (DPA). Een on derwijzer uit Bad Berleburg, Noord- rijn-Westfalen, is op staande voet ont slagen nadat hij volgens leerlingen tijdens een discussie over de televisie serie Holocaust de moord op joden in Nazi-Duitsland goedgekeurd zou hebben. wijze van routine wordt vermoord en beroofd. Israel mishandelt Palestijnse Arabieren in bezette gebieden, zo zegt het rapport. Het ministerie stelt dat hoewel de Arabie ren in Israel dezelfde wettelijke rechten genieten als de joden, de Arabische min derheid toch het gevoel heeft dat zij mach teloos is en in het algemeen apart staat. schending mensenrechten Nigeria merkt het rapport verder op dat men zich er houdt aan het tijdschema waarbinnen het land weer een burgerbe- wind moet krijgen, in de herfst van dit jaar. Wat je, als je niet kwaaddenkend wilt zijn, dus niet mag denken, is het volgende. De firma Niemeijer bedenkt een nieuwe reclamecampagne voor de „teer”- en nico- tine-arme sigaret Roxy Dual. De bekend ste Nederlanders op hun gebied (dus Cruijff, Duys en Van Ammelrooy) komen groot opgemaakt verklaren dat je, als je dan toch rookt, het beste die teer- en „nicotine’’-arme sigaretten van Niemeijer kunt roken. O’jé, ik zie dat ik me zojuist vertikt heb, „teer” moet tussen aanhalingstekens staan en nicotine niet. Reken maar dat er heel lang gedelibe reerd is over zulke subtiliteiten. Iemand zei: „Is het wel verstandig om het woord „teer” überhaupt in de advertentie te noe men? Het doet me zo aan tering deken: „krijg de tering!”, begrijp je wat ik be doel?” Iedereen begreep precies wat hij be doelde. Met nicotine lag dat anders, dat zou een meisjesnaam kunnen zijn, maar „teer”, nee, dat zag je voor je, op je longen. „Als we het eens tussen aanhalingstekens zetten?”, stelde een ander voor, „dan geef je de suggestie dat het wel teer genoemd wordt, maar eigenlijk iets heel anders is. Het zogenoemde teer, zal ik maar zeggen”. Zo kwam het dat „teer” wel en nicotine niet tussen aanhalingstekens in de adver tenties kwam.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3