voor moet ’t teveel Priesterkoor dichter bij kerkbezoekers Sloopdreiging afgewend doopsgezind kerkje ft J R F- Bedden” van uiterlijkheden hebben I plein 1945 deze week 1 NIET BETROKKEN BIJ STADSVERNIEUWING Bij vlagen langdradig spel in Schouwburg ant VERBOUWING ST. JOSEPHKERK TS UITBREIDING NOODZAAK VOOR UIT JASJE GEKNAPTE UMOND-MTS Dronken automobilist ramt lantarenpaal Curieus 'maandag M Brulboei begint met praatgroep over opvoeding 5 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 9 FEBRUARI 1 2 - 1'9 WOL- en HANDWERKEN gr. sort, wol, handwerkpakketten, losse stramiens, kaaslinnen, borduuizljde en wol, ritsen, garens, kussenvulling, vis- sersgaren enz. en veel kado artikelen LEONTINE VERHOOGT g| (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. De voorgeno men uitbreiding van de IJmond- MTS heeft nogal wat losgemaakt bij de bewoners van Santpoort. Inmiddels zijn twee bezwaar schriften ingediend bij de ge meente tegen de goedkeuring van de bouwplannen en het verlenen van de bouwvergunning, één van achttien omwonenden en een van de Stichting Santpoort. De aange voerde argumenten in beide be zwaarschriften zijn identiek, een Santal bepalingen in het bestem- fjningsplan wordt overtreden en de omwonenden zijn te laat en onvoldoende ingelicht, waardoor zij zich rechtstreeks in hun belan gen getroffen voelen. Door het indienen van de bezwaarschrif ten in het kader van artikel 7 van de wet Administratieve Recht spraak Overheids Beschikkingen ■AROB) kan de uitbreiding ruim 'een jaar vertraagd worden. - met ruim een jaar vertragen IJMUIDEN. Dimitri Frenkel Frank behoort tot Nederlands’ meest produktieve nd (ADVERTENTIE) 47,50 Bezwaarschriften kunnen bouw X) uur 0 uur voor het J van het g van Af- h-gezin- jaar de laid niet etten te van de hemzelf gepresenteerd), elf films en enkele tientallen TV-programma’s heeft hij inmiddels op zijn naam staan. Dit seizoen zijn er tweekomedies van hem in omloop. Uitgangspunt voor „Bedden” vormt een moord. Voor een gerenommeerd restau- Een en ander wordt bevestigd door ge meenteambtenaar Vreugdenhil, die belast is met deze zaak. „De technische mensen hier hebben geen overtredingen geconsta- mogelijkheid was The, waarvoor door 57 percent van de geenquêtteerden werd gekozen. Bij het realiseren van de wijziging zal overigens wel rekening worden gehouden met de wensen van de minderheid. Die behelsden onder meer: vergroting van het priesterkoor door verwijdering van de eerste tien banken in het middenschip, de situatie laten zoals die momenteel is of in de toekomst de ruimte te delen met an dersdenkenden. Voor dat laatste alterna tief bleek de minste belangstelling te bestaan. De plaats van het altaar komt momen teel onder meer in gedrang door de opstel ling van het orgel en het uit circa vijftig leden bestaande kerkkoor. Communiebanken en preekstoel, door de parochianen zelf gemaakt, zullen een Ook het orgel blijkt nodig aan een repa- ratiebeurt toe te zijn. De kosten hiervan worden geraamd op 60.000 gulden. Een post die op dit moment nog niet door de parochianen kan worden opgebracht. De ze reparatie laat nu al vijf jaar op zich wachten. Het ziet er niet naar uit dat ze op korte termijn kan worden gerealiseerd. plaats krijgen bij het vergrote priester koor. Tegelijk met de inwendige verande ring zal de gerepareerde klok weer in de toren worden aangebracht. De wijzerpla ten van het uurwerk zijn vernieuwd. coördinator Van Wijk zit in een verbouw de kast, evenals de schooldecaan, en een ander huist in de opbergruimte van de toneelzaal. Dat is geen werkbare situatie”. Resteren de bezwaren dat de nieuw bouw door de hoogte (10.80 meter) het uitzicht van de omwonenden zou belem meren, wat een waardevermindering van een aantal huizen wegens „verminderd woongenot” ten gevolge heeft. Dé Haas: „Dat is zo, een aantal mensen zal een minder goed uitzicht krijgen. Maar de hoogte van de nieuwbouw is niet zo bij zonder, dat is niet hoger dan het hoogste punt van de huidige bebouwing. Onze eerste taak zal nu zijn de goede nabuur schap met de omwonenden te behouden, wij hebben al eerder pogingen in die rich ting gedaan door die mensen herhaalde lijk te informeren over de bouwplannen. Ik hoop dat ze ook op het „Open Huis” zullen verschijnen, dat wij 16 februari houden. Behalve aan de activiteiten van de school wordt dan ook aandacht be steed aan de nieuwbouw, misschien dat dat verhelderend kan werken”. De commissie financiën vergadert van avond om half acht in het stadhuis, tijdens deze vergadering komen onder meer ter sprake de subsidie voor de commissie lichamelijk gehandicapten IJmond en subsidiëring van de Stichting Ontmoe tingscentrum Alleenstaanden. Woensdagavond om half acht een ge combineerde vergadering van de commis sies economische zaken, ruimtelijke orde ning, volkshuisvesting, verkeer en ver voer, milieuzaken en woonruimteverde ling. Deze vergadering is geheel gewijd aan het standpunt van het college over de voorhavenplannen in de Umond, zoals dat is vastgelegd in het conceptgemeente- blad dat afgelopen donderdag werd ge presenteerd. De commissie sociale zaken tenslotte vergadert donderdag om half acht, waar bij onder meer het kwartaalverslag van de dienst voor sociale zaken aan de orde komt, evenals de subsidiëring van Release Haarlem. IJMUIDEN. Vrijdagavond werd een lantarenpaal op de hoek van de Orion- weg en de Raafstraat slachtoffer van een manoeuvre van een automobilist die ter stond met zijn voertuig verdween. De politie slaagde er in de man in de omgeving van de onheilsplek aan te hou den. Als oorzaak van zijn roekeloze ge drag werd overmatig gebruik van alcohol verondersteld. De 32-jarige IJmuidenaar werd voor een bloedproef meegenomen naar het politiebureau. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Goed nieuws voor de doopsgezinde gemeenschap in Velsen. Het gebouw van dit kerkgenootschap aan de Helmstraat in Oud-Umuiden wordt niet betrokken bij de stadvernieuwings- plannen die voor de directe omgeving uitgebroed worden. Met deze schriftelij ke mededeling van het Velsense college, onlangs gericht tot de doopsgezinde ker- keraad, is de sloopdreiging voorgoed af gewend voor het gebouw Helmstraat 7. Het gebouw staat niet te boek als monu ment maar is om een aantal karakteristie ke kenmerken van de bouwperiode wel curieus te noemen. Opmerkelijk zijn de boogversierselen in het metselwerk, de pilonen (pilaarvormige bemetseling) en de gevel en de muurankers die op zichzelf simpele gebouw toch een zekere allure geven. Voorzitter H. Bouwman van de doops gezinde kerkeraad kan de gemeenteleden nu vast een restauratieplan aankondigen voor hun eigen kerkgebouw waarmee gro te emotionele bindingen bestaan. „Door velen is de afgelopen jaren vurig gepleit voor behoud van juist dit gebouw”, zegt hij. „Die gehechtheid zal de komende ja ren door geldelijke steunverlening voor een broodnodige restauratie tot uiting moeten komen”. Er bestaat nog een be scheiden fonds voor eventuele nieuw- Zeeweg 119 Mm. Tel. 12186 14,80 42,60 56,50 67,70 20,50 0,75 - bouw van een doopsgezinde kerk, ooit gevormd uit opbrengsten van de Beurs voor Industrie en Middenstand. Tot begin zestiger jaren was een evenement met die naam elk jaar vaste prik tijdens de IJmui- dense kerkweek. Bij stopzetting daarvan resteerde een batig saldo. Bouwman be twijfelt of dit toereikend is voor de onge twijfeld kostbare restauratie die nu voor het kerkgebouw aan de orde is. De Velsense doopsgezinden danken'hun eigen kerkgebouw aan de IJmuidense re der C. J. Planteydt, die het geheel voor eigen rekening liet neerzetten. Zijn doch ter Johanna Theodora legde op 2 decem ber 1905 de eerste steen die nu nog rijkt in de gevel tegen de Helmstraat. krijgen. De leerlingen hebben dertig les uren (een lesuur is vijftig minuten) per week, maar omdat het aantal leerlingen veel hoger ligt dan het gebouw kan ver werken moeten wij ruimte scheppen. Dat hebben wij gedaan door het gebouw ge middeld vijftig lesuren per week open te stellen, zodat je met je uren kunt gaan schuiven. Dus de ene klas begint ’s och tends om kwart over acht en is ’s middags rond half drie klaar, terwijl een andere klas rond tien uur begint en tot tien voor vijf doorgaat. En dat moet je dan doen met 41 klassen en een beperkt aantal lokalen. Een volwassen puzzel”. Een ander bezwaar van de omwonen den is dat zij nu al veel bverlast ondervin den van de leerlingen van de school, er zijn met name parkeerproblemen. Coördi nator G. van Wijk: „De gemiddelde leef tijd van onze leerlingen is achttien jaar, er komen er dan ook een hoop met een auto. Wij proberen het altijd zo te regelen dat zij hun auto neerzetten aan de kant van de straat waar ook de school staat, maar dat lukt niet altijd. En het is openbare weg, dus je kunt ze niet dwingen. Maar over het algemeen verplaatsen ze hun auto wel als wij dat vragen”. Een deel van die overlast wordt ook veroorzaakt doordat diverse klasse moe ten „pendelen” tussen het gebouw aan de Roos en Beeklaan en de verbouwde bol lenschuur aan de Dinkgrevelaan. Dat ge beurt dan per auto of bromfiets, hetgeen het nodige lawaai met zich meebrengt. De Haas: „Als de uitbreiding rond is, behoort dat ook tot de verleden tijd. We noemen het wel een uitbreiding, maar dat is het in feite niet. Door de verbouwing kunnen wij een aantal noodsituaties een definitieve oplossing geven. De houten noodgebouwen verdwijnen, en ook de de pendance vervalt. Het overdag heen en weer rijden tussen de bollenschuur en de school gebeurt dan ook niet meer. Boven dien wordt er dan ook een oplossing ge vonden voor de problemen waarmee de adjunct-directeuren van de diverse afde lingen mee worstelen, zij hebben geen van allen een geschikte werkruimte. De heer De Haas zit in de dokterskamer, een van zijn collega’s in de kleedkamer daarvan, Zowel woordvoerders van de gemeente als de school ontkennen dat de bepalin gen uit het bestemmingsplan worden overtreden. Volgens de appellanten wordt met de uitbreiding de rooilijn overtreden evenals de bepaling dat het perceel grond waarop de school staat voor ten minste vijftig procent onbe bouwd moet blijven. Plaatsvervangend directeur J. F. de Haas wijst deze argu menten beslist van de hand. „De school is een overheidsgebouw, zoals alle openba re gebouwen. Het is toch ondenkbaar dat de overheid haar eigen voorschriften zou overtreden. Bovendien hebben wij op de ze school een afdeling bouwkunde, en dus veel deskundigheid. Wij zijn dan ook nauw bij het tot stand komen van het uitbreidingsplan betrokken geweest en hebben er echt wel op gelet dat er geen bepalingen van het bestemmingsplan overtreden werden. De klas landmeten meet elk jaar de rooilijn op, die kunnen wij onderhand wel dromen. En ook die marge van vijftig procent hebben wij niet overschreden”. Plaatsvervangend directeur De Haas in een verbouwde kast, die nu wordt gebruikt als werkkamer voor de algemeen coördinator Van Wijk. De schooldecaan is in eenzelfde ruimte ondergebracht. inig be is mis aardige laar de rant wordt 'een man neergeschoten. Hoe are des- Daoud ukt een lie voor volking (richten >n daar- ijn toe- iige on- die de niet zal was enkele maanden geleden in de Velser Schouwburg te zien. Vrijdagavond konden de bezoekers van de Kunstkring-voorstellingen in hetzelfde theater kennismaken met het blijspel „Bedden”, waarin naast de auteur Liesbeth List haar toneeldebuut maakt. De IJmond-MTS aan de Roos en Beeklaan in Santpoort-Noord. Omwonenden en de stichting Santpoort hebben geprotesteerd tegen de voorgenomen uitbreiding van het gebouw. in mimiek en intonatie. Beider creaties moesten het meer van uiterlijkheden heb ben, in plaats van dat de verschillende karaktertypen ook innerlijk voelbaar werden gemaakt. Uitgesproken slecht werd er echter niet gespeeld, wèl vlak en ik heb dan ook het gevoel, dat een geroutineerd regisseur bei den in dramatisch opzicht een flink eind op dreef zou kunnen helpen. Hoewel Di mitri Frenkel Frank (die „Bedden” zelf regisseerde) ook op dit terrein zijn sporen ruimschoots heeft verdiend, bewijst hij met z’n jongste voorstelling maar weer eens dat je ook teveel zelf in de hand kan willen houden. JOKE DIEBEN-FRERICHS Het doopsgezinde kerkje op de hoek Helmstraat-President Steynstraat. Boogven sters, wat geveldecoraties, een ouderwets spijltjeshek aan de straatkant. Verder niets dat op de godsdienstige bestemming wijst. het Velsense publiek vrijdagavond werd vergast. Dat halverwege de meeste scènes de verveling dreigde toe te slaan, was voor namelijk te wijten aan de tekortschieten de acteerprestaties van zowel Liesbeth List als Dimitri Frenkel Frank. Toneel spelen is méér dan gebaren maken bij een te déclameren tekst: het is de bedoeling, dat de figuren door de spelers tot leven worden gewekt, doordat er als het ware in hun huid kruipen. Dat was er bij Frenkel Frank en List niet bij. Beiden brachten weinig variatie in hun spel - Frenkel Frank stond vier scènes lang met een uitgestrekte wijsvinger in de luchtledige te prikken, terwijl ook List tekort schoot De doopsgezinde gemeente in Velsen telt circa 150 leden waarvan een kleine maar standvastige kern altijd geijverd heeft voor behoud van het eigen kerkge bouw in de saneringswijk Oud-IJmuiden. Het gebouw ligt in het gebied tussen Ka naalstraat, de Oranjestraat, de Bloem- straat en het Koningsplein waar de slo pershamer de afgelopen jaren driftig heeft huisgehouden. Vele tientallen hui zen gingen hier plat zonder dat erop korte termijn iets vervangends voor in de plaats kwam. Het jaar 1973 leek een ommekeer in te luiden door protesten van het wijkco- mité Oud-IJmuiden tegen slooppraktij- ken zonder aantoonbare noodzaak. De oostkant van de Helmstraat, waar het doopsgezinde kerkje sinds een paar jaar op een trieste vlakte uitkijkt, zou volgens eerdere toezeggingen van gemeentezijde de definitieve grens vormen van het kaal- slaggebied. Met een brief van B. en W. gedateerd 1 februari, bestaat daar nu ein delijk volledige zekerheid over. Het uit 1906 daterende kerkgebouwtje heeft dinds de verdwijning van de bebouwing van de westkant van de Helmstraat zwaar te lijden gehad van weer en wind. Aan zienlijke stormschade aan goten en dak constructie werd de afgelopen jaren steeds provisorisch hersteld. Met de ze kerheid over het voortbestaan kan herstel en achterstallig onderhoud nu wat rigo- reuzer aangepakt worden. Een vluchtig onderzoek bracht vorig jaar al de nood zaak aan het licht van een serie ingrijpen de vernieuwingen. Van het zaalkerkje is Door wijziging van het priesterkoor hoopt men nu de parochianen als het ware te „dwingen” wat meer plaats te nemen aan de kant van het priesterkoor. Dan zal het ook niet meer nodig zijn om dat te doen door middel van het afzetten van de achterste rijen van de zitplaatsen met koorden. door de buitenwereld op de gewelddadige dood van die onbekende wordt gerea geerd, laat Frenkel Frank zien in vier korte scènes, gesitueerd in evenzovele slaapkamers van een flatgebouw dat uit kijkt op de plaats van de misdaad. Terwijl buiten het pistool knalt en de sirenes beginnen te loeien, probeert in de ene slaapkamer een vlotte diplomaat zijn vrouwelijke tolk te versieren; wordt in de andere slaapkamer een man die weigert het leven serieus te nemen (en dat onder streept door het dragen van een feestneus) door zijn vrouw verlaten; krijgt verderop een producer van erotische films hooglo pende ruzie met zijn steractrice en tracht •in de vierde en laatste slaapkamer een nerveuze foto-journaliste van een boule vardblad een even zenuwachtige psycho loog pakkend op de foto te krijgen. Dit op zich aardige gegeven wordt on danks Frenkel Franks’ virtuoze taalge bruik niet in alle scènes even sterk uitge werkt: van een werkelijke invloed van de gewelddadigheden buiten op de confron- ;taties in de slaapkamers is in twee van de -vier scènes nauwelijks sprake. Toch had .„Bedden” dankzij enkele verrassende vondsten en originele wendingen pakken- der toneel kunnen opleveren dan de bij vlagen langdradige voorstelling, waarop IJMUIDEN. Buurthuis de Brulboei start maandag 19 februari een pr^atroep voor de ouders van peuters over de op vang en opvoeding van hun kinderen. Het is de bedoeling dat de groep zes keer bij elkaar zal komen om over alle mogelijke problemen te praten. Deze problemen kunnen zowel door de deelnemende ou ders als door de deskundige leiding van de praatgroep naar voren gebracht worden. De kosten van de praatgroep bedragen vijftien gulden voor zes bijeenkomsten, de leiding is in handen van Han Hartgerink, medewerkster van de stiching voor opvoe dingsvoorlichting K. en O. Geïnteresseer den kunnen zich opgeven bij de Brulboei. mste en in heel /oor het vaarvar het be- us een nk. Het s bevoU Slechts kunnen elingenl wereld! □tie wa gedaan i te ne nethodi nstrieëi :mingei terwij geleid tgeveni (Van een correspondent) VELSEN-NOORD. De opstelling van het priesterkoor in de roomskatholieke •St. Josephkerk aan de Wijkerstraatweg Tal een ingrijpende verandering onder gaan. De parochianen hebben via een enquête hun instemming betuigd met het voorstel het priesterkoor te vergroten door het aanbrengen van een verhoging. Een werkgroep die zich met deze mate rie heeft bezig gehouden stelde de paro chianen in de gelegenheid zelf een keus te doen uit vier mogelijkheden. De eerste bemoei ssen d( ierlinge streng! an. Zj lenwer a moei toneelschrijvers. Vijftien toneelstukken, drie kabaretshows (door Robert Long en lammé reep oj deze in „Lipstick”, met Pleuni Touw/Hugo Metsers/Jules Royaards en Steye van Brandenburg eringeu zouden teerd. Aanvankelijk kwam men met de uitbreidingsplannen wel iets boven de vijftig procent, en de plannen zijn toen aangepast. Nu zit men ongeveer dertig, vierkante meter onder die grens. Boven dien controleert het ministerie van onder wijs nauwkeurig of alle bouwvoorschrif ten worden opgevolgd. Als dat niet het geval is kan de school niet gebouwd wor den want dan komt er geen geld voor op tafel”. Dat uitbreiding noodzakelijk is toont de heer De Haas aan met een aantal voor zich sprekende cijfers. Het verzorgingsgebied van de school is niet alleen de IJmond, maar ook het Haarlemse gebied. Dat blijkt uit de bezetting, er zijn momenteel ruim 900 leerlingen en 64 leraren aan verbonden, verdeeld over 41 klassen. De capaciteit van het gebouw is berekend op vijfhonderd leerlingen, het verschil is op gevangen door een dependance (een voor malige bollenschuur aan de Dinkgreve laan die door de school zelf verbouwd is tot een schoolgebouw met 12 praktij k- lokalen), een houten noodgebouw met vijf theorielokalen en een „uitgeschoven rooster”. „Dat rooster”, aldus De Haas, „is een verhaal apart. Dat kost mij elke zomerva kantie weer vier weken om het rond te de houten dakconstructie grotendeels ver gaan. Er is via het dak lekkage en ook de buitendeuren, zonder vochtwerende spouw laten water door. I ■Se z. - 'v/' .'4

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5