Amerikaanse zanger-entertainer verzorgt eminent concert in Carré Billy Joel blijkt ongepolijste showman Unie van Utrecht herdacht op expositie Insaid Indeling en opbouw afgestemd op gebruik in de praktijk Helder geschreven tuinencyclopedie bibliotheek! 5 19 Spel pianist smoort violist Shlomo Mintz Ballet Orkest eist andere 3 O 19 partituur XXfot doen wc dus op Valentyndag? wij ontvingen 't Allermooiste voor 't héle huis? 1 31 r DU Toch even allure in voordracht Israëliër 209 199 249 99 99 399 199 9 I r !Ê- 11 19 7 9 FEBRUARI DINSDAG 1 3 KUNST 'T EERSTE WOONWINKELCENTRUM VAN NEDERLAND STA quin) NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST 4 ^■44 ■v Bloemen houden van mensen. Woensdag 14 februari. Bloemen doen je iets. Elke bos opnieuw. Dat vind je bij Insaid. 9 Woonspedalisten onder één dak. Insaid Badhoevedorp, aan het einde van de Meidoomweg (volg borden Industrieterrein), telefoon 02968-6612. Insaid Oisterwijk, Heusdensebaan 50, telefoon 04242-9030. Openingstijden: maandag t/m zaterdag, vrijdag koopavond. AMSTERDAM. Voor zon dagavond stond er een vrije avond op het strakke toerrooster en dus waren de vijf bandleden van Billy Joel af gezakt naar Den Haag om de concurrentie in ogen schouw te nemen. Daar was een behoorlijk zelfverzekerde Elton John, wiens wijze van compone ren ongetwijfeld Joels eerste bal lads heeft beïnvloed, van hun komst op de hoogte gesteld. Hij grapte zo nu en dan op ingenieuze X .wijze over de wedijver die er tus sen Joel en hem zou bestaan. Dat alles uiteraard zeer tot vermaak van Richie Cannata (saxen, toet sen en fluit), Liberty Devito (drums), Doug Stegmeyer (bas), David Brown en Russell Javers (beiden gitaar). o X .-4 (ADVERTENTIE) SHLOMO MINTZ LÉON KLEIN SCHIPHORST JOHAN VAN KEMPEN Zomer Keuning (ADVERTENTIE) Gooi, D gr.t, op. 60 no 10 en no 15 op. 72 c.j.p. geldig De populariteit van dergelijke zanger- songschrijvers mag dan herinneringen aan die van de „crooners” van de jaren vijftig als Sinatra, Dean Martin, Sammy Davis Jr. of Pat Boone oproepen; het gaat in de meeste gevallen wel om artiesten met meer inhoud dan oppervlakkige gla mour of een beheersd stemgeluid. Billy Joel, die feitelijk kleine portretjes schetst van het leven in de grote stad (veelal New York) en die af wisselt met prachtige lief- desballads als Just the Way You are of She’s always a Woman to Me, verruimt ook in melodieus opzicht nog altijd zijn grenzen. Daarenboven heeft de Amerikaan een natuurlijke flair en een aardig ontwikkeld gevoel voor entertainment, of dat nu mu zikaal (zijn pianostijl is direct herkenbaar aan de boogie-invloeden) of verbaal tot de mensen moet komen. Tijdens zijn Amster damse concert voegt hij zelf nog wat es- sentie41e zaken aan die waarneming toe. Zo krijg je maar al te gemakkelijk de indruk dat de harmonisch knap uitgeba lanceerde composities wat oppervlakkig worden doordat Joels combo de ritmische wendingen met de precisie van een Zwit sers uurwerk aflevert. In de finale van Angry Young Man sluit het ritmisch zelfs angstvallig knap. 0- Een Franse tuinman in fantasiekostuum. Een afbeelding uit de Time Life Plantenencyclo- pedie. Bij aanleg en onderhoud van de tuin is enige kennis van zaken net zo onontbeerlijk als het bezit van een degelijke hark. De doorsnee vrijetijdstuinder kan natuurlijk terecht in een van de vele tuinboeken, waarvan er voor dit doel massa’s zijn gemaakt. Er zijn meer voorbeelden die op een doorgesmeerde, geoliede machinerie wij zen. Zo rent Billy zich in het Steely Dan achtige Zanzibar rot om binnen de limiet van twee maten achter het aan de andere kant van het podium opgestelde ham- mond-orgel van Richie Cannata te komen, van waar een swingende solo wordt ver zorgd. Onnodig te zeggen dat de weg terug ook in hoog tempo moet worden afgelegd. Je moet je dan maar bedenken dat show een hoog goed is in het Amerikaanse amusement. Een zelfde staaltje teamwork treffen we ook nog aan in de finale met Big Shot, een agressief gebracht werkje dat voorafge gaan wordt door een stukje theater waar in Joel een knetterende kater voorspeelt. In dat Big Shot zien we hem met een draadloze microfoon torenend op de vleu gel, totdat Cannata zijn saxsolo moet spe len. Vliegensvlug kruipt Billy achter de toetsen en krijgt Richie zijn rietinstru- ment aangereikt. Je moet even door de show en het me chaniek heen kijken om Joels klasse te kunnen waarderen. Dan pas valt je op hoe weinig gepolijst hij omgaat met het pu bliek, het laat participeren, meeneemt in zijn gedachtenwereld. Bepaald geen jon gen van de tandpastaglimlach. Joel is doorgaans redelijk goed bij stem, hoewel hij zich door de symfonische klankkleur van zijn band hier en daar - in My Way en Honesty - moet forceren. Dat stevige ge luid wordt in tegenstelling tot wat je zou verwachten niet veroorzaakt door de ex- tra-gitarist die Joel heeft aangetrokken, want de klankkleuren van zijn muziek zijn in hoofdzaak afgestemd op toetsen borden. Het ligt dan ook voor de hand wie zich kunnen onderscheiden: Joel zelf, Cannata (zoals in New York City) in rau- Bovendien is in elk boek een categorische be schrijving van de bestrijding van ziekten en onge dierte opgenomen. Elk deel besluit met een uitvoe rige index, waar naast de Nederlandse naam de botanische wordt vermeld. we tenorsoli en drummer Devito, die zeld zaam strak slaat. Het concert ontwikkeld zich in even wichtige zin, snelle nummers worden zorgvuldig afgewisseld met ballads en wel zo dat praktisch het gehele repertoire van Joels beide laatste albums, 52nd Street en The Stranger, gespeeld wordt. Na afloop van een bijna twee uur durend concert hebben artiesten en publiek nog lucht over voor maar liefst vier toegiften, waar in het niveau van eerdere hoogtepunten als Stiletto, Movin’Out, Vienna en Scenes from an Italian Restaurant net niet meer wordt gehaald. Hetzij de eminente zanger- entertainer vergeven. JOHN OOMKES (Billy Joel treedt vanavond nog in het Haags Congresgebouw op). AMSTERDAM. Het publiek dat gis teravond op het recital was afgekomen dat het viool-pianoduo Henryk Szering- Ingrid Haebler in het Amsterdams Con certgebouw zou geven, moest genoegen nemen met vervanging. Szering moet het bed houden en concertdirectie Interar- tists meende de voorkeur te moeten geven aan een kunstgreep boven algehele annu lering. Daarmee heeft dit impresariaat de ontegenzeggelijk hoogbegaafde jonge Is raëliër Shlomo Mintz zeker geen dienst bewezen. Want de omstandigheden waar onder deze 21-jarige violist zich moest presenteren, waren uiterst ongelukkig. De in Rusland geboren Mintz heeft on danks zijn jeugd al her en der grote in druk gemaakt als solist met orkest, onder andere in het vioolconcert van Tsjaikovs- ki. En nog dezer dagen trok hij positief de aandacht met een recital in de Rotterdam se Doelen. Kennelijk kon hij nu niet over zijn toenmalige begeleider James Gemell beschikken, want voor gisteravond had hij ene Mare Neikrug als partner gekozen of toebedeeld gekregen. Hoe dit ook zij; deze pianist produceerde vrijwel alle no ten zoals deze in de partituur staan, maar kwam artistiek gezien niet boven het peil van een willekeurige repetitor uit. En dat is dan eigenlijk nog zacht uitge drukt, want de luidruchtige piano-escapa- des smoorden alle pogingen tot violistisch nuanceren vaak al bij voorbaat. Het vol komen bedrijfsmatig neerzetten van alle akkoorden en afwikkelen van de passages moet de inspiratie bij Mitz totaal geblok keerd hebben. Het heeft daarom weinig zin om dieper op de muzikale materie van de gespeelde werken - Schubert, Beetho ven, Franck, St. Saëns - in te gaan. Wèl dient een merkwaardig incident vermeld te wórden: Degenen onder het publiek die deze gang van zaken gevolgd hebben, zullen onge twijfeld even hun hart hebben vastgehou den. Tot je merkte dat de violist nu juist in het spel aan zekerheid won en er, ondanks de ongeïnspireerde begeleiding, ineens even een allure en indringende kracht in de voordracht doordrong, die je al niet meer voor mogelijk had gehouden. Nu werd duidelijk dat Shlomo Mintz behalve, violistisch fenomeen, ook een artiest van het zuiverste water is. dirigent: ROELOF VAN DRIESTEN soliste CHRISTIANE EDINGER - viool serie practische tuingidsen, waarin alle aspecten van het creatief tuinieren aan bod komen, compleet met functionele tekeningen. De boeken kosten 14,90 per stuk. „Liegen, wanhoop, jaloezie, afgunst, zelfmoord, seks, drugs en het goede le ven” door Leslie H. Farber, uitgave Ser- vire 21). „Helpen in de groep” door Alfred Benjamin, uitgave De Toorts 22). „Helpen”, wat betekent „counseling” als je mensen in moeilijkheden wilt hel pen?, door Eugene Kennedy, uitgave Amboboeken 34,50). „Psychologie en mensbeeld” onder redactie van C. F. van Pameren en J. G. van der Bend, uitgave Ambo 16,50). „De dood meester.notities uit de heelkunde, door Richard Selzer, uitgave Amboboeken 17,50). „Het zuivere zweetboek”, een luchtige handleiding tot de sauna, door Herman Mock, uitgave Tiebosch 17,50). „Religie zonder kerk?”, een uitdaging voor geloof en kerk, onder redactie van Karl Forster in opdracht van het Centra le Komité van de Duitse katholieken, uitgave Amboboeken 10,90). Daarom was het toen naar je gevoel des te betreurenswaardiger dat deze jonge musicus zich in deze geforceerde situatie aan het Amsterdamse publiek heeft moe ten voorstellen. En uit een goed voorberei de, hernieuwde kennismaking zou in de toekomst weleens kunnen blijken, dat Mintz inderdaad topklasse vertegenwoor digt. Ach, de overeenkomsten tussen Elton John en Billy Joel liggen voor het op scheppen en bovendien treden zij vrijwel gelijktijdig in Nederland op; maandag avond had in Carré het eerste van twee Nederlandse concerten van Joel plaats. Het zal zelfs voor de pulpbladen wel een niet te missen kans zijn om wat vergelij kingen te trekken. Juist op dit moment kun je hun beider prestaties echter moei- lijker dan voorheen afwegen. De Brit heeft immers enkele minder produktieve, in persoonlijk opzicht moeilijke jaren ach ter de rug en is herstellende. De Ameri kaan Joel echter, heeft een haast fortuin lijke ontwikkeling doorgemaakt van een eenvoudige liedjesschrijver tot een van de meest geliefde vakmensen uit de lichte muziek en een voortreffelijke allrounder. Toen het Mintz niet lukte op tijd een bladzijde van zijn muziek om te slaan, was hij gedwongen uit het hoofd te spelen. I Vorig jaar verzorgde Billy Joel voor een beperkt Amsterdams publiek zijn knappe Nederlandse debuut, maar inmiddels heeft zijn smeuïge combinatie van easy- listening, ballads, pop en rock ingang bij een breed publiek van jong en oud. Een feit dat zich wel vaker voordoet als het om zanger-songschrijver gaat, die hun eigen ervaringen neerleggen in songs. Mede daardoor zijn het mensen als Billy Joel die het gezicht van de lichte muziek in onze tijd bepalen. bare tips en zmmge informatie worden gegeven- over handelaren, kwekers en instanties die zich met het behandelde onderwerp bezighouden. De delen vallen niet alleen op door hun uitvoerig heid, maar onderscheiden zich bovendien door de hedere zakelijke schrijfstijl. Daar komt nog bij dat de indeling en opbouw van de tekst duidelijk is afgestemd op het gebruik in de praktijk. De infor matie is in een oogopslag gevonden. De talloze fraaie kleurenfoto’s en illustraties zijn op zich een stimulans om al het gepropageerde in werkelijk heid na te streven. Naast de algemene informatie geven de delen een encyclopedisch overzicht van alle soorten, dat een uitstekende leidraad biedt om tot een verantwoorde keuze van plantmateriaal te komen. In een apart overzicht kunnen kenmerken en toepassingen van de in de encyclopedie beschreven soorten variëtei ten snel nageslagen worden. Concertgebouw Haarlem, vrijdag 16 februari 1979 - 20.15 uur VIJFDE CONCERT SERIE B „COMPONISTENSERIE” Het vaak kostbare materiaal voor deze tentoonstelling wordt de komende weken van binnen- en buitenland bijeenge bracht. De expositie zal bestaan uit schilderijen, tekeningen, prenten, gebruiksvoorwer pen, wapens, documenten, foto’s, geluids banden en films. Om de betekenis van de Unie van Utrecht duidelijk te maken geeft de tentoonstelling een uitvoerig beeld van de tijd, waarin deze tot stand kwam. De politieke, sociale, economische en reli gieuze situatie in de Nederlanden van 400 jaar geleden krijgt daarom alle aandacht. In de tuinzaal van het Centraal Museum wordt een expositie gewijd aan de vroege re herdenkingen van de Unie van Utrecht. Bovendien worden er daar en in de Nico- laikerk naast het museum regelmatig con certen gegeven met werken van 16e eeuw- se componisten. De tentoonstelling in het Centraal Mu seum duurt tot en met 4 juni. entree f 10,- (a.i.) kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, Haarlem van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur. programmaDVORAK Symfonie no 6 in Vioolconcert Slavische dansen UTRECHT (ANP). Prinses Beatrix opent 23 februari de nationale tentoon stelling „De kogel door de kerk” in het Centraal Museum in Utrecht. De tentoon stelling maakt deel uit van het herden- kingsgebeuren rond de Unie van Utrecht, die 400 jaar geleden werd gesloten en algemeen wordt beschouwd als de grondslag van de Nederlandse Staat. Time Life Plan tenencyclopedie, uitgebracht zijn de delen: rozen, bomen, gazons en bodembedekkers, bol- en knolgewassen, eenjarige planten, bloeiende heesters en bloeiende kamerplanten. Prijs per deel 35,75. (Van onze kunstredactie) AMSTRDAM. De leiding en leden van het Nederlands Ballet Orkest hebben in een open brief aan de directie van het Nederlands Danstheater hun krachtige ongenoegen uitgesproken over de parti tuur, die gebruikt werd bij de première van het ballet „In einer farblosen Land schaft” op 2 februari jongstleden. Bij monde van dirigent Lucas Vis zegt men ernstig te twijfelen aan de artistieke waarde van de bewerking die de Ameri kaanse componist-arrangeur Cary Car pentier gemaakt heeft voor symfonie-or- kest van delen van Bachs Das Wohltem- perierte Klavier en het Ricercare uit Das Musikalisches Opfer. Aangedrongen wordt op een aanvaardbaar alternatief of anders stopzetting van de produktie. Dirigent Lucas Vis zegt dat hij zijn bezwaren al eerder heeft overgebracht aan David Porcelijn, muzikaal directeur van het Nederlands Danstheater. Naar zijn mening is de kritiek gebaseerd op de geheel onbevredigende instrumentatie en uitwerking. Het Balletorkest heeft bij monde van Vis een alternatief aangedra gen om de uitvoering van het ballet niet te frusteren. Hij meent dat de vier betreffen de preludes en fuga uit Das Wohltempe- rierte Klavier beter op een toetsinstru ment (hetzij klavecimbel, hetzij orgel) uit te voeren zijn en dat het Ricercare mooier tot zijn recht komt in de instrumentatie van Anton Webern. Het voorstel van Lucas Vis is door de directie van het Danstheater inmiddels van de hand gewezen. Reden waarom het balletorkest er met grote klem in zijn brief bij het Danstheater op aandringt zijn al ternatief te accepteren, dan wel het ballet van de repertoirelijst af te voeren. (ADVERTENTIE) laneteniaJ- Dam 56-51 „Het IK”, heroïsch-individualistische dagboekbladen, gevolgd door Caesar, door Lodewijk van Deyssel, uitgave De Arbeiderspers (f 32,50). „De minusman”, roman door Heinz Sobota, uitgave Elsevier Manteau 24,50). „Al die mooie beloften”, dichtbundel door Rutger Kopland, uitgave G. A. van Oorschot 12,50). „Niet doen Sneeuwwitje” (spel in drie bedrijven) en „Noach” (spel in vier epi soden) door Anton Koolhaas, uitgave G. A. van Oorschot 22,50). „Suzie Wong”, roman door Richard Mason, uitgave Zuid-Hollandsche Uitge versmaatschappij 24,50). „Het mysterie van de L 7788”, de lotgevallen van een Engelse bommen werper en zijn Tsjechische bemanning 1940/1944, door Bart M. Rijnhout, uitga ve De Walburg Pers 42,50). „Het muziekboek”, rondreis door de wereld van de muziek in woord en beeld”, uitgave Zomer Keuning 59,50). „Fijn haakwerk”, ruim 50 werkstuk ken in kleur met duidelijke werkteke- Billy Joel maandagavond in het Amsterdamse Carré achter de vleugel: bepaald geen jongen van de tandpastaglimlach. (Foto Lex van Rossen) vire 25; vijfde druk). „Holland Camping 1979”, zakgids met 2000 adressen in Nederland van tent- en caravanterreinen, bungalowparken, ap partementen en watersportcomplexen, kampeerboerderijen en jeugdherber gen, uitgave Holland Post in Arnhem (f 12,50; vijftiende editie). „Internationale Campinggids 1979”, waarin een overzicht van de beste kam peer- en caravanterreinen in Oost- en West-Europa, uitgave Interdijk te Am stelveen 18,50; veertiende uitgave). „Langs de oude Noordhollandse ker ken” (Kennemerland, De Zaan, Het Amsterdam), door drs. Guido Hoogewoud, uitgave Bosch Keuning 12,90). „Kies uw motor 1979”, het KNMV motorjaarboek met foto’s en technische gegevens van ongeveer 200 modellen en de toer- en wedstrijdkalender, uitgave Elsevier Focus 9,50). „Bastaardhonden” door Bernadette Elias, uitgave Kosmos 16,90). Bij Elsevier Focus verschenen van de. schrijver Frans Wegman „Mijn ideeën tuin” en „Mijn leeftuin”. Deze uitgaven zijn de eerste twee delen in een nieuwe De meeste van die populaire vakliteratuur komt uit de pen die onwennig wordt beroerd door de eeltige knuist van de schrijvende schoffelaar. De Hendrikjannen mogen prima tuinmannen zijn, hun pennevruchten hebben doorgaans twee irritante bezwaren gemeen: de inhoud is hopeloos ouderwets en de schrijfstijl oubollig schools. Bovendien is alles wat met de tuin te maken heeft zo veelomvat tend dat de meeste uitgaven op onderdelen weer zo beknopt zijn, dat je er nooit echt mee uit de voeten kunt. Daar komt nog bij dat veel „Nederlandse” tuinboeken nauwelijks of in het geheel niet aange past uit het Engels worden vertaald, waardoor ze veel overbodige of zinloze informatie geven. Een uitzondering op al die treurigheid maakt de plantenencyclopedie van Time Life International. Op de Nederlandse boekenmarkt verschijnen met korte tussenpozen de op zichzelf staande delen van deze oorspronkelijk Amerikaanse serie tuinboe ken. Inmiddels zijn er zeven stuks uitgebracht hier. Elk boek behandelt een deelonderwerp. Dat komt niet aleen de volledigheid ten goede, maar maakt het de tuinbezitter mogelijk zich te beperken tot de zaken waarvoor hij belangstelling heeft. Bij de Nederlandse uitgaven zijn elke keer Nederlandse deskundigen betrokken. Daardoor konden bruik- ningen, uitgave 19,90). „Het laatste geboorterecht”, science fictionverhaal door Frank Visser, uitga ve Servire 8,50). „Het paard September” door Anne Digby (voor kinderen van 10 tot 14 jaar), uitgave Van Goor Jeugdboeken 10,90). „Kinderkookboek” door Ingeborg Becker, uitgave Servire 15,-). „Ware verhalen uit de dierenwereld”, verteld voor de jeugd door Jacques Tré- molin, uitgave Van Goor Jeugdboeken 14,90). „Klein gezondheidsboek voor kinde ren” door Kathryn Smith, uitgave Veri tas te Alphen aan den Rijn 5,90). „Burchten en kastelen”, stenen getui gen van onze historie, door A. I. J. M. Schellart en Theo de Vries, uitgave Ser- VO I’S- Vt

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11