CD A-FR ACTIE VOORZITTER LUBBERS: MO-opleiding blijft bestaan R si Demonstratie voor meer personeel in ziekenhuizen V Vi Rietkerk: Meningsverschil stl na over samenwerking met PvdA e en dan dit nog Actie rond proces dienstweigeraar vrouwen meer Ge Half miljoen uit ontwikkelingspot Gt VVD-LEIDER: „Bij geëmancipeerde „VOORLOPIG NOG NIET” onrustgevoelens” 4 4 - sï II jJl D I 19 7 9 FEBRUARI DINSDAG 1 3 BINNEN- EN BUITENLAND 2 Minister De Ruiter: (Van onze redactie binnenland) de c S2 (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Leden van de actiegroep „COZ, wij willen meer personeel rondom het bed” hebben gisteren in Utrecht voor het kantoor van het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven (COZ) gede monstreerd voor een drastische uitbreiding van het verplegend perso neel in ziekenhuizen. Bronbeek Suriname ■yt. BI behc zijn BI heel van Vla< geri king min aan wan ge E „Stop ANS” Meer passagiers Meer bloed Eroscentrum miSC (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister De Koning van Ontwikkelingssamenwer king heeft een half miljoen gulden beschikbaar gesteld aan het ZANU, de bevrijdingsbeweging voor Zuid-Rhodesië van Robert Mu gabe. Het uit ontwikkelingsgelden afkomstige bedrag is bestemd voor voedsel, medicamenten, kleding en dekens voor vluchtelingen in Mozambique. Kraken Julianafonds DEN HAAG/ROERMOND. CDA-fractievoorzitter Lubbers, heeft gisteravond gepleit voor een snelle behandeling van het abortuswetsontwerp van het ka binet. Volgens Lubbers leent dit voorstel, na alle pogingen die al schipbreuk geleden hebben, zich niet meer tot tijdrekken. Bisschop Gijsen van Roermond schrijft in het „Informatie Bulle tin” van zijn bisdom, dat vandaag verschijnt, dat katholieke politici er niet naar mogen streven een grotere tolerantie te wettigen ten aanzien van het moedwillig af breken van zwangerschap. Overwerkt Tanzania sche nooi inzit zaal het strij (Van onze redactie binnenland) I (Vai die daar over gaat, maar de gemeente tie” moet voorkomen. voor de ZANU i het weer WEERRAPPORTEN •g Vooruitzichten voor donderdag, opgesteld door het KNMI. CDA-voorman Lubbers verklaarde gis teravond op een spreekbeurt in Zweeloo, dat de grote fracties slechts door een snelle behandeling van het wetsontwerp kunnen voorkomen, „dat de fundamente le keus voor een wettelijke regeling weer Droog weer met lichte tot matige vorst. Middagtemperaturen om het vriespunt. 22 17 2 2 3 1 4 5 9 12 13 10 0 0 20 2 0.2 0.1 6 1 0 0.4 8 9 0 2 0 0 6 1 7 0.1 0 1 8 4 4 3 3 2 1 3 5 2 1 0 3 2 In het „Informatie Bulletin” van het bisdom Roermocd, schrijft bisschop Gij- sen vandaag, dat er geen sprake is, dat de paus, hoe dan ook, een legalisatie van de abortus zou accepteren. Volgens Gijsen zijn de uitspraken van het kerkelijk leergezag zo stringent en onontkoombaar, dat geen katholiek, die tóch meent een legalisering van abortus te mogen nastreven of zelfs zonder verzet toe te laten, „zich nog waardig mag achten zijn Heer in de ogen te zien of zelfs hem te ontvangen in de heilige eucharistie zonder eerst berouwvol zijn fout in deze te heb ben erkend en er vergeving van te hebben bekomen”. Bosma gaf zich 22 november vorig jaar tijdens een bezettingsactie op het ministe rie van Defensie demonstratief aan bij de Koninklijke Marechaussee. Twee weken daarvoor had hij moeten opkomen voor militaire dienst, maar hij dook onder. De Vereniging Dienstweigeraars be schouwt Bosma nu als een politieke ge vangene. Sinds zijn aanhouding zit Bosma in voorarrest in de militaire strafgevange nis te Nieuwersluis. Hij verblijft 23 uur per dag alleen in een cel. Een uur per etmaal wordt hij gelucht en Bosma mag Het Kamerlid ontkende dat de positie van Rietkerk als gevolg van deze interne discussie in het geding is geraakt. Ook verklaarde hij niets te weten van weer standen in de partij tegen Rietkerk. „Uit het hele land verneem ik voortdurend geluiden, waarin men zegt dat met name Rietkerk er heel goed in slaagt het sociale en evenwichtige gezicht van de WD naar voren te brengen”, aldus Nijpels. Het COZ vergaderde gisteren over het voorstel van de Nationale Ziekenhuisraad (de werkgevers) om de normen voor de personeelsbezetting in ziekenhuizen met ongeveer dertig procent te verruimen. Urenlang beraad in het COZ - waar behalve de Ziekenhuisraad ook de zieken fondsen in zijn vertegenwoordigd - lever de gisteren nauwelijks iets concreets op, behalve dat de kwestie in maart opnieuw aan de orde zal komen binnen het orgaan. Voorzitter H. J. Anbeek van de Vereni ging van Nederlandse Ziekenfondsen (die evenals de Ziekenhuisraad tien zetels heeft in het COZ) zei gisteravond desge vraagd dat iedereen er zo langzamerhand wel van overtuigd is, dat er knelpunten zijn in de ziekenhuizen. Zijn probleem is, zegt hij, dat precies moet worden aange toond met hoeveel mensen meer die knel punten kunnen worden opgeheven. Dit resultaat heeft minister De Ruiter van Justitie ter kennis gebracht van de Tweede Kamer als aanvullende informa tie over een onderzoek van het departe ment naar de gevoelens van onveiligheid van jonge vrouwen in de grote steden van ons land. Aanvankelijk, aldus De Ruiter in een begeleidend schrijven, werd veronder steld, dat een angstige houding ten aan zien van vreemde mannen een onderdeel uitmaakte van de meer traditionele sexe- rol. De uitkomsten van het Leidse onder zoek blijken evenwel aan deze veronder stelling geen steun te geven, zo meent de bewindsman. wen, die volgens de geldende criteria meer geëmancipeerd zijn. Ook het landelijk Actie-comité Zuid- Molukken (LAC) vindt dat Bronbeek moet blijven. In een verklaring zegt het LAC dat de regeringsbeslissing om het tehuis voor gepensioneerde KNIL-militai- ren te sluiten „niet anders kan worden gekwalificeerd dan als grove verwaarlo zing”. Het LAC houdt zich gewoonlijk alleen bezig met het overheidsbeleid ten aanzien van Zuidmolukse KNIL-militai- ren, maar is in het geweer gekomen „uit diepe verontwaardiging over het feit dat tegenover bejaarden en andere minder heidsgroepen uit het voormalige Neder- lands-Indië blijkbaar alles maar kan”. Minister De Koning van Ontwikkelings samenwerking gaat zaterdag 8 april naai Suriname voor besprekingen over het ont wikkelingsbeleid van het voormalige ko ninkrijksdeel. Dit heeft een woordvoerder van Ontwikkelingssamenwerking giste ren meegedeeld. Deze besprekingen vin den twee maal per jaar plaats, afwisse lend in Suriname en Nederland. Minister De Koning zal 13 april weer terugkeren in Nederland. Ver straa mate Vietri schul Vietri schor Als coun zou even geled lucht In deze! rake, schol voor de g Zam be es Fron nieu' 5 13 -5 7 3 -2 8 1 8 17 8 14 -8 13 15 17 -2 0 10 19 1 2 2 -2 4 (Van onze redactie binnenland) OOSTERHOUT. VVD-fractievoor- zitter Rietkerk, heeft gisteren op een spreekbeurt in Oosterhout, toegegeven dat er binnen zijn fractie meningsver schillen bestaan over het streven naar politieke samenwerking .met de PvdA. Hij verklaarde dat er binnen de fractie verschillend over de mogelijkheden van een koers in de richting van de PvdA wordt gedacht. Er bestaan „optimisti sche en minder hoopvolle opvattingen” op dit punt bij de Kamerleden, aldus de liberale leider. Rietkerk liet er overigens geen twijfel over bestaan dat een dergelijke samen werking volgens hem nog lang niet moge lijk is. Eerst dient de PvdA op te houden met het streven naar wat hij noemde een „grauwe eenheidsmaatschappij” en dient zij niet langer vast te houden aan haar „dogmatische meerderheidsstrategie”. NE Vietr cieel van digd nees- De Zake voor men van s oorlo Chj open] het b Pot. moet' tiona ozo ozo ozo o zo o ozo o zzo z ono ono zzw z o zzw nno wzw windst. ono ozo no z z windst. wnw z nnw no zzw zw wnw n windst. windst. zzw wnw n windst. zw 8 3 0 5 10 4 -3 16 Mil steld de, ir geha. sche 3 0 3 6 1 8 7 2 3 -24 2 -2 -5 7 -16 7 11 -12 -0 1 14 15 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limbur| Aberdeen Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas New York Tel Aviv Tunis In een telegram aan minister van Socia le Zaken Albeda en de directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening W. de Lavalet te, stelt het personeel van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Amsterdam zich una niem achter de eisen van ABVA (Algeme ne Bond van Ambtenaren) en KABO (Ka tholieke Bond van Overheidspersoneel) afschaffing van de MO-opleidingen. Als alternatief, zo menen de socialisten, zou den aan de experimentele nieuwe leraren opleidingen (NLO’s) part-time opleidin gen kunnen worden verbonden. Intussen hebben gisteren de 14 werk groepen „open school” in ons land de leden van de Kamercommissie laten we ten dat het terugdraaien van de begroting van de Stichting Proefprojecten Open School door de regering een vorm van onbehoorlijk bestuur is. Het proefproject lijdt aan de gevolgen van twee bezuinigin gen, eerst met acht ton en vervolgens nog eens met één miljoen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Een onderzoek van de Rijksuniversiteit Leiden heeft uitgewe zen dat gevoelens van onveiligheid en onrust relatief sterk voorkomen bij vrou- De Ziekenhuisraad heeft al herhaalde lijk laten weten dat de kwaliteit van de gezondheidszorg momenteel aangetast wordt door nijpend personeelsgebrek in de ziekenhuizen. Dankzij de vorst hebben de streekver voerders afgelopen maand vijftien pro cent meer klanten gehad dan in januari 1978. De streekbussen vervoerden circa vier miljoen extra reizigers, die goed wa ren voor een kleine vijf miljoen gulden aan extra inkomsten. Net als de NS kre gen de steekbussen vooral extra klandizie van mensen die normaliter de auto pak ken, maar die er nu de voorkeur aan gaven zich per openbaar vervoer op glad ijs te begeven. De WD-fractieleider liet verder weten dat er binnen de fractie geen verschil van mening bestaat dat een dergelijke samen werking de eerstkomende jaren nog niet mogelijk is. „Wij willen ons er volledig voor inzetten, om van de huidige coalitie met het CDA een succes te maken”, ver klaarde Rietkerk. Het bestaan van meningsverschillen binnen de fractie over een nauwere sa menwerking met de PvdA wordt bena drukt door uitlatingen van het WD-ka- merlid Nijpels. Deze hield het weekeinde juist een pleidooi voor een betere samen werking tussen de beide grote niet-confes- sionele partijen. Hij wees er voor de radio op dat de afgelopen jaren was gebleken dat op meer gebieden dan vroeger tussen WD en PvdA compromissen mogelijk zijn. Als voorbeelden noemde hij het wel zijnswerk, de gezondheidszorg en de pri vacy van de burger. Nijpels, die reageerde op een bericht dat de fractie innerlijk verdeeld is over de te volgen koers, noemde het een „zeer onge zonde situatie” dat het CDA in feite mo menteel uitmaakt wie er regeert. Hij ge looft dat op den duur de WD in het politieke centrum terecht zal komen, ter wijl het CDA rechts komt te staan. Op een aantal gebieden is dit volgens hem nu reeds het geval. De Centrale Raad voor de Volksgezond heid vindt het goed dat donors vaker bloed afstaan aan het Rode Kruis dan eigenlijk is toegestaan. In de wet die daar op van toepassing is, staat dat mannen hoogstens eenmaal per vier maanden bloed mogen geven en vrouwen hoogstens eenmaal per half jaar. Het Rode Kruis heeft staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezondheid gevraagd dat te veran deren in eenmaal per drie maanden voor mannen en eenmaal per half jaar voor vrouwen, maar dan zonder de beperking dat vrouwen die al tien keer bloed hebben gegeven dat daarna nog maar één keer per jaar mogen doen. DEN HAAG. De talrijke MO-oplei dingen in ons land mogen blijven voort bestaan en krijgen een solide wettelijke basis. Met deze mededeling maakte mi nister Pais van Onderwijs gisteren tij dens een mondeling overleg met de vaste Tweede-Kamercommissie voor Onder wijs een einde aan iedere speculatie over het voortbestaan van de opleidingen. Gesteund door CDA en WD wil Pais de opleidingen voorlopig onderbrengen in de Mammoetwet. Dat is tegen de zin van de PvdA, want die fractie is voorstander van Hoogstwaarschijnlijk gaat nog dit jaar de eerste paal de Rotterdamse grond in voor een eroscentrum. Er zijn nog wel wat „leeuwen en beren” op de weg, zegt de De gift aan het ZANU past, aldus de minister, in het totale hulpbeleid dat de Nederlandse regering ten aanzien van Zimbabwe voert. Dit beleid blijft er even als in het verleden op gericht geen partij te kiezen tussen de vier bevrijdingsbewe gingen in dit land. Daarom zal binnen Zimbabwe de Ne derlandse hulp uitsluitend geleid worden via internationale en particuliere organi saties als het Hoge Commissaritaat voor de Vluchtelingen, het Rode Kruis en Christian Care, die er activiteiten ten be hoeve van de bevolking ontplooien. Deze hulp heeft een humanitair karakter en wordt gegeven in de vorm van goederen of van projecten die rechtstreeks aan de inwoners van het land ten goede komen. ü- Een beeld van de demonstratie die leden van de aktiegroep „COZ, wij willen meer personeel rondom het bed" gistermorgen hield voor het gebouw van het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven in Utrecht. Weer in binnen- en buitenland Vo< prijst Rotterdamse wethouder W. van der Have open: die daar over gaat, maar de gemeente zendt verwacht dat geen onoverkomelijke ob- slech Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon 1 tot 7; Minimum temperatuur omstreeks min 5 graden. Maxi mumtemperatuur omstreeks min 1 graad. Kans op een droge periode van ministens 12 uur 90 procent; Kans op een geheel droog etmaal 80 procent. M3 .d ëS Op last van het gemeentebestuur van Helmond zijn gisteren negen kraakpan den ontruimd. In vier gevallen was dat ten onrechte, want gistermiddag is bij de ge meente een telegram van de Raad van State binnengekomen waarin het betref fende B. en W.-besluit werd geschorst In verband hiermee dient vanmiddag voor de Bossche rechter een kort geding dat is aangespannen namens drie van de krakers. ARNHEM (ANP). De Vereniging Dienstweigeraars in Arnhem en de anti militaristische actiegroep „Onkruit” hebben aangekondigd te zullen demon streren rond het proces van de 24-jarige dienstweigeraar Willem Bosma. De Krijgsraad in Arnhem behandelt diens zaak donderdagmiddag. Het Koningin Juliana Fonds, dat zich toelegt op de bevordering van maatschap pelijk werk en maatschappelijk opbouw werk, heeft in 1978 8,5 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor projecten op de ze terreinen. Met dit bedrag zijn 725 pro jecten gesteund op gebieden als maat schappelijke dienstverlening, samenle vingsopbouw, sociaal-cultureel werk, geestelijke volksgezondheid, cliënten- en belangenorganisaties, alsmede zelfhulp groepen. De Nederlandse regering verlangt van de organisaties dat zij daarbij niet slechts als doorgeefluik van gelden aan een of meer bevrijdingsbewegingen fungeren, maar dat zij zelf bij de distributie van hulpgoederen betrokken zijn. Deze hulp zal ten goede komen aan al diegenen die in behoeftige omstandighe den verkeren, ongeacht hun politieke of religieuze gezindheid. Hulp aan vluchte lingen buiten Zimbabwe zal echter ook worden verstrekt via de bewegingen die het Patriottisch Front vormen, zoals ZA NU, omdat alleen deze bewegingen nog vluchtelingen buiten Zimbabwe te verzor gen hebben en controle op de bestemming van de goederen daar mogelijk is. De criteria die in het verleden ten aan zien van hulp via bevrijdingsbewegingen hebben gegolden, blijven onverminderd van kracht. Deze criteria vereisen dat uitsluitend Nederlandse hulp wordt gege ven voor humanitaire doeleinden en dat de hulp niet wordt gegeven in de vorm van geld, maar in goederen. De Ziekenhuisraad toonde zich daar over gisteravond zeer teleurgesteld. Vol gens directeur L. Wesseldijk van de raad duurt dat te lang. Er zijn volgens hem ruim 10.000 verpleegkundigen meer no dig. Wesseldijk erkende, dat die niet in eens te vinden zullen zijn. Maar een spoe- denquéte onder de ziekenhuizen heeft on langs uitgewezen dat een uitbreiding met 4.000 verpleegkundigen op korte termijn te verwezenlijken is. Intussen bleef de actiegroep die gisteren voor het COZ-kantoor demonstreerde achter met de trieste conclusie, dat er met de huidige normen geen goede patiënten zorg kan worden gegarandeerd. „Alleen door het enorme plichtsbesef van het per soneel kunnen de noodzakelijke medische handelingen worden verricht. Aan een werkelijke begeleiding van de patiënt ko men de verpleegkundigen niet meer toe”, aldus een actievoerder. ondergesneeuwd raakt in onontwarbare alternatieven”. Volgens Lubbers stelt de indiening van het abortusvoorstel en de parlementaire behandeling daarvan de democratie zwaar op de proef, gezien de in onze samenleving sterk uiteenlopende opvat tingen. „Abortus is”, volgens Lubbers, „tegelijk een toetssteen of het mogelijk is, met vermijding van hypocrisie, de samen leving te mobiliseren op een verantwoor delijke opstelling”. stakels meer zullen opduiken voor het schor project, dat „uitwaaiïering van prostitu- De ambulance-dienst in Rotterdam draait niet goed. Met veel overwerk blij ven de ambulances rijden, maar het per soneel raakt overwerkt. Dat schrijft direc teur J. van der Meer van de GG en GD in een rapport aan de gemeente. Volgens Van der Meer stapelen de vakantiedagen zich op bij het personeel en neemt het ziekteverzuim „onrustbarende vormen" aan. regen regen mist mist geh. bew. ijzel regen regen zw. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. motregen regen onbew. geh. bew. mist zw. bew. mist motregen regen regen 1. bew. 1. bew. onbew. h. bew. h. bew regen zw. bew. regen sneeuw zw. bew. mist regen onbew. 1. bew. 1. bew. zw. bew. WOENSDAG 14 FEBRUARI Zon- en maanstanden Zon op 07.59 uur, onder 17.51 uur Maan op 20.33 uur, onder 08.48 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 05.15 uur en 17.22 uur Laagwater 01.04 uur en 13.21 uur snel behandelen” Op basis van de toespraak van paus Johannes Paulus II op 31 december van het vorig jaar in de Jezus-kerk te Rome verklaart bisschop Gijsen, dat het „toela tende” wetsontwerp-De Ruiter-Ginjaar j door de paus wordt afgewezen, omdat het „feitelijk het doden van menselijk leven als toelaatbaar voorstelt en program meert”. Bisschop Gijsen meent, dat de verschil lende argumenten, die voor het huidige wetsontwerp worden aangevoerd, moeten worden afgewezen. Hij zegt met name te doelen op argumenten als „de bestaande wet wordt niet nageleefd” en „we leven in een pluriform denkende maatschappij”. Hij verwijt aan het wetsontwerp De Rui ter-Ginjaar, dat het abortus niet langer als' een misdrijf tegen het leven beschouwt. Het abortuswetsontwerp van het kabi net is overigens nog steeds niet bij de Tweede Kamer ingediend. Door techni sche oorzaken, maar ook door nader be raad tussen de ministers Van Agt, De Ruiter en Ginjaar over de wijze van pre sentatie van het voorstel, is enige vertra ging opgetreden. Verwacht wordt dat het wetsontwerp vandaag of anders morgen de Tweede Kamer zal bereiken. taller kenls In meld in Zu word giftig beha: sen c den a De spral ten aanzien van het Arbeidsbureau Nieu-j afrik: we Stijl (ANS). De bonden zien ANS niet verm zitten, tenzij aan een aantal voorwaarden gen wordt voldaan op het gebied van functie- waardering, huisvesting en omscholing. „Abortus voorstel De actie die het Medisch Komitee Ango la het afgelopen najaar heeft gevoerd 'l voor de bouw van een ziekenhuis in Tan Bw zania, heeft tot dusver 200.000 gulden op AT gebracht. Het comité streeft naar een be drag van drie ton. Het ziekenhuis zal wor den gebouwd in Morogoro (Tanzania) er> is bestemd voor het African National Con gress (ANC). In Morogoro is een opvang centrum ingericht voor enkele duizenden uit Zuid-Afrika afkomstige vluchtelingen. s aam

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2