Advies consumenten-commissie: Fabrikant van 5 Plan Europese Commissie: verworpen Betere bescherming voor de consument Prins op bezoek bij premier Toeneming van MINISTER VAN DER STEE: wegvervoer Minder orders scheepsbouw ’n Ei hoort erbij Zwitsers plan verontrust zomerregens door industrie Beroep tegen Dow Chemical Verhoging tarief uitzendbureaus geneesmiddelen veroordeeld Nieuwe opleiding brandveiligheid ui I i JU '1 ET HAAI 19 ECONOMIE 19 7 9 WOENSDAG 1 4 FEBRUARI (Van onze redactie economie) I I I DEN HAAG. Er moet voor een proefperiode van vier jaar een ombudsman komen die be leggers gaat beschermen tegen mala fide praktijken. Dit zegt de Commissie Consumentenaange legenheden van de Sociaal-Eco- nomische Raad in een rapport aan de minister van Financiën en de staatssecretaris van Economi sche Zaken. J^febru( C5 SANKYO XL 400 S GELUIDSCAMERA I (ADVERTENTIE) Beleggers moeten worden beschermd (Van onze redactie economie) fondsei io teer d Inkomen niet omlaag bij handhaven landbouwprijs (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) 1 Dan is er het probleem van de goederen, die als beleggingsobject worden aangebo den. Zo deed een firma in Schotland in 1975 en 1976 van zich horen door whisky als geldbelegging aan te prijzen. Docu mentatie werd verschaft door middel van een prachtig uitgevoerde brochure, waar in hoog werd opgegeven van gigantische prijsstijgingen bij whisky. Om een einde te maken aan dit soort activiteiten stelt de commissie een colpor- tageverbod voor dit soort goederen voor. 07 15 00 Daarmee wordt het verzoek ingewilligd van de Algemene Bond Uitzendbureaus (ABU) om de loonkostenstijging voor uit zendkrachten volledig in de tarieven te mogen doorberekenen, omdat uitzendbu reaus geen mogelijkheid hebben deze stij ging door produktiviteitsverbetering te compenseren. Een eventuele produktiviteitsverbete ring komt geheel en automatisch ten goe de aan de opdrachtgever, hetzij in de vorm van een toename van de door de uitzendkracht per uur geleverde prestatie, hetzij in de vorm van een kleiner beno digd aantal werkuren, aldus een toelich ting van het ministerie. In het toegestane percentage is rekening gehouden met de aan uitzendkrachten verleende prijscom pensatie en de voor hen geldende secun daire arbeidsvoorwaarden. DEN HAAG. De Kroon heeft het beroep verworpen van de milieu-inspec- tie in Zeeland tegen een door Gedepu teerde Staten aan Dow Chemical verleen de vergunning krachtens de Wet op de luchtverontreiniging. Onder beleggers die in bescherming moeten worden genomen, worden niet al leen mensen verstaan die hun geld in dure huizen en diamanten steken. Het gaat ook om mensen die van hun (spaar)geld brei machines of tapijtreinigers kopen om zo een extra inkomen te verwerven. Een andere oude, maar nog steeds voor komende praktijk is het colporteren met breimachines ter waarde van 1800. De Colportagewet is bij dit soort „aansme ren” niet van toepassing omdat het niet in de eerste plaats om de aanschaf van een bepaald artikel gaat maar om het feit dat men als ondernemer gaat optreden die truien gaat breien of kleren gaat reinigen. DEN HAAG. Stabilisatie van de EG- landbouwprijzen hoeft bij de huidige kostenontwikkeling niet te leiden tot een daling van het werkelijke inkomen in de landbouw. Jenkins, die het parlement uiteenzette wat de commissie het komende jaar denkt te gaan doen, deelde eveneens mee dat het milieubeleid dat de commissie verder wil ontwikkelen zal zijn toegespitst op de kwaliteit van het water, de uitwerking van chemische stoffen op de gezondheid en de geluidhinder. „De commissie heeft,” volgens Jenkins, „de plicht een beter evenwicht te schep pen in de belangen van de consument. De commissie zal deze verantwoordelijkheid niet uit de weg gaan.” In het algemeen streeft de commissie er naar de interne organisatie en samenhang van de Ge meenschap te versterken en haar verder te ontwikkelen, haar uit te breiden „met die democratische landen die in staat zijn om toe te treden,” en bij te dragen tot de ontwikkeling van de internationale econo mie. De Gemeenschap heeft vorig jaar een handelsakkoord gesloten met China het eerste communistische land dat een dergelijk contact met de EG heeft aange gaan en, aldus Jenkins, „ik vertrouw er op dat wij dit jaar ons handelsverkeer en onze verstandhouding met China nog ver der kunnen ontwikkelen.” Jenkins gaat deze maand naar Peking. Jenkins waarschuwde dat haast moet worden gemaakt met energiebesparing, het ontwikkelen van nieuwe energiebron nen en het beter gebruiken van de ener giebronnen waarover de Gemeenschap zelf beschikt. Zonder kernenergie met name te noe men, herinnerde Jenkins aan het streven van de commissie, de afhankelijkheid van geïmporteerde energie, die thans 56 pro cent van de behoefte bedraagt, tegen 1985 te verminderen tot 50 procent. „De tijd Het aantal opdrachten voor de bouw van binnenschepen, sleepschepen en vis sersvaartuigen steeg in 1978 ten opzichte van het voorgaande jaar, zo meldt het CBS verder. Daartegenover staat een da ling in het aantal orders speel- en duw boten. De omvang van de nieuwbouwopdrach- ten daalde van 253.900 naar 118.000 brt. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekendgemaakt. De ontvangst van nieuwe orders voor de bouw van baggermateriaal en drijvend materieel voor offshore activiteiten liep van 105.600 kubieke meter waterverplaat- sing in 1977 op naar 126.400 in 1978. DEN HAAG (ANP). De Nederlandse scheepsbouw heeft in de sector zeevaren de handelsschepen vorig jaar 135.900 bru to registerton aan nieuwe orders minder gekregen dan in 1977. 00 50 28 ,35 ische ten rsen. r dit n euvel aan. DEN HAAG (ANP). Uitzendbureaus mogen de tarieven die zij op of vlak vóór 19 december 1978 in rekening brachten voor uitzendkrachten verhogen met 2,9 procent. Dit heeft het ministerie van Eco nomische Zaken meegedeeld. DEN HAAG (ANP). De Nederlandse internationaal werkende wegvervoerbe- drijven maken zich ongerust, omdat Zwitserland voorbereidingen treft, die kunnen leiden tot het invoeren van een belastingheffing op het wegvervoer over Zwitsers grondgebied. De vergunning, daterend van november 1975, „dekt” de uitbreiding van een deel van de chemische fabriek en de bouw van een stoomcentrale. Milieu-inspecteur dr. A. Adriaanse had met name bezwaren tegen de uitstoot van zwaveldioxyde door de centrale, „in een gebied waar de buitenlucht reeds duide lijk overbelast is met zwaveldioxyde, stik- stofoxyde en koolstoffen”. De Kroon stelt dat één van de beperken de voorwaarden van Gedeputeerde Sta ten een maximumlozing van 400 kg zwaveldioxyde per uur voldoende is om ruim onder de door de Gezondheidsraad toelaatbaar geachte maximumconcentra- tie te blijven. Daardoor is er, zo redeneert de Kroon, geen grond aanwezig om het gebruik van zware stookolie met een lager zwavelgehalte op te leggen. De Kroon wil in haar uitspraak niet ingaan op het feit dat Dow Chemical al was begonnen met de bouw van de centra le op het moment dat de vergunningen daarvoor ontbraken. „Wat hiervan overi gens zij”, formuleert de Kroon, „hierin kan géén aanleiding gevonden worden de gevraagde vergunning alsnog te wei geren”. (Van onze redactie economie) LUXEMBURG. Het Europese Hof van Justitie heeft gisteren het Zwitserse bedrijf Hoffman la Roche, producent van geneesmiddelen, ver oordeeld tot een boete van een onge veer 520.000 gulden wegens schen ding van de EG-richtlijnen inzake concurrentie. lOd 10 )0 >0 )0 30 50 50 50 50 50 50 50 10; 1, 441. 470, 317, 3, 6, aim, n. De commissie stelt dan ook voor om in de Colportagewet een verbod van dit soort praktijken op te nemen. Onder dat verbod moeten ook de zogenoemde „de- monstratiebijeenkomsten” vallen, die ge bruikt worden om dit soort artikelen aan de man te brengen. 47; 145j 1403 831 19,1 495 108,1 35.1 51,1 47,51 68,i 29,1 55,1 127,1 102,1 85,1 33,59 93,1 693 112,1 51,8 36,1 35,1 64,1 761 443 363 636,1 443 54,5 47,1 41,1 42,4 133,3 363 41,S 134,1 51,1 37,1 3,11 51,1 138,1 62,1 94,1 166,5 52,1 533 1143 403 26,1 63,1 56.1 943 49.1 303 56,1 87J 523 51,0 165,0 32,0 753 111,0 50,0 47,0 36,1 39,0 300,0 200,0 143,0 305,0 De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG, had een aanklacht tegen het bedrijf ingediend wegens het afsluiten van exclusieve contracten voor de afname van vita minen met grote afnemers, die daar voor speciale voorrechten kregen, zulks ten nadele van andere impor teurs en groothandelaren. informatie bij het aanbod aan bepaalde eisen moet voldoen. Een ander belangrijk voorstel is het invoeren van een „afkoe lingsperiode” bij transacties met buiten lands onroerend goed van veertien dagen, waarbinnen de koper de overeenkomst kan ontbinden. Op het gebied van de handel in effecten, opties en contracten wil de commissie komen tot een registratie van zowel het aanbod als de aanbieders. Ook moeten er meer eisen gesteld worden aan de infor matieverstrekking en moet er een eind gemaakt worden aan het colporteren met effecten. Telefonische colportage moet ook onder dat verbod vallen, behalve voor de leden van de Vereniging voor de Effec tenhandel, omdat de goede trouw daarvan buiten twijfel hoort te staan. Voor elke soort beleggingsgoederen somt het rapport aparte maatregelen op. De commissie stelt echter ook enkele alge- men maatregelen voor om de consument beter te beschermen. Zo is het volgens de commissie erg belangrijk dat de klachten behandeling goed geregeld wordt. Zij is daarom voor instelling van een ombuds man die zich daarmee gaat bezighouden. De financiering van die nieuwe instel ling moet volgens de commissie voorna melijk door het betrokken bedrijfsleven verzorgd worden. Een belangrijk effect van het optreden van de ombudsman zal zijn, zo wordt verwacht, dat de beleggers meer vertrouwen zullen stellen in aanbie dingen die te goeder trouw gedaan zijn. AMSTERDAM (ANP). Het Veilig heidsinstituut in Amsterdam start het komend najaar met een opleiding in de brandveiligheidskunde. De opleiding is gericht op het afleveren van deskundigen die het bedrijfsleven kunnen adviseren bij het nemen van preventieve maatrege len om risico’s van brand en explosie tot een minimum te beperken. Tot dusver bestond een dergelijke vorm van scho ling alleen voor beroepsbrandweeroffi- cieren. Gegadigden moeten tenminste een op leiding op HTS-niveau hebben. Zij zullen worden ingewijd in ver brandings- en blusprocessen, brandbestrijding, overheidsvoorschriften en verzekerings- aspecten. De studie kost 7000 gulden, duurt een jaar en wordt afgesloten met een diploma. Ook telefonische colportage moet verbo den worden, al geeft de commissie toe dat het moeilijk te controleren zal zijn. Het verbod hoeft niet schadelijk te zijn voor het normale handelsverkeer in dit soort goederen omdat er nog genoeg andere kanalen voor de aanbieders ter beschik king staan. De verkoop van onroerend goed in het buitenland vindt volgens het rapport in een aantal gevallen plaats via tussenper sonen die weinig verstand van zaken heb ben. De toekomstige belegger wordt bij voorbeeld benaderd door een nogal overtrokken en soms misleidende adver tentie. Reageert iemand hierop, dan ont vangt men documentatie, hoofdzakelijk bestaande uit mooie plaatjes en bijvoor beeld een aansporing voor een bezichtig gingsvlucht. Essentiële, zakelijke gege vens ontbreken echter meestal. De goed kope bezichtigingsvlucht wordt zo georga niseerd dat er geen tijd is om zelf ter plekke op verkenning uit te gaan, een plaatselijke makelaar te bezoeken of prij zen te vergelijken. Tijdens of vlak na éen aangeboden maaltijd wordt de belegger ten slotte een contract ter ondertekening voorgelegd. Om de belegger beter te beschermen stelt de SER-commissie nu voor om een wettelijke verplichting in te voeren dat de Het rapport noemt een paar voorbeel den van „beleggingen met een investe- ringskarakter”. Enkele jaren geleden werd huisvrouwen in een advertentie voor ogen gehouden dat zij maandelijks 2000 en meer konden verdienen met een chemi sche snelreiniging. Vereisten: het bezit van een eigen huis met vrije ruimte van minimaal 20 vierkan te meter, in een woonplaats van minimaal 5000 inwoners. Klantenweiving zou ver zorgd worden door de firma. In de advertentie werd niet veremeld dat met de investering zo’n 60.000 was gemoeid. Ook over de noodzaak van een gemeentelijke vergunning werd niet ge sproken. Naderhand bleek dat de beloof de klantenweiving een illusie was en dat de voorgestelde verdiensten onhaalbaar waren. Bij een ander onderzoek van een Engel se bankinstelling bleek echter dat het hier gm een geval van oplichting ging omdat de firma opties op niet-bestaande whisky had verkocht. De vaten uit de mooie fol der waren leeg geweest en het geld van de beleggingen was intussen besteed. toren voor de komende jaren niet valt te i overzien, acht hij het voorbarig nu al een I uitspraak te doen over prijsbevriezing in de voor ons liggende tijd. Een terugdringen van de groei van de melkproduktie kan volgens Van der Stee worden bevorderd als de daarop gerichte plannen uitmonden in een meerjarenbe- leid. Er zullen dan namelijk duidelijke signalen uitgaan naar de melkveehou ders. Worden er geen ingrijpende maatrege len genomen, dan zal de melkproduktie in de Gemeenschap voortdurend blijven toe nemen met op den duur onaanvaardbare budgettaire gevolgen. Dat er een ombui ging van het markt- en prijsbeleid voor de zuivel komt staat voor de bewindsman buiten twijfel. Hoe drastisch de wijzigin gen zullen zijn valt nu nog niet te voorzien. Zelf acht de minister in de eerste plaats maatregelen nodig, die gericht zijn op een beheersing van de omvang van het aan* bod. Dat neemt niet weg dat alle kansen op vergroting van de afzet zo veel moge lijk moeten worden benut, zowel in als buiten de Gemeenschap. Het zoeken naar nieuwe produkten verdient zijns inziens stellig bijzondere aandacht van bedrijfsle ven en overheid. Te veelvuldige herhaling van acties als de kerstboteractie, zo meent Van der Stee, zal onvermijdelijk leiden tot toenemende vervanging van de normale commerciële afzet van verse boter. 50 50 50 12 50 lOd 50 50 50 50 50 50 50 10 >0 50 50 10 10 10 >0 10 50 10 10 10 10 10 10 10 >0 K) Od >0 10 >0 10 !0 10 10 10 !0 10 .0 10 10 !0f 10 10 >0 10 >0e 10 10b >0 >0 !0 10 10 10 10 50f LUXEMBURG. De Europese Comis- sie, het dagelijks bestuur van de Europe se Gemeenschap, wil dit jaar meer gaan doen aan consumentenbescherming. Zij zal de ministerraad onder andere voor stellen dat de negen EG-landen snel in formatie uitwisselen over gevaarlijke stoffen. Commissievoorzitter Jenkins deelde dit gisteren mee in het Europees parlement in Luxemburg. Vier wegvervoerorganisaties, te weten de NOB-wegtransport, de Koninklijke Ne derlandse Vereniging van Transporton dernemingen en de katholieke en protes- tant-christelijke wegvervoerorganisaties hebben staatssecretaris mevrouw Smit- Kroes dan ook gevraagd stappen te ne men, die de Zwitsers ervan kunnen weer houden hun plannen uit te voeren. De directe economische schade voor de Nederlandse Wegvervoerders is niet groot, omdat zij relatief weinig gebruik maken van de Zwitserse wegen. Van doorslaggevende betekenis noemen zij de mogelijke indirecte schade, omdat Zwit serland na Oostenrijk het tweede West- europese land dreigt te worden met een speciale wegvervoerbelasting. De kans wordt hierdoor groot, dat andere landen dit voorbeeld zullen volgen. Het Nederlandse internationale wegver voer vindt ook nog, dat er haast moet worden gemaakt om in EG-verband een oplossing te vinden voor het financieren van de voor het transitovervoer belangrij- keinfrastructuur. Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij zegt dit in zijn antwoord op de schriftelijke vragen, die de vaste commis sie voor landbouw en visserij uit de Eerste Kamer hem heeft gesteld ter voorberei ding van de behandeling van de land bouwbegroting volgende week in de Senaat. Volgens de minister is er in de kosten ontwikkeling een duidelijke „trendbreuk” gekomen. Na een aantal jaren van aan zienlijke kostenstijgingen was vorig jaar de kostenstijging zeer gering. Dit jaar zal er voor onze landbouw als geheel naar verwachting zelfs sprake zijn van een kostendaling. Het sterk teruglopen van de inflatie en de gunstige ontwikkeling van de veevoederprijzen zijn hierbij de be langrijkste factoren. In de bestuursverga dering van het landbouwschap is overi gens vorige week betoogd dat voor de akkerbouw de kosten wel zijn gestegen. Minister Van der Stee vindt dat een. duidelijk terughoudend prijsbeleid voor een aantal jaren dient te worden gevoerd. Omdat de ontwikkeling van de kostenfac- dringt. Als er niet snel iets wordt gedaan, lijdt het geen twijfel dat wij in de jaren tachtig in een blijvende, hardnekkige energiecrisis zullen belanden.” De commissie wil niet de bemoeienis van de Gemeenschap met de landbouw die thans driekwart van de begroting van een kleine 40 miljard gulden opslokt j verminderen, maar zich intensiever gaarr bezighouden met andere sectoren. Thans werkt nog slechts acht procent van de beroepsbevolking van de negen in de landbouw, maar door de uitbreiding met Griekenland, Portugal en Spanje zal Uit percentage stijgen tot elf. „De situatie en de vooruitzichten voor de landbouwmarkten zijn thans ongunsti ger dan een jaar geleden,” aldus Jenkins. „De melkproduktie neemt toe (met h,ët risico dat de overschotten van boter en melkpoeder nog groter worden) terwijl het verbruik stagneert, eenderde van de suikerproductie moet met te hoge subsi dies worden uitgevoerd. Het wegwerken van de overschotten is voor de gemeen schap een ondraaglijke financiële last.” Dat de luchtverontreiniging recht^R streeks van invloed is op de neerslag bleelS volgens de Wageningse onderzoekers aarj. het eind van de jaren zestig toen de „introgr ductie van aardgas en lichte oliën de luchfc weer zuiverde”. TT_1--E me van de zware regenval. WAGENINGEN (ANP). De verste delijking en industriële ontwikkeling van Rotterdam, Luik, Antwerpen, Gent en Zeeuwsch-Vlaanderen hebben het aantal zware zomerregens boven deze ge* bieden vermeerderd. Deze toeneming vait“ regen is het gevolg van luchtverontv reiniging (zwaveldioxyde en rookdeelf tjes). Dat is de conclusie van een onder* zoek naar de zomerneerslag in Nederland en België door de Wageningse hoogleraar: ir. D. S. Kraijenhoff van de Leur en diens, student H. Prak. Beide onderzoekers menen, dat „we ii£ Nederland al jaren onbewust aan weersg beïnvloeding hebben gedaan”. Aan de hand van de resultaten van hun studii? pleiten zij voor de aanleg van ruimer^, rioleringen. Dat steden en industrie van invloed zijtje op het weer is niet nieuw. Op vele plaatsei^ in de wereld, met name in de Veremgdë" Staten, is die invloed vastgesteld. Uit d<’ studie van de Wageningers bleek dat ook in ons land (en in België) het geval te zijn# Met name de regio’s Rotterdam, Zuid? Limburg, Zuidoost-Nederland en ook het Gooi en het IJsselmondgebied kennen re* latief meer zomerneerslag dan andere dej^ len van Nederland. ri- De Britse prins Charles (links) mocht gisteren een dagje kijken in het kantoor van premier Callaghan (rechts) aan de Londense Downingstreet 10. De dag bij de premier maakte deel uit van een plan van de prins om het Britse industriële en politieke leven van dichtbij te bekijken. Het gevolg was een afnas.' 5vn mcmnvro 1 Sr - J CO z a; Een all-round 4 x zoom geluidscamera voor iedere filmer, die hoge eisen stelt aan beeld- en geluidskwaliteit. Macro-instelling vanaf 5 cm, t.w.v. 1245,-, een geschenk van TRANSCONTINEN- TA te Amsterdam. o 5

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19