I Vilé Zesdaagsen meer Ook topturnen KNGV op de tocht Koopmans ontkent gebruik van stimulerende middelen „Voorlopig pas op de plaats maken” F Motie shirtreclame aanvaard J 99 prof-wielerseizoen van start Twaalf ronden Voorbereiding Eigenzinnigheid Oorlog 21 SPORT WOENSDAG 19 7 9 20 FEBRUARI I 4 I Pro Patria moet gaan bedelen JAN BLIJBOOM Er wordt via mij een hetze gevoerd Els Vader voor EK geselecteerd 5565 '57 Hinault: Bernard Hinault: „Sport moet prevaleren boven geld” Koopmans: „Papke zegt, dat hij trainer van mij is geweest, maar dat is niet waar. Ik heb hem wel eens gezien op de sport school van Willi Zeiler in West-Berlijn, waar ik in het verleden vaak getraind heb. ■Papke probeert via mij een hetze te ontke tenen tegen mijn manager Zeller, die hem een half jaar geleden ontslagen heeft. Papke is een misdadiger, niemand moet waarde hechten aan zijn woorden”. Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM, die te kennen heeft gegeven de motie te zullen uitvoeren, zal nu contact opnemen met de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) en de Stichting Nationale Sporttotalisator (SNS) om het besluit van de Tweede Kamer mee te delen. Beide instanties subsidiëren even als het ministerie van CRM de bedrijfstak betaald voetbal. De WD verzette zich fel tegen de motie. Woordvoerder Wim Keja: „Jarenlang is er naar gestreefd de inspraak van voetbal lers en trainers in het betaald voetbal te realiseren. Dat is gelukt. Maar de Tweede Kamer lapt die inspraak aan haar laars als zij een uitspraak over de invoering van shirtreclame doet. Dat is een vorm van bemoeizucht waar wij tegen zijn. Boven dien is de motie voorbarig, omdat het (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer heeft gisteren de motie van het CDA, de PvdA en D’66 over de invoering van shirtreclame in het be taalde voetbal aanvaard. Volgens de mo tie zal geen rijkssubsidie voor de gezond making van het betaald voetbal worden verleend als die bedrijfstak besluit shirt reclame in te voeren. Alleen de fracties van de VVD en DS’7O stemden tegen de motie. Frans van Elteren: „AHes wat we tot nu toe mede door keihard werken hebben bereikt, dreigt verloren te gaan omdat vooral onze meerjarenplanning in het ge drang komt. Door het wegvallen van die 30.000 gulden kweken we nu een maande lijks tekort van 2500 gulden. Van het hoofdbestuur hebben we tot 1 april de tijd gekregen om, wat wordt genoemd, orde op zaken te stellen. Wordt er in die periode geen oplossing gevonden om van elders gelden aan te trekken, dan treedt een noodplan in werking”. Dit laatste betekent dat in de afdeling topsport van Pro Patria besnoeid gaat worden op het aantal trainingsuren dat schommelt tussen 10 en 15 per week. list, want mijn goede naam is in opspraak gebracht”. Werner Papke is - volgens Koopmans - door Willi Zeiler de laan uitgesturjrd, na dat hij ondanks een verbod van de scha trijke Berlijnse bonthandelaar Jörg Eipel weer in de ring probeerde te krijgen. Eipel heeft ruim een jaar geleden 25 dagen in coma gelegen, nadat hij door de Frans man Marion knock-out was geslagen. Verder zal dan een beroep op betaalde krachten, zoals bijvoorbeeld de trainers, worden gedaan om met minder of zelfs helemaal geen inkomsten genoegen te nemen. Frans van Elteren, wegens een blessure op non-actief als topturner, maar des te actiever als voorzitter van de afdeling topsport van Pro Patria. den en voeten over te leveren aan een zgn. „harde” sponsor. Het zou een logische gevoltrekking uit de geschetste situatie zijn te veronderstel len dat het KNGV en dan in het bijzon der de sectie topsport deze ontwikke ling toch op z’n minst met enige zorg tegemoet zou zien. Al was het alleen maar vanwege het feit dat Pro Patria al jaren lang de „hofleverancier” van verscheide ne nationale selecties is die hierdoor even eens wel eens op de tocht zouden kunnen komen te staan. Repliek van Frans van Elteren hierop: „Inderdaad. Niet dat we hopen op een financiële injectie van die kant. Ik kan erin komen dat de bond, die ook met tekorten worstelt, daar niet aan kan be ginnen. Maar je zou je kunnen voorstellen dat er toch eens wordt geïnformeerd hoe de zaken er voor staan en wat we denken te doen om de nood te ledigen. Niets van dit alles. Tot op heden hebben we taal noch teken gehoord”. De partij, die 'omwille van de Italiaan se televisie pas om 22.15 begint, gaat over twaalf ronden. Drie minder dan'de vorige keer, toen Koopmans het juist in de laat ste ronden zwaar te verduren kreeg. Het aantal ronden is door de EBU naar twaalf teruggebracht om lichamelijke uitput ting van de boksers te voorkomen. Koop mans: „Of twaalf in plaats van 15 ronden een voordeel voor me is, weet ik niet. Traversaro had vorig jaar een langzame start en kwam pas laat in zijn ritme. In zijn partij tegen Evenamar Peralta (die in onbeslist eindigde, waardoor de Itali aan in het bezit bleef van zijn Europese titel, red.) ging hij juist in het begin als een gek te keer”. nu op aandrang van de Europese Boks Unie wel”. Samen met de Nederlandse Sport Fede ratie (SNF), die onlangs in een brief liet weten dat sponsoring voor het in stand houden van topsport van absoluut belang is, wil het sectiebestuur Betaald Voetbal gaan werken aan een rapport dat aan toont dat naast de rijkssubsidie financië le steun van het bedrijfsleven onontbeer lijk is. Vilé: „Het rapport „Gezonder Be taald Voetbal” gaat er vanuit, dat we over een aantal jaren op eigen benen moeten staan. Als de overheid dan op houdt met het verlenen van subsidie moeten we andere bronnen, zoals het bedrijfsleven, hebben aangeboord”. „Daarom ook hebben we de EBU nu om ’n neutrale scheidsrechter verzocht. We heb ben liever niet iemand uit de Zuideurope- se landen”. (Van onze sportredactie) UTRECHT. De Koninklijke Neder landse Atletiek Unie heeft tot veler ver rassing toch een dame aangewezen voor deelneming aan de Europese indoorkam pioenschappen op 24 en 25 februari in Wenen. Het is sprintster Els Vader van Zeeland Sport. De Zeeuwse werd vorige week in Zwolle nationaal kampioen op de 60 meter in een tijd van 7.63 seconden en kwam het afge lopen weekeinde in Ahoy tot 7.65 en 7.60. Knappe tijden, die echter geen enkele garantie bieden voor een plaats in de Europese top. Om zich daadwerkelijk te kunnen meten met bijvoorbeeld de Oost- duitse sprintsters, komt Els Vader nog 0.3 seconde te kort. De vierde heer in de Nederlandse mini- ploeg is Ruud Wielart. De Hoofddorpse hoogspringer is echter op dit moment geblesseerd en het is dubieus of hij over tien dagen in de Wiener Stadthalle de strijd kan aanbinden met de Europese topspringers. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Rudie Koopmans heeft de beschuldigingen van de West- duitse bokstrainer Werner Papke, als zou hij tijdens zijn vorige Europese titelge vecht tegen Aldo Traversaro doping heb ben gebruikt, met kracht ontkend. De Nederlandse kampioen in het halfzwaar- gewicht, die volgende week woensdag voor de tweede keer een gooi doet naar de Europese titel, bestempelde de aantijgin gen van Papke gisteren op een in Rotter dam belegde persconferentie als pure onzin. betaald voetbal nog geen besluit tot invoe ring van shirtreclame heeft genomen, maar eerst overleg met alle betrokkenen voert”. Ook DS’70 ondersteunde de motie niet. Ruud Nijhof van deze eenmansfractie: „Het getuigt van willekeur de invoering van shirtreclame in het betaald voetbal te verbieden. Andere vormen van commer cie in andere takken van sport komen in deze motie niet ter sprake. Bovendien betekent het aanvaarden van de motie, dat de overheid haar financiële steun aan het betaald voetbal zal moeten verhogen. De mogelijkheid om extra inkomsten te vergaren om het betaald voetbal uit de financiële problemen te helpen, wordt door een uitspraak van de Kamer teniet gedaan”. Een ontluisterende ontwikkeling binnen een vereniging die er altijd, en met succes, een eer in heeft gesteld optimaal te kun nen functioneren in het nationale turnbe- stel. Vandaar de vurige hoop van Pro Patria dat alle pogingen die op het ogen blik in het werk worden gesteld om bedrij ven en vermogende particulieren voor hulpverlening te interesseren binnen af zienbare tijd succes zullen opleveren. De vereniging is er zich terdege van bewust dat dit geen eenvoudige opgave is. Maar ze vleit zich met de hoop dat ergens toch een oplossing voor dit pobleem te vinden moet zijn. Al stelt met name voorzitter Van Elteren zich op het standpunt dat Pro Patria er weinig voor voelt zich met han- De Nederlandse ploeg bestaat verder uit vier heren. Koen Gijsbers (De Bataven) komt uit op de 800 meter, hoewel hij in Rotterdam boven de limiet bleef. Op de 1500 meter starten in elk geval zijn clubge noot Wybo Lelieveld en Joost Borm van Phoenix Utrecht. Kor Louws van De Gemzen krijgt vanavond in het Engelse Cosford nog een kans. Hij zal daar op de 1500 meter een tijd moeten realiseren van maximaal 3.45.5. Die instelling van Bernard Hinault om recht-toe recht-aan te werken, kwam op een indrukwekkende wijze tot uiting in de staking van de Tour- renners afgelopen jaar in Valence d’A- gen. In dat historische moment ging Bernard Hinault voorop. „Weet je wat het is”, zegt hij met vuur in zijn ogen, „in de beroepswielrennerij Rudie Koopmans, die zich onder leiding van de Amerikaan Henry Davis consciën tieus voorbereidt op het treffen met Aldo Traversaro, werd afgelopen maandag verstoord in zijn dagelijkse trainingsar- beid in Rotterdam, toen een journalist van een dagblad hem op de hoogte bracht van Papkes beschuldigingen. „Ik heb die ver slaggever gezegd, dat hij Papkes woorden eerst maar eens moest natrekken. Ik vind het onjuist, dat dit soort dingen maar klakkeloos in de krant komen. Nu dit toch is gebeurd, overweeg ik stappen te onder nemen tegen die desbetreffende journa- (Van onze speciale verslaggever) OPIO. Na een arbeidzame winter rust, waarin hij zich totaal slechts vijf tien dagen echt vakantie gunde (in Marokko en op Guadeloupe) is Ber nard Hinault ter voorbereiding op het nieuwe seizoen neergestreken in het Zuidfranse gehucht (600 inwoners) Opio. Hij verdeelde zijn tijd tussen trainen en plichtplegingen als het ge ven van interviews en het opluisteren van bijeenkomsten die door zijn aan wezigheid betekenis moeten krijgen. De bokswedstrijd tussen Rudie Koopmans en Aldo Traversaro zal worden geleid door de Engelse scheidsrechter Ronald Deakin. De Fransman Horn en de Spanjaard Vila Sanchez assisteren hem als juryleden. Voor mr. Eric Vilé, voorzitter van het sectiebestuur Betaald Voetbal van de KNVB, was de uitslag van de stemming een teleurstelling. „We zullen wat de shirtreclame betreft voorlopig pas op de plaats maken”, reageerde Vilé. Het sec tiebestuur is van plan op korte termijn een onderhoud aan te vragen met staats secretaris Wallis de Vries over de thans ontstane situatie. „Ook zullen we contact opnemen met het VNG en de SNS, de andere twee subsidiegevers, om hun standpunt met betrekking tot de invoe ring van shirtreclame te vernemen". Koopmans is gebrand op revanche van de dramatische nederlaag van vorig jaar tegen Traversaro. De Nederlander werd toen in eerste instantie als winnaar uitge roepen. Toen echter bleek, dat het Spaan se jurylid Perotti een telfout had gemaakt, werd de uitslag van de partij veranderd in onbeslist, waardoor Koopmans zijn kam- pioensgordel een dag later weer in kon leveren. Iets, dat de Fries nog altijd aan vecht, omdat hij van mening is, dat hij op punten voorstond. De voorzitter van de Nederlandse Boksbond Hans Hofman daarover: „Wij hebben ook geprotesteerd tegen beslissing, omdat herroeping van dë uitslag volgens de reglementen niet kon. Toch zijn we in het ongelijk gesteld”. „En”, vult Ahoy-directeur Bonthuis aan: voorbeeld aan nemen. Vandaar dat we ons wel kunnen voorstellen dat er inder daad geen mogelijkheden meer zijn om die zo broodnodige aanvullende subsidie verder te verstrekken. Al wil ik in dit verband toch een vraagteken plaatsen achter het bedrag dat de gemeentelijke sporthal hier heeft gekost, te weten liefst 14 miljoen. Met een fractie hiervan zouden wij talrijke jaren op dezelfde voet hebben kunnen doorgaan”. Zit de grootste turnvereniging van het land, met vedetten als kampioene Moni- ,que en Ingrid Bolleboom, de herenkampi oenen Dick Ooykaas, de titelhouder tram polinespringen Marcel Verstraten, om 'verder van jeugdkampioenen keurturnen, trampolinespringen en moderne ritmi- (Van onze sportredacteur) ZOETERMEER. Het topsportgebeuren binnen het Koninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond lijdt een kwijnend bestaan. Nadat gerenommeerde verenigingen als St.-Mauritius (Volendam), Quick (Huizum), De Halter (Alkmaar), PSV (Eindhoven) en VTV (Vlissingen) als gevolg van gebrek aan voldoende financiële middelen het keurturnen eraan hebben moeten geven, dan wel drastisch inperken, dreigt nu ook de veruit grootste en meest bekende turnclub van Nederland, Pro Patria uit Zoetermeer, in dezelfde problemen te komen. Als niet op korte termijn vóór 1 april een oplossing is gevonden, zal ook de voornaamste steunpilaar van de sectie topsport binnen het KNGV worden ondermijnd. In afwachting van die gesprekken gaat het sectiebestuur Betaald Voetbal een on derzoek instellen naar andere bronnen van sponsoring om extra inkomsten te vergaren. Vilé: „Er moeten ook andere Rudie Koopmans heeft ter voorberei ding op het drieënhalve ton kostende titel gevecht, waaraan hij ongeveer 25.000,- verdient (Traversaro heeft een gage van circa ƒ75.000,-), drie weken geleden een trainingskamp in een Rotterdams hotel opgeslagen. Hij traint daar zeer intensief met Henry Davis. Deze maakte naam als trainer van Ken Norton. Davis heeft Nor ton in zijn eerste zeventien profpartijen getraind en gecoached. De Amerikaan, die zegt, dat Koopmans na het behalen van de Europese titel in staat moet wor den geacht om wereldkampioen (volgens de WBA-versie) Mike Rossman te ver slaan, heeft vooral geoefend op de opstoot van Koopmans. Dit, omdat Traversaro vaak met zijn hoofd naar voren en bene den duikt. Naast loop- en bokstrainingen heeft Koopmans (zevende op de wereld ranglijst van de WBC in Rotterdam veel „gespard” met ex-wereldkampioen Eck hard Dagge, Sjoerd Tuininga en de Turk Yilderin. Voor en na de partij Koopmans-Traver- saro staan nog zes wedstrijden op het programma. Die zien er als volgt uit: Fighting Jim-Zippo Castillo, Stan van der Driessche-Bob Mays, Alex Blan- chard-Gutekunst, Antonio Garrido-Tiger Quaye, Yilderin-Kossman en Zeller tegen een nog onbekende tegenstander. GOVERT WISSE Belangrijker dan de adreswijziging van Bernard Hinault was voor de wie- lerwereld het gegeven dat zijn poging om ook met succes door te dringen tot het peloton op de winterbanen, totaal mislukte. In de Zesdaagse van Greno ble kreeg hij last van een knieblessure, die zijn prestaties drukte. Dezelfde kwaal dwong hem tot opgave in de zesdaagsen van Dortmund en Rot terdam. „Ach”, zegt zijn ploegleider Cyrille Guimard, „dat was incidenteel. Die klacht gaat heus wel over en dan zal Hinault best zesdaagsen kunnen rijden. Ik vind het trouwens belangrijk dat hij dat doet. Ten eerste is het voor hem financieel interessant, maar vooral op technisch gebied kan hij dit werk goed gebruiken. Het is voor een coureur van zijn niveau zaak dat hij in de winter flink in beweging blijft. Daarnaast scherpt zich de snelheid op de winter banen. Dat is onmiskenbaar zo”. heeft het commerciële aspect de overhand gekregen. Waar het in mijn vermogen ligt, zal ik ijveren voor een situatie dat de sport prevaleert boven het geld. Valence was daar een begin van en het heeft, dacht ik, geholpen. Wanneer ik het schema van de Tour de France voor dit jaar bekijk, dan ziet het er menselijker uit. Daarover is overi gens geen overleg geweest. Ik heb Tour- directeur Lévitan deze winter wel een paar keer ontmoet en hem daarbij ge sproken over het probleem, maar heel informeel. Ik heb geen speciale per soonlijke banden met hem. Wanneer hij morgen weer een Tour uitzet die niet acceptabel is, ga ik overmorgen weer in de tegenactie. Het cyclisme moet het winnen van de commercie, dat is voor mij een absoluut gegeven”. Met die representatieve bezigheden is de Franse coureur, die zich in het vori ge seizoen via de Tour de France- overwinning opwerkte tot de spectacu lairste onder de vedetten, bijzonder zui nig. „Je bent het soms aan je positie verplicht, maar het moet natuurlijk wel redelijk blijven. Daarom heb ik in de afgelopen winter nogal wat invitaties afgewezen. Ik had het toch al zo druk. Zijn eerste activiteit na een uiterst bedrijvig seizoen, waarin hij zich onder leiding van het vroegere Franse idool Cyrille Guimard definitief vestigde als „kampioen”, is verhuizen geweest. Hij ging van zijn Bretonse geboortedorp Yffiac naar het acht kilometer verder gelegen Les Poteries Quessoy, waar hij naar eigen zeggen belangrijk briljanter kwam te wonen. „Dat plan bestond al voor ik de Tour de France won”, bena drukt hij met een brede glimlach, we tend hoe makkelijk er verband gelegd kan worden tussen het een en het an der. „Wat me verbaast, is hoe snel de supporters deze nieuwe plek ontdekten. Ze komen in kolonnes langs mijn huis, vooral de Belgen”. sche gymnastiek maar te zwijgen, intus sen met het levensgrote probleem dat het voorlopig geen uitweg ziet in de financiële impasse. Ldoor PETER HEERKENS Dit houdt in dat het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond zich voor de zoveelste keer afzijdig houdt van interes se voor financiële problemen die het voortbestaan van afdelingen topsport bij verenigingen bedreigen. Opnieuw blijkt in navolging van wat St.-Mauritius uit Volendam enige tijd geleden tot zijn schade heeft ondervonden, dat het KNGV het blijkbaar moede hoofd op nieuw in de schoot heeft gelegd. Daar wordt kennelijk nog in de veronderstel ling geleefd dat het creëren van centrale trainingen en een turninternaat onder het liefst buitenlandse leiding ruim schoots voldoende zijn om A- en B-selec- ties effectief op grote internationale toer nooien voor te bereiden en te begeleiden. Dat de ondergrond daarvoor bij de top- sportafdelingen van de clubs ligt, die slechts met de allergrootste moeite het hoofd boven water kunnen houden, is klaarblijkelijk van ondergeschikt belang. Koopmans: „Hoewel Zeiler het niet wilde, deed Papke een week nadat Eipel uit het ziekenhuis was ontslagen, weer gym nastische oefeningen met hem. Twee maanden later wilde hij hem al weer laten „sparren”. Zeiler vond dat medisch niet verantwoord. Toen Papke zich tegen de wil van Zeiler in inzette voor Eipels ren tree, is hij ontslagen. Nu probeert hij op een vieze manier en over mijn rug revan che op Zeiler te nemen”. Overigens zal in tegenstelling tot het eerste gevecht tussen Koopmans en Tra versaro, dat vorig jaar op 15 februari werd gehouden, nu wel na afloop een dopingonderzoek plaatsvinden. Koop mans: „Ik heb de Nederlandse Boksbond toen verzocht een onderzoek in te stellen, maar Traversaro wilde niet. Het gebeurt mogelijkheden zijn om het bedrijfsleven voor het betaald voetbal te interesseren. Ik denk dan bijvoorbeeld aan een vorm van sponsoring, zoals die door de gebroe ders Molenaar bij AZ’67 wordt toegepast. Beschouw het als een adoptie van een club door een bedrijf”. Vilé gaat er voorlopig vanuit, dat een andere vorm van sponsoring niet direct door de Tweede Kamer zal worden afge wezen. „De motie had duidelijk betrek king op shirtreclame. Bovendien hebben diverse afgevaardigden in de Kamer on derkend, dat de sportwereld de commer cie nodig heeft. Het moet dus mogelijk zijn, dat een andere vorm van sponsoring wel door de volksvertegenwoordiging wordt aanvaard”, aldus Vilé. Wanneer Bernard Hinault van deze stelling kennis neemt, maakt hij zijn reputatie op het gebied van eigenzin nigheid met vlammende bewoordin gen waar. „Oh”, nee”, betoogt hij met vuur, „geen sprake van. Ik rijd geen enkele zesdaagse meer. Rotterdam was absoluut de laatste in mijn carrière. Mijn knie is veel te kwetsbaar voor de speciale manoeuvres die je als baan renner moet maken. Daar kan ik ge woon niet tegen. Ik forceer me dan op een manier die enorme problemen gaat opleveren. Jammer, maar ik mis ge woon de mogelijkheden om dat soort wedstrijden te doen. En ik peins er niet over om alleen voor een flink pak geld door te zetten. Mijn belangen reiken verder". Oorzaak van deze onplezierige ontwik keling is het wegvallen van een aanvullen de subsidie van 30.000 gulden, die de ge meente Zoetermeer al jarenlang als tege moetkoming verstrekt om betrekkelijk kleine tekorten aan te vullen; een klein, maar wel bijzonder essentieel bedrag ten opzichte van de ongeveer drie ton die Pro Patria blijft ontvangen om o.a. tachtig procent van zaalhuur en een kwart van kaderkosten te dekken. Frans van Elteren (24), voormalig keur- I turner en nu onder meer voorzitter van de afdeling topsport van Pro Patria dat in totaal liefst 2750 leden omvat: „Laat ik vooropstellen dat de gemeente Zoeter meer voor alle plaatselijke sporten een uitstekende algemene subsidieverorde- I ning kent. Daar kan menige gemeente een Die strijdlust van Bernard Hinault sluit geweldig aan op de instelling van zijn ploegleider Cyrille Guimard, die intussen op zowat alle fronten oorlog voert. „Nou ja”, vergoeilijkt hij bij die constatering grijnzend, „momenteel is het erg rustig. Ik merk erg weinig van oorlog”. Waar Bernard Hinault zich afgelopen zomer afzette tegen de Tour de France- leiding, raakte Cyrille Guimard in on min met de gevestigde orde van de managers. „En zij niet alleen”, zegt hij veelbetekenend over zijn bedenkingen tegen de ingewortelde gewoonten. „Ik heb in en na mijn carrière als wielren ner ervaren dat er veel ongezonde za ken zijn in het management. Binnen onze ploeg hebben we nu een oud-cou- reur die alle belangen behartigt. Wat het voordeel heeft dat de coureurs geen percentage meer hoeven af te dragen aan managers. Bovendien wordt er een redelijker criteriumprogramma opge bouwd”. Bernard Hinault: „Die managers la ten je rustig in een paar dagen enkele duizenden kilometers rijden omdat ze bepaalde contacten hebben met organi satoren van een criterium. Waanzin. Het kan veel effectiever, dat is via ons systeem van het zelf-doen wel be wezen”. In het seizoenprogramma van Ber nard Hinault blijft de Tour de France centraal staan. Daar is het commerciële budget groot genoeg voor. Cyrille Guimard: „Het feit dat ver schillende vedetten van positie veran derden, heeft de concurrentie belang rijk vergroot. Met name Joop Zoete melk zie ik in de Ronde van Frankrijk als een niet te onderschatten concur rent van Bernard Hinault. Hij is vol gens mij de gevaarlijkste tegenstander. Ik ben ervan overtuigd dat de ploeglei- derswisseling (Danguillaume in plaats van Caput) zijn kansen in belangrijke mate versterken”. Bernard Hinault over de wisselingen in de top van de verschillende wieler ploegen: „Ik vind het eerder een voor deel dan een nadeel dat de vedetten zich verspreiden. Ik concurreer liever met eenlingen dan met coalities. Wat dat betreft, beschouw ik de combinatie Hennie Kuiper-Bernard Thevenet als mijn belangrijkste opponenten wan neer Thevenet tenminste zijn oude vorm hervindt”. „Geen

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21