Rede Dajan brengt grote beroering r Noodtoestand Pahr hoeft niet af te treden Veel inwoners Voltrekking Zuid-Afrika vonnis Bhoetto vertrekken uitgesteld sollicitant af Proces-Letelier Europese Commissie Bisschoppen vragen actie tegen onrecht in Portugal duurt voort Spanje verlamd door stakingen Amin roept weer VN te hulp geëindigd zonder onthullingen L Hamburg schaft onderzoek naar scherp bekritiseerd r I 1 F Vrijwilliger Glansrol prijs Dikke Daf ■Ff WOENSDAG 1 4 BINNEN- EN BUITENLAND FEBRUARI 19 7 9 (Van onze redactie buitenland) rgd mer Bui- de latie van Bol- >ello ijke van oor- ijgt nd is >i en este- daag r de deze rijn, nder van- nge- isd ten ken ian JERUZALEM. Na een toe spraak van de Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken Da jan die de gemoederen hevig in beroering bracht, hebben giste ren zowel Dajan als premier Be gin ontkend dat het Israëlische standpunt inzake de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) is veranderd. door Nico Scheepmaker W I I trijfël Standpunt Israel inzake PLO niet veranderd ri- DAJAN ü- AMIN Gevechten in hoofdstad van Tsjaad duren voort politicus irtijen ïsten” Bouke incipi- ok de npaci- [even >rden voor MADRID (Reuter). Stakingen heb ben gisteren ziekenhuizen, banken en au- tofabrieken in Spanje getroffen. Begin: „De PLO is een organisatie van moordenaars van onschuldige burgers, vrouwen en kinderen, waar wij niet mee zullen onderhandelen.”. Hij zei dit in reac tie op Dajans woorden van die ochtend: „De PLO is geen staat, maar we kunnen er niet omheen dat hij een status en een houding in het conflict heeft. Het is niet alleen de terreurorganisatie PLO, het is ook de politieke kant van het vluchtelingenprobleem. Zonder een op- Het Hof heeft 24 februari vastgesteld als begindatum voor het aanhoren van de vatief Geoffhrye Rippon, ae man die zes jaar geleden namens Engeland onderhan delde over de Britse toetreding tot de Gemeenschap. Hij vergeleek de commis sie met „de knechten aan boord van de Titanic die de dekstoelen recht zetten”. Het door Jenkins geïntroduceerde pro gramma van de Europese Commissie be helst onder meer een programma voor consumentenbescherming. Verder sprak Jenkins over het visserijbeleid, de olie en de besluitvorming in de Europese Ge meenschap. Hangende de uitslag hiervan mag het doodvonnis niet aan de oud-premier wor den voltrokken, mag hij niet worden weg gehaald uit de gevangenis van Rawalpindi en moeten zijn raadslieden toegang tot hem blijven hebben. Ook mag hij van thuis voedselpakketten blijven ontvan gen. Hoelang^ de hoorzittingen zullen du ren is niet bekend. en daar onder meer huizen van Fransen had bezet. In N’djamena wonen ongeveer 400.000 mensen. De Fransen hebben van presi dent Malloem de raad gekregen hun hui zen niet te verlaten. Over het aantal doden en gewonden is niets bekend behalve dat het „talloze” zouden zijn. Premier Habre had maandag kunnen vluchten toen zijn woning werd aangeval len door troepen van de president, het geen het eigenlijke begin van de strijd was. PUEBLA (AP). Aan het eind van hun derde conferentie hebben de Latijns- Amerikaanse bisschoppen een beroep ge- KAAPSTAD (Reuter). De Zuidafri- kaanse minister voor Statistiek, Hennie Smit, heeft gisteren in antwoord op een schriftelijke vraag uit het parlement, ge zegd, dat het aantal Zuidafrikanen dat het land heeft verlaten, in een jaar ruim is verdubbeld. In 1978 immigreerden naar Zuid-Afrika 18.104 personen terwijl er 20.613 het land verlieten - een netto verlies van 2.500. In 1977 bedroeg dit 1178. Tussen Habre en Malloem bestaat ern stige rivaliteit, die niet verdween nadat Malloem de vroegere leider der opstande lingen in het noorden tot eerste minister had gemaakt in 1978 in een „poging tot nationale verzoening”. Habre had op 29 augustus 1978 gebro ken met het Frolinat, de verzetsbeweging die toen na 12 jaar van strijd al driekwart van het land in handen had, omdat de beweging volgens Habre te veel naar de pijpen van het buurland Libië dansen. (Van onze redactie buitenland) LISSABON. Hoewel het water in de overstroomde gebieden van Portugal gis teren langzaam zakte, duurt de noodtoe stand onvermindert voort. In Lissabon komt het drinkwater met een tergend dunne straal uit nog slechts 36 openbare fonteinen. Overal ziet men vrouwen en ongeschoren mannen met teilen en em mers sjouwen. Het watèr uit de sierfontei nen wordt tot de laatste druppel opge schept. De brandweer rijdt af en aan met tankauto’s. Het ziet ernaar uit dat het drinkwater- tekort nog wel een week of langer gaat duren. Pas wanneer al het water in het overstroomde gebied ten noorden van Lis sabon is gezakt, kunnen de door de overstroming beschadigde waterinstalla- ties van het waterleidingbedrijf worden gerepareerd. Ook de elektriciteitsvoorzie ning loopt vanwege de overstromingen gevaar. Via de radio worden oproepen gedaan om zo zuinig mogelijk met de elektriciteit te zijn. Ook wordt gewaar schuwd tegen het gevaar van epidemieën. Het ministerie van Onderwijs heeft alle scholen in Lissabon en omgeving vrijaf gegeven. De problemen doen zich overigens in het hele land voor. Vooral ook in de twee de stad van Portugal, Oporto, waar ook gebrek aan water is en zuinig met de elektriciteit wordt gedaan. De schade, ver oorzaakt door de overstromingen, moet in de miljoenen lopen. Intussen duurt de telefoonstaking on verminderd voort. De regering heeft de stakers onder burgerdienst gesteld, maar die maatregel heeft eerder averechts ge werkt. Gistermiddag werden op grond van deze burgerdienst 18 personen op staande voet ontslagen. Zeven stakers werden voor een maand geschorst. De Portugese stakingswet verbiedt elke wijzi ging van de arbeidsovereenkomst tijdens de duur van een staking. os uit kend- iie de n een inden kind, boren uner- wam. oeder i het emen uit- HAMBURG (DPA). De stad-staat Hamburg heeft als eerste Westduitse deel staat het in 1977 ingevoerde algemeen antecendentenonderzoek bij gegadigden voor een overheidsbetrekking, afgeschaft. Naar burgemeester Hans-Ulrich Klose gisteren meedeelde, houdt Hamburg zich voortaan aan de richtlijnen die de rege ring in Bonn op 17 januari heeft vastge steld. Deze houden in dat alleen in twijfel gevallen het oordeel van de.binnenlandse veiligheidsdienst wordt gevraagd. Het algemeen antecedentenonderzoek was bedoeld om politieke extremisten uit de overheidsdienst te weren. Het automa tisch onderzoek blijft wel gelden voor sollicitanten voor de rechterlijke macht, zo verklaarde Klose. Hij betuigde nadruk kelijk zijn instemming met de opvatting van de Bondsregering, dat „vijanden van de grondwet” en mensen die zich aan .politiek geweld schuldig maken, niet bij de overheid thuishoren. WASHINGTON (AFP). In Washing ton is gisteren het proces-Letelier geëin digd zonder dat de onthullingen zijn ge daan die men ervan verwacht had en zonder dat bepaalde duistere zaken zijn opgeklaard. Brief gekregen van een dpi sld die zich vrijwillig heeft opgegeven voor Libanon. Waarom? Omdat hij zich zo intens ver veelde in zijn compagnie. Wagens onder houden die zelden reden, sneeuw van de wagens afhalen die toch niet reden. Dat soort werk. In een opwelling gaf hij zich toen op voor Libanon. „Pas daarna ga -je beseffen wat je eigenlijk gedaan hebt. Het betekent dat ik zes maanden van huis ben, m’n ouders zullen zes maanden in angst leven en elke keer dat er in de krant staat dat er een dode gevallen is niet kunnen slapen, ik zal zes maanden lang m’n vrien den niet zien, ik zal zes maanden van hét Nederlandse voetbalgebeuren afgesloten zijn, ik zal zes maanden niet naar de bioscoop kunnen, ik zal zes maanden niet naar de bibliotheek kunnen om een goed boek te halen, en ik zal zes maanden een verhoogd risico lopen om doodgeschoten te worden”. dse een ssie ting PT, >rdt :en- •dig die- lor- ids- dA- ge- lere jsp- aar leer tair rland p au- n ge- i. De en te jaar eder- r be- o en mten ie in vast •n de n ge- i kin dee rn Ze iet de vorig igeu- in de Om- lelijk Mik am- een i de /or- 'ing aan lige fi RAWALPINDI (UPI). Het Paki staanse Hooggerechtshof heeft de te rechtstelling van oud-premier Bhoetto uitgesteld, hangende de beoordeling van juridische bezwaren tegen de uitspraak om veroordeling en vonnis te bekrach tigen. NAIROBI (Reuter). President Idi Amin van Oeganda heeft de Veiligheids raad van de VN verzocht „de serieuze en explosieve situatie aan de Tanzaniaans- Oegandese grens” onmiddellijk te bespre ken, zo heeft radio-Oeganda gisteren ge meld. De radio meldde voorts, dat een militair woordvoerder had verklaard dat Amerikaanse, Engelse en Israëlische huurlingen meevechten aan de kant van de Tanzaniaanse troepen, die negenhon derd vierkante kilometer Oegandees ge bied zouden hebben bezet. In een brief aan de secretaris-generaal van de VN herinnert Amin eraan, dat hij ook al in november en januari verzoeken aan de VN heeft gericht. Amin schrijft voorts dat hij wil dat Tanzania zich terug trekt tot de internationaal erkende grens. „Ik eis geen gebiedsdelen van Tanzania op, ik wil vrede en ontwikkeling voor mijn land”, aldus de Oegandese president. Sinds oktober vinden er gevechten plaats aan de Tanzaniaans-Oegandese grens, ten westen van het Victoriameer. Beide partijen hebben elkaar beschuldigd van grensschendingen. „dagelijks bestuur van de EG” het commissie-programma voor het komende jaar uiteenzette. Ik kan zo nog wel enkele velletjes door gaan, maar ik zal maar afsluiten met wat ons afgelopen week verteld is. De Franse Unifil-soldaten, die nogal vaak voetbal den als ze vrij van dienst waren, waren een keer de bal kwijt. Toen ze hem na een paar dagen weer terug vonden, wilden ze weer gaan voetballen. De eerste de beste Fransman die tegen de bal trapte, kan dit niet meer navertellen. Ze (de PLO?) had den een booby-trap van de bal gemaakt. De Glansrol Prijs februari 1979, be staande uit de Eer en een Bekertje ipet inscriptie, gaat naar Wout Woltz, die zich de laatste weken vanuit Teheran naar de eerstvolgende persprijs toeschrijft. De Glansrol Prijs, die ik eerder aan Linda van Dyck toekende voor haar rol in het toneelstuk „Jan Rap en z’n maat”, kari.op ieder moment door mij worden toegekend voor een bijzondere, eenmalige prestatie op welk terrein dan ook. Afgelopen maan dag had Wout Woltz op de voorpagina van NRC-Handelsblad liefst drie artikelen over de situatie in Iran. Op pagina 4 stond één artikeltje van zijn hand, en pagina 5 werd met twee lange artikelen geheel „door onze correspondent Wout Woltz” gevuld. Allemaal goed geïnformeerde, met sprekende details gelardeerde en uit stekend geschreven stukken. In de maan dagkrant telde zijn produktie (die uiter aard ook nog eens uit Teheran naar Rot terdam moest worden doorgebeld!) liefst 4600 woorden, wat overeenkomt met der tien bladzijden in de roman „Een vlucht regenwulpen" van Maarten ’t Hart. Ik hoop intussen wel dat Wout Woltz de Glansrol Prijs te zijner tijd heelhuids in ontvangst kan nemen.... Een feit was dat Dajans Engels niet zo best was tijdens zijn toespraak. Hij zei o.a.: „Het is ook de politieke kant. Dat woordje „het” leek op de PLO te slaan maar kon even goed op het vluchtelingen probleem slaan. Toen hij zich gisteravond voor de Knes- set-fractie van de Likoed moest verant woorden, gaf Dajan een heel andere draai aan zijn eerdere uitspraak.Hij had slechts de obstakels voor een vredesverdrag met Egypte willen opsommen en had als poli tiek feit geconstateerd dat de PLO zo’n obstakel is in het Arabische kamp. De consternatie was er niet minder om. Oppositieleider Peres was van mening dat Dajans uitspraak Israel ernstige politieke schade berokkent aan de vooravond van de Camp-Davidconferentie. De linker vleugel van de Arbeiderspartij echter, waar men al jaren pleit voor een dialoog met de Palestijnen, vond dat Dajan „op de goede weg” was. Positieve reacties kwamen uit de Arabi sche landen en van de burgemeester van steden in de bezette gebieden. Inmiddels is Amerika’s minister van Defensie Harold Brown aan het hoofd van een 27 man sterke delegatie in Israel aan gekomen voor een bezoek dat tot vrijdag zal duren. Brown 'arriveerde uit de Jor daanse hoofdstad Amman, na eerder be sprekingen te hebben gevoerd in Saoedi- Arabië. Vrijdag reist hij Egypte. In politieke kringen meent men dat dit bezoek een keerpunt zou kunnen beteke nen in de Israelisch-Amerikhanse betrek kingen. In de VS woedt de laatste jaren een felle (woorden) strijd over de vraag of Israel militair-strategische waarde heeft dan wel slechts een politiek blok aan het been van de VS is. lossing van het vluchtelingenprobleem is er geen oplossing van het conflict”. De vraag rees of Dajan met deze woor den bezig was de PLO, in feite en voor het eersti n de Israëlische geschiedenis, als toekomstig gesprekspartner te erkennen. Een woordvoerder van zijn ministerie ant woordde echter op vragen hieromtrent, dat Dajan niet had gezegd of gesugge reerd dat Israel met de PLO zou moeten of willen onderhandelen. ir Twee uitgeweken zonen van Bhoetto. Shar Nawaz (l.) en Mir Murtaza, hielden gisteren een persconferentie in Londen. Zij vertelden dat de executie van hun vader tot veel onrust in Pakistan zal leiden. juridische bezwaren. Het wees een ver zoek van Bhoetto’s raadsman af, de hoor zittingen pas over een maand te laten beginnen. I daan op alle rooms-katholieken om vanuit het evangelie actie te ondernemen tegen corruptie, armoede, onderdrukking en po litiek geweld in Latijns-Amerika. Deze oproep, het resultaat van twee weken overleg in het Mexicaanse Puebla, werd gedaan in een slotdocument waarin geen concreet actieplan naar voren werd gebracht. In het document worden zowel het kapi talisme als het marxisme veroordeeld vanwege hun „materialisme”. De kerklei ders hebben politiek geweld veroordeeld. Verder wordt de uitbuiting van vrouwen en van huisbedienden in Latijns-Amerika veroordeeld. WENEN (Reuter). Bondskanselier Bruno Kreisky van Oostenrijk heeft giste ren verklaard, dat er voor zijn minister van Buitenlandse Zaken, Willibald Pahr, geen reden is om af te treden. Pahr is er door een Franse jongeman van beschul digd dat hij homoseksueel contact met hem zocht. Volgens welingelichte bronnen zou Pahr hebben aangeboden zijn ontslag in te dienen, toen de jongeman, die ervan werd beschuldigd de minister te hebben gemolesteerd, voor een rechtbank in Straatsburg verklaarde dat Pahr toenade ring tot hem had gezocht. Kreisky zei dat hij er van overtuigd is dat Pahr geen reden heeft om ontslag .te nemen. De bondskanselier weigerde antwoord te ge ven op vragen van journalisten of de regering „conclusies zou trekken” wan neer de aantijgingen waar blijken te zijn. „Maar aan de andere kant: wat is nu een half jaar? Het is drie maanden minder dan een schooljaar, en hoe snel ging dat niet voorbij. Het is-twee keer zo langs als een grote vakantie, en die Was ook altijd veel te kort. Het is een maand langer dan die vijf maanden die ik nu alweer in dienst zit en achteraf zijn die maanden ook weer snel voorbij gegaan. Acht maanden gele den schoot Rob Rensenbrink in de laatste minuut van de finale Nederland-Argenti- nië tegen de paal en dat kan ik me ook nog als de dag van gisteren herinneren”. Met acht anderen kreeg hij een omscho lingscursus voor een zwaardere vracht wagen (in het leger bekend als de „dikke Daf”), dan waarvoor zijn rijbewijs reikte. Na twee keer een uur les zei de instruc teur, die steeds uit Venlo naar Zuidlaren overkwam, dat ze de grondbeginselen nu wel onder de knie hadden en dat ze in Libanon zelf wel de nodige ervaring zou den opdoen. Hij had geen tijd meer om hun ook nog de werking van de lier, die op deze wagens aanwezig is, uit te leggen. Na twee dagen heb ik mijn pelotonscomman dant gezegd dat ik er ook nog was, hij schreef mijn naam op en liep weg. Je ziet soldaten gaan en komen. Woens dag kwam er een die was opgeleid tot chauffeur en die kreeg de functie van gewondenverzorger (gelukkig had hij wel z’n burger-EHBO-diploma). Donderdag avond kwam er een jongen binnen die 's morgens had gehoord dat hij naar Zuidlaren moest, en die meteen hoorde dat hij al over twee weken met de kwar tiermakers mee moest. Alle voertuigen worden ergens op de Veluwe witgespoten. Je denkt dat ze die honderd kilometer Wel zonder problemen zullen kunnen afleg gen, maar als je ziet hoeveel wagenser onderweg uitvallen, dan mogen we blij zijn als de helft in Libanon vooruit (of achteruit) komt. Er worden ook h^le mooie f UN-letters op de voertuigen ge plakt, maar als het een beetje regent, vallen ze eraf. Hopelijk bladderen ze Jfer niet vanaf als we in Libanon zijn en de temperatuur daar tot 50 graden Celsius oploopt. Gelukkig heeft de legerleiding 700 flesjes of tubes zonnebrandolie inge slagen en.... 8000 condooms. Zouden die.jn het leger-groen of in het UN-wit zijn uitge voerd? (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG. De Europese Commissie heeft te weinig aandacht voor de bestrijding van de werkloosheid en de sociale vraagstukken. Dit zei de Duitse voorzitter van de socialistische fractie gisteren in het Europeseparlement, Ludwig Fellermaier, naar aanleiding van de rede waarin Roy Jenkins, de voorzitter van het De arbeidsonrust wordt veroorzaakt door de eis van de vakbonden voor een loonsverhoging die uitgaat boven de grens van veertien procent, voor dit jaar door de regering vastgesteld. Doktoren en verplegend personeel in de meeste staatsziekenhuizen namen alleen spoedgevallen aan om te protesteren te gen de weigering van de regering om te praten over een nieuwe arbeidsovereen komst. Ongeveer 90 procent van het bankper soneel bleef voor de tweede achtereenvol gende dag thuis. Volgens vakbondfunctio- narissen betrof het de derde stakingsactie van deze maand. Het personeel van verze keringsmaatschappijen is al een week in staking. In de autoindustrie is een staking bij de Fordfabrieken in Spanje uitgebroken, die naar verluidt tot zaterdag zal duren. Daar entegen is het personeel van Fasa Renault in Valladolid, dochtermaatschappij van de Franse autogigant, weer aan het werk gegaan, nadat een meerderheid van de arbeiders zich voor werkhervatting had uitgesproken. De directie van dit bedrijf had zaterdag tot uitsluiting van personeel besloten, nadat hier en daar het werk onderbroken was. De socialistische woordvoerder noemde de uiteenzetting van Jenkins teleurstel lend. „Er zitten veel analyses in, maar oplossingen worden niet aangegoten. De commissie bekijkt de problemen te veel vanuit zuiver economisch gezichtpunt. Aan de invoering van een 35-urige werk week wordt voorbijgegaan. Maar wij hou den daaraan vast”, aldus Fellermaier. De scherpste kritiek op de Europese Commissie kwam, tijdens het korte debat in het parlement, van de Engelse conser- PARIJS (AP). De gevechten in de hoofdstad van de voormalige Franse ko lonie Tsjaad, N’djamena, hebben ook gis teren voortgeduurd, aldus is hier verno men. De troepen van de opstandige pre mier Habre, die zich verzetten tegen die van president Malloem, zouden in het noorden van de stad terrein winnen. De verbindingen tussen Tsjaad en Frankrijk waren gisteren verbroken maar het persbureau AFP had toch ver nomen dat Habre’s „leger van het noor den” in woonwijken was doorgedrongen Een van de belangrijke vragen waarop geen antwoord is gegeven betreft de rol van president Augusto Pinochet van Chili in de moord op Orlando Letelier. Deze minister onder president Salvador Allende, werd op 21 september 1976 in Washington, waar hij in ballingschap ver bleef, gedood toen een bom ontplofte on der zijn auto. Zijn Amerikaanse mede werkster, Ronnie Moffit, kwam eveneens om het leven. De zaak stoelde op de verklaringen van de Amerikaan Michael Townley, ex-agent van de DINA, de Chileense politieke poli tie, die bekende dat hij de aanslag in opdracht van de DIN A had gepleegd en die daarbij zijn medeplichtigen noemde: generaal Manuel Contreras, kolonel Pe dro Espinoza en Armando Fernandez, drie Chilenen die aan de DINA verbonden zijn geweest. Maar in de loop van het proces heeft het Openbaar Ministerie afgezien van zijn voornemen het bewijs te leveren d^t ook de Chileense regering medeplichtig was. Bovendien kon niet worden aangetoond, dat de beklaagden ook afwisten van de moordaanslag op generaal Arturo Pratt in 1974 in Buenos Aires en de poging tot moord in Rome in 1975 op de sociaal democratische politicus Bernardo Leighton. Evenmin is de naam van Townley in verband gebracht met Operatie Condors, een organisatie van militaire geheime in formatie samengesteld uit Chilenen, Ar gentijnen en Uruguayanen. Townley heeft gedurende de vijf proces dagen volgehouden dat alleen de DIN A voor Orlando Leteliers dood verantwoor delijk is geweest. door naar

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3