1 Over IJmuiden gesproken (ORUnPIG) tv 2298; Personeelsmarkt 139; 468; Beverwijkse Courant Haarlems Dagblad 1998 N r s IJmuider Courant VR r- - J L fa WOENSDAG 1 4 FEBRUARI 19 7 9 6 W KENNËMf RLfiRfl IJMUIDEN Grundig Super Color 4213 TV Normaal 1559 Bij van Campen Haarlem Elke dag bij meer dan 75.000 gezinnen op tafel Bij van Campen Alle informaties over de personeelsmarkt in deze regio leest u in uw lijfblad. Bij van Campen En Meneer van Campen biedt u zeker nog meer dan alleen de lage prijzen: Groot assortiment van topmerken zoals: Technics - Akai - Sony - Pioneer - Philips - Nord Mende - Aristona - Toshiba etc. Dubbele garantie: Nederlands garantiebewijs en Van Campen. Uitstekende service Goed advies Gemakkelijke betalingsvoorwaarden: 6 -12 -18 - 24 maanden. Bij van Campen 51 cm inline kleuren- beeldbuis. 8 Tiptoetsen voor programmakeuze. Draairegelaars voor kleur, kontrast, helderheid, geluidsvolume. Aan duiding van programma's d.m.v. verlichte cijfers. Pr. Beatrixplein 43, tel. 023-337182 Ged. Oudegracht 5-7, tel. 023-311965 Plein 1945. nr 54, tel. 02550-14516. Echte IJmuidenaar Grundig Hi-Fi Studio RPC 300 4 Golfbereiken, 8 FM programmasensors. Platen speler met magneetsysteem en snaaraandrijving, Cassetterecorder met stereo- opname en weergave. 60 Watt continu-vermogen. Normaal 2494,- Grundig City Boy 700 Fraaie portable radio met 4 golfbereiken. Uitgangs- vermogen 1,5 watt. Zeer licht in gewicht. Uitschuif- bare antenne en handige druktoetsbediening. Normaal 184,- Vooroorlogs IJmuiden: één auto (G 23792) in de Kennemerlaan. (Foto be schikbaar gesteld door de heer P. J. Bakker). Grundig Super Color 8232 TV met afstandsbediening Superscherpe 66 cm inline kleurenbeeldbuis 110°. Afstandsbediening voor 16 voorgeprogrammeerde zenders en alle belangrijke bedieningsfunkties. Compleet met zenderzoek- automaat. Luidspreker 15 watt. Softline-uitvoering Normaal 2557, N' He hon laat de 1 afge dit vijfl Veelzijdig gie hei he Kl bij ge< r j (V IJmuiden Donderdag koopavond. Grundig radiorecorder C 6500 Automatic VAT Radio met 5 golf bereiken (2x KG). Zelfsturende Super AFC. Cassetterecorder lanc met bandselecto ^orr Intermix bediening. VAT-toets voor traploos in- of uitfade bij opname. In gebouwde microfoon. Voeding: licht net, batterij of accu. Normaal 828,- Bij van Campen Grundig Super Color W 8272 TV met afstandsbediening Uitvoering: softline symmetrische kast. Superscherpe 66 cm inline kleurenbeeldbuis 110°. Infra-rood afstands bediening voor direkte keuze van 16 programma's. TV-klok en aansluiting voor VRC-afstandsbediening. Ingebouwde 15 watt luidsprekerbox. Normaal 2925, buis. Afstandsbediening voor 16 voorgeprogram meerde zenders. Uitvoering in softline mode| Grundig Super Color W 6232 TV met afstandsbediening 56 cm inline kleurenbeeld- ReW vrag tevei Eén onlai ierd last bren truie n Bij van Campen 1498; Alkmaar Laat 205, tel. 072-116569 Amsterdam Witte de Withstr. 174-180, tel. 020-181907 Amstelveen Amsterdamseweg 160, tel. 020-412510 Heemskerk Deutzstraat 2, tel. 02510-42919 in leuke kleurstelling. Koncertluidspreker aan zijkant. Normaal 2084,- Bij van Campen 1698; de vi I mini: besp; - Éi TT- Bisten en lagen J e I van KIJK van Campen De heer P. Visser, IJmuiden: „Het stukje over de „Mannen van Zwarte- waal” vond ik geweldig. Dat komt om dat ik daar zelf geboren ben en op bijna zevenjarige leeftijd met mijn ouders en nog een broertje van twee jaar naar IJmuiden ging. Mijn vader was eerst naar IJmuiden gegaan om te kijken of hij daar werk kon vinden. Hij hoefde niet lang te zoeken en kreeg werk op het pakhuis bij Mij De Kotter. Na een bo venhuis in de Hoeksteeg gehuurd te hebben, gingen we toen Zwartewaal verlaten en begon de reis naar IJmui den. Mijn vader verdiende 12 per week en daar moest hij maar mee zien rond te komen. Daar er al drie gulden per week huur afging, bleef er dus maar negen gulden over. Als vader ’s avonds thuis kwam, ging hij boven op zolder altijd nog een steekje breien om er een paar gulden bij te verdienen. Later is hij pakhuisbaas geworden bij Mij Ijsland waar hij 14 per week verdiende. Hij is er gebleven tot het overging naar de VEM. De laatste jaren dat mijn vader gewerkt heeft was bij de Agentuur. En nu nog wat over mijzelf. Als kleine jongen vond ik het hier meteen al ge weldig. Ik was niet bij de sluizen van daan te slaan, met al die schepen die in- en uitvoeren. Daardoor voelde ik me direct al een echte IJmuidenaar. Dat ben ik tot nu toe nog gebleven, want er is maar één IJmuiden. En zo zal het met al die jonge gezinnen wel gegaan zijn die zich toen hier gevestigd hebben. Later zijn we in de Keizer Wilhelm- straat komen te wonen, vlak tegenover de Christelijke school waar ik op was. DE WRAAK VAN JAN kon niet lang uitblijven, wilde hij zijn gezicht in IJ muiden redden. Toen hij een paar dagen later op een binnenvarend schip klom, zag hij dat Piet al in de hut van de kapitein stond om de laatste bijzonder heden te regelen. Het was een keurig onderhouden hut met een keurig gekle de kapitein. Op het moment dat de ge zagvoerder zich even omdraaide om wat papieren te raadplegen paste Jan een gloednieuwe truc toe. Hij liet zo’n kanjer van een wind dat al het scheepsrumoer erbij verstomde. Waarop diezelfde Jan zijn concurrent toevoegde: „Man, ben je nou helemaal een haartje betoeterd dat kun je thuis wel doen maar niet hier! De kapitein brak prompt de onderhan- I i BE D’66 „Santpoorter”: „Ik las de bijzonderhe den over een avond van Kunstkring in Cycloop, begin 1940. Als leider van het bal na werd Huib van Meurs genoemd. Van Meurs was vroeger heel bekend in deze streek omdat hij een veelzijdig artiest was. Hij heeft het zelfs gepres teerd op een Santpoortse kermis als koorddanser op te treden; over een deel van het terrein was toen een «draad gespannen. Later is hij in het horecabe drijf gaan werken.” D bat ver der var Sp< de teu var wel VOO1 met te fc (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan dit blad met vermelding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023- 378601). E kor aar ene sub de zwi bre luc' „Is het n gebri aansl warn ten n in oppe: betre antw techr gen wetei opste E bet der ma de is, De Naas den taris verw circv binn I wenl I leerc mak loka1 gresi doer slote Het hoofd van de school was de heer Bijkerk. Op die school heb ik fijn onder wijs genoten. Veel namen van jongens kan ik me nog wel herinneren, o.a. C. Deventer, S. Boon, W. Vos, W. Voogt, J. v. Vliet, Harm Post, J. Post, H. Post. Na mijn schooljaren kreeg ik werk op een pakhuis aan de Zuidzijde. Na daar onge veer twaalf jaar gewerkt te hebben, kwam ik zonder werk doordat alle sche pen van die firma verkocht werden. Ik ben toen langs de weg gekomen als petroleumventer en krantenbezorger. Dat vond ik mooi werk, hoewel het in de winter niet meeviel. Na de oorlog ben ik aan het bezorgen gebleven maar het venten heb ik toen laten schieten. Inplaats daarvan heb ik toen een school genomen om schoon te houden, name lijk de Groen van Prinstererschool in Oud-IJmuiden. En nu rust ik lekker uit van al dit werk in Huize De Moerberg.” SHIPCHANDLER Jan en shipchand ler Piet konden elkaar niet luchten of zien. Minstens eenmaal per dag verwen sten ze elkaar naar een plaats waar de mens alle hoop moet laten varen. Het is moeilijk twee andere IJmuidenaren te noemen die eikaars handel en wandel zo in de gaten hielden. Als Piet in z’n vlet stapte, stapte ook Jan in z’n vlet. Als Jan wat vlugger dan z’n gewoonte was naar de sluis liep, kwam Piet op een holletje achter hem aan. Een der eerste vereisten voor een succesvol shipchandler was nu eenmaal dat hij ogen van voren en van achteren had. Kwam een vette buit in het gezichtsveld dan ging het erom de concurrent te overtroeven, liefst in snel heid maar als dat niet lukte met een greep uit het arsenaal van listen en la gen. Beide heren waren daar zeer sterk in. IN IJMUIDEN zorgden de shipchand lers graag voor alles wat een binnenko mend schip nodig had. In de tijd dat de kapiteins nog niet in radiocontact met hun rederij stonden waren er gewoon lijk geen contracten voor de leveranties, zeker niet wanneer het buitenlandse schepen betrof. Een shipchandler moest dus, om zijn concurrenten vóór te zijn, al aan boord proberen te komen terwijl het schip op weg naar IJmuiden was. Dan zocht hij als de duvel de kapitein in diens hut op, hij deed zijn offerte van touw tot vlees, van teer tot tabak en maakte de kapitein meteen duidelijk dat er voor de opdrachtgever een leuk percentage aan vast zat wat dacht deze van vijf percent? HET GEBEURDE dat shipchandler Piet een enorme leverantie voor de neus van zijn concurrent wegkaapte. Jan zwoer wraak, bij me dit ende me dat. Toen hij Piet op de eerstvolgende zon dagmorgen in de vaste kring van man nen bij de oude sluis zag staan overlaad de hij hem met een scheldkanonnade die zelfs voor IJmuiden iets heel bijzonders was zodat iedereen met veel genoegen luisterde. Piet liep op den duur weg. Dat begreep niemand. Iedereen wist dat ook zijn tong niet mals was. Maar al gauw kwam hij terug. Met grote plukken wat ten in de oren. Hij liep op z’n concurrent af en zei: „Scheld nou maar verder, ik versta er toch geen lor van.” Het werd het lachertje van de dag. delingen met Piet af en zei dat deze zijn hut direct moest verlaten. Jan kreeg de order. DE BEURT WAS nu aan Piet. Toen hij een week later op de Kop van de haven stond zag hij met de verrekijker dat Jan zijn vlet in gereedheid bracht. Deze moest een of andere informatie hebben die Piet had gemist. De afstand naar zijn eigen bootje was voor Piet te ver om een kans in de concurrentieslag te krijgen. Daarom pikte hij een valkbij liggende vlet van De Vischploeg. Na lange tijd te hebben geroeid zag hij dat er inderdaad een vette kluif op komst was, een groot Duits schip. Hij merkte tevens op dat Jan hem op de hielen zat. Gelijktijdig kwamen ze langszij van het schip. Wie zou kans zien als eerste aan boord te komen. Piet bedacht ter plaatse een truc die een enorme uitwerking had. „Ik heb de post bij me!” riep hij in het Duits. Post was een toverwoord voor elke be manning. Daarom hielp iedereen graag die snuiter met de brieven-van-thuis om zo vlug mogelijk aan dek te komen. Piet werd met de grootste spoed naar de kapitein gebracht waar hij niet over de post, maar wel over de leverantie sprak. Hij kreeg de opdracht. De brieven, hoor de de bemanning even later, had hij potverdrie in zijn andere vlet laten lig gen; maar dat kwam best in orde. Inder daad liet hij zijn zoon in de kortste keren de post brengen, meteen gehaald bij de Duitse vice-consul in de Kanaalstraat. Zelf was hij toen al druk bezig met het bijeenbrengen van vlees en groente, fles jes bier en sigaretten, kop en schotels, pannen, verf, lampen, touwwerk en poetskatoen. Het was een reusachtige bestelling die hij van de kapitein had weten los te peuteren. „IK VREET DIE VENT een keer op, met boter en suiker”, liet een zeer woe dende shipchandler Jan aan iedereen weten. De heren spraken geen woord tegen elkaar toen ze op een ochtend praktisch tegelijk het Badhuis van List, op het duin bij het kleine strand, binnen liepen. Op de waranda zochten ze, zo ver mogelijk van elkaar, een goed plaatsje op. Er was geen schip te zien. Maar je kon nou eenmaal nooit weten hoe het over een half uur zou zijn. Een borreltje hoorde bij het wachten. Na zijn verrekij ker weer eens een keer te hebben ge bruikt zei Jan tegen de kelner: „D’r is geen stuiver te verdienen vandaag, zet de jeneverfles maar op tafel.” Piet zag hoe zijn concurrent de ene borrel na de andere naar binnen sloeg. Het kon niet uitblijven: de man werd stomdronken. List liet hem met een wagen naar het f Z.3 Meneer van Campen ende prof ijt-prijzen bootje van Japie Visser brengen om naar IJmuiden te worden overgezet. PIET CONCLUDEERDE tot zijn ge noegen dat zijn concurrent was uitge schakeld. Na alle aandacht aan het drinkgelag te hebben gegeven, ontdekte hij dat er een groot schip op komst was. Op zijn gemak zocht hij zijn vlet op. Toen hij ermee bij het schip kwam, zag hij dat iemand voor een patrijspoort gekke bekken stond te trekken. Het was Jan, een broodnuchtere Jan. Een nieuwe truc was gelukt: Jan had op de waranda van List het topje van een mast waarge nomen, had stiekum de kelner een flinke fooi gegeven na hem te hebben toege fluisterd dat hij een jeneverfles gevuld met leidingwater moest brengen en had Piet afgeleid door zijn dronkemansgelal. Eenmaal in IJmuiden terug had hij voor een briefje van vijfentwintig zijn vlet door een botter naar buiten laten slepen. PIET HAD GEEN RUST voor hij Jan had afgetroefd. Toen hij een tip kreeg dat er een pracht van een schip op komst was liep hij als een hazewind naar zijn huis in de Kanaalstraat. Jan zat hem meteen achterna. Toen Piet zijn huis binnenging posteerde Jan zich in een portiek aan de overkant. Er kwam een vrouw met dribbelpasjes de straat op die blijkbaar op koffievisite was geweest. Piet bleef weg. Na een uur wachten gaf Jan het op; ook zijn concurrent had blijkbaar niets te doen. Intussen was Piet op weg naar het prachtige schip. Voorin de vlet had hij de jurk, de hoed en de schoenen van zijn zuster een goed plaatsje gegeven. De colle; een t ten e geda voert Ömuiden^fi wat vertel je me nou? V* - X tfcl' “f M II.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 6