Overrompelende leervariëteiten Automotor niet warmdraaien ABN Groeikasbiljet. weq en wiel Nieuw schuif dak Nieuwe Ascona in beperkt aantal Antiek speelgoed vindt veel aftrek Meer energie bij minder lood Invaliden moeten stem zoeken bij vakteweging 31 modejournaal Steeds hogere rente en na 2 jaar op eder moment inwisselbaar. Een kwart eeuw techniek uit Japan JI ft 1 X «WO Verzilveren X 11 VARIA 19 7 9 S U mag na tvee jaar uw Groeikasbilet verzilveren op eder moment dat h«t u uit komt. Rente wordt i ifi’ Een ABN Groeikasbiljet is een waardepapier aan toonder met een looptijd tussen 2 ei 5 jaar. De looptijd tussen deze uitersten bepaalt u zelf. De aankoopprijs is f 1.000,- of f 10.000,-. Rentepercentages ligjen vast op de dag van aankoop en zijn stijgend vanaf het 3e jaar. Ieder jaar dat u het Groeikasbiljet langer houdt, krijgt u een hogere rente vergoet over de hele verstreken looptijd. Hoe hoog deze rent<percentages zijn, kunt u aflezen in onder staande tabel. Een Groeikasbiljet van f 1.000,- groeit volgens het nu geldende renteprcentage in 5 jaar naar f 1.503,66. Uw steeds stijgende rente wordt berekend op basis van samengestelde interest (rente-oprente). Over de maximal* looptijd bijvoorbeeld is dit 8,50%. vergoed over edere volgemaakte periode van een jaar. Het ABNGroeikasbiljet kunt u direct aan de kas van elk ABN-kartoor meenemen. ABHBa»* ABN GroeikasbWet i "Lr VOORDAT WE ONS de ko mende weken weer intensief met de nieuwe kledingcollecties voor het voorjaar en de zomer gaan bezighouden, nu eerst de nieuwtjes op tassengebied. De ervaring heeft geleerd, dat de vele collecties van de Heem steeds firma Laimböck een aar- ;j: dige graadmeter zijn voor het- geen zich op de internationale markt manifesteert. Laimböck, ■i; van huis uit dè handschoenenfa- brikant bij uitstek, importeert niet allleen tassen en kleinleder- :i; waren, doch heeft eveneens een ■4 uitstekende collectie onder ei- %_gen label. y si- •'raaie klein lederwaren uit de serie Caracciola (ADVERTENTIE) De rente groeit steeds: teWe^«^s 3 jaar 4 jaar 2jaar 55.63 f 1 360.49 f 1 250 98 ABN Bank ft ï«W De 181 nummers die op de eerste dag (maandag) werden geveild brachten te zamen maar liefst 87.990 gulden op. Top per was een stoffen pop met houten hoofd uit het begin van de 19e eeuw, waarvoor 2.900 gulden werd neergeteld. Andere uitschieters waren een laat ne- gentiende-eeuws miniatuur kinderstoeltje 2.000), een winkeltoonbankje met mini atuur koopwaar 1.650) en een houten poppenwagen f 1.500). Op vrijwel alle voorwerpjes werd aan zienlijk meer geboden dan de getaxeerde waarde. Gisteren kwamen nog eens 360 nummers aan bod. GP-collectie tevinden. Dat laatste houdt in, dat u een dsrgelijk model als envelop met overslag runt dragen, maar wilt u aan de wandd zijnde meer meenemen, dan even de (verslag omhoog en u hebt een hoog motel tas. eindwaarde na rente 8,00% De enige juiste methode om de auto motor op temperatuur te krijgen is zo snel mogelijk wegrijden na het starten. Dus niet warmdraaien. Overigens zal men de motor in de eerste fase van de rit niet te veel toeren moeten laten draaien. Hoe sneller nu de motor op tempera tuur is, des te beter kan het gevormde water als waterdamp ontsnappen. van de stichting onderzoekbureau oliemaatschappij- Opel toont op de RAI deze sportieve versie van de Ascona, uitgerust met een 16 kleppen-motor. Deze nieuw ontwik kelde motor van 2400 cc levert een ver mogen van 103 kW (140 pk).- In bijna acht seconden bereikt deze Ascona van stil stand de 100 km/uur, terwijl de top ligt bij zo’n 200 km/uur. Standaard is de Ascona uitgerust met een vijf-versnellingsbak, en schijfrem men rondom. De opvallende spoilers zijn niet bedoeld als blikvanger, maar verminderen aldus Opel de lucht weerstand met zo’n tien percent. De op waartse krachten die bij hoge snelheden inspelen op voor- en achteras, worden door de spoilers met de helft vermin derd. Deze sportieve Ascona zal in vierhon derd exemplaren worden geleverd. Voor rallyrijders is er zelfs nog een opvoerset beschikbaar, die het vermogen verhoogt tot 240 pk. Op de foto de sportieve Asco na van Opel. VROUWEN EN MANNEN, die het be grip klassiek niet schuwen en die van subliem verwerkte leren zaken houden, vinden in het Duitse Gold Pfeil altijd een trouwe bondgenoot. De tassen van me vrouw kunnen soms door open te ritsen soufflés worden vergroot en ook de dub bel te vouwen tas is wederom in deze rente 7,75% AMSTERDAM (ANP). De hartstocht voor antiek speelgoed viert nog steeds hoogtij, getuige de grote opkomst bij het veilinghuis Mak van Waay, waar deze week poppen, poppenhuisraad, stoomma chines, tinnen soldaatjes, modeltreintjes en mechanisch speelgoed onder de hamer kwamen. ri- Deze sportieve tas van cresta buffel is uit de collectie Caraccio la Gold Pfeil. HAARIEM (ANP). De Algemene Ne derlands! Invalidenbond (ANIB) moet een zeer hechte relatie zoeken met de vakbeweging om de positie van de niet- actieven zeilig te stellen. Dit stel oud-minister H. van Doorn van CRM in iet blad Interval van de ANIB,' van welk' organisatie hij onlangs hoofd- bestuursld is geworden. VOORTS PRESENTEERT Gold Pfeil, onder de tarnen Caracciola en Sport, twee alleraardigste series waarin, zowel mevrouw as mijnheer, hand-, schouder en reistasen, koffers in diverse forma ten en utzoeringen en alle mogelijke bijpasserüe kleinlederwaren zullen vin den. In da categorie kleinlederwaren is een onvermoede keus in portemonnees, portefeuilles in vele variëteiten, toilet- tassen, reiswekkers, sleuteletuis, tasjes met naaigerei of schoenpoets, manicure sets. bribtuis, schrijfblokjes met piep- rente 7,50% rente 8,50% .'f® door Bé ter Maat Bij een koude motor echter, slaat het water in druppels neer op de cilinder- wanden. De smerende olie wordt hier door weggewassen, waardoor de op- en neergaande zuigers niet langer meer vol doende worden gesmeerd. Deze situatie is gevaarlijk en kan schade toebrengen aan de motor. Ook zou volgens de oud-bewindsman de positie van de gehandicapten enorm wor den versterkt door verregaande samen werking met de kans op fusie tussen de gehandicaptenorganisaties. Van Doorn keert zich in het blad voorts fel tegen de maatregelen van het kabinet- Van Agt om de sociale uitkeringen via de zogenaamde half procent-korting, los te koppelen van het netto-minimumloon. Het is volgens hem een hoogst bedenkelij ke zaak dat deze regering wil korten op de sociale uitkeringen, zonder dat men pre cies heeft kunnen berekenen of dat wel juist is, aldus Van Doorn in het ANIB- blad Interval. Evenals de tijd, staat de techniek nim mer stil. Dit is nog eens goed te zien op de speciale stand op de RAI, waar auto’s uit de jaren vijftig staan opgesteld naast onze moderne voertuigen. Datsun heeft deze gelegenheid benut om de Datsun DB-5 uit 1954 naast de nieuwste Datsun Cherry te laten zien. De DB-5, een wa gentje met een zijklepmotor van 850 cc, bezat nog aandrijving op de achterwie len. De vormgeving van deze auto spreekt voor zich: smal, hoog op de wielen en met een klein interieur. (De bedragen x 10 voor een Groeikasbiljet van f 10.000,-.) De nieuwe Datsun Cherry, overigens een primeur voor Europa, toont aan wat er intussen is veranderd: vloeiende sty ling, voorwielaandrijving en een derde deur achter. Naar keuze kan een kracht bron van 1000 cc of 1200 cc worden geleverd. Als het loodgehalte in de benzine moet worden beperkt, zal het aanzienlijk meer energie vergen om die benzine te vervaardigen. Dat is een van de conclu sies uit een rapport Concawe, een soort waarin verschillende en samenwerken. Het gestegen energieverbruik bij de fa bricage van benzine met minder lood, kan niet worden gecompenseerd door het rendement van de motor te verbete ren, aldus diezelfde Concawe. Overigens maakt het rapport melding van uiteenlo pende meningen over de rendements- verbetering van motoren. In elk geval staat het volgens dit on derzoek vast, dat bij een handhaving van het loodgehalte in benzine op 0,4 g/1 het verbruik van ruwe olie in West-Euro- pa met 1,6 miljoen ton per jaar kan worden verlaagd. Deze aanbeveling lijkt misschien overbodig. Maar in een winterperiode ziet men toch nog veel automobilisten op hun gemak bezig met het schoonkrab- ben van de ruiten, terwijl intussen de automotor warmdraait. Bij het statio nair draaien duurt het echter te lang voordat de motor op werktemperatuur komt, d.w.z. voordat de temperatuur van de olie voldoende is opgelopen. Maar er is nog iets anders. Bij de verbranding van de benzine komen twee hoofdpro- dukten vrij: gassen die voor de aandrij ving zorgen en vooral veel water. Een liter brandstof geeft ongeveer 0,9 liter water als verbrandingsprodukt. Dat wa ter ontstaat in de cilinder, waar de hoge temperatuur ervoor zorgt, dat dit water wordt omgezet in waterdamp. En als de motor warm is, ontsnapt deze water damp ongezien via de uitlaat. kleine potloodjes en nog 101 andere, min of meer onmisbare zaken. Zoekt u het in een uitgebreide Garacciola-set, dan hebt u uw zinnen gezet op een levendige cog- nackleurige cresta-buffelhuid, terwijl de Sportserie in het zogenoemde Oxford- rund in een fraaie bordeautint werd uitgevoerd. IN DE EIGEN COLLECTIE van Laimböck trof ik allerlei leuke modellen aan, waarbij ook exemplaren die ik als unisextassen zou willen bestempelen. Het waren veelal hoge, dubbele model len aan een lange schouderriem. Prakti sche, grote soepel leren shopping-bags en gezellige geplastificeerde boodschap pentassen met bloemen of sterrenbeel den ontbraken evenmin in deze collectie. WIT, ROOMKLEUR, blauw, grège, bordeaux en de zogenoemde natuur- kleuren zijn voor het voorjaar en de zomer de voornaamste tinten van de diverse collecties die u straks in de win kels zult aantreffen. Houdt voor het overige goed in het oog, dat een met zorg gekozen tas uw gehele outfit een bijzon der cachet kan verlenen. En waarom dat dan niet gedaan? ir Van het Ita liaanse Pistore tassen met vlechtwerk, (links) Er is een nieuw schuifdak op de markt gekomen, onder de naam Streamline. Dit schuifdak wordt van bovenaf ge monteerd, waarbij er een lichte verho ging ontstaat op het autodak. Dit hoogte verschil wordt echter onzichtbaar weg gewerkt, door het dak te bekleden met vinyl, eventueel met enige vulling. De koper kan de kleur van het vinyl bepa len. Het grootste voordeel is dat door deze montage de prijs van het Streamli- ne-schuifdak aanzienlijk minder is, dan die van het traditionele schuifdak. Bo vendien duurt de montage ook nog kor ter, ongeveer zes uur. Voor het traditio nele schuifdak staat een inbouwtijd van circa achttien uur. ZO ARRIVEERDEN IN ons nog kou de kikkerland vanuit het zonnige Italië de veelal kleine leren tasjes van Torrini. Concurrent Pistore presenteert op zijn beurt een overrompelend scala aan mo dellen, terwijl de kleuren en de afwer king zeker niet minder verrassend zijn. Van Pistore zag ik behalve royale bui- deltassen van soepel Madras (geiteleder) en andere gladleren modellen, van klein tot gr,oot, ook een beeldige serie gevloch ten tassen. Nu is vlechtwerk van leer al erg leuk, maar de combinatie van leer met suède geeft een nog veel levendiger effect. De speelse ontwerpers van deze firma hadden evenwel nog meer in hun ideeëndoos zitten. Suède en been brach ten zij tezamen en dat resulteerde onder meer in kostelijke kleine tasjes met overslag waarop benen strips. tó- Gold Pfeil is bij Laimböck onder andere vertegenwoor digd met zijn serie Sport, waarvan hier enige model len. (rechts) 5 jaar slot- waarde f 1 503 66 alkan- te Vel- mmel- i zijn: s vier ilf en vorig >nge- plan Fwee igels- i. De st en iland >1 aan erdag f uur uden. i ook i ken-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9