Stef Dijkman (CDA) geïrriteerd door optreden in Den Haag omar KhayA.m Een begrip in Perzen Koop een Oosters tapijt met de zekerheid van i a Film International trok dertigduizend bezoekers ■Ri Van Abbe-directeur Rudi Fuchs gaat Documenta leiden Boekverkoop teruggelopen Coudkerzolder van Frans Haismwwi na ruim twee jaar weer permanent open 1 z F r 11 DONDERDAG 1 5 19 7 9 If (Van onze Haagse redacteur) (Van onze kunstredactie) 11 Itllgf i IJMOND Looy genoemde kabinet dat het Frans Halsmuseum permanent voor het publiek na een sluiting van ruim twee jaar weer open stelt. een voor i met Iheid teen even ben. aten zien iland land. Café „DE HALVE MAAN’’ WATER EN BIER V' HAARLEM. Een jeugd die wordt doorgebracht in een wees huis (waar nu het Frans Halsmu seum is gevestigd) en die later aanleiding zal zijn voor het schrij ven van een trilogie. Een leerlin gentijd aan de Rijksacademie in Amsterdam, waar August Allebé de leiding heeft. Contacten met tijdgenoten die tot de generatie van de Tachtigers behoren: Kloos, Verwey, Frederik van Ee- den. Een reis naar Italië, mogelijk gemaakt door het behalen van de Prix de Rome. Meer boeken en sonnetten, vertalingen van Sha- kespeare-klassiekers als Macbeth en Romeo en Julia. Dat zijn een paar feiten die het leven marke ren van de schilder en schrijver Jacobus, kortweg Jac. van Looy. Al die feiten zijn deze week weer in beeld gebracht in het naar Van FEBRUARI DEN HAAG. Stef Dijkman, Noordhollands kamerlid en woord voerder van de CDA-fractie in het volkshuisvestingsdebat dat mo menteel op het Binnenhof woedt, heeft weinig goede woorden over voor de manier waarop Noordhollandse bestuurders de laatste weken in Den Haag hebben geprobeerd invloed uit te oefenen, teneinde tot acceptabele huren in de nieuwbouwwoningen te komen. Dijkman:^ „Laat ik vooropstellen dat we allemaal hetzelfde doel nastreven en dat ik het uitstekend vind wanneer er Noordhollandse delegaties naar Den Haag komen om hun zaken te bepleiten. Maar dan moeten ze wel met een goed verhaal komen en niet met een eenzijdig en onwaar schijnlijke uiteenzetting zoals de Noordhollanders die brachten.” Of Fl (ADVERTENTIE) Kamerleden hebben geen houvast aan kritiek van Noord-Holland Rover wil snelle STEF DIJKMAN Hagelingerweg 36, Santpoort Collectie Van Looy in ere hersteld utstraat it deze Een overzicht van het Den Haag. Hilversum. vanaf :m hoog olifant ibelen de nann i het Aan het slechte drinkwater! De ergste bron van besmetting. Geen wonder dat het bier daarom zo’n vertrouwde drank was. Het water voor de bierbe- reiding werd immers gekookt, waar door het vrij steriel was. Tot op de huidige dag bezit bier de bijzondere eigenschap dat b.v. typhus- of chole- rabacillen er niet in kunnen leven. Zo is het ook verklaarbaar wanneer wij lezen dat Karel V slechts in die plaat sen wilde verblijven, waar een brou werij gevestigd was. Om niet gedwon gen te zijn het allesbehalve reine drinkwater te gebruiken om zijn dorst te lessen. Al is het water tegenwoor dig wel rein, lekkerder is een glas bier in Weet u waar de brouwindustrie in de lage landen eigenlijk haar opkomst aan te danken had? vroege werk van Jac. van Looy dat een introductie op de permanente expositie geeft. Doorstroming blijkt in de praktijk erg moeilijk op gang te brengen. De menser met de betere inkomens zijn niet uit hun goedkope woningen te krijgen. Dijkman ziet echter wel degelijk meer mogelijkhe den, met name door de bouw van meer premiekoopwoningen. Daar zouden de middenklassers voldoende belangstelling voor hebben. Zij zouden op hun beurt goedkopere huurhuizen voor de laagst betaalden vrijmaken. Het kamerlid is bo vendien ervan overtuigd dat het zwaar overtrokken is om te stellen dat er voor de door het Rijk aangehouden prijzen geen woningen meer te bouwen zouden zijn. Dijkman: „Er kan wel goedkoper ge bouwd worden, maar de prikkel om dat te doen is bij de gemeente weggehaald. Men ging er steeds vanuit dat de toekomstige bewoners, ongeacht de prijs van het huis, In Jac. van Looy is een wonderwel ge slaagde combinatie te vinden van de schil der en schrijver. Als schilder heeft hij veel stromingen van zijn tijd verwerkt. Als leerling van August Allebé moest hij zich diepgaand interesseren voor dier- en mo- deltekeningen, terwijl hij zelf wel belang stelling had voor de Amsterdamse stads gezichten van zijn medestudent Willem Witsen. Van Looy heeft ook het werk van de impressionisten in zijn tijd bestudeerd. De invloed van een Breitner is bijvoor beeld onmiskenbaar. Toen Van Looy in Soest ging wonen, brak de periode van de „maaiers” aan, tekeningen die hij op het land maakte van de boerenknechten, die bezig waren met de hooi-oogst. Om aanvaardbare huren te krijgen zou er weer eenvoudiger en in grotere series ge bouwd moeten worden, meent het CDA- kamerlid. „Wij streven naar betaalbare, kwalitatief goede woningen voor mensen met een modaal inkomen. Dat kan echter zo’n grbot beslag op de financiële midde len van de overheid leggen, dat daardoor de aantallen niet gehaald kunnen worden. door subsidies toch op een acceptabele huur zouden komen.” De gouden tijden van weleer zijn vol gens Dijkman ook op dit punt voorbij. Hij vreest dat de overheid haar maximale subsidiemogelijkheden al bereikt heeft. Daarom zullen er ook minder luxueuze, goedkopere woningen neergezet moeten worden”, aldus Dijkman. Wanneer de Flevolijn niet snel wordt aangelegd zullen in de toekomst nog meer verkeersopstoppingen en files in en rond om Amsterdam ontstaan. De reizigersor- ganisatie meent, dat de nadelige invloed van de verlenging van rijksweg 6 en het toenemende autoverkeer zonder twijfel vele malen groter zijn dan de invloed van de flevolijn. Hetzelfde is afgelopen maan dag nog betoogd door gedeputeerde Van Dis in de discussie over een alternatief tracé voor de Almerelijn in de Statenver gadering. Zoals gemeld kwam een PvdA- motie ten gunste van het alternatieve tra cé, dat het gebied van het Naar der meer (Nieuwe Keverdijkse Polder) maandag net een stem te kort. Gedeputeerde Van Dis wees er maan dag op, dat de snelle aanleg van de Flevo lijn de autoweg op de lange baan zou schuiven. In vergelijking met de vernie ling die een zes rijstroken brede asfalt- band door de Nieuwe Keverdijkse Polder te weeg zal brengen, is een spoorweg een Hij vindt het prima dat de provincie en de Noordhollandse gemeente proberen om de kamerleden van hun standpunt te overtuigen. „Maar”, vervolgt hij, „dan Dit portret van Jac. van Looy (1855-1930) werd door Willem Witsen in 1891 getekend. Hoewel het eigenlijk in de collectie zou thuishoren heeft het elders in den lande een bezitter gevonden. 1 iciali- mand it izit- i dessin (ADVERTENTIE) Beverwijk: Beverhof 40-41, Breestraat. tel. 02510-26124 aanleg Flevolijn (Van een onzer verslaggevers) zetten met de permanente collectie als kern daarvan. Momenteel is dat al het geval met de tentoonstelling die ter gele genheid van de heropening van het Van Looy-kabinet plaats heeft en die een in druk geeft van wat Van Looy’s tijdgeno ten hebben gemaakt. In de toekomst wil het museum exposities inrichten die han delen over de vriendenkring van Jac. van Looy, die leefde van 1855 tot 1930 en die vooral aan het einde van de vorige eeuw midden in het culturele leven in Haarlem en Amsterdam stond. Met name zijn be trekkingen tot de kringen rond het tijd schrift De Nieuwe Gids hebben de belang stelling van het museum, maar ook Van Looy’s veelvuldige reizen naar de voor die tijd exotische landen zullen het onder werp van tentoonstellingen worden. Zij wordt tegenwoordig om de vijf jaar in de Duitse plaats Kassei gehouden. Fuch’s voorganger in Eindhoven, drs. Jan Leering, was secretaris van de zeer suc cesvolle Documenta 1968. De benoeming van Fuchs moet op 22 maart door de Raad van Commissarissen van de Documenta GmbH worden goed gekeurd, maar dit geldt als een formali teit. De voorzitter van de Raad van Com missarissen, de Kasseier burgemeester Ei- chel, heeft al meegedeeld, dat Fuchs een „sterkere positie” krijgt dan zijn voorgan ger Manfred Schneckenburger. achtige bewering dat er gettovorming op zou treden wanneer men de minder draagkrachtige nieuwkomers in de groei steden onder zou brengen in bestaande (goedkopere) woningen. Dijkman: „Gettovorming zou inhouden dat het hier om allemaal krotten zou gaan. Maar dat is toch beslist niet het geval. Dat blijkt ook wel uit de bewering van Noord- Holland dat de nieuwe huizen in vergelij king met de bestaande woningen weinig meer wooncomfort bieden. Daarmee spreekt men zich in feite toch tegen. De woningbouwverenigingen in ons land be heren samen 1.200.000 woningen. Dat zijn doorgaans goede huizen. Een stad als bij voorbeeld Alkmaar heeft een groot be staand woningenbestand, waarin men ze ker bepaalde doorstroming voor de nieuwkomers tot stand kan brengen.” (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Er zijn in de eerste negen maanden van 1978 ruim anderhalf miljoen boeken minder verkocht dan in de overeenkomstige periode van het jaar daarvoor. De opbrengst van de totale boekenverkoop steeg daarentegen enigs zins, namelijk met 0,5 procent. Gemid deld werd dus een hogere prijs voor het boek betaald. Dit blijkt uit een onderzoek van de stichting Speurwerk Boeken Omnibus. Op de tentoonstelling in het verlengde van de heropening - die vrijdagmiddag om 14.30 uur in het museum zal plaatsheb ben - gaat de meeste aandacht uit naar het werk van Jan Toorop, dat net als alle andere tekeningen, aqua Hen en etsen op deze plaats, uit eigen b et van het mu seum komt. Toorop maakte in 1905 een serie pastels waarin hij het werk op een theelichtjesfabriek centraal zette. Het zijn (Van onze kunstredactie) EINDHOVEN. De directeur van het Van Abbe-museum in Eindhoven, drs. Rudi Fuchs, wordt artistiek leider van de zevende Documenta, die in 1982 in Kassei wordt gehouden. De Documenta is een grote, internationale tentoonstelling van hedendaagse stromingen in de beeldende kunst. Het heeft Dijkman vooral geïrriteerd dat de delegatie van de provincie en ge meente, waar gedeputeerde Van de Knoop en de Haarlemse wethouder Van den Berg deel van uitmaakten, zich on langs voornamelijk op de nieuwbouw richtte. Volgens Dijkman is het onmoge lijk om het oude woningbestand en de nieuwbouw als twee gescheiden zaken te behandelen. Hij noemt het een onwaar- DEN HAAG. De stichting reizigers openbaar vervoer (rover) heeft bij de Tweede Kamer aangedrongen op een spoedige aanleg van de Almerespoorlijn. Rover maakt zich grote zorgen over de vertragende invloed, die een discussie over het tracé kan hebben. De stichting vreest, dat door het ontbreken van een railverbinding het gebruik van de auto sterk zal toenemen. Hierdoor zou de druk toenemen tot aanleg van het ontbrekende stuk van rijksweg 6 (tussen Abcoude en de afslag Zuidelijk Flevoland van de autoweg Amsterdam-Amersfoort bij Muiderberg). milieuvriendelijke zaak. Zeker wanneer met de grondwerkzaamheden voor de lijn tevens zal worden geprobeerd de toch al aan de gang zijnde „leegloop” van het Naardermeer te laten stoppen. Een tegenargument kan echter zijn, dat met de aanleg van de Almerelijn door de Nieuwe Keverdijkse Polder het hek van de dam is voor de aanleg van de autosnel weg daarnaast. De autoweg, een verlen ging van de autoweg Velsen-Amstelveen- Rijksweg 2 (Anjsterdam-Utrecht) bij Ab coude zuidelijk onder Weesp naar de af slag Flevoland van de autoweg 1 (Amster dam-Amersfoort), staat als een dreigende stippellijn op de plankaart van het streek plan voor het Amsterdam-Noordzeeka- naalgebied en op het rijkswegenplan. Als de weg er komt doorsnijdt hij ook het fraaie gebied van het riviertje ’t Gein tussen Abcoude en Weesp. GS vinden deze aantasting zo ernstig dat zij in dat geval een tunnel onder ’t Gein door nood zakelijk vinden. moet dat wel op eqn geloofwaardige ma nier gebeuren. Alle gemeenten in Neder land willen natuurlijk meer. Noord-Hol land zou er beter aan doen eens met haalbare kaarten te komen. Met voorstel len waar wij als kamerleden mee uit de voeten kunnen. Men zou zich minder mee moeten laten slepen met het standpunt van Amsterdam, dat bij monde van wet houder Schaefer beweert dat er in de stad voor de Amsterdammers gebouwd kan worden.” Daarbij wordt volgens de CDA’er wat al te gemakkelijk voorbij gegaan aan het legioen van woningzoe kenden. Dijkman: „Het gevaar van het eenzijdi ge, op hoge huurprijzen van de nieuwe woningen gerichte beweringen is dat er een negatief beeld van de groeikernen wordt geschapen. Men moet er voor op passen dat in Noord-Holland niet de kriti sche grens wordt overschreden waarop de mensen niet meer naar de groeikernen toe willen. Dan zou meneer Schaefer zijn zin krijgen, maar dan zouden er wel tiendui zenden op de wachtlijsten moeten blijven staan.” Dijkman wijst erop dat staatsse cretaris Brokx al het mogelijke doet om de huren in de nieuwbouw niet de pan uit te laten rijzen. „Zelfs de Nationale Woningenraad heeft er onlangs op gewezen dat de rede lijke huur, gemeten naar het inkomen van de huurder, nog nooit zo goed is geweest als thans”, aldus Dijkman, „Natuurlijk zijn wij ook voor het streven naar zo laag mogelijke huren in de nieuwbouw. Maar dat is slechts een aspect van het hele volkshuisvestingsgebeuren. Door het hele verhaal daarop toe te spitsen geeft men in Noord-Holland een vertekend beeld. Wil men wat bereiken dan zal men met een evenwichtiger betoog moeten komen.” Dijkmans collega Cornelissen wees de ze week minister Beelaerts van Blokland en staatssecretaris Brokx op de moeilijk heden die de laagst-betaalden met name in Noord-Holland ondervinden door de hoge huren. Hij zei er echter direct bij dat volgens hem de individuele huursubsidie de afgelopen jaren al erg sterk gestegen is. Doorstroming zou hier volgens Cornelis sen wellicht een oplossing kunnen bieden. Vandaag moet uit het antwoord van de bewindslieden blijken of zij daar ook wat in zien. ROTTERDAM. Het achtste festival „Film International”, dat vorige week en de week daarvoor in Rotterdam werd gehouden, heeft 30.000 bezoekers getrok ken. Zij keken naar 70 hoofdfilms, 14 kortere films en enkele videobanden. Tientallen filmmakers uit twintig landen kwamen zelf naar Rotterdam om hun produkten te vertonen. Het grootste gedeelte van de films kwam uit Frankrijk en West-Duitsland. Voorts waren er rolprenten uit Amerika, Engeland, Polen, Zwitserland, Italië, Grie kenland, Spanje, Bulgarije, België, Tsje- choslowakije, Japan en Maleisië. Er wer den ook enkele Nederlandse films ver toond. Een speciale plaats op het festival kre gen de vrouwenfilms. Onder de titel „Film en politieke educatie” werd tijdens het festival een discussie gehouden over het wezen van een politieke film. Even de voorgeschiedenis. Toen de ge meente Haarlem in 1967 het voormalige woonhuis van Van Loóy aan de Kleine Houtweg 103 verkocht, nam ze daarmee de verplichting op zich om een gedeelte van de collectie-Van Looy permanent aan het publiek te laten zien. Deze taak werd uitgevoerd door het Frans Halsmuseum dat een klein gedeelte van het Prentenka binet, de zogenoemde Goudleerzolder, voor dat doel inrichtte. Enkele jaren gele den bleek het Prentenkabinet niet meer volledig te voldoen aan de eisen van een modern museumbeleid. Dat leidde tot een grondige herziening van de inrichting. Als laatste gedeelte is nu ook het Van Looy- kabinet gerenoveerd, nadat het enige tijd als opslagruimte van het museum heeft gefungeerd. Het zaaltje heeft een opknap beurt gekregen alsmede een aantal nieu we vitrines en schotten zodat de Van Looy-collectie een waardig onderdak heeft gevonden. Het museum is van plan om eens per jaar een Van Looy-tentoonstelling op te In het kabinet zijn deze schilderijen en tekeningen te zien in direct verband met de boeken. De stichting heeft in het Frans Halsmuseum vrijwel alle manuscripten en een gedeelte van de correspondentie ondergebracht, hetgeen tezamen een waar paradijs voor de Van Looy kenner vormt. Wie zich interesseert voor fraaie boeken kan met de Jugendstil-achtige omslagen van werken als „Gekken”, „Jaapje” en „Feesten” zijn hart ophalen. In genoemde periode in 1978 werden - 22,6 miljoen algemene boeken (geen ency clopedieën, romantijdschriften, e.d.) ge- kocht, tegen bijna 24,2 miljoen in dezelfde periode in 1977. Voor die 22,6 miljoen boeken werd door de consument een totaalbedrag van ruim 410 miljoen gulden betaald, terwijl de 24,2 miljoen boeken een bedrag van bijna 409 miljoen gulden opbrachten. De gemiddel de consumentenprijs steeg dan ook van 16,90 naar 18,15 gulden. Hoewel de boekhandel nog steeds het belangrijkste distributiekanaal van boe- ken is, wordt de boekenclub een steeds vooraanstaander verkoopkanaal. Het marktaandeel van de warenhuizen liep iets terug. Met de rechtstreekse verkoop door de uitgever gaat het slecht. Het meest werden ontspanningsromans gekocht, verder vooral literatuur, jeugd boeken en detectives. In wat mindere ma te gingen er boeken over geschiedenis en politiek, over planten en over levens- en wereldbeschouwelijke zaken over de toonbank. w kloeke bladen met een expressionistische toon, die een indruk geven van de omstan digheden waaronder de arbeiders aan het begin van deze eeuw op bedrijven als dit moesten werken. Een dergelijk thema werd ook door Isaac Israëls gehanteerd en kreeg als „de koffiepiksters” bekend heid. De bladen van Toorop zijn daarentegen veel minder bekend. De oorzaak van dat feit ligt waarschijnlijk in het feit dat het museum de kwetsbare bladen niet al te vaak wil exposeren, omdat ze dan door de inwerking van het licht achteruit gaan. Tijdgenoten van en bevriend met de jonge Jac. van Looy waren behalve Wit sen ook Jan Veth, van wie het museum een portret van Van Looy toont, heel kernachtig en spits van lijn, terwijl Dijs- selhoff aanwezig is met enkele van zijn vele aquarellen waarin de vissen- en aqua- riumwereld wordt uitgebeeld. Het Frans Halsmuseum wil met deze expositie nog eens de aandacht vestigen op het eigen bezit aan vroeg 20-eeuwse kunst, die hier in ruime mate voorhanden is. Het zou het overwegen waard zijn om aan dat bezit eens een grote overzichtstentoonstelling te wijden, te meer nu het museum door de schenking van dr. Ladenius een van de belangrijkste Isaac Israëls-collecties in den lande heeft. (De expositie in het Prentenkabinet heeft een voorlopig karakter. Men kan er op werkdagen van 10-17 uur terecht, op zon- en feestdagen van 13-17 uur). V ■F'

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11