MAAR HEEFT NU DE JUNKIES Gemeente werkt mee aan hulpplan van Surinaamse stichtingen 6 GAB-personeel hikt aan tegen werk in teamverband AMSTERDAMS POTHUIS Crisis Kosjer Poepie Speculatie Opname - «a BUURT WEIGERDE PARADISO, u F r n F MKrvWHi 19 7 9 1 5 DONDERDAG ~j "N f onder redactie van Theo van der Kaaij Z het r feit. J i AMSTERDAM FEBRUARI dIi- ings- etner 1 over Tot de genodigden horen de ambtelijke top van het directo- raat-generaal van de arbeids voorziening en minister Albeda van sociale zaken zelf. 'er, zont nes. De waliteits irijzen! Surinaamse een vergadering krijgen in de be- het gemeentebe- de- ele Traditioneel V Artsen Vele Amsterdammers hebben eind vorige week intens meegeleefd met de aan hard drugs verslaafde Surinaamse jongeren, die het door hun bezette Anton de Komcentrum aan de Stadhouderskade volgens afspraak zouden verlaten. Meegeleefd dan wel in de zin van: „Jullie kraken maar, als het tenminste niet in mijn buurt is”. Geprobeerd wordt om volgen de week de verantwoordelijke wethouders de buurt in te krijgen om samen met bewoners en ver antwoordelijke stichtingen op meer inzicht te doelingen van stuur. Bewust hebben de FNV-amb- tenarenbonden BVA en KABO Amsterdam uitgekozen om de reeks acties te starten op de ge westelijke arbeidsbureaus in het hele land. De invoering van ANS, het arbeidsbureau-nieuwe stijl, zal hier het allerlaatst ge beuren vanwege de buitenissige hoofdstedelijke problematiek. Juist Amsterdam zou om deze reden tijd genoeg hebben de za ken goed voor te bereiden, maar de vakbonden hebben hun twij fels. Arbeidsbureau-nieuwe stijl om werkloosheid terug te dringen ieks- I -dealen 13 1 1 H A, s z- Teugels strakker in nieuwste onderkomen voor verslaafden SM a >E >P •EN De omwonenden dachten er anders over. De buurt was al gezegend met genoeg drukte en vreemd volk, een jongeren centrum daarbij zou tot onaanvaardbare geluids-, verkeers- en wellicht ook criminele overlast leiden.i. Het gemeentebestuur trok zich hier niet zo erg veel van Zij krijgen de plicht de open personeel splaatsen op hun bedrijven te melden aan de arbeidsbureaus. Centraal in de nieuwe aanpak staat de aandacht voor de moeilijk plaatsbare werklozen. Wie nu als werkloze zijn dossier kansloos onder op een stapel ziet liggen, krijgt straks de volle aandacht van het GAB- personeel. Dat is mogelijk, omdat de werklozen die gemakkelijker werk kun nen vinden actief zelf op zoek gaan en gebruikmaken van een nog uit te brei den vacaturebank. „De verandering in de werkwijze van het personeel is ontzettend groot”, zegt KABO-functionaris Levenbach. „Er ont staan totaal nieuwe functies, waarvan niet bekend is wat ze precies inhouden en wie ze moeten bekleden. De invoering van ANS is een verschrikkelijk goed idee, dat staat voorop. Maar de zaken moeten uitputtend geregeld worden. We merken dat aan de arbeidsbureau’s in Arnhem, Terneuzen, Sittard en Ensche de waar de nieuwe stijl bij wijze van experiment is ingevoerd. Het punt is nu, dat de minister het overleg met de vak bonden en het personeel heeft overgesla gen. Hij wil de nieuwe stijl overhaast invoeren, want langer uitstel is volgens hem fnuikend voor de motivatie van de werknemers.” aan en liet lustig beginnen de zaak te verbouwen. Voor tonnen is het oude theater verbouwd, het maken van dikke geluiddichte wanden heeft schatten geld gekost, maar Para diso is er nooit gekomen. Dat kan voorlopig blijven zitten op de bekende stek bij het Leidseplein. Het Doelentheater werd met timmer- en metselwerk hermetisch van de buiten wereld afgesloten en de bewoners waren gerustgesteld. Tot het moment dat de Surinaamse junkies en hun zorgzame instellingen hun oog op het pand lieten vallen. In een mum van tijd was de kraak geschied. De Kloveniersburgwal vertoont nu het beeld dat eerder te zien was aan de Stadhouderskade, de Vijzelstraat en de Zeedijk. Per dag bezoeken duizend Surinaamse en blanke verslaafden, de ruimte voor hun portie heroïne, docaïne of zwak verdovende middelen. Dealers zorgden voor aanvoer van de stuff en gestolen goed gaat van hand tot hand. Het wijkcentrum d’Oude Stadt heeft zich inmiddels op het standpunt gesteld, dat het verblijf van de junkies „als het aan de buurtbewoners ligt erg kort moet zijn”. De voorziening moet een zeer tijdelijk karakter dragen en van het gemeentebe stuur zal geëist worden op uiterst korte termijn met een duidelijk beleid te komen voor de begeleiding van de verslaafden. Het wijkcentrum schaart zich volledig achter de plannen die door de Surinaamse instellingen zijn ontvouwd om de proble men op te lossen. Tandenknarsend hebben de bewoners van de Nieuw- marktbuurt moeten aanzien hoe zij toch het ongewenste bezoek op de Kloveniersburgwal hebben gekregen, dat al jaren geleden dreigde te komen. Het oude Doelentheater stond ai heel lang leeg toen de bewonersraad van de Nieuwmarktbuurt in 1974 van de gemeente te horen kreeg dat er een nieuwe bestemming was gevonden. Gelijk met Huis van Bewaring moest immers ook Paradiso van de Weteringschans verdwijnen; welnu, het voormalige Doelen theater was een ideaal gebouw voor het nieuwe Paradiso. Het kosjere (volgens joods ritueel) slachten van vee in Amsterdam zal binnenkort ter hand genomen worden door de heer M. Krakauer uit Den Haag. De hoofdstad zal dan niet langer meer afhankelijk zijn van de sjocheet (ritueel slachter) dé heer B. Vorst uit Londen, die daar elke week een keer voor naar Nederland komt. Op advies van het bestuur van het Nederlands- Israelitisch kerkgenootschap is de heer Krakauer benoemd tot sjocheet voor heel Nederland. Krakauer slachtte tot nu toe alleen vee in Den Haag. Het zal er dan toch van komen. Voor de eerste keer in het ruim zevenhon derd jarige bestaan van de stad krijgt Amsterdam een heuse carnavalsop tocht. Met een lengte van een krappe drie kilometer zal de tocht meteen de grootste zijn van „boven de Moerdijk”. Aan de kop van de stoet door het centrum van de stad zullen tien praal wagens rijden met de prinsen Carna val van diverse Amsterdamse vereni gingen, inclusief de enige echte prins Carnaval van de Stad Amsterdam, oud-scheidsrechter Leo Horn. Achter deze wagens van acht meter lang en ruim drie meter hoog volgt een bonte stoet van twintig andere wagens. De stoet zal ook minstens 25 muziekkorp sen tellen. De optocht wordt gehouden op zondag 18 februari, een week voor het eigenlijke carnaval. Voor deze da tum werd gekozen, omdat op de 25e de jaarlijkse herdenking valt van de Fe- bruari-staking. Als carnavalshit heb ben de organiserende Amsterdammers hun keus laten vallen op de schepping van Sjakie Schram: „We zullen ze een poepie laten ruiken”. De tocht start om 14.00 uur vanaf de Oostelijke Handels kade en slingert zich via Dam, Munt, Utrechtsestraat, Ceintuurbaan en Van Baerlestraat naar het Hilton Hotel op de Apollolaan. Frans Kramer van de ABVA, Maarten Levenbach van de KABO en het PvdA- Tweede-Kamerlid Jaap van der Doef maakten het Amsterdamse GAB-perso neel in de maandagmiddagpauze duide lijk, dat de plompverloren invoering van ANS op dit moment onaanvaardbaar is. Minister Albeda van sociale zaken loopt te hard van stapel, waardoor zowel de GAB-medewerkers als de cliënten van de arbeidsbureaus benadeeld worden. Kramer: „Als werkgever heeft de minis ter de regels voor het overleg met het personeel op onfatsoenlijke en beledi gende wijze geschonden. De beslissing om ANS in te voeren moet worden te ruggedraaid, want het personeel is gru welijk gemanipuleerd.” Het arbeidsbureau-nieuwe stijl breekt falikant met de traditionele werkwijze op het GAB. Is de personeelsstructuur nu nog strikt hiërarchisch, straks moet er gewerkt worden in teamverband. De werkloze die op dit moment niet meer is dan een kaart in een bak, een dossier op een stapel, krijgt straks veel meer per soonlijke aandacht en krijgt de gelegen heid zelf meer te doen aan het vinden van geschikt werk. Deze democratisering van de arbeids bemiddeling is op de eerste plaats be doeld om de werkloosheid in het land terug te kunnen dringen. Ook de werk gevers worden aan hun jas getrokken. I Voorbeeld van een nieuwe functie op het arbeidsbuerau, waarvan niemand nog precies weet wie daarvoor in aan merking moet komen is die van de „inta- ker”. Dit wordt het hart van het bureau, de centrale persoon die het eerste ge sprek met de werkzoekende voert en hem of haar rubriceert naar vakgebied. Personeel en vakbonden zijn bang dat bij onvoldoende voorbereiding voor de ze functie te gemakkelijk zal worden gekozen .voor iemand die nu de taak heeft van inschrijver aan de balie. Levenbach: „De mensen kennen de nieuwe functies niet, weten niet wat er gaat gebeuren en uiteindelijk gaat het ten koste van de werkzoekenden. Het werken in een gedemocratiseerde instel- Drie jaar geleden werd in Amster dam de bouw van 1600 woningen voor jongeren voorgenomen. Tot nu toe zijn daarvan slechts 200 tot stand gekomen. „Wij willen niet opdraaien voor het feit, dat er nog steeds geen maatrege len zijn tegen speculatie”, schrijven vijftien jongerenorganisaties en actie groepen op het gebied van de volks huisvesting in Amsterdam aan de ver antwoordelijke staatssecretaris Brokx. De organisaties vragen Brokx en de Tweede Kamer om goedkeuring van alle ingediende plannen. Zij eisen bo vendien meer geld voor de huisvesting van j onderen en goede regelingen voor woongroepen. Er zijn door Amsterdam dertien plannen ingediend die voorzien in de huisvesting van 750 jongeren in bestaande panden. Maar als de koop en verbouw van die panden volgens de nu geldende regelingen zouden moeten worden gesubsidieerd, zou er een te kort van 12,5 miljoen gulden optreden. De belangrijkste oorzaak daarvan is de hoge prijs die de speculerende particu liere eigenaren voor de panden vragen, zo schrijven de organisaties. „Tegen die speculatie wordt door de overheid niets structureels ondernomen, terwijl anderzijds niet voldoende geld be schikbaar is voor de aankoop van pan den door de gemeente”, aldus de brief. Voor de ruim 10.000 ex-psychiatri- sche patiënten in de hoofdstad zijn in enkele tehuizen slechts 400 plaatsen beschikbaar voor een kort verblijf. In een nota aan de gemeenteraad consta teert het D’66-raadslid Ernst Bakker dat de opvang van deze mensen zeer veel te wensen over laat. Wanneer zij in crisissituaties komen is terugkeer naar de psychiatrische inrichting vaak hun enige uitweg. In acute situaties legt de GG en GD een bezoek af, maar meer mogelijkheden dan aflevering in het crisiscentrum van het Wilhelmina Gasthuis of in een van de tehuizen zijn er niet. Bakker nodigt het gemeente bestuur uit met oplossingen te komen voor de problemen van de opvang van de ex-psychiatrische patiënten. Donderdag opent burgemeester Po lak het voor 37,5 miljoen gulden ver bouwde Dr. Sarphatihuis aan de Roe- tersstraat, dat plaats biedt aan 312 geestelijk gestoorde bejaarden. Het te huis kan niet volledig benut worden, omdat het personeel niet op volle sterk te is. Er kunnen nog altijd zestig ver plegers solliciteren naar een betrek king in het tehuis. Een werkgroep van hulpverlenende in stanties heeft echter laten weten dat de teugels strakker gehanteerd zullen wor den. Apoera staat hierbij niet meer alleen. De stichtingen Best, Welsuria, Interim Be heer, Kwakoe, Srefidentie, de Regenboog en twee overkoepelende organisaties heb ben de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken op zich genomen. De De Algemene Bond van Ambtenaren en de Katholieke Bond van Overheid spersoneel zijn samen gestart met zachte acties in de vorm van openbare discus sies op de arbeidsbureaus zelf. Voorop staat dat de werklozen hier geen enkele schade van mogen ondervinden. De bon den organiseren voor de 3200 perso neelsleden van alle arbeidsbureaus in het land een protestbijeenkomst op don derdag 8 maart in het Jaarbeurscongre scentrum. instellingen hebben een compleet hulp verleningsplan bij het college van B. en W. op tafel gelegd. Dat plan komt erop neer, dat het gebeuren in de ontmoetingsruimte voor junkies „overzichtelijk” zal zijn. He- roïnedealers zullen niet worden toegela ten, de bezoekers moeten zich laten regi streren en zo mogelijk moeten artsen van de GG en GD driemaal per week komen om de verslaafden te onderzoeken. Het plan voorziet verder in een ontwennings- programma en recreatie vöor de betrok kenen. Het gemeentebestuur heeft verklaard mee te zullen werken aan de uitvoering van dit plan. Een van de eerste dingen waar B. en W. aan gaan werken is het zoeken naar een nieuwe ruimte voor de verslaafden. B. en W. stellen dat een open drempelloze ruimte niet aanvaardbaar is, vanwege het gevaar dat de heroïnehandel opnieuw vrij spel krijgt. De Surinaamse stichtingen gaan akkoord met de eisen van het gemeentebestuur, gezien hun voornemen de handel drastisch terug te dringen. Gemeente en dus ook de politie gedogen de nieuwe situatie in het pand aan de Kloveniersburgwal en niemand waagt het te *voor spellen hoe lang het zal duren eer er een nieuwe ruimte voor de verslaafden, of inmiddels ontwenden, ge vonden is. ling is bovendien iets wat niet voor ieder een is weggelegd. Bij de traditioneel werkende arbeidsbureaus hebben we te maken met een grote groep mensen die dit niet willen of niet kunnen. Het lei dinggevend kader bij de arbeidsbureaus bestaat uit mensen die gekozen zijn op hun puur vaktechnische merites. Ze hebben echter geen ervaring met mana gement, wat bij het werken in teamver band onontbeerlijk is. ANS is beslist een goede zaak, maar een betere arbeidsbe middeling slaagt alleen als de zaak juist wordt voorbereid. Hierbij mag een soci aal plan voor het personeel zelf niet ontbreken.” De vakbonden zijn akkoord gegaan met de door de minister voorgestelde uitbreiding van de arbeidsbureaus met 500 personeelsleden. Niet tevreden zijn de bonden met de verdeelsleutel die ge hanteerd wordt. Vrijwel al het nieuwe personeel, binnen enkele jaren aan te trekken, komt terecht bij de kleinere arbeidsbureaus. De grote steden grijpen ernaast. Amsterdam, Rotterdam en Den Haag komen in elk geval het laatst in aanmerking voor de invoering van de nieuwe stijl. Per jaar wil minister Albe da zeven arbeidsbureaus omvormen, het eerste jaar in elke provincie een. In Noord-Holland is daarvoor Hilversum aangewezen. Tot het eind van de vrijdagmiddag hiel den de Surinamers geheim op welk nieuw onderkomen zij hun keus hadden laten vallen. En welke wijk mag zich nu opgeza deld zien met de problemen die de dui zend verslaafden uit de hele stad op dat ene centrale punt met zich meebrengen? De oude binnenstad, de Kloveniersburg wal die doorloopt tot aan de Zeedijk, waarmee de cirkel bijna weer rond is, want de verslaafden kwamen oorspronke lijk bijeen in de cafés op de kop van de Zeedijk. De gemeente Amsterdam heeft samen met de politie vlak voor het weekeinde een doorzichtig kat en muis-spelletje gespeeld met de Surinamers en niet te vergeten de talrijke blanke Nederlanders en buiten landers die aan heroïne verslaafd zijn en hun heil zoeken bij de Surinamers. Dat er opnieuw een pand gekraakt zou worden was bekend. Het gemeentebestuur had laten weten twee maanden nodig te heb ben om onderdak te vinden en de zich voor de Surinamers verantwoordelijk noemende stichting Apoera had gezegd niet zo lang te kunnen wachten. Voor de vorm, zo leek het tenminste, vatte de poli tie vrijdag post bij diverse „kraakwaardi- ge” panden in de stad. Overvalwagens verschenen onder meer bij het voormalige SOSA-gebouw aan de Vijzelstraat en het oude ziekenhuis op het Weesperplein. Kinderen die moeten worden opge nomen in het ziekenhuis van de Vrije Universiteit, kunnen voortaan met hun ouders vooraf een kennismakingsbe zoek aan de verpleegafdeling brengen. De bedoeling is het kind en de ouders een indruk te geven van het ziekenhuis, wat er op de verpleegafdeling allemaal gebeurt en allerhande zaken waar het kind mee te maken krijgt. Ouders en kind zullen zich daardoor beter kun nen voorbereiden op het verblijf in het ziekenhuis. Aan het besluit om deze maatregel in te voeren is een proefperi ode vooraf gegaan. Er is aan het licht gekomen dat een bezoek van ouders en kinderen een positieve uitwerking heeft op de opname zelf. Het is nu zo geregeld, dat de ouders een brochure krijgen over het ziekenhuis met een uitnodigingskaart voor een bezoek, zo dra de ouders op de polikliniek te ho ren krijgen dat hun kind moet worden opgenomen. A Ze reikten zo'n anderhal ve meter boven de grond, aan geleund tegen een bestaand huis, werk plaats biedend aan de schoen lapper, water stoker of ande re ambachts man: de Am sterdamse pot huizen. Deze binnenstadsbe- woner introdu ceerde in een wat schijtlolli- ge bui het pot- huis-nieuwe stijl. Op de Kloveniersburgwal was geen agent te zien, alsof het oude Doelentheater vlakbij de Raamgracht geen ideaal mik punt zou zijn voor de naar ruimte snak kende junkies. Het werd prompt ge kraakt. De gealarmeerde politie stond er bij en keek ernaar hoe een gat gehakt werd in de dichtgemetselde ingang van het gebouw. Het gemeentebestuur liet la ter weten zich met deze nieuwe bezetting niet te kunnen verenigen. Van ingrijpen werd afgezien om het niet te doen voorko men alsof er een niet af latende jacht wordt gehouden op de verslaafden. B. en W. stellen dat het Doelentheater niet aan de voorwaarden voldoet om onderdak te bieden aan, wat zij noemen, de zwerf- groep van verslaafden. Een van die voor waarden is, dat de overlast voor de directe omgeving tot een minimum wordt beperkt. Het voormalige Doelentheater op de Kloveniersburgwal is het jongste verzamel punt van de aan hard drugs verslaafde Surinamers in Amsterdam. A De nieuwe bewoners van het oude Doelentheater, ook Stadsdoelen genoemd. Eens schilderde Rembrandt hier zijn beroemde Nachtwacht. -

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13