Stafmedewerker Gasunie: GESTROOMLIJNDE TREIN S Automatisering Arbeid bekeken Méhaignérie wil flinke koersdaling „groene franc Opleiding heeft niet veel invloed op loon Veel pensioengelden zijn nooit opgevraagd bekendgemaakt Singer naaimachine bij Raden van Weer uitgifte Carter-bonds fS Franse minister accepteert prijsstijging landbouwprodukt „Eenzijdige” makelaars Instituut hogeschool Tilburg Niet te versmaden. Venters Campina voeren actie Fst Echte boter is niet zo goedkoop als wat ik gemakshalve de concurrentie zou willen noemen. Maar dat proefje dan ookwèl,zeg- neem me niet kwalijk. Hoofdzetel O ïaler I- 2 £1 SINGER JBL- 19 ECONOMIE 18 DONDERDAG 1 5 FEBRUARI 19 7 9 i 1 F’ irdient i t.b.v. Nat Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" t J j een ndaire I 1 (Van onze redactie economie) GRONINGEN. In het noord en van ons land bestaan er voor de „dunne” arbeidsmarkt voor het hoger personeel weinig moge lijkheden zich te ontplooien. Voor dat personeel duurt de doorstro ming naar een andere gelijkwaar dige betrekking veel langer dan voor werknemers met minder scholing. Het gevolg is dat hogere functionarissen vaak in arren moede naar het westen of naar elders vertrekken. r j I Weinig kansen hoger personeel in Noorden fondsen H) (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) 9 9 791A9 (ADVERTENTIE) ,07 ,15 Dat zei stafmedewerker J. H. Lambers van de Nederlandse Gasunie, gisteravond op een bijeenkomst van de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel (NCHP) in Groningen. Lambers kwam tot de conclusie dat er voor het hogere personeel op de noordelij ke arbeidsmarkt in zijn totaliteit slechts een lichte ondervertegenwoordiging be staat, maar dat er per sector aanzienlijke verschillen voorkomen. Het hogere perso neel in het bedrijfsleven is volgens Lam bers hier en daar zwaar ondervertegen woordigd. Maar in de overheidssector be staat enige oververtegenwoordiging, het geen volgens Lambers gedeeltelijk komt door de invloed van de rijksuniversiteit in Groningen. Die ondervertegenwoordiging bij het bedrijfsleven kar naar het oordeel van Lambers vooral verband houden met de „filiaaleconomie”. Dat wil zeggen dat er in werkgroep, die gaat bezien of er bij de raden moet worden geautomatiseerd. UTRECHT (ANP). Het bestuur van de vereniging van Raden van Arbeid ook niet gedacht aan opgebouwde pensi oenrechten. Ook de toekomstige algemene pensioen- plicht voor iedere werknemer zal daar niet veel verandering in kunnen aanbren gen, omdat de uitkerende instanties de zelfde zullen blijven. „Het enige wat mis schien zou kunnen helpen is een centrale registratie van alle pensioendeelnemers”, meent Immikhuizen. Hij voegt daar ech ter meteen aan toe bang te zijn dat daar door de privacy misschien zou kunnen worden aagetast. (Van onze redactie economie) TILBURG. De schoolopleiding van een werknemer blijkt veel minder van invloed op de hoogte van het loon dan algemeen wordt aangenomen. Vaak is de in het werk opgedane ervaring zeker zo belangrijk. Dit is een van de conclusies uit een met een baan met weinig promotiekansen en andere ongusntige arbeidsvoorwaar den. Daardoor ontstaat het beeld dat geen enkele vrouw hogerop wil. De onderzoe kers van het IVA kregen de stellige in druk, dat de meeste vrouwen worden aan genomen in hun eindfunctie. Tot de „kansarmen” behoren ook dege nen die wonen in ongunstig bekend staan de wijken of straten. Ondanks een goede opleiding ondervinden zij veel hindernis sen bij het vinden van een „goede” baan. Ook buitenlandse werknemers en kleur lingen die een goede opleiding hebben genoten, of in staat zijn een interne be drijfsopleiding te volgen, worden door de werkgevers niet tot de goede banen toege laten. van een van Voor een bedrag van 1,35 miljard dollar zal op 21 februari schatkistpapier met een looptijd van 2,5 of 3,5 jaar worden aange boden aan Westduitse particulieren, zo heeft het ministerie in Washington meege deeld. De Bundesbank heeft een soortge lijke verklaring verstrekt. In december vorig jaar werd al voor 1,6 miljard dollar in marken luidend schat kistpapier in de Bondsrepubliek geplaatst en voor 1,2 miljard dollar in Zwitserse franken luidende „Carter-bonds” op de Zwitserse kapitaalmarkt. Met deze mar ken en franken kunnen op de valutamark ten dollars worden gekocht als de koers onder druk komt. Nederland relatief weinig ondernemingen bestaan met hun hoofdzetel in het noord en. Dat blijkt duidelijk in het nadeel van dat hogere personeel in het noorden, aan gezien aan de hoofdzetels van bedrijven over het algemeen de meeste stafdiensten zijn verbonden. plaatsen, niet om de investeringen zelf”, zei hij. Het geschil tussen Frankrijk en West- Duitsland over de MCB’s staat de invoe ring van het Europese Monetaire Stelsel (EMS) in de weg. In de Europese Raad waarin de regeringsleiders van de negen landen zitting hebben, werd vorig jaar besloten het EMS, dat een zone van mone taire stabiliteit in Europa moet scheppen, op 1 januari in werking te laten treden. Te elfder ure weigerde Frankrijke echter zijn medewerking; het eiste dat tegelijk met de invoering van het nieuwe systeem om onderlinge koersschommelingen van de negen valuta’s te beperken afspraken zou den worden gemaakt over de afschaffing van de MCB’s. West-Duitsland was daar tegen. President Giscard d’Estaing en bonds kanselier Schmidt bespreken de kwestie op 22 en 23 februari. De ministers van Landbouw komen 5 en 6 maart bijeen om opnieuw proberen een oplossing te vin den. Minister Mehaignérie, die voorzitter van de Landbouwraad is, zei dat de mees te EG-landen graag zouden zien dat het geschil over het agrarische beleid eind volgende maand uit de wereld is. Dit is de bonden gebleken uit een rap port Deze beide ambtenarenbonden heb ben zich steeds verzet tegen automatise- ring zonder meer. Er moet volgens hen eerst een goede afweging plaatsvinden van de voor- en nadelen van met name de personele aspecten van de automatise ring. Vorige maand maakten de ambtenaren bonden ABVA en KABO bekend dat de automatiseringsplannen bij de 22 Raden van Arbeid bijna 500 arbeidsplaatsen gaat kosten. DEN HAAG. Miljoenen aan pensioenrechten worden nooit opgevraagd. Naar schatting hebben ondernemings- en bedrijfspensioenfondsen en verzekeringsmaat schappijen in totaal zes miljard aan premievrije reserve. Deze reserve wordt apart gehouden om te zijner tijd te kunnen uitbetalen aan zo’n 3,3 miljoen mensen, die een premievrije polis bezitten. In de praktijk blijkt, dat duizenden rechthebbers hun geld nooit opeisen. Deze niet opgeëste bedragen kunnen wel in de tientallen miljoenen lopen. De minister gaf verder te verstaan dat de „groene franc”, de koers van de Franse franc die uitsluitend voor de handel in landbouwprodukten geldt, met meer dan 3,6 procent in waarde zal moeten worden verminderd tegen de tijd dat de prijzen voor het komende seizoen definitief zijn vastgesteld. Frankrijk heeft eerder een verlaigng van de groene franc met 3,6 procent voorgesteld en wel op 1 april voor melk en vee en op 1 augustus voor graan en suiker. Volgens ABVA en KABO is er met hen over automatisering te praten, „maar dan als middel tot verbetering van de kwaliteit van de arbeid en niet als bezuinigings middel”. De werkgroep zal vraagpunten formule ren op basis waarvan fundamenteel in het De christelijke en katholieke ambtena renbonden NCBO en ARKA hebben zich evenals de centrale van rijkspersoneel ak koord verklaard met de automatiserings plannen. ABVA en KABO betreuren dat. NCBO en ARKA staan op het stand punt dat de automatisering van de kinder- bijslagadministratie (de Raden van Ar beid voeren de kinderbijslagwet, AOW, AWW en invaliditeitswet uit) niet tegen te houden is. „De bestaande administratie is sterk verouderd en voor het personeel is het werk niet aantrekkelijk”, aldus een woordvoerder, die meent dat de Raden van Arbeid niet achter kunnen blijven bij andere uitvoeringsorganen. o I aim, ?n. tische ten trsen. >r dit n euvel aan. Pensioendeskundige Immikhuizen van de Industriebonden FNV zegt, dat vooral weduwen en wezen nogal eens geld in het pensioenfonds laten zitten. „Veel mensen weten niet, dat bij overlijden voor de nabestaanden vaak pensioenrechten be staan”, zegt hij. Deze pensioenrechten zijn vooral opgebouwd via het zogenaamde weduwen- en wezenpensioen. Bij werkge vers waar de man heel vroeger heeft ge werkt, heeft hij bij verandering van baan een zogenaamde premievrije polis meege kregen. Veelal is in de loop van de tijd die pensioenpolis zoekgeraakt. Vaak wordt ,oo .00 12 oo 20 80 00 70 30 70 00 00 50b 00 00 00 00 OO 50 50 10 50 50 (0 10 W 10 10 10 10 10 >0 ,0e 10 10 10 10 0 O 0 O O o o o o 0b 0 0 0 0 0 0 0 o o o o o o o o o o o o o J o o 9 Hier speelt ook weer het vooroordeel mee, dat deze groepen toch maar tijdelijk op de arbeidsmarkt verblijven, of dat zij snel genoegen nemen met lage lonen; die lonen liggen in ons land toch al veel hoger dan die in hun eigen land. Het IVA-onderzoek is voor het grootste gedeelte een weergave van buitenlandse literatuur, terwijl ook cijfermateriaal over de Nederlandse situatie is verwerkt. Lambers plaatste vraagtekens achter de stimuleringsmaatregelen van de overheid voor het noorden. Ondernemers in gebie den zoals het noorden krijgen van de overheid premies wanneer zij investeren, Lambers ziet echter veel meer heil in een stimuleringsbeleid dat zich richt op het scheppen en overbfengen van arbeids plaatsen en niet op het investeren. „Het noorden vraagt uiteindelijk om arbeids- heeft ingestemd met de vorming van een - onderzoek van het Instituut Voor Sociaal-wetenschappelijk Onderzoek van de katho- roteerd >o De jongste uitgifte van „Carter-bonds” is uitsluitend ingezetenen. 250.000 mark bestemd voor Westduitse De deelnemers moeten of een veelvoud daarvan aanbieden. Samen met de eerste twee uitgiften heeft het ministerie dan voor een waarde van 4,15 miljard dollar aan mar ken en franken vergaard. M.C.B.’s zijn de toeslagen en heffingen aan de grenzen tussen de Euromarktlan- den die de invloed van koersschommelin gen van de valuta’s van de Negen op de exportprijzen van landbouwprodukten moeten opheffen. Het is volgens de minis ter van groot belang dat een reële daling van de prijzen van landbouwprodukten in de EG wordt voorkomen. Tegelijk moet naar zijn mening een methode Worden gevonden om de MCB’s in fasen af te schaffen, bijvoorbeeld in twee jaar. DEN HAAG (ANP). De Consumen tenbond en de vereniging „Eigen Huis” hebben een lijst gemaakt van 140 kanto ren van „eenzijdig” werkende makelaars in het hele land. Dat hebben de beide organisaties bekendgemaakt. Het doel is om op deze manier de eenzij dig werkende makelaars, dat wil zeggen makelaars die bij koop of verkoop van een huis slechts de belangen behartigen van één partij en ook slechts bij één partij courtage in rekening brengen, beter onder de aandacht van het publiek te brengen. Het aanleggen van de lijst betekent een 1 verscherping van de acties die de organi saties al geruime tijd voeren tegen de tweezijdig werkende makelaars, dat wil zeggen makelaars die bij een woningtransactie zowel optreden voor ko per als verkoper en bij beiden courtage in rekening brengen. De Consumentenbond en de vereniging („Eigen Huis” hebben tot het maken van de lijst besloten omdat de Nederlandse Bond van Makelaars (NBM) het tegelij kertijd optreden voor koper en verkoper nog steeds niet heeft afgeschaft. Op de lijst komen geen namen voor van makelaars uit Amsterdam, Amstelveen en Zaanstad, omdat zij al eenzijdig werken. Zij zijn lid van de Makelaarsvereniging Amsterdam. De beide organisaties heb ben samen met Konsumenten Kontakt 1 voorts een telegram gestuurd naar de mi- t nister van Economische Zaken, waarin zij hem vragen geen prijsverhoging voor ma- kelaars toe te staan. Het steunprogramma dat president Carter op 1 november bekendmaakte, voorziet onder meer in de plaatsing van waardepapier tot een bedrag van tien miljard dollar op de kapitaalmarkten van West-Duitsland, Zwitserland en Japan. Dit betekent een verlaten van de weg die voorheen werd bewandeld, namelijk het uitsluitend lenen van centrale banken van andere landen. Voor het eerst werd nu ook een beroep gedaan op de particuliere geldverschaffer. (Van onze redactie economie) PARIJS. De Franse minister Landbouw, Méhaignérie, is bereid stijging van ongeveer twee procent de prijzen van landbouwprodukten in de Europese Gemeenschap te aanvaarden als dat ertoe zou kunnen bijdragen dat overeenstemming wordt bereikt over de geleidelijke afschaffing van positieve Monetaire Compenserende Bedragen (MCB’s). Hij zei dat op een persconferen tie in Parijs. lieke hogeschool Tilburg (IVA). De toegang tot veel banen waarin erva- 1 ring kan worden opgedaan en die de mo- j gelijkheid tot opklimmen bieden, is voor een aantal groepen echter afgesloten. De vrouwen vormen zo’n groep. De meeste vrouwen blijven slechts kort op de ar beidsmarkt, na hun huwelijk of nadat zij kinderen hebben gekregen verdwijnen zij van die markt. Ze nemen snel genoegen Singer naaimachine type 377 ter waarde van f 499,- Stabieie portable zig-zag naaimachine Semi lichtgewicht met handgreep Tal van interessante extra’s, zoals een liggend spoel- klosje voor de naald en exclusieve naaldhouder Als u niet wint is er al een automatische Singer zig zag voor f 349,- (Evt prijswijzigingen voorbehouden Fen handeismerk'van The Singe' Company TILBURG (ANP). De melkventers in dienst van het Zuidnederlandse Coöperatieve Zuivelconcern Campina hebben gistermorgen tijdens een protest- vergadering in Tilburg besloten, actie te gaan voeren tegen het voornemen van de directie hen de komende twee jaar te ont slaan. Het gaat om 440 venters, die in Brabant, Limburg en een gedeelte van Zeeland de produkten van het bedrijf aan huis afle veren. Er zijn 200.000 folders gedrukt, die de bezorgers de komende dagen aan hun klanten uitdelen. Zij verzoeken hen daar in adhesieverklaringen in te vullen, het hoofdkantoor van Campina te bellen, zo dat het telefoonverkeer naar het bedrijf gestoord wordt en de plaatselijke politie ke partijen te benaderen met het oog op het uitoefenen van pressie. De wagens van de bezorgers zullen uitrijden, behangen met affiches gericht tegen het directiebe leid. Volgens Wil Winter van de Voedings bonden FNV streeft de directie ernaar de melkbezorgers na een overgangsregeling zelfstandig te laten worden met behoud van voordelige inkoopvoorwaarden bij Campina. „Wij zijn tegen de verzelfstandi ging omdat die het overhevelen van de normale bedrijfsrisico’s naar de melkven ter en zijn gezin betekent. Campina ver plicht de venter de produkten van haar af te nemen en stelt daarmee haar omzet en winstmarge veilig”, aldus de vakbonds bestuurder. officiële overleg ingegaan kan worden op de vraag wel-niet automatisering. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, heeft voorgesteld de prijzen van landbouwprodukten voor de twaalf maanden na 1 april te „bevriezen”. De president van de Westduitse boeren bond, Von Heeremann, heeft meegedeeld dat zijn organisatie daarmee niet kan in stemmen. Hij zei dat het gemiddelde inko men van boeren in de Euromarkt verle den jaar vijftig procent lager heeft gele gen dan het inkomen van werknemers elders in het bedrijfsleven. Handhaving van de landbouwprijzen verlaagt de in komsten van de boeren verder en bevor dert de produktie van landbouwover schotten, aldus Von Heeremann. u- I De bewindsman zei te hopen dat er overeenstemming zal worden bereikt over een drastische vermindering van de prijs verschillen tussen de afzonderlijke landen en over een wijziging van de methode waarmee de MCB’s worden berekend. De Franse prijzen van landbouwprodukten moeten naar zijn mening omhoog. WASHINGTON-Bonn (ANP). Het Amerikaanse ministerie van Financiën doet opnieuw een beroep op de Westduit se kapitaalmarkt om aan fondsen te ko men voor het steunprogramma voor de dollar. Deze gestroomlijn de trein heet de Transrapid-054. Hij is de grootste in zijn soort, dat wil zeggen de grootste trein die niet op wielen rijdt maar gedragen wordt op een magnetisch veld. Het voertuig is 26 meter lang en weegt 36 ton. Wanneer hij gebruikt gaat worden is nog niet bekend, maar eenmaal op de baan wordt hij ver wacht snelheden te halen tot 400 kilome ter per uur. Gisteren was dit moderne voertuig voor het eerst te zien in de montagehal in het Westduitse München. V

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19