Peter Post: Hans Vultink vijfde geplaatst voor WK-bandstoten Cricketteam sportpuntiq Engeland oppermachtig Hoppenbrouwer mogelijk nieuwe voorzitter FC den Haag Gerd Müller wil nu weg EBBC eerste i Thijssen tekent |1 „Hij moet wat meer zelfvertrouwen krijgen” h prof-wielerseizoen van start 1 IN I ij ml El DONDERDAG 23 SPORT 1 5 FEBRUARI 19 7 9 2 kdoor PETER HEERKENS jidsapp, lenten OPEL I 1 ra O W •h GERD MÜLLER: ruzie Jan Raas tijdens huldiging in Perpignan. vlak na een trip naar de Nederlandse Antillen en vóór een toernee door Australië. F T dKK s DEN BOSCH. EBBC heeft gister avond in Den Bosch een wedstrijd voor de kwartfinales van het basketbaltoer- nooi om de Europese beker voor beker winnaars tegen Slask Wroclaw met 111- 87 gewonnen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Ben Hoppenbrouwer, ex-scheidsrechter betaald voetbal en mo menteel praeses van de BSBB, is de be langrijkste kandidaat om Pirn Arons op te volgen als voorzitter van FC Den Haag. Arons bekleedt die positie sinds hij twee jaar geleden Herman Choufoer opvolgde. Arons heeft vorig jaar al aangekondigd zich niet meer herkiesbaar te stellen. Sindsdien werd de „commissie-Uithof” geïnstalleerd, waarin Herman Choufoer zitting heeft. Deze commissie dient vóór 1 maart een nieuw bestuur voor FC Den Haag te formeren. Ben Hoppenbrouwer, momenteel op vakantie, heeft zich positief uitgelaten toen de commissie-Uithof hem verzocht het voorzitterschap van de FC Den Haag op zich te nemen. Alvorens zich definitief te binden wil Hoppenbrouwer echer wel weten hoe de commissie zich de verdere samenstelling van het nieuwe be stuur voorstelt. hij in Mollerusa tot de outsiders behoort: „Ceulemans, Connesson, Dielis en Kobay ashi, stuk voor stuk zijn het spelers, tegen wie ik normaal gesproken geen schijn van kans heb. Dat wijzen hun gemiddelden trouwens wel uit. Het feit bovendien, dat zij met de grotere stoten beter uit de voeten kunnen, valt niet weg te cijferen. Mijn driebandenspel is relatief nu een maal niet al te best. En dat is bij het bandstoten nogal eens funest”. Waarmee Hans Vultink nog eens bena drukt dat zijn eigen trainingsarbeid al jaren op een laag pitje staat sinds hij heeft besloten zijn zakelijke bezigheden te laten prevaleren. Hetgeen, in tegenstelling tot vele de laatste jaren verschenen krantebe- richten, niet wil' zeggen dat de Grollenaar zijn carrière aan het afbouwen is. Welis waar stootte Vultink het libre en het 47-2 definitief af, maar hij zal zich ook de komende jaren met de andere spelsoor- ten, behalve driebanden en kunststoten, bezig blijven houden. „Waarom zou ik me volledig uit de wed strijdsport moeten terugtrekken”, gaat Vultink in de aanval. „Een toernooi, natio naal en internationaal, is voor mij allang geen prestigekwestie meer. Al doe ik na tuurlijk iedere keer weer mijn uiterste Vultink is en blijft een meester in het verzinnen van understatements. Daarbij voorbijgaande aan het verloop van het recente Europees kampioenschap band stoten in Emmeloord. Na een opmerkelij ke zegereeks, bleek in de eindstrijd slechts het Mechelense fenomeen Ray mond Ceulemans in staat de Achterhoe- ker van de hoogste eer af te houden. „Puur geluk”, relativeert Vultink nu die onverwacht hoge klassering op de EK. „Normaal gesproken zijn Connesson en Scherz in die spelsoort veel te sterk voor me. Het zijn knapen, die de hele dag achter de tafel staan”. Vreemd genoeg plukt Vultink in dat opzicht nu, op 41-jarige leeftijd, pas de vruchten, verbonden aan zijn faam als biljarter. Nooit eerder werd hij geïnvi teerd om in andere werelddelen zijn kun sten op het groene laken te vertonen, nu ineens bereiken hem de uitnodigingen met meerdere tegelijk. En Vultink is rea- Op Jan Raas en Gerrie Knetemann rust dit seizoen de loodzware taak om een vorig jaar opgebouwde reputatie overeind te houden. Hoewel Peter Post ik bij tegenslag niet nerveus word. Post heeft overigens zeker geen ongelijk met zijn kritiek op mijn zelfvertrouwen, maar dat heeft niets met zenuwachtig gedoe van mij te maken. Ik geloof juist dat je nerveus moet zijn om tot toppres taties te kunnen komen. Alleen laat de een het wat meer merken dan de ander. Knetemann bijvoorbeeld maakt altijd een laconieke indruk, maar ik weet ze ker dat hij zich van binnen net zó ner veus voelt, wanneer het eens tegenzit. Dan vreet hij zich evenveel op als ik”. Branco Oblak, de Joegoslavische mid denvelder van Bayern München, heeft aangekondigd dat hij zijn carrière als beroepsvoetballer aan het eind van het seizoen zal beëindigen. De 31-jarige Joe goslaaf, die 48 maal uitkwam voor het nationale team, vindt zijn vrouw en kinde ren belangrijker dan een nieuw lucratief contract. De Oostduitse Kristine Nitzsche heeft gisteravond tijdens internationale indoor- atletiekwedstrijden in Praag het hoog springen gewonnen met 1.92 meter. Bij de heren won de Oostduitser Gerd Wessig met 2.19 meter. De schaats-marathonwedstrijden, die vandaag in Amsterdam zouden worden gehouden, zijn uitgesteld tot donderdag 1 maart. Kenny Roberts, de Grand Prix wereld kampioen motorracen, is ernstig gewond geraakt bij het uittesten van een nieuwe motorfiets in Japan, zo is gisteren in San, Francisco meegedeeld. Roberts verblijft in de intensive-care-afdeling van een zie kenhuis in de nabijheid van het circuit te Iwata, zo heeft het dagblad „The San Francisco Chronicle” meegedeeld. meer troeven achter de hand heeft (Wel lens, Lubberding, Van de Velde) concen treert de aanval op overwinningen zich in eerste instantie op het vedettenduo dat in 1978 zo opviel. Jan Raas: „Wat dat betekent hebben we in de trainingskoer- sen hier al goed kunnen merken. Zowel in de Grote Prijs van Saint Raphael als van Aix, reden ze fanatiek op ons wiel. Tsja, dat is het logische gevolg van wat er vorig jaar met ons gebeurde. Peter Post heeft in zijn draaiboek de belangrijkste rol van de voorjaarswed- strijden toebedeeld aan Jan Raas. „De klassiekers”, aldus Post, liggen hem nu eenmaal beter. Dat Knetemann dit jaar als wereldkampioen rijdt, maakt voor IPSWICH. Frans Thijssen heeft gisteren nog net op tijd zijn contract kunnen tekenen bij Ipswich Town. De Nederlander kon in eerste instan tie niet naar Engeland afreizen, om dat de weersomstandigheden het vertrek van het vliegtuig, waarmee de voetballer zou reizen, onmogelijk maakten. Het enige, en toch niet weg te cijferen, lichtpunt voor de Australiërs is, dat zij een 2-1 overwinning behaalden in de serie van drie eendaagse testmatches. Dat zijn wed strijden waarin de innings van de batten de partij beperkt is tot 60 overs. Het wereldkampioenschap, dat in mei en juni in Engeland wordt gehouden, wordt ook volgens dat systeem verspeeld en Austra lië behoeft dus niet alle hoop op te geven. In Nieuw-Zeeland won Pakistan de eer ste van drie testmatches. Pakistan scoor de 273, (Miandad 81), en 323 voor 6 (Mian- dad 160 not out). Nieuw-Zeeland kwam door Edgar (129) in de eerste innings tot 290, maar werd de tweede keer door de spinners Mushtaq (5 v. 59) en Talat Ali <4 v. 68) voor 176 uitgegooid. De Australische captain Yallop kan minstens één ding erg goed en dat is tossen. In tien meerdaagse en eendaagse testmatches won hij in de afgelopen drie maanden acht keer de toss. Maar in Syd ney ging het mis en moest Australië eerst batten. Yallop revancheerde zich welis waar met een schitterende innings van 121 runs, hetgeen hem aan het eind van de wedstrijd de „Man of the Match”-prijs opleverde, maar Australië was voor 198 all out. Engeland antwoordde met 308, voornamelijk door Brearly (46), Gooch (74) en Gower (65). Taylor bleef met 36 not out. Op de veel te zwaar bespeelde pitch waren de Engelse spinbowlers in de twee de Australische innings oppermachtig. Emburey met 4 voor 52 en vooral Miller met 5 voor 44 in 27 overs, waren onbe speelbaar. Alleen batsman Yardley (61 not out) had voldoende uithoudingsver mogen om uren lang het bat recht te houden en te voorkomen dat hij, zoals vijf medespelers, werd gevangen door een van de Engelse fielders, die in een kringetje om de batsman gehurkt zaten. Nog voor de lunch op de vierde van de zes speelda gen was Australië voor 143 all out. De Engelse aanvoerder Mike Brearly smaak te het grote genoegen om voorlopig af scheid te nemen van de Australische vel den met het slaan van de winnende vier. Hij bleef met 20 not out en verloor nog vlak voor het einde, op 31, zijn partner Geoff Boycot, die het ongeluk had om op 13 een vangkans weg te geven. Het Engelse bowlen en fielden in de eerste plaats en het batten in de tweede plaats, hebben gezorgd voor een histori sche tour. De Engelse bowlers deelden de wickets tijdens de serie broederlijk: Em burey 16, Hendrick 18, Willis 20, Botham en Miller ieder 22. Speciaal n tv. D di traat 9, Ij 244. Ooi ook 10849 Hercules- k verkoop raten Jit groot 650.- 8.00 uu MÜNCHEN. Gerd Müller heeft het bestuur van Bayern München schriftelijk verzocht hem met onmiddellijke ingang van zijn contractuele verplichtingen te ontheffen. De spits staat nog tot aan het einde van dit seizoen op de loonlijst van de Beierse vereniging. De reden voor dit onverwachte verzoek ligt in de slechte verhouding tussen Müller en de nieuwe trainer van Bayern, de Hon gaar Csernai. De ruzie escaleerde veertien dagen geleden in Frankfurt, toen Csernai in de wedstrijd tegen Eintracht Müller voor de eerste keer in zijn vijftienjarige carrière uit het veld haalde wegens te matig presteren. Een andere drijfveer voor de ontbin ding van het contract ligt in de lucratieve aanbieding van een Amerikaanse club, die er 400.000 dollar per jaar voor over heeft om Müller een of meer seizoenen aan zich te verplichten. GROENLO. Hans Vultink en de underdog-positie. Ze zijn de laatste jaren vrijwel onafscheidelijk. Vóór een belangrijk internationaal titelgevecht wil de Achterhoeker doorgaans niets weten van een favorietenrol. Vultink bij de kanshebbers, hoe komen ze erbij. En dan komen zijn moeilijk te ontzenuwen argumenten. Zijn leeftijd, zijn lage trainingsfrequentie, zijn zakelijke beslommeringen en zijn tegenstanders, die toch ook wel van wanten weten. Kijk maar naar de moyennes achter hun naam. Ook nu, enkele dagen voor het wereldkampioenschap bandstoten in Mollerusa, weerlegt Vultink resoluut elk aanwezig grijntje optimisme. En vooral deze keer, ben je gauw geneigd hem daarin gelijk te geven. Het toernooi in het Spaanse plaatsje immers is voor de Grollenaar als het ware een tussenstation. Een prestatieve test, Het was de laatste wedstrijd van EBBC in de kwartfinalegroep, waarna het als eerste is geëindigd, omdat concurrent Ga- betti Cantu in Lyon een grote nederlaag leed tegen Asvel Villeurbanne. De Fran sen zegevierden met 116-89. mijn plan niks uit; er komen nog genoeg koersen, waarin Kneet zich kan bewij zen. Bovendien moet hij niet meteen te zwaar worden belast, want hij werkte na het wereldkampioenschap een stevig programma af, met onder andere vijf Zesdaagsen. Dat vraagt aanpassing van het wedstrijdprogramma. Na Milaan- San Remo gaan we samen de balans opmaken om te zien welk schema we zullen aanhouden. In principe rijdt Kne temann alle klassiekers, maar het is goed mogelijk dat ik hem er van een paar thuishoud, als zijn conditie even een terugslag vertoont. Ik wil ervoor waken dat hij straks als een uitgebluste coureur aan het zomerprogramma moet beginnen. Daar hebben we geen van list genoeg om daar gretig op in te gaan. „Natuurlijk”, vertelt de Grollenaar en thousiast, „ik zou toch gek zijn als ik die buitenkansjes zou laten schieten. Zo zie je nog eens wat van de wereld. De mensen op Aruba en Curasao waren erg enthousi ast. Natuurlijk staat de biljartsport daar nog op een laag peil en is in feite erg onderontwikkeld. Toch ging de kampioen van Curasao in een libre-partij - kader - spelen kennen ze daar niet - tegen mij van acquit met een serie van 191. En naar omstandigheden is dat natuurlijk niet eens slecht. Als je nagaat dat ze daar tijdens een partij de ramen rustig open houden zodat de ballen zowat van de tafels afwaaien”. „Ik heb me daar niet alleen aan die voor mij vreemde gewoonten aangepast, maar de mensen daar bovendien een aantal adviezen gegeven. Dat de Cura<?aose bil jartbond dat op prijs heeft gesteld blijkt uit het feit dat men mij heeft uitgenodigd om daar ook volgend jaar een aantal Door middel van vijf demonstratiewed- strijden en een aantal trainingspartijen heeft Vultink zich de afgelopen weken op Aruba en Curacao met zijn sport bezigge houden. Op slecht geprepareerde tafels, overspannen door goedkope, dikke la kens, zoals die hier nog slechts op de voordelige tafelbiljarts zijn aan te treffen, trachtte de Nederlandse kampioen zich in vorm te stoten. Overbodig welhaast om te concluderen dat die veertiendaagse reis naar de overzeese rijksdelen weinig met een optimale voorbereiding te maken heeft gehad. Vultink zelf echter, wil van een dergelij ke kritiek niets weten en sleept andere argumenten aan om uit te leggen waarom (Van onze cricketmedewerker) SYDNEY. Het Engelse ericketelftal heeft zijn zegetocht van drie maanden over het Australische continent afgeslo ten met een grote overwinning van negen wickets in de zesde testmatch. Daarmee behaalden de Engelsen de grootste overwinning, die zij in honderd jaar test- cricket tegen Australië, ooit bevochten: 5-1. In het seizoen 1920-'21 won Australië met 5-0. Pas sinds enkele jaren worden soms series van zes wedstrijden gespeeld, zoals dit winterseizoen het geval was. Het is duidelijk dat Hans Vultink zich niet zo nodig meer hoeft te manifesteren. Moet hij een keuze maken uit een snoep reisje of een gedegen voorbereiding op een internationaal titelgevecht, dan is hij geneigd voor het eerste te kiezen. Enigs zins begrijpelijk is dat wel, gezien de achtergrond van vroegere internationale successen. Besluit Vultink om het EK- pentathlon te laten schieten, dan zal Jos Bongers nationaal kampioen Christ van der Smissen naar de Belgische plaats mogen vergezellen. Gezien het talent van de jonge Nijmegenaar zou diens uitzen ding op de langere duur van veel waarde kunnen zijn. Perspectiefrijker wellicht dan de aanwezigheid van Vultink in Leuven. men mij te oud noemt (Van onze sportredactie) Steunend op een reusachtige routine en een nog vrijwel onovertroffen techniek, zal Vultink zich voorlopig nog wel regel matig op de toernooien blijven manifes teren. Zijn naam zal dus ook in de eerst komende jaren nog wel een begrip blij ven, hetgeen zijn handel in speelautoma ten geen windeieren zal leggen. Die we tenschap is ongetwijfeld een punt van overweging geweest bij Vultinks besluit in de spelsoorten 71-2, 47-1 en bandstoten actief te blijven. „Bovendien”, zo schertst de Gelderse biljarter, „zou ik, wanneer ik gestopt zou zijn, nu niet van alle kanten uitnodigingen hebben ont vangen voor het spelen van demonstra- tiepartijen”. Later kon Thijssen alsnog de oversteek maken en zijn handteke ning zetten. Daardoor werd de ex- speler van FC Twente nog juist speel gerechtigd voor zijn nieuwe club in de finale van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars, indien Ipswich Town (inmiddels doorgedrongen tot de kwartfinales) tenminste zover komt. Er was Ips wich derhalve alles aan gelegen dat Thijssen vóór 15 februari tekende. De Nederlandse meisjes-tennisploeg heeft gisteren in Hamburg, tijdens de eindronde van het toernooi om de offi cieuze wereldtitels voor teams bestaande uit spelers en speelsters tot 21 jaar met 2-1 van Italië gewonnen. De competitie-wedstrijd voor de eerste divisie betaald voetbal tussen FC Den Bosch en FC Vlaardingen, die gister avond in Den Bosch zou worden gespeeld, is in verband met de slechte gesteldheid van het terrein, in het stadion De Vliert afgelast. Joop van Daele, die heeft aangekon digd geen nieuw contract te tekenen bij de eerste divisieclub Fortuna SC, zal terug keren naar Feyenoord. Van Daele wordt met ingang van het nieuwe seizoen derde trainer bij Feyenoord. Hij zal de amateurs op „Varkenoord” onder zijn hoede nemen en zal het duo JezekWesterhof assisteren in de betaalde sector. De Belgische titelhouder Raymond Ceule mans is met een algemeen gemiddelde van 15.05 als eerste geplaatst op de deelnemerslijst van het biljarttoernooi om het wereldkampioen schap bandstoten in het Spaanse Mollerusa. Aan de titelstrijd, die van 15 tot en met 18 februari wordt gehouden, nemen verder, in volgorde van plaatsing, deel: Connesson (Frankrijk, 12.42), Dielis (België, 12.03), Kobayas hi (Japan, 9.78), Vultink (Nederland, 7.86), Be rardi (Argentinië, 6.61), Arenaza (Spanje, 6.45), Brufau (Spanje, 6.04). oden: VI i Mei in Bloem- lm. Tel. allen wat aan. Als wereldkampioen dient Knetemann in de Tour de France meer te laten zien dan zonder die trui, dat is duidelijk”. Waar met belangstelling uitgekeken kan worden naar bewijzen, waarop de Raleigh-rijders zich dit seizoen handha ven aan de top, die ze zo spectaculair bereikten, geldt dat zeker ook voor Pe ter Posts werk. Als de man achter het succes, kreeg hij in vakkringen grote waardering, die zich heeft vastgezet met een intussen gevleugeld begrip: „Het systeem Post”. Verschillende ploegleiders hebben in de aanloop naar dit seizoen verkondigd dat ze zullen gaan proberen om het recept van Post na te maken. De Belgische sponsor „IJs- boerke” pakte het nog het handigst aan: men nodigde Peter Post uit voor een gesprek om toelichting te krijgen op zijn visie van modern werk in de wieler sport. best om de jongeren achter me te houden. Met mijn routine lukt dat tot nu toe vrij aardig. Ik besef heus wel dat er een tijd komt waarin ik genoegen moet nemen met een vierde of vijfde positie. Maar zover is het voorlopig nog niet. Wanneer gesteld wordt, dat ik zo langzamerhand eens plaats moet maken voor de jongeren, dan raak ik daardoor getergd. Zolang een vrijwel ongetrainde Vultink nog in staat is een Nederlands kampioenschap te win nen, is de jongere garde doodgewoon nog niet goed genoeg voor een plaats in een internationaal deelnemersveld. Zo zie ik het, te meer omdat een Europees- of we reldkampioenschap nog aanzienlijk meer van je vergt dan een nationale titelstrijd”. De uitslag van de proloog, een tijdrit over 2,8 kilometer in Perpignan, is: 1. Raas (Ned) 3.26,6 (gemiddelde snelheid 48,932 km/uur) 2. Knetemann (Ned) 3.30,9 3. Lubberding (Ned) 3.31,6 4. Van den Broucke (Bel) 3.32,6 5. Van den Hoek (Ned) 3.33,3 6. Van Vliet (Ned) 3.33,8 7. Bossis (Fra) 3.34,7 8. Wesemael (Bel) 3.36,2. Post: „Ik ben er met plezier heenge gaan, want op deze manier met je vak bezig zijn vind ik geweldig. En ach: er is daarbij geen sprake van geheimen prijs geven. Mijn formule heeft wel bepaalde karakteristieke uitgangspunten, maar ze kunnen alleen met een persoonlijke aan pak worden uitgevoerd. Bovendien: als ze me op de man af vragen „Wat is jouw systeem precies”, dan zou ik het niet een, twee, drie kunnen vertellen. In het kort komt het neer op altijd met de renners bezig zijn; jongeren opleiden; een koers- plan maken in de breedte en niet zoals de meesten dat doen met een top. En: vooral improviseren. Zoals de wedstrijd loopt, ga ik goochelen met de mogelijk heden. Daar heb ik feeling voor. Toen ik zelf reed, vond ik dat een van de belang rijkste zaken. Misschien zou je dat „het systeem” kunnen noemen: improvi satie”. De uitslag Hoe de zaken er voor staan, showde Jan Raas in de proloog van de Ronde van de Middellandse Zee welke start bestond uit een tijdrit van 2800 meter. Op het parcours dat uiterst lastig was door een keten van venijnige bochten, een korte klim en veel losse steenslag, kwam Jan Raas tot een gemiddelde waarmee hij bij deelnemers en officials groot respect afdwong: bijna 49 km per uur. „Jan Raas”, zei Peter Post op een toonhoogte, die hij altijd gebruikt voor wat op hem indruk maakte, „is zo ver schrikkelijk sterk dat ik ervan overtuigd ben dat de wielersport nog lang en veel van hem zal horen. Hij kan een type Rik van Looy worden. Een kwestie van ont wikkeling. Misschien dat Van Looy iets meer vechter was; in dat opzicht moet Jan Raas nog groeien. Hij heeft trou wens meer te leren, want het is beslist niet zo dat alle successen die hij behaal de, betekenen dat hij op zijn maximum zit. Ik ben ervan overtuigd dat Jan Raas in belangrijke mate kan verbeteren wan neer hij wat meer zelfvertrouwen heeft. Hij mist dat en daardoor komt hij wel eens in onnodige moeilijkheden die zijn prestaties drukken. Hij rijdt vaak bene den zijn stand doordat hij wat uit zijn doen raakt als het eens niet loopt zoals hij dat verwacht. Dan wordt hij nerveus en dat is fout. We zullen er ons dit seizoen eens goed mee bezig houden. Jan Raas over die visie van zijn ploeg leider: „Ik ken mezelf goed genoeg om te weten dat het slécht met me gaat als Hans Vultink: „Voorlopig hoef ik niet met een ondergeschikte rol genoegen te nemen demonstratiepartijen te spelen. Allereerst komt Australië nu aan de beurt. Pas na die reis neem ik een beslissing over mijn deelneming aan het Europees kampioen schap pentathlon in Leuven, begin mei”. Raas kan nog veel beter PERPIGNAN. In een tweesterren hotel op een sfeervol pleintje in zonne badend Perpignan heeft Jan Raas zijn eerste overwinningsbloemen van het nieuwe seizoen in een vaas gezet. Na een verblijf aan de Franse zuidkust van ruim twee weken stelde hij tevreden vast, dat de conditie er is maar dat wat in het vak „de grote macht” heet, nog ontbreekt. Daarover niet getreurd, „want vorig jaar rond deze tijd had ik ’m wel en toen ging mijn vorm eind maart, april wat omlaag. Ik heb het liever zoals het nu is”. ,,Ik raak getergd als

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23