OOK NOORD-HOLLAND HEVIG GETROFFEN K DEN UYL: UITSTEL IN STRIJD MET TOEZEGGINGEN en dan dit nog 4 n Konsumenten Kontakt over EG-propaganda: Adviesaanvrage ziekenhuisvijfje gehandhaafd Ve do; Fr; Kr 0 An Stedum Eui Premières Strenger Twee kampen 1 ra DONDERDAG 1 5 FEBRUARI 19 7 9 2 DO opnieuw c L, aZT BINNEN- EN BUITENLAND 27 jaar zonder rijbewijs Ziekteverzuim toegenomen Instituut bezet Hulp voor Portugal Smith blijft voorlopig Op de vlucht LO getei: daat, de st; Britt; c rd Burgemeester getuigt (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Verlaten au to’s, ingesneeuwde huizen, vol strekt onvindbare wegen, stroom storingen, draadbreuken en ge sloten bedrijven, fabrieken en scholen. Dat is ongeveer het beeld dat ons land en met name de drie noordelijke provincies en Noord - Holland opleveren toen de winter gisteren opnieuw striemend toesloeg Libanon-informatie Vijf miljoen schade Soldaten onder lawine E sc sa es Winterweer treft vooral Noorden e Sneeuwruimers in Alkmaar op de rotonde van de weg Haarlem Verlaten perrons van het Amsterdamse Centraal Station. het weer WEERRAPPORTEN -8 3 Abortusontwerp weer vertraagd Ld (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het abortuswetsont werp van het kabinet is opnieuw een week vertraagd. Premier Van Agt heeft de Tweede Kamer gisteren laten weten dat de problemen rond de afhandeling van abortus zo groot zijn dat het kabinet er vrijdag een voltallige vergadering aan moet wijden. De indiening zal daarom niet eerder dan in de loop van volgende week kunnen plaatsvinden. Het PvdA-kamerlid Dolman had dinsdag hierover vragen gesteld, na dat Van Agt vrijdag liet weten, geluk kig te zijn met de invoering van een verplichte eigen bijdrage van vijf gul den per dag voor ziekenfondspatiën ten. Al eerder had staatssecretaris Veder-Smit (Volksgezondheid) ver klaard de betaling van de eigen bij drage te willen beperken tot maxi maal 16 dagen. 7 8 n -21 n 5 12 10 5 4 0 0 0 13 3 2 04 Oppositieleider Den Uyl heeft fel gerea geerd op het hernieuwde uitstel van het abortuswetsontwerp, dat volgens het re geerakkoord vóór 1 januari ingediend had moeten zijn. Den Uyl noemde het gisteren een „ergerlijk gesol met een belangrijke zaak”. Hij verklaarde dat Van Agt on langs ten onrechte de verzekering heeft gegeven dat het kabinet de problemen rond abortus had opgelost. Het kabinet is er gisteravond en -nacht niet in geslaagd een oplossing te vinden voor de problemen die zijn gerezen rond de vaststelling van de definitieve tekst van het wetsontwerp. In het kabinet zouden zich daarbij twee kampen aftekenen: enerzijds minister De Ruiter, gesteund door de WD-bewindslieden en enkele CDA’ers, die vasthouden aan het oor spronkelijke wetsontwerp, en anderzijds Den Uyl gaat vandaag aan de Kamer voorstellen om Van Agt ter verantwoor ding te roepen over het uitstel. Den Uyl noemt het in strijd met de gedane toezeg gingen dat het kabinet de indiening van het abortusvoorstel opnieuw vertraagt, zonder de Kamer uitleg te geven waar het conflict om draait. Zijn verzoek zal echter door een meerderheid van CDA en WD hoogst waarschijnlijk worden verworpen. De ministers De Ruiter en Ginjaar ge ven er de voorkeur aan een en ander tegelijk met het wetsontwerp te publice ren, terwijl een deel van het CDA deze kwestie pas later wil regelen en dan te vens van de gelegenheid gebruik wil ma ken om strengere eisen te stellen aan het toelaten van abortusklinieken. De CDA- ministers zouden bang zijn dat door het publiceren van de uitvoeringsbepalingen blijkt, dat abortus in de praktijk vrijwel geheel vrijgelaten wordt. Hierdoor zou de steun van de rechtervleugel van het CDA voor het wetsontwerp in gevaar komen, waardoor het wetsontwerp vrijwel zeker niet meer op een meerderheid in de Ka mer kan rekenen. Bij een controle van autopapieren heeft de politie van Vriezenveen een 58-jarige inwoner van die gemeente ontdekt die al 27 jaar zonder rijbewijs had gereden. Hij kreeg een proces-verbaal en de opdracht om alsnog een rijbewijs te halen. Het ziekteverzuim onder de Nederlan ders is in het vierde kwartaal van 1978 gestegen, vergeleken bij dezelfde periode in 1977. Bij de mannen bedroeg het per centage in 1978 10,1 procent tegen 9,6 in het jaar daarvoor. Bij de vrouwen steeg het percentage van 12,2 naar 12,4. Dit blijkt uit berekeningen door het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Neder lands Instituut voor Praeventieve Genees kunde TNO gisteren meegedeeld door het ministerie van Economische Zaken. Ongeveer veertig studenten aan de nieu we lerarenopleiding d’Witte Leli in Am sterdam hebben gisteravond omstreeks zes uur hun instituut bezet. De bezettings- actie is een protest tegen de door minister Pais van Onderwijs en Wetenschappen aangekondigde maatregelen voor de nieu we lerarenopleidingen. Het Nederlandse Rode Kruis zal 5.000 van de 10.000 wollen dekens leveren die het Portugese Rode Kruis nodig heeft voor zijn hulpverlening aan slachtoffers van de ergste watersnood die Portugal deze eeuw heeft getroffen. Vele dorpen zijn geheel geïsoleerd, de huizen van onge veer 50.000 mensen zijn als gevolg van twee weken lange regens vernield of ern stig beschadigd. De Rhodesische premier Ian Smith heeft gisteren in het Huis van Afgevaar digden gezegd zich pas uit de politiek te zullen terugtrekken, wanneer Rhodesië erkend wordt en de sancties van Engeland en de Verenigde Staten zijn opgeheven. Recente verklaringen van Engeland en Amerika wijzen er echter op dat van er kenning van de nieuwe regering van Smith geen sprake is en dat men evenmin van plan is de sancties na de verkiezingen van 20 april op te heffen. firma in graafmachines, Van Kuiken Bra bant B.V. in Heesch, is gisteren een scha de ontstaan van ongeveer vijf miljoen gulden. Een werknemer moest licht ge woond worden overgebracht naar een zie kenhuis in Nijmegen. De brand is vermoe delijk ontstaan tijdens werkzaamheden aan een van de machines. De werkplaats brandde uit, evenals een magazijnruimte en enkele voertuigen. In West-Berlijn blijkt de van spionage verdachte professor Friedrich Tomberg, docent aan de pedagogische hogeschool, naar Oost-Berlijn te zijn gevlucht. De om vang van zijn spionage zou nog niet be kend zijn, maar gezien zijn werk heeft hij vermoedelijk geen toegang gehad tot bij zondere geheimen. i De 4 I de Fr landse - Vak termijr veau” sleutel waterli zullen stakinj - Er 1 voor si - Er 1 - Het WAJ ambas Dubs, door li ging o sen zij schote sneeuw sneeuw sneeuw driftsneeuw sneeuw sneeuw geh. bew. sneeuw sneeuw sneeuw sneeuwbui onbew. h. bew. sneeuw geh. bew. zw. bew. regen zw. bew. onbew. zw. bew. sneeuw sneeuw regenbui geh. bew. sneeuw geh. bew zw. bew. zw. bew. h. bew. h. bew. regen onbew zw. bew. regen geh. bew. onbew. regen zw. bew. zw. bew. mist onbew. geh. bew. mist zw. bew. 13 11 0 5 9 18 18 11 15 2 -6 3 19 0 0.2 3 4 0 0 0.1 2 0 4 13 18 0 1 0 12 6 0 0 o 0.6 2 6 02 02 2 8 Volg van B ge Du voerd het k kwam Dubs i dat gi ontvo; politie -5 -o 7 20 13 -2 -2 -2 -4 0 -8 -5 -6 -8 -S 12 4 lij c LUX nig ka Europ ropees PAF de Fr. is gist Spaan zeven moed stijger den v gevon 8 13 15 -14 3 11 19 15 23 Het geteke gering bond - Bei flatie, wel bil - Elk vakboi sche v -31 -2 -0 7 2 -5 4 11 11 -0 5 -20 -5 8 8 -23 1 -0 10 9 16 Burgemeester Polak zal op 7 maart voor het ambtenarengerecht in de hoofdstad getuigen in de schorsingszaak van de twee Amsterdamse chinezenexperts R. Water loo en A. Damsteegt. De burgemeester heeft hiertoe het verzoek gekregen van de voorzitter van her gerecht. Damsteegt en Waterloo vechten voor het gerecht de schorsing aan, die hun bijna twee jaar geleden werd opgelegd. Zij werden ver dacht van corruptie, maar een gerechte lijk vooronderzoek tegen hen werd ge staakt. Luxen gemaa De sen n gebeu ghaan dat di ontvoi (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De adviesaanvrage bij de Ziekenfondsraad, inzake de invoering van een eigen bijdrage voor ziekenhuispatiënten, zal niet worden ingetrokken. Dit heeft minis ter-president Van Agt de Tweede Ka mer gisteren meegedeeld. De premier liet echter wel weten, dat de raad van de regering het verzoek heeft gekre gen ook andere mogelijkheden voor een kostenombuiging in de gezond heidszorg te onderzoeken. De 1 den g boord in zw; Zoals gemeld draait het conflict vooral om de formulering van de memorie van toelichting op het wetsontwerp, alsmede om de uitvoeringsbepalingen. In de toe lichting moet het kabinet met zwaarwe gende argumenten aangeven waarom het de kritiek van de Raad van State naast zich neerlegt, onder meer ten aanzien van de vraag wie uiteindelijk over abortus beslist, de vrouw alleen of de vrouw sa men met de arts. Daarnaast speelt de kwestie van de AMVB’s, algemene maat regelen van bestuur, die bijvoorbeeld be- Talloze evenementen in het hele land werden afgelast Met name in het noor den, maar ook in sommige andere provin cies zullen vandaag geen filmpremières plaatsvinden. De Nederlandse Bioscoop bond heeft in overleg met Van Gend en Loos besloten het vervoer van de nieuwe films, dat doorgaans in de nacht van woensdag op donderdag vanuit Amster dam geschiedt, uit te stellen. Minister Van Aardenne van Economi sche Zaken is voor de tweede keer deze winter akkoord gegaan met een sneeuw en ijzeltoeslag voor een aantal aardolie- produkten van een halve cent per liter. In de provincie Groningen belemmerde het noodweer zelfs reddingsploegen om ingesneeuwde automobilisten te bevrij den. Geschat werd dat gisteravond zo’n honderd automobilisten in de sneeuw vastzaten. Zij moesten in hun wagen overnachten of in de buurt onderdak zoeken. door zogenaamd „lijndansen” van hoog spanningskabels. Op sommige plaatsen komt ook de ver werking van melk in gevaar, niet alleen doordat de koeltankwagens niet meer kunnen rijden maar ook doordat de stroomtoevoer soms is uitgevallen, waar door er niet meer elektrisch gemolken kan worden. Ook in het noorden van West-Duitsland, Frankrijk en België heeft men ernstig te lijden van de plotseling weer invallende winter. In Nice, aan de Rivièra, was het echter lente-achtig weer tijdens de eerste „bataille de fleurs” van het carnaval 1 Weer in binnen- en buitenland Voor het eerst in de geschiedenis moest de luchthaven Schiphol voor alle lucht verkeer worden gesloten. Pas in de mid dag konden weer enkele uitgaande vluch ten doorgaan. Tram, bus en metro zijn op veel plaat sen niet of nauwelijks uit de remise geko men. Ook van de treindiensten op door gaande verbindingen kwam weinig te recht. Op een groot aantal lijnen werd een beperkte en onregelmatige dienst uitge voerd. Ook de posttreinen zijn gisteren niet vertrokken. Volgens NS zullen ze ook vandaag niet voor de middag gaan rijden. Dat houdt in dat zeker vandaag buiten de randstad geen of weinig post wordt bezorgd. Omdat ook op de rangeerterreinen niet kon wor den gewerkt, lag ook de goederendienst plat ono no no ono no no no ono no n nno n nw ono n n nnw windst. nw windst. windst. no n n n nnw windst. nw w ozo nnw windst. -10 n zzo n windst. o windst. w verand. n wnw zo z de overige CDA-ministers, onder aanvoe ring van Andriessen en Gardeniers, die alsnog een verscherping in het wetsont werp willen aanbrengen. Alleen moedige automobilisten waagden zich door de sneeuwstorm zoals hier opae weg door de Beemster, die toen nog „berijdbaar” was. Het algemene informatiecentrum voor het Nederlandse VN-bataljon zal maan dag zijn werkzaamheden beginnen. Het centrum is dagelijks van 09.00 tot 17.00 uur bemand en telefonisch bereikbaar onder 070-722222. Het informatiecentrum is gevestigd in het gebouw van de directie voorlichting van het ministerie van Defen sie. Voor schriftelijke mededelingen is het bureau bereikbaar onder Postbus 50, Den Haag. Iedereen die algemene of persoon lijke informatie wil van of voor militairen van het Nederlandse VN-bataljon in Zuid- I Libanon, kan zich tot het informatiecen trum richten, aldus een woordvoerder van Defensie. Vooruitzichten voor zaterdag, opgesteld door het KNMI: Droog en matige tot strenge vorst. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 2 tot 9; min. temp.: van -7 tot -15 graden; max. temp.: omstreeks -6 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal 80 procent. Bij een brand in een werkplaats van een fl rma in crraafmarhinnc Van Wnib-on Rro Amsterdam De Bilt Deeien Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankiort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Is tan boel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis palen aan welke eisen de klinieken en ziekenhuizen, waar abortus wordt ver richt, moeten voldoen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het Konsumenten Kontakt (KK) heeft grote bezwaren tegen de werkwijze van het Nationaal Comité Recht streekse Verkiezingen Europees Parlement. Volgens de organi satie verschaft het comité geen eerlijke voorlichting, maar be drijft het misleidende en zelfs feitelijk onjuiste propaganda. In een open brief vraagt het KK met klem in de resterende campagne juiste informatie te geven over de positie van de consument in de EG. Aanleiding is de paginagrote advertentie die het comité medio januari in de dagbladen plaatste. Deze advertentie is volgens de organisatie misleidend omdat de indruk wordt gewekt dat de EG vooral goed is voor de consument, terwijl het er meer op lijkt dat voornamelijk de producenten er baat bij hebben. In de gewraakte advertentie staat dat de klant sinds de oprichting van de EG meer keuze heeft in de winkels en dat hij soms minder betaalt Volgens de organisatie zijn dit beweringen die niet door feiten gestaafd worden. Wel heeft de EG tot gevolg gehad dat op producenten van buiten de Europese gemeenschappen extra heffingen werden gelegd. Ter ondersteuning van de landbouw in de EG worden jaarlijks honderden miljoenen guldens aan subsi die op overschotten verstrekt, zo schrijft men. De suggestie dat de EG slechts financieel voordeel voor de klanten in de winkel zou hebben opgeleverd is onjuist Via de belastingen en soms kunstmatig verhoogde voedselprijzen be taalt de consument terdege mee aan het EG-landbouwbeleid. De advertentie stelt dat de EG heeft bevorderd dat men meer en goedkoper kan produceren. Volgens het Konsumenten Kontakt is het daarom des te droeviger dat de consumenten hiervan weinig hebben kunnen profiteren. De markt is voor de fabrikant vergroot door het wegvallen van de landsgrenzen. De mogelijkheid op ongewenste machtsmis bruik van grote ondernemingen is hierdoor gegroeid, zonder dat de EG altijd tijdig en effectief ingrijpt, aldus het KK. De organisatie noemt het volstrekt onjuist dat de klant door de EG beter beschermd zou zijn tegen slechte produkten en handel- spraktijken, schadelijke verpakkingen en gevaarlijke kleurstof fen, zoals de advertentie stelt. Zowel van bescherming tegen slechte produkten als tegen slechte handelspraktijken door de EG is nauwelijks sprake. Als de EG al regelingen uitvaardigt voor produkten, dan betekent dat vaak een verslechtering van de positie van de klant in een of meerdere landen. Een Nederlands voorbeeld is de kwaliteitsvermindering van chocoladeprodukten als gevolg van een EG-maatregel. De consumentenorganisatie wijst op het EG-consumentenpro- gramma dat vijf jaar geleden in Brussel door de raad van ministers is aangenomen. Van de voornemens is volgens Konsu menten Kontakt nog nauwelijks iets terechtgekomen. Friesland raakte in de loop van de dag volkomen geïsoleerd. Alleen sommige treinen reden er nog op halve kracht. De plaatsvervangend commissaris van de koningin, de heer R. Renkema, leidt van uit het provinciehuis in Leeuwarden een soort crisis-centrum. Hij heeft via de ra dio de Friezen opgeroepen thuis te blijven. K. Een groep van ongeveer 30 Oostenrijkse militairen is gisteren bedolven onder een lawine tijdens oefeningen in het gebergte van Wattener Lizum. Twee soldaten kwa- men om het leven, een derde wordt nog teren vermist en is vermoedelijk ook gedood. De overige militairen konden levend on- der de lawine vandaan worden gehaald. Sommigen van hen hebben verwondingen opgelopen. „Voorlichting comité is 25 17 VRIJDAG 16 FEBRUARI Zon- en maanstanden Zon op 07.55 uur, onder 17.55 uur Maan op 22 42 uur, onder 09 34 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 06.18 uur en 18.28 uur Laagwater 02.02 uur en 14.21 uur De moeilijkheden zijn inmiddels zo hoog opgelopen dat de WD-ministers met een beslissing willen wachten tot vrij dag, als vice-premier Wiegel van de Antil len is teruggekeerd. ■fa -! onjuist en misleidend” Duizend militairen, afkomstig uit de le gerplaatsen Assen en Havelte, zijn giste ren begonnen met het sneeuwvrij maken van het totaal geïsoleerde Groningse dorp Stedum. In Veendam is een noodhospitaal ingericht, omdat de ziekenhuizen in de stad Groningen onbereikbaar zijn. De elektriciteitscentrales hadden te kampen met stroomstoringen. Dit gold met name voor het Friese Electriciteitsbe- drijf en de Provinciale Gelderse Electrici- teitsmaatschappij. Er kwamen breuken in de leidingen voor, alsmede kortsluiting ï3’ ES

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2