In Brussel 13 Spaanse kolonel politiemensen doodgeschoten veroordeeld Gereserveerde ontvangst Viscount Indonesisch eiland voor vluchtelingen Treinbotsing Ook Amerika lijdt onder winterweer Nkomo bevestigt neerschieten Komende jaren geen Europees rijbewijs „Concordaat” gisteren officieel getekend Europees parlement boos op Zwitserland Ambassadeur VS doodgeschoten Plan van ASEAN-landen Vermoedelijk 22 doden na vergaan Frans vrachtschip ■MHB Vader Regenwulpen Adama Dikke trui I HH 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 FEBRUARI DONDERDAG 1 5 door Nico Scheepmaker icht atie ade zet 1 ijs ligt >pig imith vaar- ek te desië ïland even, d en n er van nmin ngen dne ugal 5.000 n die heeft >ffers tugal >rpen onge- van f em- ien (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Met een gisteren gesloten raamakkoord tussen de geteisterde Britse regering en de vakbonden, het zogeheten concor daat, hoopt premier Callaghan voor lange tijd een einde te maken aan de stakingen en andere vormen van arbeidsonrust waaronder Groot- Brittannië nu al maanden lijdt. Hl trijfël Akkoord tussen TUC en Britse regering (Van onze redactie buitenland) gemaakt door het wederzijds erkennen (Van onze redactie buitenland) 1 Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, werd de 58-jari- ge Dubs op weg naar de ambassade ont voerd en naar een hotel gebracht. Toen het kort daarna tot een vuurgevecht kwam tussen politie en ontvoerders werd Dubs dodelijk getroffen. Onduidelijk is of dat gebeurde door een kogel van zijn ontvoerders danwel door die van de politie. De Francois Vieljeux was in moeilijkhe den gekomen toen de lading hout aan boord was gaan schuiven nadat het schip in zwaar weer terecht was gekomen. Bij deze politiebonden behoorden twee adjunct-commissarissen en de dochter van een van de twee die ook agente was. Deze agente overigens, beweerde later, dat de man die haar had gearresteerd haar had verkracht. Dit werd echter niet bewezen geacht. Wel kreeg de betrokken functionaris een reprimande omdat hij in zijn proces-verbaal had geknoeid om te voorkomen dat werd ontdekt, dat hij met de vrouw enige tijd in een flat had doorge bracht. De adjunct-commissaris kreeg een ge vangenisstraf van vijf jaar en een hoge boete, zijn dochter drie jaar plus een boe te, vier jaar kreeg zijn collega adjunct. De overige straffen varieerden van vier jaar tot tien maanden gevangenisstraf. LOESAKA. In tegenstelling tot eer dere uitspraken heeft de Rhodesische na tionalistenleider Nkomo gisteren beves tigd, dat zijn guerrilla’s de Viscount die maandag bij Kariba neerstortte, hebben neergeschoten. Het toestel waarin 59 bur gers zaten, werd, aldus Nkomo, neerge haald omdat men dacht dat de opperbe velhebber van de Rhodesisische strijd krachten, luitenant-generaal Walls, zich aan boord bevond. De generaal was echter in Victoria Falls in een ander toestel overgestapt. De oor spronkelijke Viscount haalde vervolgens burgers op in Kariba. Kort na het vertrek werd het toestel neergeschoten met een Sam-7-raket. eeft rige e al Hij icht voor stad twee ater- jster n de It en t de jaar ver- ?hte- ge- mage iberg, :hool, e om- »t be- ifthij >t bij- De voorzitter van de EG-ministerraad, de Franse staatssecretaris van Buiten- I landse Zaken, Bernard Raymond, zei gis teren in het Europese parlement in - Vakbonden en regering zullen op korte termijn trachten een „bevredigend loonni veau” vast te stellen voor arbeiders op sleutelposten, zoals bij de elektriciteits- en waterleidingsbedrijven. De werknemers zullen dan op hun beurt afzien van het stakingswapen. - Er komen nieuwe vakbondsrichtlijnen voor stakingen en posten. Er komt een strengere prijsbeheersing. Het vakverbond TUC zal de aangeslo- van de nationale rijbewijzen. Daarna kan worden begonnen de normen voor het behalen van een rijbewijs onderling aan te passen. In Brussel liet de Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EG, weten dat de financiële steun die de Gemeen schap aan Turkije geeft, aanzienlijk moet worden uitgebreid. Op dit ogenblik kan Turkije beschikken over Europese finan ciële bijstand tot een bedrag van 310 mil joen Europese rekeneenheden (ongeveer 830 miljoen gulden). Maar na 1981 als het huidige financiële protocol afloopt, moet die hulp aanzienlijk stijgen, al zegt de commissie niet met hoeveel. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Koesoemaatmadja, heeft dit gisteren verklaard. Over de uitwerking van het plan wilde de minister besprekin gen voeren met de collega’s van de asso ciatie van de Zuidoost-Aziatische landen (Van onze redacteur in Indonesië Bob Mantiri) (ASEAN), Singapore, Maleisië, de Filip pijnen en Thailand. Een voorwaarde voor de vestiging van zo’n centrum is volgens de Indonesische bewindsman dat alle vluchtelingen wor den geaccepteerd door de westerse landen en dat de ASEAN-landen straks niet opge scheept zitten met wat hij noemt, de rest- problemen. Er is nog niet besloten welk eiland als centrum in aanmerking zal ko men, maar volgens welingelichte kringen in Jakarta zal waarschijnlijk het eiland Bintan in de Rio-Archipel ervoor worden aangewezen. Op dit eiland verblijven op dit moment In verband met de sneeuwval zijn de meeste scholen al zo’n dag of tien dicht. Die verloren dagen moeten tijdens de paas vakantie worden ingehaald. De Ook met Vietnam, dat per slot van reke ning het probleem veroorzaakt, moet om de tafel worden gezeten, maar Koesoe maatmadja ziet dat echter op korte ter mijn niet gebeuren. De bewindsman is van plan om de kwestie aan te kaarten bij de geïndustrialiseerde landen (Amerika, Japan en de West-Europese landen). In het hoofdstuk „Regenwulpen” be schrijft Maarten ’t Hart de dood van de (zijn?) moeder: „Aan het eind van de middag richt ze plotseling haar hoofd even op en twee korte zuchten ontsnappen haar en haar hoofd glijdt opzij en op hetzelfde moment zie ik een vlucht regenwulpen voorbij gaan boven het donkere riet. Regenwul pen zijn zo zeldzaam, zo bijzonder dat ik naar het raam toe wil rennen om ze beter te kunnen zien maar ik doe het niet, ik denk alleen maar: ze is gestorven op het moment dat de regenwulpen óverkwamen en die gedachte troost me, vreemd ge noeg”. Ir. H. W. J. ledema, lid van de Provincia le Staten van Gelderland voor D’66, wil de jongelui op school een dikke trui aan laten trekken, want dan kan (volgens TNO- energie-expert ir. J. Claus) de tempera tuur in de klas met 3 graden omlaag, waardoor de stookkosten met 20 procent zouden dalen. ijkse een ergte kwa- nog lood. 1 on- aald. ngen (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG/BRUSSEL. Er is wei nig kans op dat in de negen landen van de Europese Gemeenschap spoedig een Eu ropees rijbewijs zal worden ingevoerd. WASHINGTON. De Amerikaanse ambassadeur in Afghanistan, Adolph Dubs, is gisteren in de hoofdstad Kaboel door leden van de sji’itische moslembewe- ging ontvoerd en bij een vuurgevecht tus sen zijn ontvoerders en de politie doodge schoten. PARIJS (DPA). Het 16.000 ton meten de Franse vrachtschip Francois Vieljeux is gisteren dertig mijl ten westen van de Spaanse stad Vigo vergaan. Tenminste zeven opvarenden kwamen om, maar ver moed wordt, dat het dodencijfer tot 22 zal stijgen, aangezien 14 vermiste opvaren den vanmorgen nog steeds niet waren gevonden. scholen zijn niet zozeer dicht vanwege onberijdbare wegen, maar omdat scholen niet graag het risico nemen dat de school bus, afschuwelijk geel geverfd met reeksen flikkerlichten van wege de veiligheid, van de weg slipt, met alle risico’s van dien. lieu- Am- ïeks ngs- ster ipen iieu- voor laan- Het 17.00 baar trum ■ectie efen- s het Den soon- iiren iuid- ;cen- van i een Bra- icha- Ijoen t ge- i zie- tnoe- aden laats imte •lan- 1978 iode per- ,6 in teeg Dit raai der- ees- loor »n. 4000 vluchtelingen. Het ligt dichtbij Singa pore en bij Koeala Loempoer (Maleisië) en dat maakt het daarom zowel strategisch als economisch geschikt voor de opvang van vluchtelingen uit Vietnam en onge wenste Indochinese vluchtelingen uit de al overbevolkte vluchtelingenkampen in Maleisië en Thailand. De rechtbank achtte het bewezen, dat de dertien zich hadden schuldig gemaakt aan bendevorming, diefstal en heling. De gang van zaken kwam aan het licht toen werd ontdekt dat een aantal agenten bezig was een winkel te plunderen. Na een paar arrestaties regende het in Elsene spoedig wederzijdse beschuldigingen, die er ten slotte oorzaak van waren, dat dertien poli tiemensen de gevangenis ingingen. Na onderzoek bleek, dat de dertien er een gewoonte van maakten tijdens hun nachtdiensten winkels leeg te roven. De gestolen goederen werden vaak met dienstwagens vervoerd en afgezet bij he lers, die overigens gisteren ook werden veroordeeld. De ASEAN dient een op elkaar afge stemd dan wel gemeenschappelijk beleid aan te nemen om het hoofd te kunnen bieden aan dit gigantische probleem van de aanzwellende vluchtelingenstroom uit Indo-China, zo meent de minister. Als met de partners geen overeenstemming daar over wordt bereikt, zal de zaak naar de mening van de minister opnieuw moeten worden behandeld op de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de ASEAN op 16 juni op Bali. snijdende wind vrolijk wappe rende parkeerbon onder de rui- tewisser werden aangetroffen. De eigenaars van de naar verre parkeerterreinen weggesleepte auto’s moesten te voet kilome ters ver door de sneeuw glibbe ren naar een politiebureau ten einde daar te vernemen waar hun vehikel tegen een boete van honderd gulden weer kon wor den teruggehaald. Gisteren liet het Europese parlement ook weten verontwaardigd te zijn over de manier waarop de Zwitserse justitie ie mand heeft behandeld die de EG inlichtin gen had verstrekt over het onwettige op treden van de Zwitserse multinational Hoffman-La Roche. Het parlement meent dat Zwitserland het handelsverdrag met de EG heeft geschonden. De betrokken Zwitser is wegens het verstrekken van inlichtingen over in Zwitserland gevestig de bedrijven, in een proces achter geslo ten deuren veroordeeld. BRUSSEL (ANP). Bij een treinbot sing op het station van het Belgische Fleu- rus, raakten 32 mensen gewond. Alleen een machinist moest in het ziekenhuis achterblijven. Het ongeluk gebeurde door een defect aan de bewijzerings-installatie. Het sluiten van de school houdt de verzekeringspremie laag. In Fairfax County werd gisteren bij uitstekend berijdbare we gen dan ook beslist de scholen dicht te houden, omdat ’s mid dags wederom tien centimeter sneeuwval werd verwacht. Dat zou best eens waar kunnen zijn, alleen: met hoeveel procent dalen dan de arbeidsprestaties van de leerlingen, en van de leraar? En hoeveel kosten 25 dikke truien (24 voor de leerlingen, eentje voor de leraar). Is dit geen verkapte verhoging van het schoolgeld? Hoe dik dient verder de trui te zijn, want als voor iedereen de temperatuur met drie graden omlaag gaat, moet iedereen ook een even dikke trui van drie graden aantrekken. ten bonden adviseren de zogenaamde clo sed shops, banen waarvoor het lidmaat schap van een vakbond verplicht is, wat soepeler te hanteren. De Britse premier Callaghan noemde het akkoord gisteren in het Lagerhuis een „belangrijk begin” maar oppositieleidster Thatcher sprak van een wassen neus. Voor de premier was er gisteren overi gens bemoedigend nieuws. De 19.000 ar beiders van een Leylandfabriek besloten het werk te hervatten. In de fabriek in Longbridge was een week gestaakt na een geschil over de produktiviteitstoeslag. De overige 100.000 arbeiders van Leyland in Engeland, lieten de vorige week al weten niets voor een staking te voelen. Maar in het algemeen houdt het sta- kingsfront stand. Honderden scholen ble ven dicht, ziekenhuizen nemen alleen spoedgevallen op en het vuil blijft zich ophopen in de straten, omdat de vuilopha- lers bij toerbeurt blijven staken. Als u eens een mooi boek wilt lezen, moet u „Een vlucht regenwulpen” van Maarten 't Hart lezen, waarvan velen ver onderstellen dat het erg biografisch is, maar dat is het niet, zegt Maarten. Iets dat net echt lijkt maar het niet is, echter kan het bijna niet. Ik citeer, om u een idee te geven, even een heel kort hoofdstukje, getiteld „Mijn vader”. de strijd gelaten. Een ritje van kantoor huiswaarts dat nor maal een minuut of vijftien in beslag neemt, groeide uit tot een marteling van vier, vijf zes uur. Een duizendtal auto’s kwam zonder benzine te staan of werd zonder meer verlaten door wanhopige automobilis ten, die gretig twee dollars neertelden voor een slok cog nac, waarmee een dik ingepak te man op een strategisch punt handel dreef. Wie schetste de verbazing en verontwaardiging van de ge troffenen töen hun auto’s de volgende dag bleken te zijn weggesleept of met een in de De Amerikaanse hoofdstad Washington met het hele noord oosten en middenwesten van de Verenigde Staten, maakt een boosaardige winter mee. De statistieken van sneeuwval en vorst liggen ver boven de over een lange reeks van jaren bere kende gemiddelden. En Ameri kanen moeten het dan nog stel- Verwarmt zo’n trui eigenlijk het hele lichaam, zoals een kachel het hele school lokaal verwarmt? Zo nee, hoe zit het dan met wollen wanten, een ijsmuts, een fla nellen pyama onder de bovenbroek en extra dikke sokken, die alle lichaamsde len boven en onder de trui-zone zullen moeten bij warmen? Wordt het dan niet toch voordeliger als de ouders de bezui nigde drie graden warmte in de stookkos ten bijpassen, of de leerlingen via een krantenwijk de kachel op school tot nor male temperatuur opporren? De ruimte waarin ik dit alles nu zit te tikken, heeft dank zij een elektrische olieradiateur die op 3 (en niet op 5) staat een temperatuur van 17 graden, ik heb een trui aan, en ik heb tamelijk koude voeten. Maar even goed toch een paar acceptabele stukjes, of niet soms?... De Amerikaanse regering heeft intus sen met grote verontwaardiging op de gebeurtenissen gereageerd en de Af ghaanse regering ernstig bekritiseerd om dat die geen geduld heeft gehad met de ontvoerders te onderhandelen. JAKARTA. De ASEAN-landen overwegen de mogelijkheid om een ei land in Indonesië te gebruiken als door gangscentrum voor Indochinese boot vluchtelingen. i Luxemburg, dat een begin kan worden Hij zit in een leunstoel naast de kachel. Hij rookt een pijp. Hij spreekt niet. Soms neemt hij de pijp uit zijn mond, het lijkt alsof hij iets wil gaan zeggen, maar het uit de mond nemen van zijn pijp is zijn ma nier van spreken. Als hij de pijp uit de mond heeft genomen, kijkt hij je een paar keer oplettend aan alsof hij tegen je praat. Dan keert de pijp terug in de mondhoek en kijkt hij weer voor zich en je weet dat hij iets tegen je heeft gezegd maar meestal kun je niet raden wat het is. Alleen als hij n een nieuwe pijp moet stoppen hoor ik een enkele keer zijn stem: „Ik wou dat ik honderdduizend gulden had”. „Dat is alles”. De Mexicaanse president Jose Lopez Portillo (rechts) heeft gisteremn zijn paleis de Amerikaanse president Carter ontvangen. Carter is op bezoek in het buurland van de VS om te spreken over invoer van Mexicaans olie en gas, welke het land minder afhankelijk van het Midden-Oosten zou moeten maken. Portillo gaf Carter echter een gereserveerde ontvangst en zei tijdens een diner dat de Amerikaanse president niet automatisch aan kan nemen dat hij de brandstoffen krijgt. Portillo prees Carter echter voor zijn inzet voor de mensenrechten in de wereld. len zonder speculaties over het al dan niet doorgaan van de Elfstedentocht, een vorstelijk element dat aan Neerlands zware winters nog de bevredi ging verschaft van monumen taal volksvermaak en gespan nen afwachten alsmede het ver langen naar méér strenge vorst. Zo niet in Washington. Toen maandag gedurende de dag zo’n 15 centimeter sneeuw sprookjesachtig maar hinder lijk neerdaalde, groeide het avondspitsuur tot een enorme chaos. Op de ringweg ronde de stad, grofweg 100 kilometer lang, en op de grote doorgaan de wegen staakte het verkeer Naar aanleiding van dit fragment, waarin de dood van de moeder samenviel met het overvliegen van een vlucht regen wulpen, vroeg ik Maarten ’t Hart een tijdje geleden of hij wist hoe de dichter C. S. Adama van Scheltema („Kaak”, voor zijn vrienden) aan zijn eind was gekomen. De dood had gevonden. Dat wist hij niet. Adama van Scheltema (zei ik dramatisch) is vermoord door een vlucht ganzen, of eenden, of zwanen, of wie weet wel regen wulpen, in ieder geval door een vlucht overvliegend gevogelte. Ik liet een korte stilte vallen, om deze mededeling goed te laten doordringen. (Door onze redacteur in de Verenigde Staten, Henk Kolb) WASHINGTON. Laat het Nederland in deze barre dagen een troost zijn: het land van Jan de Wit lijdt niet alleen on der barre weersomstandig heden. Het akkoord, dat gisteren formeel werd getekend door afgevaardigden van de re gering en van het overkoepelende vakver bond TUC, bevat de volgende punten: Beide partijen zullen proberen de in flatie, nu 8,4 percent, terug te brengen en wel binnen drie jaar, tot vijf percent. Elk jaar voor Pasen zullen regering, vakbonden en werkgevers de economi sche vooruitzichten schatten. Wat was namelijk het geval (zei ik op de breedvoerige wijze van de „verteller” in een 19e eeuwse roman), Adama van Schel- tema was bij het ophangen van een schil derijtje van het trapleertje gevallen en had daarbij zijn nek gebroken. Maar dat wist hij niet. Even later stond hij, met een toch wel wat pijnlijke nek neem ik aan, in de tuin achter zijn huis toen hij een vlucht regenwulpen (of ganzen of eenden of zwa nen) hoorde aankomen. Hij legde het hoofd in de nek en keek de vogels na, van links naar rechts of van rechts naar links, daar wil ik af zijn. En terwijl hij dat deed, brak zijn nek voorgoed en viel hij dood neer. Vermoord door een koppel ganzen, een vlucht regenwulpen, of een V-forma- tie eenden, dat weet ik niet precies. Hoe dan ook een mooie, snelle, dichterlijke dood. VICTORIA (AFP/Reuter). In de Spaans Baskische stad Vitoria is gis teren luitenant-kolonel Palacios doodgeschoten. De moordaanslag werd gepleegd door een man die de 69-jarige kolonel voor de deur van zijn woning opwachtte en hem dood de met een nekschot. Vermoed wordt, dat de aanslag het werk is van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. De kwestie van het Europese rijbewijs was aan dé orde gesteld naar aanleiding van een uitspraak van het Europese hof van justitie waarin werd bepaald dat een nationaal rijbewijs niet in strijd is met het EG-verdrag, waarin wordt gesproken over vrij verkeer van personen binnen de gemeenschap. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De zogeheten correctio nele rechtbank van Brussel heeft giste ren dertien politie-ambtenaren van het korps van Elsene (een gemeente van Groot-Brussel) tot gevangenisstraffen veroordeeld.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3