in Commissies erg voorzichtig bij discussie havenplannen rs I s e p I Aantal bijstandsaanvragen vertoont sterke daling Beste moeders, lieve ma’s, smeer toch vaker smeerkaas. Moeizame strijd tegen sneeuwmassa’s Dezelfde Fransje die gisteren z’n twaalf uurtje niet aanraakte VB I mom» nt BIJ HONDERDJARIG BESTAAN LICHTBAKENS IN IJMUIDEN |||i* VOLGENDE WEEK BEHANDELING IN RAAD Si l -W fc I Jw L I 4 VELSEH-ÏJMUIDEN DONDERDAG 1 5 FEBRUARI 1979 4 rW (Van een onzer verslaggevers) KWARTAALOVERZICHT SOCIALE DIENST En kijk Fransje nu eens smikkelen. Van kaas die lekker smeerbaar is. Kaas waar je nooit iets van weggooit. Da's nou smeerkaas, die smeuïge smulkaas j a, IJMUIDEN. De binnenvuurtoren aan het eind van de Trawlerkade in IJmuiden is bijna in gereedheid gebracht voor de expositie die er morgenmiddag door burgemeester P. J. Molendijk van Velsen geopend zal worden. De expositie, die geheel is gewijd aan het ontstaan en de ontwikkeling van het ver schijnsel vuurtoren in Nederland, wordt ge houden in het kader van het honderdjarig bestaan van de lichtbakens in IJmuiden. De tentoonstelling is het komend weekeinde voor het publiek geopend. Sinds maandag zijn mensen van het Loodswezen en ambtenaren van de Technische Dienst Kustverlichting uit Scheveningen druk bezig met het installeren van allerlei oude materialen en technieken die de afgelopen decennia in de diverse vuurto rens gebruikt zijn. met! veelt historisch materiaal materiaal tentoongesteld, dat in het verleden gebruikt (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) i ’,50 Ml 1,80 ’,60 1,50 ’,70 ),50 ),75 uur uur 1 en niet r van de ocraten pdracht et goed lis opge landsta Ikaar er n Clae hristen de rug moeter zo sne g uit te forma it het rken) oble- groei i het voor r dat Iden- )it in i hun het uden n de op het eigen terrein. Ik ben bang dat de grond die gewonnen wordt met de aanlan ding gebruikt wordt voor andere doelein den, zoals de opslag van erts om een soort buffervoorraad te vormen voor Duits land. Daarop wordt in het concept-ge- meenteblad niet alert genoeg gereageerd, ik zou graag zien dat deze zaken ook ontkoppeld werden”, aldus Kuiper. De commissieleden legden ook unaniem vast dat zij veel waarde hechten aan het alsnog (laten) maken van een maatschap- Het inrichten van de tentoonstelling verloopt niet geheel zonder problemen, de (onverwachte) spelbreker is het weer. Er was weliswaar niet op een zomerse sneeuwruimen een uiterst frustrerende bezigheid voor de leden van de sneeuw- ruimploegen. Reactie gisteren tegen het eind van een uitputtende werkdag: „Het resultaat van bikkelhard werken was na verloop van een uur al niet meer te zien op de plek waar we begonnen. Het leek vooral in de eerste uren volslagen onbe gonnen werk.” In steeds wisselende be zetting ging het werk van de sneeuwruim- ploegen afgelopen nacht zonder onder breking door.- nd) der Bo ingeze ;t tehuii hem, ii ire Oor i, de ex •men. dat de lbolisct en het jen gul maker en. n nieuw :nst kan logs- en Deze terugloop is helemaal conform de landelijke lijn. De verklaring daarvoor: buiten de Algemene Bijstandswet, waar van de Sociale Dienst de uitvoering in handen heeft, werden andere wettelijke regelingen van kracht voor steunverle ning. Minder publiek aan de balie in het dienstgebouw aan de IJmuidense Spaar- nestraat was daarvan al in 1978 het direc te gevolg. Eind 1977 werd de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet van kracht. Daarbij werd een serie steeds terugkeren de gezinsuitgaven in de bijstandsnorm pelijKe Kosten-oalen analyse over de ha venplannen in de IJmond. Op vragen in die richting zegde wethouder Th. C. Witte toe dat een poging gedaan zou worden om te omschrijven hoe de kosten-baten analy se er inhoudelijk uit zou moeten zien. P. Kuiper tenslotte drong ook aan op het laten maken van een kosten-baten analyse voor de Hoogovensuitbreiding. „Met deze uitbreiding is het college onder bepaalde voorwaarden wel akkoord gegaan, terwijl hier ook zo’n analyse ontbreekt”, aldus het raadslid. ig de ’eno- voor Ddell hem nden VELSEN. In de commissie sociale zaken komt de Velsense sociale dienst vanavond op tafel met het vierde kwar- taaloverzicht van 1978. Opvallend in de verstrekte cijferinformatie is in de laat ste drie maanden van het vorige jaar de daling van het aantal bijstandsaanvra gen, een ontwikkeling die vanaf januari 1978 aanwijsbaar is. Tegenover kwar- taalgemiddelden van 1016 bijstandsaan vragen in 1977 staan de aantallen 984,886, 999 en 868 achtereenvolgens voor het eer ste, tweede, derde en vierde kwartaal van 1978. I sche Ro- wee be- i uitweg t zijn de ster vat e leidei locraten D. Kuijper van Progressief Velsen be steedde veel aandacht aan de goedkeu- ■ring van de voorgenomen uitbreiding van de Hoogovens-capaciteit tot elf miljoen ton per jaar. „Die uitbreiding is gekoppeld aan kustaanlanding aan de noordkant, maar ik heb sterk het vermoeden dat Hoogovens die uitbreiding kan realiseren .4 eerste verdieping op de betonning en de bebakening, terwijl de kustverlichting op de tweede verdieping het meeste accent krijgt. Op de derde etage is een videoruim- te en op de vierde een diazaal, waarmee de geschiedenis van de vuurtorens in Nederland op een wat andere manier belicht wordt. Op de twaalfde verdieping tenslot te, in het lichthuis, is het uitzicht de voornaamste attrac tie, terwijl ook de huidige lichtinstallatie bekeken kunnen worden. Bovendien worden daar via een casetterecorder banden afgedraaid met allerlei informatie over de vuur torens. Ppppe: „Dat is eigenlijk ons werk, die informatie geven wij de toeristen die wij ’s zomers rondleiden. Maar nu hebben wij daar natuurlijk geen tijd voor”. Het historische deel van de expositie is vooral opge bouwd uit fotomateriaal en oude, inmiddels niet meer in gebruik zijnde lampen en optieken. De foto’s zijn opge plakt op houten borden die zijn opgesteld in het centrum van de toren, rond de schacht. Het andere materiaal is tentoongesteld op tafels en schappen die langs de buiten wand van de toren staan opgesteld. Bij de oude lampen ook een grote olielamp, het enige stuk uit de verzameling dat niet uit Scheveningen komt. Poppe: „Deze lamp heeft in deze toren gestaan, het was de eerste lamp die hier gebruikt werd, vanaf 1879 dus. Wat het loodswezen er na mijn pensioen mee doet weet ik niet, maar tot die tijd blijft deze lamp hier in IJmuiden”. VELSEN. De leden van de raadscom missies van economische zaken, ruimte lijke ordening, volkshuisvesting, verkeer en vervoer, milieuzaken en woonruimte verdeling hebben zich gisterenavond in een gecombineerde commissievergade ring vooralsnog niet akkoord verklaard met het concept-gemeenteblad waarin het college van B. en W. zijn standpunt over de havenontwikkelingen in de IJ mond heeft vastgelegd. Het voorstel van wethouder K. W. Bijl (CDA) van openba re werken aan het eind van de vergade ring om met het concept-gemeenteblad akkoord te gaan en het als zodanig voor te leggen aan de gemeenteraad volgende week donderdag kon bij de commissiele den geen genade vinden. Op voorstel van voormalig wethouder H. van der Werff (CDA) namen de commissies het stuk voor kennisgeving aan, om het verder in de fracties te bespreken. De discussie van gisteravond stond dan ook in het teken van de voorzichtigheid, de werkelijke politieke discussie werd angstvallig bewaard voor de gemeente raadsvergadering van volgende week. De meeste commissieleden konden het in gro te lijnen wel eens zijn met het gemeente blad, al bleven er vooral op milieutech nisch gebied voldoende vragen. Vooral de in het gemeenteblad vastgelegde norm van 75 microgram stof per kubieke meter riep de nodige vraagtekens op. In de prak tijk blijkt dat deze norm aanzienlijk wordt overschreden. Aan de onlangs aan Hoog ovens verleende revisievergunning zijn weliswaar voorwaarden verbonden om het niveau van de vervuiling terug te dringen, er is echter nog geen zekerheid of de beoogde maatregelen voldoende zijn om de vervuiling onder de gestelde norm te krijgen. sitie in binnen vuurtore opgenomen waarvoor eerder altijd apart bij de dienst werd aangeklopt. Nu worden deze kosten in de min of meer vaste bij standsuitkeringen meegenomen. De hier uit voortvloeiende tijdwinst voor het per soneel van de dienst werd in het vierde kwartaal van 1978 echter ten dele weer teniet gedaan door de toename van de bijstandsverlening voor „losse bestedin gen”. (individuele verstrekkingen). De be zetting van de buitendienst gaf de afgelo pen jaren nogal wat problemen door een opvallend grote doorstroming. Op een personeelsbestand van dertig personen bij de bijstand- en dienstverlening (de buitendienst) vertrokken vorig jaar sleohts twee mensen. Een geruststellend cijfer na jaren van leegloop zonder aan vulling op korte termijn met nieuwe vak bekwame mensen. Dat de verhouding mankracht/werkaanbod nog steeds wat scheef ligt komt tot uiting in de opeenho ping van werk eind vorig jaar 586. Nog niet afgewerkte zaken lagen met de jaar wisseling op behandeling te wachten. Daar bij zijn echter inbegrepen de hercon- troles en een serie dossiers van al lopende (langdurige) gevallen. temperatuur gerekend, maar sneeuw, ijzel en een gure oostenwind werden ook niet verwacht. Vooral de aan- werd door het Loodswezen. De nadruk ligt daarbij op de voer van het materiaal, dat voor een groot deel uit Scheveningen moet komen en het overbrengen naar de binnenvuurtoren worden door de gladheid bemoeilijkt. Bij deze laatste operatie moet immers een vrij steile stenen trap beklommen worden, die naar de deur van de op een heuveltje gelegen vuurtoren leidt. En af en toe is het even zoeken naar de treden, die bijna allemaal volledig ondergesneeuwd zijn. Voor het loodswezen zijn de heren A. J. J. Poppe en A. Korterink bezig met de inrichting van de expositie. Woensdag tegen de middag zijn zij bezig in de toren, wachtend op de laatste zending met materiaal uit Scheve ningen. „Normaal gesproken hadden wij nu klaar moe ten zijn”, aldus de heer Poppe, „maar door die gladheid is alles een beetje vertraagd. Het meeste materiaal is er inmiddels al, en is ook wel geïnstalleerd. Maar er moet nog wat fotomateriaal komen, dat is nog onderweg, samen met de mensen van de Technische Dienst Kustver lichting (TDK) uit Scheveningen. Zij helpen ons met deze expositie omdat daar al het materiaal vandaan komt. Het is het Nederlandse proefstation, alles wat mogelijk ge bruikt gaat worden bij de kustverlichting wordt daar eerst uitgeprobeerd. Ook al het oude materiaal, dat historische waarde heeft wordt daar bewaard”. De expositie beslaat vier etages van de vuurtoren. Op de eerste en tweede verdieping is allerlei historisch Waar sneeuwschuivers machteloos stonden, moesten shovels woensdag uit komst bieden op de plekken in Velsen waar opwaaiende sneeuw verkeer prak tisch onmogelijk maakte. Een van de knelpunten was heel de dag door het Pontplein in Velsen-Zuid. Ook op de Hof- geest, het poldergebied direct ten oosten van Rijksweg 9 in Santpoort, en op enkele plaatsen langs de Middenduinerweg en de Duin en Kruidbergerweg vormden op gewaaide sneeuwmassa’s vaak onoverko- ir Een overzicht van de expositie op de tweede verdieping. Rechts de rond de schacht opgebouwde fotowand. si- De ontwikkeling van de gloeilamp in beeld, op de tafel een aantal „peertjes” zoals die in de loop der jaren in de torens gebruikt werden. Links de heer Korterink van het Loodswezen. melijke barrières voor het verkeer. Al om vijf uur ’s ochtends verscheen personeel van de Dienst Gas, Reiniging en Water op de weg met al het beschikba re materieel. Zes sneeuwschuivers en twee shovels waren van dat tijdstip af constant in bedrijf op de fietspaden en voor autoverkeer bestemde gedeelten van het Velsense wegennet dat alleen met de uiterste krachtsinspanningen berijdbaar gehouden kon worden. Door de combina tie harde wind-sneeuwval was het ö- Ook aan de andere aspecten van het loodswezen, zoals betonning en bebakening, wordt aandacht besteed. De twee enorme boeien die zijn opgesteld bij de ingang van de binnenvuurtoren geven dit duidelijk aan. Twee oude lampen, links de oude olie lamp die werd gebruikt toen de binnen vuurtoren in gebruik werd gesteld hon derd jaar geleden. Deze lamp wordt nog steeds in IJmuiden bewaard. MN

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5