t Afgelastingen politienieuws Fokker zoekt partners voor ontwikkeling F 28 Super in het buitenland Berendsen BV Aparte commissie voor energie en drinkwater Zwaanshoek krijgt buurtbus i’ haven- berichten I tl Duo nieuw anders van Volkswagen (vanaf 10 februari bij ons) in de vishaïj „Volkshuisvesting een provincietaak” PROF. DR. IR. PRIEMUS IN WONEN TA/BK Over Volkswagen raak je nooit uitgepraat. Provinciebestuur: Erika Verkerk-Terpstra Minister De Ruiter greep persoonlijk in bij sollicitatie Bestuursvergadering Stisa op Spaarnberg ERBY [vk jflj Commissie geïnformeerd over proefwoningen in Oud-IJmuiden M MMM 6 DC lag fi/ll I Automobielbedrijf ZEEWEG 5 - IJMUIDEN - TEL. 02550-15544 geperfectioneerd, ’t Resultaat van die vernieuwingen kunt u één dezer dagen op uw gemak bij ons aan schouwen. Wij hebben bovendien nog een aardige verrassing in petto. Want ’t mooie van die gloednieuwe Polo en Derby is ook dat u nu voor de iets minder nieuwe Polo en Derby beduidend minder betaalt. Tijdelijk, zolang de voorraad strekt. Da’s nög een reden om bij Het eerste autonieuws van Volkswagen in het nieuwe jaar is meteen dubbel nieuws. Want Volks wagen heeft èn de Polo èn de Derby vernieuwd. De twee vernieuwde frontjes die u aankijken zijn daarvan een sprekend voorbeeld. Overigens bleven de vernieuwingen niet tot de buitenkant beperkt. Als Volkswagen iets verandert, is dat om functionele verbeteringen tot stand te brengen. Dus werden kleine wijzigingen in het interieur doorgevoerd, ons langs te komen. Dus werden ook technisch een aantal zaken verder DONDERDAG 15 FEBRUARI Kom ze eens vrijblijvend testen bij uwVAjG dealer voor Volkswagen en Audi (Van een medewerker) streekvervoersmaatschappijen Buley zal worden belast met de nieuwe (in Gezien het mondiale karakter van de vliegtuigmarkt en ter compensatie van de internationale valuta-schommelingen is Fokker van plan om een deel van de produktie buiten Europa te laten plaats vinden. Hiertoe zijn voorlopige besprekin gen geopend met Amerikaanse vliegtui gindustrieën. Oriënterende besprekingen hebben plaatsgevonden met Boeing èn Lockheed. AMSTERDAM (ANP). Voor het nieuwe Super F 28-project is Fokker besprekin gen begonnen met enkele vliegtuigfabrikanten, die wellicht als risicodragende partners zullen deelnemen aan dit project voor de tachtiger jaren. In Europa zijn onderhandelin- gen gevoerd met de belangrijkste industrieën in Frankrijk, Duitsland en Engeland, terwijl er ook contacten zijn geweest in Zweden en Italië, aldus Fokker. belangstelling voor risicodragende deel neming in de Super F 28 wordt getoond, dan zullen de besprekingen in de komen de maanden worden voortgezet. z o „Daarbij wordt zeker aangesloten bij de Woningwet die de gemeente centraal stelt, maar tegelijkertijd wordt de mogelijkheid van een effectieve woningprogrammering om hals gebracht”, aldus prof. Priemus in „Wonen TA/ BK”. „Ruimtelijke processen en volkshuisvestingspro- blemen hebben een regionale reikwijdte. Juist op de coördinatie van het beleid van gemeenten in dezelfde regio komt het aan. Daarom is naar mijn overtuiging een decentralisatie naar de provincie nodig, hetgeen ook een decentralisatie van de financiering naar de provincie veronderstelt.” (Door Rien Polderman) HAARLEM. De berekening van de behoefte aan woningen en het opstellen van woningbouwprogram- ma’s kan het best door de provincie worden gedaan. Dit is de mening van de Delftse professor dr. ir. H. Priemus in een artikel in het laatste nummer van „Wonen TA/ BK” (tijdschrift voor huisvesting en omgeving). Het Rijk staat te ver van de mensen af om de behoefte aan huizen in een bepaalde regio te kunnen bepalen. Daarom wordt de laatste tijd van diverse kanten gewezen op de noodzaak om de planning van de volkshuisvesting te decentraliseren. Priemus maakt echter bezwaar tegen het standpunt van minister Beelaerts van Blokland, dat decentralisatie moet gebeuren naar de gemeenten toe. Een en ander betekent, „dat de provincie niet alleen het belangrijkste bestuursniveau is waarop het ruimtelijk beleid wordt gevoerd, maar ook dat de provincie het brandpunt moet zijn voor een regionale woningbouwpro- grammering. Daarmee omvat de politieke verantwoorde lijkheid van de provincie dus ook grote delen van het Decentralisatie van het rijk betekent overigens niet dat de landelijke overheid nu met de handen in de schoot kan gaan zitten. Er moeten ook instrumenten worden ingezét om woorden in daden om te zetten, schrijft Priemus. Hij noemt als voorbeeld een grondbeleid, dat er aan bij draagt dat grond op tijd en tegen redelijke voorwaarden ter beschikking staat van de gemeente. Verder de instel ling van een financieringsfonds voor de volkshuisvesting om een voortdurende geldstroom naar de volkshuisves ting veilig te stellen en leegstandsricico’s beter te dekken. Ook zou er een woonlastensysteem moeten worden ont worpen, dat betaalbare nieuwbouw mogelijk maakt, en in een vroeg stadium van de planontwikkeling zekerheid geeft over de te betalen woonlasten. De politieke verantwoordelijkheden voor de woning programmering moeten duidelijk komen te liggen, meent Priemus. Daarbij moet zich op provinciaal niveau een In zijn artikel stelt hij voor de per provincie opererende direkties van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid de status van provinciale diensten te geven. Genoemde direkties zijn thans nog gedeconcentreerde rijksdiensten. Prof. Priemus doet vervolgens de suggestie om in elke provincie een „Provinciale werkgroep Woningbouwpro- grammering” in het leven te roepen. Deze werkgroep zou onder verantwoordelijkheid van Gedeputeerde Staten moeten staan. Provinciale Planologische Dienst en de nu echt provinciale direktie volkshuisvesting zouden de werkgroep moeten ondersteunen. Ruilbeurs. De afdeling Kennemerland van de vereniging De Verzamelaar houdt zondag 18 februari een ruilbeurs in De Abeel aan de Abelenstraat 1 in IJmuiden. Postzegels, bierviltjes, munten, kortom bijna alles kan worden geruild tussen één en vijf uur. Lerwick, IJmuiden; Marie Kristine, Be verwijk. Woensdag aangekomen: Weyroc, Ant werpen; Sondith, Bremen; Gazelle, Man- tyluoto, Zaandam; Lilly K, Noordzee, IJ muiden; Titan Service, Cont. Plat, IJmui den; Unkermunde, Noordzee, IJmuiden; Cam Bubinga, Le Havre; Rijpgracht, Ko- tha; Syra Maria, Noordzee, IJmuiden; Ki- rula, Noordzee, IJmuiden;Bansin, Noord zee, IJmuiden; Horation, Colschester, IJ muiden; Corinna, Antwerpen, IJmuiden; Export Patriot, Bremerhaven; Decca Ma- riner, Noordzee, IJmuiden. Woensdag vertrokken: Cebo Noon, Ler wick, IJmuiden; Irma Graebe, Rensburg; Harima Maru, Lissabon, IJmuiden; Hol- satia, Hamburg; Tor Britannia, Gothen burg; Smitlloyd 1, Cont. Plat, IJmuiden; Neddrill-2, Cont. Plat; Weyrock, Bremer haven; Ingrid Gorthon, Brake; Lilly-K, IJmuiden, Bremen; Kentshore, IJmuiden, Cont. Plat; Stine Dancoast, Beverwijk, Bremen. centrum ontwikkelen, waar de woningbouw in relatie tot het planologisch beleid in de meest integrale zin van het woord wordt geprogrammeerd. „Juist op het terrein van de woningbouwprogrammering kan de intermediaire bestuurstaak van de provincie gestalte krijgen”, besluit de Delftse hoogleraar zijn artikel in „Wonen TA/BK”. VELSEN. De Stisa (Stichting Samen levingsopbouw Velsen) heeft het gebouw Voloptee op het landgoed Spaarnberg in Santpoort gekozen als punt van samen komst voor de 20 februari te houden be stuursvergadering. Deze vergadering van het algemeen bestuur was aanvankelijk vastgesteld op een latere datum. Aanvang van de vergadering 20.00 uur. IJMUIDEN. Aan de woensdagmarkt werd aangevoerd: 1580 kg tong; 38 kisten tarbot en griet; 1805 kisten kabeljauw; 1397 kisten koolvis; 27 kisten schelvis; 245 kisten wijting; 104 kisten schol; 24 kisten schar; 60 kisten diversen. Belangrijk agendapunt in de tweede vergaderronde is ook de voorgenomen huuropzegging voor het nu voor zakelijke doeleinden gebruikte pand Boerstraat 69. B. en W. streven naar nietigverklaring van het lopende huurcontract. Reden hier voor: de huidige huurder is met zijn be drijf inmiddels naar de Alexander Bell- straat in IJmuiden verhuisd. De etage, die een woonbestemming heeft en houdt, staat al ruim een jaar leeg. De beneden ruimten worden nog slechts voor opslag gebruikt. Met het oog op het heersende huizentekort in Velsen zoeken B. en W. mogelijkheden voor verhuur van het tota le pand aan plaatselijke woningzoeken den. De Woningstichting Velsen heeft het pand voor de gemeente in beheer. VELSEN. Over de renovatiemoge lijkheden van de vijf zogenoemde proef- woningen aan de Bloemstraat in Oud- IJmuiden is duidelijkheid te verwachten in de commissie volkshuisvesting die vrijdag in het Velsense stadhuis verga dert. De uitslag van een verricht kwali teitsonderzoek van genoemde proefwo- ningen is agendapunt voor deze commis sie die vergadert na afloop van een beslo ten zitting van de commissies ruimtelijke ordening, sociale zaken en volksgezond heid samen. Deze vergadering begint om vier uur. De begintijd van het openbare en dus voor publiek toegankelijke gedeel te kan bij benadering op vijf uur worden gesteld. Ten i wore desb De n jarei ging insp: Cent ver» maa pani J< deS. Beve tentc werl Johé sami tent< vers com scho (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Minister De Ruiter van Justitie heeft persoonlijk ingegrepen om te voorkomen dat de Amsterdamse advo cate mr. Annelies van Katwijk werd be noemd tot plaatsvervangend officier van justitie in Haarlem. Dit blijkt uit zijn ant woord op schriftelijke vragen van het PvdA-Kamerlid Hein Roethof. St stree van t Vrije Oan kom< voor: Vrijt Heer K het! Heei een j eers van Jans Heei PRIJZEN IN GULDENS Per 1 kg: heilbot 14,49; tarbot 16,45- 15,73; grote tong 12,98; grootmiddel tong 16,06-15,75; kleinmiddel tong 10,05-9,50; tong één 9,07; tong twee 7,88. In ge Wilb Gror Mart stuk dit st afspi de w winr uure Met 1 hoof Hom pretl voor ontn de K omli Zoni M Spaa Arra Bakt Malli Witte Urm nogi „pan werk bij S luste Assji Glot nege V. febri ontn de K Nede same Text ééne zond inspi Ovei (1631 omv dier raak Büri laat Verr ook i stan Nedi beze klas: geor kant Twei Bakt door door echt< geko lenir roof: maa „opli kind heer volg, wett van 1 Vooi belle Intussen zijn er ook wel bedenkingen aan te voeren gast bij VVD-Velsen DE BESOMMINGEN WAREN: KW 14 12.400,-; UK 208 ƒ9.900,-; VD 16 ƒ10.000,-; VD 19 VD 73 ƒ21.400,-; IJM. 18 ƒ1.500,-; IJM 19 ƒ14.700,-; IJM 25 ƒ3.900,-; IJM 57 ƒ90.000,-; YE 25 1.900,-; verder drie Texelaars met totaal 70.000,- en één Deens vaartuig, de: VE 244 met ƒ41.300,- besomming. De uiteenzetting van Priemus zal gedeputeerde Van der Knoop (puimtelijke ordening, Noord-Holland) onge twijfeld uit het hart zijn gegrepen. Bij herhaling heeft hij gewezen op de noodzaak dat ruimtelijk beleid en volks huisvesting beter op elkaar worden afgestemd. Nog on langs moest de gedeputeerde in de Statencommissie voor de ruimtelijke ordening enigszins mistroostig meedelen, dat het Rijk zich weinig enthousiast heeft getoond om de provincie in te schakelen bij de oplossing van de vraag stukken van de stadsvernieuwing. Toch speelt het al of niet slagen van de (met name Amsterdamse) stadsver nieuwing een van de hoofdrollen in het streekplan voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied Om Wed 12-k jou” en h een date aanj kind besli Koude. Woensdagavond bracht een Beverwijker een 35-jarige man uit Velsen naar het bureau aan de Breestraat. De man was dronken en was bevangen door de koude. De Beverwijker had de man in het centrum van de stad aangetroffen. Brommer gestolen. De politie hield gisteren een 17-jarige jongen uit Velsen- Noord aan die bekende samen met zijn vriend een bromfiets te hebben gestolen. Ongeval. In een staalbouwfabriek op het Beverwijkse industrieterrein kreeg woensdag een 16-jarige knaap een stalen plaat op zijn dijbeen. Met zware kneuzin gen werd hij in het Rode Kruis Ziekenhuis opgenomen. Slippartij. Op de kruising Juliana - weg-Zeecroft raakte woensdagmorgen een autobus van de NZH in de slip. De bus botste tegen een lichtmast en raakte in een sneeuwwal. Houtduiven. De Beverwijkse brand weer redde woensdagmorgen veertien houtduiven van een wisse dood. De vogels hadden zich genetsëld in een boom bij de Baanstraat en waren met hun pootjes aan de takken vastgevroren. Met heet water weekten de brandweerlieden de beestjes los. In de kazerne mochten ze op verhaal komen. Koker van dak. Van een snackbar aan het Julianaplein haalde de brandweer woensdagmorgen een los geraakte venti- latiekoker van het dak. De koker dreigde op het dak van het gebouwtje te vallen. Minister De Ruiter wil niet in het open baar meedelen waarom hij de benoeming voorkomen heeft, omdat het om zeer per soonlijke zaken gaat. De bewindsman heeft de vaste kamercommissie voor justi tie inmiddels wel vertrouwelijk nader geïnformeerd. Kamerlid Roethof stelde zijn vragen naar aanleiding van een dag- bladinterview met mr. Van Katwijk, waarin werd gesteld dat zij de baan niet kon krijgen omdat zij moeder van zes kinderen is en haar man en haar broer als advocaat werkzaam zijn. Met het oog op de toekomstplannen, waaronder het nieuwe project valt, heeft Fokker besloten een nieuw kantoor te openen in Hong Kong en de niet-commer- ciële taken van het kantoor in Washington I Het ministerie van Verkeer en Waterstaat IJMUIDEN. Ook de tweede voorstel ling van „Steile-wandrace”, die cabare tier Gerard Cox vanavond zou geven in de Velser Schouwburg is in verband met de weersomstandigheden afgelast. De abonnementhouders van de Velser Kunstkring „Voor Allen” krijgen binnen kort per stencil bericht over de vervan gende data. Fokker hoopt voor het nieuwe project op een intensieve samenwerking met maatschappijen in het Verre Oosten, waarbij met name in Japan dezelfde pro cedure zal worden gevolgd als in de V.S. Voor een eerste ontmoeting met mensen van de Japanse vliegtuigindustrie zal Fok- ker-topman F. Swarttouw midden februa ri een bezoek aan Japan brengen. Wan- I neer ook in het land van de Rijzende Zon tegen het belasten van de provincie met een volkshuisves- tingstaak. Deze bezwaren zijn niet principieel maar prag matisch, en houden verband met de onzekere toekomst van de provincie als gevolg van de reorganisatieplannen i van Wiegel. De Zaanse wethouder Ralph Pans stipt dat aan in een artikel in het PvdA-blad „Roos in de Vuist”: „Onduidelijk is nog de rol varf de provincie bij de toekomstige programmering zoals die door velen wordt gezien. Het is zeer de vr^ag of men er verstandig aan doet de provincie al zo scherp in het vizier te brengen, nu wij nog steeds niet weten over welke provincie wij eigenlijk over een paar jaar zullen spreken”. Per 40 kg: kult 76-40; bot 15; poontjes 81; schartong 52; tarbot 472-276; griet 204-165; kabeljauw één 112-72; kabeljauw twee 130-84; kabeljauw drie 112-79; kabeljauw vier 90-70; kabeljauw vijf 76-46; schelvis één 126; schelvis twee 90-82; schelvis drie en vier 120-75; koolvis één 64-60; koolvis twee 65-60; koolvis drié 66-62; koolvis vier 60-56; schol één 52; schol twee 63; schol drie 130-65; schol vier 100-54; wijting drie 67-40; schar 90-52; leng 66-63; hammen i met kop 192-100; lommen 72; tongschar 162-128. j gebied is niet in aanmerking gekomen. I Naast Zwaanshoek zijn in Noord-Holland i Zeevang en Aartswoud aanggwezen. VELSEN. In gebouw „’t Braambos” aan de IJmuidense Zeeweg spreekt maandagavond om half negen het VVD- kamerlid Erika Verkerk-Terpstra voor haar partijgenoten van de VVD-afdeling Velsen. Zelfgekozen gespreksthema is „Politieke smaakmakers en hun invloed op de democratie”. Aan dit onderwerp kan vraagstelling en discussie over meer plaatselijke onderwerpen worden vast geknoopt na afloop van de spreekbeurt. De bijeenkomst wordt aangekondigd als „platform voor politieke ontmoeting en discussie”. Wat betreft de marketingactiviteiten van Fokker is besloten de heer D. Krook, nu senior vice-president van Airbus Indu- strie in Toulouse, aan te stellen. De heer Krook zal ook lid worden van de raad van bestuur. Erika Verkerk-Terpstra, bekend oih haar opvallende zwemprestaties in een nog niet zo ver verleden, combineert haar taak als huisvrouw (moeder van 2 kinde ren) met een loopbaan in de liberale poli tiek. Het WD-blok noemt haar niet zon der trots als uitvindster van de „Liberale Vonk” een onderscheiding bestemd voor „andersdenkende” politici die door uit spraken blijk geven'van een liberale denk wereld of iets dat dicht in die buurt komt. Erika Verkerk heeft als WD-kamerlid zitting in de vaste kamercommissies van de Nederlandse Antillen, Buitenlandse Zaken, Ontwikkelingssamenwerking, Volksgezondheid en tenslotte Milieugy- giëne. Dinsdag aangekomen: Turn Berry, Medway; Subro Valour, Rain Hahm; Sea span Rogue, Gr. Yarmouth; Inger, Delf zijl, IJmuiden; Trident Amsterdam, Ant werpen; Twadika, Antwerpen; Hugo Brinkman, Rotterdam, IJmuiden; Tor Brittania, Gothenburg; Alblas, Noordzee, IJmuiden; Van Hamel, Noordzee, IJmui den; Ommen, Noordzee, IJmuiden; Nusa- kan, Santander; Otchi River, Lower Bu chanan; Boltenhagen, Noordzee, IJmui den; Dicky, Londen; Kapodistrias, Vanco ver, Velsen. Dinsdag vertrokken: Ariege, Rouan; Thios Thanassis, Coriton; Signe Thol- strup, New Ross, IJmuiden; Pauline Brinkman, Poole, IJmuiden; Kenrix, Kingslyn, IJmuiden; Rita Doeling, Ant werpen, IJmuiden; Iggesund, Iggesund; Renate, Bremen, Velsen; Cindad de Quay- acuil, Rotterdam; Ave. Felixtowe; Santo Amaro, Hamburg; Trans Germania, Hel- sinky; Sonnen, Gent, Zaandam; Saturnus, Voor het NPO-concert dat gisteravond in de Vredevorstkerk te Beverwijk gege ven zou worden, is al wel een vervangende datum vastgesteld. Het Dvorak-concert is verplaatst naar woensdagavond 2 mei. Plaatsbewijzen behouden uiteraard hun geldigheid. (Van onze streekredactie) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland willen overgaan tot de instelling van een adviescommissie waarin zaken worden besproken die te maken hebben met de energie- en drink watervoorziening. Tot nu toe komende deze onderwerpen aan de orde in verga deringen van de raad van toezicht op de provinciale bedrijven PEN en PWN. GS menen echter dat de voorziening van energie en drinkwater meermalen los staan van de directe bedrijfsvoering van water- en elektriciteitsbedrijf van Noord-Holland. Het college wil daarom een afzonderlij ke commissie in het leven roepen die GS op dit bredere terrein van advies kan dienen. Het provinciebestuur denkt aan onderwerpen als energiebesparing en gas voorziening die eigenlijk buiten het kader van de raad van toezicht vallen. In de commissie zouden ten hoogste vijftien le den van provinciale staten zitting moeten hebben plus twee leden die ook deel uit maken van Gedeputeerde Staten. Als de commissie dat wil kunnen deskundigen worden uitgenodigd de besprekingen als adviseur bij te wonen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De dorpskern Zwaans hoek in de Haarlemmermeer krijgt een buurtbus. Het dorp behoort tot de 45 gebieden die door minister Tuynman van verkeer en waterstaat zijn aangewezen voor een buurtbus. Daardoor zijn er nu in Nederland geen plaatsen meer met meer dan 1000 inwoners zonder openbaar vervoer. Tot nu toe waren er in ons land slechts vijf proefgebieden voor buurtbussen. De buurtbus is een door vrijwilligers uit de betrokken dorpen bestuurd achtpersoons busje, dat volgens een vaste dienstrege ling rijdt in landelijke gebieden zonder openbaar vervoer. Het is de bedoeling dat de eerste acht nieuwe bussen uiterlijk in augustus gaan rijden. De invoering van de buurtbussen zal geschieden door de provincies, in nauw overleg met de plaatselijke bevol king. Er zullen in de betrokken gebieden comités van bewoners worden gevormd die het hele gebeuren gaan begeleiden. aanzienlijk uit te breiden. De heer A. R. I heeft de busjes inmiddels besteld. De Buley zal worden belast met de nieuwe streekvervoersmaatschappijen. (in taken van het Amerikaanse kantoor. Over Zwaanshoek waarschijnlijk Cehtraal Ne de bezetting van Hong Kong zal binnen afzienbare tijd worden beslist. volkshuisvestingsbeleid, stadsvernieuwingsbeleid en bouwbeleid. De traditionele kloof tussen volkshuisves tingsbeleid en ruimtelijke moet worden overbrugd”, al dus Priemus. I derland) zullen voor de exploitatie en het j onderhoud van de busjes zorgen. In de vijf proefgebieden waar de bussen j al anderhalf jaar rijden, is men erg en thousiast. Vooral de bejaarden maken er i vaak gebruik van. In Kennemerland was i ook Aerdenhout voorgesteld, maar dat

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 6