36,5 op sprint mogelijk Koelikov Slecht voorteken in Inzell BRUYERE BOOS OP KOPMAN Stemming sprinters I ver onder nulpunt rm m d Knetemann trainer geblesseerd I Kist terug I Gerard Bakker „onbarmhartige” 99 99 I Rentree Jack van Zanten Rennersprobleem Psychische steun Pollentier betrapt ■t Loting 17 SPORT ZATERDAG 1 7 FEBRUARI 19 7 9 6 - - LJ (Van onze speciale verslaggever) LE LAVENDOUX. Door de jaren heen is de profwielerploeg van Flandria een trots Belgisch bolwerk geweest. Beroemde namen, zoals die van Peter Post, Roger de Vlaeminck en Jempi Monseré, tilden de roodwitte kleuren van de oudste sponsor (21 jaar) uit Vlaanderenland naar grote hoogte. prof-wielerseizoen van start iiiiiiiiiiiiiii Evgeni Koelikov: startproblemen. 1 ^ontregelt ploeg llllllllllllll FREDDY MAERTENS: te weinig bewust van verantwoordelijkheid. hl - t 4 Connor: 1 Victoi zele dui Mansoi van d( lerde z( ig ondei lede se ie derdi loos bi. :e voet isie, dat 4 en 25 laai ge volgen- omstan- den toe- ianvang iterdag- ensdag- k in de en zaal- Een seizoen of wat geleden daagde er voor deze wielerploeg een nieuwe glorie tijd toen het driemanschap Maertens- Pollentier-Demeyer zich ontwikkelde tot een ijzersterke combinatie. De successen van het trio kregen opvallende afmetin gen en toen de drie dan ook nog bij voortduring hun persoonlijke vriend schap benadrukten, leek er geen houden meer aan. Bij de start van het nieuwe wielerseizoen 1979 is er van die droomsi tuatie weinig meer over. Het sprookje is uit. Een normale gang van zaken bij de school, waar zij prima studieresultaten aflevert en derhalve alle mogelijke medewer king krijgt om tafeltennis op topniveau te bedrijven. Ongeveer anderhalf uur na haar tentamen vloog zij vanaf Schiphol naar Scandinavië om zich na een vijf uur durende reis te melden voor de krachtmeting met de twaalf beste Europese speelsters. „En dan te bedenken dat de Hongaren vorig jaar, toen ze zo domineerden tijdens de Europese kampioenschappen, eigen lijk het hele jaar in trainingskamp zijn geweest”, verzuchtte club- en bondstrainer Gerard Bakker dinsdagavond na afloop van een zeer intensieve training waaraan hij Bettine Vriese- koop drie uur lang had onderworpen. In de fraaie Avanti-hal kwamen Vriesekoop en Bakker deze week nogmaals tot het besef van de ongelijke strijd die zij moeten leveren tegen met name de Oostbloklanden, waar topsporters in de gelegenheid worden gesteld alle wenselijk geachte aandacht aan hun sport te besteden. Bakker fel: „Nederland is sociaal gezien het meest verzorgde land ter wereld. Maar qua sport lijkt het of je in een onderontwikkeld gebied leeft. Dat moet je je steeds reali seren”. Waarmee de Leidenaar niet de medewerking van Bettine’s school wil kritiseren. Integendeel. Alle lof in deze, want de school maakt eigenlijk deelname aan een dergelijk topevene- ment nog mogelijk. Maar de vergelijking met andere landen en dus met de tegenstandsters van Nederlands talentvolste speelster aller tijden valt zeer nadelig uit. Gerard Bakker weer: „In de sport moeten mensen topprestaties leveren. Nou, in Nederland moeten dat onvoorstelbare doorzetters zijn. Inderdaad, zoals Bettine. Als land zouden we ons kapot moeten schamen. We zouden het prachtig vinden als iemand op een bakfiets de Tour de France won en als Bettine op klompen de top-12 zou winnen”. (Van onze speciale verslaggever) KRISTIANSTAD. Eergisteren om negen uur begon Betti ne Vriesekoop, die dit jaar eindexamen havo aan de Bonaven- tura Scholengemeenschap in Leiden doet, aan haar tentamen Engels. Oorspronkelijk zou zij dat gisteren moeten doen, maar in verband met de deelname van de Nederlandse topta- feltennisster aan de gistren begonnen Europese top-12 in het, Zweedse Kristianstad kreeg zij een vervroegd tentamen. Wat de sfeer binnen deze Belgische ploeg ook al niet bevordert is de incomple te uitrusting. Vanwege het feit dat het ken. Dat is natuurlijk een stijlloze hou ding. Wat er ook aan de hand mag zijn: hij had ons moeten laten weten waar hij zit.” Iemand die nu kan toeslaan als Eric Heiden in zijn onstuit bare jacht naar een wereldtitel onverhoopt een steekje laat val len, is de Russische wereldre cordhouder Evgeni Koelikov, die nog altijd denkt zijn eigen fameuze toptijd van 37,00 se conden te kunnen overtreffen. Toch beseft ook Koelikov ten volle dat hij Heiden niet van een nieuwe triomf kan afhou- Na een onderbreking van een kleine week, heeft Michel Pollentier zich bij zijn ploeggenoten in het dorpje Beaulieu ge voegd. Hij was een paar dagen afwezig vanwege gezinsuitbreiding (op zijn 28e verjaardag werd dinsdag zijn derde zoon geboren) en keerde terug naar Zuid- Frankrijk om er zaterdag zijn eerste wed strijd van het seizoen te rijden. Hij maakte de reis vanuit België per snelle auto, op welke tocht hij in de buurt van Oranges betrapt werd op te hard rijden: 152 km per De tweede wedstrijddag in de Ronde van de Middellandse Zee werd een com plete Belgische aangelegenheid. In de och tenduren won Luc Leman een zwaar ge devalueerd criterium in Barneoud. Door sneeuw en ijzel was deze wedstrijd van 51 km rijp voor afgelasting, maar oud-Tour- de Francewinnaar Lucien Aimar die de organisatie verzorgt, kon er contractueel niet onderuit. Hij' kortte de race echter in tot 15 km, waarmee de renners slechts onder zwaar protest genoegen namen. Ze maakten er een langzaam-aanactie van en wilden net als in de voorbije Tour de France te Valence d’Agen, in gesloten lijn over de eindstreep. Die onderlinge af spraak werd door Luc Leman niet nage leefd. Tot ieders verrassing stormde hij onverwacht op de eerste plaats af. Het tweede gedeelte van Barneoud naar Le Lavandou over een afstand van 124 km., leverde winst op voor de Belg Noël de Jonckheere die op een hinderlijk, bochtig aankomstcircuit de beste acrobaat bleek. De strijd van het voltallige peloton volg de na een geslaagde achtervolging op Leo van Vliet en Patrick Beon die 80 km. voorop reden en 20 km. vóór de finish werden achterhaald. (Van onze speciale verslaggever Peter Heerkens) LE LAVANDOU. Wereldkampioen Gerrie Knetemann is in het tweede ge deelte van de tweede etappe in de Ronde van de Middellandse Zee, ten val geko men. Hij botste in de laatste kilometer tegen een vluchtheuvel en liep een bles sure op aan zijn rechterknie en linkeren- kel. Hoewel die verwondingen er aanvan kelijk ernstig uitzagen, kwam in de loop van vrijdagavond vast te staan dat hij zeker aan de start van de derde etappe kan verschijnen. kampioen Valeri Moeratov ge trainde ploeg. Toch is de 23-jarige Amersfoorter er de man niet naar om de hete brij te ontzien. Op details wil hij liever niet ingaan, maar zijn mening óver zijn coach is duidelijk: „Als trainer vind ik Henk Gemser echt uitstekend. Ik zou in Nederland geen bete- te weten, maar als begeleider is hij duide lijk minder. Er is ontzettend moeilijk met hem te praten. Toch weet ik ook een heleboel positieve dingen over Henk Gem ser te vertellen. Hij heeft me steeds ge steund toen ik eerst niet goed reed en er van buitenaf veel kritiek op mij was. Som migen vonden dat ik maar uit de ploeg geschopt moest worden, maar Gemser nam mij steeds in bescherming.” De kritiek op Henk Gemser is algemeen, maar het hevigst bij de afgevallen Sies Uilkema, die beslist niet meer onder hem wil rijden, en Miel Govaert, momenteel veruit de beste Nederlandse sprinter. Go vaert: „Na de Nederlandse kampioen schappen zag ik de bui al helemaal han gen toen Jos Valentijn toch nog een kans kreeg om zich voor de WK te kwalificeren. Daarom heb ik op een avond met Henk Gemser een gesprek gehad in Amster dam. Alle dingen die me dwars zaten heb ik verteld, hoewel ik niet weet of ik daar wel goed aan heb gedaan. Twee dagen later hadden we met de hele ploeg een bijeenkomst in Amersfoort, maar we zijn toen niet tot een oplossing gekomen. Toch ben ik meegegaan naar Davos, omdat ik anders mezelf er mee gehad zou hebben, want als individu ben je kansloos.” De sprinters blijken merkwaardig ge noeg niet één front te hebben gemaakt tegen hun coach. Iedereen heeft zijn eigen bezwaren, die natuurlijk mede te maken hebben met de persoonlijke teleurstellin gen over wat er tot dusver is bereikt. Vriese- nooi in en met laag. In ster uit ie Hon- ■rstelde it op de ellman: ehaalde zerwin- Engelse 21, 21-9 jaar in Bij zijn verhuizing naar een Franse ploeg, nam Hennie Kuiper zijn trouwste knecht mee: José de Cauwer. De Belg en hij bouwden in vijf jaar een contract op dat verder reikt dan de koers. De steun van José de Cauwer (29 jaar) zoals Kuiper die ervaart, is psychisch van een grotere kracht dan fysiek. De Cauwer: „Ik zit er in de wedstrijd wel niet altijd van voren bij, maar ik zie een hoop wat. Kuiper ontgaat eh waarvan het belangrijk is dat hij erop gewezen wordt. Conclusies trekken is be langrijk. Het klinkt misschien ijdel, maar ik kan snel analyseren.” Een van De Cau- wers bevindingen: .Kuiper heeft altijd te weinig zelfvertrouwen gehad. Ik snapte dat nooit zo goed, maar sinds ik één keer in z’n geboortestreek ben geweest weet ik het: Die mensen daar, geloven mekaar nog...” ie ronde toernoo tker eei lerikaai toernoo gen, Ok i-7, 6-4. „Het is toch eigenlijk te gek hè, al die problemen voor de WK”, zo vervolgt Go- vqert. „We zijn in Nederland altijd bezig met moeilijkheden en knoeierijen. Daar word ik wel eens doodziek van. Wat er na dit seizoen moet gebeuren, daar spreek ik me nog niet over uit. Als ik dat nu zou zeggen, dan hebben we er weer een pro bleem bij. Er is in ieder geval niets veran derd nadat ik al mijn bezwaren aan Henk Gehoord achter de dichte deur van een hotelkamer van Belgische renners in de ronde van de Middellandse Zee. „Pak ik ’t nou, of pak ik ’t nie... Ist’r controle, of is er geen... Zijt ge d’r zeker van, of zijt ge niet zeker... Allez hoe zit 't..." Govaert: „Je stapt gemakkelijker over bezwaren en ergernissen heen als je hard rijdt; dat is uiteraard waar. Maar een groep bestaat niet bij ons. We zitten met het probleem dat er in Nederland een heel jaar door wordt geselecteerd. En je bent tenslotte met een individuele sport bezig. Er kan daarom maar moeilijk een eenheid ontstaan. Maar zodra er een definitieve ploeg is moet je elkaar stimuleren en als team optreden, vind ik. Dat gebeurt niet.” Michel Pollentier, die eens verklaarde dat hij zich niet kon voorstellen dat hij ooit een andere weg zou gaan dan die van Freddy Maertens, heeft als kopman van een nieuwe ploeg een eigen oefenkamp opgeslagen aan de Franse zuidkust. De aftakeling van het teamverband dat zo onverbrekelijk leek, heeft bovendien ook door Freddy Maertens zelf een flinke duw gekregen. Hij liet zich nog nauwelijks zien in het oefenoord Biot, vlakbij Nice, en daarover maakt met name Joseph Bruyè- re zich danig boos. Maertens vertrok vori ge week voor een medische behandeling aan zijn geblesseerde rechterpols terug naar België, beloofde afgelopen zondag in Piot terug te zijn, maar is daar tot op heden niet verschenen. Bruyère, die ja renlang een sterke pion was in de ploeg van Eddy Merckx en deze winter overstapte naar Maertens: „Een oefen campagne zonder kopman slaat' nergens op. Bovendien zijn er veel nieuwe renners in de ploeg en er veranderde nogal wat onder het personeel. De meesten kennen elkaar niet. In een trainingskamp moet je- wat meer van elkaar te weten k'omen; dat is de basis voor een goed seizoen. Maar daar is hier geen sprake van. Wij behoren het hele jaar voor Maertens te werken en wij zien hem hier niet eens... Tot op heden maakte ik hem alleen mee als tegenstan der in de koers, ik zou hem nu wel eens als ploegmaat willen leren kennen... uur. Hij mocht ter plaatse betalen: 250 Franse francs. Gemser heb uitgelegd. We maken er ge woon het beste van. Gemser zal het heus niet gemakkelijk hebben na wat er de afgelopen tijd is gepubliceerd. Voor ons is dat niet merkbaar. Dat vind ik wel goed van hem. Als de wedstrijden achter de rug zijn zal alles nog wel eens besproken wor den. Maar ik neem geen initiatieven meer. Ik zou alleen maar in herhalingen ver vallen.” Hoe zeer Miel Govaert bij zijn voorbe reidingen op de WK ook zijn best heeft gedaan de interne moeilijkheden naar de achtergrond te schuiven, het is haast on denkbaar dat hem dat volledig is gelukt. HENK GEMSER: omstreden trainer bij schaatssprinters. (Van een speciale verslaggever) INZELL. Hoe perfect Eric Heiden zich ook op de gladde ijzers beweegt, als de Ameri kaan op één afstand geklopt kan worden, blijkt de 500 me ter daarvoor het eerst in aan merking te komen. De risico factor is op het kortste traject namelijk het grootst. Eén ba lansverstoring kan fataal zijn, zoals Eric Heiden vorig jaar bij de wereldkampioenschappen in Lake Placid overkwam toen de Noor Frode Roenning profi teerde van een zeldzame mis ser van de Amerikaan en hem van de ritzege beroofde. te bepalen. Ik was niet sneller dan 9,8 seconden, terwijl ik eer der altijd tot 9,5 seconden in staat was”. Zolang de strenge bepaling van kracht is zal het bijna on mogelijk zijn de 37,00 van Koe likov te overtreffen. Bijna vier jaar geleden zorgde hij in Alma Ata voor deze topper, die na een allesbehalve volmaakte rit tot stand kwam. Koelikov had op de laatste honderd meter alleen maar oog voor het reu sachtige elektronische score bord in het Medeo-stadion. „Daarom”, zegt hij, „was die race niet perfect. Voor mij moet 36,5 dan ook haalbaar zijn”. Dit seizoen benaderde Koeli kov zijn record tot op 0,6 secon den, maar hij blijkt daar zelf in het geheel niet ondersteboven van. Zijn doel is Lake Placid. Tot zolang zullen de Russische schaatsleiders hem nog wel de hand boven het hoofd willen houden. Koelikov wil zijn posi tie in de nationale ploeg echter zo lang mogelijk rekken, om dat hij met intens veel plezier in het Westen verblijft. Vriesekoop doorzetster Waarmee Bakker nog maar eens wil onderstrepen dat zijn pupil van de ene spanning (tentamen) in de andere (top-12) valt. Een- geregeld terugkerende „voorbereiding” die natuur lijk verre van optimaal is en geestelijk ook heel wat van Bettine Vriesekoop vergt. Maar de Hazerswoudse, die er 's middags al een training (bij het Leidse Scylla) op had zitten en ’s avonds nog eens urenlang door Bakker stevig onder handen (opmerking van de toekijkende Guidy van Griethuizen derde dame bij Avan- ti: „Wel een beetje eng hoor, zoals die twee bezig zijn") werd genomen, slaat zich er tot nu toe ferm doorheen. f DEN HAAG. Bondscoach Jan Zwart kruis heeft zestien spelers aangewezen die volgende week ergens in Zuid-Europa in trainingskamp gaan en zaterdag in Milaan zullen aantreden voor de vriend schappelijke interland tegen Italië. De zestien zijn: Schrijvers en Krol (beiden Ajax), Metgod, Peters en Kist (AZ), Rep (Bastia), Koster (Roda JC), Jansen (Feyenoord), Doesburg (Sparta), Wild schut, René en Willy van de Kerkhof, Van Kraay, Poortvliet, Brandts en Stevens (allen van PSV). AZ-speler Kees Kist viert na een lange afwezigheid zijn rentree. De tussen hem en bondscoach Zwartkruis gerezen pro blemen bestaan niet meer. Van de week heeft Kist met Zwartkruis en AZ-coach Kessler een gesprek gehad. Dit deed Kist besluiten om zich weer beschikbaar te stellen voor het Nederlands elftal. Voorts zijn de volgende zeven jong oranje-spelers aan dit gezelschap toege voegd: Michel Valke (Sparta), Stanley Brard (Feyenoord), Wim Woudsma (Go Ahead Eagles), Ruud Kaiser (Ajax), Ro meo Zondervan (FC Twente), Loek Ur- sem (AZ’67) en Kea Molenaar (Vo lendam). Verder is de begeleiding van het Neder lands elftal gereorganiseerd. De belang rijkste wijziging is dat Jack van Zanten is teruggekeerd als elftalbegeleider. En Mare Demeyer (als winnaar van Pa- rijs-Brussel 1975 en Parijs-Roubaix 1976 een ijzersterke schakel in de band) is compleet spoorloos voor de ploegleiding, die zich beklaagt over zijn afwezigheid. Chef d’equipe Jos Huysmans, een van de vroegere meesterknechten die Eddy Merckx diende: „Wij weten geen van allen waar hij uithangt. Hij heeft toestemming gevraagd en gekregen om niet naar het trainingskamp te hoeven komen vanwege de Zesdaagse van Milaan. Maar daar schijnt iedereen behalve Demeyer gestart te zijn. In België is hij nergens te ontdek- Koelikov heeft zich steeds kunnen handhaven, terwijl an dere prominente sprinters als Safronov en Malikov uit de gra tie zijn geraakt. Koelikov: „Ik geef toe dat ik niet zo hard train, maar misschien ben ik wat slimmer dan de anderen. De duizend meter is voor mij te lang. Die afstand interesseert me niet meer. Alleen als trai ning voor de 500 meter zie ik er nog wel een beetje nut in. Och, als sprinter hoef je ook niet zo hard te werken. Oefenen met divisie iHeer- rdrecht, ortFC sn, Wil-j Bosch— ;ar, FC De loting voor de 500 meter heren is: le rit: Kay-Arne Engelstad (Noo)-Miel Govaert (Ned), 2e rit: Jan-Ake Carlberg (Zwe)-Frode Roenning (Noo), 3e rit: Olof Granath (Zwe)- Jarle Pedersen (Noo), 4e rit: Dan Immerfall (Vst)-Sergey Koelikov (Sov), 5e rit: Peter Müller (Vst)-Joung Ha Lee (Zd-Kor), 6e rit: Eric Heiden (Vst)-Jan Jozwik (Pol), 7e rit: Bert de Jong (Ned)-Peter Eriksson (Zwe), 8e rit: Tom Plant (Vst)-Stefan Panzer (Wdl), 9e rit: Gaetan Bou cher (Can)-Lieuwe de Boer (Ned), 10e rit: Em manuel Michon (Fra)-Kazuaki Ichimura (Jap), 11e rit: Johan Granath (Zwe)-Terje Andersen (Noo), 12e rit: Sergey Sjlebnikov (Sov)-Tsjao Wei Tsjang (China), 13e rit: Jan van de Roemer (Ned)-Anatoli Medennikov (Sov), 14e rit: Hubert Hirschbirgler (Wdl)-Vasile Coros (Roe), 15e rit: Colin Coates (Aus)-Steffen Doering (Odl), 16e rit: Simon Greenshaw (Gbr)-Giovanni Paganin (Ita), 17e rit: Pertti Niitylae (Fin) alleen. De loting voor de 1000 meter: le rit: Müller- Olof Granath, 2e rit: Immerfall-Engelstad, 3e rit: Heiden-Jozwik, 4e rit: Govaert-Roenning, 5e rit: Pedersen-Ha Lee, 6e rit: Carlberg-Sjlebni- kov, 7e rit: Andersen-Eriksson, 8e rit: Medenni- kov-De Boer, 9e rit: Johan Granath-Michon, 10e rit: Plant-Boucher, 1 le rit: Ichimura-Panzer, 12e rit: De Jong-Paganin, 13e rit: Coates-Hirsch- birgler, 14e rit: Coros-Wei Tsjiang, 15e rit: Greenshaw-Niitylae, 16e rit: Koelikov alleen. (Van onze speciale verslaggever) INZELL. Even dreigend als het lood grijze wolkendek dat de Alpentoppen rond Inzell vrijdag ombulde was de stem ming in de Nederlandse schaatssprint- ploeg. Er heerste een nerveuze, uiterst explosieve sfeer in het gezelschap van coach Henk Gemser. Deze werd niet in de eerste plaats veroorzaakt door het nade rende toernooi om de wereldtitel, maar het al enige tijd sluimerende conflict tussen de rijders en hun coach heeft de gemoederen danig in beweging gebracht. Erg krampachtig hebben alle betrokke nen geprobeerd een uitbarsting vlak voor het titeltoernooi te verijdelen. Zo ook de tweevoudige Nederlandse kampioen Miel Govaert, die zegt: „We hebben zeer bewust afgesproken nu de problemen even te vergeten en eerst de WK te rijden.” gewichten, wat zwemmen en wielrennen, dat is eigenlijk al les wat ik in de zomermaanden doe”. De startellende heeft ook Koelikov en zijn ploeggenoten niet onberoerd gelaten. De we reldrecordhouder heeft zelfs de grootste moeite om gedurende enige tijd in volstrekte stilstand op het startschot te wachten. Koelikov: „We zijn in december wel door een Russische starter op de hoogte gebracht, maar iedereen heeft er veel proble men mee. De eerste wedstrijd met de nieuwe methode leverde 40 valse starts op in 15 ritten. In Trondheim werd ik gediskwali ficeerd in de landenwedstrijd tegen Noorwegen en de Vere nigde Staten”. De inmiddels fel aangevoch ten startwijze, die misschien volgend jaar weer op de helling gaat, bestempelt Koelikov dan ook als: „Afschuwelijk. Ik weet er geen raad mee. Het is een verschrikkelijke handicap. We hebben wedstrijden gehouden over 100 meter om de snelheid Op de sprintvierkamp is Koelikov enigszins teruggeval len, omdat zijn duizend meter tekenen van slijtage vertoont. Hij legt deze afstand tegen woordig zelfs erg ongeïnteres seerd af. Bij de Russische schaatsleiding en met name bij supervisor Koudriatsjev kan Koelikov echter een potje bre ken, anders zou de levenslusti ge sprinter allang door een an der vervangen zijn. Onbewust ondersteunt zij de woorden van Bakker, een „onvoorstelbare doorzetster” te zijn. Lachend en bijna achte loos klinken de woorden uit haar mond: „Ik heb toevallig pas eens uitgerekend hoeveel ik in deze jaren heb getraind. Ik ben nu vijf jaar bezig en over die periode gerekend heb ik er een heel jaar aan training opzitten. Omgerekend zijn dat 14.000 uren”. Een rekensom die een zeer duidelijk beeld geeft van de inspanningen die Vriesekoop en Bakker zich getroosten om, in ieder geval, eens de Europese titel Bettine heeft zich voorgenomen op haar 22ste te stoppen te innen. De trainer zet daar graag enkele kanttekeningen bij. „Je vraagt je eigenlijk af of het goed kan gaan. Eerlijk, ik heb mijn vragen erover. Ze is uiteindelijk 17 jaar en moet heel wat verwerken. Want als ik haar train, kom ik bijna als een bloedhond achter de tafel. Loop ik te schelden op haar, terwijl ze er toch alles voor over heeft. Innerlijk denk ik dan, dat het eigenlijk onmenselijk is. Het is zo’n topbelasting vier a vijf uur training per dag dat je je echt wel eens een buil moet vallen”. „Gelukkig begrijpen we elkaar en lachen we samen ook heel wat af”, neemt Bakker weer gas terug, „want buiten de training kunnen we ontzettend goed met elkaar opschieten. Natuurlijk, de manier waarop ik met Bettine train is voor haar moeilijk. Maar dan weet ze ook dat ze het in de wedstrijden niet meer zo moeilijk krijgt. En als je als twaalfde naar Zweden gaat, moet je proberen elfde te worden”. (Zie volgende sportpagina) Er is één voorval geweest waarbij wel één lijn werd getrokken. Govaert: „Ieder een was er op tegen dat Haitske Valentijn en Ina Steenbrugen mee zouden gaan naar Davos. Het leek ons niet juist dat Haitske en Jos samen in de ploeg werden opgenomen en dat is onder druk van ons niet doorgegaan. Voor het overige heerst het principe: met het probleem van een ander kan ik niet zitten. Daarom heb ik hier in Inzell oogkleppen voorgedaan. Zolang ze mijn bed maar niet afbreken vind ik het allemaal best.” De loting bij de dames had het volgende resultaat: 500 meter: le rit: Christa Rothenburger (OD1)- Beth Heiden (VSt); 2e rit: Bjoerg Eva Jensen (Noo)-Ljoebov Sadsjikova (Sov); 3e rit: Kim Kostron (VSt)-Haitske Valentijn (ned); 4e rit: Sylvia Burka (Can)-Erwina Rysz (Pol); 5e rit: Ann-Sofie Jaernstroem (Zwe)-Silvia Brunner (Zwi); 6e rit: Pat Durnin (Can)-Leah Müller (VSt);7e rit: Sophie Westenbroek (Ned)-Sylvia Filipsson (Zwe); 8e rit: Cindy Seikkula (VSt)- Annett Karlsson (Zwe); 9e rit: Makiko Nagaya (Jap)-Sytje van der Lende (Ned); 10e rit: Ann- Marie Tollefsen (Noo)-Cathy Vogt (Can); He rit: Yuko Ota (Jap)-Ina Steenbruggen (Ned); 12e rit: Pirje Hyvaerinnen (Fin)-Kim Ferran (Gbr); 13 rit: Dolores Lier (Zwi)-Monika Hölzner (WD1); 14e rit: Wang Li Mei (China)-Brenda Webster (Can); 15e rit: Tatjana Barrabasj (Sov)-Eva Bial- kovska (Pol); 16e rit: Syliva Albrecht (ODl)-Nam Soob Lee (Zd-Korea). De loting voor de 1000 meter: le rit: Jensen-Valentijn; 2e rit: Müller-Al- brecht; 3e rit: Rysz-Kostron; 4e rit: Brunner- Sadsjikova; 5e rit: Webster-Heiden; 6e rit. Bur ka-Jaernstroem; 7e rit. Westenbroek-Karlsson; 8e rit. Steenbruggen-Filipsson; 9e rit: Vogt-Seik- kula; 10e rit: Ota-Van der Lende; 11e rit: Na- gaya-Tollefsen; 12e rit: Barrabasj-Soon Lee; 13e rit: Rothenburger-Durnin; 14e rit: Lier-Ferran; 15e rit: Li Mei-Hyvaerinnen: 16e rit: Bialkovska- Hölzner. den, zoals geen enkele sprinter in Inzell bij machte zal zijn het Amerikaanse geweld te tem men. De 28-jarige Rus die in Leningrad voor sportleraar stu deert, heeft zijn hoop echter gevestigd op Lake Placid, waar hij volgend jaar als winnaar van de gouden medaille in In nsbruck de Olympische arena betreedt. Koelikov: „Misschien zal ik Heiden daar kunnen verslaan, maar dat is alleen mogelijk als het weer en ijs erg goed zijn, zoals in Alma Ata. Wannéér de omstandigheden tegen zitten geef ik mezelf geen enkele kans. Heiden is lichamelijk ver uit de sterkste en wint dan be slist ook de 500 meter. Op de andere afstanden is hij bij voor baat al de beste”. Na jarenlang de meest toon aangevende Russische sprinter te zijn geweest heeft Evgeni Koelikov de laatste seizoenen onmiskenbaar een stapje terug moeten doen. Nu is Sergei Glebnicov de beste man in de voor het eerst door oud-wereld- akkoord met medesponsors vertraging opliep, ontbreekt het aan de juiste kle ding, omdat daar de reclame nog op aan gebracht moet worden. Zodoende zijn de renners in een nooduitrusting aan de start van de Ronde van de Middelandse Zee gebracht. Vooral de uit de stal-Merckx afkomstige nieuwelingen in de ploeg, die het zoveel beter gewend waren, ergeren zich aan de situatie. Met name de veel te dunne koerstruien waarin tijdelijk moet worden gereden, wekken nogal wat kri tiek op. Joseph Bruyère heeft een dikke wollen blauwe trui onder zijn wedstrijd- plunje aangetrokken, maar dat heeft niet kunnen voorkomen dat hij intussen snip- verkouden door Zuid-Frankrijk toert. door PETER HEERKENS Freddy Maertens

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17