Ayatollah Noery: sociale rechtvaardigheid 15 tó!- BS® tv Mi WsP to «WW 3 A 4»j - ACHTER HET GROENE VAANDEL VAN MOHAMMED i Li ATS im J ibv ÉS door Hans Rombouts door Marien van den Bos Rome Goed en kwaad Jodendom voorbij Op brandstapel Socialisme-kapitalisme Onzin 8 d KSE ilt 1 De Islam, één van de vijf grootste wereldgodsdiensten, is lang door met name de westerse wereld onderschat als factor in de machtspoli tiek. Men beschouwde de moslims (muzelmannen heeft in verband met de kruistochten een geladener betekenis) als mensen met een bizarre, barbaarse godsdienst,waarvan men hooguit wist dat Allah God is en Mohammed zijn profeet. Een godsdienst met strenge lijfstraffen, waarvan wij gruwelen: afhakken van handen en voeten. Het westen schrikt toch steeds weer op bij berichten, zoals die van vorige week, waarin gemeld wordt dat Pakistans militaire dictator Sia- ul-Hak de hardste lijn van bestraffing in zijn islamitische land heeft ingevoerd. Dus: bij diefstal ziet de boosdoener de gediplomeerde amputeur komen. De dief vaak in het openbaar tot leeringhe ende vermaeck van het volk de linkerhand afgehouwen (als hij rechts- handig is danwel de rechter- (als hij linkshandig is), want zo humaan is men wel. Zo is het niet alleen in Pakistan, maar ook in islamitische landen als Saoedië-Arabië, Libië, Koeweit, Noord-Jemen en de Verenigde Arabische Emiraten. Overspel: steniging wacht de hitsige onverlaat. Lichtere vergrijpen: de karwats of stokken liggen klaar. Ook Iran zal zich in de rij van die landen scharen. Wat is de islam voor een godsdienst? Hoe is de historie van deze religie, die bij de vijf grootste wereldgodsdiensten hoort? Hoe denken islamieten over socialisme en ka pitalisme? Op deze pagina achtergrondin formatie van Hans Rombouts en Marien van den Bos. jramto n 4> d. irlem F- V I 7*4‘I Islam opnieuw m opmars JF Ayatollah Khomeini l 4 Ayatollah Taleghani Ayatollah Noery a Xu zó: S gerust ilijvend Er zijn zo’n vijfhonderd ayatollahs in Iran, maar Noery wordt gezien als een van de drie invloedrijkste na Khomeini natuurlijk. Taleghani en Noery, beiden uit Teheran, en Shariat-Madari uit de heilige stad Qom. Yahya Allemeh Noery is de meest radicale in woord en daad. terwijl de mensen dergelijke regimes steeds meer gaan haten. Evenals de buitenlandse overheersing en de geïmporteerde waarden van een vreemde cultuur. Deze haat was nu losgebarsten tegen de regering en moest haar verzwelgen als de wateren van de Nijl de farao hebben overspoeld.” Noery waarschuwt ervoor de huidige revolutie in Iran puur en alleen te vertalen in termen van politiek en economie. „Als een wervelwind trekt de islamitische bezieling over de Arabische landen tot ver in het Verre Oosten, van Noord- Afrika en Egypte, via het Arabische schiereiland en Turkije tot Pakistan, Maleisië en Indonesië toe. Ik verklaar dat het Iraanse volk niet voornamelijk vrijheid, onafhankelijkheid en sociale rechtvaardigheid wil. Het wil meer dan dat, het wil een samenleving gebaseerd op Islam. Een islamitische samenleving betekent onder meer vrijheid en sociale rechtvaardigheid, maar deze zaken betekenen omgekeerd nog geen islam. Dat is ook de reden waarom we nooit samen kunnen werken met communisten, zelfs niet uit tactische overwegingen.” Engelse Oost-Europa-instituut dat een onderzoek naar de islam in Rus land heeft ingesteld. De moslims zijn de laatste jaren strijdvaardiger geworden. De al eerder genoemde generaal Sia-ul- Hak riep onlangs uit: „De moslims zullen de wereld gaan regeren”. Hij en andere islamitische leiders heb ben zich ten doel gesteld de moslim staten zelf meer te doordrenken van de geest van Allah, de islamitische „missionering” in Afrika en Azië steviger ter hand te nemen en daar buiten de kleinere islamitische ge meenschappen te steunen en uit te breiden. In Afrika is de opmars van het groene vaandel duidelijk zicht baar. In de Middenafrikaanse lan den als Niger, Tsjaad en Mali is een grote meerderheid van de bevol king aanhanger van Mohammed. Op de Philippijnen voeren de isla mieten, die vooral in het zuiden van dat eilandenrijk te vinden zijn, al Een illustratie uit het boek ..Antwoord" van uitgeverij Meulenhoff. mogen werken en meisjes niet meer studeren. Universiteiten zouden worden gesloten en radio, televisie en bioscoop zouden eenvoudig van het toneel verdwijnen, evenals kunst, poëzie en literatuur. Zelfs auto’s, vliegtuigen, telefoon en telegraaf zouden worden verboden, als je de valse propaganda van het dictatoriale regime zou moeten geloven, zich realiserend dat de doodsklok voor haar heeft geluid.” ramadan, vier minuten te vroeg hadden laten omroepen op de radio in Karachi. Pakistan is duidelijk een orthodox-islamitisch land ge worden. De vraag is nu maar hoe dat in Iran zal gaan. Want één ding is zeker: evenals in de christelijke geloofsgemeenschap (waar duizen den richtingen en kerken zijn) is de islamitische wereld geen eenheid. omdat de islam door bemiddeling van Mohammed nieuwe openbarin gen met een hogere waarde deel achtig werd (de islam en het joden dom kennen een reeks zelfde profe ten). Men zou de islam kunnen be schouwen als een Arabische vorm van het jodendom na de balling schap, die met een reeks christelij ke en heidense elementen werd ver rijkt (aldus Helmuth von Glasenopp in zijn boek „De vijf wereldreli gies”), maar men kan het niet om schrijven als een aan de Arabieren aangepaste reductie van het chris tendom, zoals velen deden. Moham med rekende Christus onder de profeten, maar hij wees uitdrukke lijk de drievuldigheidsleer af. De religieuze basisidee van de islam wordt gevormd door het geloof aan één god Allah en aan het laatste oordeel, waarbij goede mensen be loond en kwade bestraft worden. Merkwaardig genoeg heeft Moham med een korte tijd naast één god Allah, diens drie dochters Allat, al- Uzza en Manat als middelaressen erkend. Al snel verkondigde hij de leer van alléén maar Allah. Mohammed knoopte zijn gods dienstige ideeën aan bij de gevoels- De onverlichte straten en steegjes in het oosten van de Iranese hoofdstad wemelen van de mensen, op weg naar de moskee of zojuist teruggekeerd van een bezoek aan de school waar ayatollah Khomeini tijdelijk hulst, een kleine kilometer verderop. Het is niet eenvoudig om het zoveelste zijsteegje van de zoveelste zijstraat van het Jalehplein de woning te vinden van ayatollah Noery, een van de belangrijkste filosofen over de „Islamitische republiek". De islamieten proberen ook bui ten de bekende machtscentra en hun invloedsgebieden van Ma rokko tot het uiterste puntje van Indonesië de deur voor hun reli gie op een kier te zetten naar de westelijke wereld. Enige opschud ding bijvoorbeeld wekte toch nog niet zo lang geleden de vestiging van een islamitisch centrum in Rome, onder de (witte/zwarte) rook van het Vaticaan. Het groene vaandel van Mohammed wordt ook buiten de erkende islamitische wereld gezien. Weinig bekend is trouwens dat bij na een derde van de bevolking van de Sovjet-Unie de islam belijdt. Na Indonesië, Pakistan, India en Bang ladesh is de Sovjet-Unie het land met de meeste moslims: dat zijn er tussen de 40 en 50 miljoen. Ver wacht wordt, dat het aantal mos lims in Rusland aan het eind van deze eeuw tot 100 miljoen zal zijn gestegen, terwijl er dan maar 10 miljoen Russen zullen zijn bijgeko men. Aldus het tijdschrift van het landgenoten, door een juiste balans tussen de particuliere en overheidssector, inflatiecontrole, het afschaffen van rentes, wetten op het erfrecht en dergelijke. Tegelijkertijd zal er echter geen enkele overeenkomst zijn met communistische onderdrukking van opbouwende concurrentie of het vernietigen van de vrije markt.In communistische landen worden alle mensen gedwongen te werken voor de staat, die niets anders is dan een superkapitalist.” De ayatollah is echter niet bereid zich uit de spreken voor de keuze van toekomstige partners, die moeten helpen bij de opbouw van het land. „Olie staat garant voor onze nationale onafhankelijkheid de koran staat garant voor onze ideologische onafhankelijkheid”, aldus Noery. „Mochten we ons toch aansluiten bij de een of andere alliantie, dan zal dat gebeuren op basis van ons eigen belang en niet onder druk van een buitenlandse mogendheid, zoals onder het regime van de sjah, toen ons land is veranderd in een consumptiemaatschappij. We zullen zeker assistentie nodig hebben, maar de vooruitzichten zijn nog niet duidelijk genoeg om hierover definitieve uitspraken te doen.” „Industrialisatie zal worden voortgezet, maar niet op de huidige manier door internationale kartels en buitenlandse belangen die het lot van de natie de afgelopen tijd hebben bepaald. In de eerste plaats moeten de Perzen worden opgeleid in de vakbekwaamheid om de nationale ontwikkeling vorm te kunnen geven.” Maar wat is er dan waar van de verhalen die de ronde doen over de islamitische republiek, die alle verworvenheden van de moderne techniek en cultuur uit zou willen bannen en het volk terug zou willen leiden naar een soort bedoeïnenbestaan? „Er wordt inderdaad beweerd dat vrouwen onder de islamitische regering niet meer zouden In de eerste jaren van deze eeuw hebben de geestelijke lei ders in Iran eveneens in sa menwerking met het economi sche hart van het land, de bazar in Teheran de toenmalige sjah een grondwet afgedwon gen die de macht van de vorst beperkte en de geestelijkheid uit: de regering is verantwoor ding schuldig aan een tweetal kamers, een samengesteld op basis van een verkiezingsuit slag en de andere bestaat uit geestelijken die de wetten toet sen aan de Koran en de heilige geschriften, een soort Eerste Kamer. In de woorden van aya tollah Noery: „De wetgevende vergadering regeert echter niet in de moderne zin van het woord, want geen enkele mos lim heeft het recht zomaar nieu we wetten te introduceren. Alle moslims moeten de goddelijke wet gehoorzamen De geest van de islam en de geest van deze tijd moeten met elkaar In harmonie gebracht worden, en de vergadering van islamitische autoriteiten weet het beste hoe deze harmonie gestalte moet krijgen”. Zijn visie op de overwinning van de huidige islamitische revolutie in Iran is vooral gebaseerd op geschiedenisfilosofie: „De eeuwenoude strijd tussen de krachten van goed en kwaad, de waarheid en de leugen, tussen de islam en zijn vijanden.De geschiedenisboeken staan vol met manifestaties van dit gevecht: Kain en Abel, Abraham en Nimrod, Mozes en farao. Mohammed en Abu Sufyan. Ook de laatste eeuw toont vele schakels van dezelfde keten, Sayyid Jamal-Ed-Din, ayatollah Mirza Shirazi, Mohammed Addoh, Kawakibi, Sannusi, Iqbal en honderden anderen.” „Zodra politici en monarchen afwijken van het mohammedaanse volkskarakter, moeten zij hun toevlucht nemen totldictatuur en onderdrukking, De islam gaat er vanuit, dat hij het jodendom voorbij gestreefd is s Ji W f We herinneren ons een bericht uit 1977: een aantal omroepmensen werd op de brandstapel gezet, om dat ze het einde van de vasten, de De moslims, die al vroeger in de middeleeuwen zeer machtig waren de christelijke wereld wankelde en kon de islamitische strijdmacht ternauwernood in Frankrijk en Oostenrijk tot staan brengen hebben nieuwe impulsen gekregen. Vooral na het verjagen van de kolo niale machten (zoals in Algerije, Marokko, Libië, Pakistan, Bangla desh, Indonesië en een fiks aantal Middenafrikaanse landen) werden de westerse invloeden ingedamd en kreeg de islam een hernieuwde bloeikans. Om van het midden-oos- ten maar te zwijgen, waar men de krachten bundelde tegen Israel. De islam (letterlijk: toewijding aan God) laat zijn geschiedenis en jaartelling beginnen met de hidjra (622), de tocht van Mohammed van Mekka naar Medina. In Mekka kreeg de profeet aanvankelijk geen kans om zijn godsdienstige ideeën, hem verkondigd door de engel Ga- briël, te vestigen. De succesvolle handelsman, die Mohammed was, kon in Medina wel een eigen theo- kratie (godsrijk) stichten. Vandaar- uit bouwde hij zijn macht uit, vaak met zeer wereldse middelen, zoals het overvallen en plunderen van karavanen. Hij hoopte, toen hij ze gevierend in Mekka terugkeerde, dat hij steun zou krijgen van de aanhangers van een andere mono- theistische (één-god)religie, de jo den, die in een vrij groot aantal deze Arabische stad bewoonden. Maar de joden hielden vast aan hun eigen geloof. Sedertdien haatte Moham- en geloofswereld van de Arabieren. Hij hield rekening met oude gebrui ken en gewoonten. Zo verklaarde hij de gezuiverde Ka’aba (de zwarte steen, waarschijnlijk een stuk mete oriet, die al heel lang vereerd werd door de bevolking) tot het middel punt van zijn islamitische gods dienst. Een godsdienst, die geest en macht kon verenigen. Macht schie pen de moslims zich. Ze stichtten een enorm rijk, dat tenslotte ver brokkelde. Totdat nu zo langzamer hand hernieuwde trots en nationa lisme de gelovigen weer verse im pulsen geven. De islam is opnieuw in opmars. med hen, hoewel hij erkende dat ze van één stamvader kwamen: Adam en in latere lijn Abraham. De islam heeft veel gemeen met de joodse en christelijke godsdienst. Vandaar toch ook, dat de strijd van de isla mieten, zoals Mohammed die ver kondigde, contra de andersdenken den nog feller gericht was tegen de volstrekt goddelozen, de heidenen, dan tegen joden en christenen. De ayatollah: „Deze mensen moeten beseffen dat dergelijke omstandigheden in moslim-landen gedurende de afgelopen eeuwen produkten waren van decadentie en niet van de islam”. Hij noemt als voorbeeld de dynastieën van de Abbasiden en de Omajjaden gedurende de Westeuropese middeleeuwen, die afgeweken zijn van de pure islam. „Waar wij naar streven, is een terugkeer tot de islam in zijn puurste en edelste vorm en niet naar de maatschappijvormen van corruptie en dictatuur, zoals we zojuist achter de rug hebben.” jarenlang strijd tegen het regiem- Marcos. Al enige keren is de naam Pakis tan gevallen. Daar wordt de invloed van de islamitische staatsgods dienst steeds sterker. Om even de gedachten op te frissen: Pakistan ontstond uit een bloedige krijg met India, dertig jaar geleden. Pakistan was islamitisch, India hindoes- taans. Vandaar de gruwelen, want waar godsdiensten botsen weer klinkt sabelgekletter of kanonge bulder. Pakistan scheidde zich af, maar werd later zelf weer in tweeën gesplitst, omdat Oost-Pakistan zich als Bangladesh onafhankelijk ver klaarde. West-Pakistan werd Pakis tan. Een militaire dictatuur van moslimsnit maakt er de dienst uit. De wetten van de koran, van de scharia worden er niet scrupuleus gehanteerd. Dus is alcoholgebruik uit den boze, zoenen en dansen in het openbaar eveneens; vergrijpen op wat voor gebied ook worden streng en meestal lijfelijk bestraft. Er zijn plannen om afzonderlijke universiteiten in te richten voor vrouwen. Als men zich op scholen en colleges niet houdt aan de vast gestelde bid-getijden kan men zweepslagen krijgen. Het maxi mum daarvan is op 30 gesteld. En daar wordt niet zachtjes geslagen. De kern van die onderlinge ver deeldheid werd in feite al gelegd door de grote profeet Mohammed, die er zelf stevig de wind onder had, maar zijn opvolging niet goed en afdoende had geregeld. Bovendien wordt er door mensen altijd ver schillend gedacht over richtlijnen, waar dat dan ook over gaat. Neem de uitleg van de bijbel. Zo is het ook met de koran, het heilige boek met regels van de islam. Er zijn altijd mensen, die tot geen concessies aan veranderde tijdsomstandigheden bereid zijn (neem in ops land bis- schop Gijsen), en anderen, die de religieuze wetten en waarden mil der bekijken. Orthodoxen en pro- gressieven. Zo is het ook bij de islam. De gemiddelde westerling weet weinig van de islam af, al komt hij er door de stroom van moslim gast arbeiders wat meer mee in directe aanraking. Die gemiddelde wester ling staat niet alleen in zijn onwe tendheid. Zo heeft de regering van de Verenigde Staten na het echec van de CIA in Teheran, die de revo lutie tegen de sjah volkomen ver keerd beoordeelde gelast een stu die te gaan maken van de maat schappelijke invloed van de islam. Carter en diens adviseurs willen een analyse hebben van het krach tenspel van de moslim-beweging en -wereldorganisaties. „De economische theorie van de islam heeft haar wortels in de principes van sociale rechtvaardigheid, morele verheffing en algemeen welzijn, anders dan de kapitalistische en communistische theorieën, die de economie hebben geïsoleerd van moraal en religie. Het individuele recht op eigendom wordt weliswaar erkend, maar binnen de perken gehouden van het algemeen belang. De islam biedt de gulden middenweg tussen beide economische systemen, terwijl de kwalijke eigenschappen van beide worden vermeden: de kwalijke kanten van het kapitalisme worden uitgerangeerd via het - bc' eerde het recht gaf de wetten te toet sen aan de leer van de islam. Maar de achtereenvolgende vorsten lapten de grondwet aan hun laars. Heel vrij vertaald, ziet de isla mitische republiek er als volgt De islamitische republiek, die ayatollah Khomeini en zijn aan hangers voor ogen staat, is minder nieuw en revolutionair dan de verwarring hierover doet vermoeden. De geestelijke lei ders van de sji’ietensekte in Iran, een afsplitsing van de overigens soenitische moslims in de Arabische wereld, hebben gedurende grote delen van de geschiedenis belangrijke in vloed uitgeoefend op het staatsgebeuren. „Ze beseffen niet dat de mensen te verstandig zijn om dergelijke onzin te geloven: de islam opent juist de scholen en universiteit en stimuleert juist wetenschap en techniek. De islam erkent de rechten van vrouwen en respecteert hun beslissingen. Radio, televisie en bioscoop zullen door kunnen gaan met het geven van ontspanning, maar inplaats van sex en geweld, zullen zij in dienst moeten staan van de morele verheffing en de menselijke waardigheid. De massamedia zullen in dienst moeten staan van de veredeling van hun publiek inplaats van de corruptie. De moderne technologie zal in dienst moeten staan van de hele samenleving. Verschillende onderdelen van de westerse technologie zijn door moslims ontwikkeld, hoe zou dat tegengesteld kunnen zijn aan de Islam? We zijn alleen tegen de negatieve elementen van de westerse cultuur en technologie. Drugs bijvoorbeeld is zo’n groot probleem in het Westen, waarom zouden wij deze fouten overnemen? Het ondergeschikt-maken van de mens ten opzichte van de machine is nog zo’n voorbeeld.” Maar sommige intellectuelen vrezen dat de islamitische republiek terug zal keren naar vroegere vormen van „islamitische” ongerechtigheid ten opzichte van vrouwen en andere groepen in de samenleving. 14571] TÜRKUE Tra» IRAN SENEGi CTANXANIA GUINÉ»; SIERRA LEON EGYPTE KAZAKHSTAN r .1^ FTTyl OVER HEERSEND MOHAM- E*:*1MEDAANSE GEBIEDEN I-1BELANGRIJKE'MOHAM- IJMEDAANSE MINDERHEDEN •^/KAMEROEN, lOMEY-JVy TOGO

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19