Alternatief ingediend door SGP en GPV IJS-SURF Desolate toestand Verkeerd en onzorgvuldig gebruik isotopen In Alkmaars ziekenhuis 70 radio-actief besmet mensen het weer Sjah overweegt troonsafstand Bondsdag tegen verjaring van oorlogsmisdaden 36 Mijn geld via de bankgiro... OPRECHTE VEILING HAARLEM vandaag: het xx/oord is aan... Paarbank uua/t naderland- 2 Hoeveel is uw 5 9 huis eigenlijk waard? 9 Z 99999999599999999999999 1 Franse kernmacht a agenda pagina 4 En verder Kleine kans op ijzel Islam in opmars Bobbies ZATERDAG 17 FEBRUARI 1979 (ADVERTENTIE) 22 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 89 E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Dit schitterende plaatje illustreert het beste de desolate toestand waar verschillende boerderijen in het noorden van Friesland zich in bevinden. Zie ook pagina 2. 13 15 16,17 4 4, 5, 6,7 9 Ambrose Bierce: Binnen- en buitenland2, 3 Achtergrond3 Plaatselijk nieuws Kunst Radio en teievisie/strips Economie Sport Kerkdiensten... k Makelaarskantoor1 paqna's Maar niet alleen voor mijn bankgiro kan ik bij de Nutsspaarbank West Nederland terecht. Alimentatie voor homofielen? Dolle Dries van Wijhe De Titanic in poëzie Ook voor hypotheken, verzekeren en reizen. Kortom, voor al die geldzaken waar ik thuis geen antwoord op kan vinden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het gisteren ingediende abortuswetsontwerp van het kabinet heeft in politieke en maatschappelijke kringen uit eenlopende reacties opgeleverd. een bank van deze tijd bel ons voor een verkoopadvies.' ja ^■■—^■u/l^Makelaarekamxw-\Xfesteniiiinwe^l3 J LEUTElHOr BentveldIel.023-249091’ l’yj IJmuider Courant Uiteenlopende reacties op abortuswetsontwerp 0 llllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) Zie pagina 2 Zie pagina 3. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuii Veel bewolking met een kleine kans op wat sneeuw en ijzel. Middagtemperatu- ren rond min. 3 graden. Matige oosten wind. (Van onze redactie binnenland) ALKMAAR. Bijna zeventig mensen zijn radio-actief besmet als gevolg van Puin- en vuilafvoer per container voorzitter Van Brederode de mogelijk heid via administratieve maatregelen het aantal abortusklinieken zo klein mogelijk te houden. De ziekenhuizen krijgen vol gens hem een machtspositie. Het zal vol gens hem aanzienlijk moeilijker worden om abortus te krijgen. De wachttijd van vijf dagen noemt de Stimezo voorzitter „Uit het standpunt van hulpverlening ge zien onverantwoord”. De NVSH vindt dat „er iets in elkaar is geknutseld dat voorbij gaat aan de rech ten van de vrouw en van de mensen die hulp willen verlenen. Het kwalijke is dat er nu een situatie is ontstaan waarin de vrouw in feite onder curatele staat.” Zie verder pagina 2. Het laboratorium van het medische cen trum Alkmaar heeft problemen met het gebruik van isotopen gehad. Gisteren werd bekend dat het hoofd van dit labora torium is geschorst, hangende een onder zoek naar fouten en onzorgvuldigheden met de gevaarlijke isotopen. Het energiecentrum in Petten heeft de besmetting onder de medewerkers na een onderzoek bevestigd. Wie de betrokken patiënten nu precies zijn geweest, is nog niet duidelijk. De adressen van de betrokkenen zijn op dit moment niet meer voorhanden (Van onze redactie buitenland) BONN. Het is vrijwel zeker dat de Duitse Bondsdag in meerderheid voor opheffing is van verjaring van nazimis- daden. De toestand in noordwest-Duitsland als gevolg van het „tweede ijstijdperk” van deze winter is iets minder slecht geworden Vijf mensen zijn echter om het leven gekomen toen zij trachtten te voet door de sneeuw naar huis te komen. Voor nieuws over het weer in ons land. Muxico en de VS hebben besloten het overleg over Mexicaanse olie- en gasverkopen aan de VS te heropenen op regeringsniveau. Dat zei president Portillo gisteren bij het vertrek va presi dent Carter. Op 1 april staat de radioliefhebber een totale verandering in zijn luister- pakket te wachten. Onder de naam „zenderkleuring” is er een volledig nieuwe indeling van programma’s ge komen. Eén van degenen, die deze ingreep realiseerden, is Gerard Hulshof van de KRO. Klaas Pieter Rieksen vroeg onder meer aan hem of de luiste raar meer radio voor zijn geld krijgt. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond: Parklaan 14a, Haarlem \- VTeZ. (023)-31 7950 De gehele dag geopend, ook I tijdens de lunch- f pauze en ^^^^^^onderdagsavond^ jJ- Bij gebrek aan water probeert de 19-jarige Rob Koelemij uit Heemstede op het ijs te windsurfen. Het lukte ook nog. Dezer dagen heeft de Franse president Giscard d’Estaing tijdens een persconfe rentie nog eens duidelijk gemaakt dat Frankrijk zich in geen enkel opzicht ge bonden zal achten aan eventuele ontwape- ningsafspraken van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie en voort zal gaan zijn eigen defensie, inclusief het atoombomar- senaal, uit te bouwen volgens de normen van Frankrijks behoefte aan veiligheid. De atoommacht van Frankrijk, beschei dener dan die van de andere grote atoom- mogendheden, blijft dus evenals het gehe le Franse opperbevel buiten het Atlanti sche bondgenootschap. Frankrijk is trots op zijn atoomwapenen en wenst de zeg- I genschap daarover niet met anderen te delen, laat staan uit te leveren aan de V.S. Binnen het kader van de Europese samen werking betekent dat tegelijk, dat Frank rijk er niet aan denkt een eventuele Euro pese defensiegemeenschap te accepteren zoals die vlak na de ooflog door Winston Churchill werd voorgesteld en waarvan al die jaren van Europese toenadering nooit iets terecht gekomen is. Er zijn een paar gevoelsargumenten, maar ook zeer duidelijke strategische en politieke overwegingen aan de orde bij deze Franse defensieve eigengereidheid. Een zuiver nationalistisch getinte emotie is ontleend aan het feit dat een Fransman de eigenlijke ontdekker van het atoom- bomprincipe is geweest: Frédéric Joliot, de echtgenoot van Irène Curie, vond in 1934 geheel onafhankelijk van Duitse en Amerikaanse geleerden die zich met on derzoekingen op hetzelfde terrein bezig hielden, de mogelijkheid tot splitsing van de uraniumkern uit. Het was dezelfde Joliot die men in de thans lopende televi sieserie „Marie Curie” kan zien optre’den als de vriend en later de man van Madame Curie’s dochter Irene, die samen met zijn vrouw als eerste in 1934 kunstmatig radio activiteit wist op te wekken. Dat de eerste werkelijke atoombom niet in Frankrijk maar in de Verenigde Staten werd geproduceerd, kwam door het feit dat Joliot na 1940 in bezet Frankrijk geen kans meer kreeg zijn wetenschappelijke arbeid voort te zetten. Na de oorlog, toen in Engeland dank zij een uitgeweken as sistent van Joliot op papier de eerste atoombom werd geschetst, bleek Joliot communist te zijn geworden en was hij voor het Amerikaanse atoomwerk onge schikt. CDA-fractieleider in de Tweede Kamer Lubbers heeft gisteravond in een reactie op het abortuswetsontwerp van het kabi net verklaard dat het kabinet met het oog op de gewenste rechtsbescherming van de ongeboren vrucht veel vergt van alle be trokken partijen. Maar, aldus Lubbers, naar het oordeel van de CDA-fractie terecht. Lubbers verklaarde dat met dezelfde nauwgezetheid als waarmee het kabinet zijn voorstel heeft geformuleerd de CDA- fractie zich over het wetsontwerp gaat buigen. De WD-fractie verklaarde voorshands een positieve indruk te hebben van de hoofdlijnen van het wetsontwerp. Dit om dat: Het wetsontwerp er volgens de libera len van uitgaat dat aan vrouwen die zich ten gevolge van een ongewenste zwanger schap in een noodsituatie bevinden, hulp moet worden verleend en de eigen verant- Dat betekent dat nog niet ontdekte oor- logsmidadigers ook na 31 december 1979 veroordeeld kunnen worden. Oorspron kelijk zouden op die datum nazi-moorden zijn verjaard. Ruim 230 leden van de Bondsdag hebben gisteren hun steun be tuigd aan een voorstel tot wetswijziging om de verjaring op te heffen. RABAT. De op het ogenblik in Ma rokko verblijvende sjah Mohammed Re za Pahlavi van Iran overweegt om in een officiële verklaring afstand te doen van de troon. Dit is in kringen rond de ver bannen monarch vernomen De sjah zou dit besluit overwegen om verder bloedvergieten in Iran te voorko men. Volgens goedingelichte kringen zou de sjah „diep zijn getroffen” toen hij hoor de dat gistermorgen in Teheran vier gene raals door een „revolutionair” vuurpele- ton zijn geëxecuteerd. Premier Van Agt zei gisteravond na afloop van de ministerraad dat de situatie in Iran „tendeert naar anarchie". De mi nisterraad heeft de te verwachten prijs stijgingen van olieprodukten besproken als gevolg van de Iraanse omwenteling. Direct na zijn terugkeer uit Mexico is de Amerikaanse president Carter gister avond naar het Witte Huis in Washington gegaan voor spoedoverleg „aangaande problemen betreffende de veiligheid van het land”. Dit houdt verband met de toe stand in Iran, zo is door een officiële woordvoerder meegedeeld. (zie ook pagina 3) Th. Brinkman - W. Burger Bilderdijkstraat 1 A Tel. 023 -316486 KIJKDAGEN: heden, zondag van 10 tot 16 uur en maandag van 9 tot 12 uur. VEILINGDAGEN: 20 t.m. 23 februari vanaf 10 uur. Een portret is de weergave in twee dimensies van iets, dat in drie dimensies al vervelend ge noeg is. fouten en onzorgvuldigheid bij het ge bruik van isotopen in het laboratorium van het centraal ziekenhuis in Alkmaar. Zij hoeven echter geen gevaar te duchten voor hun leven. Burgemeester Roozemond van Alk maar heeft dit gisteravond meegedeeld. In totaal zijn 63 patiënten en zes personeels leden besmet geraakt als gevolg van ver keerd gebruik van een radio-actief iso toop, het isotoop „jodium 131”. Bij het onderzoek zijn zowel de inspectie van de volksgezondheid als de officier van justi tie ingeschakeld. Het bestuur van het medisch Centrum Alkmaar heeft gisteren een uitvoerig rap port over de hele gang van zaken gezon den aan de regionaal geneeskundig direc teur. Daaruit blijkt dat voor diagnose- doeleinden tot tachtig maal de maximale dosis werd overschreden die voor het la boratorium was vastgesteld. Bovendien werden radio-actieve stof fen, zoals urine en uitwerpselen van pa tiënten die met isotopen waren onder zocht, op verkeerde wijze behandeld. Afgezien van nationalistische gevoelens heeft de Franse regering uiteraard een gegronde politieke en strategische reden om een autonome atoommacht te handha ven. Bij inbreng in het Atlantisch bondge nootschap zou de Franse zeggenschap over een eventueel gebruik der Franse atoomwapenen op de V.S. overgaan. Bo vendien zou het gevaar ontstaan dat ook de Westduitse bondsrepubliek de status van atoommacht zou opeisen. Bij inbreng in een Europese defensiegemeenschap zou Frankrijk worden geconfronteerd met een gevaarljke Russische reactie op het „geatomatiseerde West-Europa" en di rect als doelwit fungeren bij iedere explo sie van de internationale situatie. woordelijkheid en beslissingsbevoegd heid van zowel de vrouw als de arts lijken te worden gerespecteerd. De WD noemt het een knappe prestatie van de ministers Ginjaar en De Ruiter dat zij er, overeenkomstig het regeerakkoord, in zijn geslaagd met het wetsontwerp te komen. PvdA-fractievoorzitter Den Uyl zei het een vooruitgang te vinden in tegenstelling tot eerdere voorstellen waaraan het CDA heeft meegewerkt. Thans wordt volgens hem erkend dat de wetgever geen algeme ne norm ten aanzien van abortus in de wet dient te formuleren. De nadruk ligt op zorgvuldigheid bij dé te nemen beslissin gen. Maar, aldus Den Uyl, helaas is dit juiste uitgangspunt zo uitgewerkt, dat de beslissingsbevoegdheid van de vrouw toch weer op onaanvaardbare wijze wordt ingesnoerd. De fractie van de PvdA zal zich de komende tijd beramen of zij tegenover dit wetsontwerp, in samenwerking met ande re partijen een initiatief-ontwerp bij de Kamer zal indienen. D’66 steunt deze plannen. D’66-woordvoerster mevrouw Wessel- Tuinstra zei „zeer teleurgesteld” te zijn over het wetsontwerp. Op geen enkele wijze wordt volgens haar recht gedaan aan de eigen verantwoordelijkheid van de mens. De fracties van SGP en GPV hebben gisteren een eigen initiatiefwet inzake abortus ingediend. Hierin wordt abortus verboden, tenzij de vrouw in levensgevaar verkeert of de vrucht kennelijk al dood is. SGP en GPV handhaven de huidige straf bepalingen uit het Wetboek van Straf recht. De vrouw die abortus laat verrich ten kan gestraft worden met een gevange nisstraf van maximaal drie jaar. Degene die abortus uitvoert kan worden gestraft met maximaal 15 jaar indien dat niet het geval was en de vrouw tengevolge van de abortus ook nog overlijdt. Het Nederlands Artsenverbond (NAV) geeft de voorkeur aan het SGP/GPV-ontwerp. Het verbond telt 1100 leden. Het wetsontwerp biedt volgens Stimezo- Iran is een Islamtische staat gewor den De godsdienst, gepredikt door Mo hammed, is de richtsnoer. De ayatol lahs (wie kende enkele weken geleden dit begrip?) dicteren de wet. Wat is de Islam voor een religie? Hans Rombouts en Marien van den Bos geven een overzicht van de geschiedenis en op vattingen van de moslims. Het gaat slecht met Engeland. Groot- Brittannië heerst hoogstens over de golfjes in de badkuip, als - aldus fijntjes Peter Wolfsbergen - de vakbonden ten minste de loodgieter op tijd sturen bij een mankement. De Britten duiken der halve graag in de verleden tijd. Oude instituten worden gekoesterd. Zoals dat van de Bobby, de Engelse politieman. De Bobby is jarig. En dus wordt er herdacht. Ook bij ons.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1