K-WAARDEN Isoleren spaart geld k en geeft meer comfort Zon-kerende folie op de ramen Anti-slip in bad WARMTE-INDICATOR k VEILIG KLIMMEN STOOK NIET VOOR DE MUSSEN Opbergen van gereedschap i Bouwcentrum Voorzetramen Dubbele beglazing Subsidie 28 K=6 K= 3 K=1,B OP ENKEL GLAS DUBBEL GLAS SPOUW MUUR I GEVULDE ^SPOUWMUUR K=Q8 Het begin van dit jaar heeft duidelijk gemaakt dat in een Nederlandse winter toch nog wel strenge vorst kan voorkomen. Ongetwijfeld zullen sommigen geconstateerd hebben dat hun woning daar eigenlijk niet goed op was voorbe reid. Men kan op twee manieren met zijn neus op deze harde werkelijkheid zijn gedrukt: hetzij doordat men het niet meer behoorlijk warm kon krijgen in huis, hetzij door buiten proportie gestegen stookkosten. Dan ligt de conclusie voor de hand: de woning is onvoldoende geïsoleerd. DUBBEL GLAS VOORZE TRAAM 4) voor >are ie i. meeste t zelf op jgeleid. leveling ■W uur. r -«■■■■■■■■■■■■■ ^siisiiraaaaaa’aaa"aauaa’aaaaaaa «»OMtiBO«mMt»Bllk'BIBfl8BBIIBfl Informatie ek to i om te loegen- jegen- metsel- ■ten. tzegel). iet u Te vaak is men geneigd om te denken dat het met onvoldoende isolatie zo’n vaart niet loopt. Laat de strenge winter dan een les zijn: u stookt voor de mussen! Bij een gasgestookte cv-installatie kan het om honderden kubieke meters gas per jaar gaan. Deze „heelalverwarming” is volstrekt uit den boze, zowel voor uw eigen portemonnee als voor onze gemeen schappelijke energievoorraad. Een goed geïsoleerde woning is niet alleen zuinig met energie, maar biedt ook een veel groter wooncomfort. Zo zal het huis veel sneller op temperatuur zijn en zullen minder gauw onplezierige tempera tuurwisselingen optreden. Verder hebt u geen hinder meer van koudestraling van af koude ruiten of muren, die u als tocht langs u heen voelt strijken. Dit verhoogde warmtecomfort heeft weer tot gevolg dat u de thermostaat rustig één of twee gra den lager kunt zetten dan u gewend was, zonder het verschil te bemerken. Een ex tra bezuiniging dus! Denk nu niet: zo’n strenge winter is toch maar een uitzondering, want ook bij ge ringe koude treedt er natuurlijk verlies op. Alleen dan merkt u het niet zo duide lijk. Neem dan ook nu het besluit er wat aan te doen. Dan kunt u een volgende winter wat geruster tegemoet zien! Allereerst zult u moeten uitzoeken wat de vereiste maatregelen zijn en welke u het eerst moet nemen. Wellicht zult u daarvoor het advies van een vakman in moeten roepen. Omdat deze dan ook vaak de opdracht krijgt om de nodige verbete ringen aan te brengen, doet u er goed aan te zorgen zelf voldoende op de hoogte te zijn waar de problemen liggen bij het isoleren. Alleen dan kunt u immers een verstandig besluit nemen over de isolatie- voorstellen die u voorgelegd krijgt. terdam te wenden. Adres en telefoonnum mer zijn: Weena 700, Rotterdam (postbus 229), 010-116181. Het Bouwcentrum ligt vlak tegenover het Centraal Station en is maandag van 13 tot 17 en dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 17 uur geopend. Ook in Groningen is een Bouwcentrum. Over energiebesparing is heel wat te doen. Terecht. Onlangs lanceerde de Stichting Voorlichting Energiebesparing (SVEN) een brochure over het isoleren van woningen, een handige wegwijzer waarin alle aspecten van dit probleem overzichtelijk op een rij worden gezet. Wanneer u langzamerhand van het nut en de noodzaak van een deugdelijke isolatie overtuigd bent geraakt, is deze brochure een praktische gids door de doolhof van technische kwesties, subsidievragen, kosten en voordelen, het probleem van zelf doen of laten doen, kortom, alles wat ermee te maken heeft. De SVEN heeft ook een „warmte-indicator” ontwikkeld, die in combinatie met de thermostaat van de cv een wat beter beeld kan geven van de werkelijke temperatuur in de kamer. Een extra aansporing om de installatie niet meer te laten „draaien” dan nodig is. Over beide zaken (de brochure en de indicator) kan SVEN nadere informatie geven. Even bellen naar 055-230750. Daar komt nog bij dat de inkijk van buitenaf wordt verminderd, terwijl het uit zicht van binnen naar bui ten niet wordt beïnvloed. Een waarschuwing is nu wel even op zijn plaats. U mag op grond van boven staande berekeningen niet denken dat u uw gasrekening kunt halveren. Ten eerste zijn de cijfers voor het aardgasverbruik slechts bedoeld als vuistregels. Door aller lei factoren kunnen deze waarden anders liggen. Zij zijn bijv, afhankelijk van de binnen- en de buitentemperatuur, de ke tel, de vertrekgrootte, enz. Ten tweede kunt u niet alle warmteverlies „weg-isole- ren”. Zo zal ventilatie altijd nodig blijven, vooral in keuken en badkamer. Ook bij het openen van raam of deur verdwijnt telkens warmte naar buiten. bracht en zet er zo nodig nieuwe schroeven in. Een ladder dient van anti-sjipvoeten te zijn voorzien. Wanneer die, zoals bij de moderne alu minium ladder, schar nierend zijn bevestigd, houd dan het schamier- mechanisme soepel met wat olie, zodat de voeten n. veau id. inde naar: ening, skomen icker- ster van Voor meer specifieke problemen en ad vies speciaal voor het eigen geval, raden wij u aan u tot het Bouwcentrum in Rot- De tweede methode is: voorzetramen aanbrengen aan binnen- of buitenzijde van het bestaande raam. Dat is vooral goedkoper wanneer u het zelf doet. Voor een handige doe-het-zelver best haalbaar. U kunt kiezen tussen een scharnierend of afneembaar voorzetraam. Een van beide is nodig om de ruiten schoon te kunnen houden. Overigens hoeft dit niet zo vaak; eenmaal in de paar jaar is bij een goede constructie meestal wel voldoende. Een ander belangrijk punt is dat u, om con- densvorming te voorkomen, het binnen raam zo goed mogelijk moet afsluiten. Materialen om voorzetramen te maken, zijn in allerlei uitvoeringen verkrijgbaar, vaak voorzien van duidelijke handlei dingen. )0,— P If- che am- eids- 1 Omdat enkel glas erg veel warmte door laat (zie de opvallend hoge k-waarde in vergelijking met andere constructies) is venster-isolatie erg belangrijk. Het is op vallend dat in Nederland, in vergelijking met veel andere landen, grote ramen wor den toegepast in de architectuur, maar nog steeds lang niet altijd met dubbel glas! Tevens fungeert de folie als een „verzegeling” van het raam; wordt er een bal doorheen getrapt of gaat er per abuis (of opzettelijk) een steen door, dan vliegen de scherven niet alle kan- ten uit. Een beveiliging in twee opzichten dus. ■aiBF?»! Het werkt ten aanzien van de zonnestraling als een spiegel; het kaatst ruim 80 procent van de zonnewarm te terug. Bovendien neemt het de vaak hinderlijke lichtschittering weg even als de ultraviolette stra ling. Daarom verschieten gordijnen en meubelstoffen lang zo sterk niet meer wanneer de folie op de rui ten is aangebracht. Dergelijke folie bestaat al wat langer, maar het is nu eigenlijk pas redelijk verwerkbaar voor de doe- het-zelver. Het materiaal is heel dun polyester, waar een laagje aluminium is „opgedampt”. Zo dun, dat het nauwelijks meetbaar is. En juist daardoor kan het warmtever lies sterk verminderd worden. Deze moge lijkheid is op twee manieren aan te bren gen in bestaande woningen: 1. enkel glas vervangen door dubbel glas, en 2. door middel van een voorzetraam. Voor wat betreft de isolatiewaarde, bestaat er geen verschil tussen deze twee constructies. Omdat energie schaars is, wordt subsi die gegeven aan mensen die hun huis isoleren. U kunt hiernaar informeren bij de Provinciale Directies van de Volks huisvesting, in iedere provinciehoofdstad. Warmte kan op veel verschillende ma nieren verloren gaan. De belangrijkste lekken zijn: buitenmuren, ramen, vloeren en daken. Hoe nu te weten waar de groot ste warmteverliezen optreden en dus waar isolatie het meeste zin heeft? Om deze vraag te kunnen beantwoorden, is het nodig het warmteverlies te meten. In vakkringen gebruikt men als maat voor warmteverlies de k-waarde. Een hoge k- waarde geeft aan dat er veel warmte ver loren gaat: isolatie is dus gewenst. Een lage k-waarde duidt op weinig warmte verlies en op een goede isolatie van het onderzochte bouwdeel. De k-waarde geldt altijd voor één bepaalde constructie. Men heeft hem als volgt gedefinieerd: „De k- waarde geeft, in watt uitgedrukt, aan hoe veel energie per tijdseenheid verloren gaat door één vierkante meter van een bepaalde constructie, wanneer het tempe ratuurverschil tussen de binnen- en bui tenlucht één graad Celsius bedraagt.” Met behulp van deze k-waarde kunnen nu verschillende constructies onderling vergeleken worden. Enkele belangrijke k- waarden zijn: spouwmuur: k is ca. 1,8; gevulde spouwmuur: k is ca. 0,8; enkel glas: k is ca. 6; dubbel glas: k is circa 3. Grote verschillen dus, zowel tussen een spouwmuur en glas als tussen de geïso leerde en de niet-geïsoleerde varianten, Door het aantal m2 muur, respectievelijk glas, van een huis te vermenigvuldigen met de k-waarde, krijgt u een beeld waar door de mèeste warmte verdwijnt. Op grond daarvan kunt u dan beslissen welke isolatieverbetering het meest noodzake lijk is. Soortgelijke vergelijkingen kunnen opgesteld worden voor de vloeren en het dakvlak. Het is zelfs mogelijk om ruwweg te berekenen voor een gasgestookte cv- installatie welk verschil isolatie maakt voor het gasverbruik. Voor dit aardgas verbruik geldt de volgende schatting: „Het aantal kubieke meters gas dat per stookseizoen naar buiten verdwijnt door m2 van een dak, muur of raam, is ongeveer gelijk aan 10 maal de k-waarde. Voor een vloer geldt: vijfmaal de k-waarde.” Dus door enkel glas verdwijnt 10x6 is 60 m3 gas per m2. Voor een raam van 2x4 meter wordt dat (2x4)x60 is 480 m3 gas. Bij dubbel glas zou dit slechts de helft' zijn! voorzien van ramen die van zgn. zonwerend glas zijn vervaardigd. Dat is een du re geschiedenis. Hetzelfde effect is echter te bereiken met een nog niet zo lang bestaande zon-kerende fo lie. Bovendien zitten er nog enkele andere voordelen aan vast. Grote kantoorgebouwen e.d. worden meer en meer in elke stand van de lad der volkomen vlak op de grond kunnen blijven staan. Gebruik bij werk op grote hoogte (bij het schilderen van de ramen van de verdieping of werk aan de goot) een zogenaamde afstand- houder, die op een van de sporten van de ladder kan worden gehaakt. Een ladderbankje (een sta-platform) biedt niet alleen meer werkgemak, maar vooral ook extra veiligheid. En let er, wanneer u „op hoogte” werkt, altijd op dat trap of ladder stabiel is op gesteld. Sla zo nodig (en wanneer mogelijk) een stevige lat op de vloer, waar de ladder met zijn voeten tegen kan rusten, zonder risico van uit glijden. Geen kwaad woord over die vormen van zonwering; integendeel, ze doen een he leboel goed; behalve in praktisch opzicht, ook in het esthetische vlak. Zonwering is, ook al valt dat na een paar maanden barre winter moeilijk te geloven, een groot pro bleem. Althans, een doel treffende, „gemakkelijke”, en in geen enkel opzicht hinderlijke zonwering. De nadelen kunnen ook met wat plezieriger aspecten worden gecombineerd. Daarom zien de zonne schermen (buiten) en de rol- gordijntjes (binnen) er zo vrolijk uit. Een trap of een ladder is een veiliger „klim- werktuig” dan een kruk of een kist. Wanneer die trap of ladder al thans in goede conditie is. Maak er een gewoon te van om ze regelmatig op hun veiligheid te con troleren. Het uitzet- koord of het uitzetschar- nier van een huishoud- trap moet aan beide zij den stevig bevestigd zijn en geen tekenen van slij tage te zien geven. Vooral bij een houten trap is het zaak af en toe de bevestiging van de treden in de trapbomen te checken. Let ook op scheuren in de treden. Een trap die met schar nieren is uitgerust, gaat op die plaats vaak ka pot. Controleer de schroeven waarmee de scharnieren zijn aange- Dubbel glas is de duurdere methode, omdat de ruit kostbaar is en omdat het aanbrengen meestal aan een vakman moet worden overgelaten. Het is namelijk nodig om de sponning van het kozijn aan te passen. Het principe van de dubbele ruit is dat twee ruiten luchtdicht aaneen worden gevoegd met een onderlinge af stand van 6 tot 15 mm. De hermetisch afgesloten ruimte tussen de beide glaspla ten bevat meestal gewone (droge lucht), maar soms ook een speciaal gasmengsel dat nog beter isoleert. Allerlei variaties in de verbindingsmethode van de ruiten en in de glassoorten komen voor, met de bijbehorende prijsverschillen. Anders dan de conventio nele zonwering, heeft de zon-kerende folie ook in het koude jaargetijde een func tie. Het levert een meetbare - vermindering van het warmteverlies via de ramen op. Weliswaar niet in zo sterke mate als bijv, bij dubbele beglazing, maar als bijkomend voordeel mooi meegenomen. De meeste ongelukken gebeuren in huis. En veel daarvan vinden plaats in keuken en vooral badkamer. Valpartijen door „slippen” in de badkuip of de douchebak zijn aan de orde van de dag. Heel wat kinderen vallen zich dagelijks stevige builen na zo’n slippertje in bad of douche. Eenvoudige, kleurrijke oplossing: plak zelfklevende stickers in kuip of bak, en het gevaar is nagenoeg gejieel de wereld uit. Maak de ondergrond eerst goed droog en vooral vrij van zeepresten en andere ongerechtigheden. Anders hechten de stickers niet goed. De zon-kerende folie kan zowel binnen- als buitens huis worden bevestigd. Het wordt geleverd op een breedte van 122 cm (afge sneden gedeelten bruikbaar - voor kleine raampjes) op de gewenste lengte (per m2 kost het ca. f64). Het aan brengen is voor iedereen die niet over twee uitge sproken linkerhanden be schikt mogelijk. Het is in veel zaken verkrijgbaar, maar vindt u geen verkoop adres, informeer dan bij de importeur, Sylglas Neder land, Haarlem. De doe-het-zelver is een kieskeurige gereedschappenkoper. Hij kiest in het algemeen voor de betere produkten en daar heeft hij het geld graag voor over. Dat werd opnieuw bevestigd in het marktoverzicht dat ter gelegenheid van de onlangs gehouden beurs Karwei werd gepubliceerd. Langzamerhand blijken ook de wat meer geavanceerde opbergsystemen in trek te komen. Je hangt een zaag van pakweg 40 niet aan een roestige spijker op. Niet alleen een kwestie van „evenwicht”, maar ook van orde en overzichtelijkheid in de dhz-werkplaats. Onder de diverse systemen die op de beurs werden geïntroduceerd, was dat van Gardena, die waarschijnlijk beter bekend is als leverancier van allerlei tuinge reedschappen en produkten die met „flexibele” watervoorziening voor de tuin te maken hebben. Uit het opbergsysteem van tuingereedschappen ontwikkelde de fabrikant een universeel systeem voor het opbergen van alle soorten gereedschappen. De basis is een geperforeerde wandplaat, waarop klemmen, houders, bakjes e.d. kunnen worden bevestigd. Veranderen van de indeling is te allen tijde mogelijk. Een van de vele accesoires is bijv, een uiterst handig rekje voor allerlei boren, die tot dusver meestal rommelig bijeen in een la zwierven. Niet altijd echter is het aanbrengen van hetzij een zonnescherm, hetzij een rolgordijn een haalbare mo gelijkheid. Soms zijn ra men te klein, of ze zitten te hoog om er een zonwering van de geijkte uitvoeringen vooraan te brengen. Zo kun je ook voor de achterruit van de auto geen zonne scherm aanbrengen, om maar te zwijgen over de rui ten van de caravan of de boot. I» lik IBBUaBBBaBBOB ■■■■■■■■■■■■■■■■■■SS! ■■■k laeoaiaaa IBBBBt «BB IIBMI 'BB IBBBBBhlB lIBBBBBi OaBBBBB IIBIBBIBk1 IBBBBBBBBl IIBBBBBBB IIBBBBIBB ■■■■■■ai iBaaaaaaa IIB8B88SB IIBBBBBBB IB«BÜBBB

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 29