Het leven een droom, mensen zoeken hun identiteit Bakels leidt APHO in mooie Dvorak Symfonie Scorpions grijpen helaas toch nog naar clichés Holland Festival gaat vast thema loslaten Krampachtige directie van David Zinman Robert Benz kil-technisch pianofenomeen op VARA-matinee Strietmans Mercator sapiens teleurstellend Duitse hardrockgroep heeft spontaan karakter Veel premières in muziek- en toneelsector 11 KUNST 1 9 FEBRUARI 19 7 9 10 tl 1 MAANDAG w H F - lllllllllt Haagse.Comedie boeit met Calderón miiiiiii KO VAN LEEUWEN (Van onze kunstredactie) Itele- ;osla- s, tv» na- de iders □ces- tv- En- irde- van ti der onen tewe er in vier :n de om lagd. lister tivra- izen. serie* went DEN HAAG. Pedro Calderón de la Barca was een Spaanse edelman uit de zeventiende eeuw, als veldheer enige tijd in dienst van de koning, maar vooral bekend geworden door zijn gedichten en toneelstukken. De Haagse Comedie speelt dit seizoen zijn meest bekende stuk: Het leven een droom. Zaterdag ging het in premiè re in de Koninklijke Schouwburg, maar het heeft weinig gescheeld, of het toneel was donker gebleven. De pech- duivel, die het Haagse gezelschap dit seizoen nogal bezoekt (inmiddels zijn de twee Tsjechische eenakters definitief van de baan), sloeg ook de afgelopen week toe: Marjon Brandsma, die een belangrijke rol in het stuk speelt, raakte haar stem kwijt. De voorpremière moest vrijdag worden afgelast. Zaterdag bleek de actrice weer zover opgeknapt, dat ze toch de première wilde spelen, zij het dat enige clementie werd gevraagd aan het publiek, omdat ze haar stem niet al te zeer wilde forceren. Het leven een droom gaat over de Poolse prins Segis- mundo, die op last van zijn vader ver van het hof in een eenzame kerker werd opgevoed, omdat de geboorte horoscoop voorspelde dat hij een slecht heerser zou zijn. Voordat koning Basilio zijn troon aan andere pretenden ten wil schenken (een neef en een nicht), wil hij zijn zoon, inmiddels in gevangenschap volwassen geworden, toch éénmaal de kans geven zichzelf te bewijzen. Segismundo wordt in slaap gebracht en hij ontwaakt als prins in de nog nooit door hem beleefde pracht en praal aan het hof. Opgegroeid als een geketend wild dier, reageert hij met primitieve agressie en zijn vader laat hem opnieuw in slaap brengen. In de kerker, in de boeien geklonken, komt Segismundo weer bij uit zijn verdoving en hij besluit dat hij het gebeurde aan het hof gedroomd heeft. Zo komt Segismundo tot het uitspreken van het thema van het stuk: „Wij leven in een wereld waarin het leven zelf een droom is, en alle mensen dromen wat ze zijn tot ze ontwaken”. Segismundo is een mens aan wie de identiteit bewust is ontnomen. AJs hij daarmee aan het hof plotseling wordt geconfronteerd, kan hij dat niet aan. Hij raakt in verwar- met de mensen voor het podium. De Duitse Scorpions maken deel uit van een hele reeks Duitse hardrockgroepen, die in navolging van veelal in de Bondsre- Zanger Klaus Meine van de Duitse Scorpions. (Foto Lex van Rossen) opererende ritmesectie met bassist Fran cis Buchholz en drummer Herman Rare- bell maar te zwijgen. Het eigen karakter van The Scorpions ligt gebed in de combinatie van muziek en balans in de presentatie. De opbouw van na volkomen. Laten we hopen dat de Duitsers hun eigen identiteit in de toe komst weten te blijven bewaren. JOHN OOMKES kunnen we niet in de samenstelling van de groep vinden. De broertjes Schenker wer ken weliswaar zeer effectief en in perfecte balans aan een snijdend gitaargeluid, dat pit geeft aan het repertoire. En hoewel maar aan ring en roept om wrede wraak. Bij de hovelingen komt dat over als de bevestiging van de horoscoopvoorspel- ling, maar wat Segismundo wil is genoegdoening voor zijn lijden, dat het lijden van een onschuldige was. Door deze intrige heen schenkt Calderón aandacht aan de liefde. Een jonge vrouw uit Moskau, Rosaura, is op zoek naar haar geliefde. Zij kent haar afkomst niet en bevindt zich dus evenals Segismundo in een identiteits crisis. Segismundo wordt al tijdens zijn gevangenschap met haar geconfronteerd en raakt onmiddellijk in de ban van haar persoonlijkheid. De man naar wie Rosaura op zoek is blijkt Astolfo te zijn, een van de twee kroonpre tendenten. Calderón heeft met Het leven een droom een stuk geschreven dat boeiende elementen bezit, maar waarin de personages wat erg gemakkelijk hun wensen en behoeften aanpassen. De menselijke verhoudingen ko men mij daardoor dikwijls erg ongeloofwaardig voor. Bijvoorbeeld, als Segismundo door opstandelingen, die de twee buitenlandse kroonpretendenten niet willen ac cepteren, voor een tweede maal uit zijn kerker wordt bevrijd, volgt er een bloedige strijd tussen de revolutio nairen met Segismundo aan het hoofd, en koning Basilio met aan zijn zijde Astolfo. Maar bij de confrontatie tussen vader en zoon, waarbij ook Astolfo betrokken is, blijkt alles binnen enkele seconden pais en vree te kunnen worden. Segismundo leidt zelfs Rosaura, op wie hij smoorverliefd geworden is, in de armen van zijn rivaal Astolfo. Het zou het slot van een opera kunnen zijn. De Haagse Comedie heeft daar weinig aan kunnen veranderen, het staat nu eenmaal zo geschreven en het heeft allemaal te maken met Calderóns opvattingen over eer en liefde, die gezien moet worden vanuit het enge Spaanse katholicisme van die tijd. Maar onder een uitge balanceerde regie van de Belgische regisseur Pierre Laroche is er wel een mooie open voorstelling ontstaan van al te dichterlijke romantiek. Enscenering, decor en belichting vormen een intrigerende eenheid. De voorstel ling wordt bijna geheel in het halfduister gespeeld alsof de werkelijkheid in de richting van de droomwereld AMSTERDAM. In deze tijd van een voornamelijk „museaal” gericht muziekleven is het altijd extra inte ressant om een première mee te ma ken. Minder spannend wordt zoiets al meteen, als je in de praktijk merkt dat het gaat om een stuk dat weliswaar nieuw te noemen is omdat de inkt als het ware nog nat is, maar dat in crea tief opzicht a^ölüuVniet's hieüujsTQf eigens in zich draagt. Dan is er dus wel sprake van nieuwe ordening van oude elementen. Maar dan niet in de zin van wezenlijk anders, maar eerder als een vorm van geoorloofd plagiaat. ■ü- De nieuwe chef-dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, Dadid Zinman, leidde zaterdagmiddag het Radio Filharmonisch Orkest op minder gelukkige wijze tijdens de VARA-matinee. (Foto Lex van Rossen). AMSTERDAM. Het Holland Festival gaat dit jaar een begin maken met het loslaten van een vast omschreven thema in zijn programmering. De festivalorga nisatie is tot dit besluit gekomen op grond van haar ervaringen in het recente verleden toen bleek dat vele van de sa menwerkende Nederlandse instellingen als de opera, orkesten en balletgezel schappen niet konden voldoen aan de invulling van het gesteld thema. De strik te hantering van het thema bleek voorts een beperking te zijn bij de keuze van buitenlandse manifestaties. Het ligt wel in de bedoeling dat het festival, te beginnen met de komende ma nifestatie die als gebruikelijk van 1-23 juni wordt gehouden, een of meer thema’s als een soort van rode draad door het pro gramma gaat hanteren. In ieder geval zal dat opgaan voor de niet-westerse klassie ke en volkskunst waarmee in 1978 goede ervaringen werden opgedaan. Dit keer zullen vooral voorbeelden van Afrikaanse volksmuziek worden gepresenteerd. Het Holland Festival zal voor 1979 zo veel mogelijk in het teken van de vernieu wing staan, zo stelt de organisatie als streven. Dat zal leiden tot een zeer groot aantal premières, met name in de sector van de eigentijdse muziek en in die van het toneel. Zo gaat Reinbert de Leeuw van Steve Reich diens „Music for a large En semble” uitvoeren. Reich, een componist van minimal music, heeft dit stuk voor 27 musici in opdracht van het Holland Festi val geschreven. In wereldpremière gaat voorts een werk van Louis Andriessen, linis-' heb- be lt in noot- was Op ddie; e ac- spel van :er te aan- te re- Op Sac- aard. Spel- serie. 22.20 Open serie.' 18.40 Actu- nuse- ■naal. hfor- :ektiv serie, kpro- ■utep hooi. Tam- rgen. ents- 21.50 1. Tv- ■tage. 20.15 izine.- 22.00 latief 18.20 Das 21.00 •tage. Zwei ino il Het artistiek belang van dit APhO- abonnementseoncert lag ook al niet zozeer in Christian Zacharias’ Mozart- spel in het Pianoconcert KC 271, dat resulteerde in een gedegen, wat brave en zelfs enigszins saaie vertolking. Na nu al tweemaal Mozart van deze win naar van de Parijse Ravelprijs 1976 te hebben gehoord, is het uitzien naar diens Ravel-interpretatie, zoals die in november aanstaande in dezelfde uit- voeringscombinatie eindelijk vorm zal krijgen in het Linkerhandconcert. De grote verrassing kwam eerst na de pauze met de nieuw door het APhO op het repertoire genomen Zevende Symfonie van Dvorak. De puntjes die in deze prachtige symfonie met brede adem a la Brahms, nog niet op de i stonden, waren niet van essentieel be lang voor het geheel en deden aan de overtuigende indruk niets af. Uit de innerlijke spanning, dynamische op bouw, klankkwaliteit en -balans, bleek in de voortvarende afwikkeling dat de combinatie Bakels-APhO nog steeds eën zeer gelukkige is. JOHAN VAN KEMPEN. Mausoleum getiteld. Van Mauricio Kagel gaat het ASKO-koor de eerste integrale uitvoering brengen van diens Chorbuch. Er komen voor het eerst sinds lange tijd weer eigen Holland-Festival-produkties op het gebied van muziektheater. Veel is daarover nog niet bekend. Eigentijdse muziek is daarnaast uit Duitsland te verwachten. De Opera van Frankfurt, een gezelschap dat bijna drie honderd medewerkers telt, komt met een werk van Luigi Nono, Al gran sole carico d’amore getiteld. Zeven verschillende produkties bréngt het Württembergische Staatstheater uit Stuttgart op het terrein van het toneel: een uitvoerig overzicht van wat 150 medewer kers tellende gezelschap te bieden. Er zullen enkele ensceneringen gebracht worden van Claus Peymann die daarmee in eigen land de aandacht wist te trekken. Ballet in het Holland Festival zal ook dit jaar weer een sterk buitenlands accent krijgen. Uit New York komen Merce Cun ningham and Dancers (een choreograaf die in de Verenigde Staten zeer veel school heeft gemaakt) met John Cage en David Tudof als de begeleidende musici, Laura Dean Dancers en Musicians en de Ballets Trockadero de Monte Carlo. Uit Engeland wordt het London Contempo- rayr Dance Theatre verwacht. Als belangrijkste dirigenten kunnen worden genoemd Giulini. Dorati, Danny Kay en Spanjaard bij het Concertgebouw orkest, Albrecht, Tabachnik en Zender bij het Residentie-orkest en Hans Vonk bij de Nederlandse Operastichting. Het Haagse orkest gaat een groot Schönberg-project opzetten. wordt geduwd. Vanuit dat duister worden de personages zichtbaar, gehuld in een rijkdom aan schitterende en kleurige kostuums. Een besloten droomwereld, waarin de werkelijkheid zich voltrekt. Dat wordt ook gesugge reerd met het ruim opgezette decor van Germinal Casado (ook de kostuums zijn van hem). De spelers bevinden zich binnen een reusachtige getraliede kooi. Pas als de revolu tie losbarst en Segismundo zal gaan zegevieren, verdwij nen de tralies en een helder verlicht open toneel, met zichtbare techniek, accentueert het ontwaken naar een nieuwe tijd. Onder Pierre Laroche is een voorstelling ontstaan, die in elk geval avontuurlijk overkomt. Er is gezocht naar verduidelijking: dat die in veel gevallen niet helemaal gevonden werd, daaraan is Calderóns libretto niet hele maal onschuldig. De spelers komen over het algemeen tot aangename spelprestaties. Eddy Brugman heeft boeiende momenten als Segismundo. Prachtig is zijn laatste scène in het tweede bedrijf, waarin hij zichzelf veilig wil stellen door het leven als een droom te accepteren, terwijl hij weet dat dit niet zo is. Marjon Brandsma gaf zich zoveel zij kon als Rosaura. Zij is een karaktervolle persoonlijkheid op het toneel en wist haar stemperikelen zaterdagavond ruim voldoende te maskeren om tot een fijne toneelprestatie te kunnen komen. Wim van den Heuvel trof in de roos met zijn vertolking van Rosauras bediende Clarin, die als vertegenwoordiger van het grote volk een wendbare mening toont, die zich vooral door angst laat keren. Goede bijdragen ook van Kees Coolen (Basilio), Anne- Marie Heyligers (Stella), Bas ten Batenburg (Astolfo) en Carl van der Plas (Clotaldo), hoewel laatstgenoemde een al te grote wissel trekt op de magnifieke akoestiek van de Koninklijke Schouwburg. In andere, akoestisch minder bedeelde theaters, zal dat zeker problemen geven. Dolf Verspoor hield in een goede vertaling veel van Calderóns poëtisch proza in stand. Jurriaan Andrlessens muziek leverde geen verrassingen op. Iets dergelijks zou je ook kunnen stellen ten aanzien van de première in het Amsterdams Concertgebouw van een nieuwe compositie van Willem Strietman, waar zaterdagavond een concert door het Amsterdams Philhar monisch Orkest onder leiding van Kees Bakels mee begonnen werd. Strietmans „Mercator sapiens” kan net zo goed van ver voor de oorlog dateren. Het is een circusstuk dat tussen de partituur van Poulencs „Les Biches” en dat van een Broadway-musical lijkt te hebben in gelegen. Het heeft genoeg elementen om de handen van het pu bliek stevig op elkaar te krijgen, zeker in een uitvoering met vaart, zoals hier bij het APhO werd gegeven. Dat was ook het geval met „Three places in New England” van Ives, het tweede programmapunt op deze VA RA-matinee in het Amsterdams Con certgebouw. Een origineel geconstru eerde driedelige compositie die intus sen ook al niet meer onbekend is aan de regelmatige concertbezoeker. Die originaliteit van de opzet geldt ook de orkestratie. Maar de slechte economie inzake het gebruik van de instrumentale combinaties viel in de ze uitvoering extra sterk op. Kon- drasjin, die dit werk wel met het Concertgebouworkest heeft uitge voerd, heeft de suggestiviteit van de instrumentatie kunnen verhogen door de dynamische tekens in de par tituur aan te passen. Bij Zinman zie je de houtblazers spelen, dat wil zeg gen: je ziet de vingers bewegen, maar horen doe je deze instrumenten niet, omdat het koper in uitgebreide bezet ting de boventoon voert. Ives vergist zich herhaaldelijk in het gemeenschappelijk instrumen taal effect. Je kunt wel heel diepzin nig over mengkleuren gaan praten, i maar de oorzaak van die onbevredi- Vast te stellen is dat de betreffende zestigjarige Nederlandse componist een vakman is wiens orkestraties van andermans werken - zoals bijvoor beeld:, „La plainte au loin du faune” van Dukas - buitengewoon goed ge slaagd genoemd kunnen worden, maar wiens eigen inventies in artistiek op zicht teleurstellen. AMSTERDAM. De Suite uit Diepenbrocks fijnzinnige muziek bij „Elektra”, die vorig jaar meermalen bij het Concertgebouworkest onder Haitinks leiding te beluisteren was, klonk afgelopen zaterdag opnieuw, maar dan uit handen van het Radio Filharmonisch Orkest onder leiding van David Zinman. Hoewel mis schien niet uitgediept tot in alle de tails, bood de versie-Zinman vol doende contrast om deze muziek naar haar karakter te laten klinken. gende balans ligt allereerst in het feit dat Ives zijn composities nooit aan de praktijk heeft kunnen toetsen. Dom weg omdat zijn werk nooit gespeeld werd. Brahms had wat dat betreft heel wat meer geluk. Die beoefende zijn kunst ook niet als hobbyïstisch tijd verdrijf, zoals de verzekeringsman Ives, maar wijdde zijn hele leven aan de muziek. Zelfs in Nederland zorgde Brahms-zelf als solist voor de kennis making met zijn Eerste Pianoconcert, waarvan de virtuoze solopartij nu op deze VARA-matinee in handen lag van de 24-jarige, van origine Joegos lavische pianist Robert Benz. Uiterst moeizaam kwam dit monu mentale werk ditmaal echter van de grond. Krampachtige directiegeba- ren van David Zinman maakten al in de symfonische inleiding extra duide lijk dat er in het orkest misverstan den bestonden over het tempo. Vanaf de eerste maat viel ook de traagheid op. Robert Benz, die het tempo na de inzet van zijn pianopartij direct be gon te corrigeren, moest het orkest als het ware op sleeptouw nemen en* kreeg het niet voor elkaar om de situatie te normaliseren. Zinman en het RFO leken onwillig. In het adagio kregen de strijker^ warmte en gloed, die nu afstak bij de kille benadering van de solist. Robert Benz - winnaar van belangrijke con-' coursen - het zich kennen als een technisch fenomeen met een staal hard toucher in een aanpak die een haast ijzige zekerheid maar beslist geen bewogenheid uitdrukte. JOHAN VAN KEMPEN AMSTERDAM. Tot grote verrassing nieerbaars eigens, dat sprankelend en le- van het merendeel vgn de aanwezigen vendig overkomt. De oorzaak daarvan zaterdagavond in Paradiso paradeerden twee broertjes Schenker over het podium. Nu maakt Rudolf al sinds het begin van de Duitse hardrock-hausse van zo’n zes, zeven jaar geleden deel uit van The Scor- zanger Klaus Meine geen schreeuw- pions, maar zijn eveneens gitaarspelende een zangstem bezit, ligt het ook niet broer Michael had die Hannoveriaanse zÜn bijdrage, om van de rustige, efficiënt groep al in het aanvangsstadium inge ruild voor de veel lucratievere zusterfor- matie UFO. Na jaren van moeizaam en stug werken is de uitgevlogen vogel ech ter teruggekeerd op het eigen nest. Begrip voor Michael Schenkers beslis- de set wordt zeer zorgvuldig afgewogen, sing is zeker op te brengen. UFO was zo Na een snelle opening met Pictured Life langzamerhand een.tredmolen geworden, en Backstage Queen vormen het gedragen waarin weinig plaats was voor spontani- We’ll burn the Sky en de nieuwe ballad teit. Bij The Scorpions (niet te verwarren Loving You Sunday Morning een welko- met de gelijknamige Engelse groep aan me afwisseling, voordat het publiek mag het begin van de jaren zestig; bekend van participeren in de bijna klassieke kraker Hello Josephine en Greensleeves) staat in Trance. Na prachtig, scherp gepunt een zekere kleinschaligheid nog borg voor solowerk van Michael Schenker in Is the- enthousiast musiceren. Die karaktertrek re Anybody There worden de touwtjes blijkt wel het sterkst uit de amicale ma- gevierd in een medley waarin enkele be- nier waarop zanger Klaus Meine omgaat kendere nummers als Like a River, Fly to the Rainbow (met gitaarduet), Doctor Doctor en Another Piece of Meat worden gecombineerd. Daarna gaat het helaas in rap tempo de publiek opererende Engelse formaties als foute kant op. De balans wordt verstoord Uriah Heep en Black Sabbath repertoire doordat The Scorpions teruggrijpen op ging spelen dat rond strakke gitaarriffs, clichés zoals elke hardrockgroep die uit hoge vokalen en haast aan kerkmuziek het boekje kent. Zo mag de bepaald niet ontleende melodieën opgebouwd was. veelzijdige drummer Rarebell een bralle- Vaak droeg dergelijke, weinig soepele rige solo geven in Rock and Roll Star en muziek een loodzwaar karakter, die met tenslotte wordt de eigen identiteit hele- een haast spreekwoordelijk pathetische maal ingeleverd in zwakke rock roll- presentatie gepaard ging. Een ander ake- covers als Top of the Bill en Presley’s lig tintje aan de hardrocksector is dat er Hounddog. Vuurwerk, nevel en het betere momenteel weinig vernieuwing valt te animeerwerk bederven daarbij visueel ge- constateren. Zelfs bij Amenkaans/Cana- zien het frisse beeld van The Scorpions, dese groepen als Van Halen en Rush gaat dat tijdens driekwart van het concert het om heel kleine variaties op een bekend zorgvuldig was opgebouwd, tenslotte bij gegeven. The Scorpions hebben - en dat maakt het bijwonen van hun concerten telkens tot een aangename bezigheid - iets ondefi- Eddy Brugman als de geketende Segismundo in Het leven een droom, gespeeld door de Haagse Comedie. (Foto Pan Sok).

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11