*S ter I Zwitserland kan ZONNIGE STRAAT IN OSLO doorgaan met bouw van kerncentrales Israel arresteert VN-militair 1 Volgens rapport Amerikaanse Congres I Amerikaan met Egypte zal geen concessies meer doen tweede hart Berichten over duizenden doden 1 in Tsjaad Ex-communicatie Somoza gevraagd Volkswijken Napels gedesinfecteerd I Toestemming voor euthanasie zoon ri 1 I I I I Gepland Vrijgesteld Superman 2 3 19 7 9 MAANDAG 1 9 FEBRUARI BINNEN- EN BUITENLAND 5 door Nico Scheepmaker 1' order >edin^ stmatigi eeft hei eperkin veelheit en mag angende rezig is kers ge-! r dan 80 g te ge- ustrie kaart Iran »llecte (Van onze redactie buitenland) BERN. De Zwitserse kiezers hebben gisteren met een kleine meerderheid een voorstel verworpen dat, indien aanvaard, in feite een eind zou hebben gemaakt aan het program tot uitbreiding van het aantal kerncentrales en de toekomst van de bestaande vier installaties op losse schroeven zou hebben gezet. (Van onze redactie buitenland) CAIRO/TEL AVIV. De Egyptische presi dent Anwar Sadat heeft zaterdag premier Moestafa Khalil benoemd tot minister van Buitenlandse Zaken. Khalil leidt de Egypti sche delegatie naar de tweede ronde van de vredesonderhandelingen met Israel, die woensdag in Camp David moet beginnen. De post van minister van Buitenlandse Za ken was vacant sinds het aftreden van Mo hammed Ibrahim Kamel in september, nadat in Camp David overeenstemming was bereikt over een raamakkoord voor vrede tussen Egytpe en Israel. In de tussentijd heeft de tweede man op Buitenlandse Zaken, Boutros Ghali het ministerschap waargenomen. Khalil leidt Egyptische gezond- delegatie in Camp David SS*®*» laties. NAVO houdt het geen maand uit in conventionele oorlog in Europa Kerkelijke kringen in Leon hebben gezegd, dat de vijf studenten in de Hoogzwanger van haar derde kind in drie jaar, liep een vriendin van ons over de markt. Daar werd ze blij aangeschoten door een mevrouw die pamfletten van de anti-abortus-beweging van Pater Koop man uitreikte. Zoniet van haar gezicht, dan straalde het toch wel van haar buik af dat zij, onze vriendin, een „partijgenote” was, dacht de ariti-abortus-mevrouw. Nee dank u, zei onze vriendin, dit wordt mijn derde kind, maar ik ben tegen de anti- abortus! Philips /en met n twin- •r komt nstalla- westen afgeslo- itie van jrsonen Amster- e weers- getrok- 1 411.262 dag van grootste derland) /acht in pril toe- adat de- erd was cember eningen in ons aafd op vooraf heid tot Uien de rhoging land en ikperso- ;e werk- ir meer één van iensten- rhande- na een gewor- meelsle- -actieve ich Cen- rium te ;och ge est. Vol- i de be- Sadat zei zaterdag, dat zijn land geen concessies meer zal doen op de ministersconferentie in Camp David. Volgens Amerikaanse functionarissen had Sadat bij zijn besprekingen met de Amerikaanse minister van Defensie, Harold Brown, die op het ogenblik in Egypte is, De subcommissie vraagt zich af of de Europese bondgenoten wel hun deel bij dragen aan de gemeenschappelijke ver dediging. „Zolang de Verenigde Staten het leeuwedeel leveren van de totale defensie-uitgaven, zijn de Amerikanen gerechtigd zich zorgen te maken over de vraag of onze bondgenoten wel hun eer- lijk deel dragen van de last”. De subcom missie noemt het „ironisch dat de Ame rikaanse regering meer schijnt te weten over de Russische begroting dan over de begrotingen van onze bondgenoten”. Een studie van het begrotingsbureau van het Congres concludeert eveneens, dat de conventionele defensie in Europa te kort schiet. Amerikaanse plannen om tegen 1983 voor 5 miljard aan militaire uitrusting in Europa te stationeren kun nen ertoe leiden dat de bondgenoten zich minder genoopt voelen zelf te voorzien in de grote tekortkomingen. De subcommissie van het Huis meent dat het defensieplan voor de lange ter mijn, waarover in mei overeenstemming werd bereikt, geen bruikbare blauw druk is voor het toekomstig beleid. Plan- gezegd dat Egypte al genoeg concessies heeft gedaan bij de vredesonderhandelingen die het tot dusver met Israel heeft gevoerd en dat nu het woord aan Israel is. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Mosje Dajan heeft dit weekeinde gezegd, dat als gevolg van de gebeurtenissen in Iran de Verenigde Staten willen dat tussen Israel en Egypte zo gauw mogelijk een vredesver drag tot stand komt. „De Verenigde Staten zijn van mening dat de tijd niet in hun voordeel werkt”, zei hij in een radio-interview. „Zij vinden dat bij het verstrijken van de tijd de kansen op een akkoord verminderen en dat wij daarom moeten zien te bereiken wat we kunnen”, aldus de minister. Dajan zei het niet onmogelijk te achten dat Amerika op de hervatte vredesonderhandelingen van komende week in Camp David, pressie op zijn land zullen uitoefenen. „Dit gevaar (van Amerikaanse druk) is een vrijwel constante factor in alle driehoekrelaties tussen de Vere nigde Staten, de Arabieren en ons”, voegde hij eraan toe. Dajan ontkende dat zijn opmerkingen over de Pales tijnse bevrijdingorganisatie PLO in het begin van de week betekenden dat Israel nu bereid was ermee in zee te gaan. nen om de wapens te standaardiseren en gezamenlijk te produceren, zullen nau welijks een belangrijke besparing ople veren. De 6 miljard gulden die hierdoor jaarlijks kan worden uitgespaard is min der dan twee percent van de totale de fensie-uitgaven van de bondgenoten. Het zogenoemde „tweerichtingsver keer” (om evenwicht te brengen in de Europese wapenaankopen in de Ver enigde Staten, en de Amerikaanse aan kopen in Europa) noemt de subcommis sie een holle kreet, die met de werkelijk heid niets te maken heeft. Het voorstel werkt in het voordeel van de Europese partners, omdat het beperkt blijft tot wapenaankopen, terwijl voor meer dan 2 miljard gulden aan andere militaire goederen en diensten buiten beschou wing blijft, aldus dit rapport. klokketoren van de El Calvario-paro- chiekerk een vreedzaam protest hiel den, toen zij door de Nationale Garde werden „vermoord”. „Wij vragen het Vaticaan door be middeling van het episcopaat Somoza buiten de kerk te plaatsen”, zei Zam- brana. Burgemeester Oscar Sugranez van Leon is onder druk van burgers die buiten zichzelf waren door dé moord op de studenten, afgetreden. MANAGUA (UPI). Alan Zambra- na, leider van de Verenigde Volksbe weging in Nicaragua, heeft gezegd, dat de oppositie in het land aan de rooms katholieke kerk zal vragen om de ex communicatie van president Anastasio Somoza, omdat zijn Nationale Garde donderdag in een kerk in Leon vijf tegenstanders heeft gedood. Het is overigens wel een beslissing je te laten aborteren! Je weet niet wat je weg laat maken: een kind dat sprekend op je zou hebben geleken, misschien, een kind dat dolgelukkig zou zijn geworden, en dat een welbesteed leven zou hebben geleid. Het tegenargument, dat een ongewenst kind een rotjeugd heeft, en dat de statis tieken uitwijzen dat ongewenste kinderen eerder kans hebben voor galg en rad op te groeien, spreekt mij, eerlijk gezegd, niet zo aan. Ik heb vrienden wier jeugd en kennelijke „gewenstheid” alles te wensen over hebben gelaten, maar die zich deson danks tot heel normale en gelukkige vol wassenen hebben ontplooid. Mensen in het algemeen en kinderen in het bijzonder zijn elastischer dan je denkt, en ik geloof daarom dat het bij een ongewenste zwan gerschap reëler is te wijzen op de ongeluk kige toekomst van de moeder, dan op de ongelukkige toekomst van het kind. Waar bij er natuurlijk nog tientallen varianten zijn tussen „gepland” en „ongewenst”. Ik heb een vier jaar jongere boer, een twaalf jaar jonger zusje en een veertien jaar jonger zusje. De laatste twee werden iri 1942 eri 1944 geboren, niet direct geschikte jaren voor nakomertjes. Laatst heb ik eens aan mijn moeder gevraagd of mijn zusjes eigenlijk wel „gepland” waren. „Gepland?”, vroeg mijn moeder ironisch, „jullie waren geen van vieren gepland!” Monseigneur Gijsen weet te vertellen dat de paus, net als hij en pater Koopman, tegen de nieuwe abortuswet is, omdat het ongeboren menselijk leven erin onvol doende wordt beschermd. Wat in de voor gaande zin opvalt is, dat alle drie tegen standers mannen zijn van wie mag wor den aangenomen dat zij nimmer in hun leven hebben bijgedragen tot de geboorte van wat pater Koopman „het meest weer loze” noemt. Zij hebben zelf op een gege ven moment vrijwillig de keuze gedaan om de rest van hun leven geen kinderen te verwekken, dus af te zien van het creëren van datgene wat zij nu als het waardevol ste in de menselijke samenleving aanprij- zen (en wat mij betreft: terecht). Maar nu willen zij wel de banvloek uitspreken over moeders die wie weet al drie, vier, vijf of zes kinderen gebaard hebben, hebben op gevoed en met al hun liefde en zorgen hebben omringd, omdat zij zich fysiek en psychisch niet in staat voelen nog een vierde, vijfde, zesde of zevende kind te verzorgen. Het doet me onweerstaanbaar denken aan de geestelijken van de Grieks- orthodoxe kerk die momenteel in Grie kenland een verbitterde campagne voeren tegen de Jehovahsgetuigen die dienst wei geren en daardoor vele jaren in de gevan genis terecht komen. Die geestelijken van de Grieks-orthodoxe kerk zijn zelf vrijge steld van militaire dienst olg van ’TT be- •ten, die jken de de PTT e brief- nheuge- kket te C. zou kunnen sterven. Het kind lag sinds een auto-ongeluk drie maanden geleden buiten bewustzijn en had volgens dokters onherstelbare her- senschade opgelopen. Zeventien minuten nadat het apparaat was uitgeschakeld, overleed de jongen. sft voor n vlieg- en voor in. e Kruis en vijf- materi- uit Zü- Wat hij had bedoeld, zei hij, was te zeggen dat de PLO, gewicht? aanzien en invloed in de Arabische wereld” had, maar dat Israel er nooit mee aan wat voor onderhande lingstafel ook zou gaan zitten. Saoedi-Arabië heeft ermee ingestemd ruim 1 miljard gulden te betalen zodat Egypte vijftig Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen van het type F-5 geleverd kan krijgen, zo hebben Amerikaanse defensie-functionarissen giste ren verklaard. Oorspronkelijk zou Egypte de toestellen al afgelopen oktober hebben ontvangen, maar een geschil tussen Saoedi-Arabië en de VS over de prijs, heeft uitstel van de levering veroorzaakt. De financiële moeilijkheden werden geregeld nadat de Amerikaanse minister van Defensie, Harold Brown, op zijn rondreis door het Midden-Oosten in Egypte en in Saoedi-Arabië over de levering had gesproken. De eerste F-5’s worden in november aan Egypte geleverd, aldus de Amerikaanse functionarissen. Zaterdag nog uitte president Sadat van Egypte zijn bezorgdheid over de veiligheid in het Midden-Oosten en verzocht de VS om wapenleveranties, onder andere om duikboten. In het bijzijn van Brown, met wie hij zaterdag een onderhoud van twee uur had gehad, eiste president Sadat, dat Egypte inzake wapenleveranties op dezelfde manier wordt behandeld als Israel. Comité jen col- iu toe is raar het m brief Comité stinaco- /orming collecte woelens t Israel ge. ü- Terwijl de winter ons land nog stevig in zijn greep heeft is het weer in Noorwegen stukken beter. In Oslo ligt zelfs helemaal geen sneeuw. Deze muzikant in een van de grootste winkelstraten van de Noorse hoofdstad kon afgelopen zaterdag zijn werk doen in de zonneschijn. Volgens éen woordvoerder van het zie kenhuis maakt de patiënt het goed. Anderson heeft sinds oktober in Kaap- i stad gewacht op een voor hem geschikt I „tweede hart”. Gewoonlijk is de opkomst bij een refe rendum niet meer dan 20 tot 30 pet. Dit- I maal bracht 49,2 pet. zijn stem uit. De uitslag kwam overeen met de wens van de regering, dat alleen het parlement beslissingsrecht over de bouw van kern centrales krijgt. Wel vindt zij dat moet worden aangetoond dat dergelijke instal laties nodig zijn voor de elektriciteitsvoor ziening. Behalve de vier bestaande centra- l les bestaan er plannen voor nog vijf instal laties. NAPELS (Reuter/UPI). Italiaanse mi litairen zijn zaterdag een desinfectie-cam- pagne begonnen in de volkswijken van de Zuiditaliaanse stad Napels, waar zeker 64 baby’s het afgelopen jaar zijn overleden aan een virus ziekte. Een team Italiaanse en buitenlandse deskundigen rapporteerde onlangs dat de kindersterfte onder meer te wijten is aan j de slechte sanitaire toestanden, waardoor dat in leven werd gehouden door een ademhalingsapparaat. Kort tevoren had een rechter op verzoek I van de ouders toestemming gegeven het - apparaat te ontkoppelen, zodat Benjamin defensie-uitgaven (buiten de inflatie), die de NAVO zich tot doel heeft gesteld, is een „politiek compromis”. Zolang de Russen hun uitgaven met jaarlijks vier percent verhogen, wordt alleen bereikt dat het overwicht van het Warschau pact wat langzamer toeneemt. „We strooien onszelf en de mensen die op ons vertrouwen zand in de ogen als we niet ontwaken uit onze huidige droomwe reld”, zo meent de subcommissie. 965.271 tegenstemmen werden uitge bracht. Ook de vereiste meerderheid on der de 23 kantons werd niet gehaald. Hier was de stemverhouding 14 tegen 9 tegen het voorstel. Onder de voorstemmende kantons bevonden zich Genève, de op een na grootste stad van Zwitserland die in haar nabijheid een nieuwe kerncentrale krijgt, de nabijgelegen Franstalige kan tons Waadtland (Vaud), Neuchatel, en Freiburg en het Italiaanstalige kanton Ti cino in het zuiden. De kantons Zurich en Bern stemden tegen, evenals de meeste Duitstallige plattelandskantons. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Het is zeer twijfel achtig of de NAVO in staat zal zijn Europa in een conventionele oorloge te verdedigen tegen het Warschau-Pact, zo concluderen twee studies van het Ameri kaanse Congres. „Onze defensie lijkt meer gebaseerd op hoop en wensen”, aldus een rapport van een subcommissie van het Huis van Afgevaardigden over de standaardisering van de bewapening in de NAVO-landen. Door een tekort aan munitie en uitrusting zal de NAVO het waarschijnlijk geen 30 dagen uithouden, aldus dit rapport. i Deze militaire zwakte zal nadelig wer ken voor NAVO-landen in politieke con- i frontaties met leden van het Pact van Warschau. De 3 percent stijging van de TEL AVIV (AFP). De Israëlische vei ligheidstroepen hebben gisteren een Sene galese militair van de vredesmacht van de Verenigde Naties in Zuid-Libanon aange houden, toen hij juist een reserveband met explosieven en ontstekingsapparaten overhandigde aan een lid van de Pales tijnse guerrillabeweging El Fatah. Dit heeft de Israëlische radio bekendge maakt. De Senegalees was met een jeep van de VN via de grensovergang bij Rosj Hani- kra Israel binnengekomen. Bij Acre ont moette hij een lid van El Fatah, afkomstig uit het bezette deel van Jordanië. In de band die hij hem gaf zaten 30 pakjes explosieven en 102 ontstekingsapparaten. Beide mannen werden aangehouden. Hun namen werden niet genoemd. Mijn vrouw en ik hebben twee dochter tjes, het eerste kwam bij verrassing, het tweede zou je „gepland” kunnen noemen. Ik kan iedere man (tot aan iedere pater toe) het vaderschap van harte aanbevelen, ik zou het voor geen goud ter weréld willen missen, maar dat neemt niet weg dat wij beiden vóór de mogelijkheid van abortus zijn. De éne mens is nu éénmaal de andere niet, de een zit psychisch, fysiek en emotioneel heel anders in elkaar dan de ander, dat merk je al als je in de bioscoop bij „Superman” voor een vol wassen jongen zit die emotioneel zo in de knoop raakt als Superman met zijn vrien dinnetje door het luchtruim om het Vrij heidsbeeld cirkelt dat hij zijn gevoelens alleen nog kan kwijtraken door hardop „Bloemkóóluh!” te roepen. Niet dat hij niet een uitstekende vader zou kunnen zijn, daarom geef ik het voorbeeld niet, maar dat hij emotioneel anders in elkaar zit dan ik bijvoorbeeld, is wel duidelijk, en daarom zou het nooit in mijn hersens opkomen om te redeneren: ik vind kinde ren leuk, dus moet hij ze ook maar leuk vinden; ik kan kinderen aan, dan moet hij ze ook maar aan kunnen. En dan spreek ik nog alleen maar over de vader. Voor de moeder geldt zoiets in verhevigde mate. Zelfs in de meest gunstige omstandighe den (ouders gezond, geen geldzorgen, goe de behuizing) is een kind een grote psychi- sche belasting, het zal al gauw een kwart van je handelen en denken in be slag nemen, en dat kwart wordt dus van je voorgaande bestaan afgenomen. Ik vind dat toevallig een beter en boeiender kwart dan het kwart dat ik had, maar ik kan me levendig indenken dat dit voor andere mensen niet geldt. Met een meerderheid vgn slechts 45.348 stemmen werd in een referendum waar- aan een betrekkelijk hoog percentage van 1 4?,2‘ Vari de stemgerechtigden deelnam, e^n. particulier voorstel tot wijziging van de grondwet afgewezen, welke de bevol king meer zeggenschap zou hebben gege- fven over de bouw van nieuwe centrales. De initiatiefnemers wensten dat niet al- leen het plaatselijke gemeentebestuur, maar ook de inwoners van de kantons binnen een straal van dertig kilometer - goedkeuring zouden moeten geven. Pas daarna zou het federale parlement zich over de zaak kunnen uitspreken. Het betrokken voorstel kreeg de steun van 919.923 stemgerechtigden, terwijl tezoek trijfël PARIJS/NDJEMENA (AFP en DPA). Buitenlanders die zijn geëv acueerd uit de Middenafrikaanse re publiek Tsjaad hebben zaterdag ge zegd, dat bij de gevechten in de hoofdstad Ndjemena vele honderden mensen zijn omgekomen. Sommigen noemen een aantal van 4000 slachtof fers. De slag, die van 12 tot 15 februa ri werd geleverd tussen de regerings- troepen van president Malloum en de eigen aanhang van premier en ex- rebellenleider Hissene Habre, zou grote delen van de hoofdstad in een rokende puinhoop hebben veran derd. Zwaar mortiergeschut, raketten en luchtbombardementen troffen een groot deel van het ziekenhuis, de mid delbare school, het radiostation, het VN-gebouw en vele volkswijken. De regeringstroepen hebben op grote schaal gebruik gemaakt van fosfor- granaten. De Franse luchtmacht heeft tot dusver 625 buitenlanders naar Parijs gevlogen. De meeste eva- cuées zijn Fransen, maar er zijn ook Nederlanders, Pakistanen en Russen onder. Enkele honderden buitenlan ders zijn naar Kameroen overge- bracht. Beide partijen houden zich overi gens nog aan het bestand, dat don derdag van kracht werd. Intussen probeert een Soedanese missie tus sen beide partijen te bemiddelen. de weerstand van de kinderen afneemt. De soldaten besproeiden straten, klinie ken, scholen en openbare gebouwen met een desinfecterend middel. LOS ANGELES (Reuter). Met zijn ouders aan zijn bed is vrijdagavond in Los Angeles het driejarig jongetje overleden KAAPSTAD (Reuter). De harttrans- I plantatie-pionier Christiaan Barnard i heeft vrijdagavond een tweede hart ge- I plaatst in de borstkas van de 26-jarige i Amerikaan Rick Anderson. De operatie I geschiedde in het Kaapse ziekenhuis j Groote Schuur en duurde vijf uur. Degenen van de 3,8 miljoen stemgerech tigden die gisteren naar de stembus kwa men, verwierpen voorts met 964.271 tegen 933.676 stemmen een voorstel om de kies gerechtigde leeftijd van 20 tot 18 jaar te verlagen. Een voorstel óm alle reclame voor alcoholhoudende dranken en rook waren te verbieden, werd eveneens afge wezen, en wel met 1.114.485 tegen 772.842 stemmen. I Wel aanvaard werd een voorstel om de i overheid te verplichten aparte wegen voor 1 voetgangers te handhaven. In dit geval was de stemverhouding 1.466.144 tegen i 423.774 stemmen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3