N DE TIJDBOM VAN HET US L Damiate Pers ft-j w NOTITIES OVER: Mdwingen Nadelen Umuider Courant Elastisch K |9 ffe ■M <111 ji 19 7 9 MAANDAG M J kJ a 9 19 FEBRUARI twee Korea’s door Jan de Roos klimatologische veranderingen door Jos L. Lodewijks woningmarkten en woningbouw door A. L. G. Spaan UI Ovex dag lige Natii open van der van divei en v, Ie, N van Hobl de c musi were afko ter v burg Dijk Schoorvoetend is tijdens het weekeinde het overleg op gang gekomen tussen vertegenwoor digers van Noord- en Zuid-Korea over nationale hereniging. Plaats van handeling: het dorpje Pan moenjon, gelegen op de demar catielijn, de 38ste breedtegraad, die Korea feitelijk in tweeën deel. In datzelfde Panmoen jon is sinds 1953, toen in Korea de wapenstilstand werd getekend na een oorlog die aan meer dan drie miljoen mensen het leven kostte, ongeveer 400 keer de wapenstilstandscommis- sie bijeengeweest. Op de bijeen komsten, die worden geleid door het Amerikaanse hoofd van een 'VN-delegatie, hebben beide lan den elkaar jaar in jaar uit in de meest krasse bewoordingen be schuldigd van agressieve bedoe lingen en bestandsschendingen. Mtiu» Als de bewindslieden Beelaerts en Brokx hun zin krijgen, zullen er straks twee woningmarkten naast elkaar werken. Een vrije en een wettelijk beheerste. Maar dan zal er tevens een aanzienlijke beperking komen van het aantal regelingen, waarmee gemeenten hun woningbestand willen vrijwaren van te dure of ongewenste buitenstaanders, ten faveure van de eigen bevolking. Beter laat dan nooit, zegt zelfs de oppositie, waar de opmerkelijke activiteit van VRO de laatste weken met interesse wordt waargenomen. De kritiek uit ,,de samenleving”, waarvan premier Van Agt steeds zegt, dat het kabinet die zich terdege ter harte neemt, heeft klaarblijkelijk in dit opzichh effect gehad. In deze krant is al eerder uiteengezet tot welke vormen van discriminatie en rechtsonzekerheid „verkoopregulerende bepalingen” zoal kunnen leiden. f w tllL Jt I t Twee woningmarkten propagandastrijd overdrachtsbelasting, 147,50 --nm President Kim II Soeng Augustus 1976. Het beruchte bom- incident bij Panmoenjon. Het staat overigens nu al vast dat in het gebied met vrije huren, waar nooit de Woonruimtewet 1947 heeft gegolden, gemeenten nergens toe verplicht kunnen worden. Daar zal hoogstens op basis van vrijwilligheid te bereiken zijn, dat het eigen instrumentarium wordt ingeruild tegen het nieuwe. Het is dus zeker dat daar eigen bedingen en vestigingsverordeningen kunnen blijven bestaan. Nederland blijft in dit opzicht dus toch „gespleten”, met alle bezwaren daaraan voor de mobiliteit en de rechtsbedeling verbonden. Juist om dat te voorkomen werd in de vorige regering aan de genoemde kaderwet gedacht, waarbinnen deze affaire voor het hele land zou kunnen worden geregeld. Maar Beelaerts en Brokx voelen daar niets voor, ondanks DIRECTIE Damiate Pers b.v Mr H C. vanderMije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Dat ook v Smit en grr gek h king sleep’ kwali vaart (Vc Daar staat tegenover dat gemeenten straks, des noods met politiedwang, woningen kunnen vorderen, dat onbillijkheden binnen de kring van betrokkenen verdwijnen, dat de zeggenschap van gemeenten over de toewijzing van koophuizen in de goede betekenis van het woord elastisch kan blijven en dat, op grond van lokale normen, te kleine gezinnen uit te grote woningen kunnen worden geweerd. Dat de verkoop prijs niet wettelijk te begrenzen valt, is niet direct een nadeel, wanneer men het afmeet tegen de smokkel- ruimte, die de verkoopregulerende bepalingen al bie den (geld onder tafel öf „overname” van inventaris in de prijs). Het voorkomen van „speculatie” (relatief goedkope gemeentegrond verwerven en met het huis dat erop staat duur verkopen), voorrang voor eigen bevolking en voldoende huisvestingsmogelijkheden voor ander- zins „gebondenen” en economisch zwakkeren, hebben tot invoering van verkoopregulerende bepalingen gevoerd. Summiere verklaringen van de meteo rologische wereldorganisatie der VN (de WMO) die de Geneefse conferentie heeft georganiseerd, wijzen erop dat de conclu sies van Calder voor een deel reeds zijn bevestigd en erkend. Het relatief snelle afkoelen van de aarde, het dreigende na deren van een nieuwe ijstijd en het gevaar van versnelling dezer procedure door het menselijke beivloeden van de damp- kringstructuur zijn geen veronderstellin gen, maar al zekerheden. Waarover de conferentie zich moet buigen is de vraag of enige zekerheid kan worden verkregen ten aanzien van de tijd die de wereld nog rest, voordat de ijskap zich meester maakt van vrijwel geheel west-Europa en grote delen van het Amerikaanse continent. Een andere vraag is, in verband met de vorige, of een drastische verandering van energiewinning en dus van het stoppen der luchtvervuiling door verbranding van olie, gas en kolen, nog iets ten gunste van situatie kan doen. De samenhang tussen dampkringvervuiling en afkoeling van de aarde is onmiskenbaar. Een derde vraag voor de geleerden is, of door het snelle aangroeien van de poolijsmassa’s een af storting van ijsplateaus in de oceanen kan veroorzaken, waardoor het waterpeil over het gehele westelijke halfrond met 60 me ter zou kunnen "stijgen. Angstige vragen genoeg, maar het heeft weinig zin dat de mensheid zich nog langer in slaap laat sussen, vooral omdat haar gedrag haar gebruik en misbruik van de natuur rampzalige explosies van reeds natuurlij kerwijs op aarde bestaande (tijdbom men” kan bevorderen of verhinderen. IJM langsl bet sr m Ui publk eeuwt nis te aan d aal vt Nedei mehn kwerl fxemj yan h gestaj jls gi< verd tijk i vertel bij hc van d Werki ken ir lijn”, len, t toorsi in een het d< De laatste Nederlanders, op de vlucht voor het ijs uit het noorden, kijken aan het bevroren strand van Zandvoort tevergeefs uit naar red ding. Juli 1998. of juli 12998? (foto uit de strenge winter van 1963. kend geworden, die eveneens handelden over uitkomsten en speculaties op het gebied van de natuurwetenschappen met betrekking tot het aardse levensmilieu. Zodra zich de eerste symptomen van „wildgroei” kenbaar maakten, hebben de sceptici de toenmalige bewindslieden direct voor de te voorziene gevolgen gewaarschuwd. Koptrekker was de persdie minister Gruijters destijds de regelrechte uitspraak ontlokte dat deze zaak in een „kaderwet Volkshuisvesting” zou moeten worden aangepakt. In haar aanvallen op de grofmazigheid van de nieuw bedachte gemeentelijke en provinciale regelingen, kreeg de pers een aanzien lijk aantal medestanders. Die zijn thans o.m. terug te vinden in de (woon)consumentenorganisaties, het no tariaat, de makelaardij, de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening, de Rijks Planologische Dienst en de Raad voor de Volkshuisvesting. Beelaerts en Brokx hebben die kritiek verzameld en geven nu blijk van het voornemen tegen de onbillijkheden bij de toepassing van verkoopregulerende bepalingen te wil len optreden. En wel zodanig dat de burger zich publiekrechtelijk tegen onrecht te weer kan stellen. Er werken teveel verschillende regelingen langs en naast elkaar heen, vinden de bewindslieden. Daardoor wor den volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en woon ruimteverdeling „in hun onderlinge samenhang ge schaad”. Over het voornemen tot ingrijpen is al eerder gemeld, dat de bewindslieden het zouden zoeken in een „aanscherping van het bestaande instrumentarium” en beslist niet in een nieuwe wet. Die aankondiging is thans juist gebleken. Beelaerts en Brokx willen de Woonruimtewet 1947 wijzigen en de Woonruimtebe- schikking 1974 benutten om toewijzingsgrenzen naar behoefte te kunnen regelen. Met Beelaerts en Brokx denken de opponenten van de „wildgroei” met de wetswijziging in een groot deel van het land deze bezwaren te kunnen wegnemen. Of een kaderwet daartoe geen betere bijdrage zou zijn geweest, blijft* de vraag. kunnen worden om het aardse biologische leven te redden. Het feit dat zoveel natuurkundigen uit zoveel landen het nodig hebben geacht bij elkaar te komen in verband met één be paald verschijnsel, illustreert daarom de onheilspellende situatie, die zich ten aan zien van het aardse klimaat aftekent. Het is hun namelijk duidelijk geworden dat er klimatologisch een ontwikkeling op gang is gekomen, die het voortbestaan van de mensheid op een huiveringwekkende wij ze zou kunnen gaan bedreigen. Het vraagstuk van de klimaatsverande ring op de wereld is bijzonder ingewik keld, maar er zijn enkele aanwijzingen waarover de geleerden het volledig eens zijn. Dat hun mening over de gevolgen en tijdsbestekken waarin die gevolgen zich kunnen demonstreren nog uiteenlopen, is een van de aanleidingen voor de conferen tie in Genève. Uit min of meer uiteenlopende publika- ties en meldingen van de laatste jaren is al veel uitgelekt over de voornaamste zorg der klimatologen, namelijk de komst van een nieuwe ijstijd die grote delen van de bewoonde wereld volstrekt onbewoon baar zou maken. Dat zo’n ijstijd op komst is,, lijkt nauwelijks meer voor twijfel vat baar. De grote strijdvraag is, of degenen gelijk zullen krijgen die rekenen op een dergelijke ontwikkeling binnen ongeveer 10.000 jaar öf degenenen die voorspellen dat de komende ijstijd binnen afzienbare decennia en zelfs van het ene jaar op het andere de wereld zou kunnen overvallen. Deze strijdvraag lijkt langzamerhand na der te komen tot een beantwoording, die druk vanuit de woningbouwcorporaties en de vakbe weging. De uitkomst zal toch moeten neerkomen op een distributiestelsel voor de beschikbare woonruim te. En dan kunnen de regels maar het beste worden aangepast aan de huisvestingsmogelijkheden, die het beleid in de ruimtelijke ordening oplevert, vinden zij. Als de wetswijziging van kracht wordt, zullen er officieel twee woningmarkten in ons land bestaan. Die kunnen dan onderling aanzienlijke prijsverschillen te zien geven. Tenzij de minister de toewijzingsgrenzen voor koopwoningen aan de lage kant zou kunnen en willen houden (nu 270.000). In dat geval wordt dat verschijnsel regionaal slechts tot een deel van de markt beperkt. Het verschijnsel van een vrije en een gedrukte markt zal over het hele land bezien, blijven bestaan en kan een remmende invloed op de verplaat- singsbereidheid (mobiliteit) hebben en aldus bijdragen aan spanningen op de arbeidsmarkt. Wat willen zij nu met wetswijziging bereiken: - gemeenten moeten een publiekrechtelijk in plaats van een privaatrechtelijk wapen in handen krijgen om plaatselijke huisvestingsproblemen beter te kunnen aanpakken - Verkoopregulerende bedingen en verordeningen moeten worden ontkracht, met de bedoeling gemeen telijk vastgestelde voorrangs- en prijsregels niet lan ger van toepassing te laten zijn. Beelaerts en Brokx willen bereiken dat de Woonruimtewet 1947 weer ingevoerd kan worden voor gemeenten waar die wet al eerder gold, maar nadien is vervallen. Bovendien willen ze binnen de wet meer speelruimte mogelijk maken, om op grond van de plaatselijke toestand slagvaardig en sluitend te kunnen (laten) reageren. Het komter dus op nefer, dat Beelaerts en Brokx hoofdza kelijk voor de Randstad (het gebied zonder vrije huren) en voor-andere delen van ons land waar vrije vestiging niet langer te verenigen valt met het ruimte- lijke-ordeningsbeleid (Veluwe) bij wetswijziging wil len kunnen afdwingen, dat het oerwoud van lopende regelingen opgaat in een bijgeslepen distributiewet. Dat houdt dus in dat de tientallen gemeenteraden, die vaak maandenlang hebben gediscussieerd over eigen spelregels bij vestiging en bij verkoop van gemeentelij ke bouwgrond een streep zouden moeten halen door wat er aan privaatrechtelijke bepalingen is gaan gei den. Dat wil zeggen, wanneer tenminste de sancties in de bijgespijkerde wet krachtig genoeg zijn om die gemeenteraden in de pas te dwingen. Daarover zijn op dit moment nog geen kabinetsopvattingen bekend. Vermoedelijk wordt daarover op 26 februari van ge dachten gewisseld in de vergadering van de Vaste Tweede-Kamercommissie VRO. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden postbus 18. 1970 AA Umuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.. 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19 00 uur zaterdags van 11 30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haariem tel 023 - 31 90 53 Voorzichtig begin van I een moeizame dialoog Park Tsjoen-Hie f 14,80 42,60 56,50 f 167.70 220,50 0,75 In augustus 1976 nog deed zich bij Panmoenjon een ernstig incident voor. Amerikaanse militairen van de VN-eenheid wilden een boom in de bestandszone snoeien of kappen, omdat die een goede surveillance zou belemmeren. Er ontstond een gevecht met een dertigtal Noordko- reanen, waarbij twee Amerikaanse officieren met bijlen en pikhouwe len om het leven werden gebracht. Onmiddellijk laaide de spanning hoog op. De Amerikanen brachten hun 42.000 man sterke troepen macht in Zuid-Korea in staat van paraatheid. Het „boomincident” toonde aan hoe explosief de situatie in Korea bijna een kwart eeuw na de wapenstilstand (een vredesver drag is nooit gesloten) nog was. Tegenover elkaar staan twee Ko rea’s die ideologisch hemelsbreed verschillen. Wat ze met elkaar ge meen hebben, is dat ze ondemocra tisch zijn. In het communistische Noord-Korea zwaait sinds 1972 pre sident Kim H Soeng de scepter, Noord-Korea is een stalinistische dictatuur van het zuiverste water, Nigel Calder heeft aan de voltooiing van zijn IJstijdtheorie jarenlang gewerkt en alle verkrijgbare wetenschappelijke re sultaten van klimatologische en geologi sche aard op een rijtje gezet. Daarnaast heeft hij zich verdiept in het menselijk handelen van de laatste eeuwen op het gebied van de klimaatsbeïnvloeding door de toepassing van de verbrandingsener- gie. Tenslotte heeft hij de stroom uit deze beide bronnen naar één en dezelfde bed ding geleid en uit de resultaten daarvan een verklaring gesestilleerd voor de op zienbarende, verontrustende klimaatsver- schijnselen van de laatste jaren. Intussen is de wetenschap haar eigen, verborgen weg gegaan en natuurlijk zijn in technologisch en wetenschappelijk zeer vooruitstrevende landen niet alleen talrij ke nieuwe gegevens ontdekt, maar ook in politiek-nationalistische zin geselecteerd, tot top-secret verklaard of in technische toepassingen van nationaal eigen belang geïnvesteerd. Niettemin hebben de geleer den van 50 landen het noodzakelijk gevon den, in Genève met elkander te gaan overleggen. Dat betekent, dat zij zich in een onrustbarende noodsituatie bevinden die zij op het nationale vlak niet meer aankunnen. Zij moeten een mondiale toet sing van gegevens en waarnemingen ple gen, om zekerheid te krijgen over wat niet alleen hun eigen land, maar de gehele wereld te wachten staat. Een sobere telexmededeling die de bij eenkomst van 300 deskundigen uit 50 lan den in Genève aankondigde, ter bespre king van de gevolgen der geconstateerde klimatologische veranderingen op de we reld, vormde vorige week de afspiegeling van een wereldwijde bezorgdheid over de ontstellende gevaren die onze planeet be dreigen met betrekking tot het wereldkli maat in de nabije en verdere toekomst. Geleerden zijn gewend zich heel voor zichtig te uiten, of zelfs helemaal niet, indiep zij niet absoluut zeker zijn van ontdekkingen die op komende catastrofes zouden kunnen wijzen. Zij willen geen paniek veroorzaken, ofschoon zij zich meestal wel degelijk bewust blijken te zijn van het nut ener tijdige waarschuwing, vooral wanneer menselijk gedrag en tech nisch vernuft nog in staat kunnen worden geacht tijdig iets tegen die catastrofes te ondernemen. Maar ook speelt in dergelij ke situaties het verbrokkeld patroon van nationale eenheden op deze wereld een rol, dat een snelle en gedegen communica tie van de wetenschapsmensen aller lan den belemmert en in sommige gevallen zelfs de onderlinge rivaliteit der mogend heden beslissende invloed geeft op wat er over bepaalde ontdekkingen wordt gepu bliceerd. Soms echter spreken de geleerden over de nationale grenzen heen af dat zij, popu lair gezegd, voorlopig hun mond zullen houden om geen aanleiding tot grote on rust te leveren, voordat zij gezamenlijk met de grootst mogelijke zekerheid kun nen voorspellen wat de aarde boven het hoofd hangt en wat er nog gedaan zou laaiaai. --- Als in de praktijk gerezen nadelen en onbillijkheden werden bij dit soort regelingen gesignaleerd: Niet alle kopers moeten als speculanten worden beschouwd. Maar veel gemeenten handelden daar door middel van vrijheidsbeperking bij verkoop wèl naar. Het afromen van veronderstelde winsten kreeg meestal voorrang boven het argument van rechtvaar dige woonruimteverdeling. De sanctie op overtreding van het beding is boete, maar daarmee wordt de woonruimte nog niet recht vaardiger verdeeld. Er wordt maar een deel van de woningmarkt met de regelingen bestreken. De schatting is dat „beding”- gemeenten binnen tien jaar nog maar greep zouden hebben op 12 pct. van de woningmarkt. De al eerder genoemde ontduiking door „zwarte” betaling of overname trucs. Onroerend-goedbelasting, huurwaardeforfait en vermogensbelasting zijn de vier fronten, waarop een „beding”-koper van een woning nog altijs onrechtvaardig wordt „gepakt”. De fiscus wenst geen rekening te houden met de bij beding beperkte opbrengstprijzen oftewel de gedrukte markt waarde in het economisch verkeer. Navorderingen en fikse boetes zijn aan de orde van de dag. Verkopers van „beheerste” woningen moeten op de vrije markt voor eenzelfde type huis zelf veel meer betalen dan ze zelf hebben ontvangen. In gevallen van overlijden, echtscheiding, gedwongen verhuizing bij aanvaarding van een andere baan, wordt dat als uiterst onbillijk ervaren. Zodra de geldigheidsduur van het beding eindigt is de winst voor de toevallige eigenaar. de toenmalige Japanse premier Fu kuda aan, dat de VS geleidelijk hun grondtroepen uit Zuid-Korea zou den terugtrekken. Volgens de Ame rikaanse minister van Defensie Ha rold Brown zou dit gebeuren bin nen vier a vijf jaar. De VS zouden overigens hun luchtstrijdkrachten in Zuid-Korea, 7000 man, handha ven en de levering van wapens voortzetten. President Carter heeft gezegd, dat de VS ervoor zullen zorgen, dat het militaire evenwicht op het Kore aanse schiereiland niet wordt aan getast. Het Amerikaanse Congres wil een vinger in de pap bij beslui ten óver het terugtrekken van Ame rikaanse troepen uit Zuid-Korea. Toch lijkt Zuid-Korea hierdoor niet gerustgesteld. Mogelijk is de ongerustheid over eventuele afbouw van de militaire aanwezigheid van de VS in Zuid- Korea voor president Park reden om de dialoog met Noord-Korea aan te gaan. Ook de ambitieuze plannen van Zuid-Korea op econo- R meningsuiting en van politiek han delen sterk aan banden legt. Het rapport voegt hieraan toé, dat de dreiging die Noord-Korea voor de veiligheid van Zuid-Korea zou vor men, in geen verhouding staat tot deze maatregelen. President Park beroept zich voortdurend op die be dreiging als politieke tegenstanders van zijn regiem monddood worden gemaakt en achter de tralies ver dwijnen. Met het nu aangekondigde overleg over hereniging proberen Noord- en Zuid-Korea de kortston dige dialoog van 1972 nieuw leven in te blazen. In dat jaar werd, na geheime besprekingen, op 4 juli een communiqué gepubliceerd waarin stond, dat beide landen zouden stre ven naar hereniging zonder druk van buitenaf en op vreedzame wij ze. Lastercampagnes en militaire provocaties zouden worden ge staakt, terwijl een hot line direct overleg moest mogelijk maken. Voorts kondigde men de instelling van een coördinatie-commissie aan, die conflicten tussen beide landen zou bespreken en zich zou buigen over hereniging. De propagandastrijd werd echter miseh al weer snel hervat. De coördinatie- cpmmissie kwam wel af en toe bij een, maar boekte geen concrete re sultaten. Het wederzijdse wantrouwen bleef bestaan. Zowel Noord-als Zuid-Korea maakten voortdurend melding van spionageactiviteiten en ander provocerend gedrag door de tegenpartij. Zuid-Korea maakte bovendien bekend, dat de Noordkoreanen tun nels groeven onder de gedemilitari seerde zone door. Deze tunnels zou den zijn bedoeld om gelijktijdig met een aanval vanuit het noorden, snel grote aantallen Noordkoreanen in het zuiden te brengen. De verontrusting aan Zuidkore- aanse kant steeg verder toen Kim IL Soeng na het vertrek van de VS uit Vietnam en de kort daarop volgen de hereniging van beide Vietnams, naar Peking ging. Kim zou daar hebben aangedrongen op Chinese militaire en economische steun om de hereniging van Korea onder communistische heerschappij, des- noodé met geweld te kunnen door zetten. De laatste twee jaar meent Zuid- Korea nog een reden te hebben om bezorgd te zijn. Begin 1977 kondig de de Amerikaanse vice-president Walter Mondale in een gesprek met de grootste pessimisten zelfs nog pessi mistischer zou kunnen maken, namelijk door deze constatering: de ijstijd is al begonnen. Een van de onheilsprofeten uit het re cente verleden is de wetenschappelijke schrijver Nigel Calder geweest, die in 1974 zijn inmiddels berucht geworden boek „De Weermachinerie en de dreiging van het ijs” in Engeland het licht deed zien. Zijn boek was voor de BBC aanleiding er een 220 minuten durend tv-programma aan te wijden op 2 oktober 1974, dat in vele landen, ook in Nederlanddoor de KRO is heruitgezonden. Het boek is ook in Nederlandse verta ling (van dr. J. C. v.d Steen en drs. J. Buisman) uitgekomen (bij Bosch en Keu- ning n.v. Baarn) en zodanig bewerkt dat het ook voor niet gespecialiseerden op het gebied van de klimatologie begrijpelijk is. De conclusies van Nigel Calder zijn in 1974 met tamelijk veel scepsis ontvangen, ofschoon zijn theorieën algemeen als we tenschappelijk gefundeerd moesten wor den erkend. Nigel Calder was ook niet de eerste de beste. Hij won in 1972 de UNESCO Kalingaprijs voor zijn arbeid op het gebied van de popularisatie van wetenschappelijke onderwerpen. In Ne derland waren zijn boeken „Rusteloze Aarde’' en „Spel op leven en dood” be- met inbegrip van de persoonscultus rond kameraad Kim. Het is in vele opzichten een zeer „gesloten” land, dat er economisch gezien niet roos kleurig voorstaat en het kampt met een enorme staatsschuld. Steunpilaar van Kim II Soeng zijn het buurland China en de Sovjet unie. Sinds 1970 lijkt Noord-Korea zich wat meer te oriënteren op Chi na, maar het doet er alles aan, de Sovjet-Unie niet van zich te ver vreemden. Dit behoedzaam ma noeuvreren blijkt uit het standpunt dat Noord-Korea onlangs formu leerde met betrekking tot Cambod ja. In een verklaring veroordeelde het de „Vietnamese agressie”, maar hef vermeed daarbij iedere verwij zing naar de Sovjet-Unie, die de Vietnamese actie onomwonden heeft goedgekeurd. In Zuid-Korea is Park Tsjoen Hie sinds 1961 president. Hoewel het land formeel democratische institu ties kent zoals een parlement, heeft het zich onder het bewind van Park verder in dictatoriale richting ont wikkeld. Vorige week signaleerde een rapport van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de in 1972 ingevoerde grondwet bij deze bondgenoot de vrijheid van sche grootmacht zijn, dan is een vermindering van het defensiebud get op zijn minst zeer wenselijk. Ook de economie van Noord-Ko rea zou de voordelen kunnen pluk ken van een vermindering van de militaire uitgaven. Dat Noord-Ko rea het gesprek aangaat, kan ook samenhangen met de matigende in vloed van China op Kims regiem. China heeft baat bij ontspanning in Korea, want een gewapend conflict in' dit land kan de op gang gekomen verbetering in de Chinees-Ameri- kaanse relatie alleen maar nadelig beïnvloeden. De propagandastrijd tussen Noord- en Zuid-Korea is aan de vooravond van het gesprek in Pan moenjon wat geluwd, maar de here niging lijkt nog zeer ver weg. Aangezien beide landen er niet aan denken, hun politie ke en sociaal-economische systeem in te ruilen voor dat van de tegen- partij, lijkt de enige uitweg de vor ming van een federatie, waarin Noord en Zuid op den duur naar elkaar zouden kunnen toegroeien. Misschien is het overleg in Panmoenjon een eerste bescheiden gebied lijken gebaat bij^ont- stapje op de ongetwijfeld ze^p jange spanning. Wil het, zoals is aahge- en zeer moeizame weg naaf he'rehi- kondigd, tegen 1985 een economi-. ging.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4