NATIONAAL SLEEPVAARTMUSEUM IN APRIL OPEN Duizenden op verjaarsvisite Santpoort Malletheater boeide bij vlagen Forse buit bij inbraak in deze week I I Liesbeth Cromelin signeerde haar I hovcn- berichten H 4 „Nederlandse Vuurtorens” bij honderdjarige vuurtoren plein 1945 K L ant JFS Bekentenissen na reeksen diefstallen „OOOH WAT IS-IE GROOT. 5 19 7 9 VELSEN-IJMUIDEN MAANDAG FEBRUARI 1 9 6 Met ,,De Bakfiets” van Arrabal naast lerking Jure of ilfs de lomen. age ter welke eiden. Penningen Stoomsleepboot w 1’ Collectie 1 W J tl Geld (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een grote scha re belangstellenden heeft zater dag en zondag gebruik gemaakt van de mogelijkheid om de grote vuurtoren van IJmuiden te bezoe ken. Bijna vijfduizend mensen trotseerden de kou en vaak nog slechte wegen om een verjaarsvi site af të leggen in het 100-jarige bouwsel. Aanvankelijk bleek het nog mogelijk komende en gaande groepjes elkaar te laten afwisse len met een klimpartij naar de top van de 35 meter hoge toren. Zondagmiddag vormde zich een rij van wachtenden die naarmate de tijd vorderde langer werd. Om niemand teleur te stellen werd de bezoekmogelijkheid zondag niet afgesloten om half vijf maar ver lengd tot zes uur. ij (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN/MAASSLUIS. Over twee maanden, op woens dag 18 april, wordt in het voorma lige raadhuisje van Maassluis het Nationaal Sleepvaartmuseum ge opend. In het stichtingsbestuur van dit unieke museum zitten on der meer vertegenwoordigers van de gemeente Maassluis, van diverse sleepvaartmaatschappij- en waaronder Smit Internationa le, Wijsmuller en Goedkoop en van de Internationale Sleepvaart Hobby Club. Het initiatief om tot de oprichting van een dergelijk museum te komen, dat op de hele wereld enig in zijn soort is, is afkomstig van de ex-burgemees- ter van Maassluis (sinds 1 januari burgemeester van Ede) M. K. van Dijke. U/ Erkenning van Maassluis als kheden 'IB.. .Moor! ■■V: zwarte" ndigt is ;nd t- 47,50 van vakbe- nen op inruim- worden die het den zij. Hen er .an. Die lillen te ’renzen men en rdt dat van de en een blijven ïrplaat- idragen :s, des- rderen, kkenen en over tekenis grond e grote erkoop- •ect een nokkel- al bie- taris in edkope at erop volking ander- hebben alingen worden n daar >op wèl kreeg htvaar- 5 boete, t recht- ■lasting, de vier woning fiscus beding markt- rgen en n op de el meer len van iing bij dat als ten van >ot deel nen. Of ou zijn 14,80 42,60 56,50 67.70 >20,50 0,75 00 uur O uur Dat het museum in Maassluis komt ligt ook voor de hand; het sleepvaartbedrijf Smit Internationale N.V. is er begonnen en groot geworden. Het is ook nog niet zo gek lang geleden dat bijna de hele bevol king van het plaatsje lééfde vin de zee sleepvaart, vanuit die tijd stamt ook kwalificatie „de bakermat van de sleep vaart” die Maassluis zich toeeigent. Door een bedrag in de pot als beginkapitaal, en er werd een aparte commissie opgericht die zich moest bezinnen op manieren om dit kapitaal te vergroten. Ook het ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk (CRM) werd benaderd. Volgens Han Heilig, die na mens Bureau Wijsmuller in het stichtings bestuur zat, was het ook pure noodzaak Van Dijke kwam met het idee in februa ri 1977. Het oude stadhuis van Maassluis, een prachtig monumentje, zou begin 1978 leeg komen en er werd een bestemming voor gezocht. Een sleepvaartmuseum leek een uitstekende oplossing en er ging een brief uit naar de diverse deelnemers om de animo voor een dergelijk project te peilen. Die bleek volop aanwezig, waarna in september van dat jaar de eerste verga dering belegd werd. de vestiging van het museum wordt deze status ook min of meer bevestigd. Zaterdag leek de Belangstelling precies voldoende om rustig te kunnen worden verwerkt door vuurtorenwachter de heer A. J. J. Poppe die werd geassisteerd door jongens van het zeecadetkorps. Ongeveer 1500 bezoekers maakten de klim naar de top van de toren langs de smalle gietijze ren wenteltrapjes. Op de verschillende etages werd dankbaar gebruik gemaakt van een rustpauze door de aldaar inge richte exposities te bekijken. De met wal kie-talkies uitgeruste zeecadetten verzorg den de communicatie van de bezoekers tussen de verschillende etages zodat de aan- en afvoer redelijk vlot verliep. Zondag werd het een heksentoer om de zaak naar ieders tevredenheid te verwer ken. Dat dit toch is gelukt is zeer zeker een Inmiddels zijn ook al bepaalde ideëen opgeborreld om het museum een gezonde financiële basis te geven. Zo wordt de mogelijkheid om penningen te laten staan en eerste-dagenveloppen uit te geven mo menteel bestudeerd, en is er ook een vere niging Vrienden van het sleepvaartmu seum opgericht. Alle leden van de hobby club hebben inmiddels besloten daar lid een goede financiële basis te hebben voor dat bij die instantie aangeklopt werd. „Je kan wel bij ze komen met de mededeling dat je een museum wilt beginnen, dat vinden ze natuurlijk uitstekend. Maar als je nog helemaal niets te bieden hebt is het wat hun betreft direct weer over, dan doen zij niet mee. Nu we konden aantonen dat het grondig werd aangepakt en al een gezonde basis hadden, kregen wij alle medewerking. Zo betaalt CRM bijvoor beeld de alarminstallatie, toch een inves tering van tegen de dertig mille”, aldus Heilig. h- Een rij wachtenden op het talud naar de vuurtoren die het afgelopen weekend in het brandphint van de belangstelling stond vanwege zijn 100-jarig bestaan. Maar niet alleen in de toren, ook op het omliggende terrein ontstond er een gezel lige drukte. Veel bezoekers die speciaal voor deze gelegenheid waren overgeko men naar IJmuiden 'maakten van de gele genheid gebruik een blik te wgrpen over zee of een wandeling te maken langs de havenkant. compliment waard voor de enthousiaste heer Poppe en zijn assistenten. Het aantal bezoekers bedroeg zeker het dubbele van zaterdag. voormalige wethouder van Velsen Ocke- loen (nu burgemeester van Terneuzen). Directeur Sijthoff van de gelijknamige uitgeverijen en de schrijver Anthonie van Kampen met het verzoek hun naam te mogen gebruiken voor het comité van aanbeveling. Zij reageerden allemaal po sitief, en onder de vlag van dit comité werden 69 bedrijven aangeschreven met het verzoek donateur te worden, het jaar lijks over te maken bedrag werd daarbij opengelaten. lichting ten behoeve van navigerende schepen is op feestelijke en gepaste wijze afgesloten. Andere agendapunten betreffen onder meer voorstellen tot het geveri van subsi dies aan de Stichting Ontmoetingscen trum Alleenstaanden en de Commissie Lichamelijk Gehandicapten IJmond. Woensdagmiddag komt de Commissie voor Personeelszaken om half vier in ver gadering bijeen. Er zal onder meer ge sproken worden over medezeggenschap. IJMUIDEN. Bezig zijn met vormen van theater, die nog niet door de grijze gehaktmolen van deze maatschappij zijn gedraaid: dat stelt het Malletheater uit Breda zich ten doel, welk (amateur)to- neelgezelschap zaterdagavond in het Wit te Tejater Velsen „De Bakfiets” van de Spaans/Franse auteur Fernando Arrabal opvoerde. met de eding”- zouden gen een filmzaal in het museum onder te brengen, en er komt een internationaal documentatiecentrum. De expositie van de geschiedenis van de Nederlandse zeesleepvaart is permanent, daarnaast zullen diverse periodieke ten toonstellingen in het museum ingericht worden. Die zullen dan vooral gaan over andere aspecten van de sleepvaart die in de permanente tentoonstelling niet of on voldoende belicht worden, zoals de Rijn- sleepvaart, de duwvaart, off-shore en ha vendiensten* Aan de kade achter het mu seumpje komt bovendien de stoomsleep- Uit gesprekken bleek dat er zelfs gezin nen waren uit Noord-Brabant, Limburg en de Achterhoek. Vooral van de zijde van de kinderen was de belangstelling groot. Veelal verbaasd stonden zij even tegen de 35 meter hoge lichttoren aan te kijken en vaak werd uitroepen gehoord in de trant van „veel groter dan ik had verwacht”. De vijfde klassen van de lagere scholen zullen in het kader van een lesprojekt de komende week groepsgewijs de toren be zoeken. Ter gelegenheid van het heuglijke feit van de honderdste verjaardag zal de toren de hele week bovendien door schijn werpers worden verlicht. De officiële datum van ingebruikne ming was 19 februari 1879, zodat het mor gen de dag is dat de IJmuider vuurtorens een begin maken met de tweede eeuw van hun arbeid; het uitwerpen van hun stra lenbundels over zee. Eén eeuw van ver- perken tot de historische en technische aspekten van de torens. Maar er is nog ontzettend veel materiaal dat de moeite waard is om meer bekendheid te krijgen”. Daarom lijkt het niet uitgesloten dat Lies beth Crommelin-drs. in de kunstgeschie denis nog eens van zich zal laten horen in een aansluitend boekwerk. Daarin zou den dan tal van gebeurtenissen opgete kend moeten staan van zaken die zich door de jaren heen rond de Nederlandse vuurtorens hebben afgespeeld. Zaken die op waarheid berusten en zaken die ook voor „waar” worden verkondigd maar meer in de sfeer van de legendevorming moeten worden gerangschikt. Leuke, grie zelige, spannende en raadselachtige ge beurtenissen waar de vuurtorenwachters over mee kunnen praten. Als wind en water de kust teisteren terwijl de torenho ge wegwijzers hun bundels licht over zee werpen. Een klein brokje romantiek dat behoort tot het karakter van het kustge- beuren. Wie de moeite nam zaterdag en zondag de 35 meter hoge IJmuidense vuurtoren te beklimmen of huiswaarts toog met het Vuurtorenboek, heeft daar iets van mogen proeven. Tijdens die eerste vergadering werd ook een commissie in het leven geroepen die zich bezighield met inrichting van het gebouw. Heilig: „Dat viel trouwens niet mee, zoiets op poten zetten. Er ging erg veel tijd in zitten; andere musea bezoeken, overal inlichtingen inwinnen. Uiteindelijk hebben wij nu wel een collectie bij elkaar, die is beschikbaar gesteld door de diverse maatschappijen die ook in het stichtings bestuur zitten. Bovendien is een deel van de collectie van het Maritiem museum Prins Hendrik in Rotterdam aangekocht, dat zijn deuren tijdelijk moest sluiten voor de aanleg van een metrobuis”. De collectie bestaat voornamelijk uit fotomateriaal, modellen en historische uitrustingsstukken die in het verleden in de zeesleepvaart gebruikt worden. Verder is er momenteel overleg met de brand weer gaande om toestemming te verkrij- boot „Holmvik” te liggen, die onder meer gebruikt is bij de opnamen van de televi sieserie „Hollands Glorie” naar het boek van Jan de Hartog. Ook dit bootje is toegankelijk voor het publiek. Voor de officiële opening van het mu seum is Maassluis’ voormalige eerste burger M. K. van Dijke gevraagd, hij is tenslotte de grote animator van dit pro ject geweest. Dank zij zijn inzet, vooral in de beginfase, liep de realisering van het museum niet op de klippen. Was dit wel gebeurd, dan is het zeer de vraag of alle in de participerende sleepvaartbedrijven ondergebrachte PK’s de zaak weer vlot hadden kunnen trekken. (Van een onzer verslaggeefsters) SANTPOORT. Bij een inbraak in een woning aan de Louise de Colignylaan in Santpoort blijkt eerder deze maand voor een bedrag van een kleine twintig duizend gulden aan sieraden en bontman tels te zijn ontvreemd. De preciese om vang van de buit kon pas worden vastges teld, toen de bewoners van hun buiten landse vakantiereis terugkeerden. De in braak, die tussen 5 en 12 februari moet zijn gepleegd, werd ontdekt door de hulp in de huishouding. De achterdeur bleek te zijn geforceerd. Vermist worden enkele bontjassen en bontmutsen met een gezamenlijke waarde van bijna tienduizend gulden. Verder blij ken een zwarte leren juwelencassette en een juwelendoos te zijn verdwenen, waar in verschillende gouden en zilveren siera den zaten waarvan de waarde bij benade ring geschat wordt op vijf- tot tienduizend gulden. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In verband met dief stal uit de scholengemeenschap Hofflant zijn inmiddels drie jongens van zeventien en achttien jaar uit Beverwijk aangehou den. Het gestolen gereedschap kon wor den achterhaald. Eén van de jongens bekende tevens een slijptol te hebben gestolen op een bouw terrein aan de Beneluxlaan, geld uit een damestasje in Het Hoge Duin in Wijk aan Zee en gereedschap uit een container aan de Randweg. Uit een box aan de Arno- straat stal hij een radio-cassetterecorder en uit het warenhuis Famila drie micro foons. Voorts bekende hij diefstal van kratten met lege- en volle flessen. Zo’n citaat uit het informatiebulletin van een overigens beslist wel serieus te nemen gezelschap doet nogal pretentieus aan. Per slot van rekening is het Mallethe- ater niet de eerste groep die in Nederland werk van Arrabal op de planken brengt: Studio („De tuin der lusten”, „De architect en de keizer van Assyrië”) en het Zuidelijk Toneel Globe („Ceremonie voor een ver moorde neger”) gingen de West-Braban- ders voor, zij het, dat de door hen uitge voerde stukken van aanzienlijk recenter datum zijn dan het uit 1953 daterende „De Bakfiets”. Dat het Malletheater (Colette Fraiture, Walter van Elteren, Henk van Gurp, Mi chel Welings, Toos Elhorst en regisseur Hans Fuchs) heilig gelooft in de oorspron kelijkheid van dit vroege werkstuk van Arrabal en daarvan getuigenis aflegt met een respect afdwingende, zeer consciën tieuze aanpak, maakt de voorstelling als zodanig nog niet geslaagd. Hun interpre tatie van „De Bakfiets” doet daarvoor te gedateerd aan: „modem” toneel in een oudbakken jasje, met veel sterk wisselen de emoties, brede gebaren en een hoop (onnodig) geschreeuw. Wat mij betreft had regisseur Fuchs „De Bakfiets” zonder de inhoud van het spel geweld aan te doen zowel qua tekst als qua speelstijl best wat meer aan het huidige tijdsgewricht mogen aanpassen. Dat het Malletheater ondanks deze beper kingen bij vlagen toch wel wist te boeien, is niet in de laatste plaats te danken aan het beweeglijke spel van Walter van Elte ren, die tot zeer acceptabele prestaties kwam. Al met al wekte de voorstelling wel nieuwsgierigheid naar de volgende pro- duktie van het Malletheater. De theater groep neemt „De Bakfiets” binnenkort van het repertoire, om vanaf september school- en kleine zaalprodukties te gaan verzorgen van Boris Vians’ „De Bouwers van het rijk”. JOKE DIEBEN-FRERICHS Vuurtorenwachter Poppe hield per soonlijk „de wacht” bij het lichtwerk in de top van de toren en gaf daar keer op keer uitleg van de werking van het lichtsignaal dat in samenwerking met zijn iets kleine re, maar evenoude broer, die meer aan de kant van de kustlijn staat, schepen veilig over de lichtenlijn naar binnen haalt. „In de 100 jaar van zijn bestaan heeft de toren nog nooit zoveel bezoekers op zo’n korte termijn verwerkt”, aldus toren wachter Poppe die met onderbreking van twee jaar („toen zat ik op de lichtsche pen”) sinds 1950 de zorg van de IJmuider toren is toevertrouwd. ■A De stoomsleepboot „Holmvik", die ook te zien is geweest in de televisieserie „Hollands Glorie”. Deze boot komt aan de kade achter het museum te liggen, en kan door bezoekers van het museum ook bezichtigd worden. De gemeente Maassluis zou het gebouw tje gratis ter beschikking stellen, de rest moest van de participanten komen. Daar was uiteraard geld voor nodig, een van de eerste vergaderpunten was dan ook de verwerving van fondsen. Het streefbe drag om mee te beginnen werd gesteld op veertigduizend gulden, dat leek een aan vaardbaar bedrag om het museum mee te laten starten. De participanten stortten van te worden, evenals een aantal niet- leden trouwens, en de jaarlijkse contribu- tieopbrengst komt ten goede aan het mu seum. Daar staat tegenover dat de leden van de vereniging altijd gratis toegang tot het museum hebben. Ook wordt druk gesleuteld aan het wer ven van donateurs. Daartoe zijn een aan tal in sleepvaartkringen bekende Neder landers aangeschreven, onder wie de IJMUIDEN. Terwijl honderden be langstellenden omhoog klauterden langs liet smalle trapje van de jarige vuurtoren in IJmuiden, kreeg ook het winkelende publiek zaterdag de gelegenheid met de eeuweling van de Nederlandse kust ken nis te maken. Bij Vroom en Dreesmann aan de Lange Nieuwstraat was een speci aal verkooppunt ingericht voor het boek Nederlandse Vuurtorens, Liesbeth Crom- jnelin, de schrijfster van deze tot boe kwerk omgebouwde scriptie voorzag de exemplaren die over de toonbank gingn yan haar handtekening. Zij werd terzijde gestaan door de heer H. van Suchtelen die ?ls gietijzerexpert een bijdrage heeft gele verd aan dit goed gedocumenteerde en tijk geïllustreerde naslagwerk. Liesbeth vertelde tussen de bedrijven door dat zij bij haar naspeuringen van het verleden van de kustlichten ontzettend veel mede werking had ondervonden van de betrok ken instanties. „Het zou de moeite waard tijn”, aldus de schrijfster, „om alle model len, tekeningen en afbeeldingen die te voorschijn zijn gekomen onder te brengen in een museum. Ik heb me in verband met het doel van mijn speurwerk moeten be- Vrijdag aangekomen: Prinses Margriet, Plymouth; Union Jupiter, Rotterdam, IJ muiden; Buiko, Knarrevik; Watu, Brest; Sommen, Gent, IJmuiden; Stamy, Alme ria, IJmuiden; Druzhba Narodov, Tuapse; Jitte Danielsen, Rotterdam. Vrijdag vertrokken: Siri Maria, IJmui den Svendborg; Kirula, IJmuiden, Gr. Yarmouth; Commandant Voegguo, Noordzee; Izarraitz, Pasagus; Mevo, Delf zijl; Sondith, IJmuiden, Hamburg; Hugo Brinkman, IJmuiden, Seaham; Gardline Enduver, Velsen, Cont.plat; Stirling Ash, Cont.plat; Nusakan, Rotterdam; Lily K, IJmuiden, Bremen; Gungniv 5, Antwer pen; Decca Mariner, IJmuiden, Cont. Plat; Leslie Gault, IJmuiden, Simonsvik. Donderdagavond begint om half acht de gemeenteraadsvergadering. Vijftien punten staan op de agenda en het belang rijkste is ongetwijfeld de havenontwikke lingen in de IJmond in het ontwerpstreek- plan voor het Amsterdam-Noordzeeka- naalgebied. Gediscussieerd zal worden over het nadere beleidsstandpunt van Ge deputeerde Staten en het standpunt van B. en W. van Velsen. 5*^”—rp h- Liesbeth Crommelin en de heer H. van Suchtelen voorzagen hun vuurtorenboek handtekeningen. bakermat van zeesleepvaart

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5