Sovjet-Unie waarschuwt opnieuw Start van CAO- het weer Geen uitzicht op EEG-beleid overleg bij Hoogovens nijman OCDMIIHI BNKKS lö Tweede Kamer ongerust lover aanschaf kotters Vermoedelijk bijna 400 patiënten in Alkmaar radio-actief besmet visserij ichh^klam« „SALT-2 leidt tot evenwicht” het woord is aan... vandaag: HAARLEM Geloven en doen agenda pagina 9 Smaak Radio-actief En verder Kans op opklaringen 21 DINSDAG 20 FEBRUARI 1979 (ADVERTENTIE) Anton Tsjechov: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 69ste jaargang no. 91 okker 2 en rker Weerrapporten Binnen- en buitenland Plaatselijk nieuws Kunst Radio en televisie/Strips Economie Beurs Sport Bibliotheek 13 15 14 17 11 sturen :en, ?600, Teleffoonbeantwoorders PARTY SERVICE pagina's (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/TOKIO. Vol gens hoge Amerikaanse functionaris sen is nog niets te merken van het terugtrekken van de Chinese troepen uit Vietnam. In tegendeel: in de be richten is sprake van een verdere op mars langs de 720 kilometer lange grens met Vietnam. ....2,3,4 5,6, 7, 9 11 IJmuider Courant Chinezen zouden verder oprukken jJ- Chinese soldaten in een vrachtwagen op weg naar de grens met Vietnam. (ADVERTENTIE) iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Districtsbestuurder H. Krul van het I l[r Tl Jllll ik lll»lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll i venst) Nog volop keus Dus kijk, kies en boek uit het F grote aanbod comfortabele vakantiebungalows, chalets en appartementen in 10 verschillende r landen Vraag het programma van Welcome Home Hoogstraat 122 Eindhoven Telefoon j 040-513874 Ook verkrijgbaar bij vele reisbureaus I Directeur M. Davidse van de Hoogovens begroet op het hoofdkantoor van zijn bedrijf FNV-onderhandelaar Kuiperi aan het begin.van het gesprek over de CAO voor dit jaar. ■ir De berichten over de besmetting met het radio-actief isotoop „jodium 131” in het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar zijn voor de hoofdofficier van justitie uit die plaats, J. J. Abspoel, aanleiding geweest, een gerechtelijk vooronderzoek te vragen naar de gang van zaken in het ziekenhuis. In het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar onderdeel van het Medisch Centrum Alkmaar is wat slordig omgespron gen met het gebruik van radio-actief materiaal. Uiteraard heeft dat landelijk nogal wat verontrusting veroorzaakt Hoe groot is de kans dat „Alkmaarse toestanden" zich ook elders voordoen. De directies van de ziekenhuizen zeg gen dat bij het consequent toepassen van de voorgeschreven veiligheids maatregelen de patiënt geen risico loopt. In de Kennemer ziekenhuizen worden voor zover er met isotopen wordt gewerkt de veiligheidsvoor schriften uiterst nauwkeurig en punctu eel ingebouwd bij ieder onderzoek Sytse Faber, vice-voorzitter van het CDA, vindt de groep rond de opsteller van het CDA-program, Goudzwaard, „uiterst constructiefDeze groep pleit te gisteren ervoor de eenwording van het CDA uit te stellen. Faber deed zijn uitspraak vanmorgen voor de radio. Zie pagina 2. Palestijnse technici en olie-deskundi- gen gaan werken in Iran om het tekort aan vakkundige krachten dat is ont staan door het vertrek van Amerikanen en andere buitenlanders op te vangen Dit meldt het dagblad Al Anba in Koe weit vanmorgen. Volgens het blad heeft PLO-leider Arafat een beroep gedaan op alle Palestijnen om Iran te helpen Zie pagina 3. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: 1 De evangelische politiek, die vooral bin nen de rangen van ARP werd beleden, is volgens ARP-leden een mislukking geble ken. Het is de vraag of dat een verrassing, en voor ARP dan een wel zeer onaangena me verrassing, mag worden genoemd. Het verwateren van die evangelische beginse len in een coalitiekabinet, waarin de chris telijke partijen moesten zien samen te werken met een bij uitstek materialistisch georiënteerde WD, was immers op voor hand al geconditioneerd. Wanneer prof. Goudzwaard c.s. op alle punten van evan gelische politiek denken hun zin zouden moeten hebben ge kregen,zou het kabinet al drie of vier maal hebben moeten vallen. KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 Gen. Cronjéstr. 31 - Tel. 253630 - Haarlem Wie wil regeren, en dan nog met behulp van andersdenkenden, mag thuis en ook op het Binnenhof persoonlijk alles gelo ven, maar moet er in het kabinet nu en dan aan geloven. Daar helpt geen uitstel van de fusie aan. Een verkiezingsprogramma als dat van prof. Goudzwaard zou het CDA bij voor baat hebben moeten stempelen tot een oppositiepartij sine qua non. In de opposi tie kan men onverkort evangelische poli tiek bedrijven door alles af te wijzen wat niet met de evangelische uitgangspunten strookt. Wanneer men dan een minder heid vormt, gaat het landsbestuur niet aan christelijke beginselvastheid ten onder en kunnen alle christelijke politici dagelijks met schone handen thuiskomen. BRUSSEL-DEN HAAG. De visserij minister van de EEG-landen zijn gisteren geen stap dichter bij een gemeenschappe lijk beleid gekomen. De onderlinge ver houding bekoelde aanmerkelijk door de houding van de Engelse minister Silkin, die zelfs een voor de Britten onbelangrij ke regeling voor de visvangst bij Canada blokkeerde in een poging zijn collega’s onder druk te zetten. Zoals bekend, is een gemeenschappelijk visbeleid onhaalbaar, omdat de Britten al geruime tijd dwars liggen. Gisteren is zelfs geen datum voor een nieuw overleg vastgesteld. Verwacht wordt dat dat pas later in maart zal plaats vinden. Het ziet er echter niet naar uit dat er overeenstemming zal komen voordat op 1 april de voorlopige regeling voor het eerste kwartaal van dit jaar afloopt. In Den Haag heeft men bange vermoedens dat men er dit jaar helemaal niet meer in zal slagen om tot een Europees beleid te I Droog weer met enkele opklaringen en eerst nog gebieden met mist Minimum temperaturen ongeveer min 5 graden Maximumtemperaturen rond plus 2 gra den Zwakke zuidoosten wind. De voor juni van dit jaar voorziene fusie tussen de drie christelijke partijen tot een eenheidspartij CDA boezemt een aantal leden van de ARP vrees in. Onder aanvoe ring van niemand minder dan de partijfi- losoof prof. Goudzwaard is een actie on dernomen om deze fusie uitgesteld te krij gen. Prof. Goudzwaard heeft niet alleen I het verkiezingsprogramma van het CDA geformuleerd, hij heeft blijkbaar ook nauwlettend toegezien op de verwerkelij- I king ervan in de praktijk van het kabi- I netsbeleid. En hij is tot de conclusie geko- I men dat op essentiële punten de principes I van het verkiezingsprogramma dat de grondwet vormde waarop de drie christe lijke partijen hun samengaan baseerden niet zijn gehonoreerd. Deze berichten worden bevestigd door militaire waarnemers in de Thaise hoofd stad Bangkok. Volgens een correspondent in Hanoi van het blad van de Japanse communistische partij zouden de Chinese divisies zelfs twintig kilometer zijn opge rukt in de provincie Lang Son en voorts een strategisch spoorwegknooppunt bij de grensplaats Dong Dang in handen hebben. De militaire waarnemers in Bangkok spreken van zware verliezen aan Vietna mese kant. Radio-Hanoi zegt dat 3500 Chi nezen zijn gedood en 80 tanks zijn vernie tigd. De Chinezen zelf hebben niets be kendgemaakt over hun verliezen. De Sovjet-Unie heeft vandaag in een artikel in de Pravda, het orgaan van de communistische partij, China opnieuw gewaarschuwd „op te houden met de agressie en de troepen terug te trekken voor het te laat is”. De Russische troepen aan de Chinese grens zijn in staat van paraatheid gebracht, maar Moskou heeft niets meegedeeld over mogelijke acties tegen China. De Pravda beschuldigt de Amerikaanse regering ervan China het groene licht te hebben gegeven om Vietnam aan te val len. Dit zou volgens het blad zijn gebeurd tijdens het bezoek van de Chinese vicè- premier Deng Xiaoping (Teng Hsiao-ping) aan de VS. De Vietnamese ambassadeur in Parijs, Vo van Soeng. heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat „de Chi nese agressieoorlog tegen Vietnam” is ge schied met „stilzwijgende toestemming” van de VS. De twee grootste communistische par tijen van West-Europa, de Franse en de Italiaanse, hebben gisteren in een geza menlijk communiqué de „Chinese agres sie” in Vietnam veroordeeld en de onmid dellijke terugtrekking van Chinese troe pen geëist. 'De ministerraad van de EG heeft in een verklaring zijn ernstige bezorgdheid uit gesproken over de gespannen situatie in Zuid-Oost Azië. Vietnam en Cambodja hebben gisteren een verdrag van vrede, vriendschap en samenwerking getekend. Het verdrag geldt voor 25 jaar, maar kan daarna tel- zaï u.u uuv kens stilzwijgend met tien jaar worden komen. In dat geval zullen de acht landen verlengd die het wel eens zijn, waarschijnlijk net als vorig jaar maatregelen nemen op grond van hun overeenkomst (zonder En geland). Op uitnodiging van de afdeling Vel- sen van de WD heeft het tweede kamerlid Erika Verkerk-Terpstra ooit een uitstekend zwemster een babbel gehouden in Het Braambos in Velsen. Erika trok fel van leer tegen wat zij noemde de smaakmakers in de poli tiek. Metname de wijze waarop in de socialistische gelederen „de grote mond wordt gehanteerd voor het be palen van de smaak ontmoet in de liberale hoek weinig waardering. Erika houdt nog steeds van fris, schoon en helder water. Zie de plaatselijke pagina s Principieel christelijk denkende en han delende politici lijken op mensen die wel bereid zijn te voet een rivier over te ste ken, maar weigeren te zwemmen als het water ergens te diep wordt. Dat de poli tiek diepten kent waar zwemmen nu een maal onvermijdelijk is, wil men met de zelfde groep aankomen als waarmee men is vertrokken, kan iedereen weten. Een zo ambitieus en sterk religieus geïnspireerd verkiezingsprogramma als „Niet bij brood alleen” zou in het regeringsbeleid consequenties hebben die de niet-christe- lijke regeringspartner volledig buiten spel zouden zetten. Wil men de coalitie behou den, dankomt men voor politieke onmoge lijkheden te staan, indien men tenminste het verkiezingsprogramma op de letter wil volgen. En daar zit het verschil tussen ARP en KVP. In de KVP is de kunst om een wat opportunistischer uitleg te geven aan die letter, heel wat groter. Daar is het pragmatisch christendom gemakkelijker te aanvaarden, vooral wanneer het gaat om het behoud van waarden als de coali tie en de confessionele partij-invloed in het landsbestel. FNV hield een inleiding waar de vertegen woordigers van de andere bonden zich bij konden aansluiten. Behoud van een le vensvatbare staalindustrie en een zinvolle werkgelegenheid schetste Krul als cen traal thema voor de komende besprekin gen. Hij toonde zich nieuwsgierig naar de toekomstige produktie- en capaciteitsont wikkeling en wenste uitvoerig te worden geïnformeerd over de wijze waarop Hoog ovens zich voorstelt in te spelen op de arbeidsmarktproblematiek. Hoogovendirecteur G. Wilmink beves tigde van zijn kant dat de door de bonden aangedragen onderwerpen ook voor Hoogovens van belang zijn. Over de in houdelijke wijze waarop zaken dienen te worden aangepakt zullen de discussies vrijdag worden voortgezet. Er is geen maandag zo erg of hij maakt wel plaats voor een dinsdag. IJMUIDEN. De discussie rond de totstandkoming van een CAO voor dit jaar bij Hoogovens in IJmuiden, die maandagmiddag is begonnen, heeft vol gens vertegenwoordigers van alle betrok ken partijen een oriënterend karakter gehad. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De Tweede Kamer is onaangenaam verrast over de aanschaf van nieuwe grote kotters door de Urker vissers. Woensdag zullen de visserijspecialisten van de fracties in een commissievergadering bespreken welke maatregelen eventueel genomen zouden kunnen worden om de bouw van nieuwe schepen, die een capaciteits- vergroting van de Nederlandse vloot tot gevolg heeft, tegen te gaan. De Partij van de Arbeid zal bij die gelegenheid met een voorstel komen om nieuwe schepen aan een maximale limiet te binden. Eerder stalde het bedrijfsleven zelf ook al een maximum van 1250 pk voor, maar door onderlinge verdeeldheid is daar nooit een hard punt van gemaakt. De kamerleden zijn teleurgesteld over de bouw van grote schepen in een periode waarin er veel overheidsgeld in de visserij gestoken wordt om tot een sanering te komen. Terugbrengen van de totale capa citeit is noodzakelijk om de gevolgen van de vangstbeperking op te kunnen vangen. PvdA-kamerlid Hartmeijer: „We voelen ons voor aap gezet. In de Kamer hebben we ons ingezet om zo goed mogelijke stilligregelingen enzovoorts voor de vis sers te krijgen en nu blijkt er toch zoveel geld te zijn dat de aanschaf van nieuwe grote schepen mogelijk is. Daardoor wordt het effect van de sanering weer teniet gedaan”. De Partij van de Arbeid vindt dat minis ter Van der Stee zich niet kan beperken tot het uitspreken van afkeuring over de gang van zaken, maar ook maatregelen moet nemen. De Kamer, inclusief de Par- 1 tij van de Arbeid, kan echter niet zeggen op welke manier de overheid de bouw van ongewenste schepen tegen zou kunnen gaan. VVD'er Waalkens: „Dat dit mogelijk is, geeft toch wel te denken over de controle j op de quotering. Kennelijk kunnen er toch nog aantrekkelijke besommingen worden gemaakt. Ik ben bang dat er weinig te doen is tegen de bouw van nieuwe grote schepen. Misschien zouden de eigenaren gewaarschuwd kunnen worden dat ze niet bij de overheid aan hoeven te kloppen wanneer ze in de toekomst in moeilijkhe den komen”. Zolang de eigenaren geen beroep op overheidsgelden doen, staat de regering machteloos. De reders maken wel gebruik van de WIR-premies (ongeveer een kwart van de investering), maar dat kan niet als drukmiddel gebruikt worden. De CDA’er l Braks wil eerst afwachten wat Van der I Stee de Kamer mee te delen heeft, voor hij 1 vraagd op korte termijn te rapporteren. met een oordeel komt. Wel stelt hij vast ATLANTA (UPI). De Sovjet-Unie en de Verenigde Staten beschikken, wanneer het tweede akkoord ter beperking van de strategische wapens (SALT-2) wordt on dertekend, over eenzelfde aantal stategi- sche wapens. Hiertoe moet de Sovjet-Unie 250 raketten of bommenwerpers vernieti- j gen. De VS daarentegen kunnen het stra- I tegisch wapenarsenaal iets opvoeren. (Van onze redactie binnenland) ALKMAAR. Volgens een zegsman van het ministerie van Volksgezondheid hebben vermoedelijk bijna vierhonderd patiënten in het Alkmaarse Centraal Zie kenhuis blootgestaan aan een overgedo seerde straling van de radioactieve iso toop Jodium 131. Er zouden voor de be trokken patiënten geen nadelige gevolgen aan deze bestraling zijn verbonden. Bur gemeester C. L. M. Roozemond van Alk maar zei vanmorgen desgevraagd van dit nieuwe .cijfer niet op de hoogte te zijn. Hem is niets meer bekend, dan dat 63 patiënten en zes personeelsleden zijn besmet. De Alkmaarse hoofdofficier van justitie J. J. Abspoel heeft naar aanleiding van deze zaak die zich heeft afgespeëld in het isotopenlaboratorium van het Alkmaarse Centraal ziekenhuis, bij de rechter-com- missaris van de Alkmaarse rechtbank een gerechtelijk vooronderzoek gevorderd. Abspoel verwacht, dat de rechtercom missaris bij zijn onderzoek zal samenwer ken met de inspecteurs voor de volksge zondheid en milieubescherming, die zich beiden al met deze kwestie bezighielden. Op 28 november van het vorig jaar blijkt de PvdA-fractie van de Alkmaarse gemeenteraad al te zijn ingelicht over een mogelijke radio-actieve besmetting van patiënten die in het Centraal Ziekenhuis werden behandeld. Tijdens de fractievergadering op die datum kwam de tip door dat er mogelijk iets aan de hand was. De PvdA-fractie lichtte vervolgens de voorzitter van het bestuur van het Medisch Centrum Alk maar in, burgemeester C. L. M. Rooze mond van Alkmaar, alsmede wethouder P. IJssels (PvdA) die Volksgezondheid in zijn portefeuille heeft. De Alkmaarse socialisten hebben het stellen van schriftelijke vragen overwo gen, maar zagen hiervan af omdat dit als „stemmingmakerij” zou kunnen worden uitgelegd. Bij het Centraal Ziekenhuis in Alkmaar zijn de afgelopen dagen enkele honderden telefoontjes binnengekomen van veront ruste patiënten. Ze waren gealarmeerd door een uitzending van het NOS-Jour naal waarin werd geadviseerd voor infor matie naar het ziekenhuis in Alkmaar te bellen. Volgens zegslieden in het betrokken zie kenhuis, is het niet correct te Veronder stellen dat alle patiënten die hebben opge beld inderdaad een overdodis radio-actie ve straling hebben gekregen”. „Er waren mensen bij die alleen maar in de behan delkamer waren geweest zonder te zijn behandeld”, zo werd vanmorgen gezegd. Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft naar aanleiding van deze affaire de betrokken inspecties ge- Om ongeveer twaalf uur vanmorgen heeft de inspecteur van de volksgezond heid het zegel verbroken van de ruimte waar de patiëntenadministratie van het C.Z. zich bevindt. Er wordt rekening mee gehouden dat met het onderzoek van deze administratie enkele dagen zal zijn gemoeid. dat het regeringsbeleid gericht is op het behoud van zoveel mogelijk werk voor i zoveel mogelijk vissers. „En daar past niet I in dat het quotum dat wij mogen vangen, wordt opgevist door een steeds kleiner groepje met grote moderne schepen”, al dus Braks.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1