Geen collecte Wijkcentra en bewoners: 99 Februaristaking Beloften Licht uit „LATENTE TALENTENBAND „Veel huiseigenaren zien de bui al hangen 5 >ii Woonvergunning WOENSDAG onder redactie van Theo van der Kaaij H V y De praktijk heeft de gemeente geleerd, dat enkele duizenden wo ningen uit het distributiesysteem zijn verdwenen, doordat de nieu we eigenaren een dusdanige slim me renovatie toepassen, dat de waarde van het pand net iets bo ven de huurgrens uitkomt en daardoor in de vrije sector be landt. Op dat moment vervalt de noodzaak van een woonvergun ning. „Horizontale splitsing van pan den is een pest voor de woningdistributie”. Ferme taal van de wethouder voor woon ruimteverdeling Gerrit Jan Wolf fensperger, opgetekend in no vember van het vorig jaar. Op dat moment waren 7000 Amsterdam se huurwoningen gesplitst ver kocht en daarmee voorgoed ont trokken aan het verdelingsappa- raat. Nog steeds wordt de hoofd stad, net als de andere grote ste den in de Randstad, geteisterd door het splitsingsspook. I AMSTERDAM "\WI agenma- „You want some entertainment? You get it”. De weg naar roem begint in Paradiso en cas beluiste- is, radio zenstras kketten- service vloeren, dag t.m. geopend Beleggers, makelaars, speculanten of gewoon avonturiers storten zich in de negentiende-eeuwse wijken, kópen pan den bij tientallen tegelijk op van eigena ren die toch al niet meer wisten wat ze met hun bezit aan moesten. Na een geringe opknapbeurt, renovatie is een veel te groot woord, worden de huizen per etage van de hand gedaan. Voor waanzinnig hoge bedragen. Woekerwinsten van 180 percent zijn meer regel dan uitzondering. Door woningnnood tot het uiterste gedre ven Amsterdammers betalen zestig- tot negentigduizend gulden voor een etage, De laatste twee maanden hebben de talentens hows in Paradiso een grote vlucht genomen. Jong en 'oud kunnen al twee jaar een keer per maand hun kunsten vertonen aan de Weteringschans, maar de nieuwe presentator Bert Blanken heeft de prille talenten landelijk in de belangstelling gebracht. Anneke van Duiken, die de organisatie van de Het publiek is doodstil op deze woensdagavond in het Amsterdamse jongerencentrum Paradiso. Tijdens de maandelijkse talentenshow brengt een jongeman een zwoel Sinatra-achtig luisterliedje. Midden in het gevoelige nummer begint hij plotse ling te schreeuwen en te gillen. Hij slaakt kregen als „You want some entertainment? You get it!” en woest dansend rukt hij zich de kleren van het bezwete lijf. Een Afrikaanse medicijnman zou nog iets van hem kunnen leren. talentenshows voor haar rekening neemt, is zeer verbaasd over de snel stijgende populariteit van de show: „Twee jaar lang kregen we nauwelijks aan meldingen en nu loopt het storm. Eigenlijk schrok ken we ons kapot toen we opeens zoveel gegadigden kregen, maar we zijn er wel blij mee”.'. Optreden in Paradiso is nu niet een van de gemakkelijkste klussen in het leven van de artiest- in spé. Over het algemeen is het publiek de talenten wel gunstig gezind, maar de kritiek is niet mals. Stugge volhouders van de Punk-rage vormen de belangrijkste belagers van de gitaristen en zangers op het podium. Omhangen met ^pelden, kettingen, hondehalsbanden en gehuld in lederen kledij schel den .ze de deelnemers verrot. Ook op deze woens dagavond gaat een jongen hopeloos de mist in. Tot drie keer toe raakt hij zijn tekst kwijt. Ineens geeft hij de moed op en druipt af richting zijdeur. Toch organisaties, actiegroepen, In afwachting van deze wetswijziging wil Amsterdam zoals gezegd strengere voorwaarden verbinden aan het verkrij gen van een woonvergunning. De koper van een gesplitst pand zal in zijn achter hoofd hebben, dat hij zijn huis jaren later veel moeilijker zal kunnen verkopen, om dat die strenge voorwaarden blijven bestaan. De ongeruste organisaties schrijven in hun brief aan de gemeenteraad, dat de door B. en W. voorgestelde maatregelen onvoldoende zijn om de opsplitsing van woningen tegen te gaan. Eventuele kopers zouden de strengere regeling kunnen ont duiken door formeel als huurder de wo ning te betrekken. Hij krijgt dan een woonvergunning en kan daarna de onder handse koopakte laten passeren. Het gemeentebestuur heeft nog een der de tegenmaatregel achter de hand: het strenger laten optreden van de dienst Bouw- en Woningtoezicht. Deze dienst moet bekijken of de panden voor splitsing in aanmerking komen. De gemeente kan de aanvraag weigeren als het huis in slechte staat van onderhoud verkeert, niet juist van indeling is of wanneer het be stemmingsplan een bepaald toekomst beeld van de straat omschrijft. a/a Orteliu /ao.ooo Op 25 en 26 februari 1941, gingen meer dan 300.000 mannen en vrouwen, onder wie arbeiders, ambtenaren, win keliers, studenten en scholieren in Am sterdam, de Zaanstreek, Kennemer- land, Het Gooi en Utrecht in staking. zing l trbouwo DEIKAS s comf f 350 f f 50. V< laan 1 -287907, ivo nd en it 7, tel, donder- Friesche zaterdag WETHOUDER WOLFFENSPERGER .aan banden. ELOURS >.m. Alle Ook alle en dlv, 02505- Zelfs de makers van een diashow kunnen het tot Paradiso brengen. Vanavond brengen een paar jongens iets zeer speciaals. De lichtbeelden Wor den vertoond onder het oorverdovend gehuil van jachtbommenwerpers. Voor deze gelegenheid had den de heren hun show van anderhalf uur gelukkig teruggebracht tot een half uurtje. WOUTER HENDRIKSE el verwij nslag i steen runststof tl, alumi <kel ent Jutiens 3, IJmui (begane grond, een hoog, twee hoog en drie hoog) heeft gekocht voor veertigdui zend gulden. Ze worden omschreven als „de uitponders van de oude stadswijken, de handelaars in menselijk geluk.” Dezelfde wethouder Wolffensperger kondigde in november vorig jaar spoedige maatregelen aan van het gemeentebe stuur om de horizontale verkoop aan ban den te leggen. Nog eerder, in mei van dat jaar had het PvdA-raadslid Ernst Dienaar een nota over het splitsingsfenomeen in- Gesplitst verkopen om vette winst op te strijken in 1973 verstrekte de gemeente Am sterdam vergunningen voor de bouw van 4388 woningen. Vier jaar later, in 1977, kwamen er nog 2400 bouwver-* gunningen af. In de eerste helft van 1978 zijn er slechts 185 (honderdvijfen tachtig) vergunningen afgegeven voor de bouw van woningen. Amsterdam heeft 40.000 officieel geregistreerde ur gente woningzoekenden. Ook de Vere niging Amsterdamse Bouwbedrijven (VAB) vindt het tijd worden om een noodkreet te slaken. Gesproken wórdt van een dramatisch dieptepunt in de hoofdstedelijke woningbouw. Onder de titel „Wil de laatste Amsterdamse aannemer het licht uitdoen?” presen teert de VAB op 2 maart een rapport. De aannemers zullen het gemeentebes tuur oplossingen aan de hand doen om uit de impasse van de bouwstilstand te komen „zodat, in plaats van dichtges pijkerde vensters, weer verlichte ra men het Amsterdamse straatbeeld zul len bepalen.” Mot eigen geld per direct leeg te aanv. een eerste verdieping aan de St Willibrordusstra- Ind.; 3 kamers, keuken, tor „Geachte heer. Op verzoek van de nieuwe eigenaar van het een nieuwe eigenaar, die gaat proberen zijn bezit gesplitst te door u bewoonde perceelsgedeelte, verzoeken wij u bijgaande verkopen om daarmee een vette winst op te strijken. De huurder lijst, voorzien van uw commentaar, aan ons kantoor te retourne- wordt op zijn gemak gesteld, maar de eigenaar valt door de ren. Voorop willen wij stellen, dat het niet in onze bedoeling ligt mand met de volgende vraag die op de achterzijde van de brief u de huur op te zeggen, hetgeen bovendien wettelijk toch voorkomt: „Zoudt u eventueel willen verhuizen, zo ja, naar welk onhaalbaar is. Een en ander verzoeken wij u echter in verband gedeelte van de stad gaat uw voorkeur .uit?” met renovatieplannen voor de percelen. U dankend voor de te nemen moeite, verblijven wij, hoogachtend. laai ü<- k ...ciden volkomen koud, zoals een echte artiest betaamt. Anneke van Duiken begeleidt de artiesten en geeft adviezen. „De jongen die z’n tekst verloor wilde zich voor zijn optreden nog schminken ook", zegt Anneke, „dat heb ik hem gelukkig uit zijn hoofd weten te praten, anders was het nog treuriger geweest. In de volgende talentenshow op 14 maart komen ér ook dansgroepjes en kleine meisjes. Ik zorg ervoor dat ik dan in de buurt ben om ze te helpen. Een groot probleem is nog steeds de slechte naam die Paradiso heeft. Veel ouders willen hun kinderen( hier niet laten optreden, denkend dat booswichten ze gelijk platspuiten met heroïne en zo. Flauwekul natuurlijk.” De talentenshows van Paradiso zijn niet opgezet om ook inderdaad grote talenten te ontdekken. De gezelligheid staat voorop. De besten mogen komen de zomer optreden in een groot talentengala. Daar houdt de weg naar de roem voor de onbekende artiest dan ook op. De laatste talentenshow had vijftien inschrijvingen uit alle delen van het land. De artiesten worden begeleid door de „Latente Talentenband”, bestaande uit Thé Lau op gitaar (ooit in de begeleidingsband van Neerlands Hoop), Dennis Whitbrat op drums en een steeds wisselende basgitarist. Presentator Bert Blanken klimt indien nodig op de pianokruk. Het begint erop te lijken, dat de ne gen welzijnsstichtingen en kerkelijke organisaties wat te onbezonnen de ver antwoordelijkheid op zich hebben ge komen voor de gang van zaken met de aan hard drugs verslaafde Surina mers, nu verblijvend in het gekraakte Doelentheater aan de Kloveniersburg wal. Wegens acuut geldgebrek kunnen de instellingen hun beloften aan de verslaafden zich waarmaken. In een week tijd is een bedrag van 75.000 gulden in het Doelengebouw gepompt voor het dichten van gaten en het aan leggen van gas, water en elektra. De instanties zijn van mening dat nu de gemeente Amsterdam over de brug moet komen met het nodige geld om een hulpprogramma aan de verslaaf den te kunnen presenteren. Nog deze week moet er anderhalf miljoen gul den op tafel komen voor „crisisbeheer sing en begeleiding” en 2,2 miljoen gulden voor het „afkickproject Nieuw Leven”. De gemeente is bereid de nodi ge financiën beschikbaar te stellen, maar stelt als eis, dat er in het gekraak te pand geen contact mag zijn tussen dealers en gebruikers. De hulpverle ners vinden dit een ónmogelijke voor waarde. Intussen zijn 1200 verslaafden gere gistreerd, zowel Surinamers als blan ken. Een percent van de junkies is 19 jaar of jonger, zeven percent is 35 jaar of ouder en de rest zit er tussenin. Van de junkies is een percent een paar maanden verslaafd, drie percent tien jaar of langer, de meesten twee tot zes jaar. Onder de verslaafden bevinden zich 180 „heromehoertjes”. Het gemeentebestuur van Amster dam heeft voor het vierde achtereen volgende jaar geweigerd een vergun ning te verlenën voor een collecte in de hoofdstad van het Medisch Comité Pa lestina. B. en W. zien banden tussen dit comité en het Palestina-Comité, waar van de doelstellingen de gevoelens ra ken van hen die zich op een of andere manier met Israel verbonden voelen. „Vooral in Amsterdam, met zijn rela tief groot joods volksdeel, zou zo’n col lecte veel leed kunnen berokkenen,” aldus het commentaar van de gemeen te. Burgemefester en Wethouders stel len zich bovendien achter het stand punt van de regering, die aanbeveelt zoveel mogelijk buiten interne aangele genheden in Libanon te blijven. Het gemeentebestuur acht de collectes van de NOVIB en het Rode Kruis, waar voor wel vergunning verleend wordt, voldoende. Het Medisch Comité Palestina ont kent niet dat er banden zijn met het Palestina-Comité, maar is bijzonder verontwaardigd over de weigering van B. en W. Een woordvoerder: „Hardnek kig probeert men de indruk te wekken, dat onze collecte een daad zou zijn, die tegen de joodse gemeenschap is ge richt, hoewel wij keer op keer duidelijk hebben gemaakt, dat noch de humani taire doelstelling van het Medisch Co mité Palestina, noch de politieke doel stelling van het Medisch Comité Pales tina, noch de politieke doelstelling van het Palestina Comité ruimte laat voor enige anti-joodse activiteit.” Het comi té wijst erop dat het geld van de collec te bestemd was voor leermiddelen voor Palestijnse kleuterscholen in Libanon. Dat feit, waaraan Amsterdam de ereti tel „heldhaftig” in zijn wapenspreuk dankt, wordt op zondag 25 februari om 13.00 uur herdacht in het jaarlijkse défilé langs de Dokwerker op het Jo nas Daniël Meijerplein. Het'defilé is de afgelopen jaren nooit beperkt geble ven tot herdenken alleen. Het is een demonstratie vóór de vrijheid van den ken en meningsuiting, vóór de waarde van elke mens en tégen onderdruk king, tégen rassendiscriminatie en té gen vervolging zoals die vandaag de dag nog in grote delen van de wereld voorkomt. eus, ook in heel Enkele duizenden Amsterdammers hebben de afgelopen paar jaar dergelijke brieven gekregen. Tot nu toe krijgt de huiseige naar de gevraagde splitsingsvergunning van de gemeente in de De Amsterdammer die op een kwade dag een brief van meeste gevallen, waardoor de huurder prompt midden in de bovenstaande strekking in de bus vindt, voelt terecht nattig- ellende zit. Hij moet zijn etage kopen, voor veel te veel geld, of heid. Het pand, waar zijn etagewoning deel van uitmaakt, heeft hij moet eruit. Koopsom Vestiging. perenoveerd 2- beerstraat Koor. ^OOOO Vrije Vestlgmj GOFO Swage aan 12 •769. Het was een protest tegen de menson terende vervolging ‘en vernietiging van duizenden landgenoten wegens hun joodse afkomst. De februaristaking 1941 was een daad van solidariteit en verzet tegen de fascistische terreur. Zij gaf de stoot tot een massaal verzet en droeg bij tot het verhinderen van de vorming van een regering-Mussert. Nog geen maatregelen tegen uitponders” van oude wijken Intussen is wel duidelijk geworden hoe het gemeentebestuur een stokje wil steken voor het gesplitst verkopen van woningen., De Woonruimteverordening zal een wijzi ging ondergaan waardoor aan de poten tiële kopers van etages strengere voor- terwijT6de“'eigena6a“rTet 'comptete "plnd waarden worden gesteld voor het verkrij- - - gen van een woonvergunning. Er zullen, noodgedwongen, niet meer zoveel mensen staan te dringen, waardoor wellicht de prijzen dalen en de verkopers niet langer woekerwinsten zullen incasseren. Boven dien heeft Amsterdam samen met Rotter dam, De*n Haag en Utrecht bij de minister van Volkshuisvesting aangedrongen op een wijziging in de Woningwet. Splitsings- vergunningen zouden daardoor gewei gerd kunnen worden in het belang van een doelmatige verdeling van de beschik bare woonruimte. ^emaW<e"|k seloW "jEN ®*nneo 1 da9 9ere* gediend bij de gemeenteraad. Het ge meentebestuur is tot nu toe niet verder gegaan dan het geven van een pre-advies in concept. Een definitief advies en de daarbij behorende maatregelen zijn uitge- bleven. Dertig Amsterdamse waaronder wijkcentra, huurcomités, bewonersorganisaties, de Rechtswinkel en het Stedeljk Overleg Jongerenhuisvesting zijn van mening, dat de gemeente te laat dreigt te komen met maatregelen. In een brief aan de gemeen teraad schrijven de organisaties: „De maatregelen tegen horizontale verkoop in Amsterdam moeten zo snel mogelijk van kracht worden. Veel huiseigenaren zien de bui hangen en proberen nog snel op de valreep hun gesplitste huurwoningbezit van de hand te doen. Deze ontwikkeling neemt steeds ernstiger vormen aan”. i 90 000 Vrir aanv een tweede etage i 2-kamerapp. de SLUISSTRAAT (Asd - Koopsom Deze etage heeft 3 kamc, i. ’Keuken, douche en to-1 Sne l en Ö.OOO'VÉ® direct léeg tS“? Vesting n-en/“den ge'^ 6 500 Oon k Met ca. een tweede etage Deze etage heeft 3 kt douche en 1 Koopsom 55.000 kft. Advertenties van „de handelaars in menselijk geluk”. De kritiek van het Paradiso-publiek is niet mals. .efle" T j 2

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15