Minister somber over arbeidsmarkt Witteveen naar Alpinisme voor de zeehond General Motors Eind maart 1 Kritiek Reclame Code Commissie ’n Ei hoort erbij Regels voor gebruik van zoetstoffen PTT gaat over op Engelse computers „Kernafval Enquete bevestigt moeilijke vacatures te traag vervuld blijft onveilig” ,,Autovak-’79” F 21 ECONOMIE 19 7 9 FEBRUARI WOENSDAG 2 1 l 1 (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Minister Albeda van Sociale Zaken heeft geen grote verwachtingen dat de werkloosheid op korte termijn kan worden teruggedrukt. Wel hoopt hij resultaten te zien op de middellange termijn. „Vooral als iedereen meewerkt aan de uitvoering van Bestek ’81”, aldus Albeda. In een toelichting op het gisteren door het ministerie van Sociale Zaken gepubliceerde jaarverslag over de ontwikkelingen op de arbeidsmarkt van het afgelopen jaar, wijst de minister erop, dat we voor de ontwikkeling van de werkgelegenheid vooral afhankelijk zijn van de ontwikkeling van de wereldeconomie. „Tot nu toe valt die ontwikkeling voor ons land tegen. Dat zien we al aan de tekorten op de betalingsbalans. Nog niet is te voorspellen wat er na Iran in het Midden-Oosten gaat gebeuren. Dit alles zal zijn weerslag hebben op de ontwikkelingen op onze arbeidsmarkt”, aldus de minister. t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind” (ADVERTENTIE) geen b b e b fondsen 7 10.» Misleidende advertenties van bedrijven aan de kaak gesteld (ADVERTENTIE) L I I I ■Ob 10 Dit laatste komt hoofdzakelijk door de sterke stijging van het aanbod van vrou welijke arbeidskrachten. Voor zover na te gaan, ontwikkelt de werkgelegenheidssi tuatie voor vrouwen zich iets gunstiger dan voor mannen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft dit nage gaan tot maart vorig jaar. Het aandeel van de vrouwen in het werknemersbestand is tussen maart 1975 en maart vorig jaar geleidelijk toegenomen van 27,0 tot 27,6 procent. Het aantal vrouwelijke werkne mers is in die periode met ongeveer 54.000 toegenomen, bij de mannen was die toene ming ongeveer 58.000. ontbreken volgens hem de meest essentië le gegevens die een duidelijk inzicht kun nen verschaffen in het gebeuren op de arbeidsmarkt. Een van de meest opvallende ontwikke lingen op de arbeidsmarkt noemt het mi nisterie de daling, die de laatste jaren optreedt bij de werkloosheid onder man nen, terwijl dc werkloosheid onder vrou wen een aanhoudende stijging laat zien. de de de ir Een 23-jarige Amerikaan, begaan met het lot van de zeehonden, beklom gisteren de 300 meter hoge Eiffeltoren om er namens de actiegroep Greenpeace een bord te plaatsen met de opwekking de bedreigde dieren te ontzien. De politie liet de man zijn gang gaan. Ter geruststelling: de Amerikaan is een ervaren alpinist. Ondanks een door de Reclame Code Commissie her haald gedaan verzoek om zich tegen deze klacht te verweren, bleef een dergelijk verweer van HUBO tegen de klacht uit. Als reden werd opgegeven dat men slechts toestem ming had een beperkt aantal laden voor de aanbiedïngs- prijs van 45 te verkopen. Omdat mevrouw Aalberts de advertentie misleidend vond en in strijd met de gedrags regels, stapte ze naar de Stichting Reclame Code om haar bezwaren uiteen te zetten. Enkele dagen later verscheen weer een advertentie, waarin opnieuw een bedlade werd aangeboden voor 45. Met deze advertentie ging mevrouw Aalberts opnieuw naar HUBO, waar ze weer alleen een lade kon krijgen voor 60,65. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De PTT heeft in Enge land zes computers, met een totale waarde van één miljoen gulden, besteld voor de verwerking van de nieuwe „slappe” giro- biljetten die in de loop van het jaar wor den ingevoerd. De Nederlandse industrie heeft geen deel in deze investering omdat, 10 >8 17 ische :en rsen. r dit i euvel aan. Het jaarverslag constateert dat de da ling van de werkloosheid, die zich vorig jaar heeft voorgedaan, evenals in 1977 mede mogelijk is geworden door een stij ging van de arbeidsongeschiktheid Het aantal arbeidsongeschikten is vorig jaar naar schatting .evenals in 1977, met onge veer 28.000 toegenomen. Gemiddeld wa ren er in het afgelopen jaar 205.600 perso nen werkloos, dit is 1.200 minder dan in 1977. Het gemiddelde aantal werkloze mannen daalde met 9.400 tot 136.400 en het gemiddelde aantal werkloze vrouwen steeg met 3.200 tot 69.200. Het arbeidsaanbod is vórig jaar niet onaanzienlijk toegenomen. De afhankelij ke beroepsbevolking steeg met ruim 20.000 manjaren. Gezien deze toeneming van het arbeidsaanbod kan de geringe daling van de werkloosheid toch als een vrij positieve ontwikkeling worden ge zien, zo meent het ministerie van Sociale Zaken. Immers, deze niet onaanzienlijke toeneming van het arbeidsaanbod kwam niet tot uiting in een toename van de werkloosheid, maar heeft blijkbaar zijn weg gevonden op de arbeidsmarkt. De werkgelegenheid bij bedrijven is in 1978 met 0,2 procent verminderd. Daar staat tegenover dat'de werkgelegenheid bij de overheid met anderhalf procent is toegenomen. In de landbouw en de indu- 1 aim, n. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De voormalige Neder landse minister van Financiën, Witteveen, is toegetreden tot de Europese adviesraad van General Motors. Deze in Londen ge vestigde raad, die in 1974 is opgericht, adviseert de directie van GM met betrek king tot plannen op langere termijn tegen de achtergrond van de politieke, economi sche en sociale ontwikkelingen in Europa. Tot midden vorig jaar was Witteveen directeur van het Internationale Monetai re Fonds (IMF) in Washington. Op het ogenblik is hij tevens adviseur van de Raad van Bestuur van de Amro-Bank, commissaris van Shell en van Thyssen- Bornemisza in Nederland. Voorts is hij lid van de internationale raad van Morgan Guaranty Trust Company, een van de invloedrijkste banken in het oosten van de VS. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Reclame Code Commissie heeft kritiek geleverd op advertenties van een drietal bedrij ven. De ondernemingen zijn afkomstig uit Utrecht, Ede en Alphen aan de Rijn. De Stichting Reclame Code heeft bezwaar tegen de advertentie van Brederode Vastgoed NV uit Utrecht over het watersportgebied Wolderwijd bij het Veluwemeer. Daar staat in dat 1750 hectare bevaarbaar is voor sche pen met anderhalve meter diepgang. Het aantal hectaren waarvan de diepgang anderhalve meter bedraagt, is echter niet bekend. Er is slechts bekend dat 1180 hectare een diepgang heeft van één tot twee meter. Het is volgens de stichting derhalve misleidend te spreken over 1750 hectare. De wetenschap over de aanwezige diepten is van wezenlijk belang bij het al dan niet huren van een ligplaats. De gegevens dienen derhalve juist te zijn. De uitspraak van de stichting komt na een klacht van J. W. van Stuyvenberg uit Harderwijk. Hij vond het ook onjuist dat in de advertentie wordt gezegd dat het Wol derwijd, het breedste van alle randmeren en grenzend aan het Veluwemeer, een oppervlak van 2500 hectare heeft. Het Wolderwijd is maar 1800 hectare groot. Hoewel bij de 2500 hectare.de 700 hectare van het Nuldennauw zijn gerekend, vindt de stichting het noemen van 2500 hectare niet misleidend, omdat ermee wordt aangegeven hoe groot het open vaarwater is waaraan de jachthaven ligt. Brederode heeft inmiddels aangeboden de advertentie te veranderen. heid onder hun afgestudeerden worden geconfronteerd. In het verslag van het ministerié wordt verder opgemerkt, dat het conjuctuur- beeld wat vriendelijker is geworden, al heeft de opgaande lijn van de indu- strieproduktie zich in de herfst niet meer voortgezet. De indruk bestaat, dat het tempo, waarin het industriële personeels bestand daalt, het afgelopen jaar is afge- zwakt. In de dienstensector duiden de schaarse aanwijzingen over 1978 niet op een bijzonder expansieve ontwikkeling. Mede onder invloed van de verbeterde economische situatie nam de wervingsac tiviteit van bedrijven toe: er verschenen dertien procent meer personeelsadverten ties in de bladen, maar deze stijging betrof niet de vraag naar personeel met hogere opleidingsniveaus. Bij de arbeidsniveaus stegen de aanvragen voor mannelijk per soneel. Van de totale werkloosheid is ongeveer de helft het gevolg van te weinig vraag naar arbeid. Ruim een kwart is „frictie- werkloosheid” en nog eens een kwart is het gevolg van het niet op elkaar sluiten van vraag en aanbod. In november vorig jaar was er een tekort van ongeveer 21.000 arbeidskrachten van een bepaalde oplei ding en ervaring: 6.700 meer dan een jaar eerder. Het tekort aan bouwvakkers be droeg ruim 7.000, dat aan metaalbewer kers was bijna 7.000 dat aan kantoorper soneel ongeveer 1.200. Albeda: Voorlopig resultaten Met name gaat het hier om doorstroom- cijfers. Op zichzelf is dit, aangezien de grote politieke en publieke belangstelling voor deze materie, toch wel hoogst be vreemdend, zo schrijft De Stoppelaar Blijdestein. De enkele doorstroomgege- vens die tenslotte boven de tafel zijn geko men, maken het zijns inziens aannemelijk dat de problematiek op de arbeidsmarkt in belangrijke mate wordt gekenmerkt door een (te) traag verloop van het plaat- singsproces. Kennelijk te traag want het wekt irritatie. De vraag is, naar zijn mening, wel: welk tijdsverloop tussen vraag en aanbod is in deze tijd realistisch? De werkgever moge selectiever zijn geworden, de werknemer is dat ook. Hij neemt wat meer tijd dan vroeger. 107,0» «,00 139,60 1,11 139,00 40,80 8,10 82,50 19.80 49,40 111,50 35,00 53,50 48,00 65,00 29,50 54,20 130,00 102,20 86,50 31,00 94,00 67,00 lll,00i 51,00 37, 35,00 67,70 78,00 44,80 36,00 630,00 43,50 55,00 51,50 40,50 41,50 132,50 36,50 40,50 132.00 51,20 39,00 3,20 51,00 139,00 67,10 b 94,30 170,00 52, 52,00 112,50 41,20 27,50 65,20 56,00 93,50 47,50 29,30 55,00 88,50 51,00 52,00 164,00 32,40 75,00 111,00 49,» 46,50 30,00 39,00 300,00 575,00 210,» 140,» 320,» PERTH (AP). „Er bestaat geen water dichte garantie voor de veiligheid van methoden om kernafval te lozen”, zo heeft maandagavond dr. Robert Kaufman van het Amerikaanse Bureau voor Milieube- scherming, op een conferentie van de uni- versiteit van West-Australië in de stad Perth gezegd. „Hoezeer het ook bestudeerd wordt, nie mand kan een afdoende garantie geven. - De regeringen, de pers en het publiek zouden zich daarvan bewust moeten zijn”, zo zei hij. Hij was wel optimistisch over de kwestie van het lozen van weinig-radioac- - tieve afvalstoffen, waar men genoeg van af weet om redelijke garanties te kunnen bieden. Maar voor waarborgen inzake hoogwaardige afvalstoffen moet men el- genlijk meer dan 10.000 jaar in de toe komst kunnen kijken, aldus Kaufman. Het bedrijf Jan de Jong Witgoed, dat onder meer in Alphen aan den Rijn is gevestigd, heeft de term „volledi ge garantie” in advertenties verkeerd gebruikt. Deze uitspraak doet de Reclame Code Commissie. De commissie reageert hiermee op een klacht van de Alphenaar R. Weenink. In de bewuste advertentie had Jan de Jong Witgoed beweerd „altijd volledige garantie levering op voorwaarden van de Consumentenbond” te geven. Dat stond linksboven in de advertentie. Geheel onderaan was, verticaal en in een zeer klein lettertype, té lezen: „excl. arbeid-voorrijd-rubber-kunststof". De Reclame Code Commissie vindt de klacht van de Alphenaar gegrond, omdat het onjuist is te spreken van een volledige garantie, als deze garantie zich niet blijkt uit te strekken over arbeid, voorrijden, rubber en kunst stof. Ook vindt de commissie dat iedere beperking van de omvang en betekenis van de garantie uitdrukkelijk en zeer duidelijk moeten worden vermeld. De zinsnede „levering op voorwaarden van de Consu mentenbond" wprdt door de commissie „misleidend', genoemd. Volgens deze voorwaarden mogen voorrijd- koste'n immers tijdens de garantieperiode niet in reke ning worden gebracht; Jan de Jong Witgoed dóet dat blijkens de advertentie wèl. Het bedrijf, dat bij de Reclame Code Commissie geen verweer tegen de klacht heeft gevoerd, kan binnen vier weken tegen de uitspraak beroep aantekenen bij het college van beroep. HUBO in Ede heeft een misleidende advertentie ge plaatst. Tot deze conclusie is de Stichting Reclame Code gekomen na behandeling van een klacht van mevrouw S. Aalberts-Rothuizen uit Bennekom. De advertentie werd in strijd geacht met de reclamecode. HUBO wordt aanbe volen zich in de toekomst te onthouden van een dergelij ke wijze van adverteren. In een advertentie werden bed-laden op rolletjes aange boden voor ƒ45 per stuk. Toen mevrouw Aalberts zo’n lade wilde kopen, werd haar meegedeeld dat deze laden uitverkocht waren, maar dat dezelfde laden voor 60,65 te koop waren. aldus de PTT, „in Nederland op djt gebied niets te koop is”. De computers, van Rochford-Thomp- son in Newbury, Zuid-Engeland, worden in april afgeleverd aan de postgirocentra- les van Den Haag en Arnhem. Na de ;l’ inbouw zal in juni een begin worden ge maakt met het proefdraaien. Verkoopdi- recteur Ward van Rochford-Thompson zal over enkele dagen besprekingen be ginnen met enkele banken in Nederland over dè verkoop van soortgelijke compu- ters. Voor de PTT bleek het noodzakelijk te zijn op andere computers over te gaan, omdat de fabrikant van het karton dat op het ogenblik wordt gebruikt voor de giro- biljetten, heeft besloten de produktie van dit 'karton te staken. Directeur-generaal drs. Ph. Leenman van de PTT had deze overgang aangekondigd in zijn nieuw- jaarsbericht. De computers, van het type Wescode 1240M, zijn gekoppeld aan twee drukma- chines. Volgens de fabriek kunnen zij per uur 1250 tot 1500 cheques verwerken. Bo vendien kan één operator zes computers tegelijk onder controle houden. De PTT heeft meegedeeld dat deze aanschaf de eerste van een nog niet vaststaand aantal is, maar dat de arbeidsbesparing die de computers opleveren, geen vermindering van arbeidsplaatsen bij de Postgiro ople- “2 vert. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De veronderstelling dat de moeilijk vervulbare vacatures over het algemeen wel, maar te traag, worden ver vuld vindt steun in een enquête die de bij het Verbond van Nederlandse Onderne mingen (VNO) aangesloten Algemene Werkgeversvereniging (AWV) onlangs heeft gehouden over de vervulling van vacatures in het vorig jaar. Dit vermeldt de AWV in haar voorlopige resultaten van die onder haar leden ge houden enquête. Die voorlopige resulta ten zijn opgenomen in het deze week ver schijnende nummer van het VNO-orgaan „Onderneming”. Blijkens voorlopige resultaten van de AWV-enquête werden afhankelijk van de aard van de functies waarin vacatures voorkwamen, bij tenminste tweederde tot driekwart van de betrokken bedrijven de vacatures binnen drie maanden vervuld. Dit doet vermoeden, aldus de AWV, dat er bij de huidige arbeidsmarktproblema tiek veeleer sprake is van een (te) traag verloop van het plaatsingsproces dan van het ontbreken van aansluiting tussen vraag en aanbod. Oplossingen zullen in dit geval dan ook meer moeten worden gezocht in maatregelen in het kader van het „volumebeleid” en bevordering van de mobiliteit dan in herverdeling van het werk, aldus de AWV. Volumebeleid is het beleid dat is gericht op relatieve vermin dering van het aantal afspraken op socia le zekerheidsregelingen. Voorzitter J. A. de Stoppelaar Blijde- steijn van de AWV schrijft in een inleiding tot de voorlopige enquêtegesultaten dat een analyse aan de aanbodskant minder eenvoudig is gebleken. Hoewel er een groot aantal detailcijfers is gepubliceerd, De jeugdwerkloosheid is een probleem, zegt het verslag maar het ministerie wijst er op, dat de jeugdigen dooreen genomen vlugger aan de slag kunnen dan de oude ren. Vam de jonge mannen (beneden 23 jaar) stond vorig jaar slechts tien procent langer dan een jaar ingeschreven als werkloos (bij de vrouwen 12 procent), terwijl daarentegen van de werkloze man nen en vrouwen boven 50 jaar gemiddeld 52 procent tot de langdurig werklozen behoorde. De ongunstige ontwikkeling van de jeugdwerkloosheid wordt voor een groot deel bepaald door de werkloosheidsontwikkeling onder met na me vrouwelijke schoolverlaters. De werkloosheid heeft zich in 1978 on gunstiger ontwikkeld naarmate het oplei dingsniveau stijgt. Onder de mensen met hoger beroepsonderwijs steeg de werk loosheid zelfs met twintig procent. Bijzon der ongunstig was de ontwikkeling onder de mensen met een diploma van de sociale academies of van de pedagogische acade mies en MO-opleidingen. De werkloosheid onder deze mensen steeg met resp. 43 en 30 procent. Onder de afgestuurde technici daalde echter de werkloosheid met negen procent. Bij het universitair onderwijs zijn het vooral de wiskunde en natuurweten schappen (plus 24 procent) de sociaal- politieke wetenschappen (plus 19 procent) en de psychologie en pedagogiek (plus 26 procent), die met een groeiende werkloos- strie nam de werkgelegenheid af, in bouw en de dienstensector (zonder overheid) nam zij toe. De groei van werkgelegenheid in de dienstensector is al enige jaren bescheiden van omvang. De terugval in de industriële werkgelegen heid was voor het tweede achtereenvol gende jaar gematigd in vergelijking met de daaraan voorafgaande periode. IQ U ioteerd 435. 46«. 301 1 I AMSTERDAM (ANP). In de Amster damse RAI wordt van maandag 26 tot en met zaterdag 31 maart de achtste (twee jaarlijkse) vakbeurs voor garage-uitrus- ting, gereedschappen, onderdelen en toe behoren Voor auto’s Autovak ’79 ge houden. Grootste trekpleister, aldus de organise rende RAI-vereniging, worden de nieuw ste ontwikkelingen op het gebied van de chip, toegepast in de meetapparatuur van autobedrijven. Microprocessors worden in de garagebedrijven gebruikt in diagno- se-testapparaten, wielbalancetoestellen en inrichtingen voor het laden van accu’s. Voorts worden er enkele auto-ambulan- ces getoond. Twee jaar geleden trok de Autovak ruim 32.000 bezoeker®. DEN HAAG (ANP). Er is een wijzi- ging op komst van de Warenwet om het gebruik van saccharine en cyclamaat (zoetstoffen) in eet- en drinkwaren te be- Z perken. Tevens komt er een verbod op de toe- passing van kunstmatige zoetstof in kin dervoeding. De ministerraad is inmiddels akkoord gegaan met de wijziging, die voor - advies is doorgezonden naar de Raad van State. Het ministerie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne heeft dit gisteren bekendgemaatk. Aan het gebruik van saccharine in le vensmiddelen worden beperkingen ge steld voor wat betreft de hoeveelheid. Voor suikervervangende waren, waarin saccharine voorkomt, wordt een waar- schuwing geëist, waarin staat dat een aan- gegeven hoeveelheid niet mag worden overschreden. (80 milligram saccharine per dag.) Het verbod kunstmatige zoetstof op te nemen in kindervoeding is in overeen stemming met aanbevelingen van de com missie van de Europese Gemeenschappen op dit punt. Het ministerie- heeft verder bekendgemaakt dat voor het gebruik van kunstmatige zoetstoffen in waren voor diabetici strengere efiketteringsvoor- -> schriften en hoeveelheidsbeperkingen van kracht worden. I va

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21