Zaterdag tegen Italië op plaats van Krol sportpuntiq MVV verslaat Borussia MG paardenkoersen Wielart niet naar Wenen I I I I Okker tegen 1 Frankrijk 1 Chocoladevla halve liter tijdelijk o 2. g. era’ Belg richt zich op alles" I M81 prof-widcrseizoen van start ra jok ik- isd ia SPORT 19 7 9 2 1 FEBRUARI WOENSDAG 27 ■y Adrie van Kraay wil zijn kans grijpen (Van onze speciale verslaggever) worden. PI RUUD WIELART Pollentier wil mannen te werken, leer je het niet. I Alleen voor Melkunie-of Menken Landbouw produkten. I Twee jaar geleden verloor Van Kraay zijn positie aan Krol. In de onvergetelijke, teltoernooi in Argentinië duidelijk onder zijn kunnen bleef, maar desondanks door coach Ernst Happel werd gehandhaafd, manifesteerde de PSV’er zich als een idea- Zaterdag, zo mag worden aangenomen, kan Van Kraay eindelijk weer eens als vrije verdediger in het Nederlands elftal opereren. Hij verheugt zich er duidelijk op. „Ik ben nu eenmaal een typische libe ro. Op die plek kun je echt voetballen en er staat ten slotte in mijn paspoort dat ik voetballer ben. In de mandekking spelen, ligt mij niet; vind ik ook geen echt voetbal len. Ik wil iets opbouwen. Elke mogelijk heid om mee naar voren te gaan, probeer ik dan ook te benutten. Dat spelletje vind ik gewoon erg fijn.” Soms als voorstopper, als middenvelder of vleugelverdediger. Zo ook in zijn laat ste interland tegen Oost-Duitsland, 15 no vember vorig jaar. Als rechtervleugelver- dediger maakte hij de indruk zich als een vis op het droge te voelen. Zijn uitzicht op door Nederland met 0-2 gewonnen ont moeting met Engeland op Wembley, „de buteerde” de Ajacied als vrije verdediger van de nationale equipe. En sinds die wedstrijd werd het sukkelen voor Van Kraay. Af en toe werd hij nog •wel ingezet. Ze zijn niet meer voor hun produktie alleen aangewezen op de counter. Of Van Kraay het passende antwoord op het Itali aanse spel weet te vinden en dus ook het juiste evenwicht tussen zijn verdedigende en aanvallende taken, moet worden be twijfeld. En óm dit punt draait het nu juist bij die vergelijking tussen Krol en Van Kraay. staat het voordeel dat ik, naar het zich laat aanzien, in een verdediging van louter PSV’ers (Poortvliet, Brandts en Wildschut zullen naar verwachting Oranjes laatste linie completeren red.) kan opereren. En dat is niet alleen leuk voor onze trainer Rijvers, maar voor mij natuurlijk ook. Zo kunnen Brandts en ik elkaar blindelings' vinden.” Terugkerend naar de zaterdag onver mijdelijk te maken vergelijking tussen Van Kraay en Krol geeft de PSV’er zelf als het belangrijkste verschil in spelopvat ting tussen beiden aan. „Krol is verdedi gend sterker. Dat is mede een gevolg van het feit dat hij lange tijd voordat hij als vrije verdediger ging spelen als vleugel verdediger heeft geopereerd. Zeker, Ruud gaat vooral bij Ajax ook veelvuldig en sterk naar voren. Maar dat doet hij toch anders dan ik dat doe. Ik zoek de moge lijkheden meer en ik ben ook agressiever bij het opkomen.” Adrie van Kraay (tweede van links) in gesprek met de gebro’eders Van de Kerk hof en elftalbegeleider Jack van Zanten. Bovendien draai ik al langer dan die vijf jaar van ploegleiderschap rond de koers. Ik trek m’n plan wel”. Michel Pollentier: „Een grotere repu tatie van een ploegleider is, geen garan tie. Dat heb ik zelf, ondervonden. Bij Driessens en De Bruyne ging er heus wel eens wat mis. Dat gebeurt overal". Robert Lauwers: „Toen I Meer kan ik toch niet doen. De tijd dat ik voor een belangrijke wedstrijd opgewon den raakte, is al lang voorbij. Al zo’n vijf jaar. Trouwens, tegenover die handicap van het ontbreken van wedstrijdritme HAARLEM. Tom Okker heeft defini tief toegezegd dat hij van de partij zal zijn in de Davis-Cupinterland in de derde ronde tussen Nederland en Frankrijk. De drie spelers met wie Okker zal spe len zullen worden gekozen uit het kwartet Louk Sanders, Theo Gorter, Wouter Fok’ en Rolf Thung. De interland vindt op 167 17 en 18 maart plaats in het Frans Otten- stadion in Amsterdam. Het is de eerste maal dat een Davis-Cupduel in Nederland in een tennishal wordt afgewerkt. le prof. Hij zeurde niet over zijn achtjarige staat van dienst bij de succesvolle Eindho- vense landskampioen. Hij maakte geen problemen toen hem een echte kans werd onthouden. En hij mopperde zelfs niet toen hij van de reservebank naar de tribu ne werd verbannen. 85 Gisteren nam Wielart, die als enige Ne derlandse atleet een verscherpte KNAU- limiet haalde, deze beslissing in samen spraak met zijn arts. Ruim anderhalve week geleden blesseerde Wielart zich in Milaan aan de schouder. Hoewel het gene zingsproces goed verloopt, vindt Wielart het risico te groot de schouder dit week einde hl aan een optimale belasting bloot te stellen. De Nederlandse equipe voor de Europese kampioenschappen in Wenen blijft nu beperkt tot vier atleten. „Ik heb in die wedstrijd geprobeerd te doen wat de trainer van mij verlangde”, analyseert Van Kraay zijn laatste interna tionale optreden. „Of ik het een succes vond? We wonnen met 3-0. Dat was in ieder geval een succes voor de ploeg. En dat was het belangrijkste. Mijn persoonlij ke prestatie? Het was natuurlijk vreemd voor mij en ik had inderdaad enkele zwakke momenten. Maar dat is een logi sche zaak. Als libero ben ik gewend heel anders te moeten spelen.” foeide „Catenacciovoetbal”. Een verdedi gende speelwijze waarop aanvallend inge stelde ploegen zich meestal stukliepen. In wedstrijden, waarin twee (Italiaanse) ploegen catenaccio speelden, was de uit- (Van onze speciale verslaggever) BEAULIEU. Michel Pollentier, zeven maanden na zijn veroordeling als fraudeur bij de dopingcontrole van de Tour de France op Alpe d’Huez: knecht-af en als eigen baas met veer tien knechten blakend van werklust. Het opzienbarende schandaal dat hij veroorzaakte door als ritwinnaar en gele-truidrager in de Ronde Van Frankrijk „gepakt” te worden, heeft hem zakelijk gezien meer goed dan kwaad gedaan. ir MICHEL POLLENTIER: „Ik wil mijn eerherstel af dwingen. seizoen op een sterke manier. „Ik wil”, zegt hij, „mijn revanche op ’78. In mijn programma staan geen bepaalde koer sen als doel; ik richt me op alles, in de hoop met sterke prestaties eerherstel af te dwingen”. In die poging wordt Michel Pollen tier terzijde gestaan door een ploeglei der wiens staat van dienst niet bepaald aansluit bij die van hem. Ex-buschauf feur Robert Lauwers, 43 jaar oud en eigenaar van een café in Erps Kwerps, is pas vijf seizoenen actief als ploeglei der. Internationaal presenteerde hij zich, door het geringe kaliber van zijn ploegen, nooit op een belangrijk ni- De Nederlandse damesschaatsploeg is gister middag van Schiphol naar Alma Ata vertrok ken, waar het komende weekeinde de wedstrijd Sovjet Unie-Nederland wordt gehouden. De equipe bestaat uit de volgende negen rijdsters: Joke van Rijssel, Sijtje van der Lende, Sophie Westenbroek, Ina Steenbruggen, Haitske Valen- tijn, Annie Borckink, Thea Limbach, Janneke Heemstra en Trijnie Nieuwenhuis. Op de vierde dag van de tweede testwedstrijd tussen Nieuw-Zeeland en Pakistan namen de Nieuwzeelanders in Napier de leiding in de eerste innings met 42 runs. Aan het slot van de weer door regen geteisterde dag begon Pakistan aan de tweede innings en bereikte een totaal van 24 runs zonder verlies van wickets. weest die probeerden mijn plaats in te S nemen. Wat ze onvoldoende beseften, was dat ik al vijf jaar bij deze baas ben en het stukje voor stukje, van de grond af, opgebouwd heb. Ik ben veel uitgelachen. Ach, zeiden ze dan, gij met de strontploeg Maar nou heb ik het spel vast. En goed ook. We werken met een budget van 20 miljoen francs (bijna 1,5 miljoen gulden); goe de renners, goed materiaal. Ik heb bereikt waar ik vijf jaar hard voor vocht. Ik ben er fier op dat ik Pollen tier dit kon aanbieden”. MAASTRICHT. MVV heeft gister avond in het stadion De Geusselt in Maastricht een vriendschappelijke wed strijd tegen de Bundesligaclub Borussia Mönchengladbach met 2-1 gewonnen. Bij de rust was de stand nog gelijk: 1-1. MVV nam in de 17e minuut de leiding, toen Kowalik een strafschop benutte. Een mi nuut later zorgde Somonsen voor de ge lijkmaker. In de 61e minuut bracht Van Marwijk MVV met een kopbal op winst: 2-1. MILAAN. In de hoop dat er nu spoe dig een einde komt aan zijn hinderlijke blessure en dat hij dan vervolgens snel het recordaantal interlands van Puck van Heel (64) kan overnemen, is Oranjes- aanvoerder Ruud Krol gisteren in Am sterdam achtergebleven. Maar als het aan zijn plaatsvervanger Adrie van Kraay ligt, zal alleen de eerste van Krols beide wensen op korte termijn worden verwezenlijkt. De 25-jarige PSV’er is na melijk in zijn 17e interland van plan zijn kans te grijpen. Al geruime tijd meende hij als eerste aanspraak te kunnen maken op de positie van vrije verdediger in het keurkorps van bondscoach Jan Zwart kruis. Vele keren voelde hij zich miskend en daar moet zaterdag dan definitief ver andering in komen. Zonder het met zo veel woorden te zeggen, laat Van Kraay weten op een vaste plaats als libero in Oranjes basisformatie te azen. revanche op ’78 centraal stond. „Allez”, zegt hij, „dat is gepasseerd. Ik heb mijn les geleerd; ik begin er niet meer aan”. En over het verschijnsel van doping in de wielersport: „Het is een probleem waarvan we allemaal weten dat het bestaat, maar waarvoor moeilijk een oplossing gegeven kap worden. Dat wil zeggen: persoonlijk zou ik niet weten hoe het collectief aan te pakken is. Daar kan ik geen antwoord op geven”. In de Tour de France baarde Pollen tier opzien met de uitspraak: „Ze pak ken allemaal stimulantia, ik ben echt niet de enige”. Over die mededeling is in de beroepswielrennerij nogal wat te doen geweest. Pollentier: „Vooral Ro ger de Vlaeminck maakte er zich boos over, maar we hebben het goed uitge praat. Het discussiepunt was het feit dat hij dacht dat ik dat gezegde over dopinggebruik in het algemeen bedoel de, terwijl ik het alleen op de Tour liet slaan. Want daar ging het op dat mo ment om. En ik wéét toch wat ik gezien hebDaar wilde ik op dat moment geen geheim van maken. Trouwens, waar het mezelf betrof, heb ik dat toen ook binnen de ploeg niet gedaan. Voor de start van de etappe naar Alpe d’Hu ez wist nagenoeg iedereen van ons dat ik zou „pakken”. Daar heb ik gewoon over gesproken”. Het „Waarom” van die opzienbaren de vrijmoedigheid is een vraag waar de kleine Belg niet uitkomt. „Nou ja. dat weet ik eigenlijk niet precies. Mis schien was het wel dommigheid van me om dat te vertellen”. Het zoveel besproken voorval dat hem door twee maanden schorsing een kapitaal aan gemiste contractgelden voor criteriums kostte, motiveert Mi chel Pollentier in zijn aanloop naar dit veau. „Maar”, redeneert hij, „dat zegt weinig. Bij de kleinere coureurs doe je de ervaring op. Door meteen bij grote s -x- -1 T 1x _:_x s Lauwers: „Toen bekend werd dat onze sponsor het dit seizoen zo groot ging aanpakken, zijn er ge- gwerk, o :en en h jevels, i muren impregi ns terec imen, E IJmuid 2. van Mi inderdeli imarkt :ocht vg teisje inbepaai ’5629 ien? 1638 vrijblijve rhulsbec arré Van Kraay is zich er terdege van bewust dat hij tegen de Italianen een soort exa men moet afleggen. „Er zal inderdaad een vergelijking worden gemaakt tussen Krol en mij. Maar daarvoor ben ik nooit bang geweest. Ook nu niet, nu door die lange winterpauze het wedstrijdritme ont- breékt. Ik doe gewoon mijn uiterste best. Enzo Bearzot, de coach van het Italiaan se nationale voetbalelftal, heeft de selectie bekendgemaakt voor de vriendschappe lijke wedstrijd tegen Nederland. Naast de kern van WK-veteranen is er met het oog op het EK van 1980 ook een aantal nieuw komers bij. De vermoedelijke opstelling luidt: Zoff? Oranje was daardoor bijzonder slecht ge- Gentile, Cabrini, Oriali, Collovati; Scirea, Causio, Tardelli; Rossi, Antognoni en Bettega. De Belgische sponsor Splendor trac- teerde Pollentier op een jaarcontract van tegen de zes miljoen Belgische francs, ruim 400.000 gulden. Dat sala ris viel netto wat lager uit, omdat Pol lentier zijn laatste seizoen bij werkge ver Flandria moest afkopen. Ploeglei der Robert Lauwers, die zich persoon lijk erg inspande voor die transfer: „Hoe wij er bij komen om iemand na zo’n affaire als op Alpe d’Huez dat geld te betalen? Da’s heel simpel: luister, zei onze sponsor bij de onderhandelingen tegen Pollentier, voor mij zijt ge van grote publicitaire waarde. En zó is het ook Belangrijke graadmeter bij het ne men van die beslissing was het gegeven dat Michel Pollentier op een wijze die een wetenschappelijke studie waard is, enorm won aan populariteit onder de Belgische wielersupporters. De aan- hankelijkheidsbetuigingen groeiden tot dermate grote vormen, dat zelfs „Polleke” het verschijnsel niet meer kon bevatten. „In heel die affaire”, zegt hij, „is dat het meest bijzondere wat me getroffen heeft. Ik kreeg verschrikke lijk veel reacties, en allemaal gunstige. Waar ik het aan dank? Ik zou het niet weten”. Net als Bernard Thevenet, die deze winter een onthulling over doping deed en daarna de zaak voor de publiciteits media afsloot, wil ook Michel Pollen tier weinig of niets meer horen over het onderwerp waarin hij sensationeel Ldoor PETER HEERKENS Je kunt van Van Kraay zeggen wat je wilt, hij heeft zich al vele jaren uiterst positief tegenover het Nederlands elftal opgesteld. Zelfs toen Krol als gevolg van zijn bilspierblessure tijdens het wereldti- (Van onze sportredactie) ARNHEM. De nationale recordhou der hoogspringen, de Hoofddorper Ruud Wielart, zal niet deelnemen aan de Euro pese indoor-atletiekkampioenschappen die het komende weekeinde in Wenen worden gehouden. De vraag is nu of Oranje zaterdag tegen de duidelijk favoriete Italianen gebaat is met een sterk offensief ingestelde vrije verdediger. De gastheren hebben tijdens de WK in Argentinië afgerekend met de image alleen sterk te kunnen verdedigen. Patrick Zora, 3 O’sullivan. Winnend 2,80, pi. 1,10 1,10 1,20, koppel 4,80. Niet gestart: no. 7 (Ottr Wendy) en no. 10 (Rififi). Notekraker S-Prijs (2440 m): 1. Penney Willi ams (L. Schoonhoen) 3.28.3 1.25.4, 2. Miss Renee, 3. Pluno W. winnend 4,10, pl. 2,60 5,20, koppel 16,00, trio 105,10. Niet gestart: no. 4 (Orion Ponderosa) en no. 5 (Rokko du Bois). Fried-Prijs (1600 m, eerste afdeling): 1. Octa: viana K (S. Hartman) 2.09.2, 1.20.8, 2. Leonis Careless, 3. Maybe. Winnend 2.70, pl. 1,30 1,60, koppel 4,10. Niet gestart no. 2 (Noeki Spencer)- Calumet-Prijs (2000 m): 1 Overtax (M. van Leeuwen) 2.51.7, 1.25.0, 2. Nisja P. 3. Maxaver Way Winnen 10,50, pl. 1,50 1,50 5,40, koppel 6,50, trio 672,10. Niet gestart no. 9 (Neres). Norton Williams-Prijs (2000 m): 1. Mary Hol- landia (A. Mollema) 2.44.1, 1.22.1, *2. Natalie Hanover, 3. Larens Roem. Winnend 2,20, pl. 1,3Q 2,00, koppel 6,70. Dunst-Prijs (2440 m): 1. Lively Careless (J. Geluk) 3.24.3, 1.23.7, 2. Norton’s Boy, 3. Olym pus. Winnend 4,10, pl. 2,0Q 7,20 22,20, koppel 64,00, trio 1522,20. Fried-Prijs (tweede afdeling, 1600 m): 1 Nil- son B (R. Pools) 2.06.9, 1.19.3, 2. Organza D, 3. Nanette D. Winnend 6,20, pl. 2,00 1,50 2,00, koppel 8,60. Totalisatoromzet: 311.574,- slag in de helft van de gevallen 0-0. Als actief trainer leidde Nereo Rocco AC Milan naar het Italiaans kampioen schap, de Italiaanse beker, de Europese bekers voor landskampioenen en beker winnaars en tenslotte de wereldbeker voor clubs. Het bestuur van Bayern München heeft trainer Gyula Lorant ontslagen. Voorzit ter Wilhelm Neudecker van de eens zo succesvolle Zuidduitse club verklaarde dat dit besluit genomen was omdat Lorant zich in interviews die in kranten zijn ver schenen zich zeer laatdunkend over het beleid van het bestuur heeft uitgelaten. „We hebben hem al vaak genoeg gewaar schuwd”, aldus Neudecker, „hij ging ech ter maar door met het schade berokkenen aan de club”. (ADVERTENTIE) N s g. K 3- E ANTIBES. Jan Raas is gisteren tweede geworden in de grote prijs van Antibes. De Fransman Jacques Esclassan versloeg de Nederlander in de eind sprint. De 183 coureurs die voor de wedstrijd over 138,5 kilometer waren gestart leverden weinig strijd. De rit kende slechts twee serieuze ontsnappingspogingen. Esclassan verliet het peloton na 25 kilometer; Jan Raas toen er 70 kilometer was afgelegd. Beide renners werden echter snel ingelopen. In de eindsprint toonde Esclassan zich sneller dan een groep van 61 coureurs. Dè uitslag is: 1. Jacques Esclassan (Fra) de 138,5 km in 3 uur 36 min 23 sec. 2. Jan Raas (Ned), 3. Jos Schipper (Ned), 4. Jean Vanderstappen (Bel), 5. Michel Pescheux (Fra), 6. Pierre Bazzo (Fra) allen in dezelfde tijd als de winnaar. aiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim I feyenoord verloor in Kortrijk een vriendschappelijke wedstrijd tegen de plaatselijke club met 0-1. Het Belgische doelpunt kwam op naam van De Weerst. Er waren 5000 toeschouwers. Het terrein verkeerde in een slechte toestand en door de mist was het spel nauwelijks te volgen. De vriendschappelijke voetbalwed strijd tussen Jong Oranje en Jong Enge land (spelers tot 21 jaar), die woensdag 28 februari wordt gespeeld, is verplaatst van Alkmaar (AZ-terrein) naar Maastricht (MW). Het duel begint om 19.00 uur. In Triëst is gisteren op 66-jarige leeftijd de Italiaanse voetbaltrainer Nereo Rocco 'overleden. Hij was de uitvinder van het I aanvankelijk succesvolle, maar later ver- HILVERSUM. De uitslagen van de gister avond in Hilversum gehouden draverijen zijn: Double Six M-Prijs (2000 m): 1. Patron D. (A. Knijnenburg) 2.53.4, 1.26.7, 2. Rosario, 3 Pionga Beroona. Winnend 4,80, pl. 1,50 2,50 1,50, koppel 34,60, trio 225,40. Niet gestart no. 6 (Princess Again) en no. 7. (Rysdyk Bush). Parisien-Prijs (2000 m): 1. Redempta (C. van Leeuwen) 2.56.2, 1.28.1, 2. Robertina D, 3. Reus S. Winnend 3,10, pl. 1,40 1,60 2,00, koppel 5,30. Niet gestart no. 5 (Rosa- na Fortuna). Illustre Hanover-Prijs (2000 m): 1. Para nimf (P. Koppejan) 2.46.6, 1.23.3, 2. O Duke, 3. Raymond. Winnend 2,70, pl. 2,60 2,40 1,40, Kop pel, 28,20, trio 138,40. Niet gestart: no. 1 (Rami- na), no. 5 (Oscar van Duke), no. 7 (Nibble J Amateurwinterkampioenschap 8 (2000 m): 1. Odil Nardinclant (W. Goedhart) 2.48.5, 1.24,3, 2.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 27