BEMIDDELINGSPOGING ARAFAT MISLUKT Waldheim wil onderzoek arrestatie VN-soldaten ASEAN biedt Levenslang voor leden Ierse terreurbende Amnestie in Bihar WHO-commissie wil gebruik toch uitbreiden hulp aan voor vluchtelingen Gifgas uit krater eist slachtoffers ETA ontvoert Michelin-topman Geen paspoort voor 379 Zuidafrikanen Bondsrepubliek zoekt Nederlander wegens spionage ft Drie Iraniërs gedeserteerd Anna Vredesgesprek Tuttle voor rechter Zonde Breekpunt „Het niets” „Shankhill-moordenaars” w 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 FEBRUARI 2 door Nico Scheepmaker eken •isme natie tilers nker >elen iding LONDEN (DPA en AP). Elf Noordierse protestanten zijn gisteren in Londen veroordeeld tot straffen variërend van zeven jaar gevange nis tot veertien maal levenslang. De mannen behoorden tot de zogeheten Shankhill-moordenaars, een onderdeel van de Ulster Vrijwilligersmacht (UVF), een van de meest gevreesde protestantse terreurorganisaties. In zeventien maan den pleegden zij negentien moorden. huis •rpen (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/TEL AVIV. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties wil dat een diepgaand onderzoek wordt gehou den naar aanleiding van de arrestatie door Israel van twee Senegalese VN-soldaten. De Senegalezen worden ervan beschuldigd in het grens gebied tussen Zuid-Libanon en Israel sabotagemateriaal te hebben geleverd aan de Palestijnen. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Voor de eerste maal heeft de geestelijke leider Khomeini zich openlijk af gezet tegen de extreem-linkse bewegin gen in Iran door zijn oproep van gisteren aan de bevolking om niet deel te nemen aan de „linkse” demonstratie, die morgen in Te heran wordt gehouden. -WOENSDAG 21 t-- 4 1 - trjjfël Khomeini verzet zich tegen linkse betoging Tienduizenden doden door pesticiden aid van Massa- t gege- nieuw nd. In gods- an met ig van ■schrij- aonsta- ending beeld in Ne- ifensie cteurs iger in jles te merle- i). Van grond- belang direc- uitge- :eer en i taak- *n ma- t daar- emene ckoord ng, die indien- lal Bu- ïfgelo- i nieu- gisters den in arcent, iercent :ou dit de Ne- /steem ng de heeft kamer- erij en in de >nd de zonder (Van onze redactie buitenland) KAAPSTAD. De Zuidafrikaanse re gering heeft vorig jaar aan 379 personen een paspoort geweigerd, zo heeft de minis ter van Binnenlandse Zaken Alwyn Schle- busch gisteren aan het Zuidafrikaanse parlement meegedeeld. Het betreft onder meer 264 zwarte en 74 blanke Zuidafri kanen. Onlangs kwam een commissie van de WHO in Genève bijeen om te praten over het veilig gebruik van pesticiden. In een uitgebracht rapport stelt de commissie dat een eerste vereiste is dat in elk land een controle-agentschap voor de registratie van alle pesticiden in het leven zou moeten worden geroe pen. Zo’n agentschap zou niet alleen moeten regi streren, maar ook de behoefte aan pesticiden moe ten nagaan, evenals het gebruik ervan. Maar ondanks de bezwaren tegen en het gevaar gens een Amerikaanse sergeant gevan gen, die licht gewond raakte toen vorige week de ambassade van de Verenigde Staten door linkse revolutionairen werd aangevallen. Over de vrijlating van de man wordt momenteel op regeringsni veau onderhandeld. In Washington is meegedeeld dat de evacuatie van Amerikanen uit Iran zon der problemen verloopt. Sinds zaterdag zijn ongeveer tweeduizend mensen uit Te heran vertrokken. Momenteel verblijven nog zo’n vijfduizend Amerikanen in Iran, van wie zeker de helft de komende dagen het land zal verlaten. In heel het land zijn intussen de scholen Bij dit grootste massamoordproces uit de Britse geschiedenis sprak de rechter in totaal 42 levenslange gevangenisstraffen uit. De dertigjarige bendeleider kreeg veertienmaal levenslang voor elf moorden In het verslag van de commissie wordt melding gemaakt van de ramp in Pakistan in 1976. Bijna 3000 mannen die met anti-malariasproeistoffen werkten, werden vergiftigd. Vijf van hén moesten het met de dood bekopen. Omdat de muskieten meer en meer weerstand bieden aan pesticiden zoals DDT, gebruikte men het zwaardere malathi on, waarin echter onzuiverheden zaten die ziekte en dood veroorzaakten. Volgens de commissie ontstaat door het meer en meer vervallen van het patent op weer open gegaan na tijdens de woelingen van de afgelopen weken gesloten te zijn geweest. In Teheran en andere steden zouden de leerlingen van de middelbare scholen, die een groot aandeel hebben gehad in de door Khomeini geleide revolu tie, massaal zijn komen opdagen. Leraren zeiden dat problemen zijn ontstaan met de leerboeken. Ze zijn van een andere tijd, een ander regime en een ander systeem, aldus een van hen. Het jongste lid van de bende, zeventien jaar oud, kreeg 21 jaar gevangenisstraf wegens ontvoering en verboden wapenbe zit. Bovendien werd hij ter beschikking gesteld van de regering. Levenslang kregen ook zeven andere leden van de bende. Twee mannen moeten respectievelijk vijftien en zeven jaar ach ter de tralies. De nieuwe chef van de generale staf van het Iraanse leger, Gharani, liet gisteren weten dat het Iraanse leger ook in de toekomst buitenlandse adviseurs nodig zal hebben. Bepaalde gevechtsvliegtuigen (Van onze redactie buitenland) NEW DELHI. De regering van de Indiase deelstaat Bihar heeft besloten, alle gevangenen vrij te laten die al langer dan twee jaar in voorarrest zitten, zo is gisteren in de Indiase hoofdstad New Del hi bekendgemaakt. Gevangenen die voor kleine vergrijpen op hun proces zitten te wachten, worden reeds na zes maanden op vrije voeten gesteld. (Van onze redactie buitenland) BANGKOK. Het Verbond van Zuid- oostaziatische landen (ASEAN) wil land beschikbaar stellen voor de inrichting van doorgangskampen voor vluchtelingen uit Indochina, zo blijkt uit een gisteren door het verbond uitgegeven verklaring. Voorwaarde is wel, dat andere landen bereid moeten zijn, in snel tempo, een duurzame verblijfplaats te bieden aan de vluchtelingen. Tot de ASEAN behoren Indonesië, Maleisië, Singapore, de Filip pijnen en Thailand. en andere gecompliceerde wapens kun nen niet door Iraniërs bediend worden. Ook voor de levering van reserve-onder- delen is Iran op samenwerking met het buitenland aangewezen. Voorts wordt aangedrongen op het regelmatig wassen van de werkkleding en op de persoonlijke hygiëne, maar ook dat is problematisch omdat water in veel streken schaars is. (Van onze redactie buitenland) JAKARTA. Bij een vulkaanuitbars ting op Midden-Java zijn gisteren volgens het plaatselijk bestuur, naar schatting ze ker 150 mensen om het leven gekomen. De slachtoffers, boeren in de omringende dessa’s, zijn gestikt door gifgas dat uit de vulkaan Dieng stroomde. Ongeveer 5000 mensen die in het gebied rond de vulkaan wonen zijn geevacueerd. Op weg naar Richard Tuttle kwam ik op de benedenverdieping het werk van Anna tegen, die eigenlijk Anna Verwey heet, zoals Rembrandt eigenlijk Rembrandt van Rijn heette. Ik vond het wel leuk. Ze had bijvoorbeeld een Mondriaan-ontwerp voor een bollenveld gemaakt, waarbij de verschillende vlakken met Mondriaan- kleuren pas gaandeweg, al naar gelang de bloeitijd van de verschillende bloembol len, te voorschijn zouden komen. Maar nog mooier vond ik een plastic zakje, met schuin linksboven een rood-wit-blauw lin tje om de hoek, dat de titel „Wilhelmus (compleet)” droeg. Er zaten honderden kleine lettertjes in dat doorzichtige zakje, en ik naam aan dat zij bij elkaar precies het aantal letters vormden waarmee het complete Wilhel mus geschreven wordt. Leuk idee toch? Ik heb me, op weg naar Tuttle op één hoog, af gevraagd of ik het minder leuk, of juist nog leuker, nog brutaler zou vinden als na sortering van de inhoud van „Wilhelmus (compleet)” zou>blijken dat er zomaar een handjevol letters in was gegooide inplaats van echt alle a’s en alle b’s etcetera die in het Wilhelmus voorkomen. Ik geloof toch dat ik me dan bedrogen zou voelen. Prins Claus heeft nog wel eens welge moed in opdracht van Wim T. Schippers een gat staan graven in de tuin van Dra- kestein, in het Stedelijk heeft een berg kolen in de hoek van een verder lege, witte zaal gelegen, en zo zijn er meer voorbeel den geweest waarin het absolute niets met enige fanfare tot kunstuiting werd verhe ven. Ik heb dat steeds met warme sympa thie gevolgd. Ik behoor tot de stroming die vindt dat kunst in de eerste plaats spel dient te zijn, dus als ik iemand bezig zie die van zijn kunstuitingen een gigantisch spel maakt (is er iets mooier dan een ingepakte wolkenkrabber van Christo?), dan ben ik er als de kippen bij om mij te laten beetnemen. larmee nieuw- aange- J[ moét >ok de erf tér ten, waaronder ontvoering en samenzwe ring tot moord. Kunt u zich voorstellen dat ik huiverde van ontzag? Hier werd het absolute niets net zo dicht benaderd als zo dikwijls al het perpetuum mobile werd benaderd: bijna maar net niet. Zo’n jaar of vijftien geleden heb ik op de befaamde Barbarber-ten- toonstelling in de Dromedaris in Enkhui- zen het ronde rode plakkertje dat op ten toonstellingen aangeeft dat het schilderij ernaast verkocht is ingezonden, maar dan honderdmaal vergroot. Maar dat steunde nog op- een vondst, net als het „Wilhelmus (compleet)” van Anna. De vondst van Tuttle is echter zo mini maal, dat hij het absolute niets bijzonder dicht nadert. Het vondstige in zijn vondst zit ’m natuurlijk hierin, dat hij net zo lang gezocht en uitgeprobeerd heeft tot welke geringe grootte hij zijn papiertjes moest terugbrengen om ze interessant te maken voor een internationaal befaamd modern museum, en tot welke grootte hij ze kon terugbrengen zonder dat dit museum, zich in zijn wiek geschoten zou voelen en hem als oplichter de deur zou hebben gewezen. Dankzij Tuttle weten we nu waar het breekpunt moet liggen: de grootte van een hand, en het papier moet nog wel in een vormpje zijn geknipt en een veeg met de kwast hebben gekregen, want voor het uitgescheurde bloknootvelletje dat één hele wand vult zijn we nog niet rijp. Dat zie ik pas in 2084 gebeuren. nth en eïnfor- ringen :t Alk- 'angen lervra- retaris er ge- het nu itrege- groot mwge- an van Ir. C. zonne- TNO, s over vóór gister- d van s offi- gene- ember :ondër jeelde tie- en lening ft aan leid in ek ge- tussen durige 4 van iu dan euwse loeten id het -schel en. Opvallend is dat een woordvoerder van de Verenigde Naties bekendmaakte dat twee VN-militairen zijn aangehouden. De Israëlische autoriteiten hadden de arres tatie van slechts één Senegalees gemeld. Waldheim heeft laten weten zeer be zorgd te zijn over het incident. Als de beschuldigingen juist zijn betekent een en ander volgens Waldheim een ernstige in breuk op de zeer hoge standaard van onpartijdigheid en objectiviteit van de VN-operaties. In december blijken drie Iraanse solda ten van de VN-vredesmacht in Zuid-Liba- non te zijn gedeserteerd en overgelopen naar eenheden van Palestijnse guerrilla strijders. Berichten dat veertig VN-mili- tairen naar de Palestijnen zijn overgelo pen, werden gisteren nadrukkelijk door een VN-woordvoerder in het UNIFIL- hoofdkwartier in Nakoura ontkend. Naar aanleiding van deze gebeurtenis sen heeft Israel zoals gemeld besloten de grens met Libanon te sluiten voor solda ten van de VN-vredesmacht totdat maat regelen zijn genomen om herhaling van dit soort zaken te voorkomen. Gelukkig overtrof Richard Tuttle alle verwachtingen. Stel u voor een vrij grote wand, waarop normaal gesproken een forse Appel naast een grote Citroen en een fikse Wortel zou kunnen hangen. Ri chard Tuttle vulde zo’n wand pet één stuk papier ter grootte van een hand, dat hij, om zijn goede wil te tonen, in de vorm van een banaan of een trapezium had geknipt, waarna hij het op de wand had geplakt en als finishing touch met een veeg groene of bruine verf zowel het stukje papier als enkele centimeters van de wand had opge- vrolijkt. Dat was alles. Enkele heel grote wanden, van enkele tientallen meters lang had hij op dezelfde manier met twee of drie van zijn kunstuitingen versierd. En zo vier grote zalen „vol”, zal ik maar zeggen. Ook bij dit probleem komt weer het geldgebrek in de ontwikkelingslanden op de proppen. Zo dringt de commissie erop aan dat bij het gebruik van malathion en aanverwante chemicaliën nagegaan wordt in welke mate het enzymea cholinsterase wordt aangetroffen bij de mannen die ermee werk ten. Zo’n controle vereist echter een apparatuur die 3000 gulden kost en dat bedrag is veelal niet voor handen. sommige stoffen de situatie, dat minder ervaren bedrijven de kans krijgen om verdelgingsstoffen te produceren met het gevaar dat er meer toxische onzuiverheden inzitten. „Het grootste gevaar loopt echter de menger, niet de man die het produkt verstuift”, zo meent dr. Aldridge, lid van de WHO-commissie. Volgens hem komt het in ontwikkelingslanden ook vaak voor dat mensen lege insecticideblikken gebruiken om water en voedsel in te bewaren. Sommigen gebruiken resten pesticiden als haarlak. Bij het gebruik van pesticiden gebeuren veel ongelukken bij het doseren. Vele arbeiders in de ontwikkelingslanden zijn analfabeet en dan heeft het weinig zin om op de verpakking een gebruik saanwijzing te plakken. Volgens de commissie is het dan ook raadzaam dat op scholen geleerd wordt hoe met verdelgingsmiddelen moet worden omgegaan. Ondanks de intensieve bewaking door de suppoosten (in elke zaal eentje, als ik me niet verteld heb) waren er verdrietig genoeg al twee Tuttles gestolen. In een onbewaakte seconde van de muur gegrist en in de zak gestoken! Toch zonde. Want ze waren (vertelde een suppoost) voor 6000 gulden per stuk verzekerd. PvdA), aefpro- an de School ’weede had de dat op an mil- l. De •echtse De WHO is bezig met het opstellen van een stan daardcursus over verdelgingsmiddelen die kan worden aangepast voor mensen met verschillende opleiding. WEST-BERLIJN/KEULEN (DPA, Reu ter en AFP). Een 39-jarige van Curasao afkomstige Nederlander wordt door de Westduitse autoriteiten gezocht op grond van verdenking van spionage voor Oost- Duitsland. De Westduitse justitie zegt bewijsmate riaal te hebben gevonden in het gebouw waar de man werkte, een Spaans taalinsti- tuut. Een geleerde die werkzaam was bij Inte- ratom, het Europees centrum voor kern onderzoek in het Westduitse Bensberg, is naar de DDR gevlucht, zo is gisteren offi cieel meegedeeld. Hij had toegang tot ge heime informatie en wordt ervan ver dacht spion te zijn. De Israëlische premier Begin heeft ver klaard dat Israel bij de nieuwe vredeson derhandelingen met Egypte twee eisen zal stellen. De eisen zullen betrekking hebben op de levering van olie en op meer econo mische hulp in verband met het overbren gen van de militaire infrastructuur van de Sinai- naar de Negevwoestijn. De Israëlische minister Modai voor Energiezaken heeft gezegd dat ongeveer 96 percent van de oliebronnen in de we reld voor zijn land gesloten zijn. De lan den die Israel „voor goed geld” olie leve ren, doen dit volgens de bewindsman niet rechtstreeks. Volgens Modai dekken de Israëlische oliereserves en de te verwachten invoer de behoeften van dit jaar. Voor de tijd daar na moeten volgens de minister besparin gen en alternatieve wegen worden gevon den. De Israëlische regering overweegt de prijzen voor olieprodukten te verhogen. De betoging wordt georganiseerd door de „Strijders van het Volk”, een marxis- tisch-leninistische groepering, welke de bevolking heeft aangespoord morgen een demonstratieve mars te maken naar het hoofdkwartier van de ayatollah. Deze heeft hierop gereageerd met de verklaring dat de „vijanden van de revolutie, atheïsti sche benden” niet door hem ontvangen zullen worden. Deze mars is „door de .communisten georganiseerd”, aldus Kho meini. Een bemiddelingspoging van PLO-lei- der Jasser Arafat, die gisteren een bezoek van vier dagen aan Iran beëindigde, zou .niet zijn geslaagd. De bemiddeling, die een brug had moeten slaan tussen de leider van de islamitische revolutie en de uiterst linkse groeperingen, had plaats gevonden op verzoek van de ayatollah. Intussen werd in regeringkringen ver nomen, dat premier Bazargan woedend is over de executie, gistermorgen vroeg, van opnieuw vier sjah-getrouwe generaals door een vuurpeleton na een geheim pro ces door een islamitisch hof. De premier zou pas achteraf van de vonnissen op de - hoogte zijn gesteld. Bazargan zou het isla mitische hof zo snel mogelijk willen op heffen. De ambassadeur van Iran in ons land, Ahmad Eghbal, zal op korte termijn ons land verlaten. Wanneer de ambassadeur precies vertrekt is nog niet bekend. Egh- bal verklaarde gisteravond desgevraagd dat hij niet wist waarom de Iraanse rege ring hem had teruggeroepen. „Het is een beslissing van de regering en niet van mij”, zo zei hij. De Verenigde Staten zullen hun consu laten in drie steden in Iran tijdelijk sluiten in verband met „de gevaarlijke situatie”. Het betreft de consulaten in Tebriz, Shi raz en Isfahdn. Het consulaat in Teheran zal open blijven. De Iraanse regeringsmilitie houdt overi- van pesticiden, was de commissie, die voor het eerst uit een meerderheid van vertegenwoordigers uit de ontwikkelingslanden bestond, het erover eens dat het nodig is meer pesticiden te gebruiken „om aan de eisen van de openbare gezondheid tegemoet te komen, door het bestrijden van door bacillen ver oorzaakte ziekten en voor het voeren van de voed- selproduktie”. (Van onze redactie buitenland) Als gevolg van het gebruik van insektenverdel- gende middelen raken jaarlijks ongeveer een half miljoen ménsen besmet waarvan een groot deel overlijdt. De meeste slachtoffers vallen in de ont wikkelingslanden, aldus een schatting van de We reldgezondheidsorganisatie WHO. rf- Nederlandse evacuées uit Iran bij een van de balies op de luchthaven van Frankfurt in de Bondsrepubliek; gisteravond arriveerden 25 Nederlanders uit Teheran met een vliegtuig, dat tevens enkele honderden Westduitsers uit Iran terug naar huis bracht. De man links op de foto toont een kogel, een veelzeggend „souvenir” van het woelige Iran. De groep zei de moorden te plegen als en drie pogingen tot moord, plus 167 jaar wraakoefening voor terreurdaden van ka- op grond van veertien andere aanklach- tholieke zijde. De slachtoffers waren vrjwel allemaal katholiek. De politie kwam de bende op het spoor toen een slachtoffer een aanslag overleefde en aan wijzingen kon geven over de identiteit van de daders. Gharani zei verder dat binnenkort een nationale garde zal worden gevormd, die de huidige volksmilities moet vervangen. Het Iraanse leger zal hervormd worden en er zullen zuiveringen plaats vinden, die overigens niet het karakter van een be straffing zullen hebben, aldus generaal Gharani. Öngeveer vijftig procent van de deserteurs uit het leger zijn inmiddels weer naar hun eenheden teruggekeerd, zegt Gharani. MADRID (DPA, AFP, Reuter en AP). De Baskische onafhankelijkheidsbewe ging ETA heeft gisteren de verantwoorde lijkheid opgeëist voor de ontvoering van de directeur van de Michelinfabriek in de Spaanse stad Vitoria. De directeur, Pala- 'cios, werd sinds maandag vermist. De ETA eist dat bepaalde wensen van het personeel van de fabriek worden inge willigd. Het aantal stakingen in Spanje neemt toe. Een groet deel van de textielindustrie ligt plat. In Madrid wordt geen huisvuil meer opgehaald en staakt het personeel van de slachthuizen. De piloten van de luchtvaartmaatschappij Iberia houden een langzaam-aan-actie. Uit wat ik er zo hier en daar over gelezen had in de kranten had ik begrepen dat ik de tentoonstelling van Richard Tuttle in het Stedelijk Museum in Amster dam in geen geval mocht missen. Ik hui ver van ontzag voor magnifieke schilde rijen, zoals ze geschilderd werden door Vermeer, Rembrandt, Westerik, Stupica, Van Eyck, noem maar op, maar ik huiver met evenveel ontzag voor al die heden daagse kunstuitingen die, op een steeds weer andere manier, het „absolute niets” trachten uit te drukken. xfc

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3