k Wijkcomite Oud-IJmuiden zegt p vertrouwen in gemeente op Gemeente onderzoekt rs n I mogelijkheden Velserbad o W VRIJDAG GESPREK ABVA EN KABO MET RIJKSWATERSTAAT n n •s nt Br i Fauna Felisena komt met vol programma Onverantwoord LF I Rekensommetje BUURTBEWONERS OPNIEUW TELEURGESTELD Tekenaars Nieuwbouw Gezamenlijk Accommodatie Ten behoeve van Witte Tejater Velsen Geheugenverlies na val met brommer PHILIPS DROGER ZANKER CENTRIFUGE w tf Nachtarbeid niet voor vrouwen” sir IS 5 4 VELSEN-IJMUIDEN WOENSDAG 19 7 9 FEBRUARI 2 1 V rouwenactiegroep EIGEN SERVICEDIENST GEEN VOORRIJDKOSTEN Kennemerlaan 76-78 - IJmuiden - Tel. 02550-15726 Maandags gesloten. Donderdag avondverkoop I 4,5 kg Al uw wasgoed superzacht gedroogd Z 13 S 2800 toeren RVS trommel (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Vrijdag vindt in Den Haag een gesprek plaats tussen de hoofddirectie van Rijkswaterstaat en de ambtenarenbonden AB VA en KABO over het voornemen van Rijkswaterstaat om bij wijze van proef de kleine- en zuidersluis te IJmuiden ’s nachts te sluiten tijdens het voorjaar. Rijkswaterstaat wil met deze proefsluiting bekij ken of het personeelstekort op deze manier is op te vangen, daar de dienst geen mensen aan mag nemen om het personeelsbestand uit te breiden. De bonden hebben al in een brief aan de hoofddirectie hun gram uitgesproken over de voorgenomen sluiting en hebben tevens aangedrongen op overleg en uitstel van de sluitingsplannen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het Wijkcomité oud-IJmuiden is ontevreden en teleurgesteld over de resultaten van het voortdurende overleg dat het met het college van B. en W. heeft gehad. Noch met de renova tie, noch met de nieuwbouw zijn we een steek opgeschoten. De komst van een nieuw college en de installatie van een nieuwe ge meenteraad in 1978 hadden ons nieuwe hoop voor de toekomst gegeven. Het heeft helaas alle maal niet zo mogen zijn. Na zes jaar van voortdurende inspan ning van het Wijkcomité is het enige tastbare resultaat dat het bestemmingsplan Sluiswijk zoda nig werd gewijzigd dat er laag bouw kwam inplaats van hoog bouw. Voor de rest is zo ongeveer alles blijven steken in eindeloze onderhandelingen. I I iiK SMi «ft a Ambtenarenbond vraagt uitstel van proefsluiting zuidersluis I de sluiting nader bekeken De Hond: (ADVERTENTIE) ALLES MET VOLLEDIGE GARANTIE ’.50 p/yj/ //i De onderlinge tentoonstelling wordt gehouden van 28 novem ber tot en met 2 december. Ver der zijn er film- en dia-avonden, ruilbeurs- en contactbijeenkom sten en een excursie naar het landgoed Elswout te verwachten. IJMUIDEN. In de jaarver gadering van de Volièrevereni ging „Vogelvrienden-Fauna-Feli sena”, die maandagavond gehou den werd, zijn de plannen be kend gemaakt voor dit jaar. emene soneel rd met zeven erland i actie reid is nomen noplei- dienst- .an het ij hun ichten. an het en gis- 3cht. ig van >r deze igende net de >etrok- ar be- vil dat lesver- n over in het uur jur (Van een ónzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. B en W van Velsen heb ben aan Openbare Werken de opdracht gegeven, te onderzoeken in hoeverre het Velserbad geschikt gemaakt kan worden ten behoeve van het Witte Tejater. Het resultaat'van dit onderzoek dat in nauwe samenwerking met het stichtingsbestuur tot stand is gekomen, zal binnenkort aan B en W worden voorgelegd. Een bijkomend probleem in deze hele zaak is dat dit voorjaar ook een begin gemaakt wordt met een algehele renova tie van de middensluis. Volgens plan moet deze operatie eind april van start gaan, waarna de sluis ongeveer een half jaar buiten gebruik gesteld zal zijn. Deze renovatie, waarbij onder meer de duw- perskelders en het voortbewegingsme- chanisme van de deuren vernieuwd moe ten worden, gaat ongeveer vier miljoen gulden kosten. Alle partijen zijn het er wel over eens dat deze renovatie en de proefsluiting niet samen mogen vallen, omdat het scheepvaartverkeer daarvan te veel hinder zou ondervinden. In deze droefgeestige teneur heeft het wijkcomite de gebeurtenissen van de af gelopen jaren nog eens op een rijtje gezet; daaruit zijn conclusies getrokken en het geheel in de vorm van een nota verstuurd naar het college van B. en W., de gemeen teraadsleden en de politieke partijen in de gemeente. In dat nieuwe centrum zou dan tevens het werk van het Witte Tejater meer aan dacht willen besteden aan het vormingsto neel en het aantal voorstellingen tot twee per week willen opvoeren; denkt de werk groep film erover om met ingang van 1 september van dit jaar als zelfstandig den duur wordt ingeruild voor een groter onderkomen (Velserbad, Thalia) dat men in principe niet met ander'e organisaties zou moeten hoeven delen. Het sluizencomplex van de haven van IJmui den. Eind april wordt begonnen met de renova tie van de middensluis, die ongeveer een half iaar gaat duren. De kleine- en zuidersluis wor den tijdens een proefperiode gesloten om te zien of zo het personeelstekort opgevangen kan worden Wanneer deze proefsluiting precies wordt doorgevoerd is nog niet bekend Van recente datum is de ontwikkeling rond de nieuwbouw van 116 woningen. IJMUIDEN. De 56-jarige P. Brouwer uit Heemskerk is gisteren met geheugen verlies en verwondingen aan gezicht en hoofd opgenomen in het St. Jozefzieken- huis in Heemskerk. Het letsel ontstond door een bromfietsongeval, het slachtof fer kwam als gevolg van de gladheid ten val op de Willem Bakkerweg, ter hoogte van het Oostviaduct. De heer Brouwer, die bedieningsman is in de sintelfabriek van Hoogovens, was op weg naar zijn werk toen het ongeval gebeurde. Met name over financiële aspecten werd de wijk in het ongewisse gelaten. Toen er uiteindelijk huren uit de bus kwamen in de orde van grootte ven 500 tot 800 gulden kon slechts worden geconstateerd dat niet de uitvoering van de opdracht door de architekt fout was maar de opdracht zelf niet deugde. Ook over de te volgen proce dure met betrekking tot het verkrijgen van zogenoemde garantiehuren consta teert de nota dat B. en W. niet goed waren geïnformeerd en weer een kans lieten schieten. In een begeleidend schrijven stellen de wijkbewoners zich op het standpunt dat zij bepaalde rechten hebben. Zij eisen een goede woning zonder lekkend dak, lek kende goot, gescheurde muur of verzakte vloer en zeker geen provisorische voor zieningen tegen deze ongemakken die naar hun mening zijn voortgekomen uit achterstallig onderhoud door de gemeen te. Alsnog eisen de bewoners van oud- IJmuiden dat hun buurt officieel als stadsvernieuwingsgebied zal worden er kend en dat gedane toezeggingen zullen worden nagekomen. Tot 15 april krijgt de gemeente de tijd dat waar te maken. Zoniet dan houdt het wijkcomite het voor gezien en is voornemens zijn rechten bij hogere instanties dan de gemeente op te eisen. Als nieuwbouw voor ons onbe taalbaar wordt en de renovatie niet van de grond komt dan worden we renovatie- nomaden. Daar voelen we niets voor, aldus de bewoners van oud-IJmuiden die hun vertrouwen in het gemeentelijk be stuursapparaat vrijwel geheel hebben verloren. In het bestuur van de volièreve- reniging is de heer L. M. Drost opgevolgd door de heer C. Heu- perman. oorlog et nog mis in rst vijf le zich m Ne- ■kende or aan zijn. letting 'erval- t (SD) mee- erdui- ie wa le Sil- quide- zergel- ninen- or het ,80 !,60 1,50 ,70 1,50 1,75 498,- 219. proefsluiting niet samen mag vallen met de renovatie van de middensluis, het kan dus best zo zijn dat alsnog besloten wordt met de proefsluiting te beginnen nadat de renovatie van de middensluis voltooid is”. Ook havenmeester Dekker is van me ning dat deze stap onvermijdelijk is. „Wij hebben inderdaad te weinig personeel om alle taken naar behoren te kunnen vervul len,” aldus Dekker. „Ik heb wel diverse malen om meer personeel gevraagd, maar dat zat er niet in. Over de gevolgen hier van voor de scheepvaart kan ik echter nog niets zeggen. Het is heel wel mogelijk dat hierdoor vertragingen optreden, de tijd zal echter moeten leren in welke mate dat zich voor gaat doen.” Volgens bondsbestuurder J. de Hond van de ABVA is dit besluit een slag in het gezicht van het personeel. „Het is een feit dat er veel te weinig personeel in dienst is om alle sluizen soepel te laten functione ren,” aldus De Hond. „Dankzij de grote inzet en veel extra werk van het personeel is de zaak draaiende gebleven. Maar in plaats van het personeelsbestand uit te breiden, besluit Rijkswaterstaat nü de dienstverlening te beperken. De mensen zullen zich nu wel afvragen waarom zij zich de laatste tijd zoveel opofferingen getroost hebben, het lijkt er op dat het voor niets is geweest.” overeenkomstig een door de gemeente raad aangenomen motie van de CDA-ers Visser en Roosendaal (24-ll-’79) op korte termijn worden „aangepakt”. Dat dit niet gebeurde werd geëxcuseerd met „gebrek aan tekenaars”. Het wijkcomité consta teert nu dat het februari 1979 is en er nog geen enkele vordering is gemaakt met de renovatie van deze woningen. ceerd met de partij waaruit hij voortkomt, wilde het wijkcomité een onafhankelijke gespreksleider. De gemeente zag toch meer in een voorzitter die per bijeenkomst zou wisselen. Instemming of afwijzing van het voorstel uit de wijk heeft nooit plaatsgevonden. De toezeggingen die burgemeester Mo lendijk deed bij gelegenheid van een be zoek aan de wijk op 30 juni liggen de buurtbewoners nog vers in het geheugen. „De gemeente zou”, aldus de burgemees ter, „verantwoordelijk zijn voor de ont wikkelingen in oud-IJmuiden. Het ge meentebestuur zou ook de beslissingen nemen maar het gemeentebestuur zou ook het beleid samen met de bewoners ontwikkelen; gezamenlijke vormen van een beleid dus. Als het verschil met de situatie zoals die vroeger was werd ge- Wat de mankracht betreft, vindt het Stichtingsbestuur het onverantwoord nog langer louter en alleen op de medewer kers groep boven inzet van vrijwilligers te draaien. Het werk groeit de medewer- kersgroep boven het hoofd, reden waar om in de nota wordt gepleit voor de aanstelling van één of meer betaalde stafkrachten. Zolang de financiële mid delen hiervoor door de subsidiegever niet zijn vrijgemaakt iets waar volgens de samenstellers van de nota voorlopig nog „Dat voorstel is praktisch gesproken onmogelijk, het is al bijna maart en de werkzaamheden aan de mid densluis beginngen al in april. Als ze die sluiting in het voorjaar door willen zetten kan het bijna niet anders of het overlapt de buiten werking stelling van de mid densluis. En dat is onverantwoord, het scheepvaartverkeer ondervindt dan veel te veel hinder. Alleen de grote Noorder- sluis zou dan nog in gebruik zijn, dat is niet genoeg. Bovendien heeft het sluizen complex ook nog de functie van waterke ring, wat gebeurt er in een noodsituatie zoals een aanvaring van een der sluizen, een storm of een defect? Er is dan onvol doende personeel en dus ook onvoldoende controle. Dan moet je elders mensen van- -L- dat het scheepvaartverkeer daar nauwe lijks hinder van zou ondervinden. Het personeel dat op deze manier vrijkomt kan elders ingezet worden, zodat het ge brek aan mankracht daar ook opgevan gen kan worden. Wij zitten nou eenmaal met een groot personeelstekort over de hele lijn, de dienst moet dan ook regelma tig besluiten taken af te stoten of uit te besteden, terwijl ook meer en meer geau tomatiseerd wordt. Nu is voor deze oplos sing gekozen bij wijze van proef, overi gens zonder dat de exacte datum al vast staat. In het bewuste briefje wordt het voorjaar wel genoemd als proefperiode, maar daar wordt intern nog over gepraat. Iedereen is het er wél over eens dat de Om binnen redelijke termijn uitzicht op verwezenlijking van de verlangens te krij gen, pleit het Stichtingsbestuur in de be leidsnota voor de opstelling van een fase- ringsplan, dat als uitgangspunt zou moe ten dienen in het overleg met de gemeente. Diezelfde gemeente zou. aldus het Witte Tejater, ook haar gedachten over cultuur in een cultuurnota moeten vastleggen. In die nota zou dank ook het werk van het Witte Tejater een plaats moeten krijgen. De opofferingen bestaan er volgens de bond uit dat het personeel van het sluizen complex veel overuren heeft moeten draaien om de zaak aan de gang te houden en dat ook de bestaande verlofregeling niet toegepast kon worden. De Hond: „Wij hebben eens een eenvoudig rekensomme- tje gemaakt, hoeveel mensen er nodig zouden zijn bij een volcontinu bediening van alle installaties, met inachtneming van de arbeidsbepalingen zoals het aantal uren dat per week gewerkt mag worden en het aantal verlofdagen dat per jaar daan halen die misschien ook met heel belangrijk werk bezig zijn en/daardoor in een onaanvaardbaar verantwoordelijk- heidsconflict gebracht kunnen worden. Want Rijkswaterstaat heeft niet alleen te kampen met een personeelstekort op het sluizencomplex, maar over de hele linie. De zegeningen van Bestek '81 worden nu echt goed duidelijk.” Bij Rijkswaterstaat bevestigt men het bestaan van de mededeling van de hoofd- ingenieur-directeur aan het personeel om trent de proefsluiting. „Dat is in een dienstcommissie geweest en akkoord be vonden”, aldus een woordvoerder, „om- In een brief aan de directie van Hoogo vens zetten zij uiteen dat de bezwaren die de vierploegendienst, inclusief nachtar beid, met zich meebrengt voor vrouwen in nog sterkere mate gelden dan voor man nen. Na de eerder aangevoerde bezwaren nog eens op een rijtje te hebben gezet merken de dames van het comité op dat zij nog steeds op het standpunt staan dat de oplossing van het werkgelegenheid sprobleem gezocht dient te worden in vijf- ploegendiens gecombineerd met ver vroegde pensionering en werktijdverkor ting met één uur per dag. Dit meldt het bestuur van de Stichting Witte Tejater Velsen in een begeleidend schrijven bij de beleidsnota die deze week is uitgebracht. In dit beleidsplan worden de problemen van het Witte Tejater op een rijtje gezet: accommodatie en mahkracht schieten te kort, juist op een moment dat er sprake is van een groei in de activiteiten en belang stelling. geen uitzicht op bestaat heeft het stich tingsbestuur de aangesloten werkgroe pen theater, film en jazz gevraagd een matiging in acht te nemen ten opzichte van de te organiseren activiteiten. Ook het kwaliteitsonderzoek op grond waarvan werd bepaald of een woning voor renovatie dan wel voor sloop in aan merking kwam heeft in de wijk ongenoe gen en verbazing gewekt. Rapporten van het resultaat konden niet worden overge legd. Wel werd op 17 januari van dit jaar in een vergadering van de commissie volkshuisvesting gezegd dat het onder zoek slechts globaal had plaatsgevonden. Waarom, zo vraagt het wijkcomité in zijn nota, werd die informatie daar wel ver strekt en werd ze ons onthouden? Over de normen die bij het kwaliteitsonderzoek zouden zijn gehanteerd kon nooit enige duidelijkheid worden verkregen. Met deze gang van zaken kan sloop niet worden geaccepteerd. Het wijkcomité toont zich bijzonder ver rast over de resultaten van het bezoek dat wethouder Bijl heeft gebracht aan de Hoofd Inspecteur Directeur. Daaruit kan namelijk worden afgeleid dat een proef- objekt van 5 woningen voor een categorie mogelijk te renoveren huizen plotseling ook „test-case” werd voor een categorie woningen waarvan in een eerder stadium werd vastgesteld dat ze wel voor renovatie in aanmerking zouden komen. Zeven wo ningen van deze categorie zouden steld dat het wijkcomité deelhebber zou worden aan het bestuur. Van alle infor matie zou het wijkcomité op de hoogte worden gesteld om problemen te voorko men, aldus het gemeentelijk verslag van de bespreking met de burgemeester tij dens cliens wijkbezoek. Uit de opsomming van gebeurtenissen blijkt nu dat al snel na de schone beloften de eerste problemen zich aandienden. Van gemeentezijde wilde men praten over de te volgen procedure voor overleg. Uit de wijk kwam het verlangen naar voren eerst te worden geïnformeerd over welke knelpunten zou worden overlegd. Het wijkcomité verzamelde die knelpunten maar kreeg naar zijn oordeel een aantal onbevredigende antwoorden. Om te voorkomen dat een gesprekslei der gerecruteerd zou worden uit de gele deren van het wijkcomité of de gemeente, waarbij altijd het gevaar bestaat dat de man door zijn opstelling wordt geïdentifi- filmhuis te gaan optreden en wil men meer kinderfilms gaan vertonen; wil ook de werkgroep jazz haar activiteiten tot twee concerten per maand gaan uitbrei den en zou men graag komen tot de op richting van een jazz-workshop. Gebrek aan mankracht en de ontoerei kende accommodatie zijn er de hoofdza ken van, dat deze plannen voorlopig gro tendeels onuitgevoerd moeten blijven. opgenomen moet worden. De uitkomst was dat er vijftien mensen méér nodig zijn dan er nu werken. Maar niet alleen wei gert Rijkswaterstaat het personeelsbe stand uit te breiden, wij beschikken ook over aanwijzingen dat zij het aantal ar beidsplaatsen op het sluizencomplex met vier wil verminderen. Daar gaan wij vrij dag ook over praten.” De bonden kwamen bij toeval achter de voorgenomen sluiting, toen zij een briefje in handen kregen van hoofdingenieur- directeur F. J. de Vos, waarin deze het personeel meedeelt dat in verband met het uiterst krappe personeelsbestand is bekeken welke maatregelen het beste ge- stroffen kunnen worden om het tekort op te kunnen vangen, zonder dat de dienst verlening daadwerkelijk geschaadt wordt. De beste mogelijkheid leek de proefsluiting van de kleine- en zuidersluis in het voorjaar. In de brief staat ook dat de sluis weer open moet als de midden sluis gesloten wordt voor de renovatie, waarna in de zomer de Verschillende as pecten van worden. Met betrekking tot de huisvesting wordt er in de nota van uitgegaan dat de huidige accommodatie aan de Kanaalstraat op Tenslotte brengt de nota in herinnering dat bij gelegenheid van pen bespreking op 17 januari van dit jaar het college zou hebben toegegeven dat de fout bij de ambtenaren zat. Op welke wijze daar iets aan zou worden gedaan werd nooit verteld. Jhk I lil IJMUIDEN. Het voornemen van Hoogovens om vrouwelijke arbeids krachten in de produktieve sector op te nemen in de ploegendienst is het comité „Vrouwen in actie voor werkgelegen heid” in het verkeerde keelgat geschoten. i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5