HETE HANGIJZERS ALS ONDERWERP VAN GESPREK RKZ PRAAT MET BURGERS OVER GEZONDHEIDSZORG Informatiebulletin naar de paus Lente in de Animalfarm Eerste lustrum Gehandicapten sociëteit [politienieuws ian Eindelijk fietspad langs de Tolweg 7 J EM kort ijmondnieuws ijl JS Kir w- Internationale cursus kinderdans V oedselinzameling in „De Werf” '1 I I 50 If 5 A&WBSK 9 8 BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 9 WOENSDAG FEBRUARI 2 1 - lili alen. 4 5ON Ks 'v tt, Werkbezoek commissaris van de koningin aan Beverwijk I. Basisbeweging profileert solidariteit met mede-mens (Van een onzer verslaggeefsters) I t Om ongeveer half één wordt de lunch gebruikt in het ontmoetingscentrum „De Nieuwe Slof”, waar inmiddels ook de echtgenoten van de wethouders en de gemeentesecretaris aanwezig zijn. Na de lunch wandelt men door het stadsvernieu wingsgebied naar de Schans, waar een (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De commissaris van de koningin in de provincie Noord-Hollands, drs. R. J. de Wit, zal donderdag 1 maart met zijn echtgenote een werkbezoek aan de gemeente Beverwijk brengen. Vergezeld van jonkheer F. W. A. Beelaerts van Blokland of zijn plaatsvervanger mr. L. H. M. Quant, arriveert het gezelschap omstreeks tien uur in het Stadskantoor, waar men in de collegekamer wordt ontvangen door burgemeester en wethouders. In elk geval zullen de volgende onder werpen ter sprake komen: De bestuurlijke situatie in de IJmond. Het bestrijden van de woningnood op korte termijn. De bebouwing ten oosten van de rijks weg Haarlem/Alkmaar. Wijk aan Zee in relatie met de voorha venplannen. BEVERWIJK. In de brief van de Basisbeweging van kritische groepen en gemeenten in ons land, die bisschop Ernst van Breda tijdens zijn bezoek aan Rome op 9 en 10 fegruari aan paus Johan nes Paulus II heeft overhandigd, is de basisbeweging ingegaan op de geschiede nis en de opstelling van de groepen. Het initiatief tot de brief is genomen door de Kritische Gemeente IJmond. Paus Paulus Johannes II verklaarde te genover bisschop Ernst dat de informatie van de basisbeweging in het geheel van het beleid zal worden betrokken. Het ontstaan van de basisbeweging krijgt tegen het einde van de zestiger jaren gestalte toen duidelijk werd, dat de kerkelijke vernieuwing stagneerde en dat kerkelijke beleidsinstanties eerder mati gend dan aanmoedigend optraden. Soli- dariteitsgroepen en kritische gemeenten wilden het proces van herbezinning op en heroriëntatie van hun christen-zijn voort zetten, temeer daar de algemene maat schappelijke situatie daartoe steeds na drukkelijker uitdaagde. Volgens de Uasisbeweging van kritische groepen en gemeenten gaat het in de eer ste plaats om een nieuwe gemeentevor ming, waarin solidariteit met initiatieven en actiegroepen, die zich voor de bevrij- ding van het individu en de samenleving inzetten, een belangrijke rol speelt. Omge keerd is de christelijke basisbeweging de plek van waaruit van de kant van de christenen solidariteit kan worden ver wacht. De basisbeweging van kritische groe pen en gemeenten bestaat uit 43 groepen. Ongeveer 50 andere groepen sympathise- HEEMSKERK. Na jaren wachten is het dan eindelijk zover, dat het fiets pad langs de tolweg, van de.Gerrit van Assendelftstraat naar een punt op 260 meter afstand van de spoorwegover gang in Uitgeest, kan worden aange legd. Provinciale Waterstaat houdt op vrij dag 23 maart, ‘s morgens om tien uur een openbare aanbesteding en de aan- legtijd is berekend op maximaal vijf maanden. In de aanleg van het fietspad is be grepen een verbreding van de brug over De Die en de bouw van een fiets brug over ,de Neksloot, alsmede het maken van een schoeiing langs de Tolweg. INBRAKEN. In Heemskerk vonden in de afgelopen dagen drie inbraken plaats. Uit de box van een flat aan de D. Bakelaan verdween een paar Noren. Ook een school aan de Kerklaan werd door inbrekers bezocht. Er verdwenen grote hoeveelheden schoolbehoeften, zoals pen nen, inkt, linialen, enz. De school aan de Karshoffstraat was ook een doelwit van onbekende vandalen, die in het laborato rium van de school heel wat spullen weg haalden. Zo ging men er met een kilo kwik vandoor LI. uren jaar De heer Block moet weten waar hij het over heeft want de Castricummer bracht wegens een ernstige ziekte lange tijd in diverse ziekenhuizen door. Het accent van het open huis zal die dinsdagavond op de algemene gedach tengang liggen, waarin uiteraard ook de ervaringen van verpleegkundigen, art sen en andere werkers in de gezond heidszorg worden ingebracht. Gespreks leider is de heer C. van der Aart. Als forumleden treden naast de heer De Block, C. Klaassen, arts en F. Blog, hoofd verplegingsdienst op. Het Rode Kruis Ziekenhuis voerde ge- ruimte tijd geleden een enquête-lijst in. Patiënten, die het ziekenhuis verlieten konden op de lijst hun op- en aanmer kingen over het ziekenhuisgebeuren in het RKZ kwijt. Veel concreets is er niet uigekomen. Dlat betekent natuurlijk niet dat in het Rode Kruis Ziekenhuis alles gaat zoals het moet gaan. De Beverwij- kers krijgen dinsdagavond 6 maart alle gelegenheid om over hun ervaringen over het patiënt zijn in het RKZ te vertel len. „De open avond is natuurlijk een avontuur”, aldus de heer Versluys, eco nomisch directeur van het RKZ. „Wij zien het als een experiment om onze organisatie te toetsen aan de ideeën van de burgers, die van het ziekenhuis ge bruik moeten maken. Tenslotte krijgt iedereen direct of zijdelings wel eens met het hospitaal te maken, en hoe min der vreemd deze wereld dan is, hoe beter”. Voor het professionele zieken huispersoneel is die open avond een uit gelezen kans om met „die amateurs” van gedachten te wisselen over de gezond heidszorg, zoals die in het RKZ, dage lijks wordt beoefend. WINKELDIEFSTAL. In een waren huis in De Beverhof werdveen 49-jarige man uit Heemskerk gesnapt die er met een klopboormachine ter waarde van 227,- vandoor wilde gaan zonder deze te betalen. ren met de beweging en kunnen zich bij de nationale samenkomst op 12 mei a.s. aan sluiten. De eerste nationale samenkomst vond plaats op 1 maart 1978. De groepen zijn verschillend in grootte (25 tot 1000 personen), in accent (vooral op liturgie of vooral op maatschappelijke en politieke acties geconcentreerd) en in afkomst (voor het grootste deel van rooms-katho- lieke of van reformatorische huize). Sinds 1972 bestaat er een informatiebrief, die vijf maal per jaar verschijnt en een Engel se editie kent. Iedere maand vergadert de raad van de basisbeweging (ongeveer 45 1 personen). Om de veertien dagen komt het dagelijks bestuur bij elkaar. Sinds 1975 bestaat er een secretariaat met twee part time coördinatoren en een secretaresse. Er bestaan contacten met de verschillen de kerken doordat christenen uit de basis beweging aan een aantal werkgroepen en commissies deelnemen. Ook met andere bewegingen zoals bijv, de christenen voor het socialisme of soms ook met de charis matische beweging, bestaan contacten. De basisbeweging in ons land wil met de informatie ook de belangen dienen van soortgelijke groepen in andere landen, waar evenzeer groepen worden gevormd die vanuit dezelfde christelijke inspiratie nieuwe vormen van gemeente zijn uitpro beren binnen onderscheiden maatschap pelijke en politieke systemen. 1 (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Ook in het buurthuis „De Werf” aan de Jan Ligthartstraat wordt voedsel ingezameld voor vogels en andere hongerende dieren. De tijden van inlevering zijn ’s morgens tussen tien en elf uur en ’s avonds tussen zeven en acht uur. Wat de verspreiding betreft werkt men samen met de Dierenbescherming. BEVERWIJK. De Nederlandse Volksdansvereniging (NEVO) verzorgt in het gehele land cursussen internationale dans en kinderdans. In Beverwijk gaat een cursus kinderdans van start, bestemd voor onderwijzers, jeugdleiders en men sen die in hun vrije tijd (op camping of strand) met kinderen willen dansen. Op de zaterdagen 3, 10 en 17 maart worden een twintigtal internationale, spe ciaal voor kinderen geschikte volksdan sen aangeleerd. Tevens wordt aandacht besteed aan de methodiek van het dansen met kinderen. De cursus wordt gegeven in het gymnas tieklokaal aan het Moensplein in Bever wijk, van 11 tot 15.30 uur. De leiding van deze cursus berust bij Hannie Zevenbergen-van Kesteren. De prijs bedraagt 42,50, inclusief het in- struktieboek, waarin alle dansen nauw keurig zijn omschreven. De bijbehorende muziek is op een daartoe speciaal samen gestelde grammofoonplaat voor 17,50 verkrijgbaar. Voor inlichtingen en opgave kan men zich vooraf wenden tot Marijke Wetselaar (02550-10709) of tot Hannie Zevenbergen (02510-40543). BEVERWIJK. Ook al leven we nog in een witte wereld en hangen de ijspe gels nog aan de dakgoten, het voorjaar is onmiskenbaar in aantocht en manifes teert zich geheel volgens de kalender met name in de Animal Farm. Daar werden dinsdagmorgen drie jonge geitjes gebo ren, terwijl een dag eerder al twee nieu- welingetjes in hun hokjes met stro rond scharrelden. Volgens een oud Gronings gebruik is het op de derde dinsdag in oktober „dolle dinsdag” voor de bokjes. Vandaar dat zich nu bijna elke dag in de kinderboerde rij in het Alexanderplantsoen de'bokjes en geitjes aandienen. En het blijft een wonderlijk gebeuren. Toen fotograaf Poppe de Boer binnenstapte om de maan dag geboren geitjes te fotograferen hing er net een zwarte vochtige bal uit een vlakbij gestalde geit. Een nieuw geitje in aantocht. Het verliép niet zo voorspoedig en met een zakmes prikte de beheerder even de zak met het vruchtwater door. Op de grond viel toen een' vochtig zwart-wit balletje en de moeder haastte zich, onder tussen persend voor de tweede boreling, om het kleine geitje schoon te likken. Nog maar nauwelijks droog, dat wil zeggen binnen enkele minuten en het navelstren getje nog op de rug, deed dit verwoede pogingen om de dwarsuit liggende pootjes recht onder zich te krijgen en toen dat lukte werden al de eerste stapjes onderno men, feilloos op weg naar de spenen van de moeder, af en toe op een verkeerde holte mikkend, maar toch zeer snel ter plekke. Nog weer enkele minuten later liep het al met een verrassend welig vach tje door het hok, dat snel moest worden afgesloten, want het kleine wriemel was al op weg naar de buitenwereld. Terwijl de eerste boreling nog gelikt werd was de tweede op weg, niet geheel zonder moeilijkheden, want die lag ver keerd. Geen probleem voor de beheerder, die enig handwerk verrichtte om het de moeder wat gemakkelijker te maken. Ook dit diertje stond pinnen enkele minuten schoon gelikt en wel op z’n pootjes. Enige tijd later volgde nummertje drie. BEVERWIJK. De deuren van het Rode Kruis Ziekenhuis gaan op dinsdag avond 6 maart wagenwijd open voor burgers die in het restaurant het open huis willen bezoeken. Onder het thema „Van bed af gezien” stelt de heer J. de Block uit Castricum, docent maatschappijleer aan het Bonhoeffercollege, die avond het dagelijkse ziekenhuisgebeuren aan de orde. Het Rode Kruis Ziekenhuis verwacht zeer veel burgers die over de gezondheidszorg en wel speciaal die in het RKZ, willen praten. r busje klaar staat voor vervoer naar Wijk aan Zee. In „Het Hoge Duin” is dan nog een informeel gesprek en om vier uur worden de raadsleden in de koffiekamer van het Stadskantoor ontvangen. Daar zal de commissaris van de koningin een toe spraak houden, inhakend op het werkbe zoek. Mevrouw De Wit en mevrouw Hubers hebben vanaf half elf in Scheijbeeck een gesprek met de Federatieve Vrouwenraad Beverwijk. Om kwart over twaalf vertrek ken de dames naar het ontmoetingscen trum „De Nieuwe Slof” om zich daar voor de lunch weer bij het gezelschap te voegen. In het buurthuis De Zandkraai nam dinsdagmiddag de sociëteit voor gehandicapten „Onder Ons" afscheid van voorzitter Bierlee. die vijf jaar geleden, bij de oprichting van de soos, de voorzittershamer in handen kreeg gedrukt. De Heemskerker stelde zich niet meer herkiesbaar. De zestig leden van de soos huldigden de heer Bierlee in alle toonaarden. Ook mevrouw Kops-Lieske, de initiatiefneemster tot de oprichting van de soos, en voormalig buurthuisleider Herman Braakhekke. ontkwamen niet aan de huldiging. Kienen. Kienen kann men op donder dagavond 22 februari weer in het buurt huis „Wijk aan Duin” aan de Beverwijkse Wilgenhoflaan en zaterdag 24 februari in de kantine van „De Kennemers” in het sportpark. Klaverjasdrive. De Beverwijkse Har monie Kapel houdt donderdagavond 22 februari een klaverjasdrive in het Harmo- niegebouw aan dé Groenelaan. Er wordt een verloting gehouden ten behoeve van het bouwfonds. Commissie verkeer. De Heemskerkse verkeerscommissie houdt donderdag 1 maart van 19.30 uur af een openbare ver gadering in de raadzaal. Ter sprake ko men onder meer de fietsstroken en de fietspaden. Vogel vreugd. De afdeling Beverwijk van de Nederlandse Bond van Vogellief hebbers „Vogelvreugd” houdt donderdag avond 22 februari een ledenvergadering in caié „Sport” aan de Alkmaarseweg. De heer Heuperman houdt een inleiding. Vrouwencafé. „Alternatieve leefwij ze” is het onderwerp dat donderdagoch tend 22 februari wordt besproken in het Heemskerkse Vrouwencafé in „De Zand kraai”. Mary Blankenvoort en Joanneke Verwiel van het Rosenstock-Huessyhuis in Haarlem en Lia Wentink uit Heemskerk zullen over hun ervaringen vertellen. Maandagavond 26 februari is er geen Vrouwencafé. Geen spreekuur. Wethouder C. J. M. Hienkens is verhinderd op maandag 26 februari zijn wekelijks spreekuur té houden.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9