De stier en de maagd ontroerend toneel van Knut Faldbakken Jute III beeldende kunst als kritisch commentaar medewerkers Zandvoorts Cultureel Centrum toont nieuwe maskers Lies Bossinade Pieter Wiersma: fascinerende zandkerken DAMIATK IX T B Toneelgroep ontslaat alle Voorzichtigheid rem op groei bij Piers en John Boek van de Maand over mens en weer Artotheek in Osdorp blijkt aan te slaan IAN1 Dagje uit in Düsseldorf busreis op elke eerste zaterdag van de maand iaar? i T'V Toemee van start Bekende Nederlanders in kostelijke filmspot De kurken tegen het plafond. I 10 fj U li eerstvolgende datum 3 maart 1979 Inlichtingen bij al onze kantoren. Terug om plm. 21.30 uur. Reissom: 30,- per persoon 3' - .Tv HAARLEM. Zelden heb ik een komedie gezien die zoveel verschillende gevoelens oproept als het toneelstuk De stier en de maagd, dat tot eind deze week in de Toneelschuur wordt gespeeld door Zuidelijk Toneel Globe. Het stuk is geschreven door de tot nu toe onbekende Noorse schrijver Knut Faldbakken. Het is een heel uitzonderlijke komedie, niet al leen omdat er sprake is van een verstrengeling van menselijke ge aardheid en gevoelens, maar vooral omdat met deze zaken door de auteur uiterst fijnzinnig i is omgesprongen. Daarbij is er een bijna voortdurende spanning aanwezig die veroorzaakt wordt door de wijze waaor de drie rol len in dit stuk tegenover elkaar staan. X'vlSTIR[>\\\ SO\LST\\ Voor deelname aan deze reis is het noodzakelijk, dat u over een paspoort, dat maximaal vijf jaar verlopen mag zijn, of over een geldige toeristenkaart beschikt. U dient ook reeds in Nederland Duitse marken te kopen, aangezien aan de grens niet wordt gestopt. o 'ADVERTENTIE) Perfect gespeelde komedie bij Globe KO VAN LEEUWEN (Van onze kunstredactie) (Van onze kunstredactie) Scènebeeld van de derde aflevering van het Juteprojekt in de Toneelschuur. KO VAN LEEUWEN (ADVERTENTIE) w CEES STRAUS Gisteravond A Vertrek om 8 uur uit Haarlem Vertrek om 7.30 uur uit IJmuiden Dit 37ste Boek van de Maand verschijnt in een oplage van 105.000 exemplaren. Titulaer stelde al eerder een boek in deze categorie samen: „De mens en het heelal”. „De mens en het weer” geeft een geva rieerd beeld van de invloeden, die het weer op onze maatschappij heeft. Weers- verschijnselen worden in kort bestek ui teengezet. Er is veel en prachtig illustra tiemateriaal in het boek verwerkt. De ver schijningsdatum is 1 maart. Tot en met 31 maart is de prijs 22,50, daarna 37,50. van elkaar koesteren met tedere aarzeling uit. Twee heel knappe prestaties. Daartussen staat Teuntje de Klerk als Lillian. Het is de eerste keer dat ik haar in een echt grote rol zie en ze is hartverove- rend. Teuntje de Klerk speelt de stier Lillian als een meid met ontwapenende onhandigheid, bij wie het onmogelijk lijkt enige orde in haar chaotisch bestaan te scheppen. Lillian heeft het hart op de tong en Teuntje de Klerk laat dat bewonde- renswaardig zien. Hulde ook aan Paul Gallis voor zijn gebroken wit decor dat de kunstzinnigheid en goede smaak van de naar perfectie strevende Freddy moet uit drukken. Een perfect gespeelde komedie, nog slechts drie avonden in de Toneel schuur en dan nooit meer. AMSTERDAM (ANP). De nieuwe artotheek in centrum „de Meervaart” te Osdorp blijkt in een behoefte te voorzien: sinds de oprichting in november 1978 hebben zich 500 leden aangemeld, zodat het voortbestaan van dit gemeentelijk uitleencentrum verzekerd is. altijd een bewoonbare indruk wekken. Wiersma heeft een voorkeur voor de gotiek. De meeste van zijn kerken verto nen spitsboogjes in hemelwaartse richting en zien er uitermate rank uit. Een enkele keer is er een Romaanse verwijzing te zien, maar de meeste bouwsels vallen toch op door hun verticale, rijzende structuur. Het broze, vaak luchtige karakter dat de o HAARLEM. „Onze jongens in Liba- non” is het thema dat de vier Haarlemse I, kunstenaars die samen het Jute-projekt J maken voor Jute-aflevering III hebben I gekozen. Jute heeft daarmee voor de der- f de maal kunstzinnig vorm gegeven aan F een onderwerp uit de dagelijkse nieuws- jf voorziening. Libanon staat in het brand- I punt van de actualiteit. Nederland is met t de neus op de VN-verplichfingen gedrukt en plots wordt er van de bij gebrek aan B oorlog padvinderende militairen in ons f land verwacht dat ze ook echt kunnen 'f vechten, al is het maar om de vrede te I bewaren. tijd dat ze bij elkaar wonen. Ze hebben zo hun eigen gevoelens, maar die raken nog al eens door elkaar verward. Dan is er nog de oudere vriend van Freddy, Tom, een getrouwd homofiel die de sporen van zijn eigen problemen met zich draagt. Als je dat zo op een rijtje zet lijkt het voer voor het Theater van de Lach, dat er in al z’n bekende grofheid als een vermor zelende dikhuid overheen zou walsen. Bij Globe gebeurt dat niet. Integendeel, regis seur Paul Vèrmeulen Windsant heeft in zijn regie dezelfde fijnzinnigheid betracht als Faldbakken in zijn schrijfkunst. Fald bakken weet in een openhartige sfeer kwalijke taboes te ontmantelen en op een simpele manier inzicht te verschaffen in gevoelens die niet iedereen kent. Daar door, maar ook doordat er geen sprake is van platvloerse dubbelzinnigheden, tref ik hier eindelijk eens een komedie waarin uitleg van een problematische realiteit voorop staat, terwijl die heerlijk komisch en. zonder grof effectbejag wordt ge speeld. Faldbakkens stuk kent tussen de humor door veel gevoelige en ontroerende mo menten. Het streven van de drie persona ges zichzelf in het lastige leven overeind te houden, los van de hoeksteen van de maatschappij, leidt vaak tot overrompe lende ontroering. Vermeulen Windsant heeft dat zonder melodramatiek, en ge lukkig ook zonder geforceerde grappen of goedkope lolbroekerij met zijn spelers we ten over tg brengen. Als je een naar blijs pel neigende komedie zo spannend en De stier en de maagd gaat over Freddy, een jonge student, homofiel, die overval len wordt door het meisje Lillian, dat moeilijkheden heeft met haar vriend. Ze zou met één overnachting uit de brand geholpen zijn, maar alles loopt heel an ders. De dartele Lillian blijft bij hem wonen en het kind dat ze nog van haar vorige vriend verwacht komt in die perio de ter wereld. De student Freddy en het meisje Lillian leren elkaar begrijpen in de De artotheek, waar Amsterdammers voor vijftien gulden per jaar twee kunst werken uit de BKR-collectie (Beeldende Kunstenaarsregeling) kunnen lenen, ging in november 1978 „op proef” van start. Volgens de BKB, die het beheer van de BKR-collectie verzorgt, komen wekelijks 350 bezoekers er een kijkje nemen. ken, die Wigbolt Kruijver met zijn hond voert. Het is een stille dialoog ditmaal. Het geluid komt van de luidspreker en het is een rechtstreekse weergave van een gefin geerde welzijnsavond voor „onze jongens in Libanon”, compleet met favoriete ar tiesten. De dierlijke kazerne-leut, racis tisch, vulgair en reactionair, blaast de luidspreker uit en onze wachtpost amu seert zich eenzaam en met gemengde ge voelens. De vier Haarlemse kunstenaars (Wig- bolt Kruijver, Gerrit van Dijk, Luc van de Lagemaat en Pieter Zwaanswijk) geven in Jute hun visie op het onderwerp. In de presentatie van deze voorstelling tonen zij een situatie; het commentaar erop leveren zij zelf slechts in stilte. Aan het slot steekt de wachtpost de loop van zijn vuurwapen in de mond en even later horen we tijdens de nieuwsuitzending zijn dood gekleurd bevestigd: „omgekomen door een noodlot tig ongeval, tijdens het schoonmaken van zijn wapen.” GRONINGEN. Het bestuur van de Stichting Toneelgroep Noorder Compag nie heeft besloten alle medewerkers van het gezelschap per 1 september ontslag aan te zeggen. Dit is het gevolg van een lang lopend conflict waarin door beide partijen voorgestelde compromissen on aanvaardbaar werden geacht.' De animatie-filmspot van Gerrit van Dijk, die aan de voorstelling vooraf gaat, is weer een juweeltje geworden. Knappe bewegende cartoons van bekende Neder- Janders die hun commentaar op de Liba- nonmissie geven in een speciale Goed- nieuws-show. De eerste cartoon vertoont dan ook een treffende gelijkenis met Son ja Barend. Verder onder meer de verhe vigde conterfeitsels van Juliana, Bern- hard en Beatrix, Den Uyl, Hilterman (voor deze gelegenheid Hitler man) en Van Agt (hier Ag ter Bax geheten). Aanleiding van dit conflict was het ont slag van artiestiek leider Zdenek Kraus en de benoeming tot algemeen directeur van zakelijk leider Hank Blauwbroek. Alle pogingen van de kunstenaarsorganisatie van het NW, het ministerie van CRM en de Vereniging van Theaterdirecteuren om te bemiddelen, zijn mislukt. Het bestuur houdt vast aan de eis dat Zdenek Kraus niet de verantwoordelijk- si- Een van de imposante zandkerken die Pieter Wiersma in de afgelopen jaren op het strand van Zandvoort heeft neergezet. ALKMAAR. In het pralende, maar toch pietluttige cultuurpaleis De Vest in Alkmaar ging woensdagavond de eerste, groot opgezette landelijke toemee van Piers Hayman en John Kuiper van start voor een mager bezette zaal. Toch ver dient het Kennemer duo, sinds een hand vol jaren bijeen, aandacht omdat hun recente album betekenisvol Same Diffe rence geheten duidelijk maakt dat Piers en John een voorzichtige, door ve len in het radiowereldje geestdriftig be groete groei doormaken. Door inbraak in het gebouw van de Toneelschuur, waarbij een versterker werd weggenqmen, kon bij de animatie- film geen optimale geluidskwaliteit wor den bereikt. Dat betekende dat een groot deel van de tekst helaas moeilijk of niet te verstaan was. Misschien is dat voor de voorstelling van avanavond verholpen. In elk geval zet Jute met deze aflevering zonder twijfel weer gedachten in bewe ging. ZANDVOORT. Het Cultureel Cen trum Zandvoort mag graag verkenningen maken in de randgebieden van de beel dende kunst. Dat kan leiden tot amusan te, soms zelfs fascinerende resultaten zo als thans het geval is met de expositie van Pieter Wiersma. Van deze Amsterdam mer die oorspronkelijk uit Friesland komt, zijn zijn foto’s de laatste en enige tastbare bewijzen van zijn werk. Wiersma is namelijk bouwer van „eendags zand kastelen” waarbij je eerder aan kerken en kathedralen moet denken dan aan burch ten en vestingen die kinderen op een mooie zonnige dag op het strand kunnen optrekken. Wiersma komt ook het strand (sinds 1973, daarvoor werkte hij bij een afgra ving) maar hij zoekt bij Zandvoort eerder de stilte op dan het vermaak. Een dag lang bezig zijn levert hem een uiterst fraai bouwwerk op dat hij aan het einde van de middag met een kleurenfoto vereeuwigt. De volgende dag keert hij terug en foto grafeert soms ophieuw. Dan zijn het ware ruïnes geworden: zand, wind en water hebben de gebouwen aangetast alsof de oorlog er overheen is getrokken. Wiersma fotografeert zijn scheppingen zonder dat de omgeving daarbij eeh rol speelt. Het gaat om het gebouw zelf waar hij zo dicht mogelijk bij gaat zitten. Zijn kerken gaan een eigen leven leiden, de kijker wordt niet afgeleid door de afmetingen van om liggende voorwerpen öf personen. Wiersma is ih het dagelijkse leven docu mentalist bij Rijksmonumentenzorg in Zeist waar hij zich moet bezighouden met het behoud van historisch onroerend goed. Die strijd om historisch schoon te behouden wordt in deze zandkerken voor hemzelf gerelativeerd. Het werkt juist ont spannend om iets te bouwen dat de vol gende dag weer verdwenen is. Er ligt ook een studie HTS-bouwkunde aan deze vorm van scheppingsdrang ten grondslag. Wiersma is heel goed in staat om datgene te bouwen wat hij in zijn hoofd heeft. Hij maakt soms voorstudies en ontwerpen, een andere keer ontstaat er ook een kerk op spontane wijze. Toch is de toevalsfactor hier teruggedrongen wat ook blijkt uit het feit dat zijn gebouwen V. .HOTEL Kattengat 1,1012 SZ Amsterdam, Tel. 020 - 2122 23, Telex 17149. De toezegging van subsidie zou afhan kelijk gesteld zijn van een garantie aan de subsidiënten dat de lijn zoals die in het beleidsplan ’79-’83 is uitgestippeld, ook zou worden doorgezet. Dit zou een her structurering van het gezelschap noodza kelijk maken. ernstig kunt regisseren, moet daar een vlijmscherpe analyse aan vooraf zijn gegaan. Zo’n toneelstuk over homofielen in rela- tie'tot hetero’s valt of staat met de acteurs die de homo’s moeten spelen. Vermeulen Windsant heeft elk goedkoop nichten-ef- fect vermeden in zijn regie en zijn spelers (Allard van der Scheer en Johan Leysen) hebben dat begrepen en zich daarachter geschaard. Johan Leysen speelt Freddy en is prachtig in zijn streven naar perfec tie bij zijn aanvankelijk eenzaam bestaan en in zijn onzekerheden tegenover de twee mensen die zijn leven mede-bepalen. Al lard van der Scheer toont als Tom de ouder wordende homo, die in dit geval na een „normaal huwelijk” pas laat tot zich zelf kan komen. Beide acteurs spelen de gevoelens die Freddy en Tom ten opzichte heid mag krijgen over het artistieke be leid. Het gezelschap ziet in hem op het ogenblik de enig mogelijke figuur die een continuïteit in de werkzaamheden kan aanbrengen gezien zijn ervaring die hij met het gezelschap heeft opgedaan. Het voorstel om een nieuwe artistiek leider aan te trekken stuit op praktische bezwaren: het gezelschap accepteert een door het bestuur opgelegde man niet en bovendien is het seizoen al te ver gevor derd. Mogelijke kandidaten hebben in middels elders al verplichtingen. Volgens voorzitter Halbe Kuipers is uit drukkelijk gesteld dat alles in het werk zal worden gesteld om de Noorder Compag nie voor het Noorden te behouden. De ontslagmaatregel was noodzakelijk om dat na 1 maart de contracten automatisch verlengd zouden worden. Aangezien het uiterst onzeker is of de subsidiënten het gezelschap ook financieel zullen steunen in het seizoen ’79-’8O betekent dit dat per 1 september geen salarissen meer uitbe taald kunnen worden. Zo langzamerhand is wel bekend dat het maandelijkse Juteprojekt uit vijf „seg- menten” bestaat. Er is een theatergedeelte in de Toneelschuur, een telkens opnieuw t ingerichte vitrine bij de Vishal, een film- l spotje dat in het voorprogramma van het Melkwoud (alternatief filmcircuit) wordt I gedraaid en dat ook ter beschikking staat 1 van Aad van de Heuvels Anders is An- I ders-show (KRO) en verder nog een kran- te-advertentie en een affiche, dat ook elke i maand bij de nieuwe aflevering aansluit. I Het affiche is ditmaal een oproep voor onderduikadressen voor militairen die I niet naar Libanon willen. In de Toneelschuur werd woensdag tij- I dens de lunchpauze het theatergedeelte I van Jute III getoond en vanavond wordt I dat om 19.30 uur herhaald (in tegenstel- I ling tot wat in het informatieblad Podium I staat' vermeld). I Meer dan vorige keren ligt deze derde I aflevering in de sfeer van de beeldende kunst. Beeldende kunst dan als kritisch I commentaar. Het toneelbeeld wordt be- I paald door een grijs horizondoek, een lage borstwering van jute zandzakken, een veldluidspreker en een in tropen-wit ge stoken soldaat die in gezelschap van een hondje plichtmatig de omgeving aftuurt. Wie wat beter kijkt naar de jute borstwe ring ontdekt daarin menselijke vormen. De aflevering in de Toneelschuur is er een van de twaalf diepzinnige gesprek- De muziek die tot dusver door het twee tal werd gepresenteerd, vertoonde wat gedateerde trekjes. Lievelijke, ballade achtige songs werden gecombineerd met een enkele gitaarinstrumental en geestige, cabareteske liedjes. Kortom het soort re pertoire dat het in de juiste sfeervolle omgeving van een folkclub of kaashuis geplaatst, goed doet. Op Same Difference werden de arrangementen wat algeme ner, gevarieerder ook opgezet. In Alkmaar is me echter duidelijk ge worden dat de groei naar een grotere afwisseling in de muziek en naar balans in presentatie bij Piers en John nog maar in eerste fase steekt. Beiden worden live prima begeleid door Tony Nahar (drums, stringensemble en fluit), Paul Millns (pia no en stringensemble) en bassist Theo de Jong. De manier waarop die kleine band in de arrangementen aan bod komt is evenwel teleurstellend beperkt. Vooral in strumentaal zijn er weinig solistische uit stapjes mogelijk. Zo mag de piano van Millns slechts op dezelfde wijze de melo- diën versieren als de gitaar van de bekwa me technicus Kuiper. Een wat langdradige, vervelende een vormigheid is het gevolg van die door voorzichtigheid ingegeven aanpak. De liedjes van Hayman en Kuiper, vaak me lodisch zo goed onderbouwd, verstarren dientengevolge. Doordat het geheel ook al niet even soepel wordt afgewerkt, groeit licht een wat belegen gevoel bij het pu bliek. Ook al omdat het verschil tussen een pittig nummertje en een dromerig Eed wordt geminimaliseerd door het lage ge luidsniveau. Bij een drastische besnoeiing op de lengte van het programma, een betere geluidsafstelling ten behoeven van Piers’ schuchtere stem en een wat gedurfdere opstelling zouden met name False Memo ries, Pebbles of Time, Try Again, The Maneater en Supercharge Rabbit winnen. JOHN OOMKES Tatofoniacti via nr. 31 31 50 (Hoyvnan Schuurman van 13.00 tot 17.00 uur) Franse middeleeuwse kerken kunnen hebben waar de steunberen in tegen stelling tot bij ons geen rol van belang spelen is in de objecten van Wiersma heel speels terug te vinden. Naast deze foto’s toont het centrum (Gasthuisplein 9b) keramiek van Lies Bos sinade uit Haarlem. Na haar recente expo sitie bij de Stichting Beeldende Kunst in Haarlem heeft ze veel nieuw werk kunnen maken. Ze wisselt haar sprookjesfiguren nu ook af met maskers, een richting die ze in de komende tijd verder wil uitdiepen. In vergelijk met wat ze vroeger deed zijn de glazuren nu iets matter, minder glan zend geworden. Dat komt het keramiek dat nogal eens erg bont van kleur is, wel ten goede. Gebleven is het gebruik van stukjes textiel die aan deze keramiek dat als biscuit bij relatief lage temperaturen wordt gebakken een fijngevoelige structuur meegeven. Ze heeft deze toepas sing tot haar eigen kenmerk gemaakt, het is ook een van de eigenschappen die aan haar werk een specifiek eigen karakter geven. Lies Bossinade ds op haar best wanneer ze zich in haar vaak ongeremde fantasie een zekere mate van beperking kan opleg gen. Als er meer rust en evenwicht in de beeldjes zit en de meest recente getui gen daarvan dan ontstaat een buitenge- woon boeiend resultaat. In ieder geval ontkomt Lies Bossinade er voortdurend aan dat haar keramiek uiteindelijk zo saai wordt als veel van de momenteel zo in zwang zijnde figuratieve keramiek. (Geopend op woensdag tot en met zon dag van 14-16 uur. De expositie loopt tot en met 18 maart). AMSTERDAM. Het nieuwe Boek van de Maand (maart), „De mens en het weer”, is gisteren gepresenteerd in het Aviodome op Schiphol. Het is geschreven door drs. Chriet Titulaer, die terzijde werd gestaan door een adviesraad, be staande uit de weerkundige Joop den Tonkelaar (KNMI De Bilt), Armand Pien (KMI Ukkel) en Jan Pelleboer, weerman voor onder andere deze krant.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11