Akkoord over WK-dammen X AZ-SPELEF MAAKT VERMOEDELUK RENTREE TEGEN ITALIË X X THHfcC F* X J X oefenwedstrijd Oranje snakt naar adem in Jan Timman raar Rio de Janein GRATIS RLISIIAG1N F k k sportpuntiq] NCI'M'NDAG OPjjL UF MAART toto-lotto Alles is betrekkelijk, dus ook het wielrennen" 99 'X 1’ 1 WMF prof-wielerseizoen van start 3 J Rb Ontgoocheld Ifc/.. r 1 2 3 I •g Als u net als de meeste houders van een NS 60+/65 I kaart nog één dag van januari overheeft, dan kunt u die in februari of maart op nemen. Heeft u nog één gratis reisdag van februari over, dan kunt u die in maart alsnog opnemen. Want NS is lang niet zo streng als de winter. N.B. U heeft slechts één vrije reisdag in maart. Uw vrije reisdag kunt u gebruiken op een dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag. Zorg wel dat u een geldige kaart hebt als u hiervan in februari of maart gebruik wilt maken. Tijdelijk ui ie effen ssins. L J Sf» Wat stelt Kneiemann het nou helemaal voor?” door PETER HEERKENS KNETEMANN: „Er is niet eens een Nobelprijs voor het wielrennen" AjaxHaarlem AZ’67G. A. Eagles Den HaagPSV Sparta—FC VVV Spits” Kist wil erkenning NECVitesse MVVFeyenoord UtrechtRoda JC PECVolendam (handel NACTwente WageningenVeendam Vl’dingenWillem II Eindh.Den Bosch TelstarCambuur (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) der I b A 1 MILAAN. Vaak letterlijk naar adem snakkend hebben twee Nederlandse se- lectieteams gistermiddag op Italiaanse bodem hun eerste oefenwedstrijd ge speeld voor de interland tegen Italië in het San Siro-stadion. zaterdagmiddag. In die snelle ademnood vap veel Oranjespe- lers zag bondscoach Jan Zwartkruis de juistheid van zijn visie, om enkele dagen eerder naar Italië te gaan om zo gelegen heid te hebben onder normale omstandig heden te trainen. geheel it filiaal akt met k zul lei' :h rifted let daarl <atie kers Öl in In ieder geval mag Kees Kist zich vrij wel zeker weten van een plaats in het Nederlands elftal zaterdagmiddag in het San Siro-stadion in Milaan. Ruud Geels werd immers niet vrijgegeven door An- dat hij er iets tegenover moet stellen: „Toen ik bedankte voor Argentinië heb ik niet gezegd: nooit weer. Maar opdat mo ment heb ik voor mezelf wel vastgesteld dat ik nu ook iets moest laten zien. Bewij zen dat ik tot de beste spitsen van Neder land behoor. Daar ben jk mee bezig en daar blijf ik mee bezig. Zoals ik nu speel heb ik recht op erkenning, ook binnen het Nederlands elftal. „Kijk", zegt hij, „de mensen met wie ik te maken krijg, reageren allemaal anders dan' ze vroeger deden of zouden doen. Ze vinden me nou allemaal geweldig, maar dat gaat ook' wel weer over. Alles is be trekkelijk, dus ook het wielrennen. Tja, wat stelt het nou helemaal voor? Voor mij is het een beroep, dat ik met groot plezier uitoefen, maar de massa blaast het op tot iets geweldigs. Misschien is het de mystiek van ons vak. Iedereen hoort smoezen over ingewikkelde zaken zonder dat men pre cies weet hoe het zit. Dat heeft blijkbaar iets enorm aantrekkelijks. Plus dat de mensen verafgoding nodig hebben. Ze gaan langs de kant staan, of voor de televisie zitten, om zich met ons bezig te houden. Wij zijn dus op. de wereld gezet om ze van hun dagelijks sores te helpen „Want zeg nou zelf: in het grote geheel is het helemaal niks waar wij mee bezig zijn. Er bestaat niet eens een Nobelprijs voor het wielrennen.” Met het definitief of voorlopig wegval len van spelers als Cruljff, Van Hanegem, Rensenbrink, Krol en Neeskens „missen we eigenlijk veel dominerende persoon lijkheden”, geeft Kees Kist als zijn me ning „Maar dat zie ik toch als een tijdelij ke zaak. Je kunt toch niet voorkomen dat op den duur enkele spelers die domine rende rol toch weer op zich gaan nemen en dat is wel een goeie zaak, want het brengt meer zekerheid in de ploeg”. I. 3 uur. im 4 kilo ieeld ers. verlossen. Prima hoor, maar het moet niet overdreven worden.” „Laatst zag ik in een Belgische krant een foto van een supportersclub, die geld voor een nieuwe fiets had ingezameld. Het hele spul op de prent, behalve die coureur zelf, want volgens het onderschrift kon hij niet omdat hij vanwege militaire dienst ergens ver weg zat. Toen dacht ik bij mezelf: het is toch wel verschrikkelijk belachelijk gesteld. Aan de andere kant- van de wereld liggen altijd wel honder den, duizenden mensen dood te gaan van ellende en hier gebeurt dit.” zou komen. Zo ligt dat nu eenmaal. Ik kan dit jaar veel geld verdienen, maar wat ik er later mee zal doen, dat is nog zo ver weg. Ik zie wel. In elk geval niet de handel in, daar ben ik ongeschikt voor. Misschien ga ik wel in koeien. Dat is niet zo moeilijk. Die beesten hoef je alleen maar eten te geven.” Onlosmakelijk verbonden met de roem en het geld zijn de representatieve ver plichtingen en de opdringerigheid van de supporters. In een paar maanden tijd weet Knetemann er veel van. i „Ik hoorde van mijn vrouw dat ze suf gebeld wordt door carnavalsverenigingen, die me alle maal willen onderscheiden. Dat hou ik af, daar kan ik in dit stadium van het seizoen niet aan beginnen. Gelukkig vangt Greet een hoop van dit soort zaken op. Mij is het wel eens te veel. Ben je eens even thuis tussen trainingen, zesdaagsen en dat soort werk, belt er iemand op: meneer Knete mann, mijn zoontje fietst en nu wilde ik u vragen of er vandaag in Antwerpen koer sen zijn. Die is wereldkampioen, die zal DEN HAAG. De mogelijkheid be staat dat de strijd om de wereldtitel dammen wordt bepaald in drie sneldam- wedstrijdjes van tien minuten. Deze „verlenging” zal plaatsvinden als de stand in de tweekamp tussen Harm Wiersma en Anatoli Gantwarg onbeslist blijft. Mocht de score na deze drie „vlugger tjes" nog gelijk zijn, dan wordt doorge speeld tot de eerste overwinning voor een van beide spelers. Om uit de impasse te geraken is de werelddambond schoorvoe tend akkoord met dit voorstel van de Russische dambond. De herkamp wordt van 11 tot en met 17 maart gespeeld in het Italiaanse Arco. De werelddambond had eerder besloten een herkamp over zes partijen uit te schrijven, waarbij bepaald werd dat bij gelijk eindigen de regerend wereldkampioen (Wiersma) de titel zou behouden. De Russische bond maakte hiertegen echter bezwaar. DEN HAAG (ANP). In verband met de barre weersomstandigheden werd de trekking van toto en lotto 7, die voor afgelopen zondag op het programma stond, uitgesteld tot gisteren, omdat in diverse delen van ons land geen inlegge- gevens bekend waren. De vervangende uitslagen van toto 7 zijn: De bondscoach schroomde zelfs niet om het woord „levensgevaarlijk" in de mond te nemen: „Het zou inderdaad levensge vaarlijk zijn om zonder 'een serie echte veldtrainingen en wedstrijden aan zo’n zware interland tegen de Italianen te be ginnen. Met deze oefenwedstrijd gaf Jan 7an onze sportredactie) MILAAN. Kees Kist (26) enst niet langer met zich te laten sollen in de selectie voor het Nederlands elftal. Vtj plotseling is de opvallend produktieve spits van AZ (21 doelpunten in 17 wedstrijdn) weer toegevoegd aan die nationale selectie voor de vriendschappelijke interland, zaterdagmiddag- aanstaande in Milaan tegen Italië. Maar de hoogblonde voetballr past ervoor „om nog langer als vijfde rad aan de wagen mee te draaien”, zoalsiij zelf gistermiddag in hotel Leonardo da Vinei in Milaan onverbloemd liet weten „Ik zal het nu niet meer accepteren dat ik voor de ene wedstrijd wel wordt opgetrormeld en voor de volgende niet. Ik wil nu eindelijk erkenning voor de voetballer lees Kist.” Toch noemt hij dat „ultimaim" zelf geen dreigement: „Vooral dit stzoen heb ik toch bewezen een van de bese spitsen van Nederland te zijn. Met 21 delpunten uit 17 wedstrijden ben ik mometeel top scorer. Toegegeven, ik ben aaihet eind van een seizoen nog nooit topsarer van Nederland geweest. Ik ben ge>of ik al drie keer tweede op de lijst gewest achter Ruud Geels. Maar nu scoor ik ret alleen, ik ben ook sterker geworden in e combi natie. Daarom wil ik die erkening ook binnen het Nederlands elftal. Niemand moet het daarom als een dreigeient zien als ik zeg: ik stop definitief met et Oran jeteam als ik bij de volgende gegenheid KEES KIST: „Ik wil bewijzen dat ik tot de besten behoor". derlecht en Dick Nanninga is er nu ook niet bij. Kist knikt: „Ja, als Geels en Nanninga en ik allemaal wel beschikbaar zijn, v/ordt het misschien weer wie van de drie". Voor Jan Zwartkruis wordt het dan zaak Kees Kist uiterst omzichtig te bespe len. Nu heeft de Alkmaarse spits in de Or an j eselectie ook clubgenoot Jan Peters nog aan zijn zijde, maar als het voor Kees Kist even iets minder gesmeerd loopt bin nen de vaderlandse selectie, kan hij bin nen. de AZ-groep gemakkelijk beïnvloed worden door spelers die ook enige frustra tie hebben tegenover het Nederlands elf tal zoals bijvoorbeeld Willem van Hane gem en momenteel ook Hugo Hoven kamp. Allerminst pessimistisch blikt Kees Kist overigens vooruit naar de interland tegen Italië: „Met AZ trainen we zo'n vier keer per week in de sporthal van War menhuizen. Je bent dan snel gewend aan kort spel, maar nu moeten we weer lange ballen geven. In de drie dagen die we hier in Italië kunnen trainen en wedstrijden spelen moeten we weer leren de grote ruimte te gebruiken. Maar daar twijfel ik niet aan," aldus Kees Kist. En resoluut schaarde Kees Kist zich duidelijk ontgoocheld in het illustere ge zelschap van spelers als Ruud Geels. Ed die Treytel, Jan van Beveren, Willy van der Kuylen en Willem van Hanegem die bedankten voor de Argentijnse eer. Kees Kist nu: „In de voorbereidingswedstrij- den op de WK kwam ik niet eens meer aan bod. Zelfs in de wedstrijd van het Nederlands elftal tegen de in Nederland spelende buitenlanders, nota bene in Alk maar, was ik er niet bij. Dan hak je de knoop wel door”. Maar Kees laat er geen greintje twijfel over bestaan: in de toekomst wil hij beslist in de nationale selectie blijven tot en met de wereldkampioenschappen in Spanje. Binnen afzienbare tijd wachten al belan grijke krachtmetingen als de kwalificatie wedstrijd tegeh Zwitserland en de „revan- che-wedstrijd” tegen Argentinië. Kees Kist daarover: „Met bondscoach Jan Zwartkruis heb ik geen uitvoerig gesprek gehad over de toekomst. Natuurlijk kan hij me niet de garantie geven dat ik inder daad in iedere wedstrijd de spitspositie inneem." Kist is er zich ook terdege van bewust Zwartkruis een duidelijke indicatie van de formatie, die hij tegen Italië in het veld zal brengen. Want in de belangrijkste se- lectiegroep speelde het elftal dat vrijwel zeker in het San Siro-stadion zal aantre den, In het doel Piet Schrijvers, met Jan Poortvliet. Ernie Brandts, Adrie van Kraay en Piet Wildschut in de achterste vier. Op het middenveld Wim Jansen, Jan Peters en Willy van de Kerkhof en in de aanvalslinie Johnny Rep. Kees Kist en René van de Kerkhof. De belangstelling voor zijn persoon ver werkt Gerrie Knetemann zoals van hem verwacht kan worden: erg nuchter. weer buiten de selectie word gehouden. Dat is gewoon een vaststelling van het feit". Het is zeker niet de eerste maal dat de uit Steenwijk afkomstige Kees Kist in opstand kwam tegen het vaak grillige selectiebeleid rond het Nederlands elftal. Het is alweer lang geleden dat hij zijn laatste wedstrijd voor Oranje speelde: in het najaar van 1977 tegen Rusland (0-0). Bijna achteloos werd Kees Kist daarna opzij geschoven: „Een Uitleg is me eigen lijk nooit gegeven, Ernst Happel, noch Jan Zwartkruis heeft me in die tijd een verkla ring gegeven”. Zo kon het gebeuren dat de explosieve centrumspits bijvoorbeeld voor de oefenwedstrijd tegen Tunesië niet van de partij was en omdat de enigszins verrassend opgeroepen Dick Nanninga in de oefenwedstrijden van het Nederlands elftal als een razende begon te scoren (twee treffers tegen Tunesië en vele doel punten in het oefentoernooi in Parijs), verdween de AZ-aanvaller helemaal naar de achtergrond. het wel weten, denken ze dan. tjonge, tjonge, wat ik soms voor vragen voorge schoteld krijg. Niet te geloven. Momenteel willen ze weten hoe die contactlenzen me bevallen. Daar krijg ik erg veel vragen ovër. Hoe ze bevallen? Prima. Ik heb geen dooie hoeken meer. Alleen het inzetten vind ik nog steeds een mal gedoe. Enfin, dan draai ik mijn verstand maar effe op nul en dan is het gebeurd. En weet je wat zo’n groot voordeel is als ik ze in heb? Ik hoef niet bang te zijn dat ik er bij het verkleden op ga zitten, 'zoals met mijn bril." Van een reeks verzoeken om zijn beken de naam aan een actie te verbinden, heeft Gerrie Knetemann zijn medewerking ge weigerd aan de campagne van de sigaret tenfabrikant die met de Cruijff-adverten- ties in opspraak kwam. Knetemann: „Fi nancieel was het erg interessant, maar ik ben zeer principieel tegen roken. Mensen, die dat doen en daarmee anderen vol troep blazen, vind ik verschrikkelijke egoïsten. Toen ik Peter Post belde om hem van dat aanbod te vertellen, had hij net een verzoek in huis van het Astma- fonds. Dat leek me beter, ook al kreeg ik er geen cent voor. Het is een spot van Socutera met Aart Gisolf. Wanneer die uitgezonden wordt, weet ik niet." I Het komend weekeinde worden in de Strokeltehnishal in Harderwijk wedstrij den voor de eerste ronde van de Europese landencompetitie voor jeugdploegen ge houden. De deelnemers (in de leeftijds groep tot en met 16 jaar) komen uit Enge land, Spanje en Nederland bij de jongens en Frankrijk, Spanje, Nederland en Enge land bij de meisjes. De Nederlandse teams bestaan uit Eric Wilborts, René Moos en Chris Vermeeren (jongens), Mariene de Wouters, Miriam de Groot en Alice Lem- beck (meisjes). Het Westduitse nationale voetbalelftal heeft gisteren tegen Eintrgcht Frankfort weinig indruk gemaakt. Voor 11.000 toe schouwers zorgde Klaus Toppmöller voor het enige doelpunt' In Breda heeft het Nederlands militair voetbalelftal op een militair sportterrein met 4-2 gewonnen van het Nederlands amateurelftal. De 25-jarige Zuidafrikaanse Desirée Wilson zal op 8 maart meerijden in een formule 1-wedstrijd op Brands Hatch in Engeland. Ze maakt haar debuut in de Tyrrell 006, waarin eerder Patrick Depeil- ler heeft gereden. Betty Stöve heeft in de eerste ronde van een internationaal tennistoernooi in Detroit een nederlaag geleden tegen de Amerikaanse Marcie Louie. De cijfers wa ren 3-6, 6-4, 6-4. Bratislava heeft gisteravond in Brussel beslag gelegd op de Europese volleybalbe- ker voor landskampioenen bij de heren. In de finale werd Steaua Boekarest met 3- 2 verslagen. De oud-trainer van Sparta en het Ne derlands elftal, de Brit Dennis Neville (58) heeft een éénjarig contract als trainer/ coach getekend bij de Vierde klas-ama- teurclub TOGB uit Berkel. Een kleine aarzeling is er nog slechts over de bezetting ‘van de linksbuiten plaats. Tijdens de ochtendtraining had Adrie Koster van Roda JC- namelijk een lichte dijbeenblessure opgelopen en kwam daardoor ’s middags niet in het veld. Omdat Zwartkruis ook het spel van Johnny Metgod in het andere team prees lijkt ook deze AZ-speler nog niet kansloos. Een nipte 1-6 zege door een schitte rende kopbal van Wim Jansen bevocht het Nederlands A-team gistermiddag op de volgende formatie: Doesburg (doel); Brard Metgod, Stevens en Zondervan (achter); Bothmer, Woutsma en Valke (middenveld); Kaiser, Ursem en Molenaar (aanval). Vooral Johnny Rep openbaarde zich weer als een agressieve aanvaller, penetreerde enkele malen gevaarlijk en was enkele keren dicht bij een grotere zege voor de A-selectie. (Van onze sportidactie) CAVALAIRE SUR MR. Wanneer men Bernard Hinault \aagt wat voor hem als gevolg van zijmverwinning in de Tour de France de giotste verande ring in zijn leven is, zegt Ij zonder aarze len: „De belasting. Ik val u in de hoogste groep; 65 procent. Het nogal wat...” Gerrie Knetemann vind dat een hele goeie. Hij weet er volgens eijn mededeling nog wel niet alles van, mar het lijkt hem een uitstekende benaderir van de situa tie, die een jonge berepswielrenner overvalt wanneer hij groosucces heeft. Gerrie Knetemann, eigiaar van de zeer lucratieve wereldtité „Eerlijk ge zegd verdiepte ik me nog nis zo in die hele financiële rimram. Ik kom twel aardig in de buurt van wat Hinault bloeit, maar ik ben nog lang niet zo ver daik me zorgen hoef te maken over wat ik rrt al mijn geld doe. Mocht dat moment oo komen, dan denk ik dat, ik maar een éviseur zoek, want ik ben op de eerste pla;s wielrenner en geen belastingdeskundig Ik heb ér echt geen idee van wat ik er llemaal mee moet. Daarvoor is het ook almaal nog te nieuw. Tot vorig jaar ging iler vanuit dat 'ik als beroepswielrenner akelijk ge slaagd was Wanneer ik van It fietsen een huisje kon overhouden. D wereldtitel geeft me een financiële verbiering, waar ik met het winnen van vier kissiekers en een stel etappes in de Tour iet aan toe Inloggegevens toto 7: Aantal deelnemers: 134.528. Inleg. - f441.284,00. Prijzenbedrag: I 209.609.90. Eerste prijs: f 83.843,96 Tweede prijs: f 52.402,47. Derde prijs: 73.363,47. De winnende cijfers van lotto nummer 27 zijn: 25 6 31 27 18 24 en reservegetal 37. De inleg bedroeg 3.504.652,00 gulden, met een prijzenbe drag van 1.664.709,70 gulden. Beschikbaar uit de jackpot is 145.135,14 gulden, de eerste prijs bedraagt f 727.783,54 gulden, de tweede prijs 166.470,97. de derde prijs 249.706,45. de vier de prijs 332.941,94 en de vijfde prijs f 332.941,94 gulden. De KNVB heeft alle wedstrijden voor de zaterdag- en zondagamateurscompeti- tie afgelast. Ook alle afdelingen hebben de wedstrijden voor zaterdag en zondag afgelast, terwijl de wedstrijden van de jeugdelftallen betaald voetbal eveneens geen doorgang zullen vinden. Voor de vierde ronde van de FA-Cup is gisteravond in Engeland de wedstrijd Burnley-Sunderland gespeeld. Uitslag: 1- 1. In de eerste divisie zijn twee wedstrij den afgewerkt: Chelsea-Coventry 1-3, Li verpool-Norwich 6-0. intal vinkels erland. akker boeken, den DEN HAAG. De Neerlandse schaakgrootmeester Jan Timian zal deelnemen aan het interzonetornooi in Rio de Janeiro, dat van 22 septoiber tot 22 oktober wordt gehouden. H< tweede interzonetoemooi vindt plaats 1 de Sov- jet-Unie, vermoedelijk in Riga, ,11e deel nemers zijn overigens nog niei bekend, aangezien nog een zonetoernot in Lu zern moet worden afgewerkt. De indeling van de beide poules isals volgt: Rio de Janeiro: 1, Portisch (Hon.),Timman (Ned.), 3. Mecking (Braz.i. 4. Petrosjn (SU), 5. Balasjov (SU). 6. Sax (Hon 7. Vagaran (SU), 8. Smejkal (Tsj.), 9. Torre (Filippijnen 10. IvRov (Joeg.), 11 Velimirovic (Joeg), 12.3. Garcia (Cuba), 13. L. Bronstein (Arg.), 14. Riems dijk (Braz.), 15. Harandi (Iran), 16. lëbert (Ca nada). 17/18. Twee spelers uit zone 2. 9. Een nog nader aan te wijzen speler uit de VI Sovjet-Unie: 1Poloegajevski (SU 2, Larsen (Denemarken), 3. Tal (SU), 4. Hort (Tij.), 5. Ribli (Hong.), 6. Kavalek (VS), 7. LjubojevC (Joeg.), 8. Koezmin (SU), 9. Czeshkovski (SU 10. Miles (GB), 11. Adofjan (Hon,), 12 Tgrj® (VS). 13. Hernandez (Cuba). 14. Gheorghiu ioem.). 15. Boyaziz (Tunesië), 16. Trois (Braz 7. Rodrigu- ez (Filippijnen). 18. Eén speler uit zpetoernooi. 19. Nog nader aan te wijzen Braziliahse.speler In verband met het interzdetoernooi zal Timman niet kunnen meedien aan het negentiende internationale ehaaktoer- nooi van Amsterdam, dat van 2 tot 28 juli zal worden gehouden. Het stak bezette toernooi, het omvangrijkste tex wereld zal duizend deelnemers uit 25 linden her bergen. De volgende grootmeesters hdbten een uitno diging ontvangen voor grootneeitergroep A: Donner (Ned.), Dzindzindasjvli (Israel). Holt (Tsjechoslowakije). Hübner (Veit-Duitsland). Joesoepov (Sovjet-Unie). Kavilek (Verenigde Staten), Knaak (Oost-Duitsland. ijgterink (Ne derland). Ljubojevlc Joegoslavië). Ree (Neder land), Sax (Hongarije), Smejkd (Tkjechoslowa- kije). Sosonko (Nederland) en Spiisski (Sovjet Unie. Voor de grootmepstergroep B ontvingen de volgende schakers een invititie: Baljon. En- klaar. Langeweg. Scheeren. 7an der Sterren, Van der Wiel en Van Wijgeiden (allen Ned.), Dolmatov (Sovjet-Unie). Henlings (Odl Her nandez (Cuba), Nemeth (Joe.), Sjamkovltsj (VS) en Spussov (Bul.) De partijtn zullen worden gespeeld in het RAI-gebouw De deelnemers aan let Nederlands kampioenschap, dat h Leeuwarden wordt gehouden van 5 tot21 maart, zullen onder anderen zijn: Jan fimman, Soson ko, Jan Hein Donner, lans Ree, Hans Böhm, Rob Hartoch, Gen Ligterink, Kick Langeweg, John van der Wiel en Chris Baljon. Aan dit veld vorden nog vier spelers toegevoegd, die ach moeten plaat sen uit het klassificatiebernooi.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19