ne Shell vermindert raffinage olie ier ie Felle kritiek Charles op Britse werkgevers Serie bommen •g n OESO heeft VN om onderzoek in Chili gevraagd Paus door VN uitgenodigd slop Italiaanse politiek diep in begrip voor onze situatie Uitbreiding van Gatwick Marteling in cel Jakarta ontploft in Nicaragua Proces mogelijk tegen Almirante achtergrond Toespraak wekt grote beroering Zeker 200 doden na vulkaanuitbarsting Viaduct geramd lad USSR-China i Studentenleider: n 3 2 2 DONDERDAG FEBRUARI 19 7 9 door Nico Scheepmaker UW BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. De nieuwe regering van Iran heeft gisteren bekend gemaakt dat binnen twee weken een volksstemming zal worden gehouden over de formele verandering van het land van een monar chie in een islamitische republiek. Intussen is de linkse guerrilla-organisatie Fedayien (Strijders van het Volk) de dreigende confrontatie met de ayatol lah Khomeini uit de weg gegaan door de voorgeno men mars naar diens hoofdkwartier in Teheran af te gelasten. Binnen twee weken trijfël referendum in Iran e) L'J :waards gumen mtonen liet rijp ik vooi geleden eslissen Is voor- menten rinet en de zigende „Bovendien kan blijken dat het begin van de oorlóg zelf als het ware ongrijp baar is: naarmate de ontwikkeling van zijn kernmacht vordert, zal China geleide lijk op verschillende punten van de zeven duizend kilometer lange grens beperkte schermutselingen uitlokken, kleine afde lingen door de grens laten sijpelen en andere lokale botsingen veroorzaken, die op een voor China geschikt ogenblik zul len uitgroeien tot een algemene oorlog. Het zal daarom heel moeilijk zijn om vast te stellen op welk moment de kernaanval op China uitgevoerd moet worden”. Amalrik spreekt het vermoeden uit dat China nauwere contacten zal zoeken met de Verenigde Staten. De Russen verwach ten dat in een Chinees-Russisch conflict Amerika de kant van de Russen zal kiezen omdat die blank zijn en de Chinezen geel, maar Amalrik meent, dat de enige hoop op een betere toekomst voor de hele we reld niet in een rassenoorlog ligt, maar in een interraciale samenwerking, waarvan de verhouding tussen de Verenigde Staten en China het beste voorbeeld zou kunnen worden: „China zal ongetwijfeld in de loop der tijd het levenspeil van het eigen volk aanzienlijk verhogen en een periode van liberalisering binnentreden, hetgeen in samenhang met het traditionele geloof in geestelijke waarden China zal maken tot een uitmuntende partner voor het de mocratische Amerika”. rdenne isteren ekomst aan de :ie kan ercom- gaf hij rwach- Hij ziet confec- estaan- :heden. ■uk dat ie ach- 1olgens verkge- gebied steeds Haarde rers en ig voor- van de ner tot in naar ijn me- r grote huidige rdeloos r hoge meters ;ig flats LONDEN. De tweede luchthaven van Londen, Gatwick, heeft gisteren een uit breidingsplan bekendgemaakt dat de ver werkingscapaciteit moet opvoeren van 16 tpt 25 miljoen passagiers per jaar. De bedoeling is dat er een tweede „pas sagiersterminal” komt. (Van onze redactie buitenland) JAKARTA. De uitbarsting van de vulkaan Sinila, op het Dieng-plateau in Midden-Java, heeft aan zeker 200 mensen het leven gekost. De autoriteiten vrezen dat het dodental verder zal stijgen. Meer dan honderd gewonden zijn inmiddels in ziekenhuizen opgenomen. Ruim 20.000 mensen uit dorpen in de directe omgeving zijn geëvacueerd. Sinds eergisteren stroomt lava uit de Sinila, ROME (AP en AFP). De parlementai re onschendbaarheid van Almirante, se cretaris van de Italiaanse nationale recht se partij MSI, is opgeheven. Hiertoe besloot de Italiaanse volksverte genwoordiging gisteravond met 289 tegen 141 stemmen. (Van onze redacteur in Italië Hein ten Kortenaar) Giulio Andreotti gaf twee dagen gele den zijn formatie-opdracht terug aan president Pertini. De Italiaanse rege ringscrisis is daarmee verder van een oplossing dan ooit tevoren: de christen democraten blijven weigeren commu nistische ministers tot de regering toe te laten, de communisten denken er niet meer over een regering van buitenaf te steunen waar ze zelf geen zitting in mo gen hebben, de socialisten verklaarden maandag dat zij nooit zullen instemmen met een regering waarbij de communis ten in de oppositie zitten. Daarmee schij nen alle mogelijkheden opgesomd en tegelijk uitgesloten door een van de par tijen die er de onontbeerlijke steun van zouden moeten uitmaken. terjvijl ook giftige gassen blijven opstij gen uit de krater. Het reddingswerk wordt bemoeilijkt doordat een deel van de toegangswegen bedekt is met een acht meter dikke laag lava. De laatste vijftig jaar is de Sinila vier maal actief geweest, voor het laatst in 1959. Hij is een van de 26 vulkanen op het Dieng-plateau. De Indonesische archipel telt in totaal ongeveer 500 vulkanen, waarvan er 127 nog werken en gemiddeld eens in de tien jaar tot een uitbarsting komen. In 1883 verloren 36.000 mensen het leven bij de uitbarsting van de vulkaan Krakatau, op het gelijknamige eiland tussen Java eri Sumatra. JAKARTA (Reuter). Een Indonesi sche studentenleider heeft verklaard in de gevangenis van de hoofdstad Jakarta een behandeling met elektrische schokken te hebben gehad en tijdens een ondervra ging Je zijn geslagen. De studentenleider zei een en ander gisteren voor een rechtbank in Jakarta. Hij wordt ervan beschuldigd de Indonesi sche president Soeharto te hebben bele digd en het economische systeem te heb ben ondermijnd. Een jaar geleden werd de studentenlei der gearresteerd op het hoogtepunt van de studentenonlusten naar aanleiding van de herverkiezing van Soeharto. De rechtbank kan de verdachte veroor delen tot de doodstraf. Voor het proces bestaat grote belangstelling. Op de eerste zittingsdag waren ongeveer duizend men sen in de rechtszaal aanwezig. Buiten volgden nog meer mensen via luidspre kers de zitting. Het verzoek is gedaan door de VN- commissie voor de Mensenrechten in Ge nève. Uit een rapport over Chili, dat giste ren onder verantwoordelijkheid van deze commissie is gepubliceerd, blijkt dat het aantal schendingen van de mensenrech ten in Chili na een vermindering weer is gestegen. GENEVE (Reuter/AFP). De Verenig de Naties is gevraagd te onderzoeken wat er is gebeurd met de 600 arrestanten die op dit moment in Chili worden vermist. Proletariërs aller landen, verenigt u! Deze laatste woorden van het Communis tisch Manifest van Marx en Engels wor den momenteel in Azië met verrassende ijver toegepast: Communistisch China ge wint Communistisch Vietnam, Commu nistisch Vietnam gewint Communistisch Cambodja, en daar stopt de machinerie voorlopig, maar als deze trend, van Oost naar West, doorzet, worden we over een jaar of tien bezet door West-Duitsland, nadat dit bezet is door Oost-Duitsland. pnieuw >r dient achter- Ike ais periode eeft de MANAGUA (UPI, AFP en AP). In veel steden in Nicaragua zijn gisteren honderden bommen ontploft, overigens zonder dat er slachtoffers vielen. Gisteren was het 45 jaar geleden dat de grondlegger van de guerrilla-organisatie Sandinistisch Bevrijdingsfront, Augusto Sandino, door militairen werd doodge schoten. Sandino leidde van 1926 tot 1934 het verzet tegen de bezetting van Nicara gua door Amerikaanse mariniers. De toenmalige bevelhebber van de Na tionale Garde, Somoza Garcia, zou in 1934 bevel hebben gegeven Sandino te ver moorden. Hij werd zelf in 1956 vermoord nadat hij met Amerikaanse hulp in 1937 de macht had gegrepen. De huidige presi dent Somoza is familie van Somoza Garcia. De bomaanslagen van gisteren vorm den een onderdeel van de strijd die het Sandinistisch Bevrijdingsfront voert te gen het Somozabewind. In september vorig jaar verloren naar schatting 1500 mensen het leven als gevolg van de gevechten van de Sandinisten te gen de Nationale Garde van Somoza. iaat de r geval linister e tege- dA. De door de .zwaard >t CDA *n” hac >or zich lorzitter ’isterei in Rot Nu China een strafexpeditie is begon nen tegen Vietnam, dat zojuist nauwe vriendschapsbanden heeft aangeknoopt met de Sovjet-Unie, die China al met tegenmaatregelen heeft gedreigd wordt het tijd dat we er het essay „Haalt de Sovjet-Unie 1984?” van de Russische dis sident Andrej Aknarik bijhalen. Hij schreef dit essay toen hij nog in de Sovjet- Unie zat in april-mei-juni 1969, dus zeg maar tien jaar geleden. Het opmerkelijk ste facet van het essay is, dat hij er een oorlog tussen de Sovjet-Unie en Rood- China in voorspelt, die hij tussen 1975 en 1980 laat aanvangen. Omdat het nu al 1979 is, mogen we wel constateren dat Almarik rijkelijk optimistisch was (pardon, dat „optimistisch” neem ik terug, dat was een misplaatst cynisme), maar dat doet niets af aan de belangwekkendheid van zijn analyse. „Omdat de USSR op het ogenblik mili tair een veel machtiger mogendheid is dan China” (schreef Almarik in 1969), „zal het regime, omdat het tracht aan China zijn wil op te leggen, maar zich tegelijkertijd door angst voor China laat leiden, van tijd tot tijd China chanteren, wat de Chinezen er slechts toe zal brengen de oorlog te beginnen, en wel op de wijze die hun het beste uitkomt”. Het tijdstip waarop China die oorlog zal beginnen, zal echter afhangen van het tempo waarin het erin slaagt de achter stand in kernbewapening in te halen. Dan zal het desondanks een conventionele of zelfs een partizanenoorlog beginnen om te profiteren van zijn kolossale numerieke overwicht en zijn ervaring met de partiza nenoorlog. De Sovjet-Unie zal dan moeten kiezen voor de door de Chinezen opge drongen strijdwijze, of een kernaanval moeten uitvoeren, met als antwoord een Chinese kernaanval. Dat laatste zou zelf moord zijn. De USSR zal daarom vertrou wen op zijn superioriteit in de conventio nele bewapening. Amalrik voegt daar aan toe: guer voor eenieder duidelijk zijn, dat zij de verantwoordelijkheid dragen voor de dan onvermijdelijke kamerontbinding en vervroegde verkiezingen. VATICAANSTAD (DPA). Paus Jo hannes Paulus II is uitgenodigd om de Wereldconferentie van de Godsdiensten voor de Vrede bij te wonen. Deze wordt van 27 augustus tot 7 september in het gebouw van de Verenigde Naties te New York gehouden. lijk een van de e CDA ing van ie beste ezen, is 5 bruta- ver het e is hij, niet on- Pertini heeft nu de daad bij het woord gevoegd: im het communiqué van het presidentieel paleis waarin wordt ver klaard dat Andreotti zijn opdracht heeft teruggegeven, staat ook aangekondigd dat de president vanmorgen het kamer lid Ugo la Malfa zou ontvangen. Ugo la Malfa, de 75-jarige voorzitter van de republikeinse partij en al jaren de „grij ze eminentie” van de Italiaanse politiek, is algemeen bestempeld als de meest (Van onze redactie buitenland) HOUSTON. Shell Oil Company gaat per 1 maart vijf tot acht procent minder ruwe olie raffineren. Dit is het gevolg van de moeilijkheden die de maatschappij ondervindt bij de aan koop van ruwe olie op de wereldmarkt. Hoewel Shell niet veel olie betrekt uit Iran, heeft de stagnerende olie-export van dat land ertoe geleid dat andere maatschappijen elders ruwe olie zijn gaan kopen en hiervan ondervindt Shell nu de gevolgen. De Franse tak van Shell heeft beslo ten de levering van huisbrandolie en dieselolie te rantsoeneren in verband met „Iran” en met de strenge winter. De ministers van Olie van Saoedi- Arabië, Koeweit en de Verenigde Ara bische Emiraten hebben gisteren in Saoedi-Arabië overleg gevoerd over In de middagbladen in Iran werd gisteren een regeringsverkla ring gepubliceerd waarin stond dat de enige vraag die bij de volksstemming zal worden gesteld, luidt: „Bent u voor een islamitische republiek?”. Volgens het plan van premier Bazar- gan moet de volksstemming worden gevolgd door verkiezingen voor een volksvertegenwoordiging met wetgevende macht. Deze moet een nieuwe Grondwet goedkeuren, welke het .onderwerp van een nieuwe volksstemming zal zijn. De samenstelling van de regering zal de goedkeuring van het parlement moeten hebben. Ook de president zal via algemene verkiezingen gekozen worden voor een ambtstermijn van vier of vijf jaar. Volgens de dagbladen in Iran zou het ontwerp voor de Grondwet al gereed zijn en zal het worden gepubliceerd om in het openbaar bediscussieerd te worden. De marxistisch-leninistische stadsguerrillero’s, de Faydeen, hebben met het afgelasten van hun mars vandaag geprobeerd een confrontatie te vermijden, volgens hun woordvoerder, na de felle verklaringen van Khomeini, die hen heeft gebrandmerkt als „anti-islamitische opportunisten”. Morgen wordt door de organi satie een grote bijeenkomst gehouden, op de campus van de universi'teit van Teheran om te protesteren tegen wat zij zien als een afwijking van de revolutionaire koers door de voorlopige regering en tegen haar gematigd beleid. Kort na de overwinning op het regime van de sjah, toen de religieuze leiders de bevolking opriepen de naar schatting 75.000 wapens die in de dagen van de opstand waren buitgemaakt in te leveren, weigerden de uiterst linkse groeperingen categorisch aan die oproep gehoor te geven. Gesteld werd dat de wapens nodig waren voor de,.tweede fase” van de revolutie. Het aantal leden en sympathisanten van uiterst links in Iran is niet bekend. Aangenomen wordt dat er ongeveer 2000 „Strijders van het Volk” zijn, die echter wel 10.000 wapens tot hun beschi- king zouden hebben. De jonge Iraanse republiek wordt ook met ernstige moeilijkhe den geconfronteerd in de wispelturige Koerdische gebieden die aan Irak grenzen. Vooraanstaande functionarissen in Teheran hebben al verklaard dat de regering nooit zal toestaan dat een deel van Iran zich van het land zal afscheiden De nieuwe chef-staf van de Iraanse strijdkrachten, generaal Gharani, zei gisteren dat de Verenigde Staten geen toestemming meer krijgen luistervink te spelen in de richting van de Sovjet- Unie via moderne luisterposten in het noorden van Iran. President Sandro Pertini heeft er, te gen alle gewoonten in, maar geheel overeenkomstig zijn bevoegdheden, van afgezien de partijleiders opnieuw voor consultatie naar het Quirinaal te roepen. DEN HAAG (ANP). Deskundigen van de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO), die de Nederlandse economische situatie aan het gebruikelijke jaarlijkse onderzoek moesten onderwerpen, zijn teruggekomen van hun aanvankelijke wens, dat de rege ring krachtiger de economie zou moeten stimuleren. Het minister van Economi sche Zaken heeft dit meegedeeld. De OESO-deskundigen vonden, dat met name de kracht die onze economie aan het aardgas ontleent, ons land in staat stelt een soortgelijke groeibevorderende rol in de internationale economie te spelen als van West-Duitsland en Japan op grond van hun grote betalingsbalansoverschot ten wordt verwacht. Bij de OESO, die in Parijs is gevestigd, had de mening postgevat dat Nederland i minder doet aan het aanzwengelen van de internationale conjunctuur dan eigenlijk mogelijk is. Een delegatie van het ministerie van Economische Zaken heeft deze indruk kunnen wegnemen. Zij heeft gewezen op het grote financieringstekort van de overheid, dat dit jaar ongeveer zes pro cent gaat belopen en op de scherpe wen ding ten ongunste van onze betalingsba- lanspositie. Deze omslag, waardoor Nederland een overschot van zeven miljard gulden in betrekkelijk korte tijd heeft zien verande ren in een tekort van 3,5 miljard gulden, is mede het resultaat van de stimulerende maatregelen, die de regering al heeft genomen. Het Nederlandse standpunt, dat het on juist zou zijn om van onze regering een nog grotere mate van stimulering van de economie te verwachten, heeft volgens het ministerie van Economische Zaken een grote mate van instemming ontmoet bij de OESO-deskundigen. Een publicatie over hun conclusies is binnen enkele weken te verwachten. Dit zou een vooroefening zijn voor de „grote proletarische revolutionaire oorlo gen” die voor de deur staan”. Het is dus niet Birma, maar Vietnam geworden. De Sovjet-Unie voorspelt Amalrik, zal een slopende partizanenoor log met China niet overleven althans niet als Sovjet-Unie. De oorlog zal gevoerd worden op duizenden kilometers afstand van de voornaamste centra, en hoe groot de communicatieproblemen dan zullen worden, demonstreert Amalrik aan het volgende voorbeeld: „Ten tijde van de aanval op de Noordelijke Kaukasus in 1942 waren de Duitsers genoodzaakt op kamelen brandstof voor hun tanks aan te voeren. Heden ten dage wordt Europees- Ru'sland slechts door één spoorweg met het Verre Oosten verbonden, die tot op heden over grote trajecten slechts enkel- spoor heeft”. In een later aangebrachte voetnoot merkt Amalrik op: „De mogelijkheid is niet uitgesloten dat vóór de aanval op de Sovjet-Unie China zijn kracht uitprobeert op een of ander klein neutraal land, dat eens binnen de Chinese invloedssfeer heeft gelegen en waarin een Chinese min derheid woont, zoals bijvoorbeeld Birma. In de afgelopen dagen hebben zij zich al duidelijk genoeg uitgesproken over wat er naar hun mening nu te doen staat. Zo kondigde de communistische leider En rico Berlinguer vorige week aan, dat nu de tijd gekomen was om een formateur van niet-christen-democratische huize te benoemen. Volgens Berlinguer zou zo’n forma teur twee mogelijkheden moeten onder zoeken: allereerst de vorming van een kabinet van nationale eenheid waarin alle partijen, ook christen-democraten en communisten, vertegenwoordigd zijn, en in tweede instantie een kabinet van vier partijen (communisten, socialis ten, republikeinen en soclaal-democra- ten) dat van buitenaf zou moeten wor den gesteund door de christen-democra ten, „zoals de afgelopen twee jaar is gedaan door de communisten”. Als deze twee mogelijkheden, door de gemakkelijk te voorziene weigering van de christen-democraten, niet te verwe zenlijken zijn, moet het volgens Berlin- igevers- gemeen hebben van de n FNV nds om i de ex- het be nt deze AVBB ird het te her- (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Britse kroonprins Charles heeft zich gisteren op ongebruike lijk felle wijze uitgelaten over de indu striële verhoudingen in Groot-Brittannië. Zonder omhaal stelde hij het Britse mana gement verantwoordelijk voor een deel van de economische problemen in het land. De toespraak van de prins tot parlemen tariërs en wetenschapsmensen heeft grote beroering gewekt aangezien leden van het Koninklijk Huis zich doorgaans niet open lijk uitlaten over aangelegenheden die in nauw verband staan met politieke gebeur tenissen. Het betoog van prins Charles kwam erop neer dat de Britse werkgevers vol gens hem vaak geen oog hebben voor de problemen en werkomstandigheden van de werknemers. Hij bepleitte een verbete ring van de communicatie van bedrijfslei ding en werknemers. In verschillende Britse steden, waaron der Londen en Manchester, houden am bulancechauffeurs een wilde staking. De stakers weigerden lp te gaan op een ver zoek van hun vakbond de actie een week op te schorten teneinde een nieuw loon- voorstel van de werkgevers te bestuderen. Militairen namen in noodgevallen de taak van de ambulancebestuurders over. De fensie heeft bovendien militaire ziekenau to’s beschikbaar gesteld. Ook de politie verleent assistentie. Het Britse douanepersoneel heeft beslo ten morgen te staken. In havens en op vliegvelden zullen dan geen controles plaatsvinden. Waarschijnlijk leggen mor gen ook de 250.000 rijksambtenaren voor een dag het werk neer. Evenals de andere categorieën werknemers eisen ze hogere salarissen. De gemeenteambtenaren krijgen waar schijnlijk een loonsverhoging van negen percent met daarnaast een toelage van een pond sterling per week. De werkge vers hebben bovendien verdere inko mensverbeteringen voor augustus dit jaar en april volgend jaar in het vooruitzicht gesteld. Personeelsleden van de reinigings dienst, schoolconcierges en doodgravers hadden veertig percent meer loon geëist. Ze gaan zich over enkele dagen over de werkgeversvoorstellen buigen. een gezamenlijk standpunt dat zij wil len innemen op de bijeenkomst van de OPEC, de organisatie van olieproduce rende landen die op 26 maart in Genè ve vergadert. Op de OPEC-vergade- ring zal worden gesproken over de oliesituatie in verband met Iran en over de activiteiten van wat wordt ge noemd de „speculatieve handel”. De Algerijnse staatsoliemaatschap- pij Sonatrach zal volgende maand bij haar vaste afnemers aandringen op prijsverhogingen. In kringen van de olie-industrie verwacht men dat het gaat om een verhoging van de prijs van de Algerijnse ruwe olie met 15 tot 20 procent. aangewezen kandidaat voor een forma tie-opdracht buiten de christen-demo- cratische partij. Hij zal een dergelijke opdracht ongetwijfeld ruimer opvatten dan de door Berlinguer gewezen wegen, maar zijn kans van slagen wordt uiterst gering geacht. De onverzoenlijke opstelling van christen-democraten en communisten laat nauwelijks mogelijkheden open. Met name binnen de christen-democrati- sche partij verharden de standpunten zich steeds meer en zijn er steeds meer groeperingen, die willen aansturen op vervroegde verkiezingen, waarvan men winst voor de eigen partij en verlies van de communisten verwacht. Wat men in zo’n geval tot iedere prijs wenst te vermijden is, dat de verkiezin gen worden gehouden onder een andere dan een christen-democratische rege ring (desnoods het demissionaire kabi net van Andreotti). En daarmee lijkt La Malfa's poging, nog voordat hij begon nen is, ad tot mislukking gedoemd. ri- Op de autobaan Keulen-Oberhausen is gisteren een viaduct ingestort, nadat een pijler was geramd door een vrachtwagen met oplegger. De brug werd uit zijn fundering gerukt en stortte op de rijbaan. Zeven doden en drie zwaargewonden werden uit de wrakstukken geborgen,

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3