Nederlandse Correct medisch Stappen tegen HP-medewerker Nota UDD: Pleidooi voor Sadat wil wapens van VS Geen zaal voor Groeneveit BUMA uit op monopoliseren auteursmarkt handelen in Alkmaars lab Begrotingsdebat onverwachts voortgezet Bond wil regels veiligheid hotels Geen verontrusting bij VMF-Stork in Velsen „Koop alleen Damiate Pers beperking tabaksreclame „VOORLOPIG BESTAANDE REGELINGEN AANSPREKEN” lucifers” Veel varkenslever besmet met salmonellabacterie Geen invloed Nederlands contingent IJmuider Courant Vragen CPN over oorlogsmisdadiger Onderzoek bepleit na winkelbranden gee Directie: geen reden tot ongerustheid FN IN Volkshuisvesting 4 D 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG FEBRUARI 2 2 Aai - - DEN HAAG (ANP). Het ka binet wil eerst meer inzicht over de gevolgen van het winterweer in het noorden alvorens het met aanvullende maatregelen komt. Dit blijkt uit de brief die het kabi net vandaag aan de Tweede Ka mer heeft gestuurd. (V V sies ben in apr het bel< teb< dat aan gei lijk aan trel wis van gen Kabinet: meer inzicht nodig over sneeuwschade Israel opent grens voor VN-soldaten 147,50 i In januari zou een spreekbeurt van Groeneveit wel doorgaan in een gebouw DEN HAAG (ANP). De PvdA-Kamer- leden Knol en Rienks vragen minister Wiefeel van Binnenlandse Zaken een on derzoek in te stellen naar de brandbeveili ging van moderne winkelcentra. Zij vragen zich af of deze wel toereikend is gezien het toenemende aantal branden in grote winkelcentra in de afgelopen tijd. De minister wordt voorgesteld de ge meenten te vragen de normen op dit punt te verscherpen. Verder willen de socialis ten weten hoe de verzekeraars over de branden denken. DEN HAAG (ANP). Het CPN-Kamer- lid Wolff heeft minister De Ruiter van Justitie gevraagd wat hij denkt te gaan doen en welke mogelijkheden er zijn om de in Spanje verblijvende Nederlandse oorlogsmisdadiger, welke onlangs is op gespoord, uitgeleverd te krijgen. ZWOLLE. Grote verontwaardiging heerst er bij de Industriebond NW- NKV, afdeling Emmeloord, sinds de ge reformeerde kerk ter plaatse heeft ge weigerd een zaal van dit genootschap te verhuren voor een spreekbeurt van de Industriebondsvoorzitter Arie Groene veit. sen gegarandeerd tot eind 1980. Voor deze 170 arbeidsplaatsen heeft het ministerie van Economische Zaken een garantie verstrekt van 25.000 gulden per arbeidsplaats. Van de mogelijk 54 overtol lige arbeidsplaatsen zullen er 16 afvloeien middels een regeling ten behoeven van 57‘/2-jarigen. Voor 18 mensen wordt nog actie bemiddeld Voor tewerkstelling bin nen of buiten het bedrijf. De resterende 20 werknemers zullen in de loop van de ko mende twee jaar op natuurlijke wijze af vloeien. van deze kerk. Toen was het kerkbes tuur wel akkoord gegaan met de ver huur aan de vakbond, omdat men te laat op de hoogte was van de komst van Groeneveit. Dijkhuis: „Ik heb dat inderdaad gezegd. Mijn overgrootmoeder was namelijk een jodin. Ik wilde Ischa Meijer daardoor wij zen op mijn betrokkenheid bij het jo dendom”. Radio-Noord-redacteur Dijkhuis heeft tegen de auteur gezegd dat hij het zich niet moest aantrekken dat hij jood is. „Er schijnt ook een jodin in mijn familie te zitten, Rebecca Cohen”. dat nog maar 1 a 2 miljoen. In 1973 3% miljoen, in 1978 5 miljoen gulden. Onze omschakeling is precies op tijd geweest. De oude situatie had geen dag langer moeten duren. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije In het s colle de v kom zake won dan gekt men de s men rugc crati ecor bont aan part staa (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Egyptische pre sident, Anwar Sadat, is bereid een sterk pro-westerse positie in het Midden-Oosten in te nemen, in ruil voor uitgebreide mili taire hulp van de kant van de Verenigde Staten. De regering-Carter heeft vandaag be kendgemaakt dat zij daarom in april een commissie van onderzoek naar Egypte zal zenden om vast te stellen hoe groot de Egyptische behoefte aan nieuwe wapens is. Egypte zou 300 F-16 bommenwerpers, honderden tanks en duizenden andere mi litaire voertuigen willen hebben. Nog niet duidelijk is wat het gevolg van deze prompte reactie van Carter zal zijn op de vredesbesprekingen die vandaag in Camp David in Maryland hun tweede dag ingingen. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. De BUMA, de grootste Nederlandse organisatie voor muziekau- teursrechten wordt door United Dutch Dramatists, die belangen behartigt voor beroepsauteurs en vertalers, beticht „een monopolie-instituut” te zijn. De felle kri tiek op de BUMA is te vinden in een nota die de UDD het licht deed zien naar aanleiding van de instelling en samen stelling van de Commissie incasso, be heer en repartitie auteursgelden door de minister van Justitie, mr. J. de Ruiter •ir Leden van de vaste Tweede Kamercommissie voor defensie brachten gisteren in Zuidlaren een bezoek aan het 44ste pantserinfanteriebaltaljon, dat volgende maand naar Libanon vertrekt. De Kamerleden die een praatje aanknoopten met de soldaten zijn van links naar rechts: De Vries (PvdA), Korte-Van Hemel (CDA) en Waltmans (PPR). BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex. 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. Twee Werknemers van de regionale zender Radio Noord, overwegen juridische stappen te onderne men tegen Ischa Meijer, medewerker van het weekblad Haagse Post. Meijer schrijft in de HP van deze week in een artikel over Radio Noord dat in een gesprek tussen hem en adjunct-hoofd Stam door laatstgenoemde naar de etni sche afkomst van Meijer wordt gevraagd. „Jij stinkt naar jood”, heeft Stam volgens Meijer gezegd. Tijdens een persconferentie ontkende Stam dit gisteravond nadrukkelijk: „Ik vind het een afschuwelijke zaak. Een trap onder de gordel”. VI kerk dit r IJN ■vord: Jaste <erk ien-C iet th Jedoe iun •'erde ■VOrdt Brou\ wordt IJmui Mn a. ^ond Wilier JVer «m d TafeT „E leem gelij polit sion< sten ting) dyne voor eenr afde vouc Dl mon telij mee stan ding P. J op h vier vooi weel een i der om zoek de I gebt gev« gem (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De begrotingsbehande ling van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft vanmiddag een onver wacht vervolg gekregen. DEN HAAG (ANP). De Consumen tenbond bepleit bindende voorschriften voor brandveiligheid in hotels, liefst in internationaal verband. De bond heeft de brandveiligheid van 171 hotels in Europa en de Verenigde Staten onderzocht. Vijfenveertig bedrij ven kregen het predikaat slecht of zeer slecht, terwijl 32 met goed werden beoor deeld. In Engeland en Amerika was de brand veiligheid het hoogst, aldus de Consumen tenbond. Rond de Middellandse Zee valt volgens het onderzoek nog veel te verbe teren. De fcommissie moet de minister advise ren over regeling van de inning, het be heer en de verdeling van de auteursrech ten. Een dergelijke regeling bestaat al ten aanzien van het muziekauteursrecht. De samenstelling van de commissie is voor de UDD aanleiding de BUMA te beschuldi gen van „een stille overval op de rest van de auteursmarkt”. De samenstellers van de nota noemen het een vreemde gang van zaken dat vijf van de tien commissieleden grote en kleine BUMA-belangen hebben. De anderen zijn drie ambtenaren, een accountant en een hoogleraar. De UDD vreest dat de te ontwerpen regeling voor auteursrechten gebaseerd zal zijn op die voor het muziekauteurs recht, volgens welke de betrokkenen ver plicht zijn zich aan te sluiten bij de BUMA en hun eigendomsrecht over te dragen. De samenstellers van de nota staan welis waar een centrale inning van de rechten voor, maar achten overdracht van eigen domsrecht aan een monopolistisch inge steld instituut als ouderwets, bevoogdend en immoreel. Directeur Ir. W. Schatborn, die deze gegevens verschafte, zei desgevraagd dat er op dit moment in Velsen-noord geen reden is tot ongerustheid. „Met de groep Kristallisatie en het patent op een Austra lisch procédé op dat gebied hebben we veel succes. De proefopstelling waarvoor onder meer het krediet van 1,9 miljoen gulden werd aangewend zal in april in bedrijf worden gesteld. We hebben al twee buitenlandse leveringsopdrachten ten be drage van 5 miljoen gulden. De groep Kunststoffen haalt het komende jaar een omzet van zes miljoen gulden. In 1976 was nenkort hier nog eens op wijzen. De ge meenten zal worden verzocht leningen te verstrekken die tot 1 januari 1980 rente loos zijn. De inkomenspositie van werknemers is, zo meent het kabinet, door allerlei wette lijke bepalingen voldoende veilig gesteld. Het kabinet ziet dan ook geen aanleiding maatregelen te treffen. Met. het bestaande instrumentarium meent het kabinet dat moeilijkheden waarin bedrijven zijn gekomen snel en voldoende kunnen worden opgevangen. „Randvoorwaarde is hierbij dat alleen die bedrijven in aanmerking kunnen komen, die onder de- normale omstandigheden levensvatbaar zijn”. Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij brengt maandag een bezoek aan de drie noordelijke provincies. Hij wil zich daar op de hoogte stellen van de resulta ten van de tot nu toe uitgevoerde hulpver- leningsacties en van de nog overblijvende noden en behoeften bij agrarische onder nemers. sche beleid in de bezette Arabische gebie den veroordeeld. In een door de commis sie aangenomen resolutie wordt Israel on der meer beschuldigd van mishandeling en marteling van gedetineerden, het vesti gen van nederzettingen, het verdrijven van Arabische bewoners, het in beslagne- men van eigendommen en het verhielen van Arabische huizen. Tegen de resolutie, die was ingediend door Arabische en niet- gebonden landen, stemden de VS en Ca nada. Een Israëlische waarnemer in Ge nève heeft de beschuldigingen tegen zijn land als „lasterlijk” van de hand gewezen (Vervolg van pag. 1) Bij de vestigig van VMF-Stork in Velsen-noord lijkt op dit moment geen sprake te zijn van een situatie die aanleiding is voor verontrusting. Het bedrijf heeft van het ministerie van Economische Zaken een ontwikkelingskrediet gehad van 1,9 miljoen gulden. Met dat geld is onder meer de groep Kristallisatie tot ontwikkeling gebracht. Ook de groep Kunststoffen heeft een omzet bereikt die nog steeds een duidelijk stijgende lijn vertoont. Van de 224 werknemers heeft het bedrijf voor 170 arbeidsplaat- ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal De bonden zullen het ministerie van Economische Zaken en leden van de Tweede Kamer vragen om een onder zoek naar toekomstmogelijkheden van de Nederlandse fabriek, zo is op een vergadering van de ruim honderd per soneelsleden van de VHLF gister avond bekena gemaakt. Toen echter deze bijeenkomst in ver band met de weersomstandigheden moest worden afgelast, en een volgende datum moest worden afgesproken, deed het kerkgenootschap de deur dicht met de motivering: „Net zomin als we de grote zaal verhuren aan de CPN voor een verkiezingscampagne, verhuren we de zaal aan een instelling die de heer Groeneveit als spreker heeft. Deze man heeft een duidelijk demonstratief ka rakter”. De beraadslaging over de begroting was gistermorgen om drie uur beëindigd, maar oppositieleider Den Uyl vroeg van morgen om heropening van de debatten. Het CDA en de WD vonden dat het verzoek van de PvdA moest worden inge willigd. De socialisten vinden dat zij onvoldoen de gelegenheid hebben gehad zich uit te spreken over de wijze waarop het kabinet een gat in de begroting wil financieren. Vanmiddag vonden na de vierde ge spreksronde over de begroting de stem mingen plaats over een groot aantal moties. I BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 DEN HAAG. Konsumenten Kontakt IKK) wil dat de overheid de reclame voor tabakswaren sterk gaat indammen. In een brief aan staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezondheid heeft KK hiertoe een verzoek ingediend. Met dit verzoek stelt de organistatie zich achter de zienswijze van zowel Tweede als Eerste Kamer. Konsumenten Kontakt vindt dat ta baksfabrikanten met hun campagnes veel schade toebrengen aan de volksgezond heid. Als voorbeeld noemt KK de kwestie rond de advertentiecampagne voor een sigaret waarin Johan Cruyff en Willem Duys verklaren „verstandig” te roken. De schade die hierdoor is aangericht is volgens KK zo ernstig dat de Stichting Volksgezondheid en Roken tienduizenden guldens extra nodig heeft om de onjuiste informatie met een tegencampagne recht te trekken. Konsumenten Kontakt vindt dat staats secretaris Veder-Smit alle tabaksreclame moet verbieden die een verband legt tus sen sport en roken. De PvdA-Kamerleden Kolthoff en Voogd hebben mevrouw Veder-Smit ge vraagd het wettelijke reclameverbod voor tabaksprodukten uit te voeren dat al in de vorige kabinetsperiode werd voorbereid. De oproep komt van de Unie BLHP, de Grafische Bond van het FNV en de Federatie-Hout- en Bouwbonden FNV; De Zweedse moedermaatschappij, Swedish Match, heeft plannen om de luciferproduktie in de Benelux geheel te concentreren in België. UTRECHT (ANP). Van de bijna 25 miljoen kilo varkenslever die de Neder landse consument jaarlijks opeet is onge veer eentiende deel besmet met de paraty- fus verwekkende bacterie salmonella. Dit staat in het proefschrift waarop J. M. de Kruijff uit St. Oedenrode vandaag aan de rijksuniversiteit in Utrecht promo veerde tot doctor in de geneeskunde. De kwaliteit van de varkenslever kan volgens De Kruijff door een hygiënischer slachtproces worden verbeterd. Volgens de promovendus is er in ons land geen (ongekookte) varkenslever te koop die niet is besmet met bacteriën. Bij het koken of bakken worden deze micro-organismen weliswaar gedood, maar dat neemt volgens De Kruijff niet weg dat via het aanrecht en de handen de salmonellabacterie wordt overgebracht op ander voedsel. Volgens De Kruijff ver dient het aanbeveling rauwe varkenslever niet met ander voedsel in aanraking te laten komen. De promovendus is waarnemend hoofd van de vleeskeuringsdienst in Veghel en was als wetenschappelijk medewerker verbonden aan de vakgroep Voedings middelen van dierlijke oorsprong van de rijksuniversiteit in Utrecht. EINDHOVEN (ANP). Huisvrou wen worden opgeroepen alleen in Ne derland gemaakte lucifers te gebrui ken om de enige fabriek in ons land die nog lucifers maakt draaiende te hou den. Het gaat om de Verenigde Hol landse Luciferfabriek (VHLF) in Eindhoven. Volgens Stam ontstond ruzie toen Meijer zich nogal laatdunkend over het noorden uitliet. „Toen heb ik tegen hem gezegd dat we ook op zo’n manier over joden zouden kunnen praten”, aldus Stam. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 beeld is verkregen van de omvang van de financiële gevolgen voor de land- en tuin bouw”, aldus het kabinet. Het beroepsgoederenvervoer, aldus het kabinet, is geconfronteerd met een forse daling van het ladingaanbod. De verwach ting is dat de terugslag onvoldoende kan worden gecompenseerd door een inhaal vraag naar vervoer. Aangekondigd wordt dat staatssecretaris Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat op zo kort mogelijke termijn met betrokkenen contact zal op nemen om nadere informatie te krijgen. Particuliere binnenschippers hebben vol gens het kabinet uit angst voor eventuele schade die niet wordt gedekt onvoldoende mogelijkheid benut om in konvooi of met behulp van ijsbrekers te blijven varen. Zelfstandige ondernemers van wie het voortbestaan van het bedrijf in gevaar is gekomen en die geen (gegarandeerd) bankkrediet meer kunnen krijgen kunnen een beroep doen op de Rijksgroepsrege ling Zelfstandigen. Staatssecretaris Kraaiveld-Wouters van CRM zal de ge meenten die de regeling uitvoeren, bin- In de brief die is ondertekend door vice- premier Wiegel, zegt het kabinet dat gedu peerden om de eerste nood te lenigen een beroep kunnen doen op bestaande rege lingen zoals het Borgstellingsfonds voor de Landbouw en de Regeling Bijzondere Financiering (midden- en kleinbedrijf). De vorige week door premier Van Agt gedane toezegging dat „door het barre weer geen bedrijf over de kop zal gaan” wordt in ieder geval gestand gedaan, al dus de brief. De gevolgen van het winterweer voor de land- en tuibouw in het noorden zijn vól gens het kabinet nog onzeker. Ook moet nog worden afgewacht tot welke situaties opdooi zal leiden. „Vaststaat evenwel dat het aantal agrarische bedrijven dat op enigërlei wijze direct of indirect schade heeft ondervonden aanzienlijk is (naar schatting enige honderden). Het kabinet zal daarom de verdere ont wikkeling van de situatie nauwlettend blijven gadeslaan en een duidelijk stand punt bepalen zodra een meer volledig (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM/DEN HAAG. Israel heeft gisteren zijn grenzen met Zuid-Liba- non weer opengesteld voor militairen van de VN-vredesmacht. Alleen soldaten van het Senegalese contingent van de VN- troepen mogen tot nader order Israel niet binnen. De controle aan de grens met Zuid- Libanon zal worden verscherpt. Deze maatregel heeft overigens geen invloed op de aankomst van de Nederlandse VN- soldaten in Libanon, begin maart. Zij zul len in de gelegenheid worden gesteld hun materieel, dat in Haifa aan land zal ko men, op te halen. Zoals bekend had Israel de grens met Zuid-Libanon afgelopen maandag geslo ten, nadat een Senegalese VN-militair in Israel was gearresteerd omdat hij explo- sieven zou hebben geleverd aan Palestijn se guerrillastrijders. Israel heeft de Sene- galees inmiddels vrijgelaten. Secretaris generaal Waldheim van de Verenigde Na ties heeft een onderzoek gelast in verband met deze zaak. Vanaf maandag wordt in Rotterdam het materieel van de hoofdmacht van het Ne derlandse VN-contingent ingescheept. Het gaat om 60 pantserwagens, 150 vrachtwagens, aanhangwagens, koelwa gens, verbindingsmaterieel, tenten en con- tainers met klein-goed. Het ministerie van Defensie heeft het 13.000 ton metende gloednieuwe schip „Dokexpres 10” ge charterd voor de verscheping. Het schip moet volgens plan op 10 maart in Haifa aankomen. Op die dag vertrekt vanuit Nederland de uit 710 man bestaande hoofdmacht naar de Libanese hoofdstad Beiroet. Dinsdag al vertrekken 75 kwar tiermakers die de komst van het Neder landse detachement moeten voorbe reiden. Inmiddels is in Den Haag bekendge maakt, dat kolonel J. Tjassens, hoofd ope raties van de landmachtstaf, diezelfde functie zal krijgen bij de staf van de VN- macht in Zuid-Libanon. Voorts zullen zes Nederlandse officieren worden toege voegd aan de staf van het VN-hoofdkwar- tier in Nakoera. De commissie voor de Rechten van de Mens van de VN heeft gisteren het Israeli- (Van onze redactie binnenland) LEIDSCHENDAM. Volgens het mi nisterie van Volksgezondheid en Milieu- ,1 hygiëne is in het Medisch Centrum Alk- I maar, medisch gezien, verantwoord ge- handeld. Dit is volgens het ministerie gebleken bij het onderzoek van de geneeskundige inspectie van de volksgezondheid in N oord-Holland De doses radio-actieve stoffen die aan patiënten zijn toegediend waren volgens Volksgezondheid, medisch verantwoord. „Op grond van de tot nu toe verzamelde gegevens kan worden medegedeeld dat patiënten geen overdoseringen hebben ge kregen”, zo wordt gezegd. Het ministerie voegt er wel aan toe dat dit buiten de vraag staat of deze dosps om milieuhygiënische redenen in dit (isoto- penjlaboratorium en dit medisch centrum waren toegestaan. Verontruste patiënten die naar aanlei ding van een uitzending van het NOS- journaal van vorige week vrijdag naar het Medisch Centrum Alkmaar hebben opge beld, zullen zoveel mogelijk worden inge licht over de aard van het bij hen verrich te onderzoek.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4