t Operakoor „Bel-Canto” ziet toekomst weer met vertrouwen tegemoet r ks nieuwe toegangen 8/4% kwispe door hciven- berichten Recreatieverkeer vereist in de vishcil Volgend jaar uitvoering van Bellines kort ijmondnieuws Joeri, geen held, wel mooi en lief „La Sonnambula” Nieuwe dirigent Aansluitingen op Amsterdamse weg veranderen Wijkertunnel Subsidie IH J i De Amro Spaarbiljetten. Spaarbiljetten zijn waardepapieren met een vaste looptijd, die in 2,3,4 of 5 jaar aangroeien tot f 1.000,- of f 10.000,-. Het aankoopbedrag is afhankelijk van de looptijd en het bijbehorende rentepercentage. De rentebetaling in één bedrag aan het einde van de looptijd kan fiscaal gunstig zijn. Nog een voordeel: de Spaarbiljet ten staan niet op naam. U kunt ze dus eventueel cadeau doen. De rentepercentages zijn met een looptijd van 2 jaar: 7^2%, 3 jaar: 7%%, 4 jaar: 8%, 5 jaar: De81/2% Amro Spaarbrief ’78-84. Net als de Amro Spaarbiljetten is deze Spaar brief een waardepapier aan toonder. Tussen tijdse verkoop gedurende de looptijd is moge lijk via de beurs tegen de koers van dat mo ment. Het nominale bedrag van een Spaarbrief ’78-’84 is f 1.000,- en per 26 oktober1984 krijgt u er f 1.625,- voor terug. Na datum van eerste afgifte wordt het aankoopbedrag steeds iets hoger omdat de inmiddels verstreken rente er dan in verwerkt is. Bij de huidige koers is het rendement (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Het Velser Ope rakoor „Bel-Canto” zit weer in de lift. Langzaam maar zeker begint het gezelschap zich te herstellen van de malaise, waarin het koor door een gestage terugloop van het ledenta) en enkele dirigenten wisselingen terecht kwam. (Van onze streekredactie) SPAARNWOUDE. Het be zoek aan delen van het recreatie gebied Spaarnwoude langs het Noordzeekanaal is dermate toe genomen dat maatregelen moe ten worden genomen ten behoeve van de verkeersveiligheid. Daar bij gaat het met name om de afslagen van rijksweg 202, beter bekend als de Amsterdamse weg die Velsen ten zuiden van het kanaal verbindt met het hoofd as" stedelijk havengebied. Op deze route komen nogal wat kleine zij wegen uit die toegang geven tot de deelgebieden Oosterbroek en Buitenhuizen van „Spaarnwou de”. Het recreatieschap in wor ding wil een aantal van deze we gen afsluiten. In de verre toe komst zullen opnieuw verande ringen plaatsvinden. Bij de plan vorming is nog geen rekening ge houden met bebouwing van de Velserbroekpolder. De Amro Klimspaarbiljetten. Klimspaarbiljetten vertonen veel overeen komst met de Amro Spaarbiljetten. De belang rijkste kenmerken zijn: tussentijds verzilver baar en oplopende rente gedurende de loop tijd van maximaal 5 jaar. Het zijn-waardepapie ren aan toonder, verkrijgbaar in coupures van f 1.000,- en f 5.000,-. In 5jaar groeit een biljet van f 1.000,- naar f1503,27 en een biljet van f 5.000,- naar f7516,34. Met het Amro Klimspaarbiljet zet u uw geld alleen de eerste twee jaar vast. Als u wilt kunt u er daarna aankomen. Want na 2,3 en 4 jaar looptijd kunt u het Klimspaarbiljet gedurende één maand verzilveren. De rente percentages: na 2 jaar 7'/2%, na 3 jaar 7%%, na 4 jaar 8%, na 5 jaar ■F®»?’ rcDnc m Kï" i 't i y ■p O i j wf n vi> w L7 V Vóór (ADVERTENTIE) 8X% amro bank f Hoewel er dit seizoen (net als in ’78) van een opera-voorstelling geen sprake mee kan zijn, hoopt „Bel-Canto” zich onder leiding van de nieuwe dirigent Detleff Krüger in februari volgend jaar weer aan het publiek te kunnen presenteren. Uitge voerd wordt dan de opera „La Sonnam- bula” van Vincenzo Belline, welk mu ziekstuk door het met enkele nieuwe zan gers aangevulde koor intussen al in stu die is genomen. Het bestuur vafn „Bel-Canto” is bij monde van secretaris Henk van Eek erg blij met deze rooskleurige ontwikkelin gen. Eind vorig jaar zag de toekomst er voor het koor nog buitengewoon somber uit. Het was zelfs de vraag, of de opera- traditie voor IJmuiden behouden zou kun nen blijven. „Voor dit jaar”, zo vertelt de heer Van Eek, „hadden we oorspronkelijk een uit voering van Lucia di Lammermoor op het programma staan. Daar heb je echter twee mannenkoren van in totaal zo’n ze ventig zangers voor nodig, en dat bleek dopr het bezettingsprobleem niet haal baar.' Ook zaten we zonder dirigent. Om uit het slop te komen hebben we toen een open-huis georganiseerd. Die kennisma kingsbijeenkomst leverde weliswaar niet zoveel nieuwe leden op, maar de belang stelling voor de kooractiviteiten was toch wel zo groot dat het bestuur er de moed uit putte om dóór te gaan. Vanaf moment ging het met de zielto gende vereniging weer bergopwaarts. In de persoon van Detleff Krüger werd een nieuwe dirigent aangetrokken, die me teen voortvarend aan de slag ging. De 30- jarige Krüger studeerde aan het Amster dams conservatorium zang/ piano en koor- en orkestdirectie, met als hoofdvak zang. Onder zijn leiding staan momenteel de Helderse Operettevereniging, het Am sterdams Gemengd Koor „Salve Regina”, de Nederlandse Operettevereniging Am sterdam en de muziekafdeling van de Scapino Balletschool. Met „Bel-Canto” besloot Detleff Krüger de opera „La Sonnambula” -van Belline (1801-1835) te gaan instuderen. Liet door Romani geschreven verhaal speelt zich af in Zwitserland, waar een beeldschoon weesmeisje de liefde van haar verloofde dreigt te verliezen door al slaapwande lend in de meest compromiterende situa ties verzeild te raken. Na veel heen-en- weer gepraat gelooft de jaloerse verloofde I Jeugddienst. In de Nieuwe Kerk aan de Kanaalstraat wordt op zondag 25 februari een jeugddienst gehouden. Voorganger is ds. J. P. van Rhoon uit Katwijk. Medewer king wordt verleend door het koor „The Trumpets of the Lord” onder leiding van Rob van Dijk. gen voor beide deelgebieden die van el kaar gescheiden worden door het voorma lige zijkanaal B en recreatieve termen kanobaan geheten. Oostenbroek ligt tus sen de Velsertunnel en de baan. Buiten huizen ligt tussen dat wat en zijkanaal C. Dit laatste deelplan wordt vooral bezocht door liefhebbers van het golfspel. De cen trale aansluiting op de Amsterdamse weg zou moeten worden aangelegd even ten oosten van de Spaarndammerweg, die wordt afgesloten. Zowel auto- als fietsver- keer mag van deze toegang gebruik ma ken. Fietsers mogen voorlopig gebruik blijven maken van de Genieweg net als auto’s. Andere bestaande aansluitingen op de weg langs het kanaal zullen in dit deelgebied vervallen. Oosterbroek krijgt een nieuwe centrale aansluiting voor alleen autoverkeer ter hoogte van het vrijgehouden tracé voor een toekomstige Wijkertunnel. De toegan gen bij de Onderhoudsweg en de route langs de westkant van zijkanaal B. zullen niet meer door auto’s benut mogen wor den. Fietsers kunnen wel gebruik blijven maken van de Onderhoudsweg en van de Genieweg aan de oostkant van de kano baan. Deze verkeersregeling zal vermoedelijk tot in het midden van de jaren tachtig gelden. In een latere fase wordt namelijk rekening gehouden met de wijkertunnel. Li geen nieui vrou Thee gepr als E kind, Lilia twee 10,43-9,52. Per 40 kg: tarbot 652-385; griet 330-240; kabeljauw één 198-138; kabeljaujv twee 164-104; kabeljauw drie 120-60; kabeljauw vier 92-60; kabeljauw vijf 78-53; schelvis vier 140; schol één 62-56; schol twee 75-65; schol drie 86-70; schol vier 83-70; wijting drie 80-40; schar 110-72; kuit 34-28; steen bolk 34-24; bot 26-24. DE BESOMMINGEN WAREN: KW 145 13.400; UK 17 UK 48 4600; IJM. 19 ƒ11.400; IJM. 25 ƒ2300; IJM. 27 10.900; verder waren er 5 Texelaars en twee Vo- lendammers met een tótale besomming van 260.000. Cil Kano verve Alisti over! Duits Nava de on serge inz’n Nava verfil bloed dat d; strate Joegc tien! Ine bosc e<ntj< War oriei Bftb opva M gaat voor Coei janu verb weei vrijd alsnt prog van 1 om 2 Uitgi „Bar Ned< Coui raan Geoi ons 1 Vooi prog zijne were van< netv wore «ver cont; J<uts Heer A Sane tijde Fooi zijn< Hun gere „Alc is in Kan Sti Lieh deze Stac prog zieke kom eenv uith uitei med slacl voor ontd moe „Wir oppe pern gedv avor „1 vrijd Muzi van! quad hore: totaa waar twaa stukl impr ook\ Char uiteindelijk in haar onschuld en schuift zijn bruidje de trouwring aan de vingers. Nu burgemeester en wethouders van Velsen hebben ingestemd met het verzoek van „Bel-Canto”, de voor de (afgelaste) opera-voorstelling van dit jaar toegezegde subsidie over te hevelen naar 1980, lijkt de uitvoering van „La Sonnambule” finan cieel wel haarbaar. Met de voorstelling (décors, kostuums, schminckwerk, sala rissen dirigent en toneelregisseur is naar schatting een bedrag van zo’n 68.000 gemoeid. „Een dure liefhebberij", beaamt secretaris Van Eek, „en het is dan ook geen wonder dat er in Nederland nog maar een handjevol operakoren bestaat". Hoewel de positie van „Bel-Canto” voorlopig weer lijkt te zijn veiliggesteld, kan het koor enige uitbreiding nog best NAAM: Joeri. LEEFTIJD: 9 maanden. RAS: Groenendaeler. SOORT: Mannetje. PRIJS: 60,-. INLICHTINGEN: 02550-15744. Bij het horen van de roepnaam van de fraaie zwarte langharige viervoeter die voorbestemd is om met KWISPEL- door op pad te gaan, gaat er bij laatst genoemde een lichtje branden. „Joeri”, dat was de naam van de eerste mens die in de ruimte vertoefde. Die op 12 april 1961 in zijn Vostok-I een volledige omwenteling om de aardkloot maakte. Jazeker. Dat was Joeri Gagarin. Die Joeri was van Russisch origine. De Joeri die met KWISPELdoor op pad gaat is van Belgische afkomst. Dat wil zeggen: de Groenendaeler behoort tot de familie der Belgische herder shonden. Opmerkelijk is zoals reeds opgemerkt zijn zwarte kostuum met een enigszins kraagvormige beharing om de hals en de wat rossebossige staart. Dan zijn er de spitse snuit en de diepbruine ogen. Van die ogen moet gezegd dat ze nu niet meteen stralend en blij de wereld inblikken. Eigenlijk een beetje bang. Wat achterdochtig. Joeri schrikt van plotselinge bewegingen en is aanvan kelijk slechts met moeite over te halen tot een wandeling. De beste remedie is zo heeft KWISPELdoor in de prak tijk ervaren voortdurend tegen een dergelijke achterdochtige hond te klet sen. Er ontstaat dan een situatie dat de hond, die eerst de indruk wekt gehoor- zaam te luisteren bij zichzelf denkt: „Zeur jij nog een tijdje door, dan snuf fel ik intussen wat aan struiken en Op korte termijn zal begonnen moeten worden met nieuwe centrale aansluitin- De nieuwe dirigent van Bel-Canto, de Amsterdammer Detleff Krüger. gebruiken. Momenteel omvat het gezel schap 42 zangers, terwijl met het oog op de komende opera-uitvoering een bezet ting van om en nabij de vijftig koorleden gewenst zou zijn, Dames-, maar vooral herenleden (bas/tenor/bariton, dat is om het even) zijn van harte welkom bij het operakoor, dat zoals het er nu naar uitziet het zilveren bestaansjubileum in 1981 ze ker zal halen. Wie met het koor wil kennismaken, kan elke dinsdagavond van 20 tot 22.30 uur terecht in he cultureel centrum aan het Moerbergplantsoen in IJmuiden, waar „Bel-Canto” onder leiding van de nieuwe dirigent hard oefent op de begin volgend jaar uit te voeren opera „La Sonnam bule”. Woensdag aangekomen: Latos, R’dam; Albert-V, Londen; Christel, Husum, Vel sen; Cebo Moon, Lerwick, IJmuiden; Eemsborg, Utansjoe; Neberschip, Hani- na; Latona, Charlestown; Jana Vyay, San tos; Ventura, R’dam, IJmuiden; Marika, Noordzee; Maple Ace, Southamton; Ex port Leader, Bremerhaven; Alca, Klaspe da; Avance, Milos; Shabonee, Oporta. Woensdag vertrokken: The Ducheas, Rochester IJmuiden; Erik, Bremen; Tor Brittannia, Gothenburg; Altair, Elbe, Le Havre, Wandelaar, Rensburg; Ounia, Le Havre; Kent Shore IJmuiden, Cont. Plat; Natalie Bolten, Emden; Erna Oldendorf, IJmuiden, Salerno; Fridel, IJmuiden, Ro chester; Atlas, Antwerpen; Pluto, IJ muiden. Donderdag aangekomen: Jan Dirk. Gr. Yarmouth; Ann Lise Tholstrup, Arklow, IJmuiden; Brage, Monrovia, IJmuiden; Quickthorn, Grangemouth; Realengracht, Tolkis; Cheniste Lutetia, Marsa el Brega; Estrella, Duinkerken; Kent Shore, Cont. Plat. IJmuiden. Aanleg daarvan maakt verlegging van de Amsterdamse weg op dat punt noodzake lijk. De nieuwe centrale toegang naar Oosterbroek zal dan gemaakt worden bij de weg die nu alleen dienst dóet voor het verkeer naar de vuilstort. Over een jaar of vijf moet die veranderd zijn in een uitzichtheuvel. Deze aansluiting krijgt verbindingen in de richting van de ijsbaan en zuidoostelijk naar de Genieweg. De aansluting van deze route op de Amster damse weg kan dan vervallen. Het fietsverkeer kan ook in later jaren gebruik blijven maken van de aansluiting bij de Velsertunnel en zonodig bij de uit zichtheuvel. Rond 1985 zal ook de aanslui ting van de Buitenhuizer uitweg tot het verleden gaan behoren. Tegen die tijd zal het Buitenhuizereiland op andere wijze ontsloten zijn. Het projectbureau Spaarn woude wil nog (laten) onderzoeken of het mogelijk is een fietspad aan te leggen bij de brug over het zijkanaal C. De ambtehjke planners schatten dat de kosten van de werken op korte termijn vier ton bedragen, een som die geheel door de rijksoverheid wordt betaald. De voorgestelde veranderingen komen aan de orde in een openbare bestuursver gadering van het recreatiegebied. Die wordt morgen, vrijdag 23 februari gehou den in het beheersbureau. Kerkweg 4 te Spaarnwoude (aanvang 9.15 uur). Inspi afkoi gebn de sy tape- musi minn „Dat zou je eens tegen je baas moeten vertellen”, merkt hij gekscherend op. bomen”. Dat is- precies de bedoeling. En ook bij Joeri lukt het. Wel met enige moeite maar dat is de schuld van de fotograaf die loopt te grinniken om de wartaal die KWISPELdoor uitslaat. Maar even later moet de man zich in alle bochten wringen om een enigszins behoorlijke prent te maken van Joeri. Het kost zo ongeveer een half filmrolle tje (van 36 opnamen!). „Ik denk dat ik dat maar eens tegen jouw baas vertel”, repliceert KWISPELdoor. Intussen is Joeri wat minder schuw en gunt zich de tijd wat rond te kijken terwijl zijn metgezellen elkaar staan te jennen. Maar er blijft iets „afstande lijks”. Joeri heeft geen kwade bedoe lingen. Ver van dat. Maar voelt zich op zijn gemak als hij maar wat met rust wordt gelaten. Dat laatste is duidelijk niet gebeurd bij de vorige eigenaar die er, volgens eigen informatie aan het asiel ver- strekt, nogal vreemde pijnlijke metho den op na hield om Joeri tot gehoor zaamheid te dwingen. Dat verklaart natuurlijk erg veel. En het is mede daarom dat KWISPELdoor het gezin dat het met deze hond aandurft best wil adviseren de uitdaging aan te ne men. Want uiteindelijk is de Groenen-, daeler altijd nog een nazaat van de honden die eerlijk en trouw de kudden hebben gehoed op de Belgische heiden. KWISPELdoor schrijft over honden die in het Kerbertasiel aan de Heerenduinweg 18 in IJmuiden op een nieuwe eigenaar zitten te wachten. Elke dinsdagavond oefenen de Bel-Cantoleden hard op de opera „La Sonnambule”, die voor februari volgend jaar op het programma staat. Hoge rente! IJMUIDEN. Aan de woensdagmarkt werd aangevoerd: 5035 kg tong; 44 kisten tarbot en griet; 3178 kisten kabeljauw; 245 kisten wijting; 712 kisten schol; 32 kisten scharij; 114 kisten diversen. PRIJZEN IN GULDENS. Per 1 kg: tar bot 23,67-12,224; grote tong 13,03-12,90; grootmiddel tong 15,90-15,50; kleinmiddel tong 14,59-13,63; tong één 12,60-11,60; tong

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 6