STATEN VERSTRIKT IN GEWESTVORMING, MAAR Bouwplaats Hillegom HERMAN PIETER DE BOER BOEKHANDEL H. COEBERGH ■door provinciegrens nooit onderzocht Rob Sipkes Edelsmid 99 Drs. J. Achterstraat AUTEURS SIGNEREN HUN WERK Nico Scheepmaker „Het Herenhotel” Heipalen onder democratie Alleen I Luxman, Micro, Quad, Revox dealer De langverwachte DM7 van Bowers Wilkins is een regelrecht ongehoorde luidspreker. Uitgangspunten 1 I I Amsterdam I I I r jf 11 IJMOND FEBRUARI 19 7 9 VRIJDAG 2 3 10 Zaterdag 24 februari om 13.30 uur zal het nieuwe boek van bij ons ten doop houden. EIGEN SERVICEDIENST - GEEN VOORRIJDKOSTEN Kennemerlaan 76-78 IJmuiden. Tel. 02550-15726 Maandags gesloten - Donderdagavondverkoop Herman Pieter de Boer en de illustrator van het boek Pat Andrea zullen tot 16.00 uur aanwezig zijn. Komt u de DM7 en de andere topmerken eens vrijblijvend beluisteren in onze speciale studio. GED. OUDE GRACHT 74 HAARLEM.- TEL. (023) 319198 Ontdek hoe diamant ’t schitterendst gevat wordt bij Rob Sipkes. Diamant, mets evenaart z’n schoonheid en onoverwinnelijkheid. Meesterlijk gezet, komen z’n mooiste facetten in schittenng. In nngen of colliers, vormgegeven naar uw idee. Onweerstaanbaar bij Rob Sipkes. pxklnsieve sieraden (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De splitsing van Noord-Holland, zoals Wiegel die wil, is volstrekt onaanvaardbaar. Over dat ene punt was de staten commissie voor Nieuwe Be stuursvormen het in elk geval roerend eens. Maar daarmee houdt de eensgezindheid onder de Noordhollandse Statenleden dan ook wel op. Over de vraag, hoe het binnenlands bestuur wèl moet worden gereorganiseerd bleken de meningen donderdag ver uiteen te lopen. Na een volle dag vergaderen is het de commis sie niet gelukt tot een eenduidig standpunt te komen met betrek king tot deze kwestie. En naar zich laat aanzien zal dat ook niet lukken op 26 maart, als de voltal lige statenvergadering moet be slissen over de Noord-Hollandse reactie op de reorganisatieplan nen van Wiegel. I, van Kleine gemeenten organiseren zich tegen opheffing Drs. J. Achterstraat IJssel- (ADVERTENTIES) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIII k’ »»pru 1/ Wil men Amsterdammers in de NO- RON-locatie toelaten, dan zal men als consequentie dat getal van 21.000 wonin gen moeten aanvaarden, aldus drs. Ach terstraat. Dat betekende meer ruimtebe slag, of zo gaf hij achteraf toe het bouwen in hogere dichtheden. De ge meente Haarlemmermeer moet wel met de 6.000 woningen voor Zuid-Kennemer- land akkoord gaan, als zij in aanmerking wil komen voor de „groeikernstatus” en de daaraan verbonden financiële voor delen. In zijn lezing over de Verzorgingsstruc tuur in het NORON-gebied oefende drs. Achterstraat scherpe kritiek uit op de Haarlemse agglomeratie, die in het verle den Haarlemmermeer nooit enige onder wijs- of ziekenhuisvoorziening had willen wier achterban verdeeld is in felle aan hangers van de gewestvorming en minder felle aanhangers. De PvdA wordt daarin aangevoerd door niemand minder dan de commissaris van de koningin, drs. R. J. de Wit. In het bewust wat vaag gehouden collegeprogramma sijpelt toch de sympa thie voor de gewesten door. Dat moet ook wel, gezien het collegeprogramma. Laat staan dat Noord-Holland in Zuid- Holland een bouwplaats had kunnen aan wijzen”, aldus Achterstraat. Hij vond deze belemmeringen erg jam mer, want er waren „vreselijk veel argu menten” voor een bouwplaats bij Hille gom. „Ja maar, zegt men dan, die kostba re bollengrond. Nou ik praat wel eens met bollenkwekers, en die zeggen dan, kost baar, nou ja, als je maar betaalt. De Bol lenstreek is eigenlijk een erg verouderd bollengebied. Voor de bollencultuur kan men ook nog wel elders terecht. Hillegom zou, met de spoorlijn HaarlemLeiden, een uitstekende railinfrastructuur hebben gehad. Ik vind het jammer, dat deze moge lijkheid nooit bewust als alternatief is onderzocht.” Drs. Achterstraat gaf daar mee aan hoe belangrijk het domme be staan van een provinciegrens kan zijn voor de ruimtelijke ordening. En daarmee raakte hij de problematiek van de reorga nisatie van het binnenlands bestuur, die juist gisteren uitvoerig aan de orde is geweest in de Statencommissie Nieuwe Bestuursvormen, waarover elders op deze pagina meer is te lezen. Noord- en Zuid-Holland kun je niet eens de wegen op elkaar aangesloten krijgen. De Lange stelde dat D’66 de tweedeling van Noord-Holland niet in principe af wijst (maar dan moest het een andere splitsing zijn, dan Wiegel heeft voorge steld) Geen enkele oplossing deugde ech ter naar zijn mening, wanneer daarin niet de problematiek van Groot-Amsterdam recht werd gedaan. „De grensoverschrij dende ontwikkelingen hebben zich juist bij de grote steden voor het eerst geopen baard. Daar is het denken over de nood zaak van bestuurlijke reorganisatie be gonnen. De maatschappelijke samenhan gen tussen Amsterdam en de Amsterdam se regio komen bestuurlijk niet tot hun recht. Ik vind het onbegrijpelijk, dat in de standpuntbepaling van GS Amsterdam een minimale rol speelt”, aldus drs. De Lange. af op de WD, die nadrukkelijk vastge legd wenste te zien, dat er geen vierde bestuurslaag zou komen. En daarmee was de vicieuze cirkel van de besprekingen weer rond. Hij kreeg daarin onmiddellijk de steun van mr. Rutgers. Deze betoogde, dat, wan neer Amsterdam een provincie zou wor den, het dan het centrum zou moeten zijn van de grote intermediaire bestuursvorm. Het PPR-statenlid J. C. Zuurbier had Gedeputeerde De Vrieze stelde berus tend vast, dat het onmogelijk was geble ken tot een krachtige duidelijke en eens gezinde opstelling te komen. Naar zijn mening moest in elk geval op korte ter mijn een reorganisatie worden doorge voerd. Dat moest ais standpunt van het provinciaal bestuur aan het rijk worden bericht. Met de beschikbare gegevens zou de regering echter snel tot een beter plan moeten komen. De staten zouden daarom moeten aanbevelen, dat de regering een nota van uitgangspunten diende te pre senteren, die een inspraakprocedure zou doorlopen ongeveer vergelijkbaar met die van een planologische kernbeslissing. De Staten-Generaal zou vervolgens, zo stellen GS het zich voor, een aantal principe- uitspraken kunnen doen, die richting zou den moeten geven aan een uiteindelijk wetsontwerp. Naar de mening van GS zouden in deze nota van uitgangspunten in ieder geval twee hoofdeisen moeten zijn opgenomen: Een tegemoetkoming aan de behoef te aan democratisering; Drs. IJsselmuiden kondigde aan dat zijn Vereniging een plaats in de discussie over de reorganisatie van het binnenlands be stuur zou opeisen. „De tijd is voorbij, dat de regering over kleine gemeenten spre kend kan menen dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten de enige verte genwoordiger van die gemeenten is”. Hij eiste van de VNG een duidelijke keuze voor of tegen handhaven van de kleinere gemeenten. Zich kennelijk de dreiging van Amster dam voor zijn eigen gemeente bewust, schilderde IJsselmuiden het opgaan van een kleine gemeente in een grote in schril le kleuren. „Na enkele jaren vindt men de opgeheven gemeente niet meer terug, noch als bestuurlijke noch als sociale een heid”. IJsselmuiden wees er op, dat de kleine dorpen in vergelijking met stedelijke ge bieden erg weinig geld krijgen voor wel zijnszaken. Hij verweet de regering een tegenstrijdig en ongecoördineerd beleid jegens de kleine dorpen. Aan de ene kant is er de maatregel om de leerlingenschaal voor kleine scholen te verlagen. Binnen- Deze vicieuze cirkel was overigens wel getrokken om een pot gloeiend hete brij: de problematiek van (Groot)Amsterdam. Als zenuwachtige struisvogels trippelden de statenleden daar steeds maar omheen, terwijl alle reorganisatieplannen toch ei genlijk waren ingegeven door het besef dat aan deze almaar overkokende pot nodig iets gedaan moest worden. Evenals aan de overkokende potten van de andere grote steden. Het immer pragmatische D’66-statenlid drs. J. de Lange wees er üiteindelijk maar eens op. Met name de VVD ziet de vierde be stuurslaag helemaal niet zitten, zo bleek donderdag weer uit de stellingname van het WD-statenlid mr. J. W. Rutgers. De VVD vindt echter de PvdA tegenover zich, „Hoe groter de bestuursleden, hoe moe delozer de gemiddelde burger wordt. Ziet men naar de grote steden en spreekt men dan nog van democratie, dan is het alleen nog maar een theoretische. Enkele partij- kaders met een kleine kring van al of niet ambitieuze lieden maken de dienst voor velen uit”, zo meende de heer IJsselmui den. Hij vond dat hier niet meer sprake was van reële democratie maar van een tussenvorm van democratie en oligargie (=de heerschappij van weinigen, red.) „In een kleinschalig bestuur herkent de bur ger zich en kan hij nog met zijn kleine problemen terecht zo»der dat het nodig is, dat hij zich van actiegroepen en dergelijke bedient. Ik vind het zomaar opheffen van kleine gemeenten een groot gevaar voor de toekomst van ons bestuur en onze democratie”, aldus de voorzitter van de vereniging voor Kleine Kernen. IJsselmuiden was van mening, dat op lossingen van bestuurstechnische aard niet ten koste zouden behoren te gaan van de invloed van de burger. „Reorganisatie van het Binnenlands Bestuur kan alleen maar succesvol zijn als het aansluit op de wensen in de samenleving, niet op de wensen van het bestuursapparaat. Het bestuur is er nog altijd voor de burgers en niet omgekeerd”. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Burgemeester drs. F. J. A. IJsselmuiden van Haarlemmer- liede en Spaamwoude heeft vanmorgen in Utrecht, in zijn functie van voorzitter van de Landelijke Vereniging voor Kleine Kernen een scherp protest laten horen tegen de plannen om gemeenten met minder dan tiendui zend inwoners op te heffen. „Het wordt zo langzamerhand tijd, dat men in Nederland gaat beseffen, dat het laten verdwijnen van kleine bestuurs- eenheden hetzelfde is als het weghalen van heipalen onder het gebouw van de democratie”, aldus IJsselmuiden in zijn openingstoespraak van het jaarcon gres van de vereniging. Deze gewestvorming nu dreigt de con flictstof te worden, die een eenduidige reactie van de Noordhollandse staten op de reorganisatieplannen in de weg zal staan. Want intussen is een tegenbewe ging ontstaan, die bezwaar heeft tegen deze „vierde bestuurslaag”. De critici vre zen namelijk dat de gewesten het bestuur alleen nog maar ondoorzichtiger zullen maken voor de burger, die daar dan bo vendien veel geld voor moet betalen in de vorm van belastingen. Want zo’n nieuwe bestuurslaag kost Natuurlijk het een en ander. (Vervolg van pagina 1) Zou men ook nog Schipholwerkers uit Amsterdam en Amstelveen willen huisvesten in het NORON-woongebied, dan zou men nog 6.000 huizen nodig hebben, wat het totaal te bouwen aantal op 21.000 zou brengen, zo rekende drs. Achterstraat zijn gehoor voor. tieplannen van zijn ambtsvoorganger De Gaay-Fortman, die aanvankelijk 24 „mi- ni-provincies” had willen maken. Onder deel van het plan De Gaay-Fortman was een vierendeling van Noord-Holland in de mini-provincies Kennemerland, Noord- Holland-Noord, Amstelland met Amster dam en een provincie met ’t Gooi. Aan dit voorstel was nog een plan voorafgegaan om het land in 33 gewesten te verbrok kelen. In de discussie in de statencommissie speelde heel deze voorgeschiedenis mee. Want als uitvloeisel van vroegere reorga nisatieplannen is men in Noord-Holland jaren geleden al begonnen met de instel ling van „pre-gewesten”. Deze „Pre-ge- westen”, waarvan het gewest Zuid-Kenne- merland er een is, functioneren al een poos. En daardoor zijn politieke verplich tingen ontstaan. In het collegeprogramma voor Gedeputeerde Staten wordt dan ook de direkte verkiezing van de gewest-politi- ci bepleit. Logisch dus, dat de commissie vergadering door een aantal vertegen woordigers van de Noordhollandse ge westen werd bijgewoond. Probleem voor Noord-Holland' is nu echter, dat het landelijk (praktisch) alleen staat in de strijd voor de gewesten. Het hardnekkig vasthouden aan de gewesten, dwars tegen de nieuwe reorganisatieplan nen in, heeft inmiddels al de irritatie opge wekt van de kamerleden. De Noordhol landse voorvechters van de gewesten zit ten dus tussen twee vuren! Enerzijds is men het er eensgezind over eens, dat de provincie in elk geval niet op de wijze zoals Wiegel wil in tweeën mag worden geknipt. Om dat standpunt tegenover de rijksoverheid kracht bij te zetten, zou het het meest tactisch zijn, met een duidelijk, eenduidig en goed beargumenteerde reac tie te komen. Maar dat dreigt te mislukken omdat men in de Staten onderling zeer verdeeld is. En een grotere doelmatigheid in ver- band met de schaalvergroting (Met dat laatste wordt bedoeld, dat het bestuur gebieden zou moeten omvatten van een zodanige omvang dat de ruimtelijk steeds verder gespreide regionale samenhangen door een democratisch gekozen bestuur kunnen worden overzien. Zoals bekend heeft een aantal stedebouwkundigen aan bevolen een aantal landsdelen groter dan de huidige provincies in het leven te roepen, om aan de gigantische stedelij ke problematiek van de Randstad het hoofd te kunnen bieden. In de provinciale reactie zou verder moeten staan dat het Rijk intussen verder moet gaan met de streekgewijze gemeen telijke herindeling, concrete decentralisa tie, verbetering van gemeenschappelijke regelingen, zodat de competentiestrijd tussen pregewest en gemeenten kan wor den beslecht. Waar de unanieme wens bestaat nieuwe provincies te vormen, zou dat kunnen gebeuren door een eenvoudi ge wijziging van de provinciewet. Het PSP-statenlid P. Zwart sloot op nieuw een vicieus cirkeltje door er op te wijzen, dat juist niet moest worden voort gegaan met gemeentelijke herindeling, zo lang niet bekend was wat uiteindelijk zou worden besloten over provincies en ge westen. Bij de vorming van gewesten kun nen de gemeenten namelijk klein blijven. Een vraag van het WD-statenlid R. A. Hijmans om nadere mededelingen om trent de zuidgrenzen van de provincie dreef gedeputeerde De Vries tenslotte he lemaal in de schulp. „Ik ben als de dood daar uitspraken over te doen gezien de ruzie die tussen andere provincies over grenskwesties is ontstaan”. De Vrieze stel de wel vast, dat Hillegom te kennen had gegeven bij Noord-Holland te worden ge voegd. Hij achtte het ook denkbaar dat in het zuiden een stuk van Noord-Holland zou af gaan (de Zuidelijke Haarlemmer meer met Nieuw-Vennep als centrum?). De opstelling van onze versterkers, tuners, platenspelers, luidsprekers en kombinaties hebben we nu zodanig veranderd dat u nu een nog beter overzicht krijgt nu nog makkelijker een keus kunt maken uit onze klasse- en topklasseapparatuur En tussen die overzichtelijke serie luidsprekers vindt u de DM7 afstaan. Zelfs een polikliniek was nog te veel gevraagd. „Waarom nou toch niet?”, vroeg Achterstraat zich af, „zelfs in Afri ka brengen zendelingen zulke klinieken met zich mee.” Haarlems wethouder Paul Captijn, die ook op de bijeenkomst was, ging niet op de provocatie in. In korte trekken schetste het CDA-sta- tenlid hoe men tot plaatskeuze van de NORON-bouwplaats was gekomen. Hij liet daarbij doorschemeren niet helemaal gelukkig te zijn met deze uiteindelijke keuze. „Zuid-Kennemerland zat met ruimtegebrek voor de woningbouw. Ging men zoeken in zuidelijke richting dan stuitte men al gauw op problemen bij de zuidgrens van de provincie. Hoe jong deze provinciegrens ook mocht zijn, het is een zeer gewichtige gebleken. Op de grens van Amsterdam echter een aanmerkelijk min der dominante rol toegedacht. Bij een eventueel voortgezette gewestvorming zouden Zaanstad en Amsterdam moeten worden uitgesloten. Zaanstad, omdat dit in feite pas een nieuw gewest is geworden door de samenvoeging van een aantal kleine gemeenten tot één grote. En Am sterdam, omdat deze stad al genoeg ge westelijks had en eigenlijk zou moeten worden gecentraliseerd. Toen dit was aangevoerd, kwam men er helemaal niet meer uit. Andermaal bleek Amsterdam een twistpunt van de eerste orde, niet alleen op het gebied van de ruimtelijke ordening, maar ook op het nauw daarmee verbandhoudende be stuurlijke terrein. De statencommissie stond dus voor de tamelijk hopeloze opgave om het onver- zoenlijke te verenigen tot een naar buiten toe krachtig klinkend standpunt. Het PvdA-statenlid J. J. I. van Leeuwen waag de een poging met het voorstel, dat men in de provinciale reactie bijvoorbeeld twee keuzemogelijkheden zou inbouwen: de handhaving van een grootschalig interme diair bestuur plus 44 gewesten of 26 mini- provincies. Even leek het erop, dat men het hierover inderdaad eens zou worden. Want een grootschalig intermediair be stuur (provincie of nog groter) was wel de wens van iedereen. Het compromis stuitte Warmoesstraat 2 - Haarlem tfn. (023) 32 43 09 (achter de Hallen bij de Grote Markt) iS- Burgemeester drs. F. J. A. muiden landse Zaken wil echter alle kleine kernen in bestuurlijke zin laten verdwijnen. „Het ministerie van Economische Zaken wil steunmaatregelen voor de winkelier in kleine kernen, maar Verkeer en Water staat vindt dat de postagentschappen be neden de 10.000 handelingen uit die -zvaak marginale - winkels moeten verdwijnen”. Burgemeester IJsselmuiden kon voor uitlopend op de definitieve onderzoekre sultaten meedelen, dat woningbouw in kleine hoeveelheden - zoals zo vaak moet gebeuren in kleine dorpen - per huis tus sen de 10.000 en de 18.000 duurder is. per woning, dan het bouwen van grote hoeveelheden in de groeikernen. Dat blijkt nu al uit een onderzoek dat het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft gedaan. De Vereniging zal daarover contact opnemen met regering en parle ment. Er moet een „kleine-kernentoeslag" komen. Met instemming kon drs. IJssel muiden melding maken van de motie die Provinciale Staten van Noord-Holland maandag hebben aangenomen. Daarin wordt inderdaad een extra subsidie voor de sociale woningbouw in kleine hoeveel heden in de dorpen bepleit. Twee-deling Noord-Holland onaanvaardbaar Zoals bekend heeft minister Wiegel Binnenlandse Zaken voorgesteld om ons land in 17 provincies in te delen. Daarbij zouden de allerkleinste gemeenten moe ten worden opgeheven (voor een reactie op dat idee leze men elders op deze pagi na). De gemeenten zouden een aantal be voegdheden en taken aan nieuwe kleine provincies moeten af staan. Noord-Hol land zou in tweeën worden gekapt, waar bij een langgerekte provincie van Haar lem tot aan Den Helder enerzijds en een provincie met Amsterdam als centrum anderzijds zouden ontstaan. Dit voorstel van Wiegel was op zichzelf weer een aanpassing van de reorganisa-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11