schrijvende lezers j Langlaufen r prijswinnaars Duinwandeling [puzzel van de week persfoto’s 3 29. d 90. 15 0.- even tu Geslaagden in RKZ Ruilbeurs en voedselinzameling DE WERELD VAN HET DIER De gelegenheid om thuis te raken in 9.- 36 IJmond MTS Welzijnswerk Steunactie bisschop 9 Achterstallig onderhoud Unie van Utrecht Verhoging kijkgeld 19 18 VRIJDAG 2 3 VARIA FEBRUARI 19 7 9 m i.- maagd gebonden boek met 180 schitterende kleurenfoto’s en interessante tekst Nu slechts f27,50 na 31-5 -1979 f32,5O B. Onder redactie van J.P. Bos tl F fw pc pö *1 (ADVERTENTIES) jr ELLEN '0.-, de te „ER even tussen UIT" is een f rubriek met t(r)ips voor onze J lezers, die er eens een paar f j uur of wat langer uit willen I 55.000,- ia or Te koop in uw boekhandel Vraag daar ook naarde andere platenboeken van In denToren leuken I □r. van tr Huur n weeke' schuilen achter de foute beslissing van weleer. Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald. Ook nu weer vinden de ƒ25: Mevr, van Denzen, Groot Heilig land 20, Haarlem; 25: A. Roosendaal, Da Costalaan 46, Driehuis, ƒ15: Mw. E. Scheepmaker, Pastoorslaan 3, Hillegom; 15: G. Wortel, M. K. Hofstedestraat 7, IJmuiden. ƒ10: F. Witteman, Zwaluw- straat 19, Haarlem; 10: A. de Boer-Burg- graaf, Wijk aan Zeeërweg 91, IJmuiden. l-KAME’ l Haarler (PLAAT) Ass. ka» Villebrort jiden, t» T. VAN RIJN, Santpoort. J. A. BOMANS, Heemstede. te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: DAMIATE PERS B.V., POSTBUS 18, 1970 AA IJMUIDEN. Oplossing puzzel nummer 7 Horizontaal: 1. verdrag; 7. slordig; 13. ore; 14. afromen; 16. ene; 17. emelt; 19. Ida; 20. odeon; 22. si; 23. Weert; 25. r.r.; 26. bat; 28. z.o.z.; 29. tel; 31. nar; 33. af; 34. belet; 35. nee; 37. re; 38. kruis; 40. voor man; 42. Ane; 44. Rob; 45. edelman; 48. kopie; 50. Ie; 51. sir; 52. kever; 54. e.v.; 55. Ena; 57. sen; 59. neg; 60. are; 61. B.S.; 63. laken; 65. un; 66. ereis; 69. Aad; 70. aroma; 72. nee; 73. talmend; 76. dal; 77. tulband; 78. nergens. Vertikaal: 1. voerbak; 2. Ern; 3. Reest; 4. - rat; 5. af; 6. griezel; 7. smart; 8. Ie; 9. one; 10. deern; 11. Ino; 12. generen; 15. ode; 18. 11; 21. dr.; 23. wol; 24. tenor; 27. afraden; 28. zes; 30. Leo; 32. arabier; 34. biels^36. error; .2 39. une; 41. mop; 43. Karei; 45. element; 46. mis; 47. beneden; 48. keg; 49. evenals; 53. - ven; 56. abeel; 58. naald; 60. anode; 62. si; 64. kam; 65. Ur; 67. reu; 68. sta; 70. adr.; 71. - man; 74. An; 75. ne. LU l g d, Vraagpr* lusterw kant, w» pende De wandelkring Leiden en omstreken opent het seizoen het komende weekeinde van 24 en 25 februari in NOORDWIJKER- HOUT met een bos- en duinwandeltocht. De routes over afstanden van 5, 10 en 15 km. gaan door de Boschwachterij Noord- wijk gelegen in het duindistrict tussen Zandvoort en Noordwijk en voeren voor een deel over het strand. De start kan beide dagen plaatsvinden tussen 10 en 14 uur bij café-restaurant „De Duinpoort”, Langevelderlaan 22 in Noordwijkerhout, tegenover jeugdherberg „De Duinark”. Het inschrijfgeld is 2,- per persoon. v ons Hyp 17550 Naar aanleiding van het interview in uw 23^416! krant van maandag 12 februari over de (Van een medewerker) BEVERWIJK. Zaterdag houdt de vo- lierevereniging „Vogelvreugd” een ruil beurs in het clubhuis aan de Heemsker- kerweg 189. De beurs is van ’s morgens tien tot 's middags vier uur geopend. „Vo gelvreugd” wil ook voedsel inzamelen voor de nog in nood verkerende vogels. Tijdens de openingsuren is daarvoor gele genheid. De vereniging zorgt dan voor het gereed maken van het voedsel en het vervoer naar de voederplaatsen. De skiclub „H Primo” in BERGEN N.H. wil liefhebbers van het Noordhollandse sneeuwtapijt laten profiteren en heeft voor zondag 25 februari enkele langlauf- wedstrijden op het programma gezet, waarin ook een prestatieloop is opge nomen. De recreatiewedstrijd gaat over een parcours van ongeveer 4 km. over geacci denteerd duin- en bosterrein in de onmid dellijke nabijheid van de skibanen aan de Duinweg. Daar het traject door de staats bossen loopt is geen duinkaart vereist. Iedere deelnemer kan individueel tussen 10 en 12 uur starten bij het gebouw van de schaatstrainingsgroep Bergen. Hij dient in principe wel zelf over ski’s en schoenen te beschikken, omdat ”11 Primo” slechts een beperkt aantal in voorraad heeft. Ook voor de langlaufprestatieloop kan tussen 10 en 12 uur worden gestart. Het parcours voert hier over relatief vlak bos- en duin- terrein en is ongeveer 5 km. lang. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ5,-, een aandenken aan beide evenementen wordt tezijnertijd toegezonden. Inlichtingen over het doorgaan van de wedstrijden zijn te verkrijgen op num mer 02208-5064. omwonenden, dat er zeer serieus naar betere alternatieven gezocht dient worden. noemde geriefsverbetering. Ze krijgen dan subsidie en zijn toch weer heerlijk in hun eigen voordeel uit de nesten. Maar de l gedupeerde is wel de huurder, die deze fikse huuverhoging moet betalen, zoge naamd voor het opknappen en het aan- I brengen van geriefsverbetering in zijn woning. Dit verdoezelt zo heerlijk het ach terstallig onderhoud, want hier kraait geen haan meer naar. Maar de kosten drukken vaak heel zwaar op de minder- draagkrachtigen van onze maatschappij. Er worden een paar tegeltjes aangebracht in de douche, er komt misschien een keu kenblok of cv. Het geheel wordt verpakt in een mooi jasje en wordt aangepast aan de woning van 1980, echter betaald door de huurder. Stop toch deze praktijken van verhuurders en laat de gemeente opko men voor de belangen van de huurders. MEVR. v.d. ZWET, Hillegom. Als ik de advertentie over bijna een volle pagina zie van de gemeente Heem stede om het kienen en knutselen op een rijtje te zetten (welzijnswerk heet dat), dan vraag ik mij af wie ze zo graag op een rijtje heeft gezet en van wiens geld zo’n advertentie wordt geplaatst. Betreurt de wethouder van Financiën het inderdaad, dat hij de onroerend-goedbelasting in Heemstede met 15 percent moest ver hogen? BEVERWIJK. In het Rode Kruis Zie kenhuis sloten 21 leerlingverpleegkundi- gen hun opleiding met succes af. De vol gende personen namen het A-diploma in ontvangst: E. G. Berkhout-Hart, M. Blok, M. Braams, M. van Duinen, P. Froma, J. de Geus, F. de Haan-Post, C. Jansma-v.d. Ploeg, M. de Kool, F. M. de Lange-Mulder, A. Nijman, L. Rinkes, D. Steenkamp, J. Tempelaar, J. Tesselaar, M. Verslagers, E. Vink, G. Vos-Munniksma, G. de Wal, D. Wit-Werson en Th. Winder. Twee kandida ten werden afgewezen voor zes maanden. Bij het lezen van al die ingezonden brie ven over de steunactie voor mgr. Zwart kruis, heb ik mij afgevraagd voor wie men nu toch eigenlijk opkomt. Het lijkt er op, dat al die briefschrijvers jaloers zijn op de sympathisanten van de bisschop. Men kon het zeker niet uitstaan, dat het NIPO- onderzoek niet ten gunste uitviel van de zwijgende meerderheid. De uitslag van dit onderzoek zal wel de oorzaak zijn geweest dat het beleid van Roermond ter sprake kwam. Ik geloof, dat op die bijeenkomst in het Goede Herder Centrum in Haarlem allerlei idealisten uit de kerk aanwezig waren. Het geweldige van mgr. Zwart kruis is, zeker de laatste jaren, dat hij de verschillende richtingen in zijn bisdom bijeen weet te houden en iedereen zoveel mogelijk in hun eigen waarde laat. Dat getuigt van meer liefde, bezorgdheid en herderschap, dan uitspraken als „je hoort er niet meer bij” of „de ban erover” H. LOHMANN, Bloemendaal. Gaarne zou ik me willen aansluiten bij de reactie van de heer A. Th. Schous in uw blad van 15 februari. Er zou nu eindelijk maar eens een maatregel genomen moe ten worden die de huurders beschermt tegen genoemde praktijken van verhuur ders, namelijk het verwaarlozen van de woningen. Dus: achterstallig onderhoud, soms van tientallen jaren. Geen probleem: verhuurders stappen naar Den Haag met een paar mooie plannetjes voor de zoge- PUZZEL NUMMER 8 Het linker- en rechterdeel van deze puz zel is precies gelijk aan elkaar. De om schrijving van beide delen wordt steeds tezamen gegeven. Aan de puzzelaars om uit te maken in welk deel van het diagram het juiste antwoord moet komen te staan, links of rechts. Horizontaal: 1. soort fles - stommiteit; 4. plaats in Drente - gissen; 6. soort vat - plaats op de Veluwe; 7. melkklier - bevlie ging) 9. Frans voegwoord - of eerder (afk.); 10. behaarde huid - plaats in de Betuwe; 12. wintervoertuig - idem (afk.); 14. vogel - plaats (afk); 16. krantenjongen - gelofte; 18. toiletgerei - insekt; 20. meter- ton (afk.) - dierengeluid; 22. bestaat - wind richting (afk.); 23. klimgeit - deel van het gebit; 25. water in Friesland - op deze wijze; 26. plaats - bejaarde; 27. deel van - Europese Economische Gemeenschap (afk.); 29. edelman - trottoir; 30. streep in de huid - scheepsborrel. Vertikaal: 1. beroep - invulpapier met vragen; 2. regel - verharde huid; 3. inke ping - munt; 4. vensterglas - smalle strook; 5. heldendicht - bestemming; 8. elasticiteit - deel van de mond; 11. onbepaald voor naamwoord - jong dier; 13. godsdienst (afk.) - lidwoord; 15. Europese hoofdstad - Europese hoofdstad; 17. familielid - aan wijzend voornaamwoord; 19. tandarm zoogdier - Frans onbepaald voornaam woord; 21. eenheid van stroomsterkte (afk.) - tot nader order (afk.); 23. vrouwe lijk zoogdier - deel van een breiwerk; 24. niet stijf - vogel; 25 overwinning - plaats in de Betuwe; 28. uitgestorven vogel - logé. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit Op de pagina Facetten van 22 januari stond een artikel onder de kop „Unie van Utrecht niet echte begin Staat der Neder landen”. In dit door Hans Laroes geschre ven artikel zegt de historicus Albert Smit: „Er is een denkbeeld waarin Philips wordt gezien als bedrijver van de moder ne, voor zijn tijd vooruitstrevende politiek en de opstand als een conservatieve reac tionair getinte strijd. Dat is wel degelijk reëel”. Ook dr. F. du Buy zegt in hetzelfde artikel: „Het gaat om een strijd die in wezen behoudend, zelfs reactionair was”. Ik vraag mij af hoe Philips II door de inquisitie, de bloedraad en de Tiende, Twintigste en Honderdste Penning, voor uitstrevend en revolutioniair kan worden genoemd, terwijl de opstand tegen de da den van Philips reactionair wordt ge noemd. Zijn de bovenstaande uitspraken van de heren Smit en Du Buy voorbeelden van „new speak” zoals beschreven door Orwell in zijn boek 1984? Wij Nederlan ders levend in het einde van de twintigste eeuw hebben net zo’n grote verantwoor- al om delijkheid jegens de onafhankelijkheid >k"voor van ons land en volk als onze voorvade ren, die deze onafhankelijkheid zo duur gekocht en zo moeilijk hebben verkregen. Zeker nu is dat het geval met Nederlands steeds diepere vermenging met de EEG, hetgeen ons dagelijks meer geld kost en onze internationale goodwill verslechtert. En straks ook met Nederlands minder heidspositie in het zogenoemde Europese parlement waardoor onze onafhankelijk heid ernstig wordt bedreigd. PIETER KLOOS, St. Helena, Californië (USA). Ik vernam dat er plannen bestaan om de luister- en kijkgelden te verhogen: voor de radio van 37,50 naar 38,50 en voor de tv van 126 naar 130. Ik vind dat wij tegen die verhoging moeten protesteren, zeker in gemeenten zoals Velsen, waar wij nog altijd zijn aangewezen op Nederland 1 en 2. In vele andere delen van het land is er al kabel-tv en heeft men de beschikking over meerdere zenders. Als die luister- en kijk gelden toch omhoog moeten, laat men dan naast die kabel-tv de verloren uren op de zater- en zondagen opvullen met meer tv- uren. Laat men dan eens wat meer pro gramma’s van de Duitse tv overnemen. Men schijnt daar over een grenzeloos ar chief te beschikken. W. MULDERS, IJmuiden. sleraar, iNRUIMÏ omgevliï L voor □Het. -i 18.30 UE INRUIMT de omwonenden niet juist zich nu te ver- e woonk» keukei let. GaWl 13. IJmond MTS in Santpoort-Noord van mijn kant een korte reactie. De omwonen den hebben niets tegen de MTS, de direc teur, de leraren en de leerlingen en zij willen best aannemen dat een uitbreiding van de school noodzakelijk is. Waar het uiteindelijk om gaat is, dat het indertijd genomen besluit om op de huidige plaats een MTS te bouwen, achteraf gezien ver keerd is geweest in verband met de zicW' overlast voor de omwonenden, zoals ook ÉTAGE- in het bezwaarschrift tot uitdrukking werd gebracht. Er waren betere alterna tieven voorhanden. Nu er een uitbreiding gaat komen zal de uitwerking van die verkeerde beslissing in hevige mate wor den vergroot. Het is naar de mening van Demon stratie bij de luchtha ven Narita, Sadayuki Mikami (As sociated Press, To kio). Persfo to van het jaar 1978. (foto rechts) Alexan der Haig, Ulrich Baumgar ten (Sven Simon Agency, Bonn). Eer ste prijs Portretten van mensen in het nieuws, (fo to links) tr Opening van het par lement, John Ed mund Lamb (The Age Newspaper, Melbourne). Eerste prijs Goed Nieuws. ri- Blanken in Rodesiè spelen onder bescher ming een par tijtje golf, Ed ward T. Adams (Associated Press, New York). Eerste prijs Fotover halen. (foto links) Opnieuw is een geweldopname als Persfoto van het jaar verkozen in de wedstrijd van World Press Photo. De Japanner Sadayuki Mikami won de hoofdprijs met zijn foto van een de monstratie bij de luchthaven Narita bij Tokio. De foto toont een betoger die bij de opening van het vliegveld vorig jaar een molotov cocktail naar de oproerpolitie wil gooien, maar zelf vlam vat. De internationale jury moest zich buigen over 3760 foto’s die door 720 persfotografen uit vijftig landen waren ingezonden. Volgens voorzitter Guus van der Heijden, hoofd van het ANP-fotobedrijf, zijn de inzendingen van een hoog niveau en is de kwaliteit van een aantal categorieën aanzienlijk hoger dan die van vorig jaar. Op 4 april zal minister Gardeniers van CRM de prijs, die de winnaar een bedrag van f 5000 oplevert, uitreiken en tevens de expositie in het Vincent van Goghmuseum te Amsterdam ope nen. De tentoonstelling, die voor het eerst een inzending van 26 fotojournalisten uit de Volks republiek China bevat, gaat daarna in binnen- en buitenland op toernee. tr „Twopoin ters”, Russell McPhedran (Sydney Daily Sun, Sydney). Eerste prijs Sport, (foto rechts) 5 5 s 8 IÏ3 P8 19 21 21 ps" 26 25 28 28 29 29 31

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19