Fokker doet Explosie verwoest werkplaats Veel botsingen op rijkswegen it BONT& het weer geen zaken met Idi Amin Veerman (ARP) positief over abortuswet LAMS VACHT vanderpol Links protest in Teheran MORRIS te het woord is aan... vandaag: Opel Ascona model 1979 nu nog tegen de prijs van 1978! Percentuele groei van Nederlandse staalproduktie „Gevaren genetisch onderzoek sterk overdreven” dek\ Ssmarkt Lokaal conflict O SHERRY BODEGA dejraifin I agenda pagina Hamerslag Armzalig Beste persfoto I» Kamernood Lichte dooi overdag ft Het Motorhuis IJmond airconditioning..? „DE DAMIAATJES” vMou/ht before you buy 4 VRIJDAG 23 FEBRUARI 1979 (ADVERTENTIE) DAVID BEN GOERION: t WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 69ste jaargang no. 94 pagina's 2 Veilinghuis ?3u j el- Haarlem: Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt) teL (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) teL (020) 223596 - eel. :otaal. (Van onze redactie buitenland) BANGKOK/TOKIO/WAS- HINGTON. De Chinese luchtmacht heeft vandaag luch taanvallen gedaan op doelen ver op Vietnamees grondgebied. De aanvallen waren gericht op rada- rapparatuur en op raketten van Russische makelij. De appara tuur was gisteren in Haifong door een schip van de Russische koop vaardijvloot aangevoerd. suède en nappa (ook grote maten) alle bekende merken o.a. a 0a- ctra's 16 21 20 .23, 25 19 6 13 19 19 15 Weerrapporten Binnen- en buitenland2,3,4 Plaatselijk nieuws5,6,7,911 Kunst17 Radio en televisie/Strips Economie Beurs Sport Puzzel Medische diensten Gasten hoek Foto/Film Schrijvende lezers Filmpagina IJmuider Courant V r wd idige rsie- en. zie ook pagina 3 tussen Chinese en Vietnamese troepen. (ADVERTENTIE) on- Drie doden door gladde wegen (ADVERTENTIES) 1 ia. ten. Hlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll en r en la’s kl. btw. I. btw vallen hebben zich gericht op punten ten noorden van Haifong, de voornaamste havenstad van Vietnam. Intussen gaan de gevechten tussen Chi na en Vietnam op de grond in alle hevig heid door. De strijd speelt zich vooral af in een zone van ongeveer twintig kilometer langs de Chinees-Vietnamese grens. Rond de provinciehoofdsteden Cao Bang en Lang Son wordt zwaar gevochten. Correspondenten van het Japanse com munistische dagblad Akahata melden dat ongeveer tien Chinese divisies zijn ver wikkeld in de strijd met Vietnamese troe pen. Bij Lang Son nemen ook eenheden van het geregelde Vietnamese leger aan de strijd deel. Vietnam zou de Chinese In ons veilinghuis bestaat nu gelegenheid tot inbreng van goud, zilver, juwelen, schilderijen, antieke meubelen en andere interessante verzamelaarsobjecten der aantrekkelijke voorwaarden SPAARNE 86, HAARLEM Tel. 023-321730 (322008) (na 19.00 uur 023-330636/325273) IJMUIDEN. De totale Europese ruw- staalproduktie bedroeg over 1978 132 mil joen ton. Het Nederlandse aandeel daar van was 4,5 percent oftewel 5,3 miljoen ton. Hollandse en Franse kaassoorten, 20+ kaas, eieren, kaasschotels, noten, fijne vleeswaren, wijnkelder. KENNEMERLAAN 42 - IJMUIDEN ZEESTRAAT 67 - BEVERWIJK (Van onze streekredactie) SCHIPHOL. Fokker heeft geen vlieg tuigen verkocht aan Oeganda. Wel heeft het bedrijf op Schiphol Oegandezen ge traind in het vliegen met een Fokker Friendship. Dit gebeurde op verzoek van de Egyptische luchtvaartmaatschappij Egypt Air, die een van Fokker gekochte Friendship aan Oeganda Airlines heeft verhuurd. Ook reserve-onderdelen wor den in opdracht van Egypt Air recht streeks aan Oeganda geleverd. Een en ander verklaarde een woord voerder van Fokker vanmorgen naar aan leiding van kamervragen van de socialis ten Ter Beek en Van der Hek. Het tweetal wil van de regering weten of het waar is dat Fokker zaken doet met het Oegandese staatshoofd Idi Amin en of de regering in Amins schrikbewind geen aanleiding ziet een exportvergunning te weigeren. Volgens de Fokker-woordvoerder be staan er geen beperkende maatregelen voor handel met Oeganda, die de fabriek zouden verhinderen aan de wensen van de klant Egypt Air te voldoen. (Van onze verslaggever) HAARLEM. Tijdens een openbare ledenvergadering van de ARP-kieskring Haarlem heeft het ARP-kamerlid, oud- voorzitter van die partij, Arnold Veer man zich positief uitgelaten over het ab ortuswetsontwerp dat door het kabinet- Van Agt onlangs is ingediend. De 29-jarige Japanse fotojournalist Sadayuki Mikami is de maker van de beste persfoto van 1978. Hij legde vorig jaar bij de opening van het vliegveld bij Tokio het moment vast waarop een demonstrant een molotov-cocktail naar de politie gooit, maar zelf in brand raakt. Voor deze en andere prijswinnende foto's in de World Press Photowedstrijd zie de rubriek Foto/Film. Droog weer met opklaringen. In de nacht en ochtend mistbanken. Matige noordwestenwind. Minimumtemperatu ren omstreeks min 1 graad. Middag- temperatuur ongeveer plus 3 graden Dit is vanmiddag vernomen in kringen van de Thaise inlichtingendienst. De aan- Wie niet in wonderen gelooft, is geen realist. ia net >0% ren s Beverwijk: Konlngstr. 40-42/hoek Markt, tel. 02510-29162 IJmulden: Wijk aan Zeeërweg 107-113, tel. 02550-23450 iet net tizen !0.-, bloemend,i.ilsrwcg 27 S oviTverii tel (02 (i ip- est- (ADVERTENTIES) rwmff] Voor snelle beslissers 3% voordeel: „De zorg voor het leven, ook het ongebo ren leven, is een taak van de overheid, maar dat moet toch afgewogen worden tegen de lichamelijke en geestelijke ge zondheid van de vrouw. We moeten er rekening mee houden, dat in dat opzicht de opvattingen over de positie van de vrouw in onze maatschappij veranderd zijn.” Vervolgens stelde de ARP-er dat „het ontwerp van de regering een heel goede oplossing is, die voor de ARP-ers acceptabel is.” De heer Veerman zette zich, net als zijn vooraanstaande partijgenoot professor Goudwaard, af tegen de met name in KVP en CHU-kring sterk levende fusiewens. Volgens Veerman moet het CDA door gaan met de federatie, maar zijn de partij en nog niet toe aan een fusie. Hij vindt dat partijen binnen het CDA de kans moeten krijgen zich sterker dan nu het geval is volgens de nieuwe statuten te profileren. Hij kenschetste de statuten van het nieu we CDA als „kil en hard de historische warmte ontbreekt”. Om nadere uitleg ge vraagd omschreef hij die warmte als „nestwarmte”. DRIEBERGEN. De plotseling opge komen gladheid heeft vanmorgen vroeg aan zeker drie mensen het leven gekost. Ter hoogte van Ilpendam reed een wa gen met Frans kenteken het Noordhol- lands Kanaal in. Daarbij verloren twee mensen het leven. Een derde inzittende ligt in het ziekenhuis. Eén automobilist kwam om het leven bij een ongeval op de Leidsestraatweg op de grens van Den Haag en Wassenaar. Veel ongevallen met minder ernstige afloop vonden plaats op rijksweg 4, Am- sterdam-Rijswijk, en rijksweg 44, Amster- dam-Wassenaar. Op rijksweg 12 kantelde ter hoogte van Harmelen een vrachtwa gencombinatie, waardoor lange files ont stonden, die pas tegen tien uur weer op losten. Volgens de Verkeersdienst van Rijkspo litie in Driebergen is de gladheid zeer plotseling vanuit het westen opgekomen „De temperatuur daalde in zeer korte tijd van net boven het vriespunt tot er nel onder. Je zag het als het ware glas wor den. Overigens had de politie de indruk dat de meeste automobilisten zijn gewend aan gladheid en zich behoorlijk aanpas sen door hun snelheid te matigen. Oververhitting van een zuurstofcilin- der als gevolg van het begin van brand aan een in de nabijheid staande propaan- gascilinder is waarschijnlijk de oorzaak van een explosie die zich de afgelopen nacht omstreeks drie uur voordeed in een classificeerdersbedrijf aan de Indu- striestraat. Als gevolg van de exploderen de cilinder ontstond een soort sneeuwbal effect waarbij nog vier van soortgelijke cilinders ontploften die daarbij als raket ten door de werkruimte schoten en een enorme ravage aanrichtten. Twee perso neelsleden van respectievelijk 20 en 21 jaar uit IJmuiden bleven wonder boven wonder ongedeerd. De werkplaats, waar van het dak gedeeltelijk instortte, en het interieur liepen schade op die voorlopig wordt geraamd op circa 350 000 gulden. Ook een personenauto van één van de personeelsleden die in de hal stond werd onherstelbaar beschadigd. De kamernood stijgt talloze jonge mensen naar de lippen. Verslaggever Udo J. Buys sprak met een vader, die al lange tijd tevergeefs zijn dochter pro beert onder dak te brengen. „De prijzen die gevraagd worden zijn waanzinnig", concludeert hij in GASTENHOEK, waarin een oproep wordt gedaan aan alle lezers die nog een kamer vrij heb ben vanavond nog de krant te bellen. TEHERAN (AP). De Iraanse linkse groepering Fedayien heeft vanmorgen van de ayatollah Khomeini geëist dat de Iraanse revolutie sneller wordt uitgevoerd en er een volksrepubliek wordt gesticht. Vijftigduizend aanhangers van de Feda- yeien hielden vanmorgen een manifestat ie in de Iraanse hoofstad Teheran. (Zie verder pagina 4) Bar-dancing-discotheek Geopend: vrijdag, zaterdag, zondag van 20.45 - 04.00. Unieke video-disco presentatie d.m.v. 2 kleuren t.v.'s. Kl. Houtstraat 106 Haarlem tel. 023-317762 ■ir Vietnamese vrouwen en kinderen trek ken weg uit Lang Son, een provincie hoofdstad in het noordoosten van Viet nam. Bij de stad wordt hevig gevochten tllQOon on Viotnomoco trno'nnn Tumult in de Heemskerkse raadsver gadering donderdagavond. De verdiep te aanleg van de Verlengde Coentun- nelweg liep op een emotioneel raads- debat uit waarin de komst uit het zie kenhuis van CDA-fractie-voorzitter Piet Verduin door de oppositie-partijen PvdA, D'66 en PPR als een „grof schandaal” werd ervaren. (Zie plaatselijke pagina’s) De gemeenteraad van Velsen heeft zich donderdagavond uitvoerig bezig gehouden met de problematiek rond de zeewaartse gebiedsuitbreiding van Hoogovens. Niet iedereen leek ervan overtuigd dat een dergelijke aantasting van de kustlijn noodzakelijk is. Er kwam zelfs een amendement op het college voorstel op tafel. Dat werd wegge stemd. Maar een door het college voor gestelde wijziging op dat amendement kreeg de kans niet in stemming te worden gebracht. Althans voordat een gemeenteraadslid de wens daartoe kenbaar maakte viel de hamer van de voorzitter. De vergadering werd met een stevige hamerslag gesloten. Ver bijstering, onbegrip, tumult! De Europese staalproducenten bereik ten in 1974 een topproduktie met 155,6 miljoen ton. Het Nederlandse aandeel daarvan bedroeg 5,9 miljoen (3,8 percent). Percentueel steeg de Nederlandse pro- duktie dus met 0,4 percent. Het aandeel van de Duitse staalindustrie liep van 34,2 percent in 1974 terug tot 31,8 percent in het afgelopen jaar. provincie Kwangsi met artillerievuur heb ben bestookt. Volgens radio-Hanoi voert China een groot aantal nieuwe divisies aan voor de strijd om Cao Bang en Lang Son. Naar westerse schattingen zijn op het ogenblik 90.000 Chinezen betrokken bij de oorlog in Vietnam. China zou nog bijna 100.000 man in reserve houden. Vietnam heeft onge veer 50.000 man van het geregelde leger verzameld tussen de Chinese invasietroe- pen en Hanoi. Radio-Hanoi meldde dat de verliezen aan Chinese zijde eergisteren waren opgelopen tot 12.000 man, maar bronnen in de Thaise hoofdstad Bangkok noemen dit cijfer „overdreven.” Lees verder pagina 4 en NIJMEGEN (ANP). In de maatschap pelijke discussie rond het genetisch on derzoek worden de gevaren van geneti sche manipulatie bij de mens sterk overdreven. Het gevaar van manipulatie van mensen door de publiciteitsmedia is zeker niet minder bedreigend. Dit heeft W. Henning gisteren in Nijmegen gezegd in zijn rede ter( gelegenheid van zijn benoeming tot hoogleraar in de erfelijkheidsleer aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen. RJÏ Haarlem aan het Spaarne wj svi tussen Oude Gracht en Melkbrug IVtl Gravinnesteeg 9-11, tel. 023-323590 privé 023-287502 Da8eüjks geopend van 17-21 uur. jKSOB) Vrijdag- en zaterdag van 17-03 uur. gjMBA Zondag van 16-21 uur Zaterdag The Midgetown Jazzband o.l.v Bil ly B. Jacket Zondagmiddag v.a. 3 uur The Snob Jippers Jazz Band o.l.v Chris (^t Ook voor recepties en partijen Russische wapens in Haifong beschoten De kansen dat het gewapend conflict tussen China en Vietnam zich uitbreidt tot een direct treffen tussen grote mogendhe den, moet betrekkelijk gering worden ge acht. Voor beïnvloeding van de status of voor territoriaal bezit in Indochina heeft geen van de grote mogendheden een wereldoorlog over, al wordt het gebied zowel door Cina als de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten beschouwd als een sleu tel op de Aziatische hegemonie. Het is, in het licht van de Amerikaans- Vietnamese oorlog, merkwaardig dat het argument waarmee Washington onder vier opeenvolgende presidenten in Viet nam van leer trok, nu pas volkomen ook door de feiten wordt ontzenuwd: de Ame rikanen hebben hun bloed op Vietnamese bodem vergoten om het gevaar van de communistische invloed in Azië te keren. Noord-Vietnam werd er ten onrechte van beschuldigd, dat het doende was zich tot satelliet van communistisch China te promoveren. Alle ontkenningen van Ho Tsji-minh, de grote Vietnamese nationa list, mochten niet baten en de oorlog dwong hem tenslotte méér hulp van China te aanvaarden dan hem lief was. Nu blijkt opnieuw, dat Vietnam zijn onafhankelijkheid herwonnen door de aftocht van de Amerikanen ook moet verdedigen tegen China. Het heeft zelfs de dreigende Chinese hegemonie die via het felrode bewind in Cambodja op Vietnam af kwam, door een bliksem veld tocht moe ten elimineren en daarbij de hulp van een andere communistische monsterstaat, de Sovjet-Unie, moeten aanvaarden. De Chi nese veldtocht in Noord-Vietnam heet nu een „strafexpeditie” voor wat in Cambod ja gebeurde, maar dat is een wel bijzonder cynische omschrijving voor de Chinese inval. Want als de Vietnamezen in Cam bodja dingen op hun beloop hadden gela ten, zouden zij wellicht op een later tijd stip zijn geconfronteerd met een Chinese bedreiging op twee fronten. De geslepen diplomatieke manoeuvre van Peking ten opzichte van de Verenigde Staten is wel op een zeer korte termijn door de gebeurtenissen ontmaskerd. Men moet er in Peking van overtuigd zijn ge raakt, dat een „afstraffing” van Vietnam in de Verenigde Staten niet slecht zou vallen, omdat Washington nog altijd veel moeite heeft de gedwongen Amerikaanse aftocht te verkroppen. Nu blijkt ook, hoe nutteloos en onlogisch de Amerikaanse oorlog in Vietnam is geweest: de verzwak king en uitmergeling van Vietnam door die oorlog heeft dit land tot een veel grijpbaarder prooi voor de Chinezen ge maakt, terwijl juist die Chinese invloed in Indochina de Amerikaanse militaire in spanningen wakker riep. Het onafhankelijke voortbestaan van Vietnam, met gelijkgestemde regimes in Cambodja en Laos, vereist een voortdu rend uitspelen varl de tegengestelde be langen der grote mogendheden. De „vriendschap” van dit moment tussen Vietnam en de Sovjet-Unie is een specula tie op de wens, dat de wederzijdse invloe den van de drie machtigste mogendheden ter wereld elkaar daar in evenwicht hou den. Het is een wankel evenwicht, maar méér winst zit er niet in en een „grote” oorlog al evenmin. Tenzij het spelen met vuur uit de hand loopt.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1