Pim Doesburg geblesseerd Wereldprestatie Bill Rodgers 3 maart tegen West-Duitsland I I Feestneuzen, pretpetten, meezi heerlijkThelder KNSB behoudt financiële steun r Jansen aanvoerder n 5 sportpuntigj „Dominerende figuur bij Oranje op het middenveld ngersen ikThi Heineken i DAAGT IAAF VOOR DE RECHTER Badmintonploeg: h. Interland lucratief „TAIWAN” I )3 t Spelmaker (fl b.v. 23 SPORT FEBRUARI 19 7 9 VRIJDAG 2 3 22 I n n jrs op (Morgen barst carnaval los) gel )EL Hei nekt r t >4 it 58 Heineken s ,-<> Hoofdrol voor Peters in toekomstvisie Zwartkruis ■ir Jan Peters: de nieuwe spelmaker van het Nederlands team 3 1 Müller weg bij Bayern München 1 Gerd Muller: naar de Verenigde Staten 3 iparatuu lig. GraK I 15 i'l is. 1 r De interland Italië-Nederland mag sportief gezien dan op een uiterst onge legen moment komen, voor de schat kist van de KNVB zal het ongetwijfeld een zeer lucratieve onderneming wor den. De Italianen bleken namelijk be reid de zilveren prestatie van Oranje in Argentinië vorstelijk te honoreren. Als het San Siro-stadion zaterdag uitverkocht is als gevolg van werk- Marcie Louie, de Amerikaanse die Bet ty Stöve uitschakelde in de eerste ronde van het 150.000 dollartoernooi van De troit, is in de tweede ronde verslagen door Wendy Turnbull. De als vijfde geplaatste Australische won met 6-1, 6-2. De als eer ste geplaatste Martina Navratilova, die slechts vijf uur van tevoren was aangeko men, versloeg eerst Renee Blount met 6-1, 6-1 en vervolgens Kathy Latham met 6-3, 6-4. De als derde geplaatste Zuidafrikaan- se Greer Stevens daarentegen verloor met 2-6, 2-6 van de Joegoslavische Mima Jau- sovec. Verder zegevierde Ann Kiyomura met 6-7, 6-3, 6-4 over Renee Richards. Jimmy Connors heeft zijn tweede overwinning behaald in het toernooi- van Dorado (Puerto Rico), waar de hoofdprijs 100.000 dollar bedraagt. Hij versloeg Vitas Gerulaitis met 6-0, 6-4. De Roemeen Ilie Nastase verloor ook op de tweede dag. Peter Fleming versloeg hem met 6-5, 6-3. Panatta zegevierde met 6-3, 6-4 over Ma nuel Orantes. Tom Okker, die het 125.000-dollartoer- nooi van Denver begon met een verras sende overwinning op de als tweede ge plaatste Raul Ramirez, is in de tweede ronde uitgeschakeld door Francisco Gon zales (7-6, 6-7, 7-5). In de kwartfinales komt Gonzales te staan tegenover de Pool Wojtek Fibak. Deze versloeg de Ameri kaan Marty Riessen met 6-1, 6-4. Fibak is zesde geplaatst. De als achtste geplaatste Buster Mottram (Eng) won met 6-7, 6-4, 7-5 van de 19-jarige Australiër Johan Kriek. In de eerste zeven weken van het jaar heeft Björn Borg 181.000 dollar verdiend. Hij voert daarmee de financiële hitlijst van de tennissers aan. De grootste sprong maakte Chris Evert. Dankzij overwinnin gen in de laatste twee toernooien kwam zij op de tweede plaats bij de dames achter Martina Navratilova. (Van onze sportredactie) MILAAN. Voor Jan Peters lijken dan eindelijk de gouden voetbaljaren te zijn aangebroken. Zonder dat de 24-jarige AZ-speler zich daarvan bewust is, speelt hij een van de hoofdrollen in de toe komstvisie van bondscoach Jan Zwart kruis. De oud-Nijmegenaar dient zich volgens de Amersfoortse oefenmeester te ontwikkelen tot het dominerende mid delpunt in de lengte-as Van Kraay-Pe- ters-Kist, die Oranje ook in de komende jaren aan de top moet houden. ALKMAAR. Naast Europees kampi oen Jan-Egil Storholt zal ook de Ameri kaan Mike Woods (vierde op het wereld- in het weekeinde niet deelnemen aan de derde wedstrijd van het toernooi om de wereldbeker in Alk maar. Voor hen in de plaats zijn gecon tracteerd de Noor Sjöbrend en de Ameri kaan Tom Plant. Storholt verspeelde door zijn bedankje een plaats in het eind klassement van dit toernooi, omdat hij ook in het Zweedse Örebro niet aan de start verscheen. thans officieel. In een onbewaakt ogen blik tijdens de persconferentie van don derdagmiddag maakte de bondscoach ons deelgenoot van zijn toekomstvisie. „De lijn Van Kraay-Peters-Kist staat voor mij centraal. Wat deze spelers er zaterdag tegen Italië van maken, moet je als de richtlijnen voor de toekomst zien. Zij moe ten gestalte geven aan onze nieuwe formu le. En om dit drietal heen dienen we vooral het accent op de collectiviteit te leggen. Op deze manier denk ik het weg vallen van de uitzonderlijke individuele klasse te kunnen compenseren”. Peters, lange tijd afgeschilderd als het „eeuwige grote talent”, heeft zich als laat ste van de drie belangrijkste pionnen in de kijker van Oranjes technische leider ge speeld. Dat gebeurde in het EK-kwalifica- tieduel met Zwitserland toen hij inviel voor Willy van de Kerkhof. „Peters kan en moet de dominerende figuur op het mid denveld worden”,-vindt Zwartkruis. „Zo als hij lijn wist te brengen in ons spel tegen de Zwitsers, zo moet hij zich ook in de toekomst manifesteren. Dat heeft het Nederlands elftal nodig”. De verrassing valt duidelijk van het zaamheden kunnen er niet 90.000 maar 65.000 toeschouwers in wordt de voetbalbond zo’n 400.000 gulden rij ker. Er is afgesproken dat Oranje 35 procent van de bruto recette krijgt, waarbij een minimum van 150.000 gul den wordt aangehouden. Daarnaast worden de reis- en verblijfkosten door de Italianen betaald. Voor de spelers geldt de inmiddels bekende premieregeling: 2000 gulden bij winst, 1500 voor een gelijkspel en 1000 gulden wanneer er wordt verlo ren. Verder krijgen de clubs per „gele verde” speler 2000 gulden. De meege reisde spelers van Jong Oranje krijgen slechts een dagvergoeding en hun vere nigingen trekken helemaal geen finan cieel voordeel uit deze Italiaanse trip. Gezicht van Peters af te lezen als hij wordt geconfronteerd met de hoge verwachtin gen die Zwartkruis van hem heeft. De middenvelder, die kort na de wereldtitel strijd in West-Duitsland ’74 als invaller in de strijd tegen de Zweden in Oranje debu teerde en sinds die tijd steeds op de wip heeft gebivakkeerd, zag die belangrijke rol nog niet voor hem weggelegd. Jimmy Connors: winst Het officiële wereldrecord staat met 1 uur 14 minuten en 16 seconden op naam van de Fin Pekka Paivarinta, die deze tijd in 1975 in een baanwedstrijd maakte. De LAAF erkent op de langere loopnummers namelijk alleen wereldrecords wanneer deze op een baan gerealiseerd zijn. Op 6 oktober besloot het congres van de IAAF in San Juan op Porto Rico met 203 tegen 153 stemmen China als lid van de IAAF toe te laten. Dat betekende dat Taiwan zijn rechten als lid van de IAAF verloor. De Atletiek Unie van Taiwan stelt dat de stemming in San Juan in strijd was met de reglementen van de LAAF en daar om geen rechtsgeldigheid heeft. De LAAF wenst op de zaak geen commentaar te Rodgers leverde zijn prestatie in een wedstrijd over dertig kilometer. Nadat hij de 25 kilometer in de nieuwe recordtijd had gelopen, zette de Amerikaan niet meer aan omdat hij last had van blaren. Hij dribbelde de wedstrijd uit. De Atletiek Unie van Taiwan heeft de Internationale Amateur Atletiek Federa tie (IAAF) voor de rechtbank gedaagd omdat de IAAF vorig jaar oktober Tai wan heeft uitgesloten als lid van de fede ratie ten gunste van China. Vandaag zal de zaak voor het eerst dienen voor een rechtbank in Londen. MÜNCHEN. Het bestuur van Bayern München heeft spitsspeler Gerd Muller ontheven van zijn contractuele verplich tingen, die nog tot het einde van de huidi ge competitie liepen. „Der Bomber” had hier zelf om verzocht. DEN HAAG. Joke van Beusekom en Rob Ridder zullen voor Nederland uitko men in het eerste enkelspel van de bad- mintoninterland wedstrijd tegen West- Duitsland, die op 3 maart plaatsvindt in de sporthal van Beverwijk. Na negentien jaar zal Mohammed Ali zijn tegenstander in de finale van het halfzwaargewicht van de Olympische spe len van Rome de Pool Pietryzowski weer in de ring ontmoeten voor een „partij” van drie minuten. Phil Parkes is na zijn transfer van Queens Park Rangers naar West Ham United de duurste doelman in het Britse voetbal geworden. Er was een bedrag van 2 miljoen gulden mee gemoeid. De B-ploeg won met 2-1, dankzij twee doelpunten van Kees Kist. Voor het A- team scoorde Willy van de Kerkhof. Oostenrijk is tijdens de wereldkampi oenschappen handbal door Spanje versla gen met 23-11. Zweden won van Noorwe gen, Zwitserland was te sterk voor Honga rije en Tsjecho-Slowakije voor Israel. 3 ree me’ ito. Unie- Serieuze rvice. Dal zwart op It zonde uzestraai 02550 jopavoit Gedwongen door de omstandigheden (de afwezigheid van onder meer Krol, Neeskens en Geels) brengt Zwartkruis zaterdag in het duel met de Italianen zijn hoop voor de toekomst voor het eerst in deze combinatie in het veld. Van Kraay en Kist waren inmiddels al min of meer op de hoogte gebracht van hetgeen van hen wordt verwacht. Voor Peters bleek dit alles een complete verrassing. Tijdens de tactische besprekingen voor de ontmoeting met de Italianen zal de middenvelder voor het eerst iets van de plannen van Zwartkruis vernemen. Al- „Ik heb nog nooit als spelmaker in het Nederlands elftal gespeeld. Inderdaad, te gen de Zwitsers nam ik die rol wel van Willy van de Kerkhof over. Maar dat was meer een automatische gang van zaken. Het ging toen ook wel erg lekker. Ik had het geluk dat ik er in kwam toen Neder land zich net goed van de zwakke start herstelde”. Nadat Peters van NEC naar AZ’67 was verhuisd, heeft hij zich zowel in zijn club- formatie als enkele keren in de nationale equipe als de diepgaande man uit het middenrif gemanifesteerd. En niet zonder succes. Zo scoorde hij twee jaar geleden in de onvergetelijke interland tegen Enge land op Wembley twee bijzonder fraaie treffers. „Die omschakeling toen ik naar Alkmaar kwam, was geen echt probleem voor mij. Ik zie het ook niet als een opoffe ring om als de meest vooruitgeschoven middenvelder te moeten spelen. Ik dacht ook wel dat ik in die rol redelijk tot mijn recht kwam. Maar ik geef toe dat ik in Oranje erg graag als spelverdeler zal op treden”. De vraag is uiteraard of Peters al vol doende is gerijpt om die bijzonder belang rijke taak op zich te kunnen nemen. Zelf heeft hij nog twijfels. „Ik geloof niet dat ik nu al in het Nederlandse elftal die domi nante rol kan spelen. Qua spelopvatting hoor ik waarschijnlijk wel thuis op die plek en ik zal het zaterdag, als ik daarvoor wordt gevraagd, ook graag doen. Maar men mag dan toch niet te veel van mij verwachten. In zo’n rol moet je immers kunnen groeien en dat is toch wel een kwestie van enkele jaren”, aldus Peters, die het gevecht tegen de Italianen overi gens met zorg tegemoet ziet. „Wat wedstrijdritme betreft hebben we natuurlijk een achterstand. In hoeverre we die in de twee dagen hier in' Milaan hebben weten in te lopen, moet zaterdag blijken. Maar hoe dan ook, we kunnen onze borst wel nat maken. Het zal erg moeilijk worden”. (Van onze sportredactie) MILAAN. Feyenoorder Wim Jan sen zal zaterdag zo goed als zeker tijdens de confrontatie met Italië Ruud Krol vervangen als Oranjes aan voerder. Bondscoach Jan Zwartkruis heeft hem hiervoor benaderd. Jansen heeft het verzoek in beraad gehouden. Jw uitlaaf '/o korting zen. Oo« □radio-in- Oldtimff De twee teams speelden in de volgende opstellingen: A-TEAM: Schrijvers (Ajax), Zondervan (FC Twente), Van Kraay (PSV), Brandts (PSV) en Brard (Fevenoord). Peters (AZ’67), W. Jansen (Feyenoord) en W van de Kerkhof (PSV) Both mer (FC VVV), Ursem (AZ’67) en Kaiser (Ajax). B-PLOEG: Doesburg (Sparta), Poortvliet (PSV), Metgod (AZ’67), Molenaar (Volendam) en Wild schut (PSV). Stevens (PSV), Woudsma (Go Ahead Eagles), Valke (Sparta), Rep (Bastia), Kist (AZ.67), René van de Kerkhof (PSV). Op de Alkmaarse baan De Meent wordt de kleine meerkamp verreden. De acht voudige wereldkampioen Eric Heiden is wel van de partij. Ondanks het wegblijven van de twee toppers heeft de sponsor vertrouwen in de opzet van dit wereldbekertoernooi. Verte genwoordiger Kalksma deelde namens de sponsor mee, dat men het toernooi ook volgend jaar laat doorgaan. Kalksma liet verder doorschemeren dat zijn bedrijf ook over de Nederlandse allrounders- ploeg positief gestemd blijft. Nog min stens vijf jaar zal men de Nederlandse schaatssport financiële steun verlenen. van de LAAF niet formeel over de uitslui ting van Taiwan omdat dit volgens de reglementen niet mogelijk is. Het besluit om de Volksrepubliek China te erkennen als lid van de LAAF betekende echter wel dat Taiwan werd uitgesloten omdat de reglementen voorschrijven dat een land slechts één vertegenwoordigende sport bond kan hebben. Het besluit van de IAAF komt overeen met het besluit van de Verenigde Naties dat de Volksrepu bliek China het Chinese volk vertegen woordigt en Taiwan slechts een Chinese provincie is. Taiwan is 22 jaar lid van de IAAF geweest. Zuid-Afrika uit Federationcup Zuid-Afrika het spelen belet zou hebben ondanks het ITF-reglement waarin staat dat er geen politieke bemoeienis mag zijn in een tennistoernooi. „Ik wil benadruk ken dat het terugtrekken van Zuid-Afrika zuiver moet worden gezien als een gebaar van goodwill en om de tennisbond van Spanje, een van de vriendelijkste landen ten opzichte van Zuid-Afrika, te vrijwa ren van incidenten”, aldus Franklin. SARATOGA. Bill Rodgers, de Ame rikaanse lange-afstandloper die drie maal de marathon van New York op zijn naam bracht, heeft in Saratoga voor de beste wereldprestatie op de 25 kilometer gezorgd. Rodgers liep de afstand in 1 uur 14 minuten en 11.8 seconden. Het klassement voor het wereldbekertoernooi is: 1. Kleine (Ned) 142 punten, 2. Kaarud (Noo) 137, 3. Tveter (Noo) 134, 4. Vriend (Ned) 126, 5. Kramer (Ned) 124, 6. Gustavsson (Zwe) 122, 7. Heiden (VSt) en Storholt (Noo) 100. De wedstrij den in Alkmaar beginnen zowel zaterdag als zondag om 13.00 uur. geven, omdat die nog onder de rechter is. Anderhalf jaar geleden vocht Taiwan via de rechter met succes tegen de uitslui ting uit de Internationale Badminton Fe deratie. De zaak van Taiwan tegen de Internationale Badminton Federatie stoelde op het fóit dat de beslissing om Taiwan het lidmaatschap van de Badmin ton Federatie te ontzeggen was genomen met een driekwart meerderheid van de stemmen, zoals voorschreven in de regle menten van de Federatie. De geheime stemming tijdens het congres in San Juan leverde slechts een enkelvoudige meer derheid op. In feite stemde het congres 1i3i6O35 kampioenschap) De Australische Tracey Wickham fi nishte op de 800 meter vrije slag in 8.44.7, twintig seconden boven haar eigen wereldrecord. Zij bleef hiermee de con currentie ruimschoots voor. Muller voelde zich niet meer zo bijster gelukkig bij de club, waarmee hij grote successen boekte. Onlangs werd hij door de nieuwe trainer voor het eerst in zijn lange loopbaan bij de Zuidduitse club voortijdig vervangen. Muller ontstak in woede en vroeg ontslag. Op grond van zijn grote verdiensten voor de club werd hem dit gegeven. Het is aan te nemen, dat Müller een lucratieve aanbieding uit de Verenigde Staten op zak heeft. De compe titie begint daar in het voorjaar. Bayem München heeft hem toegezegd een afscheidswedstrijd voor hem en ook de eerder vertrokken Franz Beckenbauer te zullen organiseren. Müller scoorde in 427 Bundesligawedstrijden 365 doelpun ten. Voor West-Duitsland maakte hij in 62 interlands 68 treffers. Bondscoach Jan Zwartkruis benutte het onderlinge partijtje om een aantal spelers ddbr elkadr te gooien. Een mixtu re, die niet toevallig tot stand was geko men. „Dat heb ik bewust gedaan”, vertel de hij, „na afloop van de eerste oefenwed strijd. Toen een bijna volledig Jong Oran je met 0-1 verloor, merkte ik dat er de tweede dag een sterke revanchegedachte leefde. Dat brengt onnodige risico’s met zich mee. Op deze manier voorkom je dat”. Gisteravond werden diverse vriend schappelijke voetbalwedstrijden ge speeld. De uitslagen waren: FC Antwer penFeyenoord 1-3, SusterenRoda JC 1-6, FC VW-Haelen 9-1. Fortuna SC- NEC 2-1. o.a. ra vele ma en ban en spa Inl. Pen el. 023 MILAAN. Pim Doesburg heeft zich tijdens een oefenwedstrijd in Milaan licht geblesseerd. De doelman van Sparta zwikte in de laatste minuut van het oe fenduel door zijn enkel. Strompelend kwam hij van het veld. „Reden tot paniek is er niet”, zei Jan Zwartkruis, „Maar ik wil Pim vandaag nog testen. Mocht blij ken dat hij niet in staat is te spelen of reserve te zijn, dan zal ik alsnog een derde keeper uit Nederland laten overkomen”. De laatste keer dat beide landen elkaar hebben ontmoet, was op 15 en 16 decem ber in Heerlen, toen Nederland in de strijd om de Thomascup een verrassende zege boekte (5-4). De opstelling: senioren: dames enkel spel: Joke van Beusekom. Eerste heren enkelspel: Rob Ridder. Tweede enkel spel: Guus van der Vlugt. Eerste heren dubbelspel: Guus van der Vlugt/Herman Leidelmeyer. Tweede heren dubbelspel: Rob en Piet Ridder. Dames dubbelspel: Joke van Beusekom/Marjan Ridder. Ge mengd dubbelspel: Marjan en Rob Rid der. Reserves: Hanke de Kort, Richard Pal en Clemens Wortel. In het jeugdteam worden de enkelspelen betwist door Ka rin Duyvestein, Lex Coene en Gerard van Rooy. JOHANNESBURG. Zuid-Afrika heeft zich teruggetrokken uit het dames- tennistoernooi om de Federationcup, dat Van 29 april tot en met 5 mei in Madrid wordt gehouden. Dit verklaarde Blen Franklin, voorzitter van de Zuidafri- kaanse Tennis Unie, gisteren in Johan nesburg. Hij zei dat de beslissing was genomen om de Spaanse organisatoren niet in verlegenheid te brengen. „Het bestuur van de Internationale Ten nis Federatie en de voorzitter van de Spaanse bond, Pablo Llorens, hadden een dringend beroep op ons gedaan ons terug te trekken. Wij hebben het besluit onder protest genomen in het volle besef dat Zuid-Afrika het recht heeft in dit toernooi uit te komen”, aldus Bien Franklin. Franklin was er zich van bewust dat de Spaanse sportfederatie vermoedelijk MWT - Wni»

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23