>t if Na verzoek Sadat om wapens: 1 Tindemans stelt zich kandidaat Nieuwe acties Sandinisten Bemiddeling OAE mislukt Waarschuwing vice-premier Jadzi I F Auto in ravijn: Bezoek 15 doden heeft de Groot-Brittannië Giscard en Schmidt willen snelle start EMS voor gerechtshof in visserij kwestie Reddingswerk bij vulkaan bemoeilijkt Angsten 3 BINNEN- EN BUITENLAND 2 3 FEBRUARI VRIJDAG 2 Oeganda-Tanzania Philippijnen 19 7 9 V tdelijk steurisa- slijk zijn om is de nschede (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/MOSKOU/BANG- KOK. De Verenigde Staten hebben gisteren een formeel ver zoek ingediend voor een spoed- bijeenkomst van de Veiligheids raad over „de situatie in Zuid- oost-Azië en de gevolgen ervan voor de internationale vrede en veiligheid”. door Nico Scheepmaker V i ws 48 Afgetuigd rdelen srecht TEHERAN (AFP, DPA, Reuter en UPI). Het land dat asiel verleent aan de sjah van Iran moet er rekening mee houden dat de nieuwe machthebbers een poging zullen doen hem te ontvoeren. bsidie gerust '.deeld dat hij kandidaat zal zijn voor de in en Keja llokland aris Ko- aagd op d te ge- stadhuis t er veel m waar dennen. (Door onze redacteur in België Jan Gerritsen) BRUSSEL. „De be voegdheden van het Euro pees Parlement zijn vol strekt onvoldoende. Juist Nederland heeft steeds voor meer bevoegdheden gepleit”. - trijfel Indochina (Van onze redactie buitenland) ■en ge- Carter (Van onze redactie buitenland) Van Agt Parlement volstrekt onvoldoende Iran dreigt met ontvoering sjah laniem in een Ziekte- rkbezoek ninisterie nog niet in de Zaï- ivoerder die Zaïre dat ze >tdat de rokken, jke bij- lan ook •korting 'oor de ;en risi- n hand le plan- lijdrage de een- nfonds- over de periode ikbewe- ie prof, ihaving m jaar, en ver leer in: zou bij- i moei- r hoge levert van de lasten- ikening eerden. stations in de hoofdstad Managua meld den dat er in het hele land veel gewonden vielen. NAIROBI (AP en Reuter). De poging van de Organisatie voor Afrikaanse Een heid om te bemiddelen in het gewapende conflict tussen Oeganda en Tanzania is gisteravond vastgelopen. Het is niet be kend of de bemiddelingscommissie van negen Afrikaanse landen haar werk voort zal zetten. De bewering van de Oegandese minister van Buitenlandse Zaken, Lubega, dat Tanzaniaanse troepen tot op 140 kilome ter van de Oegandese hoofdstad Kampala zouden zijn opgerukt, zijn tegengespro ken door bewoners van het betrokken gebied. (Van onze redactie buitenland) JAKARTA. Het reddingswerk bij de vulkaan Sinila op Midden-Java is ver traagd door een tekort aan gasmaskers. De maskers zijn nodig omdat uit de krater nog steeds giftige dampen opstijgen. Bij de uitbarsting, afgelopen dinsdag, zijn haar schatting 200 mensen om het leven gekomen. Dat zei minister-president Van Agt in een volledig van inspiratie gespeende rede op het tweede congres van de Europese Volk spartij (EVP), de samenbunde ling van de christen-democrati- sche partijen uit de Europese Ne gen. Het Europees Parlement moet een macht vormen die sti muleert en een uitdaging vormt, aldus Van Agt. Premier Van Agt, die onder andere werd aangehoord door de ministers Albeda, De Koning, Gardeniers en Scholten, stelde in zijn rede de „warmte van de christelijke solidariteit" tegeno- „Zij zouden misschien nooit gebruikt worden, maar een land dat een ander land in het Midden-Oosten dreigt aan te vallen zou het vooruitzicht hebben dat die Egyp tische strijdkrachten heel goed voor het bewaren van de vrede gebruikt zouden kunnen worden. Ik voorspel niet dat dit zal gebeuren, maar Egypte zou in staat zijn te helpen bij het beschermen van betrekkelijk onbeschermde andere Arabi sche landen of het bewaren van de vrede in het Midden-Oosten”, aldus Carter. „Ik zal niet trachten commentaar te geven op de vraag, of een land als politie man voor een gebied of voor de wereld kan optreden. Ik denk dat dat een ernstige fout zou zijn”. Bij het bezoek van de Amerikaanse minister van Defensie, Ha rold Brown, vorige week aan Egypte, had Sadat om 300 F-16 jachtbommenwerpers, 600 tanks, 500 stuks artillerie en meer dan 40.000 militaire voertuigen gevraagd. Hoewel Carter dit Egyptische verzoek niet rechtstreeks afwees zei hij dat veel landen militaire en economische steun van de VS willen en dat Amerika daar niet volledig aan kan voldoen. Op de vraag of Sadat aanvullende bewapening tegen Is rael zou kunnen gebruiken zei Carter dat hij niet twijfelde aan de vreedzame bedoe lingen van de Egyptische president. De „wanhoop en frustratie” bij de zeven miljoen werklozen in de Negen (onder wie twee miljoen jongeren) kunnen tot nihilisme leiden, waarschuwde hij. Daarmee zat de Nederlandse premier op één lijn met de voor malige Belgisch^ regeringsleider en voorzitter van de Europese Volkspartij Leo Tindemans, die sprak over „verwarring der gees ten” en een „tijd van anarchie en nihilisme” waarin de christen- PARIJS (DPA/Reuter). De Franse president Giscard d’Esfaing en de West- duitse bondskanselier Schmidt willen het Europese Monetaire Stelsel (EMS) zo snel mogelijk van start laten gaan. Dit heeft de woordvoerder van de Fran se president meegedeeld na afloop van het eerste gesprek dat de twee staatslieden in Parijs hebben gevoerd om een basis te leggen voor de bijeenkomst van de Euro pese Raad op 12 en 13 maart. Schmidt heeft met de Franse premier Raymond Barre gesproken over de pro- ,blemen rond de monetair compenserende bedragen (mcb’s) die de invoering mn het Volgens de Belgische oud-pre- mier is het rechtstreeks verkozen Europees Parlement na de Euro pese verdragen tot de oprichting van de EG, de eerste politieke daad in de richting van het trans nationale. democraten bepaalde waarden „tot elke prijs moeten verde digen”. BRUSSEL (AP). De Europese Com missie, het „dagelijks bestuur” van de Gemeenschap, heeft stappen gezet om Groot-Brittannië voor het Europese Ge rechtshof te dagen wegens de escalatie die is opgetreden in de „visserij-oorlog” tus sen het land en zijn partners in de EG. Het verzet van de Britten om andere vissers uit de EG toe te laten in de territo riale wateren van Groot-Brittannië heeft het visserijbeleid van de Gemeenschap meer dan twee jaar gedwarsboomd. De beslissing van de commissie de zaak voor het Europese Gerechtshof te bren gen, kwam na de weigering van de Britse regering een maand geleden om een brief die de commissie had geschreven te aan vaarden. EMS hebben vertraagd. Functionarissen in het gevolg van Schmidt en Giscard hebben laten weten dat tijdens het Parijse overleg geen beslissingen zulen worden genomen over de landbouwprijzen in de Europese Gemeenschap. Bij onlusten in het Koerdische stadje Khaneh zouden gisternacht tweehonderd mensen om het leven zijn gekomen. De Iraanse luchtvaartmaatschappij Iran Air heeft aangekondigd morgen de internatio nale vluchten te hervatten. Een van de stichters van de vroegere oppositiepartij, Nationaal Front, Shajegu- an, is na 21 jaar ballingschap terugge keerd in Iran, zo meldde de radio in Iran gisteren. Het staflid voor interne veiligheid onder Khomeini, kolonel Tavakoli, is gisteren afgetreden nadat een in Iran verblijvende Amerikaans advocaat een bandopaneme openbaar had gemaakt waarop Tavakoli zei Amerikaanse steun te willen hebben om „anti-westerse elementen” in Iran te kunnen uitschakelen. Woensdagavond is in de Raadzaal van de Gemeente ’s Gravenhage de Martinus Nijhoffprijs uitgereikt, of eigenlijk waren het er drie: eentje aan de Zweedse Ingrid Wikén Bonde (die onder meer „De Kapel- lekensbaan” van Louis Paul Boon in het Zweeds vertaalde, tot nu toe tevergeefs, want de Nobelprijs is vooralsnog uitgeble ven), eentje aan de Nederlander Robert Lemm, die Zuidamerikaanse boeken uit het Spaans heeft vertaald, en eentje aan Karel van het Reve, die ruim twintig jaar geleden de romans van Toergenjev uit het Russisch vertaalde, waarvoor eerst Char les B. Timmer in 1963 de Nijhoffprijs kreeg toegekend (de nooit door hem ver taalde romans van Toergenjev werden toen in het juryrapport ook in de lof betrokken), en waarvoor Karei van het Reve nu dus, met aanzienlijke vertraging, alsnog kon worden gehuldigd. Volgend jaar hoopt men de levensgeesten van Bur- gersdijk op te kunnen wekken, opdat ook hem de Nijhoffprijs nog kan worden toe gekend voor zijn Shakespeare-vertalin- gen. BRUSSEL (AP). De voormalige pre mier van België, Tindemans, heeft meege- I VS vragen spoeddebat V-raad over juni te houden verkiezingen voor het Eu ropese Parlement. Tindemans maakte dit bekend op de .openingsdag van het tweede congres van de Europese Volkspartij. Deze partij om vat alle chriten-democratische partijen van de Europese Gemeenschap. woordvoerder bij de VN hebben zowel China als de Sovjet-Unie laten weten, het niet wenselijk te achten dat de kwestie in de Veiligheidsraad wordt gebracht. Er wordt rekening mee gehouden dat beide landen hun vetorecht zullen gebruiken. Intussen duren de gevechten in het Chi nees-Vietnamese grensgebied in alle he vigheid voort. Chinese troepen, gesteund door tanks, proberen de Vietnamese pro vinciehoofdsteden Cao Bang en Lang Song te veroveren. Eerder viel Lao Cai, een provinciehoofdstad in het noordwes ten van Vietnam, in Chinese handen. China heeft een divisie van 8000 man en 40 tanks als versterking naar de grens gestuurd. Vietnam zou inmiddels ook ge regelde troepen hebben ingezet. Tot dus ver vochten alleen de Vietnamese militie en de grenstroepen met de Chinezen. Vol gens militaire deskundigen in de Thaise hoofdstad Bangkok heeft Vietnam giste ren 30.000 man troepen teruggetrokken uit Cambodja en naar Vietnam overge bracht. Intussen wordt ook melding gemaakt van Russische vlootbewegingen in de Zuidchinese Zee, ter hoogte van de pro vincie Ghang Ninh. De Russische minister van Defensie, Ik vond het een curieuze bijeenkomst. Laat ik voorop stellen dat op de receptie na afloop behalve zulke gebruikelijke drankjes als wijn, sherry en jus d’orange ook grote glazen bitter lemon op het blad van de bodes stonden (eindelijk dus een gastheer die de non-alcoholici iets meer gunde dan zo’n wijnglaasje sinaasappel sap uit blik!), maar het gebodene daar vóór had zijn merkwaardigheden. De gang van zaken was aldus: het juryrap port werd voorgelezen door Henk Mulder, de voorzitter van de jury, daarna volgde de prijsuitreiking door mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaften als voorzitter van het Prins Bernhard Fonds, daarna was er een dankwoord van de prijswinnaar, vervol gens speelde het Amsterdamse Baroken- semble „De Egelantier”, een mopje Mon teverdi, waarna Henk Mulder "het volgen de juryrapport voorlas en dezelfde proce dure zich herhaalde. Ik zat naast Hugo Brandt Corstius, die nu bijna drie maanden geleden onder de naam Jan Eter een al dan niet-majesteitfe- schennende tekst in Vrij Nederland schreef, een stukje van zo’n 500 woorden waarover de analytici blijkbaar nog steeds gebogen zitten, want ondanks het feit dat premier Van Agt zelf het start schot loste voor het justitiële onderzoek, heeft H.B.C. nog steeds geen zekerheid of hij de majesteit geschonden heeft of niet. Maarten ’t Hart vertelde een maand of twee geleden dat een Leidenaar die echt Jan Eter heette in de door hem gefrequen teerde café’s erop pochte dat hij die Jan Etqr-stukjes schreef, een leugentje dat hem duur te staan kwam, want na het (al dan niet) majesteitsschennende stukje werd hij op een avond afgetuigd door een paar royalisten. Ziehier het nut van een pseudoniem! (Se non vero, molto ben trovato). bordelen 'akbewe- e Kamer ivaarden uitenlan- ■f en pas- uitenlan- i ze meer vorming eving, zo ■ü-De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt inspecteerde gisteren bij zijn aan komst op Orly de Franse troepen. Links op de foto de Franse premier Raymond Barre. Dit blijkt uit een waarschuwing die de vice-premier van de revolutionaire rege ring van Iran, Jadzi, gisteren heeft ge daan. De vice-premier heeft gisteren Zwit serland verzocht de tweelingzuster van de sjah en diens vroegere schoonzoon uit te leveren. Jazdi zei tevens dat overal in het land revolutionaire rechtbanken worden inge steld. Amnesty International heeft giste ren een beroep gedaan op de nieuwe Iraanse leiders een eind te maken aan de executies. Amnesty betoogt in een brief aan de ayatollah Khomeini en premier Bazargan dat processen waarbij de doodstraf kan worden uitgesproken openbaar moeten zijn en dat de beklaagden in hoger beoep moeten kunnen gaan. er heeft evraagd igen als ze dooi rkzaam Hen. Hel vrager structief eren die «eert. Gepleit wordt verder voor het gezin als hoeksteen van de men selijke samenleving, een Euro pees handvest voor de rechten van de werknemer, een passend inkomen voor kinderrijke gezin nen en behoud van het moderne agrarische familiebedrijf. Het program bevat geen meningen over actuele problemen zoals de invoering van een 35-urige werk week. Wanneer ringstroepen hadden beschoten. Radio- rust en lantasten jvergaan laar voor et de ex- h daarte- emeente- geen politieman WASHINGTON (Reuter). President Carter heeft gisteren gezegd dat Egypte een belangrijke rol kan spelen bij de defensie in het Midden-Oosten en het beschermen van de kleine Arabische oliestaten. Maar hij waarschuwde dat president Sadat een ernstige fout zou maken wanneer hij zou trachten zijn land tot een regionale „politieman” te maken en liet duidelijk blijken dat hij niet zal ingaan op het verzoek van Egypte van vorige week, massaal wapens te leveren. ver de „rationele schema’s van de liberalen” en de „overheer sende neiging tot collectiviteit bij de socialisten”. De rechtstreekse verkiezing van hét Europees Parlement is volgens Van Agt een nieuwe kans voor Europa zijn plaats in de wereld te bepalen. „Ik denk dat zij (Egypte) een wettige stabiliserende kracht kunnen zijn”, zei Carter, op een persconferentie. Wanneer de vredesbesprekingen tussen Israel en Egypte met succes worden bekroond ko men meer dan vijf Egyptische divisies aan de oostkant van het Suezkanaal vrij. conflict een gevolg van de erkenning van Peking door de VS. De Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Sunao Sonoda, heeft gisteren in het parlement verklaard, dat Japan be reid is als bemiddelaar in het conflict op te treden als beide landen daarom zouden vragen. De Britse onderminister van Bui tenlandse Zaken, Evan Luard kondigde gisteren in Calcutta aan, dat Engeland de onderhandelingen met China over de le vering van Harrier-gevechtsvliegtuigen heeft opgeschort in verband met het Chi- nees-Vietnamese conflict. Hugo Brandt Corstius heeft toen dat pseudoniem Jan Eter onmiddellijk ver vangen door het pseudoniem Victor Baarn, en het was onder die naam dat Karel van het Reve hem via het Prins Bernhard Fonds voor de prijsuitreiking had uitgenodigd. Welnu, deze Victor Baarn heeft geturfd hoe vaak we hebben moeten klappen die avond en kwam tot het getal dertien. Dat is wat aan de hoge kant, vind ik. Drie klappen daarvan wa ren voor het Barokensemble bestemd, dat van die ondefinieerbare muziek van Ra meau en Monteverdi speelde, waardoor veel tijd verloren ging die nuttig had kun nen worden besteed aan voorlezing van fragmenten van door de prijswinnaars vertaalde auteurs. Daar ging het immers om. Het was een literaire bijeenkomst, geen muzikale of multiraciale. Gelukkig slipte er in de juryrapporten af en toe een lite rair citaat doorheen, en het was vooral Karel van het Reve die van Zijn dank woord veel werk had gemaakt en daarin uitlegde dat de vertaler door twee angsten wordt bedreigd: angst voor het gewone, en angst voor het bizarre. Als voorbeeld van het eerste noemde hij een simpel zinnetje van de Russische schrijver Ba- belj, die schreef: „Ja chatsjoe rabotatj”, wat gewoon „ik wil werken” betekent, maar door de vertaler (Van het Reve noemde hem niet, maar het was de Nij- hoffprijswinnaar Charles B. Timmer) ver- taald was als „ik heb zin wat te gaan werken”. En beide angsten gaf hij gestalte via de Elsschot-zin: „Ik word op ’t ogenblik van uit Gent verneukt door een kerel, die Korthals heet en die ’t lijk van mijn schoonzuster in zijn bezit heeft”. Zie „Lij men”, een bladzij of vijftien na het begin. Van het Reve had toen al verteld dat zijn opvatting over de enig juiste wijze van vertalen definitief gevormd was op het Vossius Gymnasium in Amsterdam, toen zijn leraar D. A. M. Binnendijk verteld had dat Boutens eens gezegd had: „Je moet vertalen wat er staat”. Welnu, een Russische en een Engelse vertaler hadden beiden van het simpele „In zijn bezit heeft” zoiets gemaakt als „heeft ingepikt" (angst voor het gewone), terwijl ze „in Gent” gemaakt hadden van „van uit Gent”, en „verneukt” sterk hadden afge- zwakt, in beide gevallen angst voor het bizarre. Terwijl de kracht, het onvergan kelijke van zo’n zin juist in zijn tegenstel lingen zit. r-. LEO TINDEMANS I De federatie van socialistische partijen in Europa stelde half januari al een soortgelijk ge meenschappelijk programma op. De liberalen volgen begin april. Als enig lid van een regering van de Negen sprak de premier op het Brusselse congres waar de Europese christen-democra- ten een „kiesplatform” opstellen met het oog op de directe verkie zing van het Europese Parle ment, die van 7 tot 10 juni in de negen EG-landen wordt ge houden. 1st heeft te veel niet zijn GRANADA. Sandinistische guerril lastrijders zijn gisteren in zeven steden in Nicaragua in botsing gekomen met de Nationale Garde van president Somoza. In de hoofdstad Managua ontploften in 48 uur tijd meer dan 100 bommen. De nieuwe onlusten in Nicaragua begonnen woens dag, de dag dat het 45 jaar geleden was dat generaal Sandino, aan wie de Sandi nisten hun naam ontlenen, werd ver moord. Urenlang leverden guerrillastrijders en leden van de Nationale Gardé slag in de •stad Granada, vijftig kilometer ten oosten van de hoofdstad. Volgens de Garde kwa men bij deze eerste gevechten van woens dagavond zeven Sandinisten om het le ven. De actie breidde zich daarop razend snel uit. Een woordvoerder van de Nationale Garde zei dat de grens met Costa Rica gedurende enkele uren gisterochtend ■vroeg gesloten was, nadat Sandinisten vanaf Costaricaans grondgebied rege- maarschalk Dimitri Oestinov, heeft van daag de belofte van zijn regering her haald, dat de Sovjet-Unie zich zal houden aan het verdrag van vriendschap en sa menwerking met Vietnam. In Washington verklaarde president Carter gisteren, dat de VS vastbesloten zijn, niet verwikkeld te raken in het Chi- nees-Vietnamese conflict. Hij waarschuw de tevens Moskou, dat de VS de Ameri kaanse belangen zullen verdedigen waar dat noodzakelijk mocht zijn. Diplomaten die werden ontboden op het Chinese, ministerie van Buitenlandse Za ken, hebben te horen gekregen dat de „strafmaatregel” tegen Vietnam beperkt is in tijd, ruimte en doel. De Vietnamese onderminister van Bui tenlandse Zaken, Nguyen Co Thach, heeft op een persconferentie in Hanoi gezegd, dat de Chinezen „zich versterken om door te gaan met hun agressie in een poging grote delen van Vietnam te bezetten, de nationale economie te ondermijnen en het uiteindelijk gewapenderhand te kunnen onderwerpen”. De onderminister zei verder, dat Viet nam niet bereid is tot onderhandelingen „omdat China op geen enkele wijze zijn goede wil heeft getoond”. Hij noemde het Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zullen de VS de terugtrekking van de Chinese troepen uit Vietnam en ook van de Vietnamese troe pen uit Cambodja vragen. Na een bespre king van tien minuten gisteravond, zal de Veiligheidsraad zich vandaag opnieuw buigen over het Amerikaanse verzoek, dat de steun kreeg van Groot-Brittannië, Noorwegen en Portugal. Japan heeft gis teren afzonderlijk een officieel verzoek gedaan voor een debat van de Veiligheids raad over Indochina. De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Andrew Young, ver klaarde gisteren dat het belangrijk is, „dat Amerika toont dat het geen medeplichtige van China is”. Volgens een Amerikaanse In het parlement moet de echte discussie plaatshebben over de Europese constructie, aldus Tin demans, die eraan toevoegde dat men zulk een beslissende keuze niet kan overlaten aan een paar staats- of regeringshoofden. Uit breiding van de bevoegdheden van het Europees Parlement is dan ook een onderdeel van het verkiezingsprogrmma van de EVP. „Egypte Het kiesplatform dat vandaag definitief is aangenomen, spreekt zich in zeer algemene termen uit voor een Europese Unie, de pluralistische democra tische staatsvorm en de demo cratisch geordende marktecono mie als alternatief voor de „klas senstrijd die de mensen be dreigt”. „Bevoegdheden Europees MANILLA (AP). In de provincie Da- Vao Oriental in het zuiden van de Filippij nen is een vrachtwagen in een ravijn gestort. Bij het ongeluk kwamen vijftien men sen om het leven en werden 28 gewond.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3