China-Vietnam V Britse bonden tegen akkoord Personeel van laboratorium niet besmet Van der Louw wil discussie niet- Brief aan Van Aardenne: CNV: Stork-Hengelo Nederlands spervuur moet open blijven Doodvonnissen in Sovjet-Unie Leden achter CNV eist steun scheepsbouw Van Agt minder populair CAO-voorstellen Industriebonden Zes doden bij pensionbrand CDU-leider Kohl onder Damiate Pers „Minder banen door hoge kosten” „Gezien ernstige omstandigheden in noorden” joodverklaring IJmuider Courant Aantal jonge verkeersdoden Onderhandelingen karton-CAO vast „Nationale ramp” Politicus spreekt van eenzijdig beeld” i ka Wist u dat wi j gratis V* uw gordijnen op maat maken, ook velours. i ■MSB! 4 19 7 9 V FEBRUARI BINNEN- EN BUITENLAND 2 3 VRIJDAG 1 j Vl BB^H 4 II van Defensie zal zelf de kosten dragen die vorige week zijn ge maakt bij het sneeuwruimen in doende de drie noordelijke provincies, door WD, PvdA en D’66 was onderte- Minister Wiegel (waarnemend mi nister-president) verklaarde gis termiddag in de Tweede Kamer dat de kosten voor het uit zijn isolement verlossen van het (Van onze redactie binnenland) 1 (ADVERTENTIE) Philips ziet niets Defensie betaalt in korter werken sneeuwruimen zelf iS- Het uitgebrande pension in Breda. Op de voorgrond de eigenares van het pand. (Van onze redactie binnenland) i, uitsluitend 147,50 DEN HAAG (ANP). Het vertrouwen van de Nederlandse bevolking in premier Van Agt is gedaald. Het vertrouwen in oppositieleider Den Uyl is daarentegen gestegen. Een an ander blijkt uit een NlPO-enquê- te die vorige maand onder 739 Nederlan- Kohl werd aan het begin van de direc te uitzending al geconfronteerd met „spontane” indrukken van enkele aan-, wezige Nederlanders over de Bondsre publiek: „Mijn vader is vermoord door de nazi’s”, „Als ik aan Duitsland denk, dan denk ik aan „isolatiefolter”, „Duits land is voor mij het land van de Berufs- verbote”, „Wat met Andreas Baader en Ulrike Meinhof is gebeurd, is Schwei- nerei”. ders werd gehouden. Van de ondervraag den bleek 37 percent „veel vertrouwen” in Van Agt te hebben, zes percent minder dan in september vorig jaar. Het percen tage ondervraagden dat nu „weinig ver trouwen” in de premier heeft was vorige maand 36, tegen 28 percent in september. PvdA-fractieleider Den Uyl boekte in de categorie „veel vertrouwen” ten opzichte van september 7 percent „winst”: van 37 naar 44 percent. Het percentage onder vraagden dat „helemaal geen vertrou wen” in Den Uyl heeft daalde evenredig: van 31 naar 24 percent. De oppositiechef reageerde onmiddel lijk en zei dat men deze opmerkingen „niet zomaar voorbij kon laten gaan”. Kohl hoefde helemaal niet meer op clementie van de Nederlandse forumle den te rekenen, toen hij zijn CDU uitriep tot „verzetspartij”. Kohl had het ver bruid omdat immers belangrijke ex-na- zi’s als Globke, Oberlander, Lübke en Kissinger via de CDU belangrijke posi ties in het na-oorlogse Duitsland wisten te bereiken. „Hier wordt een eenzijdig beeld gegeven van mijn land”, aldus een duidelijk op gewonden Kohl, die onder luid boe-ge- roep het bestaan van „Berufsverbote” ontkende. Hij zei dat het kabinet dit standpunt heeft ingenomen „gezien de uitzonderlijke ernstige omstandigheden waarin de be- UTRECHT (ANP). Van de ongeveer zeshonderd leden van de Industriebonden NW en NKV die de districtsvergaderin- gen over de voorstellen voor de metaal- CAO hebben bijgewoond, zijn 324 het eens met het pakket voorstellen. Dat heeft onderhandelaar W. A. Wam- steeker van de Industriebond NW van daag meegedeeld. Een belangrijk punt daarin is de invoe ring in fasen van de 35-urige werkweek. Iets meer dan 100 leden dienden amende menten in, die in veel gevallen neerkwa men op een voorkeur voor werktijdver korting in de vorm van vervroegde uittre ding van oudere werknemers. Enkele le den meenden, dat er „een grote looneis” moet worden gesteld. Verder spraken 55 leden (vooral in Am sterdam en in het Rijnmondgebied) zich uitdrukkelijk uit tegen de opstelling van de bonden. Zij willen dat de 35-urige werkweek er in 1979 al komt en ze menen ook dat er niet moet worden gewacht met het stellen van looneisen. geven. Niet in elk individueel geval zullen alle kosten van het sneeuwruimen door UTRECHT (ANP). De Industriebond CNV eist van de regering meer steun voor de scheepsbouw om te voorkomen dat de werven nog verder moeten inkrimpen. In een brief aan minister Van Aardenne van Economische Zaken wijst het bestuur de centrale bedrijfsledengroep van het CNV erop dat bij het Rijn-Schelde-Verol- me concern verscheidene onderdelen zo noodlijdend zijn dat de verliezen door het bedrijf niet meer zijn op te brengen. HILVERSUM (ANP). „Het aantal verkeerslachtoffers onder de jeugd van elf tot en met twintig jaar is zo groot dat gesproken kan worden van een nationale ramp”. Dit zegt Veilig Verkeer Nederland naar aanleiding van het rapport „Het verkeers- onderwijs na de lagere school”, dat deze organisatie gisteren heeft gepubliceerd. In het rapport wordt gepleit voor ver- keerslessen bij het voortgezet onderwijs. MOSKOU (UPI). In de Sovjet-Unie zijn drie personen ter dood veroordeeld wegens collaboratie in de Tweede Wereld oorlog. Volgens het Russische persbureau Tass waren de drie vrijwillig toegetreden tot de Duitse geheime veldpolitie (GFP) en wa ren zij schuldig aan de arrestatie en exe cutie van meer dan vijftig verzetsstrij ders. De oorzaak van de brand was vanmor gen nog niet bekend. De twee panden waarin het pension was gevestigd zijn vrijwel geheel verwoest. Vanmorgen is voor tonnen schade aan gericht bij een brand in een bar-dancing in een Groningse winkelstraat. Het vuur is overgeslagen naar een ander pand. De bewoners werden tijdig in veiligheid ge bracht. De brand werd veroorzaakt door een kind dat met een kaars speelde. In de nota Wordt verder een gedeeltelij ke loskoppeling van de hoogte van de winstuitkering met die van de dividend uitkering voorgesteld. De onderneming staat welwillend tegen over het voortzetten van de regeling waar bij werknemers van 63 en 64 jaar in staat worden gesteld hun werkzaamheden vrij willig te beëindigen. De Industriebonden FNV en CNV heb ben in een eerste reactie op de nota Phi lips verweten, dat te hoge eisen worden gesteld aan nieuw personeel. Als die eisen (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN. Volgens Philips le vert een wekelijkse arbeidstijdverkor ting momenteel geen bijdrage aan de oplossing van de werkgelegenheidspro- blematiek. Het concern schrijft dit in een nota die gistermiddag in het kader van het CAO-overleg voor dit jaar is overhan digd aan de vakbondsbestuurders. Volgens Philips moet worden gevreesd dat de „hoge kosten” van zo’n wekelijkse arbeidstijdverkorting juist in de industrie zullen leiden tot een sterke daling van de totale hoeveelheid beschikbaar werk. In een toelichting op de nota zei Philips- directeur F. van den Brand gisteren dat het bedrijf overigens bereid is met de bonden over deze kwestie van gedachten te wisselen. Philips stelt in de nota, dat nu al op de arbeidsmarkt een duidelijk tekort bestaat aan mensen die bereid zijn eenvoudige arbeid te verrichten. Alleen al daarom zijn maatregelen die beogen het werk over meer mensen te verdelen nu niet verant woord, aldus de nota. Uit de nota blijkt voorts, dat het perso neelsbestand bij Philips Nederland het afgelopen jaar met achthonderd is afge nomen en niet, zoals aanvankelijk werd verwacht, met 2500 tot 3000. Philips wil dit jaar aan tenminste drie honderd jongeren een tweejarige cursus geven in het kader van het leerlingenstel sel. Ook wil Philips de werknemers die gebonden zijn aan een collectieve vakan tie de mogelijkheid bieden, extra vakan tiedagen te „verdienen” door gedurende een bepaalde periode de arbeidsdag te verlengen. Sceptisch staat Philips tegenover het zogenaamde „inverdieneffect”, dit is de besparing die de overheid heeft op sociale uitkeringen wanneer meer mensen door arbeidstdijdverkorting aan werk zouden worden geholpen. ROTTERDAM (ANP). Burgemeester Van der Louw van Rotterdam wil met het internationale bedrijfsleven en de Kamer van Koophandel in de Maasstad praten over niet-joodverklaringen voor werkne mers die naar Arabische landen gaan. Van der Louw verklaarde verontrust te zijn over deze „sluipende discriminatie tegenover Nederlanders van joodse ori gine”. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije Ir wer van AMSTERDAM (ANP). De CAO-on- derhandelingen voor het kartonnagebe- drijf en de papierverwerkende bedrijven, waar in totaal achtduizend werknemers werken, zijn gisteren na twe edagen on derhandelen afgebroken. Volgens een woordvoerder van de Gra fische Bond FNV is vervroegde uittreding van 63- en 64-jarigen het voornaamste breekpunt. Ook werd geen overeenstem ming bereikt over de looneis van twintig gulden bruto per maand. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal K mis liet doe die de gen ven nan rek tje i niv< ven con haa rij die gro stei een bed cijn D nan zen gen leid wer Bri: stri rijz voo onv pes D in e wij plai ond aan voo bes BREDA (ANP). Zeker zes mensen zijn vannacht om het leven gekomen bij een brand in een pension in Breda. Twee personen liepen ernstige verwondingen op. Gevreesd wordt dat nog meer slacht offers zullen worden gevonden. Volgens de Industriebonden FNV zou de overheid die besparing kunnen gebrui ken als bijdrage in de kosten die arbeids tijdverkorting met zich meebrengt. Vol gens Philips moet wordén betwijfeld of de huidige werklozen een groot deel van de eventueel openvallende arbeidsplaatsen zullen gaan vervullen, gezien de situatie op de arbeidsmarkt. ar,****. KS-: DEN HAAG. Om tien minuten over tien gisteravond verzuchtte discussieleider Reinhard Appel: „Het is een buitengewoon moeilijke uitzending”. En dat was het ook, het televisieprogramma waar Appel over sprak, dat gisteravond werd uitgezon den op het tweede Duitse tv-net vanuit de Pulchri-studio in Den Haag. schrijft het centraal bedrijfsledengroeps- bestuur VMF-Stork aan de bewindsman, juist nu dit bedrijf met overheidssteun sterk is gemoderniseerd. Langzamerhand beginnen de resultaten van de modernisering nu zichtbaar te worden, hoewel nog niet van winstge vendheid kan worden gesproken. Doordat tijdens die modernisering de gieterij meer op een bouwplaats leek dan op een pro- duktiewerkplaats, kon nog geen sprake zijn van optimale benutting van mogelijk heden. Maar wel kan worden gesproken van een duidelijke verbetering. De activiteiten zullen, als de werkne mers op de nieuwe situatie zijn inge speeld, ongetwijfeld verder verbeteren, aldus de Industriebondleden. Als de acti viteiten van het bedrijf Stork-Werkspoor Diesel stijgen, zal ook de produktie van fundatieplaten toenemen en met werk van „derden” zal er dan ongetwijfeld een be staansreden zijn voor de gierij, zeker als andere Storkbedrijven hun benodigde gietwerk in Hengelo bestellen. I (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Namens de Indu striebond CNV is gisteren een beroep ge daan op minister Van Aardenne (Econo mische Zaken) het voortbestaan van de Storkgieterij in Hengelo te verzekeren. Vernietiging van 125 arbeidsplaatsen en van kapitaal moet worden voorkomen, kend, weer in te trekken. Wiegels verdere toezegging om zo mogelijk begin april met een nadere inventarisatie van de situatie in het noorden te komen, kwam ook tege moet aan een wens die bij de gehele Ka- verlossen van het mer leefde. De PvdA’er Knol, die op dit noorden niet op lagere overheden punt met een motie had willen komen, zag of particulieren zullen worden verhaald. (Vervolg van de voorpagina) Het Vietnamese persbureau meldde vandaag, dat de Chinezen zich langs een groot deel van de grens hebben ingegra ven en, na de gevoelige verliezen, wachten op versterkingen. China zou in de strijd ook 138 tanks en 26 andere militaire voer tuigen hebben verloren. Het Vietnamese persbureau heeft geen melding gemaakt van verliezen aan Vietnamese kant. Intussen hebben de Verenigde Staten om een spoedzitting van de Veiligheids raad gevraagd. Verwacht wordt, dat naast het Vietnamees-Chinese conflict ook de invasie van Vietnam in Cambodja, vorige maand, ter sprake zal komen. De Amerikaanse minister van Finan ciën Michael Blumenthal is vandaag ver trokken voor een negendaags bezoek aan Peking. President Carter heeft Blumen thal een persoonlijke boodschap meege geven voor de Chinese leiders, waarin de Amerikaanse president zijn ernstige be zorgdheid uitspreekt over de Chinese ac tie in Vietnam. hier dan ook van af. Volgens de bewindsman kan er echter niet worden gesproken dat een „nationale ramp” het noorden heeft getroffen. Hij verklaarde dat zowel het bestuur van het Rampenfonds als de betrokken interde- volking van het noorden is komen te ver- partementale commissie dit heeft vastge- keren.” Wiegel weigerde echter wat hij noemde een „blanco cheque” aan het noorden af te DEN HAAG. Het ministerie het rijk worden betaald. De toezegging van minister Wiegel was voor het CDA-kamerlid Hermsen vol- om zijn motie hierover, die ook steld. De gehele Tweede Kamer heeft gisteren diep respect uitgesproken voor allen, die zich met de bestrijding van de sneeuwber gen hebben beziggehouden. Waardering was er ook bij alle fracties over de snel heid waarmee het kabinet heeft gerea geerd. Zo noemde het CDA de brief van de regering, die gisterochtend vroeg de Kamer bereikte, een „te waarderen po ging” de getroffen bewoners en het be drijfsleven snel duidelijk te maken dat zij niet alleen de schade behoeven te dragen. Het provinciaal bestuur van Groningen vindt de brief van de regering aan de Kamer „teleurstellend en eigenlijk niet acceptabel”. Minister-president Van Agt heeft ons meer beloofd, aldus waarne mend commissaris der koningin in Gro ningen, J. van der Ploeg. „Wij zullen hem daar zeker aan houden”, zei hij. Gedeputeerde Staten van Drente vin den de toezegging van Van Agt zo hard dat men zelfs geen aanleiding heeft gezien om, zoals Friesland en Groningen hebben gedaan, dit de premier nog eens schrifte lijk onder de aandacht te brengen. De elektriciteitsbedrijven in de drie noordelijke provincies verwachten overi gens grote problemen met de elektrici teitsvoorziening zodra de dooi invalt. Het merendeel van de duizenden transforma- torstations is geheel of gedeeltelijk inge sneeuwd. De verwachte grote hoeveelhe den smeltwater zullen wellicht de gevoeli ge apparatuur in deze trafostations on klaar maken, waardoor storingen in het elektriciteitsnet zijn te verwachten. Directeur W. C. Smit van de Elektrici teitsmaatschappij voor Groningen en Drente (EGD) waarschuwde hier gister morgen voor in de vergadering van de Raad van Commissarissen van de SEP (Samenwerkende Elektriciteits Produk- tiebedrijven). Geprobeerd wordt de sneeuw, die in deze trafostations is ge waaid, nog voor de inval van de dooi te verwijderen. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 36- In het kader van het programma „Bur gers vragen, politie! antwoorden” had de Westduitse oppositieleider Helmut Kohl (CDU-voorzitter) de wens te kennen ge geven door Nederlanders te worden on dervraagd. Dat heeft de CDU-chef geweten. soepeler worden en het werkklimaat ver betert, zijn er volgens de bonden beslist mensen te vinden die eenvoudige arbeid willen verrichten. Op die manier kunnen arbeidsplaatsen die ontstaan door arbeidstijdverkorting wel degelijk worden opgevuld, aldus de bonden. Zij hebben ook bezwaren tegen de voorgestelde „inverdienregeling”. (Van onze redactie binnenland) ALKMAAR. Bij de vier personeelsle den van het isotopenlaboratorium van het Medisch Centrum in Alkmaar is geen meetbare radioactieve straling gevonden.' Dit heeft de voorzitter van het bestuur van; het centrum, burgemeester Roozemond van Alkmaar, gisteren verklaard. De vier personeelsleden zijn maandag onderzocht in het Energiecentrum Neder land in Petten, nadat onlangs bekend werd dat een groot aantal patiënten van hef ziekenhuis besmet werd met de radio actieve isotoop jodium 131. 14,80 f 42,60 56,50 f 167,70 220,50 0,75 LONDEN. (AP en Reuter). Vak bondsleiders in Engeland hebben gister avond de eerder op de dag bereikte loon- akkoorden voor lager ziekenhuisperso neel en lagere ambtenaren verworpen. In afwachting van het oordeel van de vak bondsleden duren de stakingen in deze sectoren voort. Twee vakbonden van ambtenaren, met in totaal meer dan 330.000 leden, hebben zich gisteren bij de staking aangesloten om hun looneisen kracht bij te zeggen. Met name bij de douane en het luchtver keer kwam het tot grote vertragingen- mook ambtenaren bij verscheidene minis teries en ambassades hebben het werk neergelegd. .3® 0^ (ADVERTENTIE) BHW \1 Speciaalzaak in gordiinen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem Tel 023-323925 - s Maandags gesloten Haarlems Gordijnenhuis cX"'- F

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4