ti deVildei* n Schoolrevue Kennedyschool inmiddels vaste traditie in een zee van onzekerheid rs 20% korting op al onze LUXE ARTIKELEN VERBOUWINGSUITVERKOOP 1 I geschenken Visserij ook komend jaar haven- berichten nt PLEIN 1945 IJMUIDEN TEL11128 1 '8 I SM wil 99 O Bang&Olufsen COMMUNICATIESTOORNIS TUSSEN RAAD EN COLLEGE Amendement Milieu DRIEJAARLIJKS EVENEMENT VANAVOND OP DE PLANKEN VOORZITTER VISSERIJSCHAP IN JAARREDE: Wegens modernisering grote Doctorstitel voor oud-Velsenaar Grote afdeling met kortingen tot 50% Wij denken anders Vitaenkeranderledes Lasser breekt been door val van ladder F 5 VELSEN-IJMUIDEN 19 7 9 4 FEBRUARI 2 3 VRIJDAG ook alle merkartikelen a. -r (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De grootst mogelijke meerderheid van de gemeente raad van Velsen is donderdagavond akkoord gegaan met het voorstel van het college van B. en W. inzake de havenplannen in de IJmond, waarin de aanleg van een op- en overslaghaven wordt aangewezen, maar waarin wel plaats is voor kleinschalige havenactiviteiten in de Haringhaven. Een hoogst onduidelijke situatie ontstond er rond de goedkeuring voor zeewaartse terreinuitbreiding van Hoogovens. Een amendement, bedoeld om die paragraaf uit te sluiten werd afgestemd. Een door het college voorgestelde wijziging op dat amendement werd door een nog volkomen onduidelijke manoeuvre niet in stemming gebracht. Hoe anders, willen wij u graag tonen en laten horen. b. geldig van 24 februari t/m 7 maart SPELREGELS: korting alleen op in de winkel aanwezig zijnde goederen zelf meenemen geen korting op eigen produktie verzamelborden F/i jtó (ADVERTENTIE) 9 9 Velsen ,per abuis akkoord met s terreinuitbreiding Hoogovens Alles wees er op dat dit zou gebeuren. Tijdens de inhoudelijke discussie over (ADVERTENTIE) i lil ilili FE- (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) Fi d 17,50 Velserduinweg 173 - IJmuiden Tel. 12346 at ver- beslist arbeid aatsen orting ius de tegen leidde gs een gegra- achten strijd i voer- amese maakt Staten 'heids- t naast iok de vorige Finan- ig ver- jk aan umen- neege- irin de ge be- ïse ac- d) reelsle- /an het s geen ■onden. lur van :emond aandag Neder- bekend en van radio- 0 uur I uur DEN HAAG/IJMUIDEN. „Evenals in 1977 bevond onze zeevisserij zich vorig jaar in een zee van onzekerheid. Voor het komende jaar is de situatie niet anders en varen wij in een dichte mist al lijkt met de voorlopig overeengekomen verhoging van de platvisquota het eerste zonnestraaltje door te komen. Loopt het echter mis met de onderhandelingen in Brussel, dan zit het zeker potdicht en zullen wij zelfs met radar aan boord averij niet kunnen voorkomen.” Met deze pessimistische conclusie besloot voorzitter K. Hoekstra van het Visserijschap zijn jaarrede tijdens de openbare bestuursvergadering van het schap vandaag in Den Haag. In zijn rede was ook een pleidooi ver werkt voor de rechtstreekse verkiezingen van het Europees parlement. „Een steeds Nog volop keus. Dus kijk, kies en boek uit het grote aanbod comfortabele vakantiebungalows, 'sF chalets en appartementen in 10 verschillende r landen. Vraag het programma van Welcome Home. Hoogstraat 122, Eindhoven Telefoon a 040-513874 Ook verkrijgbaar bij vele reisbureaus I Om alsnog een duidelijke uitspraak van het college hierover uit te lokken diende Kuyper een mede door J. ten Brink en mevrouw C. C. M. T. Maes (beiden D’66) ondertekend amendement in. De strek king van dat amendement was dat een dergelijke terreinuitbreiding zou worden uitgesloten. Om zich over de inhoud van dit amendement te beraden werd de ver gadering geschorst. Aanvankelijk was het alleen Th. Kruis man (CPN) die zich tegen de uitbreiding van de haven verzette. D. H. Kuyper (Pro gressief Velsen) merkte op bezwaar te maken tegen twee passages. Beiden had den betrekking op de uitbreiding van de Hoogovenproduktie tot elf miljoen ton staal per jaar. Kuyper was van mening dat het college onvoldoende stelling nam tegen de onvoorwaardelijke goedkeuring van GS tegen de zeewaartse terreinuit breiding die volgens de Hoogovens-direc- tie noodzakelijk was om de verhoging van de produktiecapaciteit te realiseren. groter deel van het visserijbeleid wordt bepaald in Brussel, terwijl de parlemen taire controle op die besluitvorming on voldoende functioneert. Dat leidt er toe dat rechtstreeks aan de commissie ver strekte adviezen slechts zelden invloed hebben op de regelingen. Wellicht wordt door de rechtstreekse verkiezingen verbe tering in deze situatie gebracht”, aldus Hoekstra. Met name de haringvisserij gaat volgens Hoekstra een' moeilijk jaar tegemoet, vooral omdat er nog een vangstverbod geldt voor alle voor deze visserij traditio nele gebieden. Bovendien wordt het uit wijken naar de rondvis moeilijker, omdat ook dat quotum is gereduceerd. Alleen de platvisquota zijn verhoogd, zodat de visse rij in die sector wat meer lucht krijgt. het standpunt van Beverwijk dat zich ook zonder enig voorbehoud tegen terreinuit breiding van Hoogovens heeft opgesteld. Hij bepleitte om mede in het kader van de veelgeroemde IJmondsamenwerking op één lijn t komen met andere IJmond- gemeenten. Vervolgens deed Kuyper het CDA en de WD de suggestie om de gewijzigde versie van zijn amendement over te nemen en in stemming te brengen. De originele versie van het amende ment sneuvelde met 16 tegen 13 stemmen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Aan de John F. Kennedy school in IJmuiden-West is de afgelopen weken onder hoogspanning gewerkt aan de schoolrevue die vanavond voor ouders en ex-leerlingen wordt opgevoerd in de Stadsschouwburg in IJmuiden-Oost. On doorbroken worden met als gevolge een verregaande verzilting van het wingebied voor drinkwater. Alle partijen tilden tenslotte nogal zwaar aan het ontbreken van de maat schappelijke kosten-batenanalyse, waar door een aantal zaken niet op hun merites beoordeeld konden worden. Voor het CPN-raadslid Kruisman was dit voldoen de reden om tegen het gemeenteblad te stemmen. ,Als ik hiermee akkoord ga, maak ik mij medeverantwoordelijk voor alle vaagheden van Gedeputeerde Staten, waarvan dit concept-gemeenteblad een uitvloeisel is. Op basis van deze summiere gegevens kan men van ons geen goede beslissing verwachten. Als het aan mij lag zou ik zeggen: GS, neem je broddelwerk mee terug en stuur ons een weloverwogen plan waarop wij een goed gefundeerde beslissing kunnen nemen”. De heer Biewinga is 41 jaar. Na een HBS-opleiding, nog in de vroegere HBS aan het Tiberiusplein in IJmuiden deed hij aan de Leidse Universiteit zijn kandi daatsexamen natuurwetenschappen. In Utrecht legde hij zijn doctoraal examen af in de geofysica. Hij is thans als weten schappelijk medewerker verbonden aan de Technische Hogeschool te Delft. Voor zijn doctoraalstudie koos hij als onder werp de opsporing van mineralen en ook onderaardse waterlagen onder meer door seismografisch onderzoek. In het kader van die studie verbleef hij enkele maan den voor bodemonderzoek in Tunesië. neester met het Kamer praten verkne- ;aan. trust te minatie Ise ori- De voorzitter weet de onzekerheid voor namelijk aan de moeilijkheden die gere zen zijn bij het tot stand komen van een gemeenschappelijk Europees visserijbe leid. De voornaamste problemen daarbij werden zijn inziens veroorzaakt door de Britten, die nog steeds met het EEG-recht strijdige aanspraken op exclusieve visse- rijzones maken. Een andere verklaring voor de problemen zocht hij in het nog onvoldoende ingewerkt zijn van het Euro pese ambtelijke apparaat. VRIJDAG AANGEKOMEN: Sigrid Wehr, Boulogne; Angie Baby, Antwerpen; Saturnus, IJmuiden, Ler wick; Georges Vieljeux, Bordeaux. VRIJDAG VERTROKKEN: Albert v. Plymouth; Alsterberg, IJmui den, Leixoes; Stany, IJmuiden, Phila delphia. C. Ing. H. van der Werff misverstand. DONDERDAG AANGEKOMEN: Kentshore, Contplat, IJmuiden; Belo- morye, Riga, Velsen; Burgerstein, Le Ha vre; Function, Gr. Yarmouth, Zaandam; Vivian Theresa, Emden; Ecctonia, Gur- nes; De rode tulp, Porsgrunn, IJmuiden; Blue Sea, Agadir; Excomm Merchant, Sri- acha; Lilly-K, Norderham; Navajo, Carta gena; Nedlloyd Leeve, Bremen; Caribia Express, Le Havre; Elan, Wisbach, IJmui den; Canopus, Hamburg, Zaandam; Hugo Brinkman, Seaham, IJmuiden; Margit, Aveiro, Velsen; liesha Palm, Rotterdam; Aros, IJmuiden, Antwerpen; Muecke, Antwerpen. Th. Kruisman tegen. 4,80 2,60 6,50 17,70 !0,50 0,75 VFLSEN. De oud-Velsenaar D. T. Biewinga promoveerde woensdag aan de Technische Hogeschool te Delft tot doc tor in de Technische Wetenschappen op een proefschrift getiteld „An experimen tal study of electromagnetic frequency soundings”. Kritiek was er ook op de Europese Com missie, die zich volgens Hoekstra te veel liet leiden door eenzijdig biologische en door politieke motieven. Hij maakte wat die adviezen betreft een uitzondering voor de Nederlandse biologen, die een veel genuanceerder beeld van de situatie ge ven dan hun buitenlandse collega’s. „Met name de huidige directeur van het RIVO rekende in een publikatie af met het fabel tje dat de zee zou zijn leeggevist. Op EEG- niveau lijkt mep totaal ongevoelig te blij ven voor deze benadering en maakt de commissie zich meer zorgen over de in haar ogen zieke visstand dan om de visse rij zelf. De drastische vangstbeperkingen die het gevolg zijn brengen de visserij in grote problemen, terwijl de voorgestelde steunmaatregelen meer weg hebben van een bijdrage aan de begrafenis van de bedrijfstak dan van een genezend medi cijn”, aldus Hoekstra. Vervolgens deelde burgemeester Molen dijk mee dat het college zich wel kon vinden in het amendement doch niet zo ver wilde gaan de noodzakelijk geachte terreinuitbreiding af te wijzen. Voorge steld werd aan de tekst van dat deel van het amendement toe te voegen dat „tenzij de noodzaak daartoe alsnog zou worden aangetoond” men geen bezwaar had tegen zeewaartse terreinuitbreiding. Om de tijdelijke werkeloosheid als ge volg van de vangstbeperkingen op te van gen, wil het Visserijschap speciale cursus sen organiseren voor jonge, werkloze vis sers die daarmee hun vakkennis kunnen vergroten. Gezien het grote aantal aan meldingen voor de in voorbereiding zijn de cursus visopsporing blijkt een derge lijk initiatief in een grote behoefte te voor zien. Hoekstra sprak wel de hoop uit dat de nationale overheid voor vijftig procent wilde meebetalen aan de daaruit voort vloeiende kosten, omdat het niet redelijk zou zijn de toch al in moeilijkheden verke rende bedrijfstak op te zadelen met de hoge kosten. De andere vijftig procent wordt haar verwachting betaald door het Europees Sociaal Fonds. de andere aspecten van het collegevoor stel werd vooral de nadruk gelegd op een aantal milieutechnische zaken. Zowel Van Hoek (WD) als Ten Brink (D’66) wezen op de onaanvaardbare gevolgen voor de drinkwatervoorziening wanneer de vaar geul zou worden uitgediept. Daardoor zou de kleilaag, die een natuurlijke afschei ding vormt tussen het zee- en duinwater, Met toestemming van K vK. zelfexpressie als mede uit didactisch oogpunt belangrijke aspecten van de komende opvoering. Elk repetitie-uurtje is om die reden goed bestede tijd. der de theatervorm revue wordt letter lijk verstaan toneelkunst met als uitgangspunt gebeurtenissen van alle dag. De zeven klassen van de IJmuidense lagere school die de revue verzorgen heb ben dat bij de programmaopbouw heel letterlijk opgevat. Elke deelnemende klas behandelt een eigen thema met tal van ingrediënten die alleen ingewijden uit het schoolleven bekend zijn. De een malige opvoering belooft daardoor een huiselijk karakter te krijgen. DONDERDAG VERTROKKEN: Kenrix, IJmuiden, Kingslynn; Team Castor, Ebsbjorn; Alpina, Bremen; Ens- keri, Newyork; Parkesgate, IJmuiden, Ro chester; Przemysl, Manchester; Ann Lise Tholstrup, IJmuiden, Arklow, Jan Dirk, Gr. Yarmouth; Rijnborg, Zaandam, Delf zijl; Lotos, Barbados; Exportleader, Bre merhaven; Eemsborg, Delfzijl; Alca, Noordzee; Nedlloyd niger, Duinkerken; Vivian Theresa, Bremen; Chemiste Lute- tia, Rotterdam; Kentshore, IJmuiden, contplat; Christel, Hamburg, Velsen; Ma rika, Bremen. Met deze aanvulling namen de indieners van het amendement geen genoegen. Ver wezen werd naar de uitspraak van de IJmondbevolking, die zich via 25.000 handtekeningen tegen de aantasting van de kustlijn hebben uitgesproken. Deze handtekeningen werden deze week woensdag in Haarlem aan GS overhan digd. Bovendien attendeerde Kuyper op Er waren ook veel vragen gerezen over de in het voorstel genoemde norm voor stofbelasting die gold in het IJmondge- bied en was vastgesteld op 75 microgram per kubieke meter. Ten Brink had wat informaties in die richting ingewonnen en was tot de conclusie gekomen dat er in de toekomst zeker reden tot bezorgdheid kon bestaan met betrekking tot de volksge zondheid. „Een overschrijden van de norm van de stofbelasting is niet aantoon baar schadelijk, evenmin als de overschrijding van de norm voor de uit worp van zwaveldioxyde. De combinatie van deze twee stoffen kan echter wel degelijk gevaar opleveren en de kans dat dit gebeurt is zeer groot. De stofbelasting zit al ruim boven de in de norm vastgeleg de grens, de zwaveldioxydebelasting nog niet. Wanneer de PEN echter over moet gaan op een andere brandstof als het aardgascontract is afgelopen (1984), kan deze belasting de grens ruim overschrij den omdat de andere brandstoffen ko len en/of olie aanzienlijk minder milieu vriendelijk zijn dan het nu gebruikte gas”, aldus Ten Brink. inhoud heeft en dus zonder sluitende titel aangekondigd wordt. Het schoolhoofd B. C. Kramer noemt taalvaardigheid, wereldoriëntatie, muzikale vorming en IJMUIDEN. Een 48-jarige inwoner van Beverwijk is woensdag met een ge compliceerde beenbreuk opgeqomen in het Rode Kruis Ziekenhuis in zijn woon plaats na een bedrijfsongeval in Oxystaal- fabriek I bij Hoogovens. Bij laswerkzaam- heden aan de overkapping van deze pro- duktiehal viel hij door een wegglijdende ladder van drie meter hoogte op een be tonnen vloer. Het slachtoffer was in op dracht van het bedrijf Post Staalbouw in Velsen-Noord bij Hoogovens aan het werk. De opvoering van een eigen revue is voor de John F. Kennedyschool een vaste traditie aan het worden. Door het extra werk dat er voor de leerkrachten en ook de ouders aan te pas komt wordt volstaan met één opvoering per drie jaar. Met die frequentie kan elke leerling, gesteld dat hij niet doubleert, precies tweemaal het revuegebeuren meemaken in zijn lagere schooltijd. Het begin ligt in 1970 toen het huidige schoolgebouw aan de Keetberg- laan in IJmuiden-West officieel in gebruik werd genomen. Het wordt vandaag dus de vierde aflevering van een schoolprogram ma, dat in zijn totaliteit maar heel weinig samenhang vertoont. Hierbij alvast de on derwerpen per klas met, omwille van het verrassingselement, niet al te veel details. De eersteklassers van de school voeren een „heksensabbat” op. Toverkollen pro beren elkaar met allerlei verschijn- en verdwijntrucs de loef af te steken. Wat aan bloemen, vogels en andere dieren tevoorschijn wordt getoverd neemt ten slotte actief deel aan het showgebeuren in de Stadsschouwburg. De klassen 2A en 2B (dubbelklassen) kozen achtereenvol gens een sprookje en het circusgebeuren als thema. De derdeklassers bouwen een showtje op rond John Travolta en zijn vermaarde filmpartner Olivia. Andere on derwerpen: een verkorte versie van een ooit vertoond (school)tv-programma „Grenzen, grenzen, grenzen” (klas 4), de wederwaardigheden van een schoolklas uit de tijd van Ot en Sien (klas 5) en voor de zesde klas tenslotte een „ode aan de schepping”, waarvoor een Frans lied van Michel Fugain voor de jeugdige tonelisten een wat moeilijk uitgangspunt vormt. Voor de repetities is de afgelopen weken elk beschikbaar kwartiertje door de leer krachten benut. Regel was het repeteren van zang, declamatie en beweging op het eind van de schooldag. Vorige week vin gen wij daar een glimp van op. Meisjes en jongens in de meest merkwaardige ver mommingen bewegend op het ritme van een afgedraaid bandje achter in het lo kaal. Talent of niet, elke leerling werkt mee aan het theatergebeuren van vrijdag. De schoolrevue is voor de John F. Kenne dyschool een belangrijk gebeuren. Het schoolleven is er duidelijk door ontregeld. Her en der in het gebouw liggen toneelre- quisieten opgeslagen. Eigen fabrikaat, vervaardigd door ouders die ook al direct bij het driejaarlijkse evenement betrok ken worden. Iedereen leeft toe naar de voorstelling van vrijdagavond. De voorbereiding betekent een extra belasting voor de leerkrachten. Binnen het onderwijs kun je veel kanten heen met de revue, die voor elke klas een andere DeDeensevormgeversvanbeeidengeluid 11^ Geautoriseerd B&O-dealer: A De leerlingen aan het werk tij dens de donder dag gehouden ge nerale repetitie. Op dat moment kwam er geen reactie uit de CDA/VVD-hoek, die er op wees dat Kuypers suggestie zou worden geëffectu eerd. Voor burgemeester Molendijk aan leiding de vergadering met een stevige hamerslag als gesloten te verklaren. Di rect daarop ontstond de nodige beroering omdat bleek dat H. van der Werff (CDA) het gewijzigde voorstel wel degelijk in stemming gebracht had willen zien. Be raad tussen raadsleden en het college haalde niets uit waarop Van der Werff uitriep: „ik voel me bedonderd”. De ver gadering was en bleef gesloten. geels D. H. Kuijper amendement A

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5