PIET VERDUIN PER AMBULANCE UIT ZIEKENHUIS OM COALITIE TE REDDEN 9 9 in Uitgeest Nieuwe weg naar station VVD-fraktié* voorzitter trad overbodig af I veilingen beverwijk IK I '4 S CDA-bestuur tikt -t J.V.C. Video V.H.S.-systeem ■■i i Statenleden op de vingers IiIII8 IJ Overbodig K 1111111 i Voorlopig geen kappen op patio- bungalows Voorspel Oppositie r „Vondst” Is Voorwaarden r 7 BEVERWIJK-HEEMSKERK 2 3 FEBRUARI 19 7 9 I 1 k I 00 D A O EIGEN SERVICEDIENST - GEEN VOORRIJDKOSTEN Kennemerlaan 76-78 IJmuiden. Tel. 02550-15726 Maandags gesloten - Donderdagavondverkoop VRIJDAG 4 9 J J 3 uur speeltijd 3 uur-cassettes 55! f mechanisch zeer betrouwbaar Armzalig spektakelstuk in Heemskerks raad (Van een onzer verslaggeefsters) I (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) L T 1 Beverwijk i BeverM We zouden daarbij niet graag een ant woord geven op de vraag welke partijen Ondertussen waren de emoties hoog op gelopen, waren er ettelijke schorsingen geweest, vele schampere opmerkingen, laaide het applaus op voor mevrouw Van der Ploeg (open doekje) en voor de heer Verduin toen hij in zijn rolstoel om half elf werd binnengereden. Ook de oppositie klapte van harte voor hem; voor zijn per soonlijke inzet. Maar er waren ook de wit weggetrokken gezichten, moeizaam ver drongen tranen, woede, ergernis, komi- uiteindelijk de politieke „winst” van deze avond kunnen boeken. Op 6 december waren er ook geen con sequenties aan haar tegenstem verbonden en toen ging het om hetzelfde punt en dezelfde argumenten. Dit alles was natuurlijk volmaakt sfeer bepalend voor de raadsvergadering tij dens welke er eigenlijk maar één agenda punt, buiten wat hamer stukken, is af ge handeld. Toen was het al zo laat, dat de voorzitter de vergadering sloot en ver daagde naar maandagavond aanstaande. Zeker is, dat de krappe overwinning van CDA en WD en de wijze waarop die tot stand kwam nog lang het politieke klimaat in Heemskerk zal beïnvloeden. De heer Bestebreur van de PvdA ver zocht daarbij aan B. en W. eens de moge lijkheden te onderzoeken van een nieuwe weg met parkeerplaatsen aan de zuidzij de van het station. Op grote aandrang „van buitenaf” was zij donderdagavond toch aanwezig al viel dat haar niet gemakkelijk. Vlak vóór de stemming liep zij de zaal uit, want haar stem was niet eens meer van belang in het politieke partijpoker van VVD en CDA. Dat was misschien de grote tragiek van deze op een armzalige manier dramati sche raadsvergadering, die in de raad en op de volle publieke tribune termen als „driestuiversopera, dorpspolitiek, grof schandaal, verbijsterende vertoning” uit lokte. Ter plekke liggen nu nog de munitiede pots van Defensie, maar die worden ver plaatst naar Bergen en dan zou zich de mogelijkheid voordoen om een weg aan te leggen van de Kleis naar de zuidzijde van het station, dat dan voor Heemskerkers veel beter bereikbaar wordt. VVD en CDA hebben het voor elkaar gekregen: het voorstel van B. en W. vóór is aangenomen met twaalf tegen tien stemmen. De coalitie in het college is gered, maar het eerste slachtoffer van die Coentunnelweg was al gevallen. VVD- fractievoorzitter mevrouw W. J. van der Ploeg-Donkers had haar ontslag als zoda nig en als raadslid moeten indienen. De CDA-fraktie ondersteunde deze sug gestie en wethouder Ten Haken (WD) vond die mogelijkheid zeker het onderzoe ken waard. Vergadering BHK De Beverwijkse Harmonie Kapel vergadert maandag avond 12 maart in het gebouw aan de Groenelaan. Aftredend en niet herkies baar zijn penningmeester J. de Groot, Sj. Reuvers en J. Kwakkel. Ook de benoe ming van dirigenten en instructeurs komt aan de orde. De vergadering begint om 20 uur (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Omdat daartoe ver schillende verzoeken waren binnengeko men hebben B. en W. de raad voorgesteld het plaatsen van kappen op patio-bunga- lows in de wijken Neksloot en De Die mogelijk te maken. Daar zijn veel reakties op binnengeko men, die voor B. en W. aanleiding zijn zich opnieuw over deze zaak te beraden. Het desbetreffende raadsvoorstel wordt der halve ingetrokken en komt vanavond niet in behandeling in de openbare raadsver gadering. Er was natuurlijk een „voorspel” aan deze vertoning voorafgegaan. Het stand punt van B. en W. leek het in de raadsver gadering niet te halen, want wethouder P. Vos (CDA) was al geruime tijd ziek. Met een arm in een mitella kon Th. W. R. van der Heide (CDA) misschien nog wel ko men, maar ach, toen brak P. Verduin (CDA) deze week zijn enkel en vóór de raadsvergadering zou het niet meer moge lijk zijn om loopgips aan te brengen. De stemmen werden geteld. Men zou het nog nét halen, maar ach en wee, mevrouw W. J. van der Ploeg (fractievoorzitter WD) had op 6 december 1978 tegen de tracering van de Coentunnelweg gestemd en zij was men heeft het in onze editie van donder dag in haar eigen verklaring en in haar eigen woorden kunnen lezen niet bereid om als een blad aan een boom om te slaan. Op 6 december mocht mevrouw Van der Ploeg nog tegen stemmen, want toen haal den CDA en WD toch wel de meerder heid. Toen heette het ook nog „liberaal” om afwijkend te mogen stemmen. Maar nu stond gezien de zieken in de CDA- fraktie de meerderheid op het spel. Voor de keuze gesteld öf ja stemmen öf aftreden, koos mevrouw Van der Ploeg voor het laatste. BEVERWIJK. Het bestuur van het CDA, afdeling Beverwijk, heeft in een brief aan de leden van provinciale Staten gepleit voor een herbezinning over de plannen voor een toekomstige ontwikkeling van de IJmond. Er is tot nu toe onvoldoende aandacht besteed aan de wisselwerking tussen de economische en niet-economische aspecten van de haven ontwikkelingsplannen, aldus het CDA- bestuur, die in de brief stelt dat bij een verstoring van de verhoudingen tussen de milieucomponenten het een taak voor de overheid is om door maatrege len die verhoudingen weer in even wicht te brengen. Een zodanig beleid laat helaas te wensen over, zo schrijft het bestuur aan de leden van P.S. De brief is ondertekend door secreta ris J. Heeringa en voorzitter mr. P. Schipperus. De heer Ten Haken betoogde, dat ac cepteren van de verdiepte tracering een snellere woonbebouwing mogelijk maakt op een groter oppervlak dan flink doen, nee tegen de weg zeggen en dan het oude tracé met de grote lussen en de brede strook als bestemming laten liggen. Hij wees ook op de overbelasting van het verkeer en het sluipverkeer die Heemskerk te wachten staat als er niets gebeurt. Hij had vele bezwaren. Woningen bij de weg isoleren (geluid). Prachtig, maar dan kan men niet met open ramen slapen of op het balkon zitten. „Westerheem” kan je dan wel afbreken en die hoge flat bij de Luxemburglaan ook. Isoleren kost mis schien wel vijfduizend gulden per wo ning.” „Misschien wel meer”, was het ant woord van wethouder Ten Haken die er in dit verband op wees van hoeveel belang de door Heemskerk gestelde voorwaar den zijn omdat als men daar aan zou voldoen die weg wel nooit aangelegd zal worden, wat het college dan ook hoopt. De heer Perquin (PvdA) vond het een blunder van het college om bij voorbaat al accoord te gaan met de conclusies van het op verzoek van Heemskerk ingestelde onderzoek met betrekking tot de alterna tieven. „Die conclusies zijn dat de Ver lengde Coentunnelweg uit het oogpunt van verkeer de beste oplossing is en dat zal wel juist zijn, maar daarbij zijn zaken als veiligheid, milieu, woonomgeving en dergelijke niet aan de orde gekomen, want de betreffende commissie had geen opdracht om ook dergelijke zaken te on derzoeken. U hebt bij voorbaat al ons wisselgeld ingeleverd.” HEEMSKERK. Donderdagavond half elf in „De Vrijburcht”, waar de Heemskerkse raad van half acht af verga dert: good-old Piet Verduin wordt in een rolstoel binnen gereden, per ambulance uit het St. Jozefziekenhuis gehaald op telefonische afroep, precies vóór de stem ming over het streekplan Amsterdam- Noordzeekanaalgebied, die in Heems kerk terug te brengen was tot stemmen vóór of tegen het onder voorwaarden akkoord gaan met de tracering van de Verlengde Coentunnelweg. De heer H. Mandos (PPR/PSP) deed dat allerminst: „Men gaat uit van landelijke normen, die voor het verkeer naar en van Hoogovens niet opgaan. Het toenemend gebruik van een tweede auto bijvoor beeld. Daar gaat men echt niet mee naar Hoogovens. En dat spitsurenverkeer. We hebben hier te maken met ploegendienst- verkeer.” 0 0 0 i sche momenten; kortom alle elementen voor „theater”. De PvdA bedacht overigens ook nog een aardige „act”. Juist vóór het moment waarop de heer Verduin zo ongeveer kon worden verwacht, was wethouder B. ten Haken (VVD) midden in zijn verdediging van het voorstel. PvdA-fractievoorzitter F. Perquin diende toen een voorstel van orde in om hem maar op te laten houden. Men zou elkaar toch niet kunnen overtui gen werd daarvoor als argument ge bruikt. Metéén maar stemmen, was het voorstel. Ja kijk, dan was de heer Verduin er nog niet geweest en met mevrouw Van der Ploeg aan de zijde van de oppositie. Er moest eerst echter over dat voorstel van orde worden gestemd, nadat wet houder A. F. M. van Herpen (CDA) had uitgeroepen: „Als men al niet eens meer het antwoord van B. en W. kan afwach ten De CDA-fractie vroeg schorsing voor beraad (of voor tijdwinst, dachten we toen heel gemeen). Kreeg van de vbor- zitter vijf minuten. Na exact die vijf minu ten zat de oppositie weer op de zetels, de CDA-fraktie in z’n geheel nog niet. „Stem men!”, eiste Perquin van de voorzitter, nu onmiddellijk, maar burgemeester Kok aarzelde lang genoeg en de CDA-fraktie, die wel een tip zal hebben gekregen, draafde hard hollend binnen. Uitslag van de stemming: 11-11, staken van stemmen dus. „Dan gaan we gewoon door”, besloot burgemeester Kok. Mevrouw Van der Ploeg had met de oppositie meegestemd nadat zij had uitge roepen: „Als we nu toch al iemand per ambulance uit het ziekenhuis moeten ha len voor een stemming, dan zijn we toch wel op de verkeerde weg”. M De geplande nieuwe havenontwikke ling baart het CDA grote zorgen. Vol gens het bestuur zijn de leden van Provinciale Staten onvoldoende op de hoogte van de bijzondere problematiek in deze zaak voor de gemeente Bever wijk. „Het mogelijke voordeel van die ontwikkelingen voor het achterland van de IJmond kan niet opwegen tegen de aanmerkelijke nadelen voor de ge meente Beverwijk”. In de brief merkt het bestuur van de CDA-afdeling op, dat in Beverwijk het gevoelen overheerst, dat de belangen van andere regio’s dan die van de IJ mond op grond van economische fac toren zwaarder worden geacht dan een objectieve afweging van alle in het geding zijnde factoren rechtvaardigt. Het CDA nam geen risico. Ervan uit gaande dat wethouder Vos niet ter raads vergadering zou komen werd aan het ziekenhuis medewerking gevraagd om de heer Verduin ’s avonds „even voor die stemming” op te mogen halen, per ambu lance en per rolstoel. Maar zie, de heer Vos kwam ook en de uitslag van de stemming werd twaalf-tien, zonder dat mevrouw Van der Ploeg meestemde, want zij verliet de zaal toen het toch wel duidelijk was hoe alles zou uitpakken. Had zij wel gestemd dan zou de stemmen verhouding twaalf-elf zijn geweest met dus ook een meerderheid voor CDA en VVD. Achteraf was het dus helemaal niet nodig geweest dat zij aftrad, als het CDA maar tijdig had geweten, dat men „vol tallig” zou kunnen stemmen. Onwrikbare standpunten in debat over Coentunnelweg HEEMSKERK. Bij het spektakel stuk dat donderdagavond door de ge meenteraad is opgevoerd is de zakelijke discussie over het voorstel van B. en W. toch wel enigszins verwaterd. Inzet was het ontwerp-streekplan voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied, met als belangrijkste beslispunten voor Heemskerk de havenontwikkeling in het IJmondgebied, de spoorlijn door het duingebied en de tracering van de Ver lengde Coentunnelweg door Meerestein. „Die voorwaarden zijn Heemskerks strijdmiddel”, aldus de wethouder. „En wat kan Heemskerk dan doen als de pro vincie en de andere betrokken instanties zich niet aan die voorwaarden houden”, wilde PvdA-raadslid B. Hollebrand we ten. De heer Ten Haken aarzelde even en toen zei burgemeester Kok: „Eigenlijk niets.” «•»UW AUOKlOua ««C Mw JltOR r rwo O de gemeente bij vervolgstudies en geen hinder voor het plaatselijk verkeer van die verdiepte weg. In zijn verdediging van dit voorstel ging wethouder B. ten Haken in op de voorge schiedenis. „Sinds 1962 hangt die weg al als een spookbeeld boven Heemskerk.” Hij verzocht onderscheid te maken tussen de aanleg van de weg (pas als de noodzaak aanwezig is) en de tracering die nu aan de orde is. De oude tracering (met de grote lussen van aan- en afvoerwegen en gelijk vloerse) is opgenomen in het door de raad geaccepteerde plan Zuidbroek-Ooster- wijk. Het zou nu eigenlijk gaan op een aanvulling door Meerestein van 250 me ter. Volgens wethouder Ten Haken wordt geen enkel nieuw en op stapel stand be stemmingsplan van Heemskerk meer goedgekeurd als die weg niet is getra ceerd. Met andere woerden: blokkering van de woningbouw. „Alle partijen weten dat die weg toch in het streekplan wordt opgenomen. Het heeft geen zin de kop in het zand te steken”, aldus C. Petersen (CDA). De inte- rim-fraktievoorzitter van de VVD hechtte veel waarde aan de deskundigheid van de commissie die de knelpuntennota (met de Verlengde Coentunnelweg als beste.oplos sing) samenstelde. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De Heemskerkse ge il meenteraad ondersteunde donderdag- avond graag de initiatieven in Uitgeest om de situatie met betrekking tot de luchtbrug bij het NS-station in Uitgeest te verbeteren. Al die punten zijn al eerder aan de orde geweest. De standpunten mogen als be kend worden verondersteld, ook met be trekking tot de Verlengde Coentunnel weg, waar de discussie zich op toespitste. De gehele gemeenteraad is tegen de aanleg van die weg. Daar zit het hooglo pende verschil van mening niet in. B. en W. stelden de raad voor in principe ak koord te gaan met het traceren van die weg onder uitdrukkelijke voorwaarden, zoals geheel verdiepte ligging, geen kosten voor de gemeente, alleen uitvoering in samenhang met andere wegen, het in acht nemen van milieu-eisen, inschakeling van 0 „De vondst van B. en W. is nu: we stoppen er een dot voorwaarden bij en dan schrikken ze zich in Haarlem rot. Als ze in Haarlem dan niet aan die voorwaar den voldoen, nou dan zwaait er in Heems kerk wat hoor! Dat is dan ons dreige ment”, aldus de heer Perquin. De heer Nijssen (D’66), die samen met de PvdA een reeks amendementen indien de op de tekst van het voorstel voor het geval dat dit toch zou worden aangeno men, vroeg zich af waarom Heemskerk niet met een uitspraak wacht tot provinci ale staten in juni 1979 een uitspraak heb ben gedaan. „De hele zaak ligt nu nog open en waarom zouden we dan bij voor baat al ja zeggen. Bovendien, deze ge meenteraad behoeft niet meer verant woordelijkheid te dragen dan de gemeen telijke. Wat er dan verder gebeurt maken anderen wel uit.” De heer Nijssen merkte ook nog op dat accoord gaan met het scheidende tracé van de weg de beste basis legt voor een grenscorrectie met Beverwijk. Ben Hollebrand: „B. en W. zeggen, dat als we nee zeggen, Heemskerk verder niet meer mag meepraten. Wie zegt dat?” Mevrouw Van der Ploeg: „Als ik tegen stem is dat niet in strijd met partij- of coalitieprogram. Formeel is de procedu- ren nog niet rond en we hoeven niet bij voorbaat ja te zeggen. Dat kan als provin ciale staten hebben beslist. Dan is het de tijd om ja te zeggen en voorwaarden te stellen. Nu staan we nog sterker als we nee zeggen en daar moet dan wel degelijk rekening mee worden gehouden. Dat ligt vast in de wettelijke procedure. Drie pro vinciale commissies hebben trouwens in meerderheid al afwijzend geadviseerd. Het is ons goed recht om voor onze bur gers het beste te willen” (applaus van tribune). D’66-er Nijssen noemde haar even later „de enige kerel in de WD- fraktie”. Hij vond het overigens „geen betere reclame tegen de weg dan deze vertoning van vanavond.” Urenlang werden er zo argumenten voor en tegen aangedragen, waaruit we slechts een zeer beperkte bloemlezing kunnen geven. Het veranderde allemaal niets aan de standpunten. Niemand kon iemand overtuigen. De heer Petersen (CDA) vroeg tenslotte alle standpunten ter kennis van provinci ale staten te brengen. „Onze nood is de woningnood”, was zijn laatste verdedi ging van het standpunt van zijn fraktie. Het voorstel van B. en W. haalde met 12 tegen 10 stemmen de meerderheid. Omstreeks half elf arriveerde Piet Verduin (CDA) in de rol stoel bij zijn collega’s in de Heemskerkse raad. Applaus en boe-geroep was zijn deel. Waarnemend fractie-voorzit- ter Gerard Peterse loodst hem naar zijn plaatst. Met de heer Mandos vond hij een aantal uitgangspunten in dit rapport op z’n minst twijfelachtig. BEVERWIJK. De noteringen aan de veiling waren woensdag: anjer 20-50, tros anjer 160-320, blauwe druif 70-100, forsy- tia 40-70, fresia 20-56, hyacinth 40410, iris 17, narcis 14-17, orchidee 10-30, roos 60-80, baby roos 20-50, tulpen 14-30. Planten: achmea 450-550, anthurium 350-550, aza lea 250-500, cyclamen 250-400, primula 60- 145, st. paulia 70-110, vriesia 110-550, ge mengde planten 185-140. Groenten: selde rij 200-205, breekpeen 30-65, selderij knol len 30-73, uien 8-48 (aanvoer 25.000 kilo), sla 31, waspeen 60-70 en witlof 150-260. Een andere oplossing dan de Verlengde Coentunnelweg heeft volgens de wet houder geen schijn van kans en daarom vindt hij het zaak in principe akkoord te gaan met de eventuele aanleg van die weg, maar daar dan zoveel voorwaarden aan te verbinden dat in feite de aanleg voorlopig op losse schroeven wordt gezet.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9