Indrukwekkende Honneger uitgevoerd door NPO Louvre wordt Vitaal abstract-expressionisme b.u. gemoderniseerd Carlos Trafic en Malamud kostelijk in Don Quichote M Dief van Van Gogh gearresteerd KINDERLIJKE SFEER BIJ ROB VAN REIJN R t, Edith Volckaert soliste op hoog niveau Spannende hedendaagse versie in Mickery Paul Koning en Jan Willem Post in Oude Slot Heemstede BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS N.V. 7azal worden verlaagd tot 1 Cargo-reservation agent Souwens Autoverhuur Kampervest 23, Haarlem tel. 312638 10" ■N dvies. Sollicitaties uitsluitend schriftelijk aan FINNAIR, Kleine Gartmanplantsoen 21, Amsterdam. Inl. bij onze vrachtafdeling op Schiphol 020-176169 vragen naar de heer Van Wissen. an, hij ig van len en niet arraad at. Hij GEVRAAGD voor spoedige indiensttreding leeftijd v.a. 18 jaar Opleiding: mavo-niveau en een redelijke kennis van de Engelse taal. tapijtreiniging, vaste vloerbedekking losse kleden bankstellen. 9-PERS00NS BUS HUREN? 40,- per dag incl. 100 km en verzekering excl. btw en benzine ook Ford Transit Langere huurtijd op aanvraag.' HAARLEM. Jules Vernes be roemde verhaal De Reis om de wereld in tachtig dagen heeft mi mespeler Rob van Reijn geïnspi reerd tot een sprookjesachtig be wegingsspel, waarvan vrijdag avond in de Stadsschouwburg de première werd gegeven. Van Reijn toont zijn publiek de beken de avonturen van de flegmatieke Brit Phileas Fogg en zijn rustzoe- kende, maar immer ijverige be diende Jean Passepartout. Het is een voorstelling voor duidelijk „alle leeftijden” geworden, in ver halende prentenboekstijl en de coratief ingekleurd door Wim Bij moer die niet alleen de gesproken tekst laat horen, maar ook decor en kostuums ontwierp. deelt haar cliënten mede dat, gezien de verdere daling van de rentetarieven op de geldmarkt, de opslag op de debetrente voor kredieten in rekening-courant met ingang van 26 februari 1979 met 1 1 (ADVERTENTIE) Een reis om de wereld zonder echt avontuur KO VAN LEEUWEN (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) de geniale invallen KO VAN LEEUWEN (ADVERTENTIE) CEES STRAUS Deze Don beleeft zijn nachtmerries niet op zijn uitgemergelde Rossinante, maar in een mobiel ziekenhuisbed, dat door San cho wordt bestuurd. Sancho is ook zijn secretaris en houdt van zijn meester bij op het aan het hoofd einde van het bed gemonteerde schrijfma- garage, aan de nkamer etage: 3 etage: 1 •ras en in aan parter- oonka- oderne Ikamer afel en ;e: zol- >uwd. n ach- an de earner, kamer lerber- erende hou- 6, par- etage lolder- Rob van Reijns Nederlands Pantomime Theater is een gezelschap dat vooral uit jeugdige spelers bestaat. Van Reijn stimu leert ze, brengt ze de perfectie van bewe gingen bij en omdat hij het niet al te moeilijk maakt, wordt er in deze nieuwe produktie nergens echt uitgegleden. De reis om de wereld is een vrolijk en roman tisch voortkabbelend verhaal geworden. De ontzichtbare verteller laat horen wat we op het toneel zien of wat we zouden moeten zien en de groep beeldt het ver haal uit. Dat is een manier van mime hanteren die Rob van Reijn ook al in eerdere produkties toepaste. De reis om de wereld in tachtig dagen is door de groep van Rob van Reijn niet specifiek voor kinderen gemaakt. In eer ste opzet is het een produktie voor volwas senen, waar kinderen ook welkom zijn en zelfs veel plezier aan kunnen beleven. Toch is de verteltrant van Wim Bijmoer wel wat erg kinderlijk pietluttig uitge vallen. In <iie kindersfeer zijn ook Bijmoers decors getekend. Er is nu werkelijk niets dat een volwassen indruk maakt bij de talloze platte zetstukken, die evenwel een rf' Carlos Trafic (links) en Hector Malamud als Don Ouichotte en Sancho Panza in Mickery (Foto Bob van Dantzig). bepaald toneelrealisme moeten oproepen. Mimisch zijn er nogal wat inkonsekwen- ties. Waarom houdt Phileas Fogg geen echt horloge in de hand als hij kijkt hoe laat het is? Omdat hij mimespeler is? Maar waarom dan wel een echte zakdoek? Waarom geen rook uit de schoorsteen als er zo hard gestookt wordt bij dit realis tisch theater? In het verhaal waar het er om gaat of Fogg in staat is in tachtig dagen de wereld rond te reizen, speelt Rob van Reijn zelf de bediende Passepartout. En hij doet dat parmantig en ontwapenend. Voortdurend houdt Van Rijn dé aandacht gevangen, waarbij de overigen in hun eenvoudiger aandeel mede het verhaal overeind hou den. Er zijn enkele aardige scènes aan te wijzen, zoals het tempelgevecht als Passe partout met schoenen aan een oosterse moskee is binnengewandeld, of de storm- scène aan boord van een schip. Mooi is het doorkijkdoek dat het interieur van de Reformclub moet verbeelden en dat in een zucht van lichtverandering plotseling uitzicht over heel Londen biedt. CAIRO, Egypte (AP). In de Egypti sche hoofstad Cairo is de 82-jarige Itali aan Richard David Mossairi aangehouden en op borgsom vrijgelaten op verdenking van heling of diefstal van een schilderij van Van Gogh, genaamd „Papavers”. Het schilderij werd in juni 1978 gestolen uit een museum in Cairo en heeft een waarde van een half miljoen. Volgens politiefunctionarissen zou Mos sairi in Parijs wonen en daar een kunst handel bezitten. Het schilderij is 30 centi meter bij 60 centimeter groot en toont gele en oranje bloemen in een donkere vaas. De politie verklaarde dat Mossairi in december 1977 naar Cairo kwam en het museum verscheidene malen bezocht. Hij werd opgemerkt omdat hij zich zo ver dacht gedroeg. In januari 1979 keerde hij terug naar Cairo. Zijn telefoongesprek ken werden afgeluisterd en zo kwam de politie erachter dat hij deskundigen in Parijs een foto had getoond van het gesto len schilderij. De deskundigen boden hem 320.000 dollar voor het werkstuk. si Meer dan een beschrijving maken foto s duidelijk wat de overeenkomsten én de verschillen zijn tussen het werk van Paul Koning en Jan Willem Post. De dansfiguren, getiteld ..Hommage aan Nyinski (1978) zijn van Koning, terwi/l Post in ..De Sabi/nse maagdenroof' (1979) de bijkans volstrekte abstractie benadert Beide werken zijn olieverf op doek In principe heel interessant was hetgeen onze stad- en streekgenoot Albert de Klerk op deze avond bood, met de door hem vervaardigde partituur van een Con cert yoor orgel en zes koperblazers, waar in hijzelf de toegewijde solist was. Ener zijds jammer dat De Klerk niet zorgde voor een kennismaking met een van zijn hier nog niet eerder gespeelde composi- is dat ook in de olieverven: Koning is hier duidelijk "schilderachtiger” waar Post zoekt naar een momumentaliteit die het een-dimensionale karakter van het doek tracht op te heffen. Er is in het Oude Slot een serie aquarel len te zien waaraan beiden hebben ge- adorp, :elaar LAN IS, 'oorzien ken; 2e Voor Ook levering nieuwe vloerbedekking en gordijnstoffen Zijlweg 286, Haarlem. Tel.: 023-313289 :e staat /RIES- kamer, ït, hal. c.v.- LN 91, euken, :r met houten AT 59, en, hal, bad, 2e c.v.- SANT- ramer, kamer lerber- C.V.- >arter- n, hal, t bad, Bin- PARIJS (AFP). Het Louvre-museum in Parijs wordt gemoderniseerd om de bezoekers beter te kunnen ontvangen en de werkomstandigheden van het tech nisch personeel en de bewaking te verbe teren, zo is van de zijde van de directie meegedeeld. :.v.-gas, arterre: haard, bad ka- j, vaste werkt. De samenwerking moest hier dus geoptimaliseerd worden met een vaak prachtig effect als resultaat. Waar beiden ideeën samenvallen is het spanningsveld van deze "fusie" zeer emotioneel geladen. De voornaamste overeenkomsten worden eerder sensitief uitgewerkt dan op een verstandelijke wijze. Die werkwijze werpt duidelijk haar vruchten af: het individua- listisch-virtuoze wordt algauw afgewor pen en maakt plaats voor een wederzijdse waardering. Gebleven is wel de "muzikale” inslag in dit werk. Dat blijkt ook uit zijn cyclus op een thema van de Engelse componist Dowland ”1 hear my lady weep" waarin de wederzijdse spanning tussen een paar tot uitdrukking komt. Hier op verder gaand kwam Koning uit op een hommage aan de balletchoreograaf Nyinski, bladen waarin vooral de beweging in de muziek centraal wordt gezet. Typerend voor Ko- Naar aanleiding van het NPO-concert van gisteravond kan daar nog aan worden toegevoegd dat Lucas Vis ook hier in het Haarlems Concertgebouw succesvol heeft kunnen werken. En dat het orkest in wei nig gespeelde composities zich onder zijn leiding van een genuanceerd-expressieve en virtuoze kant kon laten zien. De bege leiding van twee solisten verliep in het algemeen soepel. nings nieuwe werk is dat hij een fractie van een moment in een beweging wil vastleggen, maar dat niet op een slordige manier doet. Hij werkt met sterke impres sies maar is ook in staat daar verdieping aan te geven. Er ontstaat als het ware een wereld achter het moment dat in eerste instantie de aandacht trekt. Bij Post is dit element vooral terug te vinden in zijn gekalligrafeerde tekenin gen. waarin hij steeds balanceert op de grens van de totale vrijheid en een zekere terughoudendheid. Waar Koning "teken achtiger” werkt, zijn figuren met,contou ren afbakent, zoekt Post naar een ophef fing van de omschreven vorm. Opvallend Post en Koning, beiden uit Heemstede afkomstig, hebben hun atelier naast dat van Willem Snitker in de voormalige was serij De Bleeker aan de Bleekersvaart- weg. Dat de naam van Snitker hier valt is bijna vanzelfsprekend: het drietal werkt vaak heel nauw samen. Hoewel het werk van Snitker op de expositie niet aanwezig is en eigenlijk ook gemist wordt is zijn stijl van werken hier wel terug te vinden. Tussen het drietal is een ononder broken stroom van ideën en opvattingen over de schilderkunst gaahde die zeer stimulerend werkt. Scène uit De reis om de wereld in tachtig dagen met rechts Rob van Reijn als Passepartout. (Foto Sjoerd Hols- bergen) HAARLEM. Na Rolf van Driesten was nu de beurt aan Lucas Vis om de oorspronkelijk geëngageerde dirigent Ot- tokar Thrlik bij het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest te vervangen. Onze redacteur John Oomkes interviewde Vis deze week ter gelegenheid van deze om standigheid, terwijl ondergetekende nog onlangs diens directie-activiteiten bij het Concertgebouworkest al uitvoerig heeft beschreven: het publiek is dus intussen al aardig voorgelicht over het doen en laten van deze veelbelovende Nederlandse diri gent. Tot 5 maart, dagelijks geopend van 14- 17 uur, uitgezonderd op maandag en dinsdag). HEEMSTEDE. Het lijkt er soms op alsof er door de grote belangstelling van publiek en galerieën voor de figuratieve kunst een definitief einde aan het tijd perk van de abstracte schilderkunst is gekomen. De dertigste verjaardag van de Cobra-beweging die na de Tweede Wereldoorlog een langdurige periode van het abstract-expressionisme inluidde, had hier en daar meer van een rouwbe klag bij de familie van de overledene dan dat het getuigde van een interesse van wat al die nog levende Cobra-schilders momenteel nog doen. Hoe vitaal het ab stracte expressionisme nog in deze regio is, bewijst een expositie in het Oude Slot (Ir. Lelylaan 6 in Heemstede) waar Paul Koning en Jan Willem Post een uitvoerig en actueel overzicht van hun schilder- en tekenwerk geven. ties. Maar verheugend dat er werk van eigen bodem wordt uitgevoerd. Dit Orgelconcert dat destijds met mede werking van de blazers van het Haarlems Jeugdorkest onder leiding van André Kaart zijn Haarlemse première beleefde, bestaat uit vier delen in neoklassieke op zet uit een min of meer Frans gerichte keuken, voorzien van de persoonlijke trekjes die het componeren van onze veel zijdige begaafde stadsorganist eigen is. De Klerk en de blazers van het NPO onder leiding van Lucas Vis zorgden voor een helder klinkende vertolking in uitstekend samenspel. Haast even onalledaags als programma- werk mag de Tweede Symfonie van Ho negger genoemd worden. Want hoe vaak zal dit werk uit 1942 - sinds Paul Sacher en Charles Munch het in dat jaar ter gelegen heid van Honeggers 50ste verjaardag heb ben uitgevoerd - nog opnieuw op de lesse naars gekomen zijn? Als dit al gebeurd is, zullen zeker de keren dat dit in Nederland het geval was, op de vingers van één hand te tellen zijn. Hoezeer het beluisteren ervan de moeite waard is, hebben Lucas Vis en het NPO indringend laten horen: Vooral de eerste twee delen van deze van sombere kleuren verzadigde strijkersymfonie kregen in de ze uitvoeringscombinatie grote geladen heid. En al moet de uit polytonale en polyritmische elementen opgebouwde fi nale het van een groter raffinement heb ben; ook hierin was - tot en met het besluitende koraal van de solotrompet (door Radko Berka) - heel veel te beleven. JOHAN VAN KEMPEN Onder die solisten was de Belgische violiste Edith Volckaert, die door volledi ge inzet van eigen creativiteit een grote lading heeft kunnen leggen in het Viool concert van Sjostakovitsj. Dit - zoals vrij wel alles van Sjostakovitsj - allereerst vanuit een vakmatige benadering van het hoogste niveau, maar grotendeels zonder innerlijke noodzaak geschreven werk, hoort overigens niet thuis naast Berg en Bartók in deze C-serie met het motto „Meestervioolconcerten van de 20ste eeuw”. Gelukkig dat de volkomen zekere voordracht van Edith Volckaert, met haarzuivere intonaties en volumineuze maar evenzo fijnzinnige en zangerige loonvorming, plus de verzorgde weergave van de afwisselend en kleurrijk geïnstru menteerde orkestpartij, inderdaad een meesterlijke allure aan het geheel hebben kunnen verlenen. Zo is deze Reis om de wereld in tachtig dagen weliswaar geen grote verrassing, maar wel een avontuurlijke kindervoor stelling geworden, die gesteund wordt door allerhande soorten muziek, waar over in het programmaboekje geen ophel dering wordt gegeven. Van Reijn deed zelf de regie van deze produktie en die bepaal de zich tot geslaagde grapjes en redelijke mimische bewegingen bij zijn jonge spe lers. Het grote avontuur van Verne bleef helaas uit. Deze wereldreis van Rob van Reijn en de zijnen is vanavond nog eens in de Stadsschouwburg te zien, evenals zondag in de matinee. Jonge kinderen kunnen eventueel best mee naar de avondvoor stelling, want die is vrij vroeg om kwart over tien afgelopen. 3), vrij- aan de ner met kamers, ;tage: Wat in beiden zo boeit is dat ze zich zeer frank in hun techniek opstellen. Er wordt mets verbloemd, wat er moet staan wordt neergezet. Het schilderen is zodoende geen dwang, opgelegd door de uitvoering van de idee, maar een spontaan gebeuren waarbij de penseel in het verlengde van het onderbewustzijn lijkt te liggen. ^liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiTiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilli? Zowel Pane Koning als Jan Willem Post hebben een figuratieve stijl als achter grond. Bij Koning is dat op zijn sterkst geweest in zijn bruingetinte etsen waarin hij vrij realistisch muziekinstrumenten plaatste. De muziekinstrumenten zijn al tijd gebleven, maar in het latere werk trad er een zekere samensmelting met vrou wentorso’s op die nu leidt tot een zeer vrije opvatting over de anatomische weer gave. chientje. Carlos Trafic tekent met deze humoris tische voorstelling, waaraan ook de actri ces Katy Duck en Maja Stolle meewerken, protest aan tegen de steeds verder opruk kende technologie, die de mensheid dreigt plat te walsen. Het fijnzinnige talent van Trafic en zijn medewerkers .staat er borg voor dat zoiets heel genuanceerd gebeurt. Kostelijk zijn de talloze geniale invallen die in deze produktie, die The Quijo- tessssss heet, het verhaal tot aan het einde vermakelijk en spannend houden. In The Quijotessssss zien we Katy Duck en Maja Stolle op een bepaald moment ook als een vrouwelijke meester en knecht. Katy Duck speelt daarnaast nog een soort kwelgeest die maar door het hoofd van Don Quichote blijft malen en hem rust noch duur gunt. Sublieme vond sten, zoals een prachtig spiegelgevecht en een indrukwekkend bewegingspatroon dat ontstaat als de vier spelers gewapend met hun sprietradiootjes elkaar te lijf gaan. Wie de wanhopige strijd van Don Qui chote aanschouwt, denkt daarbij licht aan een geesteszieke. Trafic als Don Quichote gaat dan ook gehuld in een kostuum dat aan leger ondergoed doet denken. De slobberige onderbroek met het kruis tus sen de kuiten gezakt, illustreert de anti held. Sancho draagt een zijde-achtige streepjespyjama. Een voorstelling die tot en met 4 maart in Mickery blijft. Op 10 maart ook te zien in de Toneelschuur in Haarlem. AMSTERDAM. „Hallo, hallo, hallo, here Don Quichote. Don Quichote is cal ling for Sancho Panza. klinkt het aan de ene kant van het toneelvlak. Uit een andere hoek van het halfduister horen we: „Hallo, here Sancho Panza, Sancho Panza is calling for Don Quichote!” Don Quichote de la Mancha, strijder voor recht en broederschap en zijn realistische schildknaap Sancho, in de zestiende eeuw geschapen door Miguel de Cervan tes, roepen elkaar op via een walky talky. De sprietige antennes daarvan steken als rapieren omhoog. De Spaanse edelman en zijn knecht zijn in Mickery opnieuw tot leven gebracht in een hedendaagse trans formatie. De van oorsprong Argentijnse acteur Carlos Trafic en zijn talentvolle evenknie Hector Malamud geven ze in ventief gestalte. Don Quichote bij Carlos Trafic, dat betekent niet de reconstructie van het oude romantische verhaal; dat houdt in dat het thema het uitbannen en ten strijde trekken tegen het kwade behou den blijft en geactualiseerd is. Trafics Don Quichote wapent zich met verbeten felheid tegen de voortdurende stroom van nieuws die via hedendaagse technieken de meest enge vormen kan aannemen. De Trafic-Quichote en de Malamud-Sancho vechten dan ook met reusachtige televisie- man radio-antennes. Ze strijden daar mee tegen mobiele haardroogkappen en’ande- re technische verworvenheden die zij als een verderfelijke obsessie willen overwinnen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11